SchagerCourant Raad V/armenhuizen. „CARPE-DIEM", Groet-ScM. Derde Blad. Uit onze omgeving. ANNA PAULOWNA. WIERINGERWAARD. BARS1NGERH0RN. Dinsdag 11 Februari 1930. 73ste Jaargang. No. 8610 Vergadering van den Raad op Maandag 10 Februari 1930, des middags half 3. Alle leden zijn present. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secretaris de heer H. G. Rijs. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen onder dankzegging aan den secretaris onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van het bestuur der gasstichting tot dankbetuiging voor de verleende bijdrage. Gedeputeerde staten deelen mede, dat hunne beslis sing ten aanzien van de begrooting 1930 is verdaagd. Het bestuur van de vereeniging voor ziekenhuisver- pleging verzoekt voor 1930 wederom een voorschot te willen toestaan van f 600. Voorgesteld wordt het ge vraagde voorschot te verleenen. De uitkomsten der vereeniging waren zóó, dat de ontvangsten de uitgaven precies dekten en de contri butie is nu blijvend verhoogd. Als er dus minder zieken komen, zal het voorschot kunnen worden afgelost. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Een dankbetuiging van de ambtenaren en werklieden ln dienst der gemeente voor de intrekking van de ver ordening tot verhaal van pensioenbijdragen. Ged. Staten deelen mede, dat de besluiten tot het aanlcoopen van grond ter verbreeding van de Dorps straat, nog niet zijn goedgekeurd, omdat het onderzoek omtrent deze besluiten nog niet is afgeloopen. De heer P. de Groot deelt mede, dat hij zijn herbenoe ming tot lid van het burgerlijk armbestuur aanneemt. Het R.K. Schoolbestuur verzoekt eene subsidie van f 300, tot instandhouding van de R.K. Bewaarschool. Voorgesteld wordt de gevraagde subsidie te verleenen. Wordt goedgevonden. Het P.E.N. zendt nader schrijven betreffende het vast rechttarief voor de levering van electrischen stroom. Zal clrculeeren. Daarna zal het eventueel een punt van bespreking uitmaken. Ged. Staten deelen mede, dat de vrijstelling voor on derwijs in lichamelijke ofenlng voor de school in het dorp is verleend tot 1 Mei 1930 en voor de school te Schoorldam tot 1 Mei 1932. De heer Slot vraagt of er dus 1 Mei een lokaal moet zijn, of dat het onderwijs in de open lucht kan worden gegeven. T> ..VWraitter antwoordt, dat het voorlooplg ln de openlucht kan worden gegeven. Ged. Staten z^n nu koest Ged. Staten deelen mede, dat zij in principe geen be zwaar hebben tegen de voorgestelde wijze van bereke ning van het bedrag, dat op de jaarwedde van den bur gemeester zal worden ingehouden voor het genot van de te bouwen ambtswoning. De aanbesteding zal 20 Februari a.s. plaats hebben. De heer Slot merkt op, dat uit het schrijven van Ged. Staten blijkt, dat dit college de touwtjes weer in handen houdt als de omstandigheden veranderen. Spr. vindt dat altijd zoo vervelend. Als, Warmenhuizen weer een burgemeester alleen krijgt, zullen Ged. Staten de lakens weer uitdeelen. Nu Ged. Staten voelen dat we anders geen ambtswoning bouwen, houden zij zich koest Het schrijven van Ged. Staten wordt voor kennis geving aangenomen. Het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Krabbendam. Eén niet- toelaatbaar schoolverzuim werd behandeld. Een proces-verbaal van de opneming van kas en boe ken van het tuinbouwbedrijf en van den gemeente-ont vanger. Alles was in orde. Naar aanleiding van het opnieuw in handen van B. en W. gesteld verzoek van den heer T. Donis, wordt mede gedeeld, dat B. en W. hun ingenomen standpunt hand haven. De heer Donia vroeg om verlaging van huishuur en waar de heer Slot vorig maal had medegedeeld, dat den heer Donia was gezegd dat de huur wel niet meer dan f250 zou bedragen, hebben B. en W. een nader onderzoek ingesteld. Door den heer Donia is nu medegedeeld, _dat bij hem wel zeer sterk de ver wachting was gewekt, maar van een definitieve toe zegging kon hij niet spreken. De heer Slot zegt dat al was er geen definitieve toezegging, de vorige burgemeester toch had gezegd, dat de huur wel f250 zou ijzn. Vooral omdat de wo ning niet zoo is ingericht als eerst was ontworpen, zou spr. aan het verzoek van den heer Donia willen voldoen. De heer Swan beaamt, dat de woning kleiner is ge worden dan eerst was ontworpen. Spr. wijst op de 18Yz salarisverlaging van adressant en op den hoo- geren belastingaanslag en om die redenen zou spr. aan het verzoek willen voldoen. De heer De Groot zegt dat ook onder burgemeester •Burger de huurprijs is besproken en spr. wil dan ook den prijs van f 300.handhaven. De heer Molenaar meent, dat. het geen zin heeft zich te beroepen op iemand die geen getuigenis meer kan afleggen. Het motief over de woning kan niet gelden, ieder huis heeft zijn gebreken, maar bij de bepaling van den huurprijs is rekening gehouden met de bouwkosten. Een huur van f300.is niet te hoog. De Voorzitter kan over de voorgeschiedenis niet oordceien, maar voor dat huis is f300.huur niet hoog. De heer Slot zegt dat toch wel gezegd is dat de huur f250 zou zijn. De heer Swan meent dat juist om den huurprijs niet liooger te moeten stellen, het bouwplan was gewijzigd, doch de secretaris herinnert er aan, dat die wijziging van het bouwplan geen verband hield met de huishuur. Hot voorstel van B. en W. om de huur op f300.— te handhaven, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stem men, tegen stemden de heeren Swan, Van Rijn en Slot Medegedeeld wordt dat door Ged. Staten is goedge keurd het besluit tot het aangaan van een kasgeldlce- r.ing voor het tuibouwbedrijf, alsmede de wijziging van de rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Overeenkomstig het advies van de gascommissie wordt voorgesteld tot het bouwen van een ammoniakreservoir waarvan de kosten zijn geraamd op f 1150, te betalen uit het reservefonds. De amraoniakschuit is af en de plaatsing zal nu zóó worden dat de pompen verwijderd kunnen wor den en 't ammoniak water vanuit 't reservoir in het schip kan worden gebracht via buizen. De meerdere kosten van het reservoir worden dan ook wel gewon nen door meerdere doelmatigheid. De heer Van Rijn dacht, dat de ammoniakschuit niet bij het reservoir kon komen en om die reden dan ook altijd het ammoniakwater per schuitje naar het schip aan de Zuiderbrug moest worden vervoerd. Als de schuit niet bij de tank kan komen, zullen we toch weer aan een nieuw ammoniakschuitje ver vallen. D heer Slot heeft uit de besprekingen niet anders begrepen, dan dat het ammoniakschip onder de tank zou kunnen komen. Per telefoon wordt den directeur gevraagd of de schuit van de ammoniakfabriek ,aan de gasfabriek kan komen. Uit de mededeeling van den directeur blijkt, dat de ammoniakfabriek zelf met een 9chuit.je van 15 ton zorgt voor het overbrengen van het am- moniakwater. De heer Van Rijn is met dit antwoord tevredenge steld. De heer Molenaar vraagt, hoe het dan moet als we het ammoniakwater aan een ander verkoopen, die niet een kleinere schuit tei beschikking heeft. De Voorzitter zegt, dat het schijnt dat er slechts één afnemer van ammoniakwater is. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De gaslevering aan de gemeente Schoorl. Voorgesteld wordt over te gaan tot vaststelling van de overeenkomst gaslevering Schoorl volgens het toegezon den ontwerp, behoudens het bepaalde ln art. 10, 2e lid, hetwelk zal luiden als volgt: Ter keuze van Warmenhuizen, wordt in opdracht in bet le lid verstrekt en aanvaard: hetzij voor den duur van 10 jaar, waarbij als uitslui tende vergoeding voor het uitvoeren van deze opdracht door Schoorl aan Warmenhuizen is verschuldigd, voor wat betreft het in het le lid sub a, b, en c omschrevenen een vast bedrag van f 1250, per kalenderjaar, welk be drag vermeerderd wordt met f 4 per jaar, voor elke dienstleiding boven 250 stuks, welke op 1 Juli van het betreffende kalenderjaar is aangesloten; Bloem- en Boomkweekerlj Telef. 502 Het adres voor sterk en gehard plantsoen. VOORDEELIGE PRIJZEN. hetzij voor den duur van vijf jaren, waarbij vorenge noemde vergoeding evenzeer van toepassing blijft, noch- thans met dit onderscheid, dat het daarin vermelde vaste bedrag van f 1250, per kalenderjaar, wordt teruggebracht tot f 1000 per kalenderjaar." De heer Slot vraagt, voor hoe lang de gemeente Schoorl de overeenkomst heeft willen aangaan. Spr. merkt op, dat Warmenhuizen eerst 20 jaar had ge noemd, maar geen bezwaar tegen een termijn van 30 jaren had. De Voorzitter antwoordt, dat de overeenkomst voor 30 jaren zal worden aangegaan. Alle leden kunnen zich met de concept-overeen komst vereenigen en de Voorzitter spreekt den wensch uit, dat heide gemeenten er mee gebaat zul len zijn. De Voorzitter deelt nog mede, dat B en W. voor nemens zijn de schutsluis weer te verpachten voor 4 jaren, onder de gewone voorwaarden. Een uitbreidingsplan? Bij de rondvraagt zegt de heer Swan, dat in B. en W. al eens is besproken de wenschelijkheid om een uitbreidingsplan vast te stellen. Dat idéé heeft der mate de sympathie van spr., dat hij het onder de aandacht van de leden van den raad wil brengen. Spr. wijst op het gevaar, nu de gemeente zich zoo uitbreidt, dat we nog meer doodloopende straten krijgen als we reeds hebben. Spr. noemt bijv. de Fa- brieksstraat, de Krankhoorn, de nieuwe straat en de Fuik en het zal dus gewenscht zijn zoo mogelijk te verhinderen, dat we nog meer doodloopende straten krijgen. De heer De Groot denkt, dat dit bezwaar wel ten eeuwigen dage zoo zal blijven. Je zit hier met je water, er zal weinig aan te doen wezen De Voorzitter meent dat toch te onderzoeken is of er een mouw is aan te passen. Er zijn deskundi gen op dat gebied en aan een onderzoek zullen niet zulke hooge kosten verbonden zijn. Ook al zou het nog 100 jaren duren eer we het uitbreidingsplan be hoeven, dan nog is het goed een begin te hebben. De heer Molenaar meent, dat het krijgen van die doodloopende straten toch niet is te keeren. Het beste zou zijn te bouwen aan den Oostwal en aan den Oudewal, maar daar is geen bouwterrein te krijgen. De heer Slot vraagt welke bijzondere nadeelen ver bonden zijn aan de doodloopende straten. De Voorzitter zegt, dat men op den duur allemaal buitenwijkjes krijgt en het verkeer loopt tenslotte vast in de nauwe dorpsstraat. We! ziet spr. de be hoefte aan een uitbreidingsplan nog niet in de eerste 10 jaren. De heer De Groot denkt dat het zal zijn als met het stoppen van de poelen, als je den eenen poel stopt, komt er weer een ander. Maar het is goed als er aandacht aan wordt geschonken. Door den heer Molenaar wordt nog opgemerkt, dat er altijd wel een oplossing is te krijgen, maar de kosten zullen beduidend zijn. Goedgevonden wordt, dat de heeren hun aandacht aan deze zaak zullen schenken. De heer Van Rijn vraagt of er al nader bericht is over het onderhoud van den Sluisweg. De Voorzitter zegt dat de gemeente nu verder geen zeggingschap heeft. Als tot onderhoud gelast moet worden, moeten Ged. Staten dat doen. De heer De Groot wil dan wel hij Ged. Staten op spoed aandringen. De toestand blijft zoo en ongeveer een jaar geleden hebben B. en W. schouw gehouden. De Voorzitter zegt toe dat op spoed zal worden aan gedrongen. Een slechte nieuwe straat. De heer Molenaar zegt, dat in de nieuwe straat in den Oudewal steenen voor over liggen. De Voorzitter zegt dat. dit hersteld is en dat de straat nog niet is afgeleverd. De heer Slot zegt dat deze straat vol kuilen is, er zijn oude straten die beter zijn dan deze nieuwe. De Voorzitter deelt mede, dat de onderhoudstermijn nog niet is afgeloopen; de opzichter wacht met het ontbieden van den aannemer, totdat het zand van de straat af is. Spr. geeft toe dat de straat niet schit terend is, maar de aannemer heeft het geld ook nog niet B. en W. zullen trachten de straat zoo goed mogelijk opgeleverd te krijgen. De heer Slot zegt dat zijn indruk is dat de straat er weer heelemaal uit moet. Daar waar het paardenpad heeft gelegen, is dc weg hol. De heer Hof merkt op dat de straat verderop beter is. De heer Slot meent dat er met het ophalen van kuilen geen goede resultaten zullen worden verkregen. Spr. wijst op de veel betere nieuwe straat in Haren- karspel. De Voorzitter zegt, dat hij den aanleg van die straat het verkeer er niet over is geweest. De heer Van Rijn wijst er op, dat de waterloozing ook niet goed is. Er zit geen profiel in den weg. Al leen het laatste gedeelte is beter, maar toen was er ook meer toezicht. Spr. heeft toen Dekker meer dan eens gezien- De Voorzitter zegt, dat de heer Dekker steeds zeer actief is geweest. De heer Swan merkt op, dat de aannemer uitstekend was, maar hij nogal in den beginne sukkelde met personeel. De heer Slot zegt, dat de gemeente daar de dupe niet van mag worden en hoewel de heer Van Rijn er op wees dat de gemeente nog 50 van de aanncem- som in handen heeft, denkt de heer Slot dat het voor B. en W. nog een lastige kwestie zal worden. De Voorzitter hoopt dat B. en W. de kwestie tot tevredenheid zullen kunnen oplossen. Hierna sluiting. WINKEL. Zaterdagmorgen tijdens ht aangaan van de school, ge raakte de bespanning van twee paarden voor een melk- kar, gereden door den werkman van den heer C. H. in de kom van het dorp op hol en rende in vliegende vaart door de dorpsstraat. Een arbeider komende van de an dere zijde, met een kar mest en één paard er voor, zag het gevaar en plaatste zijn kar dwars over den weg, waardoor de hollende paarden werden gestuit en tot staan gebracht Als een wonder zijn er geen ongelukken gebeurd, hoewel het gevaar, vooral nu met veel kinde ren op straat, groot was. Met eenige materieele schade en een lichte verwonding aan een der paarden liep alles af. Zondagavond hield de afd. Winkel van den Bond voor Staatspensioen haar propagandaavond bij den heer D. A. de Bruijn. De opkomst hoewel aanvankelijk maar ma tig groeide later op den avond nog wat aan. Verschei dene ouden van dagen hadden aan de uitnoodiging ge hoor gegeven en waren aanwezig. De Voorzitter sprak in zijn openingswoord zijn leed wezen uit over het kleine bezoek, dat hij toeschreef aan een zekere moedeloosheid onder de leden, doch waar tegenover Hoofdbestuur, Federatiebestuur en Afd,-be stuur hadden besloten den strijd onvermoeid voort te zetten. Daarna maken we kennis met mevrouw Portegies uit Alkmaar, declamatrice, die op verdienstelijke wijze en kele gedichten voordraagt. De spreker is de heer H. Bruin uit Alkmaar, die als titel van zijn rede heeft gekozen: „Wat nu." Spr. begint met de teleurstelling der verkiezingen in 1929. Hoe alles in het werk was gesteld, en vooraanstaande kopstukken van belangrijke linksche partijen geijverd hadden voor staatspensioen, in vergaderingen en op congressen, Hoe er een zekere hoop werd gekoesterd, dat er, zou het dan geen groote zijn, toch een overwinning zou worden be haald. De werkelijkheid was anders, de zaak is geble ven zooals het was. Een Rechtsche meerderheid, waar van nog geen staatspensioen is te verwachten. Dertig jaren is nu gestreden voor het verkrijgen van staatspensioen en het doel waarvoor gestreden werd, is niet bereikt, ten tweede male is de koninklijke goedkeu ring op de statuten van den Bond gevraagd en verkre gen, en een tweede tijdvak van 29 jaren ingeluid. Ook bij spr. bestaat vrees voor lauwheid, doch neen, daar mede is ïiiets te bereiken. We moeten hameren, aldoor hameren, een levend petitionement, om te doen uitko men, in dichte drommen, met luider stemme, de wil van het volk, van de behoefte aan opheffing en uitbanning van oud en arm, moeten de volksvertegenwoordigers doordrongen worden. Uitvoerig zet spr., vaak in scherpe taal, uiteen hoe ge sold wordt met naasten liefde door hen die een Chris telijk geloof belijden. Voor alle doeleinden is geld, veel geld, alleen niet voor staatspensioen en daarvoor te strijden is het doel van den Bond, dat spr. propageert. In de pauze worden tot stijvin-g van de kas, twee taar ten aan den man gebracht. Na de pauze draagt 'mevrouw Portegies nog enkele gedichten voor, en dan volgt een kort sluitingswoord, waarin op de vraag, „wat nu" wordt geantwoord, strij den, voortdurend strijden, is het niet na 30, dan mis schien na 80 jaren, en 't is niet het eerst dat voor ver krijging van een ideaal tachtig jaren is gestreden en moet gerecruteerd worden, jonge krachten worden opge leid, om straks de troepen, die uitgestreden zijn, te kun nen aflossen. Strijdt aangesloten in den Bond voor Staatspensioen, voor Winkel in de afdeeling van dien Bond, en sluit al len aan. Voorts wordt een woord van dank gebracht aan den spreker, die zoo juist de nooden en behoeften heeft ge schilderd, aan mevrouw Portegies, voor de wijze waarop zij kleur aan den avond heeft gebracht, en voorts aan allen voor de belangstelling. Daarna sluiting. Van de gelegenheid om als lid toe te treden, werd door 7 personen gebruik gemaakt, Laatste les cnrsus ln economie. Vrijdagavond jl. gaf cfe heer A. Zuidervliet, Direc teur van de Hoogere Handelsschool te Den Helder, als leider van den cursus in economie, zijn laatste les in Veerburg. Aan het slot van dezen driejarigen cursus was het den heer Zuidervliet, een behoefte uit te spreken, dat hij met bijzonder veel genoegen deze lessen gegeven had en dat het hem verheugd had te mogen consta- teeren, dat voor onderwerpen zooals door hem behan deld zijn, hier zoo n groote belangstelling bestond. De heer C. Rezelman, het woord voerende namens den cursisten, bedankte den leider voor zijn lessen en de hartelijke woorden aan het slot daarvan. Hij wees er op, dat zeker die belangstelling toegeschreven mocht worden aan de wijze van behandelen der ver schillende onderwerpen. De heer Zuidervliet is er in geslaagd de belangwekkende, maar op 't eerste ge zicht drooglijkende, stof op zeer interessante manier te bespreken. Daar, zoover men na kan gaan, dit de eerste cursus op dit gebied is geweest, gegeven aan niet-studen- tèn, besloot men den heer Zuidervliet als herinne ring aan dit bijzondere feit, een zilveren medaille aan te bieden. Orkestvereeniging „A. P." Het mooie weer en de omstandigheid, dat er niets anders in onzen Polder te doen was, waren gunstige factoren die meewerkten om onzp orkestvereeniging op Zondag 9 Febr. voor een volle zaal haar program ma te laten uitvoeren. Misschien ook trok het ge maskerd bal, dat op de uitvoering zou volgen, zoo veel publiek, er waren in ieder geval meer menschen dan we bij muzikale uitvoeringen gewend zijn te zien. Openend met een pittigen marsch, werd het pro gramma vlot afgewerkt en over 't geheel met aan dacht aangehoord. Achter in de zaal waren echter weer wat praatgrage jongelui, die voor de daar zit- tenden veel bedierven. Het meest in den smaak viel wel het vierde nummer, waarin de medewerkenden behalve hun instrument bespelen, ook nog zoo nu dan moesten zingen en fluiten, en waarin mej. M. Keijzer zich ontpopte als een goed slagwerkster, die niet alleen den triangel bespelede, maar ook de castagnetten en zelfs een paar stukken schuurpapier ter hand nam. Een effectvol nummertje! Memoree- ren we een goed gespeelde solopartij in het tweede ten gehoore gebracht stuk, gespeeld door den heer K. Kossen, later daarin bijgestaan door mej. R. v. d. Waal, met een juiste begeleiding van de anderen en hoe de directeur, de heer Snaphaan, die zelf mee speelde, in het derde de situatie wist te redden toen de eerste violen er even uit waren, dan kunnen we nog mededeelen, dat het muzikale deel van dezen avond ook met een marsch besloten werd en dat we met pleizier geluisterd hebben naar deze jonge ver eeniging. Een 40-tal deelnemers had zich voor het gemaskerd hal, dat onder leiding stond van de fam. Van der Goes, opgegeven. Zoodra allen hun entrée gemaakt hadden, stelde de heer D. Stammes één van hen voor als Caecilia, beschermheilige der muziek, die den di recteur ter herinnering aan zijn vijfjarig leiderschap een mooien beker overhandigde. De heer Snaphaan dankte met een kort woord voor de hein gebrachte hulde en hoopte dat de vereeniging op den ingesla gen weg mocht voortgaan. De gemaskerden toonden ons weinig nieuws. Alleen „De ophaaldienst van Anna Paulowna" en „Ai en Trui uit Klorn", op zoek naar een andere betrekking, wegens drooglegging van de Zuiderzee, vonden we nop al origineel van gedachte. De jury, bestaande uit den heer en mevrouw J. Bakker uit Wieringerweard en den heer Snaphaan, deed (Je volgende uitspraak: Afdeeling fraaie costumes: le prijs Manicure; 2e prijs de Nacht, 3e prijs Godin der muziek; 4e prijs Gelaarsde Kat; 5e prijs Danseres, 6e prijs Fruitmand; Te prijs Vruchten. Afdeeling origineele costumes: le prijs Staatspen sioen. 2e prijs Zigeunerpaar; 3e prijs Liftboy; 4e prijs Motroos; 5e prijs Circusmeisje; 6e prijs Hartenvrouw; Te prijs Apachenproep. Afdeeling koddige costumes: le prijs Heks; 2e prijs Ai en Trui; 3e prijs Ophaaldienst A.P.: 4e prijs Dronk aard; 5e prijs Miss Holland; 6e prijs Harlekijn. De heer D. Stammes richtte een woord van dank tot de jury, en reikte de prijzen, kunstvoorwerpen en versnaperingen, aan de gelukkige winnaars uit. Politie. Verloren: een heerenhorioge in kast. Ge vonden: een paar wollen heerenhandschoenen. Inlich tingen ter secretarie. Met ingang van 15 Februari 1930 is de heer N. J. van Leeuwen, onderwijzer te Zaandam, als zoodanig be noemd aan de R.K. school alhier. BREEZAND. De bouw \ran de woningen voor de heeren Jac. Kossen alhier en C. van Diepen te Zijpe, welke Ingevolge de Landarbeiderswet worden gebouwd aan den Midden weg, is opgedragen aan den heer G. Hoornsman, aan nemer te Jullanadorp. Voor de heeren Witteman—Brouwer, alhier, zal aan den Middenweg een woonhuis met bloembollenschuur worden gebouwd en voor den heer Jac. Prins een woonhuis aan den Meerweg. Aannemer 9. Th. Reeuwijk te Sassenheim is metden bouw van het. eenen ander belast. GEMEENTE ANNA PAULOWNA Geboren: Adriaan, zoon van F. C. Verbrugge en M. J. van Boven. Trijntje, dochter van J. Dekker en van C. van der Ham. Cornelis Franciscus, zoon van G. Polet en van J. Jes. Eva Gerarda, dochter van Th. C. Smiers en van E. Schoon. Hittje Johanna, dochter van J. Schoute en van G. Falckert. Ondertrouwd: Thomas de Klerk, oud 23 Jaar, land arbeider en Jacoba v. Dalen, oud 1 9j., zonder beroep, beiden te Anna Paulowna. Arend Compagne, oud 29 jaar, bloemistknecht en Jantje de Roode, oud 29 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paulowna. Getrouwd: Geene. Overleden: Gerrit Koolj, oud 77 jaar, weduwnaar van Neeltje van Wijngaarden( overleden te Den Helder). Jannis de Smit, oud 5 4jaar, weduwnaar van Elisabetn Breen. De openbare les door de Kinderzangklasse, welke Zondagavond onder de uitstekende leiding van den heer J. van Ham is gehouden, kan wederom als goed geslaagd worden beschouwd. In aanmerking nemende de zeer vele amusemen ten hier en in den omtrek, zal de heer Van Ham ook over de Opkomst tevreden geweest zijn. Toen 't scherm werd opgehaald en de pl.m. 40 jongeluidjes gereed stonden hunne gaven te toonen, sprak de. heer Van Ham eerst een woord van welkom tot alle aanwezigen en een woord van dank aan de ouders van die kinde ren, die verleden jaar bij dc zang gekomen zijn en gebleven. Daarna werden een 15-tal eenvoudige, doch aar dige één* en tweestemminge, ja zelfs driestemmige liedjes ten beste gegeven op een manier, waarvoor den leider een woord van lof toekomt. Er behoort zeker veel tact en geduld bij, om ze zoo goed onder den duim te krijgen. Onder de liedjes waren ook eenige humoristische en ook een paar met pianobegeleiding, welke bij mej. M. Bakker in goede handen bleek te zijn. Het laatste no. van het programma was een dansliedje, uitge voerd door een 8-tal jongedames. Het aanhoudend applaus deed hen nog eens terugroepen. Als toegift werd na de herhaling van het dansliedpe nog eens door het geheele koortje gezongen: In de wei daar liep een koe, Boe, woe, zei die koe, enz. Toen was 't pauze, waarin de kinderenwerden onthaald op een taartje, annex een glas ranja. Te vens werd in de pauze door een der leerlingen namens allen twee mooie boeken van A. M. de Jong aan Meester ter hand gesteld als blijk van waardeering voor het vele werk dat hij wederom gehad heeft om deze los in het openbaar tc kunnen houden. Dc heer Van Ham is hier zeer dankbaar voor, en wil tevens nog even opmerken dat men deze avonden niet moet beschouwen als kunstavonden, doch wel is 't de blij de kinderzang. Allen die eenige aanleg voor zingen hebben, kunnen bij de club worden opgenomen. Eenige jongens vooral kunnen er nog wel hij. Behalve dat de jongelui heel aardig kunnen zingen, kunnen zo, zoo waar ook al goed tooneelspelen. Na de pauze werd nog opgevoerd een kindertooneel- stukje in twee bedrijven, door P. Louwerse, getiteld: „Goed Volk". Ook hiermede hadden ze een welverdienrd applaus in ontvangst te nemen. Het kunnen nog reuzen-too- neellisten worden. Alles bij elkaar genomen een aardige avond, waar over de heer Van Ham tevreden kan zijn. Zaterdag 8 Februari gafde Tooneelvereenlging „Houdt Moed" haar tweede uitvoering in dit seizoen. Door het groote succes van haar eerste uitvoering ge boekt bij het ten tooneele brengen van „De Vrijbuiter", waren de verwachtingen van de aanwezigen die in een bevredigend aantal waren opgekomen, hoog gespannen. Opgevoerd werd: „Bergopwaarts", van Schcffer. Met het in studie nemen van dit mooie tooneelstuk had „Houdt Moedt" zich geen gemakkelijke taak op den hals gehaald. Edoch, onze verwachtingen werden niet beschaamd. Hulde, voor alle spelers, die dit moeilijke werk op zoo'n uitnemende wijze vertolkten. Het hartelijk applaus aan het einde van de uitvoering bewees, dat het publiek ook nu weer zeer voldaan was over de prestatie van „Houdt Moed". Het zal de vereen, wanneer zij op den ingeslagen weg voortgaat, het komende seizoen niet aan belangstelling ontbreken. Nadat de heer Middelkoop, die den avond had geopend, een woord van dank had gebracht aan de werkende le den, sloot hij dezen goedgeslaagden avond en bleven ve len nog lang een tijd bijeen, om een gezellig dansje te maken.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9