Raad Harenkarspel. Stoomerij en Ververij van S. KROM. PLISSEEREN - STOPPAGE [onzichtbaar]. BILLY BOO. HEERHUGOWAARD Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Vergadering van den Raad op Dinsdag 11 Februari 1930. De vorgadering was uitgeschreven tegen 's middags 4 uur, maar de opening had eerst te kwart voor vij ven plaats, wat zeker veroorzaakt werd door de ge meenschappelijke bijeenkomst met den Raad van fle gemeente Sint Maarten in het café van den heer Bruin, waar de heer Bruinwold Riedel, adviseur van de Verecniging van Neder'andsche Gemeenten, een uiteenzetting gaf over de colorische waarde van het gas. De Raad was voltallig. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secreta ris de heer .Th. Dam. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen worden gelezen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Ged. Staten hebben goedgekeurd de gemeentebegro')- ting, dienst 1930. Premicvrij pensioen voor alle ambtenaren. In de vorige vergadering hadden B. en W. voorge steld om, nu aan den burgemeester, secretaris en ont vanger premicvrij pensioen is toegekend, ook de ove rige gemeente-ambtenaren In het geuot van premie- vrij pensioen te stellen. Over dit voorstel staakten le stemmen, de heer Doodeman was toen afwezig en de heeren Francis, Bakker en Duijves stemden tegen, om dat de nieuwe salarisregeling voor burgemeester, secretaris en ontvanger den Raad was opgedrongen en daarom geen consequenties meebracht om do ove rige ambtenaren premie-vrij pensioen to geven. Thans moest dus opnieuw over dit voorstel worden gestemd. De heer De Groot verklaarde niet van gedachten l* zijn veranderd en zou nog voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Francis, die vorig maal tegen het voorstel van B. en W. stemde, wees er nu op dat de gemeente, huiten de hier genoemde hoofdambtenaren, weinig andere ambtenaren had en spr. ziet nu ook de onbil lijkheid in om do lagere ambtenaren geen premie-vrij pensioen te geven. In persoonlijke gesprekken heelt spr. nog wel op zijn bezwaren gewezen, maar spr. heeft gemeend zijn standpunt te moeten wijzigen en zal nu voor het voorstel van B. en W. stemmen. Den heer De Vries doet het genoegen dit van den heer Francis te hooren. De heer Doodeman oordeelt, dat beide zaken geen verband met elkaar houden. De nieuwe salarisrege ling is ons niet aangenaam geweest en de kosten van premie-vrij pensioen drukken weer op de belasting plichtigen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Bakker, Duijves en Doodeman. Goedgekeurd worden af- en overschrijvingen op den dienst 1929 betreffende, tot een totaal bedrag van f2593.63. De verlaging van de colorische waarde van het gas. Nader komt in behandeling het verzoek van B. en W. van Warmcnhuizen, om wijziging van het con tract omtrent gaslevering en wel met dien verstan de dat de colorische waarde van het gas op 4500 In- plaats van op 5000 wordt bepaald. De Voorzitter zegt, dat zooeven over deze zaak een deskundige van voorlichting heeft gediend, de zaak voldoende heeft belicht en de adviseur oordeelde dat de verlaging voor den verbruiker geen direct voordeel maar ook geen direct nadeel opleverde; de verlaging van de colorische waarde en de verlaging van den gasprijs wegen tegen elkaar op. Na de deskundige toe lichting heeft er geen bijeenkomst van B. en W. plaats gehad, zoodat er geen advies van B. en W. is. De heer Francis zegt dat de meeste deskundigen wel zullen adviseeren dat de colorische waarde niet op 5000 maar tot 4500 coloriën kan worden verlaagd. De verlaging blijkt economische voordeelen met zich te brengen, maar waar hier wel ernstige bezwaren over het gas zijn vernomen, zou spr. enkele voorwaar den stellen voor en aleer op het verzoek van VVar- menhuizen wordt ingegaan. Spr. denkt dat de klach ten over het gas wel in hoofdzaak veroorzaakt worden door onvoldoenden druk in de buisleidingen, maar ook wel eens aan de kwaliteit van het gas. Spr. zou daarom op het verzoek van Warmenhuizen willen ingaan maar op voorwaarde, dat er in de fabriek een meter wordt geplaatst, die aangeeft de colorische waarde en dat Harenkarspel op verzoek afschrift krijgt van den meterstand. Spr. wijst er op dat vol gens het bestaande contract Warmenhuizen moet zor gen voor voldoenden druk. De Voorzitter kan zich met die 2 voorwaarden *e heel veroenigen. Met den druk zijn we al veilig ge steld, doordat in het contract staat dat de druk 30 m.M. moet zijn. Spr. denkt niet dat te Warmenhuizen bezwaar tegen de genoemde voorwaarden zal bestaan. Een meter zal moeten worden aangeschaft, maar de kosten schijnen niet hoog te zijn. De heer De Groot acht het nog heter aan Warmen huizen to verzoeken op een paar plaatsen in onze gemeente een drukmeter te plaatsen, opdat de belang hebbenden kunnen nagaan of er voldoende druk is. De heer Dekker is. na de technische voorlichting tot de conclusie gekomen dat we met het voorstel van Warmenhuizen kunnen meegaan. Spr. denkt dat Depot: de heer B. G. G. KöNIG, Hoogzijde - Schagen. er veel aan de leidingen zelf zal mankeeren en als daarin wordt voorzien, zijn we een stap naar den vrede. De heer De Vries moet een ander geluid laten hoo ren. Spr. meent den veiligen weg te bewandelen door heslist tegen het voorat el te stemmen. Do ervaring heeft geloerd dat zelfs met goed gas er klachten zijn en spr. zou daarom in geen enkel geval de waarde van het gas willen verminderen. Spr. is de samenstel lers van het contract. 16 17 jaar geleden nog dank baar. dat zij toen de levering van goed gas hebben bedongen. De Voorzitter stelt voor aan het verzoek van B. en W. van Warmenhuizen te voldoen, behoudens do ge noemde voorwaarden. Dit voorstel wordt aangenomen, tegen stemde alleen de heer De Vries. Een nienw systeem van werkloosheids bestrijding. De Voorzitter deelt mede, dat er een bespreking heeft plaats gehad met een commissie uit do ingeze tenen, over het invoeren van een nieuw systeem werk loosheidsbestrijding. De commissie zal zijn een soort arbeidsbeurs, en te Dirkshorn, Tuitjenhorn—Kalver dijk en te Waarland zal een commissie worden g? vormd. Bij de commissiën kan men zich aanmelden in dien men werk of werkkrachten zoekt en de co mm is siën beoordeelen wie van de werkgevers in aanmer king komen om met subsidie van de gemeente werl krachten te krijgen en welke werkloozen te wer zullen worden gesteld. Als er een werkgever is die geen volle werkman kan betalen, zal hij tegemoet worden gekomen door een subsidie uit de gemcentv kas. De regeling bedoelt om den werkloozen aan pro ductief werk tc helpen en om den werkgevers, naar gelang van de omstandigheden subsidie te verleenen Het is een proef en wanneer er misbruik van wordt gemaakt, hetzij van den kant van de werkgevers, he' zij van den kant van de werknemers, zal er mee op gehouden worden. Aan de leden der commissie, die achtenswaardige ingezetenen zijn, zal worden overge laten welke steun gewenscht is. De heer Francis is door omstandigheden niet op ie bijeenkomst geweest, maar spr. vraagt of de hoe grootheid van den steun aan de commissie wordt overgelaten, of de commissie niet gebonden is aan een bepaling van den Raad. De Voorzitter zegt dat de commissie niet gebonden is, maar het oppertoezicht is bij B. en W. Het is een proef en gelooft wordt dat ze slaagt, opdat >p een beste wijze de werkloosheid bestreden wordt. De heer De Groot acht het toch wel gewenscht dat er omtrent den loonst&ndaard enkele cijfers worden genoemd. Bij goed gesitueerde landbouwers zal ie subsidie der gemeente kleiner zijn dan hij menschen die het bitter noodig hebben. Voor de laatsten noemt spr. een subsidie van 50 van het loon, bij de an deren pl.m. 30 De Voorzitter merkt op dat het geen idéé was van B. en W.. maar van hot raadslid Bakker en spr. hoopt dat de heer Bakker veel plcizier van zijn initiatief moge hebben. De heer Bakker zegt dat het de bedoeling is tot 1 April steun te verleenen. De heer De Vries acht de samenstelling der com missie te eenzijdig, omdat de commissie alleen uit werkgevers bestaat. Spr. vindt het gewenscht dat ook de arbeiders een woordje meespreken en uitbreiding der commissie of verbetering acht spr. noodig. Spr. vraagt voorts of er een minimum loon is bepaald. De Voorzitter zegt dat geen minimum loon is be paald en er gevallen zijn, waarhij maar halve ar beidskrachten te werk worden gesteld. Daar dient re kening mee te worden gehouden. De heer De Vries zegt. dat die halve arbeidskraent toch een heele maag heeft en zijn gezin toch de volle behoeften. De Voorzitter zegt dat dit zeker waar is, maar zon iemand valt dan niet onder de werkloosheidsbestnj ding. Spr. merkt voorts op dat het een proef is en het niet direct een volmaakte regeling zal zijn. Met de opmerking zal de commissie wel rekening hou den. De heer De Vries zegt, dat dan intusschcn een jaar de fout is gemaakt. De heer Dekker zegt dat het gaat om de werkloo zen te werk te stellen en of er nu een arbeider bij moet zitten, of die het heter zal kunnen doen, west spr. niet. Moet die nu beoordeelen wat een te werk gestelde moet verdienen. Spr. wijst er op dat de te werk gestelde wel minder moet verdienen dan in ge wone omstandigheden, want hij moet zelf ook uit kijken naar ander werk. Komt er voor het gezin niet voldoende, dan moet op een andere wijze worden ge holpen. De heer De Vries: Bij de armenkas, maar dat is niet zoo pleizierig. Spr. blijft van meening dat ais werkgevers en werknemers nu met elkaar de zaak regelen, het meer bevrediging zal geven. Bllly had nooit te voren een pistool gehan teerd en de manier, waarop hij aanlegde en er mede rondzwaaide, maakte Jerry even ver schrikt als den dief. „O, doe dat niet, Bllly," schreeuwde Jerry, zich verschuilend achter een zak. „Je zal mij ook nog raken als Je niet voorzichtig bent" „Onzin, lachte Bllly, „ik kan met pistolen om gaan. Je hoeft niet bang te zijn. Maar juist op dit oogenblik haalden Billy's vingers den trekker over en het pistool ging af met een verschrikke- lljkcn knal Jerry en de dief stierven bijna van schrik, en Bllly zelf was zóó geschrokken dat hij hals over kop achterover tuimelde. Niemand had zich bezeerd, de kogel echter was gelukkig den grond ingegaan. Maar door den knal. natuurlijk opgeschrikt holden de andere dieven naar de hut en toen Jerry ze hoorde komen, riep hij Bllly dadelijk toe om goed uit te kijken. „Vlug," riep hij, „laten we door het venster ontsnappen." Maar Bllly ging recht-op zitten en wreef zijn amulet nog eens. ..Het ls ln orde, Jerry," „Laat de dieven maar komen. Ik ben even sterk als zij." Ze zullen verrast zijn, wat juist Redneb's bedoeling was. Dft heer Bakker zou de proef tot 1 April willen nemen. Het is tenslotte geen phiiantropische instel ling. de heeren die zich er voor beschikbaar stellen, doen het terwille van de werkverschaffing, om de menschen van de armenkas te houden, door ze pro ductief werk tc doen uitvoeren. De Voorzitter sluit vervolgens de discussies. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. Vergadering der afd. Heerhugowaard van de HolL Maatschappij van Landbouw. Deze vergadering werd Maandagavond gehouden in een der lokalen van den heer A. Rus. De heer De Jong, voorzitter der afd., opende de vergadering met de beste wenschen voor 1930 voor de afd. en hare leden; hij heette allen welkom, inzon derheid den heer Zwart, vertegenwoordiger der Friesche Coöp. Exportslachterij, afd. Afzet van le vend vee, alsmede het nieuwe lid, den heer Rezel man. De secretaris, de heer Spaan las hierna de notu len, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Een aantal ingekomen stukken kwamen ter tafel, waarvan het grootste deel voor kennisgeving werd aangenomen. De voorzitter gaf een beknopt verslag eener ver gadering, welke door het gemeentebestuur was uit geschreven teneinde medewerking der land- en tuinbouworganisaties te verkrijgen voor de uitvoe ring der verordening, houdende het verbod der teelt van eenlge aardappelsoorten. Naar aanleiding eener circulaire vin Dr. Scheij betreffende het houden van melkcursussen, werd na eenige discussie besloten te trachten deelnemers te vinden voor zoo'n cursus. Door een drietal aanwe zige leden werd hun melkvee beschikbaar gesteld. Nadere informaties zullen worden ingewonnen om- Tent de voorwaarden door het Rijk gesteld voor het bekomen van subsidie. Overigens werd het bestuur opgedragen verdere maatregelen te nemen Ilierna verkreeg de heer W. Th. Zwart uit Tietjerk het woord, teneinde een uiteenzetting te geven van 1e werkwijze der afd „Afzet van levend vee" van de Friesche Coóp. Exportslachterij te Akkrum. Spr. was het een groot genoegen te mogen spreken in een ver gadering eener afd. van de Holl. M. v. Landbouw. Vele aangelegenheden, zegt spr., vragen onze aan dacht. wat mede het geval voor de boeren met be trekking tot den afzet van levend vee. We moeten dit is een eisch des tijds, trachten bij te blijven, niet het minst ook-met betrekking tot aan en verkoop van gebruiksvee. Er geschiedt nog zeer veel wat niet diende plaats te hebben. Spr. acht voor het boeren bedrijf een goed ingerichte en juist«> boekhouden een zeer voorname factor, omdat deze ons veel te leeren geeft omtrent de gesteldheid van onzen veestal. Het zal wel geen tegenspraak uitlokken wanneer be weerd wordt, dat een hoofdvoorwaarde voor het wel slagen v. h. boerenbedrijf is dat goed gebruiksvee aan wezig is. Hoewel dit niet de eenige factor is, moet het toch van zeer groot belang worden geacht. Hoe vaak komt men nog niet bedrogen uit bij den aan koop van vee. omdat men daarbij vaak juist, niet te weten komt, waar het op aankomt Nu maken de t.b.c.-hestrijding. de stamboekhouding en de con trole het mogelijk waardevolle gegevens te bekomen, vooral van groot gewicht bij den aankoop van bruiksvee. Niet echter ter markt verkrijgt men die betrouwbare gegevens, doch wel bij de werkwijze, waarbij op den voorgrond staat, dat het systeem wordt gevolgd: Van boer tot boer, waar samenwer king verkregen wordt van koopers en verkoopers, waarbij concentratie in toepassing kan worden ge bracht. Na in korte trekken h>-t tegenwoordige markt wezen te hebben geschetst, waaraan nog vele nadoe len verhonden zijn, vooral ook met het oog op de ge zondheid der verhandelende dieren meent spr. te mogen zeggen, dat die nadeelen voor een goed deel te ondervangen zijn door rechtstreeksch contact van boer tot boer. Hierna werd door spr meegedeeld, hoe in Fries land tijdens de distributie de Coöp Exp. Slachterij is jntstaan te Akkrum. waaraan al betrekkelijk gauw is verbonden een afd. Afzet van levend vee. De verecniging heeft hare vertegenwoordigers, door wien kooper en verkooper met elkaar in contact worden gebracht. Men zal begrijpen, dat dit moet zijn, en in de toekomst steeds meer moet worden, de ver trouwensman van beide partijen; dat hij daarom ook moet zijn deskundige. Spr. stelt zich vcor, wat nu trouwens al meermalen geschiedt, dat in de toe komst volstaan zal kunnen worden met de verecni ging oen kaopopdracht te verstrekken, welke dan door den vertegenwoordiger (die ook al meer en meer zijn menschen zal leeren kennen, zoo goed als de dieren), zal worden uitgevoerd. Hiermee zal wor den bereikt, dat de kooper waar krijgt voor z'n geld. de verkooper ook geld voor z'n waar Spr. acht dit een gezond systeem; trouwens met Frankrijk worden aldus heel wat zaken gedaan, ook met verschillende andere provincies in ons land zelf. De vereeniging heeft alzoo een gevestigde naam te verliezen en het is voor de hand liggend, dat ze al het mogelijke zal doen om dien naam hoog te houden, door al meer en meer het volle vertrouwen te verwerven. Betrek kelijk staat de vereeniging nog in de kinderschoe nen, zoodat het groote belang eerst zeer duidelijk zal blijken bij het winnend aantal transacties, dat door haar tot stand wordt gebracht. Over de reeds verkregen resultaten mag echter volle tevredenheid zijn; de resultaten toch mogen als bewijs dienen, dat het stelsel: van boer tot boer vele voordeelen met zich brengt. Stelt een kooper eisihen, als daar zijn: t.b.c.-vrij, goede productiestaten bewijs van af stamming, dan kan hij verzekerd zijn, dat door tus- schenkomst der vereeniging het gevraagde ook wordt verkregen, wat wel algemeen als een zeer groot be lang zal worden erkend. Hoewei spr. nog gaarne veel zou kunnen zeggen, doch het hem beter voorkomt, dat uit den boezem der vergadering vragen worden gesteld, welke dan door hem zoo goed mogelijk zul len worden beantwoord, eindigt spr. met het stellen der conclusie, dat in de tor komst de coöp. vee-afzet er zal komen als de meest gezonde manier van doen en omdat vee-afzet en -aankoop van diep ingrijpend belang zijn voor het leven en bestaan van den boe- renstanu. Na het krachtig applaus brengt de voorzitter den spr. den dank der vergadering voor zijn rede, welke door allen met de meeste aandacht is gevolgd en stelt vervolgens de gelegenheid open tot den spr. vra gen te richten, indien nog nadere toelichting om trent het een of ander mocht worden verlangd. De heer A. Blauw verklaarde, evenals de spr., het onderwerp van zeer groot belang te achten, vooral ook omdat er op onze markten vrij wat reageerende dieren uit Friesland worden aangeboden. Een in alle opzichten vertrouwd bureau om tot connecties te komen, vindt spr. van groote waarde, toch wenscht hij nog wel iets naders te vernemen omtrent de wijze waarop voor particulieren aanknoopmgspunten te verkrijgen zijn Worden d? transportkosten niet te hoog? Zullen de verkoopprijzen nht te hoog worden gesteld? Stelt de verecniging zich garant bij even tueel bedrog? Door den heer Zwart werd hierop geantwoord, dat bij aankoop in combinatie de vervoerkosten betrek kelijk laag zullen zijn Wat de prijzen betieft, och die regelen zich wel naar vraag en aanbod; de ver kooper moet toch ook zijn vee kwijt, en in de toe komst zal de prijszetting moeten geschieden door den vertegenwoordiger. Heeft de vereeniging even tueel eischen van der kooper aanvaird, dan staat ze daar ook voor m; de vorming van een garantie fonds zal hiervoor niet ondienstig zijn Wat het aan bieden van reageerend vee uit Friesland op de Holl. markt betreft, spr. zou willen zeggen, zorgt er voor, dat ge geen reageerend vee neemt, le weg daartoe staat open. Mede werd nog medegedeeld de regeling der provisie; voorts, dat de vereeniging geheel Fries land bestrijkt en ongeveer 2000 leden telt. Door den voorzitter werd spr nogmaals da. ge zegd voor zijn duidelijke uiteenzetting, waardoor de aanwezigen een helder inzicht hebben kunnen krij gen van de werkwijze der vereeniging Spr meent, dat dit in de toekomst tot gunstige resultaten zal leiden. Hierna werd de afwerking der agenda voortgezet. Aan de orde kwam: Rekening en verantwoording. Door de h.h. A. Corbaat en P Beers Pz. was de reke ning nagezien en, zooals laatstgenoemde verklaarde, was alles tiptop in orde bevonden, waarvoor den penningmeester, naar spr 's oordeel, wel een woord van hulde verdiend. Met het batig saldo over 1928, groot f 65.46, bedroegen de totale baten f 355.46, ter wijl de uitgaven beliepen f347.77 alzoo een batig saldo groot f7.69. De rekening werd goedgekeurd; commissie en penningmeester ontvingen een woord van dank. Het terugloopen van het batig saldo kwam in hoofdzaak op rekening dar gehouden tentoonstel ling bij het 400-jarig bestaan van den polder; als winst meende de voorzitter te mogen beschouwen de toetreding van 5 nieuwe leden. Nu kwam de vergadering nog te staan voor de beantwoording du vragenlijst met betrekking tot het ontwerp-Pachtwet. T'ooraf werd het een en ander meegedeeld door de h.h. Spaan en P. Blauw, om trent de buitengewune vergadering der Maatschappij onlangs te Amsterdam gehouden. Daar. het al vrij laat was geworden en bovendien maar enkele aan wezigen kennis hadden kunnen nemen van de vra genlijst, werd, nadat eenige algemeene opmerkingen ten beste waren gegeven, de beantwoording in han den gesteld van een commissie van 5 personen. Hier bij zal rekening worden gehouden me't de ter ver gadering geuite gevoelens en inzichten. Nog werd besloten het H B. te verzoeken actie te willen voeren tegen toepassing van tarra bij het wegen van varkens en kaas. Met een woord van dank voor opkomst en mede werking sloot nu de voorzitter de vergadering. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 11 Februari 1930. Uitspraken vorige zitting. Klaas Vr., Egmond aan Zee, diefstal, f 50 boete of 50 d. Itze de V., Den Helder, zedenmisdrijf, art 249, geen uitspraak. Corn. H., Noordscharwoude, als voren art 247, 8 mnd. gev. voorw. met 3 proefjaren. Ger. B. Bergen, hooger beroep vonnis overtreding ver ordening Winkelsluiting, f 3 boete of 3 dagen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WESTWOUD. De hoofdconducteur en geleider van den goederentrein gedood. In den avond van 28 September reed bij de kruising te Westwoud een van Enkhulzen komenden goederen trein door een op veilig gesteld sein met gevolg, dat de locomotief met groote kracht tegen een stootblok reed en een ontsporing werd veroorzaakt. Veel materieele schade werd aangebracht doch het ergste was voor zeker wel, dat de conducteur en geleider van den goe derentrein, zekeren heer Gerbrand uit Amsterdam, door een gekraakten wagen zoodanig werd bekneld en verwond dat, toen hij werd gevonden en uit zijn hache lijke positie verlost niet anders dan den dood kon worden geconstateerd. Na een langdurig gerechtelijk vooronderzoek, werd ten slotte rechtsingang verleend tegen de vermoedelijke schuldigen aan dit ongeval, de arbeider-rangeerder Pranger en de machinist van den goederentrein Esmeljer en stonden beiden Dinsdag te recht», verdacht door onvoorzichtigheid en roekeloos heid, dus door hun schuld veroorzaken van gevaar voor de veiligheid op een spoorweg, waarvan den dood van den trelngelelder het gevolg was. Een zestal getuigen, waaronder eenige technische hoofdambtenaren der Nederl. Spoorwegen, werden in deze zaak gehoord, terwijl de verdachten door twee ad vocaten werden bijgestaan, aangezien de zaak naar de meening van verdedigers, had moeten worden gesplitst, omdat van medeplichtigheid of mededaderschap geen sprake kon zijn. De machinist Esmeijer werd alzoo verdedigd, door den bonds-advocaat, mr. G. ter Laan uit Utrecht, terwijl voor den rangeerder Pranger optrad mr. Kusters' uit Alk maar. Uit het verloop van de zaak kwam wel duidelijk vast te staan, dat de arbeider-rangeerder belast met verschil lende en uiteenloopende bezigheden, zooals bediening der seintoestellen en telefoondienst het zeer druk had dien avond en deze drukte dan ook de oorzaak was van de door hem gemaakte fout. Daarbij kwam, nog, dat de trelnkruising dien avond was verlengd. Het was den machlnlest Esmeijer onbekend dat de treinkrulslng te Westwoud zou plaats hebben en mea had hem zulks op het voorgaande station niet medege deeld. Voorts beweerde hij dat hij door een gebrek aan de machine door den ontsnappenden stoomdamp het sein- toestel niet had kunnen waarnemen. Niettemin was hij doorgereden daar het reglement dit ln zulke gevallen voorschreef, en hij bij niet opvolgen van dit voorschrift kans had, diciplinalr gestraft te worden. Toen hij het sein reeds was gepasseerd, kreeg hij den Indruk dat het niet veilig was en remde hij met kracht, doch het bleek toen te laat te zijn. Door de maatschappij werd gestraft met 2 dagen in houding van loon op conclusie van den scheidsrechter. De arbeider-rangeerder Pranger ls niet diciplinalr ge straft geworden. De officier was van meening dat ieder der verdachten een fout had begaan. Rangeerder Pranger die te West woud op proef werkte en de functie van chef waarnam, door zijn verzuim met het seinlicht, en den machinist Esmeijer om niettegenstaande veiligheid ln gevaar was door Prangers nalatigheid, toch met groote snelheid door te rijden. Alhoewel er natuurlijk verzachtende om standigheden zich hadden voorgedaan, was de officier toch overtuigd van de schuld der verdachten en requi- reerde hij tegen leder hunner f 75 boete subs 75 dagen hechtenis. De heeren verdedigers waren het natuurlijk absoluut niet eens met de opvatting van het openbaar ministerie. Mr. G. ter Laan betoogde zeer uitvoerig, dat zijn cli ënt Esmeijer op deze dagvaarding, waarin medeplich tigheid was ten laste gelegd, zeer zeker niet kon worden veroordeeld. Voorts trachtte pleiter aan te toonen dat verdachte door zijn schuld het onheil niet heeft veroor zaakt en was hij voorts op de zeer onbeduidende dlci- pllnaire straf hem opgelegd. Ten slotte werd geconclu deerd tot vrijspraak. Mr. Kusters was veel minder uitvoerig ln zijn pleidooi ten gunsto van den rangeerder Pranger. Met nadruk wees pleiter op het feit. dat deze verdachte door de maatschappij in het geheel niet is gestraft, en ook niet in rang is teruggesteld. Uit verschillende gegevens dis tilleerde pleiter dat het ongeval te Westwoud aan an dere factoren was toe te schrijven dan aan de schuld van zijn cliënt. Naar pleiters meening zou de machinist met meer recht ais de schuldige kunnen worden aange wezen, doch pleiter wilde deze verdachte ln geen geval bezwaren, doch zou zich bepalen voor Pranger vrijspraak t« concludeeren. De officier, alhoewel niet overtuigd, zag af van nut- telooze repliek, die toch geen overeenstemming zou brengen, waarop de behandeling der zaak werd gesloten en de uitspraak bepaald op Dinsdag 25 Febr. a.s.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6