POSTER'C PUROL Ingezonden Stukken. Versterk uw Nieren! J[ RugpijnNieren Pillen Bestrijding van Emeltsn en Koperwormen. Boekhouden voor Landhonwers en veehonders. Daar Icon beslist zoo'n waterzoeker met zijn berken- stokje niet tegen op boksen. Ik herinner me nog best, dat 'n oud schoei koopman netje in koolplanten uit Sinte-Reep, die vroeger altijd stond met zijn negotie op den stoep van den Rookenden Moriaan, nabij de Koedijker vlotbrug in het Kanaal, de badplaats voor gesjochten Grootgortbuikenburger jon gens, te maaiem was gekropen. Ze wisten nog niet waar ze 'm op moesten baggeren, maar Piet was den drenke ling op het spoor in minder tijd dan hij noodig had om zijn piereverschrikkertjes achter zijn holle kiezen te verwerken. Hij kreeg de lucht nog veel beter dan de best afgerichte politieherder. Alleen door de omstandig heid, dat de ouwe koolplanter voor hij zijn laatsten zwemtocht aanvaardde, zich wat lef had Ingepompt door 'n ferme slok kruienbltter en het restant jajem in een apothekertje aan den Kanaalkant in een rietschoot had achtergelaten, en dat rook Piet nou direct, ziet u! En toen ze het fleschje hadden, hadden ze den kool- planten koopman ook, want de oude man had met aan doenlijke zorgzaamheid 'n drooglijntje aan z'n been vastgeknoopt en aan 'n rietschoot bevestigd. Triomphantelijk kwam Piet met het lijk in een vletje aangevaren, want drenkelingen werden in die dagen altijd langs het nu gedempte Geestwater, zoo naar het lijkenhuisje bij het gasthuis vervoerd. Ook dat genoegen moeten de stakkers nu missen. De hoofdagent Kraantjelek was 'n reuze-beste kerel, imaar helaas ook 'n groote vriend van 'n pikketarlssie en daar hij 'n groot gezin, 'n klein traktement en dus 'n holle maag had, was hij heel wat eer gepotlood dan zijn collega Piet, die beter in zijn slappe was zat en zich door de consumptie van 'n pond biefstuk met 'n zure augurk of 'n vette eend weer tijdig in zijn fatsoen kon zetten. Maar Jan Kraantjelek was heel populair en de verleiding groot, vooral bij het sluitingsuur. Ik heb gezien, dat Jan driemaal de kroeg kwam slui ten en er dan telkens 'n zevenklapper voor 'm klaar stond in het hoekje van het buffet. Hij liep dan ook wel wat erg in de gaten en Jan werd meermalen gedegradeerd, maar wist dan telkens, want hij was overigens 'n uitstekend agent, met 'n heldere kop, die prachtig schreef en 'n flink verbaal bijelkaar prutste, zijn verloren rang weer te herwinnen. Je kon trouwens altijd zien, hoe 't met de functie van Jan gesteld was. Was hij in 't bezit van al zijn strepen, dan liep hij met de armen op zijn buik, maar liep hij met de panden op zijn rug, dan was het gewoon lijk knudde of misèr omver met 'n praatje. Overigens werden de agenten van Grootgortbuiken- burg altijd bedacht met allerlei hun prestige afbrekende baantjes. Onder meer waren zij belast met het rangeeren van de boerenkaaswagens en wenschten zij de kaasboeren veel zegen in het nieuwe jaar, onder aanbieding van een Enkhuizer almanak, om die bedelpartij wat te mas- keer en! In dit opzicht is in den toestand van het politiecorps moreel en ambtelijk ongetwijfeld heel wat verbetering gebracht. Wegens inwendige menschelijke beroeringen ontijdige afbraak van dezen Kroniek... D. D. Jr. Schagen, 13 Febr. 1930. Mijnheer de Red., Beleefd verzoek ik U een kleine ruimte in onze „Sehager". EEN STOFVRIJ RIJWIELPAD DOOR HET HART VAN WESTFRIESLAND. Met een zekeren weemoed hebben wij allen ons trammetje naar Wognum zien verdwijnen, een ge voel eigenlijk, wat men niet kan definieeren, maar dat er toch altijd is, wanneer er iets voorgoed ver dwijnt, iets dat toch eigenlijk een deel uitmaakte van onze samenleving. En juist zoo'n gebeurtenis stemt tot denken en ben ik tot de overtuiging gekomen, dat het zeer wel mogelijk is, dezen verbindingsweg tusschen deze dorpen te doen behouden. Want wal blijft er over wanneer eenmaal de rails enz., zul len zijn weggebroken? Dan resteert er een strook land vol met grint en zand, afgesneden door slooten van de andere gedeelten land, wat volgens mijn meening dan al niet ongeschikt, dan toch wel een minder waardige strook land blijft, waar men zeer weinig voor zal willen betalen. En waar deze weg loopt door de mooiste gedeelten van onze omgeving, en hier in het Noorden ten eenen male fietspaden ontbreken, althans fietspaden zoo als men die vindt op de Veluwe, waar men nu eens heerlijk rustig kan genieten, zonder opgejaagd te worden als een vogelvrij verklaarde fietseling, door honderden auto's die met razende snelheid voorbij snorren, is dit volgons mijn bescheiden meening een ideale weg om klaar te maken voor dit doel. Ook ter bevordering van vreemdelingenverkeer door de plaatsen gelegen aan dezen weg, zou het van groot belang zijn. Want niet waar, wat weet ten slotte de buitenstaander nog van Westfriesland? En waar men langs den geheelen weg nog groentjes vindt, ik bedoel van die open plekjes gras, zouden die schitterend dienst kunnen doen voor aanlog van rustplaatsen, waar men heerlijk (vooral voor club jes), kan uitrusten en al die genoegens kan sraa ken, die een frissche, gezonde fietstocht met zich brengt. En dan meen ik ook dat wij Noordhollanders daar eenigszins recht op hebben. Want ook wij bèta'1 en trouw ieder jaar onze drie guldentjes voor ons rijwiel en als goede onderhoorigen, stappen wij ook weer trouw en zonder protest af bij het kleinste ter ken van den rijksveldwachter, tor controle van onze kwi tantie in den vorm van ons plaatje. Dus wij betalen een kwitantie aan het Rijk zonder morren en zond- r protest, maar vraag ik mij zelf af, wat hebben wij tot nog toe gezien hier in den kop van Noordhol land voor ons geld. Enfin, daar mopperen wij ook nog niet over. Maar nu, nu dat er zich een prachtige gelegenheid voordoet om met weinig kosten een schitterend rij wielpad te krijgen door onze heerlijke weiden, nu meen ik, dat de tijd is aangebroken om als één man op te komen voor dit alleszins billijke doel om a's één man front te maken ter verkrijging van eenRijks- rijwielpad van Sohagcn naar Hoorn. Misschien ia' dit aanleiding zou kunnen zijn om dan meer gedeel ten van deze streek in aansluiting met dit pad te ver binden. Ook is van groot belang voor de eerlang aan te leg gen Provinciale- en Rijkswegen, het ontlasten van tie wegen van dit zeer groote, maar toch lastige vervoer middel ten behoeve van het autoverkeer. En waar hel een even groot belang geldt voor alle plaatsen aan deze lijn en de tijd reeds nu al dringt om met volle energie de zaak aan te pakken, want zooals ik u> zeer betrouwbare bron al reeds heb vernomen is men al in onderhandeling pm tot afbraak van de brugg-n te komen. Dit zou trouwens op zichzelf niet zoo heel erg zijn, zoolang men maar de bruggenhoofden lidi staan. Het zou heel mooi en echt landelijk zijn, wan neer die leelijke ijzeren bruggen vefvangen zouden) worden door die fijne teere loopbruggetjes, zooals er een b.v. staat in de Heerhugowaard ter verbinding met de Langendijken. Deze bruggen zouden hoog ge noeg gemaakt kunnen worden om de eventueele scheepvaart niet te hinderen. Nu is mijn bedoeling om door dit artikel allen die iets voelen voor dit plan aan te sporen, om geheel wielrijdend Westfriesland te mobiliseeren en vooral ook de autoriteiten van de betrokken plaatsen be leefd te verzoeken om per omgaande een sympa thiebetuiging, hetzij per brief of briefkaart te zen- Maak uw leven weder tot een lust! Pijn in de lendenen, die urine- stoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid, zij kunnen aan nierzwakte te wijten zijn. Wordt weer flink en wel door het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Dit betrouwbaar niermid del kan aan overwerkte nieren blijkens de ervaring van zoovelen juist die hulp verschaffen, welke zij noodig hebben en haar bijstaan om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende onzuiverheden, die uw kwalen ver oorzaken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. den. Veel behoeft er niet op te staan, b.v: voor een Rijksrijwielpad door Westfriesland, of iets anders, Ook natuurlijk andere aanwijzingen worden gaarne in ontvangst genomen en zeer op prijs gesteld. Blijkt het nu, dat dit plan de algcheele medewer king heeft ook van de besturen van deze plaatsen, dan meen ik dat het beste zal zijn, daarna op drie plaatsen tegelijk te vergaderen, b.v. in Hoorn, Nieu we Niedorp en Schagen en dat dan uit elk dezer vergaderingen een comité van actie benoemd wordt en dat deze drie comité's gezamenlijk zich wenden tot die autoriteiten die in deze aangelegenheid hun macht kunnen uitoefenen. De Weledele Heer M. F. Overdijk, Opzichter weg en werken te Schagen, die op het oogenblik beiast is met het opruimen van de trambaan, althans van de rails, heb ik volgaarne be reid bevonden om, naar ik van harte hoop, den stroom van sympathiebetuigingen in ontvangst te nemen en ook om zoo noodig eventueele correspon dentie te beantwoorden Dus alle post te zenden naar M. F. Overdijk. Landbouwdwarsstraat 112, Schagen. En nu blijve eens niet een enkele wielrijder, van welke rang of stand dan ook, achter, maar zende zoo spoedig mogelijk zijn kaart naar bovenstaand adres ter bereiking van dit ideaal: Een Rljksri]wlelpad door het hart van Westfriesland, D. ROTGANS, Schagen. Breezand, Februari 1930. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik nogmaals een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat dankend. Nu mijnheer De Vries, U vroeg mij een nadere verklaring aangaande het ingezonden stuk. In de eerste plaats was het in geen geval mijn bedoeling het onderwijzend personeel te krenken, maar ten tweede sprak ik van de meeste gevallen en daarmee had ik ook niet uw personeel bedoeld. Maar in dit moet U wel met mij instemmen dat vaak in die ge vallen de kinderen aan hun lot overgelaten worden. Want hoe drukker en voller de klas is, hoe minder er tijd is voor zulke kinderen. En dan 't gezegde, als ze hier blijven kunnen wij er niets meer van ver wachten. Dat is naar mijn meening ook zoo, want wat zal er vaak gezegd worden: de ouders waren er tegen, dan moeten ze bet zelf maar weten, dan ligt de schuld bij de ouders. Maar in de raadsverga dering en de verslaggevers drukten zich nogal krenkend uit, daar was het net of wij niets-nutten naar die school stuurden. Dat griefde mij, want je moet maar een betrokken moeder zijn, dan voel je het 't meest. Hiermede hoop ik, mijnheer De Vries, voldaan en ook afgedaan te hebben Nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte. De betrokken moeder. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Emelten, soheerwormen, grietwormen, hamels, grauwe wormen of hoe die dieren anders ook genoemd mogen worden, zijn de larven van eenige soorten langpoot muggen en wel van muggen, die wel 2 k 2Vz c.M. long kunnen worden. Deze larven, die van 4 tot 5 c.M. lang kunnen worden, zijn rolrond en grauwwit tot geel van kleur en hebben geen duidelijk zichtbaren kop en ge«n pooten. Deze larve, waarvan we de beschrijving gevoegelijk achterwege konden laten, omdat ze zoo bekend en be rucht ls, doet soms veel schade aan de te velde staande gewassen en wel speciaal ln het voorjaar. Vooral op nieuwe gronden, dat wil zeggen, op pas ge scheurd grasland, en dat komt ln onze contreien ln den tegenwoordigen tijd nogal eens voor, kunnen ze som mige gewassen soms bijna geheel vernietigen, doordat ze de wortels vernielen. Wat de levenswijze van dit dier betreft, kunnen we het volgende vertellen: De vrouwelijke mug legt ln den zomer ongeveer 250 eieren in den grond, welke eieren nog dienzelfden zomer uitkomen. Dus komen de Jongen emelten uit, die den eersten tijd niet veel schade ver richten. Deze jonge larven (emelten) overwinteren dus en eerst in het volgend voorjaar komen we voor de groote schade te staan. Overdag vreten ze nu in den grond en des nachts komen ze aan de oppervlakte om te vreten en dan vreten ze zelfs aan de bovenaardsche deelen der planten. In den zelfden zomer vindt de verpopping plaats en de geschiedenis kan zich weer herhalen. Als voornaamste en meest bruikbare bestrijdings- methoden komen in aanmerking ln de eerste plaats het veel en diep bewerken van den grond gedurende den winter: de larven, die dan bovenkomen kunnen door I de vogels opgepikt worden: Verder heeft men er het mhtste last van op grondon, die ln de maand September schoon zijn van onkruid, omdat de muggen op dergelijke land hun eieren niet gaarne afzetten en ten slotte komt het bestrijdingsmiddel, dat men in laatste instan tie kan toepassen en dat is het vergeven van de larven met een maaggif. Dit kan men alleen doen in die peri ode, waarin de larven boven den grond komen om m den nacht te vreten en dat ls alleen in den tijd, dat de temperatuur wat begint te stijgen en de nachten dus warmer worden; in de maand April of Mei dus. Dan begint men de meeste schade te krijgen ook. Men gebruikt hiervoor een mengsel van 25 gewichts- deelen zemelen en 1 gewichtsdeel Parijsch groen. Van dit mengsel heeft men 26 K.G. noodig voor het behando- len van 1 HA en het wordt tegen den avond uitge strooid, nadat het eerst zoodanig vochtig is gemaakt, dat het goed uit te strooien ls. Dit middel geeft goede en directe resultaten. Binnen eenige dagen ziet men de vergiftigde emelten boven den grond komen en dood gaan. Er zijn echter nog veel middelen, die zich echter niet ertoe leenen, ln de praktijk ln het groot te worden toegepast. De koperwormen, ritnaalden, draadwormen of hard- wormen zijn de larven van een kever, dat is wel te zien aan de drie paar voorpooten en wel van de z.g. lmlptor. Die tor wordt zoo genoemd, omdat ze bet vermogen bezit met een knippend geluid op te sprin gen als ze of zich verwijderen wil. Dr larve is hard en kop.....uiig en draadvormig rond de lengte is ongeveer 2 c.M. Ook de lengte van de kever is on geveer 2 c.M. De kleur van de kevertjes ls bruin tot zwart met gestreepte dekschilden (er zijn nog eenige soorten). Ook deze larven doen schade, doordat ze aan de wortels van de meest verschillende gewassen vreten, soms gezamenlijk met de emelten. Ook hiervoor is een herhaalde bodembewerking het meest aan te bevelen, maar, wat de werking van Parljscll groen betreft, daarover bestaan nog niet veel gege vens, hoewel men tegenwoordig ook vermoedt, dat ze ook wol te dooden zijn met het bovengenoemde mengsel. Te probeeren ls het allicht en over de resultaten ver nemen we dan graag Iets. Zeker is, dat men ze ver giftigen kan met lokmiddelen (stukken aardappel, bos jes klaver, enz.) die gedoopt zijn in Parijsch groen. Deze lokmiddelen moeten dan half onder den grond ge stopt worden, omdat men op het oogenblik nog niet zeker weet, of ze ook in den nacht boven den grond komen. St.-Pancras. VAN HERWIJNEN. BOERDERIJ en \EEHOUDERIJ NABERACHTING. Met de les van de vorige week heb ik den schrif telijken boekhoudcursus voor landbouwers en veehou ders beëindigd. Er zou natuurlijk nog veel meer van te vertollen zijn, dooh aan alles moet een einde kormu. In de voor ons bestemde rubriek moeten ook we>r eens andere onderwerpen worden behandeld. Torh kan ik niet nalaten alsnog een nabetrachting op sohrift te stellen, die in verband met de vorige ie.--, sen kan worden gebracht Toen de cursus begon stel den wij ons ten doel een zoodanig overzicht van ons bedrijf te krijgen, dat alle gegevens omvatte, waar mede op tal van vragen een antwoord kan worden gegeven. Als wij mcns-chen vragen: „Waarom houden jullie nu boek, waarom schrijven jullie allos op", dan is het meest voorkomende antwoord: Wel <iat mot ten wij doen om aan de verlangens van den belasting inspecteur te voldoen. Daarbij heb ik weieens gehoord, doch gelukkig is dit geen regel: „Als het niet voor de belasting was, dan zou ik mij er niet mee bezig hou den. Wat heb je aan al dat geschrijf. Ik kan aan hn einde van het jaar aan mijn portemonnaic best zien. of ik vooruit of achteruitgegaan ben. Wat heb je aan al die soesa". Het geslacht dat zoo redeneert, zal w.-t uitsterven, want de jongere boeren hebben op cur sussen en landbouwscholen genoeg inzicht in den gang van zaken gekregen, dat het zonder een juisTc boekhouding niet mogelijk is om te zich of men drijft of zinkt. Wie eenmaal een goede methode vau boekhouden heeft te pakken, zal veel genot hebben in het behoorlijk bijhouden ,al vallen de resultaten van het bedrijf dan ook niet mee. Doch dan moet men ook een goede boekhouding aanleggen. Niet zoo maar een overzicht van inkom sten en uitgaven, neen hoor, veel meer gesplitst in onderdeelen, zoodat men precies na kan gaan wat de kosten van een gewas geweest zijn en waarmede men verdiend heeft: met melkvee of met handels- vee. Om hiervoor belangstelling op te wekken, heb ben wij juist een dergelijke boekhouding behandel 1. Tal van boekhoudingen, die wij op bedrijven mochten inzien, zijn ons te eenvoudig. Die eenvoudigheid vloeit mede voort uit het feit, dat men alleen voor den fiscus boekhoudt. Doch dergelijke boekhoudingen kunnen ons niet bekoren uit een oogpunt van lan •- bouweconomie. We hebben de laatste 20 jaren door geselecteerd zaak en betere bedrijfsmethoden toe te passen, veel grootere oogsten gekregen dan voor dien tijd. Op tal van bedrijven kan men wol zeggen i-1 men in dit opzicht aan het eind van alle mogelijk heid gekomen. Natuurlijk valt op heel wat bedrijven in deze richting nog veel te verbeteren, doch ik menn dat we in deze niet naar een kant uit moeten kijken. De boekhoudingen moeten ons ook vertellen, met welke onkosten wij aan die oogsten komen. Ploegen, eggen, zaaien en schoffelen, doen wij in alle bedrij ven om een gewas als tarwe bijv. te doen groeien. Doch de een heeft hiervoor veel goedkoopere bedrijts- methoden dan de ander. De voordeeligsto motho is zal zijn om groote oog6ten te halen met zoo weinig mogelijk kosten. Hierover moest op landbouwverga- deringen veel openhartiger met elkaar kunnen wor den gesproken, doch daarvoor ontbreken op de meeste bedrijven goed gecontroleerde cijfers. Hoeveel geld geeft men op een bedrijf uit aan wieden in ;le onderscheidene gewassen? Men weet het niet precies, en toch zal dit bij een goede bedrijfsleiding heel wat verschillen bij een bedrijf onder dezelfde omstandig heden, waarvan de leider niet zoo heel precies na gaat wat met de ten dienste staande arbeiders, paar den, machines kan worden gepresenteerd aan derge lijk werk. En verder zijn wij van meening, dat niets zoo ont wikkelend voor landbouwer of veehouder is, dan door een nauwkeurige boekhouding zijn bedrijf volkomen te leeren overzien en beheerschcn. Vooral de jongere landbouwers moeten zich daarmede veel meer bekwa men in hun vak, willen zij mettertijd goede bedrijfs leiders zijn. Om die reden kunnen wij het ook maar matig goedvinden dat landbouwers en veehouders hun boekhouding laten verzorgen door een boelchouT- bureau van een of andere landbouwersorganisatie. Ze ker, zoo'n boekhouding is beter dan in het geheel reen, doch waar in een bedrijf geschikte krachten zijn, moeten deze zich in die richting veel meer bekwamen dan thans het geval is. Daarvoor moeten de ouders hun volwassen kinderen in de gelegenheid stellen. Niet alleen dat zelf boekhouden ontwikkelend werkt, doch de jongeren krijgen dan veel boter een overzicht dan anders van de finantiecle inkomsten van het ge zin. Dat -vinden wij heelemaal niet erg, maar juist heel goed. Veel verlangens naar dit en dat die Alle maal veel geld kosten, zouden dan door de jongeren tegenover hun ouders niet worden geuit, als dezfc jongelui eens precies wisten hoe het met de fman- tieele inkomsten in het gezin was gesteld. Wij zijd over dit belangrijke onderwerp nog lang niet uitge praat en zouden daarover nog wel meer kunnen ver tellen; doch wij moeten ook nog over iets andera spreken. Er worden in de laatste jaren tal van wenschen geuit die verbetering kunnen brengen in het bestaan van onze landbouwers en veehouders. We denken maar eens aan de ingediende pachtwet, met al de be sprekingen die daarover zijn gehouden. Dat heeft de aandacht m.i. wel wat al te veel afgeleid van ander? wenschen, die door vooraanstaande regeeringspers »- nen mede zijn geuit. Zoo bestaat er een streven in da hoogere sferen om de landbouwers bij een wet te ver plichten een boekhouding in te voeren of te doe i voeren. De bedoeling zit daarbij voor om zoo mogelijk door indirecte maatregelen te bevorderen, dat Ie landbouwers hun boekhouding volgens een bepaaW systeem uitvoeren, zoodat ze het best geschikt is voor het uitoefenen van een behoorlijke bedrijfscontroie. Zij die voorstanders van een dergelijk dwingend optre den zijn, meenen het heusch wel goed met onzen boe renstand. Immers er zijn genoeg redenen om aan te nomen, dat een zeer groot deel der landbouwbe drijven niet economisch wordt geleid en dat men vaak in de gemiddelde bedrijfsuitkomsten geen gemiddelden heeft te zien. Wat opgegeven worden als gemiddelde cijfers, zijn toch vaak gemiddelden van sterk uiteenloopende cij fers, zooals dit bijv. ook met de uitgaven voor kunst mest het geval is. Het gebruik hiervan is op betrek kelijk gelijksoortige bedrijven zeer verschillend. In .1? verslagen over den landbouw in Nederland in 1925 en 1926 vinden wij vermeld dat toen 1307 bedrijven hun boekhoudingen lieten verzorgen door een boekhoud- bureau. Wanneer deze bedrijven worden gesplitst in zand-, zeeklei- en weidebedrijven, kunnen wij aan dat verslag de volgende gegevens ontleenen: Aantal bedrijven 1925/26. Gemiddelde grootte der aangesloten bedrijven. Pacht of Pachtwaarde per H.A. Totale Uitgaven per H.A. Bruto Opbrengst per H.A. Netto Opbrengst per H.A. Netto op brengst in der pachtwaarde. Netto opbr. per bedrijf. Berek. naar de gemidd. grootte. Zandbed rijven 254 16 H.A. t 76 f364 f427 f63 83 (1008 Zeekleibedrijven 418 42 H.A. 1134 f452 f492 =i= f40 =S= 30 (1680 Weidebedrijven 695 22 H.A. (116 f447 f508 =fc f61 42 (1342 Er blijkt verder uit dat er op de 693 weidebedrijven in dat jaar voor f 11.per H.A. kunstmest is ge bruikt. Aangezien in de goed geleide bedrijven dit be drag veel hooger is, moet er uit worden geconcludeerd, dat er onder deze gecontroleerde bedrijven een betre* kelijk groote groep schuilt, die zeer weinig of geen kunstmest gebruiken. Het kunstmestgebrulk is over het algemeen veel te laag en met vrij grooto zekerheid kan daarom ge zegd worden, dat er onder de landbouwers slechte* een kleine groep zit, die ten opzichte van het kunst- meRtgebruik economisch werkt, doch daarnaast cc» zeer groote groep, die zeer onvoordeelig moet werken. Wat te denken van het feit, dat in Noordhollandsch middengewest als gemiddelde van 83 veehoudersbe- drijven slechts voor f3 68 meststoffen aangekocht werd in 1926/27; op 25 veehoudersbedrijven in de Al- blasserwaard bedroeg dit f3.31; in de Friosohe weide streken was dit bedrag in 1927/28 f 15. Deze bedragen staan in een zeer ongewem-chte verhouding tot die door den Voorlichtingsdienst noodzakelijk geachte, welke uiteenloopen van pl.m. f40 tot pl.m f100 en meer per H.A. Dezelfde opmerkingen, die over het kunstmestge- bruik gemaakt worden, gelden geheel of gedeeltelijk ook voor de uitgaven aan zaaizaad cn pootgoed en veevoedergebruik, dat soms zoo hoog is, dat een be hoorlijke winst gedurende den winter verdwijnt. De gemiddeld zeer lage bedrijfsuitkomsten moeten dan ook voor een groot deel toegeschreven worden aan het feit, dat een groot deel der cijfere afkomstig is van minder goed geleide bedrijven. Dit demonstreert zich eveneens in de gemiddelde opbrengstcijfers der gewassen en overal waar de opbrengst nog zoo ver afstaat van die, welke bij een juiste werkwijze ver wacht mag worden, zal niet op de beste wijze ge werkt worden. Door verbetering der transportmiddelen, door de vastlegging van luchtstikstof is een prijsdaling der landbouwproducten door verbeterden aanvoer van zuivel- en akkerbouwproducten naar onze afzetge bieden en vermeerderde productie als gevolg van een sterk toenemend stikstofverbruik niet uitgesloten: het is daarom juist nu noodzakelijk de productie kosten zoo laag mogelijk te maken. Door een te lage en minder economische productie, zijn de bedrijfs- inkomsten lager dan noodig is. Het inzicht hierin moet komen en liefst zoo spoedig mogelijk, door een behoorlijke bedrijfscontrole. Deze moet dan hierop berusten, dat men op grond van de boekhouding de rentabiliteit van een bedrijf bepaalt, en dat men on derzoekt, of en op welke wijze deze kan worden ver hoogd; wijkt deze naar den verkeerden kant af, zoo zullen in vele gevallen direct belangrijke verbete ringen aangegeven kunnen worden. Blijkt bijv, dat op een bepaald aardappelverbou- wend bedrijf, niets uitgegeven wordt voor aankoop van goed pootgoed, zoo blijkt hier vermoedelijk een fout, indien bekend is, dat de bedrijfsleider op zijn eigen bedrijf geen selectie toepast. Wordt in een varksenfokkerij weinig of geen eiwitrijke krachtvoe- ders verbruikt, zoo kan ut tot een waardevol advies leiden. Indien op een zandbedrijf in het geheel geen aandacht wordt besteed aan den kalktoestand, kan ook dit feit waardevolle aanwijzingen geven. De betrokkenen de landbouwers en veehouders zullen zich bij een goed ingeriente boekhouding veel spoe diger met goed gefundeerde klachten over hun be drijf richten tot landbouwkundigen, aan wien de hoogste eischen gesteld moeten worden; deze zullen goed op de hoogte moeten zijn met de toestanden in de omgeving cn geheel berekend voor de zoo moei lijke taak om aanwijzingen te geven, waardoor de rentabiliteit van zooveel mogelijk alle onderdeelen van het bedrijf wordt verhoogd. Van minstens evenveel Invloed ale de botercon- trole is op den prijs, dien de Nederlandschte boter op brengt, en van minstens evenveel inrioed als de controlevereoniging voor de veeverbetering, is de be drijfscontrole voor de bedrijfsuitkomsten. Alleen met een goede boekhouding is het op deze wijze volgens meergenoemde regeeringspersonen mogelijk om de bedrijven van tallooze landbouwers zoo snel moge lijk aan te passen aan de gewijzigde economische verhoudingen cn de gewcn&chte intensiteit te berei ken, waardoor de rentabiliteit van de bedrijven zoo goed mogelijk verzekerd !s. En inderdaad valt er voor dit standpunt m.i. zeer veel te zeggen. S. V.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11