Mager Courant BOND VAN VEEHANDELAREN. MUNHARfipSs JOaoce&T Vierde Blad. Plaatselijk Nieuws. Uit onze omgeving. WINKEL. WARMENHUIZEN. Zaterdag 15 Februari 1930 73ste Jaargang. No 8613 BEBOUWING HEERENBOSCH. In de Heerenboschstraat zal op het terrein naast het perceel v. d. Hover en in eigendom bij den heer C. Blaauboer door dezen laatste een woonhuis met beneden een bierbottelarij worden gebouwd voor re kening van den heer C. Bontes alhier. MARKTOVERZICHT Pe aanvoer van vette koeien was Donderdag heel goed te noemen voor den tijd van 't :aar; de handel was naar wensch; prijzen van 455714 ct. De duurste koe in hoofdsom werd verkocht door den heer N Stammes N. Niedorp, aan den heer .Tb. de Beurs, slager te Helder, voot f500. Dit is een prijs dien wij in een tijd niet hebben genoteerd. Het neemt niet weg dat er dien dag beste koeien waren aangevoerd De aanvoer wordt weer van lieverlee beter, de handel was heel goed, duur. Graskalveren waren er weinig aangevoerd; die aangevoerd werden zijn duur en vlug verkocht. Vaarzen, welke aangevoerd zijn, voor den dood ver kocht: duur. vlug. De nuchtere kalveren waren duurder verkocht bij de vorige week, handel vlug. De aanvoer van paarden was groot, de handel ma tig; er waren anders prachtpaarden aangevoerd. Overhouders voor den dood werden duur ver kocht; voor de weide minder Oude slachtschapen golden van 35-^7.50 gld.; handel vlug, duur. Vette varkens waren er veel aangevoerd, prijshou dend, met een vluggen handel. Deze mesterij gaat tegenwoordig heel goed. Biggen duur, met een vlug gen handel. Schrammen golden 2 gld. meer per stuk bij de vorige week, veel vraag. In weken waren er geen stieren aangevoerd, nu waren er 3 stuks; deze wei den ook goed verkocht; prijzen tot 45 ets., handel best. Bokken en geiten geeïi aanvoer. Van de kippenmarkt valt weinig te meiden; klei ne aanvoer, handel ka'm. Boter moet er meer aangevoerd; zoo het vandaag was, gaat dat niet. Nu waren er koopers voor boter, dat is een rare markt Veel boter, geen koopers, geen of hoegenaamd geen boter, wel koopers. Over 't ge heel was het een gunstige markt. Wat de Nederlandsche Bond van Veehan delaren voor haar leden doet. Nuttige wenken voor den veehandelaar. Donderdagmorgen om half twaalf hield de afdeeling Noord-Holland van den Bond van Ned. Veehandelaren ln de zaal van café C. Boontjes een propaganda-spreek- beurt, waarin de belangen van de georganiseerde Vee handelaren besproken zouden worden. Ook niet-leden hadden op deze vergadering toegang. Als spreker trad op de heer A. Trompetter van Hoo- geveen, voorzitter van genoemden Bond. Nadat de heer Noom van Marken-Binnen als voor zitter van de afd. Noord-Holland de aanwezigen welkom had geheeten, kreeg de heer Trompetter het woord, die op korte maar zeer duidelijke en krachtige wijze den helaas niet talrijk opgekomen bezoekers de voordeelen, verbonden aan het lidmaatschap van eerdergenoemden Bond, onder het oog bracht. Ofschoon spr. zijn spijt over de geringe opkomst uitsprak, hoopte hij toch dat de vee handelaren ook hier in het Noorden van Noord-Holland het groote nut van den Bond zouden inzien, dat door grootere bekendheid dezen Bond ook meer bemind zou worden. Vervolgens schetste de heer Trompetter hoe hij tot het onderwerp „volharding", waarover hij heden zou spreken was gekomen doordat het was gekozen op een tijdstip, toen het vraagstuk van organisatie der veehan delaren een mislukking dreigde te worden. In de eerste plaats het belangrijke vraagstuk: de export. Stap voor stap is men tenslotte in deze tot een bevredigende oplossing gekomen en kwam, trots enkele moeilijke bepalingen, de export weer vrij. Dit moeten de veehandelaren gevoeld hebben. Er was weer een be hoorlijke prijs te maken, de handel werd weer levendi ger, zoodat er weer een stuk brood in was te verdienen. De oplossing van deze moeilijke kwestie is tot stand gekomen, ondanks dat een groep landbouwers de zaak niet ter wille waren en het vee op de stal verkochten. En natuurlijk zal de Bond de laatste zijn, die den fokker niet een goeden prijs voor zijn vee gunt. want ook hij heeft er in al die jaren zijn offers voor gebracht, maar het was een bevoorrechting, dat buitenlandsche koopers het vee w e 1 bij den boer en n i e t op de markt mochten koopen. Dit nu is geweest, en wij zullen hopen, aldus spr., dat het nimmer meer terugkomt. De Bond heeft nog meer gedaan. Hij heeft gevoeld, dat bij het vervoer van vee de handelaren aan groote gevaren blootstaan. Niet zelden immers is zijn heele kapitaal „op den weg" en de mogelijkheid, dat dit met één slag vernietigd zou kunnen worden, is niet denkbeeldig. De vraag drong zich dus bij het Bestuur van den Bond op, wat in deze richting voor zijn leden gedaan kan worden. En het kan gezegd worden, dat in alle opzichten een schitteren de oplossing is gevonden. Met een alleszins betrouw bare Verzekeringsmaatschappij is een contract afge sloten. waarbij alleen de leden van den Ned. Bond van Veehandelaren tegen sterk gereduceerde premie hun vee kunnen verzekeren. Maar niet alleen het vee! De Bond heeft gemeend, dat ook de handelaar zelf, zijn eigen persoon, tegen ongevallen verzekerd dient te worden, en hier is dan ook in voorzien. Vervolgens wijst de heer Trompetter op het vervoer van vee per Staatsspoor met betrekking tot de reductie die hiervoor door den handelaar aan den expediteur moest worden gegeven. Thans is het contract met den expediteur verbroken, zeer ten spijt van dezen, maar tot blijdschap van den handelaar, voor wien toch ook elke gulden een gulden, ja. in dezen tijd, dat lang alles niet vliegend voor den wind gaat, elk kwartje een kwartje !s. Zou men dus vragen: „Wat hebben we aan den Bond?" dan zijn hiermee enkele van de vele voordeelen, aan het lidmaatschap verbonden, gegeven. Om ze alle te noemen, dan zou een resumé moeten worden gegeven vanaf de oprichting van den Bond tot heden. En in dien tijd is veel bereikt, maar er kan nog meer bereikt worden, doch alleen dan. wanneer alle veehandelaren zich bij den Bond aansluiten, en voor dit laatste moet al het moge lijks gedaan worden. Tenslotte herinnert spreker aan de goede verstand houding die er bestaat tusschen do organisatie en den marktmeester te Schagen. Wat een verschil bij vroeger, toen het op alle markten een strijd was om een plaatsje voor zijn vee te krijgen. Thans gaat alles in overleg j met het marktwezen, die er wel zorg voor draagt, dat geen ongeregeldheden meer plaats vinden. Met nogmaals tot het lidmaatschap op te wekken, eindigt spr., waarop een hartelijk applaus volgt. Ten aanzien van de verzekering tegen ongevallen geef!, de secretaris van den Bond. den heer Hörmann ui'. Utrecht, nog uitvoerige inlichtingen, daarbij waar noc dig blijkt, ter zijde gestaan door een aanwezigen in specteur van de Verzekeringsmaatschappij. Wanneer dan nog enkele vragen gesteld zijn en som mige leden zich bij de Verzekeringsmaatschappij wen- schen aan te sluiten, volgt sluiting van deze propagan da Spreekbeurt. THEATER ROYAL. In deii tijd. dat de faam van Barbary Coast, de misdadigerswijk van San Francisco zijn hoogtepunt bereikt had. in dien tijd speelt de film „Gifgas", wel ke deze week in theater R' yai draait. Burton Meredith is er na jaren van ingespannen arbeid en gevaarlijke experimenten in geslaagd, een nieuw gifgas te bereiden, dat alle andere verre overtreft. De mogendheid, dit zijn gifgas in bezit zou krijgen, is in staai iecieien vijand te verplette ren! Niet r- nier reden schuwt Olivier, Burtons zwarte bediende, het laboratorium van zijn meester een ongelukje kan verschrikkelijke gevolgen heb ben! Meredith is verloofd met een jonge weduwe, Lois Brewster, die een schattig zoontje heeft. Bobby, de oogappel van zijn a.s. tweeden vader Hevig ontdaan komt zij op zekeren dag Burtons studeervertrek bin nen. Bobby is geroofd! geroofd door de bende van Wu-Fang, den beruchten misdadiger uit de Chinee- zenwijk van San Francisco. Een van z'jn handlangers is het haar komen vertellen en heeft haar tevens de losprijs genoemd één busje van Meredith's „Doo- dend Gas"- Heftig strijden Burtons liefde voor Lois en Bobby met zijn plichtsgevoel, het besef, dat het moordende gas niet r har 'en van Wu-Fang mag komen. Zijn plichtsbes >verwint, doch door een list gelukt het Lois toch een busje te bemachtigen. Onmiddellijk snelt zij ermede naar Wu Fang's .verblijfplaats en overhandigt het den Chinees Een ontzettende ver rassing wacht haar: het buisje is leeg zij heeft het verkeerde genomen! Thans is haar lot en dat van den kleinen Bobby beslist Intusschen hebben Burton en Olivier de verblijf plaats van Wu Fang ontdekt door diens handlanger Scarface ongemerkt, te volgen. Behoedzaam dringt Meredith het geheimzinnige huis binnen en ziet zich plotseling tegenover Lois en Bobby! Hij ontveinst zich niet, dat bun positie verre van benijdenswaar dig is, doch hij zal zijn leven duur verkoopen. Plot seling treden Wu Fang en zijn handlangers het vertrek binnen, doch deinzen even snel achteruit, voor Burtons revolver. Nog enkele passen, dan sluit Wu Fang hoonend de deur doch zijn/hoongelach verstomt weldra Door een geheim luik heeft Burton het buisje met gifgas geworpen, dat zijn noodlottig werk met onfeilbare zekerheid verricht Het volgend oogenblik breken Olivier en eenige politie-agenten de kamer, waar Burton en zijn ge liefden zijn opgesloten, open. Zij zijn gered! PAASCHTENTOONSTELLIN GEN. Het getal Paasoh ten toonstellingen zal dit jaar weer met een paar vermeerderd worden: het zijn te Hengelo en te Apeldoorn. Deze laatste is gesteld op Woensdag 9 April. Op dien Woensdag komen dan uit: 's-Hertogen- bosch, Apeldoorn, Zaandam en Schagen. „HELP U ZELF". De Vereeniging „Help U Zelf" te Schagen hield hare jaarvergadering in haar stamlokaal „de Cérès". De voorzitter, de heer Hoogschagen, spreekt bij de opening zijn leedwezen uit over de weinig betoonde be langstelling, van de 145 leden waren slechts 20 aanwezig. Van de uitgebrachte verslagen, was natuurlijk dat van den penningmeester, den heer C. Vlaskamp, het voornaamste. De toestand was, hoewel niet schitterend, todh bevredigend: het nadeellg saldo bedroeg f 77.40 Dit gat werd met een bedrag uit de geheime spaarpot gestopt. De ontvangsten bedroegen f 1189.27%, waarbij f 1176.27% aan contributie. Bij 26 personen kwamen 909 ziektedagen voor, wsarvoor een uitgave van f 940.32 noodig was. De verslaggever van de financieele commissie, de heer C. Rijs, sprak met grooten lof over den penningmeester, den heer C. Vlaskamp. Niet alleen was alles correct in orde, maar tevens zoo duidelijk en eenvoudig, dat een ieder terstond op de hoogte was. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren J. Bij waard en P. van der Oord. Daar het afgetreden lid van de financieele commissie niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer C. Weeland Cz. Tot hulpbode werd gekozen de heer D. Domper. De heer A. Visser uit Nieuwe Niedorp zal uitgenoodtgd worden in Maart een lezing te houden over de nieuwe Ziektewet. Hierna sluiting. Donderdagavond vergaderde de vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging te Winkel, bij den heer D. A. de Bruijn. Aanwezig waren 22 leden. In zijn openingswoord herdenkt de Voorzitter het be danken van het bestuurslid mevrouw G. StuijDe Moor wegens vertrek uit de gemeente, als gevolg van het over lijden van haar echtgenoot, cn spreker brengt haar na mens de vergadering dank voor hetgeen zij als bestuurs lid heeft gedaan. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat tengevolge van het overlijden van den heer G. Stuij in de plaats van een lid der re keningcommissie moest worden voorzien en daarvoor is door het bestuur aangezocht de heer S. P. Vries. Ingekomen is een dankbetuiging van een patiënt, die voor rekening der vereeniging is verpleegd geworden. Voorts een uitnoodiging tot bijwoning eener vergade ring van de Federatie van Vereenlgingen voor vrije zie- kenhuisverpleging. Toetreding tot die federatie zal een contributie vragen van 1 cent per betalend lid of voor ons f 11.54. Het bestuur zal daai y/orden vertegenwoor digd teneinde zich voldoende te laten voorlichten. Het doel der federatie is o.a. ook het overnemen van elkanders leden bij verhuizing van de eene plaats naar de andere. Aan de afgevaardigden wordt vrij mandaat verleend. De heer Van Wijk merkt op dat de tijd voor vrijwil lige bijdrage en contributleverhooging gelijk kwamen en spreker vraagt of dit noodzakelijk was, en voor de contributieverhooging de ledenvergadering niet afge wacht had kunnen worden. De Voorzitter zegt dat het absoluut noodzakelijk was om te kunnen betalen. Had het bestuur gebruik ge maakt van zijn bevoegdheid om het tekort om te slaan, dan zou het veel meer gekost hebben voor de leden en had men waarschijnlijk leden verloren. Door den secretaris-epnningmeester wordt verslag uit gebracht. als volgt: De goede gewoonte getrouw brengen wij bij dezen verslag uit over de verrichte werkzaamheden onzer ver eeniging over het afgeloopen derde boekjaar. Per 1 Januari 1929 stonden ingeschreven als betalen de leden 1108. Er traden toe: ln het le kwartaal 20, in hot 2e kw. 30, ln het 3e kw. 33 en in het 4e kw. 21 leden, is 104 leden; tezamen dus 1212. Wegens overlijden, ver trek of andere redenen werden afgevoerd: in het le kw. tabletten Bij Apoth en Drogisten 3, in het 2e kw. 25, ln het e3 kw. 22. en in het 4e kw. 8 leden: tezamen 58. Zoodat het aantal betalende leden thans bedraagt 1154. De contributie bedroeg wederom ongewijzigd f 0.25 per betalend lid en per kwartaal. De heer K. Bakker was belast met de inning. De achterstand is niet noe menswaardig. Evenals voorheen werd de administratie geregeld en accuraat door den heer Van Dijk bijgehouden. Controle vanwege het bestuur bracht slechts onbeduidende ver schillen aan het licht. De volgende patiënten werden voor rekening van de vereeniging opgenomen: 24 gevallen met 544 verpleegda- gen of gemiddeld per geval 22.66 verpleegdagen (vorig jaar 17). Alleen de verpleging vroeg van onze geldmid delen de kolossale som van f 1621.30 (vorig jaar f 1030,70) Ook de vervoerkosten waren dit jaar zeer aanzien lijk. Hiermede was een bedrag gemoeid groot f 189.20 (vorig jaar f 98.60). Het afgeioopen boekjaar fungeerden als Bestuurders- (sters) J. Koster, H. Beukman, G. J. v. Leersum, B. Span, Mevr. Stuij, Zr. Duyvenbode, G. Kamp, W. Keet man en H. B. Lenghaus. Uit de hieronder volgende balanscijfers kunt u vast stellen, dat het voorbijgegane boekjaar dermate on gunstig is geweest, dat het per 1 Jan. 1929 bestaande eigen vermogen ad f 219.15 niet alleen verdwenen is. maar de vereeniging dit jaar voor het eerst een schuld heeft, groot f 253.72. Hiermede zijn dus helaas onze vroegere voorspellingen bewaarheid, waarbij wij aanhondigden, dat nieuwe bron nen moesten worden gevonden teneinde de financien in evenwicht te brengen. Dat contributieverhooging te moer noodzakelijk was moge U blijken uit onderstaande verlies- en winstreke ning. Een exploitatieverlies van f 472.87, niettegenstaan de het feit, dat wij de opbrengst van de gehouden col lecte reeds ten gunste van de gewone middelen hadden geboekt,v bewijst wel, dat de bestaande contributierege ling bij lange na niet voldoende was. Wij hopen dan ook, dat de Bestuursvoorstellen, welke met deze materie ten nauwste verband houden, de goedkeuring van de leden kunnen wegdragen. Balans per 1 Januari 1930: Saldo per 1 Jan. 1930: f 35.70, spaarbank f 26.30; te vorderen rente f 14.88, contributie f 2.90, collecte f 26, verv. Keetman f 12.50, tezamen f 56.28. Verlies 1929 f 472.87, eigen vermogen f 219.15; schuld f 253.72. Alles tezamen f 372. Nog te betalen: verpl. M. Lange f 126, C. Slikker f 120, Mej. Kluijver f 126, tezamen f 372. Verlies- en winstrekening over het boekjaar 1929: Verplegingskosten f 1621.30, vervoerkosten f 189.20, bo deloon f 75. administratiekosten f 60, advertentiekos- ten f 12.40, ophaalloon collecte f 14, drukwerk f 20, con vocaties f 6, tezamen f 1997.90. Contributies f 11.60.75; rente spaarbank f 14.88; nog te vorderen contr. f 2.90, collecte f 346.50, verlies f 472.87, tezamen f 1997.90. Alvorens dit verslag te beeindigen brengen wfj dank aan allen, die hebben bijgedragen tot den verderen uit bouw onzer vereeniging en in het bijzonder aan de bur gerij, bij wie onze gehouden collecte zulk een gunstig onthaal heeft gevonden. Daarna brengt de rekeningcommissie bij monde van den heer De Ridder het volgende verslag uit: Voldoende aan de opdracht Uwer vergadering hebben ondergeteekenden K. Bart, S. P. Vries en A, de Ridder, de rekening van Uwen penningmeester onderzocht. De aanwijzing van den heer S. P. Vries heeft plaats gehad door het Bestuur ter voorziening in de plaat3 van lid der Commissie welke was opengevallen door het overlijden van den heer G. Stuij. De Commissie heeft allereerst gecontroleerd de ont- vangsten en uitgaven over 1929 en bevonden, een ont vangst van f 2134.30, 'n uitgaaf van f 2098.60, saldo f 35.70. In de ontvangsten is begrepen f 320.50, zijnde de op brengst eener collecte. Voorts 1930 tot op het oogenblik, van de opname, waardoor de ontvangsten werden f 765.70. de uitgaven f 220.—, kas f 545.70. Van de aanwezigheid der gelden heeft de Commissie zich overtuigd. Alle uitgaven waren door bescheiden gedekt, welke door de Commissie zijn gewaarmerkt en alle ontvang sten kwamen overeen met het leden register, dat even eens is onderzocht. Het getal ingeschrevenen op 31 December 1929 bedroeg 1154 bij een zielental van 17^'. of 65.36 der bevolking. Het heeft de aandacht der Commissie getrokken, dat bij een uitgaaf aan verpleegkosten en daarmee verband houdende vervoerkosten, over 1929 is uitgegeven een bedrag van f 1823.waar tegenover een contributie staat van f 1160.75, tekort f 662.25, in welk tekort f 320.50 is bijgedragen uit een gehouden collecte. De steeds toenemende opname en het gemiddeld aan tal verpleegdagen in 1929 24 opnamen en 22 ver pleegdagen gemiddeld tegen 21 opnamen en 17 ver pleegdagen gemiddeld in 1928 zijn oorzaak van het tekort, en de Commissie erkent de noodzakelijkheid van den door het bestuur genomen maatregel om tot ver hooging der contributie over te gaan. Ten bate der Vereeniging komt nog f 14.88 aan ge kweekte rente en f 12.50 van teruggegeven vervoerkosten. Het ledenboek waaruit de contributie wordt berekend, geeft aan, dat had moeten worden berekend f 1162.05, terwijl ontvangen is f 1160.75, een verlies derhalve van f 1.30, hetwelk op een zoodanig ledental met zijn vele mutaties verdedigbaar is. In één geval bleek aan entree's f 0.10 te veel in reke ning te zijn gebracht. Het komt voorts de Commissie voor, dat ten opzichte van de entreegelden, den reglementairen weg moet worden bewandeld. Vooral doet zich dit voor bij mutatie van inwonend personeel, en het komt de Commissie voor dat bij vertrek van personeel afschrijving en bij de komst van nieuw personeel opnieuw inschrijving moet plaats hebben met betaling van entree, evenzoo voor huisgenooten die worden afgeschreven en na eeni- gen tijd in het gezin terugkeeren en weer worden inge schreven. De Commissie stelt Uwe vergadering voor de reke ning 1929 goed te keuren en den penningmeester te de- chargeeren. Beide verslaggn worden dankbaar aanvaard en in overeenstemming met het advies der commissie, de re kening over 1929 goedgekeurd. Tot bestuurslid in de plaats van Mevrouw G. Stuij de Moor, wordt benoemd mevrouw A. de Veer-Schenk. Het bestuur stelt voor de contributie van f 0.25 te brengen op f 0.35 per betalend lid. Deze verhooging is reeds ingegaan, gezien de noodzakelijkheid, welke niet zoo ver vooruit was te zien, dat eerst het oordeel van de ledenvergadering kon worden ingewonnen. Voor een toestand als in 1929, zou de verhooging minstens f 1.80 moeten zijn of 0.45, doch het bestuur wil het met f 0.35 probeeren. De heer Van Wijk zou aan deze verhooging geen blij- venden vorm willen geven om later weer tot het lagere tarief terug te kunnen. De Voorzitter vreest dat verlaging niet meer moge lijk zal zijn. De heer J. Klaver informeert of de mogelijkheid be staat dat de contributie dit jaar nog eens wordt ver hoogd. De Voorzitter zegt van niet, ln geen geval zonder de ledenvergadering te hebben gehoord. De heer Beukman, penningmeester, licht toe, dal de opzet bij het begin f 0.35 had moeten zijn, dan wa» er niets gebeurd. Tegenover andere vereenigingen is het nog laag. Door den beer J. van Dijk, administrateur, wordt ver zocht zijn loon in overeenstemming met zijn werk te brengen. Het bestuur stelt voor zijn loon, dat nu f 60.is, te brengen op f 100. De heer De Ridder vraagt of het voornemen bestaat de verhouding tusschen bode en administrateur, thans: bode f 75. pl.m. 6.5 cent per ingeschrevene, admini strateur f 60, pl.m. 5.2 cent per ingeschrevene, ook nu de verhooging van den administrateur te handhaven, dus ook de bode te verhoogen. De Voorzitter zegt van niet. de administrateur had een vast bedrag, doch de bode wordt betaald per betalend lid. De heer Van Wijk verzet zich tegen verhooging ^p grond van de financieele misère der vereeniging. De heer Bart ziet het werk niet zoo in, er behoeven ook geen kwitanties te worden geschreven, het gaat automatisch en spreker begrijpt niet dat voor derge lijke organisaties zoo'n salaris moet worden betaald. De Voorzitter merkt op, dat de sprekers de werk zaamheden niet kennen, maar er is werkelijk veel werk aan. vandaar ook het voorstel van het bestuur. De ad- ministarateur is een aangenomen werkkracht en diens loon houdt geen rekening met den mer of minder gun- stigen stand der financiën. De heer Beukman zet ook nog de aandacht op het vele werk en de wijze waarop '■het wordt uitgevoerd; f 100.is niet te veel betaald De heer Van Wijk meent dat het werk van de bode, al wordt dit maar als een baantje beschouwd, ook niet niets is. De heer Beukman merkt op dat dit wordt verlicht, omdat vele leden voor een jaar gelijk betalen. Het voorstel tot verhooging, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 12 tegen 10 stemmen. Het bestuur stelt voor. het huishoudelijk reglement zoodanig te wijzigen, dat geen uitkeerlng wordt ver strekt, voor vervoer en verpleging van zenuwzieken. Het bestuur licht het voorstel toe. Bij de opzet is ge dacht aan zieken, die b.v. een operatie moesten onder gaan. doch aan de ziekenhuizen zijn zenuwafdeelingcn gekomen en nu gaan daar patiënten naar toe, die ge woonlijk dicht staande bij krankzinnigheid, langdurige verpleging behoeven en de vereeniging de kosten niet kan blijven dragen. De heer Van Wijk hoort er erg van op, de zieken verpleging werd ingesteld om de gelegenheid voor ve"- •^leging zoo dragelijk mogelijk te maken. Nu doen de laatste jaren enkele zenuwgevallen zich voor die wat gekost hebben, en die worden er nu buiten gesloten. Straks kunnen er wel heel %wat blindedarm-operatics komen, worden die dan ook uitgesloten? De heer De Ridder ziet er een verschijnsel in dat zich den laatsten tijd voordoet. Men tracht zoolang mogelijk het stempel van het krankzinnigengesticht te ontgaan en probeert eerst nog eens in een afdeeilng voor zenuw patiënten en dikwijls zien we daar ook een langdurig verblijf Spr. meent ook dat de vereeniging daarvoor niet aansprakelijk kan worden gesteld. De Voorzitter onderschrijft deze conclusie. De beoor deeling van het ziektegeval is niet aan de vereeniging. De heer Van Wijk vraagt in hoeveel concrete geval len dit is voorgekomen. De Voorzitter zegt dit niet te kunnen beoordeelen. Het voorstel van het bestuur wordt zonder stemming aangenomen, doch de heer Van Wijk, vraagt aanteeke- ning, dat hij er tegen is. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1930, worden benoemd de heeren K. Bart, A. de Ridder, en S. P. Vries. Rondvraag. De heer J. Klaver vraagt of wijziging van art. 6 en 9 van het reglement niet mogelijk is (art. 6: tusschenruim te tusschen ziektegevallen) (art. 9: voortgezette opname binnen 14 dagen tot 42 dagen, behoudens moedwillige verlating van het ziekenhuis). De Voorzitter zegt, dat een zoodanig voorstel kan wor den gedaan, doch meent dat het niet uitvoerbaar zal zijn. Als er tusschen de gevallen niet een zekere tijd ruimte zal bestaan, is het niet te betalen. Over deze vraag ontstaat een uitvoerig debat dat ver band houdt met een bepaald geval, van een verpleegde, welk geval echter gezien de omstandigheid dat deze zaak thans is geregeld, als afgedaan moet worden be schouwd. De heer Van Wijk vraagt of ook nog een verzoek aan de gemeente is gedaan om een subsidie. De Voorzitter deelt mede van niet, het bestuur pre fereerde eerst een vrijwillige bijdrage te vragen. De heer Van Wijk vraagt of progressieve heffing niet mogelijk is. De Voorzitter zegt dat het reglement dit niet toelaat Voorts vraagt de heer Van Wijk of er al eens iets gedaan is, om ook operatiekosten onder de vereeniging te brengen. De Voorzitter zegt, dat ook dit een der punten is, die het bestuur bij de federatievergadering besproken wenscht te zien. Daarna sluiting. Woensdagavond heerschte hier in het dorp een niet alledaagsch voorkomende drukte, oorzaak van dat alles was. de zeer bekende hardrijder, de heer N. Pronk, was wederom uit het buitenland terugge keerd. Als men de sportberichten en uitslagen der wed strijden, welke in het buitenland zijn gehouden, heeft gelezen en bijgehouden, dan is het niet mogelijk om bij thuiskomst van zoo'n kranigen rijder, dat alles maar met stille trom te laten voorbijgaan. De offieieele huldiging had plaats in de kolfbaan van den hoer Slikker. Tal van sportliefhebbers wa ren aanwezig en ook verschillende bestuursleden van ijsclubs uit omliggende gemeenten. De heer H. G. Rijs, voorzitter van de Warmenhui- zer ijsclub, heette den heer Pronk hartelijk welkom in ons midden cn sprak zijn genoegen uit, dat hij onder de vier beste Nederlandsche rijders werd ge rangschikt en- van de vier beste rijders de derde plaats innam. Spr. bracht een woord van dank aan den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond voor het finan cieele offer aan dit doel besteed en aan den heer Van Laar, die zich ook hiervoor zooveel werk cn moeite getroost heeft. Voor de kranige prestatie werd aan Pronk als blijk van waardeering een armband horloge uitgereikt. De heer Eecen, bestuurslid van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en voorzitter van de ijsclub Volharding te Oudkarspel, voor welke vereeniging hij eigenlijk naar hier was gekomen, omreden de heer Pronk vanmorgen hij aankomst in Amsterdam al door den voorzitter van den K.NB. is verwel komd en toegesproken. Spreker memoreerde in het kort de prachtige tijden die Pronk in het buiten land heeft gemaakt en dat dit ook wel zijn oorzaak vindt in het vele trainen waaraan Pronk zeer veel doet. Want, zegt spr., wanneer zomers niemand aan of over ijs denkt, heb ik meermalen vernomen, dat U maar steeds met sport en trainen bezig is om (ie spieren maar zooveel mogelijk te sterken. Uit naam van Volharding wenschen wij U succes. Vervolgens sprak de heer Cloeck, bestuurslid van de Alkm. IJsclub. Het deed spr. genoegen voor deze gelegenheid te zijn uitgenoodigd naar Warmenhui- zen te komen om bij deze huldiging aanwezig te zijn. De heer Cloeck vond het buitengewoon mooi dat we toch in Holland ook personen hébben die op het gebied van deze sport wat prestoeren en dan één ervan zoo kort in de buurt en wel in Warmenhui- zcn. Me dunkt die Zwjtserschen zullen zoo onder el-

Schager Courant | 1930 | | pagina 13