SchagerCourant Vijfde Blad. Overheid en Dansgevaar. Gemengd Nieuws. Na den aanslag op den president van Mexico. Een vergiftigingszaak. Noodweer op Sardinië en Sicilië. De brand op de Miinchen. Het Amsrikaansche drankverbod. De Passiespelen te Oberammergau. Geld spselt geen rol Zaterdag 15 Februari 1930 73ste Jaargang. No. 8613 De danscommissie geïnstalleerd. „Niet om dansen te verbieden, maar om na te gaan of overheidsmaatregelen noodig zijn". Hoe kunnen de excessen worden bestre den. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, heeft Donderdag in de vergaderzaal van zijn departement, geïnstalleerd de door hem en door den minister van Justitie ingestelde commissie, aan welke is opgedragen de regeering van voorlich ting te dienen, over de vraag, in hoeverre van over heidswege met betrekking tot het dansen maatrege len dienen te worden getroffen. Jhr. mr. Ch. JRuijs de Beerenbrouck. Rede van den Minister. De omstandigheid, aldus de minister, dat de over heid met aandrang wordt geroepen tot bestrijding van een groot gemeenschapsgevaar, moet leiden tot een ernstig onderzoek naar den aard en den omvang van •het kwaad. Overheidsbemoeiing tot bestrijding van een zooda nig gevaar is eerst op haar plaats als de enkelingen of de gezinnen' niet over voldoende kracht beschikken om het dreigende kwaad te keeren. Als een zoodanig gemeenschapsgevaar beschouwt de regeering in de eerste plaats de bedreiging der volkszedelijkheid. Op dien grond is een onderzoek gewettigd naar de vraag, of het. volksvermaak van den dans groote, zorgwek kende uitwassen vertoont. De gedacfhtenwisseling over de bestrijding der open bare onzedelijkheid bij de algemeene beschouwingen dor jongste Rijksdagbegrooting wees in gelijke rich ting. Gij hebt u te beraden over de moeilijke vraag, hoe de bestaande en erkende dans-excessen het veiligst kunnen worden bestreden en gekeerd. Het is niet te loochenen, dat hetgeen onze tijd vaak van het vermaak van den dans te zien geeft, van een eerlijke onbedorven levensblijheid al bitter weinig over laat. Velen dansen niet om hun levensvreugde te uiten, nog minder om een aesthetisch genoegen te smaken, zij dansen in een stof en dompig licht om 3iun oppervlakkig leven of verdriet te verzetten. Zij dansen, een dans, die voor menig zenuw- en gemoeds leven een onheil moet. worden. Uwe commissie zal zich afvragen, op welke wijze het hierbedoelde verschijnsel zal zijn tegen te houden, hoe hier weer maat en evenwicht kan worden ge bracht. Zij zal daarbij niet kunnen ontkomen aan de vraag, in hoeverre de verzwakking van het ouder lijk gezag hier een rol speelt. De gedachte is gerecht vaardigd, dat. dat gezag in vele gevallen juist op dit gebied oen weigerende rem blijkt te zijn. Indien een zoodanige betreurenswaardige toestand die op zichzelf reeds een verzwakking dor maatschap pelijke ordening bcteekent, zich inderdaad in zoo ern- stigen vorm voordoet, heeft de Overheid ook hier reden om in te grijpen. In eenige gemeenten is deze consequentie reeds ge trokken en heeft de overheid maatregelen ten aanzien van openbare dansgelegenheden genomen. De vraag is, of niet gemeentelijke maatregelen kan worden vol staan. Het antwoord op deze vraag is afhankelijk van vele andere. Ik noem slechts deze, in hoeverre het kwaad reeds om zich heeft gegrepen. Zullen eenvor mige maatregelen voor het geheelc Rijk moeten wor den genomen of zullen langs een steeds min of meer subtiele onderscheiding de te nemen maatregelen plaatselijk verschillend kunnen zijn? Sprekende over de bestaande overheidsbemoeiingen op dit punt, zal uwe commissie wellicht niet kunnen voorbijgaan aan een onderzoek naar het verband, dat er tusschen drank en dansexces betstaat. De opmer king is reeds gemaakt, dat de Drankwet, in handen der regeering een machtig wapen tot bestrijding van het dansgevaar kan beteekenen. Een uitgebreid onderzoek, veelvuldige uitwisseling van gedachten, mensch- en zielkundige ervaring zul len noodig zijn om ten aanzien van al deze vraag stukken tot een beslist standpunt te geraken. Het antwoord van den voorzitter der dans commissie. Dc voorzitter der commissie, mr. H. de Bie, be antwoordde 's ministers rede als volgt: Wij allen, zoo zeide de spr. o.m., door ons ambt staande midden in het leven van dezen tijd met zijn goed en zijn kwaad, hebben beseft, dat het na-oor- Jogsch verschijnsel, dat het dansen in den omvang en de verspreiding, waarin het zich in vele kringen onzer samenleving vertoont, mag genoemd worden, een bijzonder onderzoek van regeoringswfge wettig de op gelijke wijze als dit bijv. sinds jaren niet het alcoholvraagstuk en later met het bioscoopvraagstuk het geval is geweest. Zoo min ais het hij de beschouwing van do ge noemde vraagstukken ooit de bedoeling is geweest, om deze verschijnselen men moge er dan persoon lijk en voor eigen kring over denken als men wil van regeeringswege uit dc samenleving weg te va gen, zoo min is het toch de bedoeling van het in stellen onzer commissie geweest, om het dansen als zoodanig te gaan verbieden. Veeleer moet door ons bezien worden, of er in ons land van overheidswege maatregelen noodig zijn, om excessen van de op zichzelf natuurlijke levens uiting, die de dans in haar oorsprong is, te keeren in het belang van de openbare zedelijkheid en ter bescherming van de jeugd van ons volk. Wij zullen daarbij als vanzelf de beide* andere hierboven ge noemde problemen, waarschijnlijk ook het prosti tutie-vraagstuk raken. Een na-oorlogsch verschijnsel noemde ik het dan sen, zooals wij het zich thans in binnen- en huiten- land zien openbaren: als zoodanig is het een s^mp- toon, éénerzijds van de gebrokenheid van talloo.- vele gezinnen, waarin niet alleen do kinderen, maar ook vader en moeder het op vrije avonden niet kunnen uithouden en derhalve de beslotenheid van het gezin veriauien voor het verkeer in de massa van de straat, het café of de openbare vermakelijkheid. Een uitgang is niet meer iets extra's, maar de nor male afwisseling geworden na volbrachte dagtaak. Dit verschijnsel is onderzijds oo ksterk beinvloed door en in zooverre is het de schaduwzijde van de op zichzelf zoozeer toe te juichen verbeterde economische positie van breede scharen jonge men- schen die zich aangewend hebben, althans in groote steden, om drie avonden per week minstens „uit" te gaan. Dit uitgaan richt zich dan al spoedig naar café, bioscoop en danszaal. Het blijft intusschen steeds de vraag in hoeverre de vele gelegenheden bron dan wel gevolg zijn van de uithuizigheid, of wellicht het een zoo goed als het ander. Wij weten maar al te goed, hoe zij, die zich door den uiterlijken schijn der dingen laten leiden, elke bemoeienis der overheid op het. gebied der volksmo- raal met een beroep op de ons allen dierbare vrijheid verwerpen. Wanneer wij echter oog hebben gekregen voor het feit, dat er ook in wat van buiten schoon schijnt, van binnen iets kan knagen aan onze zedelijke volks kracht en'dat de vrijheid, waarvan Uwe excellentie sprak als van „de echte, fiere vrijheid van den vrijen mensch" niet mag ondergaan in negatieve losbandig heid, maar een positieven zin moet hebben in hare gebondenheid aan zedelijke normen van blijvende waarde, dan staat de zaak anders. Wij zullen er ons van bewust blijven, dat het niet de taak der overheid is, óm den enkeling tot die laatstbedoelde gebondenheid te brengen, maar dat het niet hare roeping kan zijn, om indien ontaarding dreigt, daartegen èn de samenleving in haar geheel, maar in het bijzonder ook de jeugd te beschermen. Zoo goed als in arbeidsuren de jeugd recht heeft op bescherming tegen excessen en gevaren, die haar lichamelijk en zedelijk bedreigen zal, waar noodig, ook in de arbeidsvrijé uren zoodanige bescherming moeten worden geboden. Het lot van den 'lader Reuter meldt uit Mexico: President Rubio ontving gelukwenschen in verband met zijn ontsnapping aan den moordaanslag, van koning George, Doumergue en president von Hindenburg. De politie arresteerde nog vijf personen, die van mede plichtigheid in deze zaak verdacht worden. Men denkt, dat het complot zich verdekt had opgesteld in Sanan- tonio, Texas. Hoewel de doodstraf voor gewone misdaden in Mexico is afgeschaft wordt ze in Flores nog toegepast bij e^n aanslag op het leven van een ambtenaar der republiek President Rubio, die spoedig zal hersteld zijn, hoopt zijn publieke werkzaamheden aanstaande week t« her vatten. Fransch medicus in hechtenis genomen. Beschuldigd van poging tot vergiftiging van zijn zuster met arsenium. r Te Béziers in Frankrijk is een medicus, dr. Laget, in hechtenis genomen onder beschuldiging gepoogd te heb ben zijn zuster door vergiftiging met arsenicum om het leven te brengen. Het onderzoek van de zieke door des kundigen is zeer bezwarend voor den verdachte. Dr Laget was zijn zuster een aanzienlijke, som gelds schul dig. Terwijl het onderzoek in deze vergiftigingszaak wordt voortgezet, is Béziers in rep en roer gebracht door de aanklacht, die mevrouw Alexandere tegen dr. Laget heeft Ingediend. Laget toch is tweemaal getrouwd geweest, telkens met een dochter van mevrouw Alexan- dre. Beide vrouwen zijn gestorven, de eerste na tien jaar, de tweede na vijf jaar met Laget te zijn getrouwd geweest. Mevrouw Alexandre beschuldigt nu haar schoonzoon dat hij haar beide dochters heeft vergiftigd. Laget is ridder in het legioen van eer. Hij heeft den oorlog meegemaakt en stond bekend als een medicus, die met de militairen, welke hij behandelde, heel ruw omsprong. Een hevige wolkbreuk richt groote schade aan. Kerk en kazerne Ingestort. Naar V. D. uit Rome verneemt, ls Sardinië geteisterd door een hevige wolkbreuk, die groote schade heeft aan gericht De rivieren zijn vele meters gestegen en groote stukken land zijn overstroomd. In verschillende plaatsen zijn huizen ingestort o.a. te Serrentl, waar de toren en de frontmuur van een kerk, de kazerne en het gemeentegebouw instortten. In de nabijheid van Lanussei werd een brug door de gezwollen rivier weggespoeld. Bij Nuero werden twee personen door het water, dat bulten zijn oevers trad, meegesleurd. Ook van Sicilië komen berichten binnen over het nood weer, dat daar heeft gewoed. In de nabijheid van Ce- senze werd eveneens een brug weggeslagen en 'n auto, die korten tijd later den weg passeerde, stortte ln de rivier. De chauffeur werd gewond èn de tweede inzitten de vond den dood ln de golven. Het onderzoek naar do oorzaak. V.D. verneemt uit New York: Na een nauwkeurig onderzoek van den scheepsromp van de „Munchen", door een duiker, heeft men beslo ten het schip ln den loop van de komende week te lich ten en naar een droogdok te sleepen, Tot nog toe is men er nog steeds niet in geslaagd de oorzaak van den brand vast te stellen. Een scheur in den scheepswand heeft de duiker by zijn onderzoek niet kunnen ontdekken. Volgens het voorloopig rapport van den leider van het onderzoek is de brand ontstaan door zelfontbranding in ruim zes: Daarentegen zijn er aanwijzingen, dat juist dit ruim open is gemaakt om de postzakken er uit te halen. Het onderzoek wordt daarom nog voortgezet. Verschei dene leden van de bemanning cn haven arbeiders zullen nog als getuigen worden gehoord. Men neemt aan, dat de herstellingen aan het schip twee maanden zullen du ren. De post behouden. Het Wolffbureau meldt dat er bij den brand op de „Munchen" >geen post verloren is gegaan. Zoowel de pakketten als de aangeteekende stukken en de zendin gen van allen aard zijn gered. Geen bevredigende resultaten en toenemend verzet. Reuter meldt uit Washington: De juridische commissie uit het Huis van Afgevaar digden heeft een aanvang gemaakt met een enquete naar de werking van de drankwet. De voozitter der commissie, die „nat" is, ontlokte een krachtig applaus toen hij verklaarde, dat er nu gedu rende tien jaar een proef was genomen met het drank verbod, en dat de bereikte resultaten niet hebben vol daan. Nieuwe invallen in hotels te New York. Te New York zijn nog twee invallen gedaan in ho tels en restaurants waarbij in totaal 20 leden van het personeel werden aangehouden. In verband hiermee is door de betrokken autoriteit meegedeeld, dat voortaan niet alleen de eigenaars en de leden van het personeel van hotels en restaurants waar drank werd aangetrof fen, zouden worden gearresteerd, maar ook hun be gunstigers, die in het bezit van drank werden gevonden. Tevens zijn de eigenaren en directeuren van dergelijke instellingen gewaarschuwd, dat zij geen gemberbier, ijs- water, glazen cf iets dergelijks mogen verstrekken aan bezoekers die hun eigen drank meebrengen. Indien zij zich hieraan niet houden zou den rechter worden ge vraagd hun inrichtingen te doen sluiten. De razzia op misdadigers in CShicago. In 36 uur geen enkele moord! Bij de razzia's der laatste dagen tegen misdadigers rijn ongeveer 30C0 personen gearresteerd. Daarvan werden 45 met revolver gewapende personen cn 1200 andere ver dachten in arrest gehouden. De commissie uit de burgerij tot bestrijding van de misdaad heeft met voldoening geconstateerd, dat er in de laatste 36 uur voor de eerste maal sinds langen tijd geen geval van moord in Chicago is gerapporteerd. Een nieuw theater, dat aan 52006 bezoekers plaats biedt en de enorme som van 1.800.006 Mark kost. De beroemde passiespelen, welke dit jaar wederom te Oberammergau zullen plaats hebben, zullen opgevoerd worden in een geheel nieuw theater. Dit gebouw is ont worpen door Professor Linnebach en wordt gebouwd door een broer van den vroegeren Christus-vertolker Anton Lang. Het theater zal aan ruim 5200 bezoekers plaats bieden en kost de enorme som van 1.800.000 Mark, waarvan het tooneel alleen bijna 1 millioen mark heeft gekost De rol van Christus is voor dit jaar opgedragen aan Alois Lang, een familielid van den bekenden Anton Lang Reeds bij de laatste passiespelen in 1922, was Alois Lang een ernstig mededinger naar de Christus-rol, maar had by .de verkiezingen één stem te weinig. Hem werd toen, naast de rol van Nathanael, opgedragen om de Christus-rol in te studeeren om zoo noodig voor Anton Lang te kunen invallen. Daar Anton Lang in 1922 geen enkele maal heeft ontbroken, heeft Alois geen gelegen heid gehad die rol te spelen. Alois Lang is 38 jaar oud en beeldensnyder van be roep. In den oorlog diende hy by de veld-artillerie en in 1914 werd hy bij Manonvillers in de heup gewond; na zyn herstel ging hy terug naar het front als Alpenjager. Hy is het type van een Zuid-Tyroler met smal olijfkleu rig gelaat en lang krullend hoofdhaar. Hy is gehuwd, doch heeft geen kinderen; in zyn vrijen tyd wqd hy zich bij voorkeur aan de byenteelt en in zyn goed ver zorgden tuin heeft hij niet minder dan 40 korven staan, waarop hy zeer trotsch is. In zyn werkplaats heeft hy een levensgroot kruis vervaardigd, hetwelk hij bij de spelen zal gebruiken. Anton Lang, de beroemde Christusvertolker van de jaren 1900, 1910 en 1922, heeft wegens zyn gevorderden leeftijd, hy is thans 55 jaar oud, voor zijn llevellngsrol moeten bedanken. Hy heeft het echte Christus-type, zoo als de groote schilders dat weergeven: een regelmatig, fyn besneden gelaat, blauwe oogen en blond golvend haar en baard. Hy voelde zich echter tegenover de Hcha- melyke inspanning, welke de Christus-rol met zich mede brengt, niet meer opgewassen, en heeft geineend deze ALOIS LANG, die de Christus-rol zal vervullen. A's Rockeicller iets wil, koopt hij cr zoo noodig een heel dorp bij. Dc JlocUofellors zijn rijke lieden, en zij hebben een groot grondbezit in ile l'aeantico-henvels, in den staat New York. Maar door dit groote bezit ligt een spoor lijn, die liet in twee doelen scheidt. Rockefolier .li*, h.oft thans van de spoónvegmaat- schappij gedaan gekregen, dat do lijn verlegd wordt tot huiten zijn bezit. Daarvoor wordt natuurlijk een enorme .som betaald, maar er moet bijgevoegd wor den «lat. liet nieuwe tracé van de lijn een beter tracé is dan het bestaande. 1'r was nog een moeilijkheid. De spoorlijn liep langs '.iet. plaatsje Kast View. Welnu, lïockefelh r Jr. heeft ook dit gehoele dorp aangekocht, en zorgt def de be langen van de dorpelingen niet zullen worden ge schaad. I-Tot baanvak door het bezit van de Rockei'el- lers is 50 vt. breed en zes mijl lang. Het komt nu in het. bezit van de Rockefellers. SCHEEPSBRAND IN DE HAVEN VAN YOKOnAMA. Vier zeelieden omgekomen. V.D. verneemt uit Tokio: In de haven van Yokoliama is op het .lapansche stoomschip „Takudnmara" brand uitgebroken, waar door het schip in korten tijd geheel verwoest werd. Vier Japansche zeelieden zijn in dc vlammen omge komen. Elf anderen bekwamen ernstige brandwon den. SLACHTOFFERS VAN VLIEGTUIGONGELUKKEN. Reuter meldt uit. Londen: In liet Lagerhuis heeft de ondersecretaris voor luchtvaart meegedeeld, dat in 1020 33 monscheu bij ongelukken met burgerlijke vliegtuigen het leven ver loren hebben, tegen 1!) in 1928. Voor de militaire vliegtuigen bedroeg het aantal dooden T2 in 1929 en TC in 1928; EEN ONGEWENSCHTE BEZOEKER. De toegang tot Amerika geweigerd aan een Sovjetvertegenwoordigcr. V.D. verneemt uit Kowno: Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Amerikaan- sche regeering den plaatsverv. commissaris van ver keer, Soelimov, die in opdracht der Kovjetregeering in New York bestellingen wilde doen voor de Rus sische spoorwegen, den toegang geweigerd. Soelimov, die zich op het oogenblik to Berlijn bevindt, zal naar Moskou terugkeeren. De Sovjetregeering zal pogen langs diplomatieken weg het verlof van Washington te verkrijgen. Dc redenen tot de weigering zijn nog niet bekend. ANNI RUTZ, die de Maria-rol zal vervullen. aan een jongere kracht te moeten overlaten. Dit jaar zal hij bij elke verandering van tooneel den proloog zeg gen. Voor de rol van Maria ls dit Jaar gekozen de 23-Jarige Annl Rutz, dochter van een weduwe, die met haar moe der en twee jongere zusjes een klein huisje tegenover het stadhuis bewoont. Zy is een slank, donkerblond meisje, een echte Oberammergausche. zy kreeg haar opvoeding in versohillende klooster scholen; eerst vier jaar later in het Engelsche instituut te Pasing en daarna ln het St Annapensionaat te Mün- chen. Reeds ln 1910 en 1922 speelde zij in de Passiespelen als volkskind mede, doch toen zij in 1927 op het oefon- tooneel als Magdalena in het bybelsche stuk .Meister des Lebens" optrad, ontdekte men in haar een waar talent. Johanna Frelsinger, gewoonlyk Hansl genaamd, is dr Magdalena van dit jaar. Zy is de dochter van dea waard uit de „Alte Post" en 23 jaar oud. Zy is met veel tooneeltalent begaafd en voelt zich op de planken best thuis. Hansi Preisinger was ook een ernstige candidate voor de Maria-rol; ln 1922 zong zy ln het koor. De Johannes-rol zal gespeeld worden door Hans Lang. •en zoon van den dorpsgeneesheer, Dr. Anton Lang. Hij is 23 jaar; een flinke slanke figuur van 1.80 M. lengte, en golvend blond haar. In 1922 werkte hy mede als Jodonkind, daar hij niet, zooals de andere Oberammer- gauer jeugd op het oefentooneel heeft gespeeld, is er van zyn spelers-talent niet veel bekend. Zyn vader. Dr. Anton Lang, was ln 1922 de plaatsvervanger van Hans Mayr, in de rol van Pilatus en daar deze reeds in Juni ziek werd, heeft hij tot het einde met zeer veel talent de rol van Pilatus vervuld. Wilhelm Lang, de vader van den Christus-vertolker Alois, is de rol van Nicodemus toebedeeld, evenals in 1922. De andere voorname rollen zyn in handen van Anton Leohner, die den Hoogepriester Annas zal spelen; Peter Rendl als apostel Petrus en Melchior Breltsamter als Pilatus. Melchior Breitsamter, die een eenvoudig timmerma is. heeft in 1922 de rol van Johannes op voor treffelijke wijze uitgebeeld. De hoofdregie is in goede handen, zij wordt n.1. gevoerd door den beeldhouwer Johann Georg Lang, met assistentie van Hans Mayr, die tevens de rol van Herodes op zich neemt. Door den bekenden kunstschilder Prof. Zeno Dlemer, afkom stig uit Oberammergau, is aan de muziek van het pas siespel de oorgpronkeiyke zetting, welke in den loop der tijden was verloren gegaan, teruggegeven. De lecs- repetities zyn reeds met Kerstmis begonnen en in Maart a.s. vangen de repetities op de planken aan.

Schager Courant | 1930 | | pagina 17