Uit onze Omgeving. ST. MAARTEN. WIERINGEN CALLANTSOOG. Z IJ P E Kantoor Rijksontvanger. 'Naar aanleiding van het gesprokene in de comité zitting van 13 September j.l., kunnen B; en W. den Raad meedeelen, dat het college op 8 November j.l. een onderhoud omtrent de onderwerpelijke aangele genheid hééft gehad met den heer Directeur, den heer Inspecteur en den heer Ontvanger der Rijks- inkomstenbelasting. Na breedvoerige besprekingen zegde de Directeur toe, den Minister van Fin. te zullen voorstellen den huurprijs voor het door deze gemeente te bouwen kan toor te bepalen op f550.— en den huurtijd te bepalen op 15 jaar. Na bovengenoemden datum werd omtrent deze zaak nimmer meer iets vernomen, totdat Maandag 3 Febr. j.l. de Inspecteur zich bij den Burgemeester vervoegde en aan deze mededeelde, dat het tegenwoordig kan toor met ingang van 1 Mei a.s. op de thans bestaan de plaats niet meer behouden kan worden. Hij ver zocht tevens spoedig tot den bouw van een nieuw kan toor over te gaan, daar alhier geen andere kantoor ruimte kon worden verkregen en het officieele voor stel dienaangaande bij hem in te dienen op de voor waarden in de vergadering van 8 November voorge steld. Volgens opgave van den Gemeente-opzichter zou een kantoor als door den Directeur gewenscht, zijn te bouwen voor f0200. B. en W. stellen voor tot den bouw van een kantoor te besluiten op voorwaarden als bovengenoemd en hei te plaatsen op een nader aan te wijzen perceel bouvv- »»rrcln van het Grondbedrijf. Het gebouwtje zal bevatten een entree, wachtka mer, kantoor, privé-kantoor, kluis, brandstoffenberg- plaats, W.C. enz. De grootte is 8.60 X 7.00 M. plus uitbouw 2.90 M. De heer Van Rijswijk heeft dit voorstel kort in het bezit gehad en geeft dan ook zijn meening voor beter, maar 't komt hem beter voor dat de gemeente bij deze f 6200 een klein gedeelte doet om bij het kantoor tevens een woning te bouwen. Het is altijd een gemartel voor de ontvangers om hier een woning te krijgen. De Voorzitter is dit wel eenlgszins met den heer Van Rijswijk eens, Ook de inspecteur had er op gewezen dat het voor den ontvanger een lastige kwestie was een woning te krijgen. Ds Insp. heeft nog meer gezegd, maar spr. kan geen vrijheid vinden om in het openbaar mede- deeling daarvan te doen. Wei wijst spr. er op dat er ook een ongehuwde ontvanger kgn komen, dat een ont vanger niet verplicht kan worden de woning te huren en hoewel de woning dus aan een ander verhuurd zou kunnen worden, een der wethouders bracht een andere meeningnaar voren, waar spr. zich niet over uit zal laten. De. heer Schoorl had aanvankelijk gedacht In de rich ting van den heer Van Rijswijk. Aan het bouwen van een kantoor zit voor, de gemeente een tamelijk groot be lang en een zeer gering risico als het voor 15 jaar wordt verhuurd voor f 500. Al zal de exploitatie niet geheel worden gedekt, een groot gat zal het voor de gemeente niet worden. Anders is het echter met de woning. Spr. denkt dat de heer Van Rijswijk het een beetje te gemak kelijk inziet, want de meest eenvoudige woning zal het voor een ontvanger niet kunnen zijn. En van den mi nister is geen enkele huurgarantle te krijgen. De geheele risico blijft voor de gemeente. Ook spr. wijst er op dat de ontvanger ongehuwd kan zijn. Tenslotte heeft de ge meente wel een taak ten opzichte van het kantoor, maar geheel anders is dat ten aanzien van een woning. Alleen als het rijk de grootste risico zou willen dragen, eerst dan zou spr. willen denken aan het bouwen van een woning voor den ontvanger. De Voorzitter beaamt dat het rijk zich met een wo ning niet wil bemoeien. De heer Van Rijswijk dacht, dat als het bedrag- van f 6200 nu bijv. tot f 10000 werd gebracht, een royaal huis met kantoor kon worden gebouwd en het geheel voor de gemeente een grootere waarde had dan als kantoor al leen. Spr; meent dat het heerenhuls wel, wat de onkos ten betreft, verhuurd zou kunnen worden voor f 6i50 a f 7. En zoü de ontvanger er ook niet meer waarde aan hechten als hij zijn kantoor bij zijn huis kreeg? De heer Leguit denkt niet dat de rekening van f 6.50 f 7 huur voor een behoorlijk heerenhuis zal sluiten. De heer Overtoom meent ook dat de heer Van Rijswijk te optimistisch redeneert.Spr. wijst op de kosten van de woning voor den gasdirecteur en denkt niet dat de rijks ontvanger met een dergelijk huis genoegen zou nemen. Spr. gaat dan ook accoord met de redeneering van den heer Schoorl, dat we niet moeten zorgen voor een wo ning voor den rijksontvanger. Hoofdzaak is dat het kan toor hier gevestigd blijft. En of nu de ontvanger ge trouwd is of ongetrouwd, dat zal niet zooveel verschil in de kfl.s brengen, dat we er het risico van kunnen dra gen. Spr. vraagt of de heeren tevreden zijn met de maten. De Voorzitter beantwoordt deze vraag bevestigend. De teekening blijkt naar het genoegen van den directeur te zijn, maar moet den Minister nog worden voorgelegd. De heer Overtoom merkt op, dat bij de berekening niet is opgenomen de waarde van den grond. Waar is de plaats De Voorzitter zegt achter het plantsoentje in de Hee- renboschstraat De heer Schoorl deelt nog mede dat als plaats aan vankelijk was gekozen achter de toekomstige garage van den heer De Moor, en toen de grondprijs op f 1000 was geraamd. Voor het kantoor kan echter volstaan worden met een klein perceel, ruim is niet noodig en daarom is de door den Voorzitter genoemde plaats ge kozen. De heer Van Erp onderschrijft de meening van den heer Van Rijswijk en staat verbaasd, als hij er aan denkt, met welke kantoorruimte de vorige ontvanger zich tevreden stelde, dat nu voor kantoor (f 6200) en grond is ongeveer f 7000, gemoeid is. Spr. acht hef eco nomischer dat er tevens een woning wordt gebouwd. De heer Schoorl herhaalt dat hij geen bezwaar zou hebben als het rijk voor een deel mee risico droeg. Wat het kantoor betreft, is het van belang dat de gemeente bouwt, in de naaste toekomst is dat belang wellicht groo- ter dan thans. De heer Van Erp spreekt niet van het belang voor den rijksontvanger, maar stelt zich op het economisch standpunt. Over verhuren maakt spr. zich niet ongerust. Particulieren zouden ook niet overgaan tot het bouwen van een kantoor alleen. De heer Van Nuland begrijpt wel, dat het grootere kantoor verband houdt met de toekomstige centrali satie, maar juist daarom denkt spr. dat we wel een gehuwde ontvanger, Iemand met meer ervaring, zullen krijgen. De Voorzitter wijst erop, dat we vandaag alleen voor een kantoor de beslissing dienen te nemen De heer De Vries gelooft ook, dat er voor de gemeente weinig risico Is om aan het kantoor een woning te verbinden. De heer Van Rijswijk wijst erop. dat het niet uigeslo- ten is, dat het kantoor later een andere bestemming kreeg en dan zou de gemeente mer gebaat zijn met een woning met kantoor, dan met een kantoor alleen. Spr. meent echter, dat vanavond evengoed een beslissing genomen kan worden over bouw van een kantoor. De heer Overtoom wijst op het aesthetisch gedeelte daar te bouwen een 2-verdiepingswoning, plus kap, zal niet aan te bevelen zijn. De heer Schoorl meent dat op het ontworpen kantoor gebouw geen behoorlijke woning voor een dergelijk ambtenaar is te bouwen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en dient nu eerst de beslissing van den Minister te worden afgewacht. Nog, een paar spoedeisohonde zaken. Hoewel de Voorzitter het geen goede gewoonte acht. brengt hij ditmaal nog een tweetal spoed eischende zaken ter sprake, doch ze zijn niet van 7.00'n groot belang, doet meer van formeele beteekenls. In de eerste plaats betreft het t aangaan van een contract met de gemeenten Den Helder, Anna Pau- lowna en Wieringen voor het brengen van afgekeurd vee en vleesch in de verwerkingsinrichting. Deze 3 ge meenten zullen het te vernietigen vleesch brengen op een centraal punt en met haar zal een gewone afrekening plaats hebben. De gemeenten Schermerhorn en Hecr- hugowaard zullen als proef ook hun afgekeurd vee en vleesch inbrengen, doch zonder uitbetaling en zonder het betalen van kosten. Het aan te gane contract door de gezamenlijke ge meenten met de hierboven genoemde gemeenten, wordt gelezen en vervolgens goedgekeurd. In de tweede plaats la nog ingekomen een versoek van de Stichting ingevolge de Landarbedderswet om een voorschot van f 2500 uit 's rijks kas, voor een plaatsje, ten behoeve van den heer J. Kater. Het betreft het perceel tegenover de Gebr. Brokke In den Nieuweweg, en is groot 61.40 aren. Wordt goedgevonden. De rondvraag. De heer Van Erp acht het gewenscht dat, als de nieuwe woning van den gasdirecteur gereed is, de oude woning publiek te verkoopen, opdat ze niet leeg blijft staan. De heer Bakker verzoekt hot college, om den ge meente-arbeider, die 1 Maart zijn woning moet verlaten, die een groot gezin heeft en geen andere woning kan krijgen, voorloopig ln de oude woning van den gas directeur onder te brengen. De heer Van Erp stelt voor de woning publiek te verkoopen. De heer Leguit gevoelt voor het voorstel-Bakker. Het betreft hier Iemand die aan de gasfabriek werkt (de stoker Dekker). De heer Van Erp zegt dat het kan leiden tot verschil lende consequenties. Morgen of overmorgen hangt er weer een ander aan de schel. De heer Bakker: Arbeiderswoningen bouwen. De heer Van Erp: Ik heb niet gezegd dat lk daar tegen ben. Als het een arbeider van de gasfabriek la, is het wat anders. De heer Bakker hoopt dat B. en W. alle moeite doen bij de woningbouwvereeniging, om een huls voor den betrokken ambtenaar te krijgen. Het illustreert zegt spr. den toestand, hoe dik we ln de woningen zitten. De heer Van Erp trekt zijn voorstel, om de woning publiek te verkoopen, ln. Het tweede transformatorgebouwtje. De heer De Vries informeert hoe het staat met den bouw van een tweede transformatorgebouwtje. De win kelweekfeesten zijn weer ln 't verschiet en het zou spr. spijten als we een herhaling kregen van de onver kwikkelijke zaak van verleden jaar. De Voorzitter vraagt aan de wethouders of hij alles mag zeggen en waar deze toestemming wordt gegeven, deelt de Voorzitter mede, dat het bouwen van het tweede transformatorgebouwtje absoluut ln het centrum moet gebeuren en dat geeft natuurlijk moeilijkheden. B. en W. hebben eerst gedacht aan den toren van de kerk. maar een ambtenaar van het P.E.N. wenschte den bouw in de kerk, doch daarover heeft de gemeente natuurlijk niets te zeggen. Met het bouwen op het Rensgars kwamen we ln moeilijkheden met een bewoonster en het laatste plan nu Is op het Slotplein, op een terrelntje, dat be hoort aan een ingezètene. Daarover is een onderhande ling begonnen en aan het P.E.N. is nu gevraagd of dit de plaats goedvindt. Antwoord is nog niet van het P.E.N. ontvangen. Het P.E.N. is op dit punt niet erg inschietelijk, plaatsing bijv. in den zandbak in den muziektuin werd ook niet goedgevonden. De heer De Vries hoopt dat het college allen mogelljken spoed zal betrachten. De heer Bakker vraagt hoeveel koopers er waren voor de boomen in de Hoep. De Voorzitter zegt van één. De heer Bakker zegt dat dus alle kooplui eensklaps waren verdwenen. De heer Van Erp: De handel was er zeker niet naar. De heer Baicker informeert verder hoe het gaat met den verkoop van de Heerenboschstraatgronden, of die op tijd worden betaald. De Voorzitter deelt mede dat as. Donderdag een acte moet worden gepasseerd voor den verkoop aan K. de Moor te Alkmaar en voorts zijn er nog 2 hoekjes grond aan de middenstraat die nog niet zijn afgedaan. De heer Bakker zegt dat gemompeld wordt dat de heer Gorter per 1 Januari zijn grond moest betalen, maar dit nog niet had gedaan. Dat geeft renteverlies en spr. vraagt of dit zit ln B. en W. of in den heer Gorter, of dat de administrateur van het grondbedrijf in dezen moet optreden. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Gorter een ar tikel van het Burgerlijk Wetboek dermate meent te moe ten uitleggen dat hij voor d enaankoop van den grond de goedkeuring van H.M. de Koningin moest vragen. Spr. wist wel dat dit voor burgemeesters en wethouders moest, maar het schijnt ook voor de raadsleden te moe ten. Tot dusver is de Koninklijke goedkeuring niet afge komen. De heer Bakker zegt, dat het tweede perceel betreft dat van den heer Anneveldt Deze wilde er nog graag een meter grond bij hebben. De Voorzitter zegt, dat dit in orde is, de opzichter zou het met den heer Anneveldt in orde maken. De heer Lookman zegt nogmaals ln bespreking te wil len brengen, zooals de courant zegt „Lookman's genot middel". Maar het is bij het station ook treurig, als men dat alle dagen ziet. De Voorzitter zegt dat de heer Lookman dan een voor stel moet doen... De heer Lookman wil wel wachten tot de opzichter een kostenberekening heeft opgemaakt. Spr. merkt nog op, dat hij lacht om de nonsens in de krant, een opmerking die blijkbaar den Voorzitter uit het hart is gegrepen, want dan kan men wel aan den gang blijven, antwoordt deze. De heer Lookman bepleit voorts de wenscheiykheld, dat voor de menschen die op de vuilnisbelt werkzaam zijn, zeep en handdoek beschikbaar zijn. De Voorzitter zegt dat de opzichter daarvoor had moe ten zorgen. De heer Van Erp: Een badhuis erbij. De heer Overtoom wijst op de voorschriften van de Arbeidsinspectie, De heer Lookman heeft verder gehoord dat de com post nog niet van de belt ls verwijderd. De heer Leguit antwoordt van misschien een klein gedeelte nog niet, maar men was met het vervoer bezig. De fout hersteld. Der heer Kooij komt nog eens terug op het verhaal van de kosten voor den bijbouw der R.K. school. Op de buitengemeenten. De Voorzitter zegt dat het antwoord ln de vorige ver gadering op een misverstand berustte: Zooals bekend, oordeelde spr. er precies over als de heer Kooij, maar de secretaris had de vraag zeker niet goed begrepen en zei toen tot spr., dat geen verhaal plaats vond. Er wordt echter wel degelijk verhaald. Toen de school gebouwd werd, waren er nog geen kinderen van buiten die de school bezochten. De secretaris merkt nog op, dat toen de betrekkelijke wet nog niet bestond. De heer Van Nuland informeert waarom de goedkoope steenen voor de Thorbeckestraat niet zijn gekocht De Voorzitter zegt dat de steenen al weg waren. B. en VV. vinden den toestand van deze straat niet zoo slecht De heer Van Nuland vindt, dat dit een kwestie van appreciatie is. Spr. zou er geen dure steenen voor wil len gebruiken, maar acht toch een behoorlijke bestrating gewcnsch. Hierna sluiting. HEDEN 5 pond Rund vet voor f2.75 5 pond Reuzel voor f2.75 Gebr. KWELDAM - Schagen. Telef. 64. CORRESPONDENTIE. Aboirné te St.-Maarten. Door gebrek aan belang stelling ls onze rechtskundige rubriek, zooals eerder reeds ls meegedeeld, opgeheven. Wij raden u daarom aan, zich te wenden tot Mr. Bulskool te Schagen. DE RED. Na afloop der Woensdagavond alhier gehouden godsdienstoefening, had verkiezing plaats van een Ouderling en Diacen, aftredend de heeren H. Sij- brands en G. Bruin In hunne plaats zijn verkozen de heeren J. v. d. Ham en A. Breebaart. Poilitie. Gevonden: Een lederen tabakszak. In lichtingen ter secretarie. Door den heer S. Koning is bij onderhandsche verkoop het huis gekocht van Mej. M. Bas, bewoond door den heer Zuldscharwoude, alhier. Hierbij zal aangebouwd worden een garage, zoodat dit met het bestaande winkel huls een mooi geheel zal worden. Donderdag had alhier een aanrijding plaats tusschen een luxe- en een vrachtauto, hetwelk echter enkel bij materieele schade bleef. Onvoorzichtigheid had hier wel eenlgszins schuld aan. De uitvoering van „Harmonie" welke op 15 en 16 dezer zou worden gegeven is door omstadignhedon uitgesteld tot vermoedelijk over 14 dagen. Bij J. H. aan de Koningsweg werden 4 kippen gesto len. De dader(s) zijn onbekend. De arbeider P. Glim Az., werd op het werk te Den Oever bij het steenlossen door een ontijdig omvallende kipkar met steenen getroffen. Met gekneusd been werd de man naar zijn woning ln de Kliefstraat gebracht, waar hij geruimen tijd rust. zal moeten houden. Bij den veehouder N. Mostert aan den Hoofdweg heb ben honden diens schapen aangevallen. Een der bees ten werd verscheurd, een ander moest wegens groote verwondingen worden afgemaakt, en een derde schaap is zoodanig verwond, dat het ook zal moeten worden af gemaakt Is het toch niet diep treurig dat sommige menschen hun honden maar laten loopen of er geen verbod bestaat, om ze vaat te houden. Succes-nieuws. A.s Zondag speelt Succes-adsp. tegen Helder-adsp. C. Overige elftallen zijn vrij. Aan den aannemer J. C. de Vries alhier is den bouw van een nieuw"burgerwoonhula opgedragen door den heer N. Metselaar te Den Oever. Door de schutsluis te De Haukes zijn de eerste schepen geschut Vrijdag hield de Rundvcefokvereeniging „Oost- cn West-Wieringen' haar algemeene vergadering in Hotel Lont Aanwezig waren 14 leden. De voorzitter, de heer S. J. Koorn, opende de ver gadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Vervolgens las de secretaris, de heer W. Mostert Cz. de notulen, die onder dankzegging van den voorzitter onveranderd werden goedgekeurd. Hierna was het woord aan den penningmeester den heer Jb. P. Dekker. Ook dit verslag werd. nadat het door een commissie, bestaande uit de heeren W. Mostert Sr., N. Kool en N. Mulder Dz., was nagezien en in orde bevonden, onder dankzegging voor het goede beheer, goedgekeurd. Daarna volgo het jaarverslag van den controleur- stamboekhouder. den heer A. de Graaf, In het melk jaar van 1 Mei 1928 tot 30 April 1929 werd door den controleur-stamboekhouder van 185 koeien een volledige melkstaat berekend. Van deze behoorden er 39 tot de groep 2-jarigen of vaarzen. De beste produefcie-dieren, wat betreft vetopbrengst., waren Dora 2, eig. P. Hellingman, met: 5164 K.G. melk, 180 K.G. vet, gem. 3,48 in 280 dagen. Anna 2, eig. P. Smid, met: 4571 K.G. melk, 177 K.G. vet, gem. 3,87 in 318 dagen. Jannie 12, eig. W. Mostert, met: 4291 K.G. melk, 164 K.G. vet, gem. 3,82 in 321 dagen. Maartje 2, eig. P. Smid, met: 4691 K.G. melk, 152 K.G. vet, gem. 324 in 280 dagen. Klara 17. eig. W. Mostert, met: 3488 K.G. melk, 141 K.G. vet, gem. 4,04 in 280 dagen. Het gemiddelde van deze groep was: 3925 K.G. melk, 131 K.G. vet, gem. 3 31 in 348 dagen. Tot de groep twenters of drie-jarigen behoorden er 59 dieren. De beste productiedieren hiervan waren: Gerritje, eig. P. Smid, met: 4938 K.G. melk, 186 K.G. vet. gem. 3,77 in 280 dagen. Klara 3, eig. P. Hellingman, met: 5795 K.G. melk, 187 K.G. vet. Gem. 3,23 in 319 dagen. Maartje. eig. C. Tijsen, met: 5950 K.G. melk, 182 K G vet. Gem. 3,06 in 280 dagen. Trien 4, eig. N. Kool, roet: 5267 K.G. melk, 179 K.G. vet, Gem. 3,40 in 280 dagen, Pietje 3, eig. M Bakker Sz., met: 4563 K.G. melk, 176 K.G. vet, Gem. 3,86 in 298 dagen, Het gemiddelde van deze groep was: 4620 K.G. melk, 153 K G. vet Gem 3,31 in 344 dagen. Tot de groep derde kalfskoeien of 4-jarigcn be hoorden er 34 dieren De beste productiedieren hiervan waren: Guurtje 2, eig. P. Hellingman, met: 6010 K.G. melk, 221 K.G vet, Gem. 3,68 in 330 dagen, Gretha. eig. P. Smid, met: 5993 K.G. melk, 200 K.G. vet, Gem. 3,34 in 280 dagen. Jannie 4, eig. W Mostert, met: 5131 K.G. melk, 189 K.G. vet. Gem. 3.68 in 327 dagen Zwartkop 2, eig. P C. Lont, met: 5628 K.G melk, 185 K.G. vet, Gem. 3,29 in 280 dagen. Zwartkop 3, eig. P. Hellingman, met: 4867 K.G. melk, 182 K.G. vet, Gem. 3,74 in 294 dagen, Het gemiddelde van deze groep was: 4815 K.G. melk, 153 K.G. vet, Gem. 3,20 in 320 dagen. Tot de groep 5-jarige en oudere koeien behoorden er 53 dieren De beste productie-dieren hiervan wa ren: Klara 4, eig. W. Mostert, met: 0835 K.G. melk, 225 K.G. vet, Gem. 3,29 in 280 dagen. Alie, eig Wed. D. N Muider, met: 7305 K.G melk, 213 K.G. vet. Gem. 2,92 in 280 dagen. Nelly, eig. D. Blaauboer, met: 5579 K.G. melk, 196 K.G. vet, Gem. 3,51 in 305 dagen. Gerritje, eig. M. Heljblok, met: 5940 K.G. melk, 194 K.G. vet, Gem 3,27 in 315 dagen. Horst 3, eig. M. Bakker Sz., met: 5598 K.G. melk, 191 K.G. vet, Gem. 3,41 in 280 dagen. Het gemiddelde van deze groep was: 5320 K.G., melk, 169 K.G. vet, Gem. 3,18 in 319 dagen. Het gemiddelde van alle groepen te zamon was 4710 K.G. melk, 153 K.G. vet, Gem. 3,25 in 333 dagen. Overgaande tot de Stamboekhouding kan worden gemeld, dat dit afgeloopen jaar zijn binnen gekomen >08 dekbewijzen. Aangehouden werden dit jaar 3 stierkalveren, ter wijl voor de fokkerij werden g -bruikt 8 stieren, nl. 1 3-larigen, 2 2-jarigen en 5 1 jarigen Geschetst werden 103 kaïvereD. Het Stamregister werd bijgewerkt met 25 ingeschre ven dieren,terwijl 9 dieren werden opgenomen in het Ned. Rundvee Stamboek. Er werden 61 melkmonsters van niet-leden onder zocht. Ook dit verslag werd onveranderd goedge keurd. Hierna kwam aan de orde de bestuursverkiezing. Aftredend was de heer E. Hermans, welke niet her kiesbaar was. Na 2 maal gestemd te hebben, werd de heer N. Kool als bestuurslid gekozen, die de benoe ming aannam. Verder was er nog een schrijven ingekomen van den heer D. Jac. Mulder, die wegens opheffing van zijn bedrijf bedankt als lid der verecniging. Hierna volgden nog enkele besprekingen over de a.s. tentoonstelling en fokveedagen te Hoorn en Scha gen. Er werd besloten om hierover op nader vast te stellen datum wederom een algemeene vergadering te houden. Daar er verder niets meer aanwezig was, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Begin Maart zal de bekende biljart prof. van der een denionstratle geven ln hotel „Duinzicht". Er zullen door hem 2 partijen van 000 carambole» worden ge speeld. Zijn tegenpartij zal er slechts 160 behoeven t« maken. Gezien het feit, dat hier veel voor de biljart- Bport gevoeld wordt, zal het niet aan belangstelling ont breken. ST. MAARTENSVLOTBRUO. Door de Coöp. Malerij „De Goede Verwachting" te Schagerbrug zal, naar wij vernemen, pogingen wor den aangewend alhier een perceel weiland te koopen met het doel om daarop zoo mogelijk een pakhuli te bouwen. In de plaats van den heer K. Dekker, die zich el ders metterwoon gaat vestigen, werd tot pakhuis knecht bij de Zuivelfabriek „De Eensgezindheid" be noemd de heer A Eriks. te Schagen. Naar ons werd medegedeeld, is het burgerwoon huis van mevr.a de Wed. van der Leur, te Amster dam, thans bewoond door mej. de Wed A van Dok» uit de hand verkocht aan den heer M. Swarthof al hier. 'T ZAND. In de Woensdagavond gehouden bestuursvergadering der vereen. „Nut en Genoegen" werd o.a. besloten da volgenden en laatstcn Nutsavond in dit seizoen te hou den op Zaterdag 15 Maart a.s. 'T ZAND. Evenals andere jaren circuleert ook thans in deze omgeving een aardig boekje der bekende „Gazelle-rij- wielfabriek te Dieren. Hierin wordt deze keer verhaald, hoe de „Gazelle" aan twee professoren, die in de wil dernis de kanlbalen ln handen vielen en op het punt stonden te worden opgepeuzeld, het leven redde. De tekst welke in dichtvorm is geschreven, wordt ver levendigd door geestige teekeningen, daarbij gevoegd de keurige uitvoering yan het werkje, twijfelen we niet of dit zal haar weg iteker wel vinden en is evenair haar voorgangsters weer een uitstekende propaganda voor het bekende merk. Zooals binnen den omslag ls te zien treedt als verte genwoordiger dezer plaats op de heer C. Johannes. T ZAND. Naar we vernemen heeft de heer A. Pronk te Anna Paulowna het voornemen om aan den Korten Weg al hier een woonhuis te bouwen. Het werk ls opgedragen aan de firma Doedens en Schilder, alhier. PETTEN. Donderdag had in café Vriesman een openbare ver gadering plaats, waar de heer M. Smit uit Alkmaar sprak over „Goed nieuws ln de T.B.C.-bestrijding". De opkomst was matig. Spreker behandelde eerst op populaire wijze oorzaak en aard der ziekte. Prof. Koen te Berlijn ontdekte in 1882 de veroorzakers van het on heil, de tuberkelbacillen, die zich normaal door deeling vermenigvuldigen en alzoo in korten tyd een leger van duizendtallen vormen, een machtige vyand vormen, die de gezondheid en levenskracht ondermijnt. Deze bacillon kolonlseeren zich tenslotte, d.w.z. trekken zich samen en vormen dan dicht opeengepakte harde massa's ln het lichaam, die men den naam van haarden of tuberkel* heeft gegeven. Dit samentrekken of kolonlseeren ge schiedt niet by iedereen op dezelfde plaats en daarom breekt by den een de ziekte hier en by den ander daar uit. Een merkwaardigheid dezer microscopisch kleine wezentjes ia, dat ze leven ln een omhulsel, kapsel of pantser van een zeer taaie stof. Oplossing van het tuberculose-vraagstuk ls dus feiteiyk gebaseerd op de vertering of oplossing van het pantser der bacil. Een zoodanig middel ls echter door de medische wetenschap nog niet gevonden. Do heer Smit nu beweert, dat het hem na lange practische studie, waarbij hy zichzelf als proefmaterlaal gebruikte hy was eertyds zwaar t.b.c. gelukt ia dat middel te vinden. In de pauze vertoonde spr. enkele frappante foto's van personen vóór en na het gebruik van Smlt's T.B.C.- geneesmiddel. Na de pauze legde hy talrijke attesten over van men- sohen, die by zyn geneesmiddel baat hadden gevonden. De heer Witte uit Schagen, wiens zoon zoo goed als genezen was, onderstreepte in een kort betoog sprekers woorden. Hierna schetste eerstgenoemde ln 't kort zyn houding ten aanzien van de officieele medici. Niets zou hem liever zyn, dan dat een onpartydig onder zoek zou ingesteld worden naar de resultaten van zijn middelen. Te dien einde had hy zich zelfs ln verbinding gesteld met het Rijks-Instituut voor Pharmaco-Thera- peutlsch onderzoek te Lelden, waar hy echter aan ge sloten deuren klopte, omdat hy z.1. niet behoorde tot ds achoolsch gevormde geleerden. Niettemin heeft men niet kunnen of willen beletten, dat zijn geneesmiddel onder wettig gedeponeerd handelsmerk ln den handel wordt gebracht. Met een dankwoord" aan de aanwezigen en de pers eindigt spreker na voorlezing van enkele toepasselijke dichtregelen. SCHAGERBRUG. De nieuwe openbare school alhier zal nog eenmaal voor het publiek ter bezichtiging worden opengesteld en wel op Zondagmiddag a.s. 2 uur. SINT MAARTENSBRUG. De heer H. A. Wllbers alhier, heeft zyne benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aangenomen. OU DESLUIS. Mej. Lek heeft hare benoeming tot vaste ondemrijze- res aan de openbare lagere school alhier aangenomen. Deze benoeming zal ingaan 1 Maart a.s. OU DESLUIS. Vrijdagavond werd in het café Bulsman alhier ten overstaan van Notaris Wegener Sleeswyk publiek ge presenteerd drie perceclen welland, naby Oudesluls aan de GrooteaJoot, groot 3.17.60 H.A., eigendom van de Ervan Mej. Wed. W. de Graaf. De uitslag was dat de perceelen ln bod werden gebracht op f 6099.23 en op 14 daarboven werd afgemynd door den heer D. Bulk te Oudesluls, alzoo f 6113,23. GEMEENTE ZIJ FE. Ingeschreven van 6 tot en met 13 Februari 1930. Geboren: Grietje Marie, dochter van Willem Muntje- werfen en Bartje Maria Hartman. Johannes Adam, zoon van Cornelis de Wit en Anna Alida Gouwenberg. Arnoldus, zoon van Jan Delver en Janna Aafje Blom. Agatha Johanna, dochter van Johannes Robertus Deu- tekom en Johanna Elizabeth Strooper. Willem, zoon vtn Nicolaas Petrus Kruyer en Wilhelmlna Margaretha Maria Stuyt. Overleden: Aagtje de Groot, 62 jaar, echtgenoote van Pieter do Waard. Neeltje Terra,; 82 jaar, weduwe van Oarolus Petrus Faus, eerder weduwe van Simon Koning (overleden te Schagen).

Schager Courant | 1930 | | pagina 19