WINKEL. NIEUWE N1ED0RP LANGENDIJK Nagekomen Berichten. Het laatste woord aan Lieberman. Nieuwe studenten-onlusten te Leuyen. Brutale overval bij Keulen. BURGERBRUG. Nutsdopartement. Donderdag j.1. hield Nut en Genoegen hare 2e bij eenkomst ten lokale van den heer Langendijk. Peze avond werd door den voorzitter met een toe passelijk woord geopend, zich tevens verheugende over de flinke blijken van belangstelling. Achtereenvolgens werd het navolgende (en gehoore gebracht: 1. Groet aan 't Vaderland, zang door 1 heer; 2. De koffiekrans (tooneelscène door 9 dames); 3. Viool en piano (muzikale opluistering); 4. Lezing van den heer Schmelink: „Flierefluiters lusschenkomst", voor stellende een geschiedenis op een boerderij met zijne bewoners, welke in een geduchte spookhistorie ein digde; 5. De Boer, zang door 1 heer; 6. Voordracht door 2 dames, waaruit tot leering strekte dat een al te vlammende liefde soms gevaarlijk spel op kan le veren; 7. Kerstnacht (zang dame), waarin 't zwervers leven werd uitgebeeld; 8. Korte, maar daarom niet minder leerzame bijdrage, van den heer Van Droffc- laar, genaamd: „Een moordenaar in den dop"; 9. Wie brengt de pan terug, komische voordracht, waar sma kelijk om gelachen werd; 10. Anneke (voordracht door 3 heeren, 1 dame), waarvan de coupletten uit volle borst door de aanwezigen werden gesterkt; 11. Muzikale voordracht (viool en piano ,door 2 heeren); 12. Zangvoordracht (2 dames, 2 heeren): „Grootva ders klok", weliswaar oud en bekend, doch mits met gevoel gezongen, toch nog altijd imposant; 13. let briefje van den Luitenant (voordracht 2 dames), waarin we kennis maakten met 2 dames, die elkaar trouw gezoren hadden nooit te zullen trouwen, doch 't al heel spoedig roerend eens waren dat een aan zoek van een luitenant nog niet geheel en al te ver- emaden viel en lang elke dame van tusschen de 20 en 30 een dergelijk voorrecht niet overkwam. Zeer begrijpelijk volgt de diepe teleurstelling (na een re- en dupliek der 2 schoonen onderling) wie toch wel ie uitverkorene mocht zijn, als naderhand blijkt dat de brief welke als voorbode der kennismaking ''ienst moest doen, verkeerd bezorgd bleek te zijn; 14, Zang van 2 dames .getiteld: „Verdreven van huis'1, naar hetwelk aandachtig geluisterd werd; 15. Notenbalk (8 dames, 1 heer). Het attractie-nummer van den avond en tevens de rij tot slot diende. Hierna sloot voorzitter dezen avond met te me- moreeren dat het een welbesteden avond genoemd kan cn mag worden. Spreker voelde zich ten zeerste ver plicht woorden van dank en waardoering aan de ver schillende medewerkenden te richten en wel in de eerste plaats aan den heer Schmelink voor zijn leuke bijdrage, er de wensch bij uitsprekende, dat hij nog lange jaren in de gelegenheid gesteld worde ons Nutsdepartement met z'n beste krachten steun te mo gen cn willen verlcenen. Vervolgens aan mej. N. 't Hart hartelijk dank voor haar onvermoeide bege leiding cn frissche pianospel, wat ook van kracht is voor de andere muzikale medewerkers. Ook den heer Van Droftelaar, met wien, evenals den heer Schmelink, we voor het eerst met genoegen kennis maakten, een compliment, hopende dat het niet de laatste keer is, doch integendeel een aan sporing mag wezen met aanvankelijk gemoed en blij moedige stemming de toekomst tegemoet te gaan. Vervolgens een dankbetuiging aan 't gezelschap van ^De Notenbalk", 't succesnummer, hetwelk op zeer verdienstelijke wijze was voorbereid en werd uitgevoerd, temeei daar deze voordracht op eigen initiatief in elkaar geflanst was. Ook aan den stel ler, of tewel bouwer van het voorwerp daarvoor be- noodigd, hetwelk zeer veel moeite en opoffering ge kost heeft, een woord van lof. Gaat zoo voort, jeug dige, jonge geesten en weldra zal .Nut en Genoe gen" ons een waar genoegen zijn. Wordt nog mede gedeeld, dat op 13 Maart a.s. als spreker zal optre den Ds. van der Veen en ons Zangkoor alsdan zijn weiwillenden steun zal veileenen. Dit belooft niet alleen een belangrijke, doch tevens leerzame avond te worden en willen allen met ernst opwekken deze gelegenheid niet onbenut te laten passeeren. Tot slot merken wij op. dat naar onze bescheiden meening ons geacht bestuur, die tot heden toe de oude beginselen en begrippen wel wat al te lang heb ben gehandhaafd, zoo langzamerhand toch ook tot inzicht komt, dat er wel degelijk rekening dient ge houden te worden met onzen huidigen modernen tijd cn jeugd en op een dusdanige wijze wijziging t leven er blijkbaar wel weer spoedig in zal komen, gezien 'en getuige deze laatste twee recht, gezellige bijeenkomsten, waarop zij (het Bestuur) kan bogen en met genoegen terugzien. De dienstplichtige der lichting 1930, W. Keetman. Is opgeroepen om op 20 Maart a-S. te worden Ingelijfd bij het regiment wielrijders te s-Hertogenbosch. Het P.E.N. is in deze gemeente begonnen met do op meting van alle perceelen in verband met de electrici- teitsvoorzlening. Zoowel ln de dorpen als in den Groet polder geschieden de opnamen en zal. zeker zoo ruim en flink mogeüjk aansluiting invloed hebben op de evcn- tueele totale voorziening der gemeente, wcnschlijk toch als het is, dat allen ervan zullen kunnen profiteeren. Vrijdagavond is ten overstaan vnn den notaris G. J. van Leersum, publiek verkocht het huis en erf, groot 1 Are, GO c.A., van wijlen de wed. Jb. Schollei. Kooper is geworden de heei D. Groes te Winkel, voor f 1410. Tuinbouvvvereeniging Nieuwe Niedorp en omstreken. De gehouden inventarisatie der stapelproducten had tot uitslag: Roode kool 35 wagons van 10000 Kg.: gele kool 5 wagons van -10000 Kg Deeusche witte kool 50 wagons van 10000 Kg. Uien 3/4 wagon van 10000 Kg.; peen wagoi van 10000 Kg. Van de telling gehouden op 13 Der. 1929 waren de cijfers respectievelijke CO, 10, 75, 2, IK. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zal er Dinsdag 18 Febr. een Jaar vergadering worden gehouden van de Begrafenlsver- ceniglng alhier (aanvang 7 uur), ten lokale van den heer C. Vis. NOOKDSCHARWOUDE. Door den heer J. W. Bullooper. bakker alhier, Is toe stemming gevraagd voor het plaatsen van een heetelucht oven. NOORD.SCHARWOUDE. Politie. Gevonden: een gouden ring; een kinder- pyama, een aantockenboekje. en een poriemonnale met inhoud, fnl. verstrekt de gemeentepolitie. NOOKDSCHARWOUDE. Volgens aangekondigde advertentie in ons blad van heden* zal de gem. zangveroeniging „Crescendo" met kinderkoor, onder leiding van den heer Willem Hcspe op Zondag 16 Februari, dus morgen, een populair con cert geven in het lokaal van den heer L. Hop, cafe „Concordla." De avond wordt opgeluisterd met het optreden van den bekenden humorist Berkhout van Amsterdam. Een mooie avond staat op het programma, welke naar wij hopen, door velen zal worden bijgewoond. NOORDSCHARWOUDE. Tot colporteur-incasseerder van de Langendijker Win- kellersvereeniging voor het orgaan ..Ons Weekblad", is benoemd de heer Kr. Otto te Broek op Langendijk. LANGENDIJK. De vergadering van de afdeeltng Langendijk van „Het Witte Kruis", deze week te Zuldschanvoude gehouden, had een bijzonder verloop. Het gaat daar altijd zoo knusjes toe, dat dit verloop nu wel moest opvallen. Uit het aantal opgekomenen meenden we te kunnen aflei den, dat er iets aan 't handje was. En al spoedig bleek dit in werkelijkheid het geval te zijn. Bij de „behandeling" van de Begrootingen kwam dit tot uiting. „Behandeling", zeggen we, doch dit is niet het goede woord. „Bespreking" zou allicht betor zijn, doch ook daarvan is moeilijk sprake. Becritlseering was allicht nog de beste term, ware het niet, dat de opmerkingen in zeer welwillende toon werden gedaan. Vreemd, om geen sterker woord te gebruiken, deed het aan te bemerken, dat geen enkel bestuurslid ook maar eenige notie van den opzet der Begrootingen had en dat niemand de groote itynen zag, die de betrekkelijk een voudige raming beheerschen. Als men dan weet, dat van zekere politieke zijde zijde het vuur uit de sloffen is geloopen om bepaalde personen op de bestuurszetels te doen plaats nemen, doet het dubbel onaangenaam aan, die aangebeden menschen, bij wie de kennis mèt de politiek vanzelf komt, zoo stuurloos te zien besturen. Geen der leiders wist een weg uit den chaos van be sprekingen, aanmerkingen en vragen en er werd du3 maar besloten binnenkort nogmaals bij elkaar te komen. Dit gebeuren was te pijnlijker, nu men op allerlei wijze trachtte aan te toonen, dat de salarisvoorstellen niet konden worden behandeld, omdat ze niet op de agenda stonden. Alsof de salarissen geen onderdeel van de Begrooting uitmaken! Met onwillige honden is het kwaad hazen vangen, doch de onwil werd hier wel gebroken door de gedachte, dat de vergadering bij blij vend verzet, deze kwestie wel eens over het hoofd van het Bestuur zou hebben doorgedreven In de goede beteekenls van het woord. Gelukkig kwam men op de verkeerde inzichten terug. Intusschen, met die salarisverhooging was het ook geen zuivere koffie. De secretaris, die veel werk heeft, krijgt slechts een derde van wat de penningmeester krijgt. Hij zegt het voor dat bedrag niet te kunnen doen! Wat nood, zegt het Bestuur, we geven f 50 meer en laten die verdeelen onder de 2 functionarissen. Vroe ger zijn die functies altijd vereenigd geweest tot groote tevredenheid van den betrokken persoon en in het be lang van het Witte Kruis. Nooit is eenige klacht tegen de combinatie vernomen en aan geschikte krachten om beide functies vereenigd uit te oefenen, ontbrak het niet. Maar er schenen persoonlijke belangen behartigd te moeten worden. De laatste vergadering heeft duide lijk getoond, dat de leden daarvan niet gediend zijn. Dit is duidelijk en onomwonden uitgesproken. We twijfelen er niet aan of het Bestuur zal uit de besprekingen voldoende leering hebben geput en tot de overtuiging zijn gekomen, dat de veiligste weg ln het vereenlglngs- leven voor Bestuurders loopt langs zakelijkheid en on baatzuchtigheid. ZUIBSCHARWOUDE. In de kolfbaan van den heer Kramer heeft de prijs uitreiking plaats gehad van de behaalde prijzen ln de kolfmatch, uitgeschreven door den Langendijker Kolf- bond. De voorzitter van dezen Bond, de heer C. Baldcr van Noordscharwoude, wees op het gunstige verloop dezer wedstrijden, op de animo, waarmee de beide klas sen hebben gekolfd en de bevordering van de kolfsport- Hij wees er op, hoe het, anders dan bij de Nationale wedstrijden, hier mogelijk was, dat ook anderen dan de beste kolvers met de prijzen gaan strijken. Daardoor hadden deze wedstrijden veel belangstelling. Aan allen werd dank gebracht voor hun medewerking, in het bij zonder aan den heer Jb. Gelder te Oudkarspel, die heel wat werk heeft gehad om de behaalde punten, in verband met de te behalen prijzen, te groepeeren en te schiften. ZUEDSCHARWOUDE. Ged. Staten hebben geen aanleiding gevonden, tus- schenkomst te verleenen t.a.v. het adres van het raadslid Du Burck inzake winst uit de lichtbedrijven en aanbie ding der Begrooting. ZUIDSCHARWOUDE. In den massa-wedstrijd tusschen de damclubs te Den Helder en Zu'.dscharwoude, was de uitslag 2416 ln het voordeel van Den Helder. LANGENDIJK. We vernemen, dat verschillende kolvers zullen deel nemen aan het Kolfconcours te 's-Graveland, dat daar op 2, 3 en 4 Maart wordt gehouden. OUDKARSPEL. Vrijdag 14 Februari hielden de gecombineerde tuinbomvvereenigingen van Noordscharwoude en Oud karspel, haar tweede zeer leerzame vergadering ten lokale van den heer C. Vis, alhier. Te ruim zeven uur opende do heer Jb. de Boer deze uitstekend bezochte vergadering en he»tte allen har telijk welkom en wel in het hijzonder den heer Mal- lekote, H. d. S. en Tuinbouwonderwijzer te Noord scharwoude, de spreker van dezen avond. Onderwerp: Erfelijkheidsleer, veredeling en selectie. De lezing, die zich in aller aandacht mocht verheu gen, was verdeeld in drie gedeelten: te. Nieuwe indi viduen zouden volgens oudere theoriën (Lemark en Darwin) ontstaan langs den weg der geleidelijkheden, waarbij tevens werd gewezen op de uiterlijke omstan digheden, die wel groote invloeden kunnen uitoefenen, wat door vele voorbeelden werd toegelicht. ie paardebloem in de Alpen en in het vlakke land. de roodbloeiende primula, die in de warme kas wit gaat bloeien en zoo meer. Evenwel ontstaan hieruit geen nieuwe vormen, want worden de omstandigheden weer normaal, dan verdwijnt meteen de afwijking. 2e. Daarna werd gesproken over de mutatie-theorie van prof. H. de Groot, waarbij plotseling, z.g. sprongs gewijze, nieuwe soorten ontstaan, wat bij vele plan ten is waargenomen, ook bij de tulpen, waarop de spreker van de eerste leerzame vergadering, de heer De Wit reeds heeft gewezen. 3e. De manier, waarop doelhowust nieuwe soorten kunnen worden gevormd, is het kruisen van planten van dezelfde soort, die in eigenschappen met elkaar verschillen. - De proefnemingen in deze richting waren in 180G door Mondei reeds verricht, doch zijn in het vergeetboek geraakt: totdat omstreeks 1900 door drie groote mannen, De Vries, Correns en Tschcrmak, tegelijk deze wetenschap weer werd voortgebouwd. Aan de hand van verschillende voorbeelden van planten in óón of meer eigenschappen .net elkaar ver schillende, verklaarde de spreker het aantal combi naties, dat daaruit kan ontstaan cn het aantal nieuwe vormen, dat zoo kan voortkomen. Wol een moeilijke taak. om iets nieuws en wer kelijk iets goeds te vinden, veel geduld en daarbij wat geluk. Gelukkig zijn ook in ons land zulke zoe kers. waarbij in herinnering en hulde \v.»rd gebracht aan de nagedachtenis van den aard.ippclkvveeker Veonhuizen. die eenige weken geleden gestorven is. Ook werd genoemd prof. Broekema de kweekervnn de Wilhelmine tarwe, en werd gewezen op. het insti tuut van plantenveredeling, dat elk jaar een rassen ijst uitgeeft, met de beste en aanbevelingswaardig ste rassen. Nog werden verschillende voorbeelden aangehaald, dat men met kruisen kan vooruitgaan, doch ook ach teruitgaan. o.a. het uitzaaien van de zaadjes uit aardapoelbesson: de invloed van verschillende kool soorten op elkaar: van de wilde peen op de wortel e.n. Als bijzonderheid werd nog gewezen op het toe vallig kweckcn van een pruimenboom uit pit, die sterk was tegen nachtvorsten, en werd de nandacht gevraagd voor het kweeken van een nieuwe vroege aardappelsoort, die vrij zou zijn van wratziekte, wat ook voor de tuinbouwstreek van veel belang is. Het einde van de lezing was nu bereikt en een korte pauze werd gehouden, waarna werd overge gaan tot het vertonnen van een paar series licht gelden over erfelijkheidsleer en hot kweeken van >9d 7.""\zi" voor suikerbieten hij de firma Kühn en Co. "ervo! ens wer 'en eenige vragen gesteld cn opmerkingen gemaakt Hierbij dient nog wel te wor den medegedeeld, dat in Broek de „wilde wortel", die op een of andere manier (dit was in de lezing aangehaald) tusschen de „wortelen" was komen te staan, tijdig Is opgeruimd, zoodat hiervan geen ge volgen zijn te verwachten. De heer De Boer dankt den spreker voor zijn keu rige, zeer onderhoudende en leerzame lezing, de aan wezigen voor hun opkomst en sluit de vergadering, tevens allen een tot weerziens toeroepend voor de derde en laatste lezingvergadering, waarop zal spre ken de heer Spaans, directeur van de I. G. Farben Industrie, over de luchtstikstofmeststoffen, toegelicht met drie films, op Dinsdag 18 Maart, bij Jan de Bak ker te Noordscharwoude. NOORDSCHARWOUDE. De jaarvergadering van de plaatselijke begrafenis- vereeniging zal Maandagavond plaats vinden in het lokaal van den heer J. de Bakker. OUDKARSPEL. Jaarvergadering Zlekenhulsverpleging. Vrijdagavond te 7.30 uur had de jaarvergadering plaats ten lokale van den heer C. Vis. Aanwezig met het bestuur 21 personen. De Voorzitter, de heer J. Keizer opent met een woord van welkom aan leden en pers, deze 5de jaarvergadering. Spr. deelt mede, dat de Burgemeester bericht van ver hindering heeft gedaan, deze vergadering bij te wonen. Het afgeloopen jaar zegt spr., was voor onze vereeni- ging niet gunstig te noemen. Van de twaalf afdeellngen, welke bij de federatie zijn aangesloten, ls onze afdee- llng de tweede, die 't hoogst aantal patiënten voor haar rekening moest nemen. Wij behoeven echter geen sub sidie van de gemeente te vragen, zooals de vereenlging te Warmenbuizen. Hieraan behoeft onze vereen, nog niet te denken. Met den wensch, dat de vereenlging, die een groot so ciaal werk doet, een gunstig jaar tegemoet mag zien verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen: dat het bestuur besloten heeft de leden, die buiten de Temeente woonachtig zijn over te schrijven naar de al daar gevestigde afdeellngen. In verband hiermede zullen deze leden nog 13 weken rechtmatig lid zijn van deze afdeeling, opdat zij bij eventueele opname ln het zieken huis niet te kort zullen komen; dat voor nieuwe polissen geen f 0.25 meer behoeft be taald te worden, alleen f 0.10 voor administratiekosten; dat met de firma Met te Alkmaar een contract Is af gesloten voor vervoer per ziekenauto, tegen een billijk tarief van f 0.40 per K.M.; dat besloten is niet In te gaan op het voorstel omeen operatieverzekering af te sluiten. De maatschappij „Cu- ra" waarvan de heer Dijken te Schoorldam vertegen woordiger Is, belast zich hiermede. Mochten de leden hiervan gebruik willen maken, dan kan men zich tot dezen wenden. De heer Bakker zegt dat de directie van de Mij. „Cu- ra" dezelfde is als die van de verzekerlngs Mij. „De Nieuwe Boerhave", welke Mij. niet gunstig bekend staat dat ln het vervolg voor ziekenhuisvervoer een bewijs gehaald moet worden bij den secretaris. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld dat voor ziekenhuisvervoer f 10 uit gekeerd wordt, voor heen en terug, dus iemand die 1 keer van een auto gebruik maakt krijgt f 5 vergoed; dat de kwestie met de vereenlging te Noordschar woude over een lid, door tusschenkomst van de fede ratie zal opgelost worden. De correspondentie hierover wordt voorgelezen. Besloten werd dat Oud karspel de zaak wenscht te schikken, op die voorwaarde dat Noordscharwoude dit ook doet. Het jaarverslag. Hieruit ontleenen wij, dat in het jaar 1929 een aange name samenwerking was onder het bestuur. 3 Bestuurs vergaderingen en 1 ledenvergadering werden gehouden. Het ledenaantal is met 5 achteruitgegaan en was per 1 Januari 1333. De ontvangsten bedroegen f 2178.13, w.o. f 1774.25 aan contributie. De uitgaven bedroegen f 2021.72 w.o. f 1641.60 aan de ziekenhuizen voor verpleegden en f 167.30 aan vervoerkosten. Alzoo bedraagt het saldo t 156.41. Er zijn dit jaar 32 patiënten verpleegd met een aantal ligdagen van 561. In 1928 was het aantal patiënten 24, met 481 ligdagen. Met dit aantal patiënten genoemd, kan het bestuur weer met volle moed de werkzaamheden voor 1930 aanvangen Met den wensch, dat dit jaar gunstig mag ztyn, voor de leden eindigt dit 5de jaarverslag (Applaus). Den secretaris, den heer J.' Bruin wordt dank gebracht voor het weergegevenen. Het finantleel verslag. De ontvangsten bedroegen f 1912.47. w.o. f 1774.25 aan contributie; uitgaven f 1756.06, w.o. f 1437.60 aan zieken huiskosten en f 165.80 aan vervoerkosten. Het saldo was alzoo f 156.41, waarvan f 15.80 op de spaarbank ge plaatst is. Nog te betalen Is f 32 aan verpleegkosten. Door bestuurswisseling loopt deze verantwoording van 15 April tot 31 December. Den penningmeester, den heer P. Visser, wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Bij monde van den heer J. de Jong wordt verklaard, dat de bescheiden zijn nagezien en ln volkomen orde bevonden. Als kasnazieners voor het loopende jaar wer den weder aangewezen de heer De Jong en Kalverdijk. Als reserve werd de heer Bakker benoemd. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren P. J. Kat en J. Keizer, belden herkiesbaar. Uitgebracht werden 21 stemmen, waarvan de ge noemde heeren leder 20 stemmen. Op den heer H. Bak ker wordt 1 stem uitgebracht. De gekozenen nemen hun benoeming aan, met dank voor het in hun gestelde vertrouwen. Voor de fedratlevergaderlng worden geen voorstellen Ingediend. Als afgevaardigde naar deze vergadering worden ge kozen de heeren H. Borst en J. Bruin. De afdracht aan de federatie blijft bepaald op 1 cent per lid. Als penningmeester van de federatie is gekozen di heer J. Keizer, lnplaats van den heer J. Kramer Gz. Rondvraag. De heer Ooievaar vestigt er de aandacht op, dat do Vereenlging „De Voorzorg" te Zuidscharwoude over den geheelen Langendijk leden aanneemt De voorzitter antwoordt, dat dit in de federatie aan de orde zal komen. De heer L. Kalverdijk wil een reserve vormen ingeval er veel ziektegevallen ontstaan. De voorzitter zegt, dat men bezig ls een reserve te vormen, daar meer geheven wordt als betaald moet worden. De heer C. Bakker vraagt of de bode ook volgens de Ziektewet verzekerd is. De voorzitter meent van niet, daar de bode in lossen dienst ls. Na eenige besprekingen volgde sluiting, met dank voor de aangename bésprekingen. Het onderzoek in de zaak-Lieberman geslo ten. Er zal naar recht en billijkheid ge oordeeld worden. Gister is het onderzoek in de geruchtmakende zaak- Liebermann gesloten. Na de duplieken van de verdedi gers, mr. Kokosky en mr. Duys krijgt Liebermann gele genheid voor het laatste woord. Moeten we daar een aparten dag voor nemen? vraagt de president. Liebermann: Neen, meneer de president, met twintig minuten hoop lk klaar te zijn, want U kent de zaak nu heusch wel. Pres.: „Gaat u dan uw gang maar!" Liebermann treedt dan voor het hekje, waarna hij, een lijvig dossier voor zich op het tafeltje uitspreidend, van wal steekt en verschillende punten toelicht, welke zJ. nog opheldering behoeven. Ik ben onschuldig zegt verdachte tenslotte dat weet iedereen, die het dossier kent. Een veroordeeling van drie jaar hier barst hij in snikken uit staat voor mij gelijk met levenslang. Als ik nog langer in de cel moet blijven zal dat mijn dood zijn... Pres.: U begrijpt Liebermann, dat wij naar recht en billijkheid zullen oordeelen en dat wij met uw gezond heidstoestand rekening zullen houden. Liebermann (zich herstellend): Dat weet lk, meneer de president. Mijn verdedigers hebben u dank gebracht voor uw leiding, ik sluit mij daarbij geheel aan. Pres.: Ik kan niet anders zeggen, waarna de zaak van de zijde van de verdedigers zeer aangenaam is be handeld. Het onderzoek wordt dan gesloten, waarna de uit spraak wordt bepaald op Vrijdag 28 Febr. des morgen» te 10 uur. VROUW OVER BOORD. Doodelijk ongeluk te Maasbracht, Te Maasbracht is Donderdagavond een 20-jarige saB»p persvrouw bij het afnemen van waschgoed over boord gevallen en in de Maas verdronken. BRAND TE GELDROP. Angstige oogenblikken. Te Geldrop brak eergisternacht door onbekende oor zaak brand uit beneden in een woning in de H. Geest straat De geweldige rook, die langs de trap naar boven steeg en de bewoners deed ontwaken, deed hen tevens er toe besluiten de lakens aan elkaar te knoopen om zoo vanuit de bovenste verdieping het huis te verlaten. Juist toen met met dat gevaarlijke bedrijf wilde begin nen, kwam de brandweer ter plaatste, die na de voordeur gefoceerd te hebben, het vuur spoedig meester was. TREINBOTSING. Op het stationsemplacement te Bodegraven is een goederentrein door een stootblok gereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de materieel schade aan den weg en den trein is echter vrij groot. DE PAPEGAAIENZIEKTE. In- en doorvoerverbod. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van heden den ln- en doorvoer van papegaaien, parkieten en andere papegaai-achtlge vo gels verboden. Afwijking van dit verbod kan in bijzon dere gevallen worden verleend onder door den direo- teur van den veeartsenijkundigen dienst te stellen voor waarden. TAXI-STAKING TE BERLIJN BEGONNEN. 5000 Chauffeurs er bij betrokken. Wol ff meldt uit Berlijn: De bemiddelingsondcrhandelingen in het Berlijn- sche taxi-bedrijf hebben ook gisteren niet tot overeen stemming geleid cn de chauffeurs hebben besloten in staking te gaan. Tegen den middag is volgens de „Abend' het aan tal stakers en uitgcslotenen tot ca. 5000 gestegen. Er rijden hoofdzakelijk wagens, die het eigendom van den chauffeur zijn en snorders, alsmede auto's, die door ongeorganiseerde chauffeurs Worden bestuurd. Om een professor die niet genoeg Neder- landsch kent. Hevige botsingen tusschen studenten en politie. Naar uit Brussel gemeld wordt, hebben gister in de Vlaamsche universiteitsstad opnieuw ernstige studenten- relletjes plaats gehad. De gemoederen zijn daar nog steeds niet tot bedaren gekomen na het bekende inci dent rond den Waalschen professor Loets, wiens benoeming de Vlaamsche studenten niets willen weten, omdat, zeggen zij, hij niet genoeg Nederlandsch kent, om ln deze taal te doceeren en omdat zij meenen, dat hij de voorkeur kreeg boven dr. Elias, omdat deze als Vlaamschgezinde bekend staat. Gister stonden groepen Vlaamsche studenten den toe stand te bespreken op de volksplaats. Er werd daar ver teld dat zes bij het incident Loets betrokken Vlamingen van de Hoogesfchool werden weggezonden. Op dat oogenblik kwam een afdeeling artillerie-solda ten van de oefening voorbij gereden. De studenten schij nen niet uit den weg te zijn gegaan, hetgeen aanleiding gaf tot een woordentwist met de officieren. Het gevolg was dat een student naar het politiebureau werd ge bracht Luid protesteerend begaf de groep zich naar de Groote Markt waar het tot een handgemeen kwam met de politie en verschillende arrestaties plaats hadden. Tegen den avond namen de incidenten in hevigheid toe. Er werd gevochten op verschillende plaatsen tegelijk. De politie en ook gendarmen chargeerden herhaaldelijk. Naar in de avonduren uit Leuven werd gemeld, werden eenige politie-agenten gewond en nog tal van studenten gearresteerd De burgemeester heeft aanstonds een pro clamatie uitgevaardigd waarbij samenscholingen van meer dan vijf personen verboden worden. Sterke afdee ling gendarmen te voet, te paard of per flets patrouil leeren in de stad. Zooals bij dergelijke gevallen herhaaldelijk voorkomt, waren Ineens Walen en Vlamingen het rqerend eens om voor enkele uren hun veeten te vergeten en gezamenlijk front te maken tegen wat zij noemen „de pandoers"; de politie en gendarmen. Gisteravond gingen twaalf honderdWaalsche en Vlaamsche studenten nog steeds voort hun „aartsvijan den, de pandoers" te plagen en toe te takelen. Motorrijder beroofde meisje van 11.000 Mark. Te Schlebusch bij Keulen heeft gistermiddag een bru tale roofoverval plaats gehad. Een twintigjarig meisje en een jongen van zestien hadden in opdracht van een firma te Wiesdorf bij een bank te Keulen-Muhlheim 11.000 mark voor arbeidsloonen gehaald. Bij de kerk te Schlebusch werden zij plotseling door een motorrijder aangehouden, die hen onder bedreiging met een revolver dwong tot afgifte van de tasch waarin zich het geld be- vona. De motorrijder reed daarop in groote vaart weg. Het meisje snelde een winkel binnen en stelde haar opdracht gever telefonisch van het gebeurde in kennis. Een auto van de bestolen firma deed nog pogingen, den dief te achterhalen, echter zonder resultaat. GEMEENTE SCHAGEK. Getrouwd: Willem Mul en Alida Petronella Susanna Dolmans. Overleden: Jan Kossen, oud 74 jaar. zonder beroep, wonende alhier, weduwnaar van Jantje Boender. POLITIE. Gevonden: een padvindermes.

Schager Courant | 1930 | | pagina 20