JW- EENVOUDIGE JAPONNETJES VOOR JONGE MEISJES DIE EEN BETREKKING NEBBEN Wanneer jonge meisjes om den een anderen reden verplicht zijn te werken, zoo hoeft dit haar nog geheel niet te beletten practische ideeën vooi dergelijk jonge dames. 1. Japon van donkerrood crêpe de chlne gegarneerd met incrustaties. De voorzijde is geknoopt in den vorm van de tanden eener zaag. De rok, in vorm gesneden, is zeer wijd. Benoodigd 4 M. in 1 M. breed. 2. Een tailleur van kastanjebruin fluweel De onderzijde van den rok is op dezelfde wijze geknoopt als het manteltje. Deze rok is aan een zijde in vorm gesneden Benoodigd 4 M. in 1 M. breed. 3. Japon in bedrukt fluweel. Een ingezet stuk is nauwsluitend om de heupen aange bracht en wordt gesloten met behulp van of twee geknoopte lipjes. Benoodigd 4.50 M. in 1 M. 4. Japon van Schotsche fluweel De in vindt. het middel en is gesioiexi mei gennuu^LC tipjes welke men op het bovenlijf eveneens terug er elegant uit te zien. Hier volgen eenlge vorm gesneden volant loopt door tot aan Benoodigd 4.25 M. in 1 M. breed r ARBEID EN HUISGEZIN. Voor den man is het steeds normaal en natuurlijk geweest om buitenshuis te wer ken teneinde den kost voor zich en voor zijn husgezin te verdienen. Thuisblijven zou hij in zekeren zin als een schande beschouwen en deze vraag stelt zich bij hem nooit. Maar velen van hen. met het egoïsme dat een groot deel van het sterke geslacht kenmerkt, bekijken dit vraagstuk met geheel andere oogen zoodra het de vrouw des huizes be treft. Ontegenzeggelijk is het stellig waar dat de huismoeder zoo weinig mogelijk bui tenshuis moet werken, of in leder geval wan neer dit beslist noodzakelijk is, dat de arbeid welke zij in huis te verrichten heeft, tot het hoog noodige beperkt blijft. Daarbij komt de enorme vooruitgang der techniek haat te hulp. Het werk van de huisvrouw wordt enorm vergemakkelijkt door waschmachines voor vaatwerk en linnengoed, door stofzuigers en door allerhande kleine electrische appa raten. De electriclteit heeft ons de laatste dertig jaren al heel wat practische nieuw tjes gebracht, en stellig zullen er nog heel wat bijkomen. Bovendien is het gebruik er van bij ons nog lange niet zooals dit In Amerika het geval is, waar lfet werk van de hulsvrouw tot op een minimum gereduceerd is. Maar de levensomstandigheden, verge leken bij vroeger, zijn zeer veranderd, en om financieele redenen zijn vele vrouwen ge noodzaakt buitenshuis te werken, daar men met het salaris van den man alleen niet rondkomen kan. En niet alleen dat, maar vele vrouwen, die een betrekking hadden vóór haar huwelijk, geven aan deze soort werkzaamheid den voorkeur boven de huise lijke bezigheden. De vrouwen ontvangen tegenwoordig veel beter onderricht, zijn dus meer ontwikkeld dan vroeger en vinden geestelijke arbeid veel aangenamer. En men kan een zeer goede huismoeder zijn er tegelijkertijd een goede secretaresse of employé. Resumeerende geloof ik niet dat men, in het algemeen gesproken, verwachten kan dat de vrouwen weer als in den goeden ouden tijd alleen in haar huisgezin zullen werken De vrouw zal buitenshuls blijven werken ten eerste omdat de noodzakelijkheid dit met zich meebrengt en vervolgens omdat haai- verstand en vlijt alle deuren voor haar openen. Zij, wier man ruimschoots verdient, zullen thuis blijven. Maar de anderen, niet tegenstaande hun werk, zullen toch meer vrijen tijd hebben als de vrouwen van vroe ger, vooral wanneer de gemakken, welke de wetenschap ons bezorgen kan, nog een beetje meer ingang gevonden hebben. Hebt U het reeds geprobeerd ee. je of krabbeltje te maken volgens oor beeld poppetje dat U laatst is voorge- teekend? We zullen nu iets anders laten zien. U kent natuurlijk, of hebt zelf een groo- ten tasch, die U misschien zelf maakte, of kreeg en die van peau de pêche, zijde of bedrukt fluweel aan de breede sluitingen gewerkt is, die men afzonderlijk kan koopen. Deze tasschen, vooral de mooiste, is heel geschikt en maakt ook een bijzonder aar dig effect, gewerkt, of beter gehaakt van wol of raffia, gewoon in stokjes, of in vas ten haken; de punten krijgt men, door in het zelfde gaatje 2 vasten met één of 2 losse steken er tusschen te mazen. De kleur combinatie kan sterk contrasteerend of ook wel, in ineenvloeiende tinten gewerkt wor den. De sluiting, als overslaand klepje ge merkt, is origineel. BIJ EEN PLAATJE. 't Plaatje stond in de Stads-Editie van 5 Februari. En het stelde voor een vrouw, die me aan stonds opviel door een wilskrachtlgen kop.i Ze droeg een zware portefeuille, die uit puilden van klaarblijkelijk tallooze, volge propte enveloppen. Onder het plaatje stond gedrukt: „Voor den waren vrede". „Dit is de vertegenwoor digster van de Amerikaansche vrouwen, die met de vertegenwoordigsters der Engelsche, Japansche, en Fransche vrouwen aan de Londensche vlootconferentie een verzoek schrift overhandigen, onderteekend door zes millioen moeders, waaiin daadwerkelijke ont wapening gevraagd wordt." Ja, ja, mevrouw, d a a d-werkelijke ont wapening, dat is nog wel wat anders dan wat daar te Londen aan de orde is. Je mag niet alles zeggen wat je denkt, en dat is eigenlijk maar goed ook, en vooral wij vrou wen daar hebben onze respectieve weder helften toch wel een klein beetje gelijk in zullen verstandig doen, ons praten wat onder controle te houden en ook op dit ter rein niet direct alle mogelijke beschuldigin gen te slingeren naar de arme hoofden der staatslieden, die hierin zoo ongeloofelijk van ons verschillen dat zij voor de praktijk staan en wij de dankbare taak hebben van theo rieën en idealen ten beste te geven, die al heel gemakkelijk absolute theorieën en absolute idealen kunnen zijn, waartegen principieel bitter weinig in te brengen valt. Te beweren dat daar ter vlootconferentie alleen maar gelogen en bedrogen, gezwen deld en gekonkeld wordt, gelijk dat van sommige kanten beweerd is en beweerd wordt, lijkt me onbewijsbaar beschuldigen, sterker: lijkt me verdachtmaking en onver antwoordelijk gedoe tegerfover de Waarheid en van weinig of geen inzicht getuigend ten aanzien van de onoverkomelijke moeilijk heden die de internationale staatkunde per sé met zich brengt. En toch de vlootconferentie wordt ook wel ontwapeningsconferentie genoemd. Dit nu is een vergissing, een grove fout. De ontwapening is daar niet op de agenda geplaatst. 't Is meer een bezuinigingsconferentie. De heeren zijn overtuigd, dat de budgetten te hoog, veel te hoog zijn opgeloopen op het hoofdstuk „oorlog", pardon: „defensie", en dusmoet het totaal der uitgaven lager worden. Onder één voorwaarde. Dat de veiligheid van het land precies even groot zij als 't vóór de bezuiniging was. Anders gezegd: dat in geval van nood, de oorlog met precies dezelfde effecten, alleen wat goedkooper, gevoerd kan worden. Bezuiniging en goedkoopte is een schoone aangelegenheid. Maar matigheid is wat anders dan geheel onthouding. En nu snap ik niet, dat vrouwen op het punt van „oorlog" niet veel meer en veel fanatieker geheelonhoudsters zijn. Juist en speciaal vanwege hun vrouw-zijn. Vrouw-zijn zie ik nog steeds als een adel brief. Maar: noblesse oblige. Vertaald: adel legt verplichtingen op. En: jede Gabe ist eine Aufgabe. Vertaald: alle gave houdt een taak in. Wij vrouwen, hebben weinig verstand van „politiek". Ook niet van internationale politiek. Behalve dan de uitzonderingen die den regel bevestigen. Vindt U dat erg? Ik heelemaal niet. Wie van ons liefhebberij in die studie heeft zij ga haar gang; ze heeft mijn moederlijken zegen. Toch zie ik onze roeping elders. In ons harteleven. In onze intuïtie. In onze onmiddellijkheid. In ons werkelijk en in ons potentieel moeder-zijn. Vrouwen en oorlog. Als het huidige Rusland ooit mijn afschuw heeft opgewekt, dan is het door de brute en brutale samenkoppeling van deze twee grootheden. Wij vrouwen wij moeten zijn of worden de „pushing power", de stuwkracht naar de d a a d-werkelijke ontwapening, (zie plaatje) Door individueele levenshouding en door organisatie Daarover deed bovenbedoeld prentje me denken en peinzen. En daarover mag ik volgende week wel weer eens wat babbelen? Z. OP REIS. Als we reizenden ontmoeten Op 't Station-emplacement, Worden groeten meest gewisseld. Met hen, die men nauw'lijks kent. Die met ons, als bijenzwermen, Zoo. in troepen, klein en groot, Zich verliezen in de ruimte Werken voor een stukje brood. In de treinen krijgt men even, Vluchtig, met elkaar contact Dan zoekt ieder 't eigen pad weer, Op de wegen, wijdvertakt. Zoo ook reist men door het leven, Even stilstaand, hier en daar Waar we soms elkander réiken, Toch niets wetend van elkaar GEMAKKELIJK TE MAKEN GEB) VOOR DE THEE. MAGDALENA-KOEKJES. H. H. DE BRUIN -LéON. (Nadruk verboden) slechtij 125 gram boter. 125 gram suiker. 35 gram amandelen. 170 gram bloem. 2 kleine eieren (van dooier). Bereiding: Roer de boter tot d.w.z. roer haar met een houten lepel ze geheel zacht is geworden. Voeg hie roerende, één om één een heel ei en dooier; doe de suiker er bij en roer dit deze laatste niet meer knarst. Meng er de gezeefde bloem in een paar slagen d Zet de amandelen op met water (ij kokend water, gaat dit vlugger), breng aan den kook, pel ze en snijdt ze in lai dunne snippers. Wrijf een bakblik in boter. Strijk hierover de deegmassa in gelijkmatig dunne laag uit. (Dit gaat gemakkelijkst met een paar lepels die i in heet water zet: door de warmte water kleeft het deeg minder vast. De lej moeten telkens verwisseld worden en in 't water gelegd worden). Strooi er amandelen over en laat het deeg in matig warmen oven licht bruin word Snijd het dan dadelijk in gelijke ruiten neem deze voorzichtig van het bakblik. (D laatste bewerking moet vlug gebeuren and worden de koekjes hard. Gemakkelijker het 't bakblik tijdens het snijden op hoekje van de kachel te zetten). ZANDTAARTJES. 200 gram bloem. 200 gram boter. 100 gram suiker. Bereiding: Zeef - de bloem in een ko| doe er de suiker en de boter bij. Verdeel m een mes de boter in het meel. Voeg iets zo toe. Kneed met een koele hand alles vli totdat het deeg als een bal van de k< loslaat. Wrijf zandtaart-vompjes in boter en bestrooi ze met gezeefde bloe Vul de vormpjes voor drie-vierde deel het deeg en druk dit er stevig in. (Hoen dit geen luchtig gebak is, rijst het to eenigszins; daarom mogen de vormpjes ni geheel gevuld zijn). Laat ze in een ma warmen oven langzaam goudbruin en ga worden. KRUIDTAART. 125 gram boter. 125 gram bloem. 125 gram donkerbruine suiker. 125 gram krenten. 125 gram sultanen- öf in plaats van kre ten en sultanen, alleen 250 gra sultanen. 3 eieren. 2j/a theelepeltjes fijne kaneel. 2 Y, theelepeltjes nagelgruis. la 2 geraspte nootmuskaat. Iets zout. Bereiding: Wrijf een springvorm brood vormpje in met boter en bestrooi to met wat gezeefde bloem. Roer in een kom de boter tot room, roi hierdoor één voor één de heele ongeklopl eieren, afwisselend met de suikei en iel zout. Wasch de krenten en sultanen, wi ze op en droog ze op een hoekje van I fornuis. Voeg ze bij de massa, nadat all kruiden er goed doorgeroerd zijn. Schep ver volgens de gezeefde bloem in een paar sla gen door de massa. Doe deze massa in dei vorm, zóó, dat de massa in 't midden lager 1 dan aan de kanten en bak de taart in eei vrij warmen oven (niet te heet) gedurend pl.m. 1 uur gaar en goudbruin. LAURATAART. 100 gram bloem. 100 gram boter. 100 gram suiker. 100 gram amandelen. 150 gram jam. Iets zout. Bereiding Broei, pel en maal d amandelen. Doe de gezeeide bloem in eei kom, verdeel hierin de boter met een mes il kleine stukjes. Voeg de gemalen amandelei de suiker en iets zout toe. Kneed alles to een samenhangende massa. Verdeel dit in gelijke deelen; druk deze beide dun uit 0| een beboterd bakblik, maar zorg zoovec mogelijk ronde plakken te krijgen. Bak d koeken pl.m. 20 minuten in een matig war men oven lichtbruin en gaar. Steek er, ter wijl ze nog warm zijn met een kom 2 rond koeken van. Laat ze bekoelen, neem ze vai het bakblik, leg ze dan op elkaar met Jan er tusschen. ANIRAHTAE. ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van mantel en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij onw mode-redactrice Mejuffr L. Berendes, Joai Mactsuyckerstraat 96. Den Raag. De patronen voor dames kosten f die voor kinderen f 0.80 Het duurt onge veer 10 dagen alvorens ze in het bezil komen van degenen die patronen aanvragen Aan de lezeressen die een patroon bestel len. wordt beleefd verzocht bij de aanvragi bet verschuldigde bedrag in te sluiten, tet voorkoming van administratiekosten. REDACTIE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 24