SchagerCourant Tweede Blad. De nieuwe Ziektewet. Staatsloterij. Een barre eisch. Raming of kostprijs. Waar tiert de dictactuur? Binnenlandsch Nieuws. De moord aan het Bezuidenhout te Den Haag. Hij is er toch! De Papegaaienziekte in Amsterdam. Een drama van schoone voorspiegelingen. Gemengd Nieuws. De politieke onrust in Spanje. Sardinië geteisterd. Een geheime ,skit" en de „tajga" Zaterdag" 15 Februari 1930. 73ste Jaargang. No. 8613 A. N. te J. vraagt, of hij met f 20,„procenten" per week onder de ziektewet valt, terwijl hij ook nog af en toe bij een landbouwer werkt. Antwoord: Uit het artikel is het antwoord gemakke lijk te halen. Procenten is provisie, dus loon. U valt er dus onder. Het ongeregeld werken is ook in mijn arti kel behandeld. In dat opzicht valt u onder de categorie losse werkkrachten. Werkt U gemiddeld meer dan 2 da gen per week los, dan valt U in dat opzicht ook onder de wet. De berekening der premie is een zaak van ad ministratie, waarop ik hier niet kan ingaan. Het totale loon per: week beslist. Verder vraagt U, onder welke ziektewet U valt. Er is maar één ziektewet! Bedoelt U soms. waar moet ik mij laten inschrijven? Of bij den Raad van Arbeid of bij een bedrijfsvereeniging. Dit is in het artikel uitvoe rig uiteengezet, zooals trouwens alles, wat U vraagt Leest U het nog maar eens goed over. Mr. BUISKOOL. Trekking van Vrijdag 14 Febr. 1930. 5e Klasse 17e Lijst. No. 16165 f 3000. No. 15087 f 400. Nos. 1264 1369 11267 en 17657 ieder f 100. Prijzen van f 70. 338 1619 1785 2185 3336 3681 3845 4750 7040 8250 8259 9452 10941 11327 12148 12820 13018 15320 15526 15977 16499 16575 17439 19405 20145 20627 20745 Toen wij in de Schager van 21 December j.I. het ar tikel publiceerden „Strandjutten en Strandrecht", was de naaste aanleiding daartoe de aanhouding van enkele strandjutters, die, met een vrachtje nieuwe balken op hun rug, blijkbaar niét op weg waren naar den strand vonder of hulpstrandvonder. Heeft dit zaakje gevolgen, zoo gingen we verder, dan ontmoeten we deze houtdragers over enkele weken in onze rubriek „Rechtszaken", afdeeling „diefstallen", al zullen de beklaagden zich zelf geen erge dieven vinden en er nooit aan denken om zich aan andermans goed te vergrijpen. Wij weten niet, hoe dit bizondere geval is afgeloopen, doch de voorloopige berechting van een soortgelijk ge val bracht ons het bovenstaande weer in gedachten. Uit de Texelsche Courant van j.1. Woensdag knippen wij dit berichtje van Terschelling: Strandjutter^ met een staartje.... „Eigenaardig© opvattingen." Te Leeuwarden stonden trecht C. P., 28 Jaar, zee man en caféhouder, C. Z., 23 jaar, zeeman en G. B., 28 jaar, zeeman, allen alhier, wegens diefstal, van een tros van het s.s. „Benwyvis". Verdachten zeiden, dat zij uit waren gegaan op een plank; die kwam aandrijven. De president kon dit niet aannemen. De subs-officier acht het feit zeer ernstig, het is een schande voor de natie, diefstal te plegen op een wrak van een vreemd schip. Eisch tegen ieder: 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak, subs. c lementle, wegens zeer eigenaardige opvattingen die op de eilanden bestaan omtrent strandjutterij. De mannen staan beiden als zeer oppassend bekend. Een voor waardelijke straf echt pleiter nuttiger. Wij moeten eerlijk bekennen, dat de geëischte straf ons onmenschelijk zwaar lijkt. Natuurlijk mag men niets wegnemen van een gestrand schip en begrijpelijk is het, dat men de overblijfselen van vroegere opvat tingen der kustbewoners probeert uit te roeien. Het ontgaat ons echter, waarom dit op zoo'n barre manier moet gebeuren. Zes maanden is nog wel niet het vonnis, maar de enkele eisch is reeds verbijsterend, als men nagaat, wat soms in andere, o.i. veel ergere gevallen gebeurt. Men denke maar eens aan de „groote" dieven, waar over kranten vol geschreven worden en aan de motor en auto-woestelingen, die „dood door schuld" veroor- zak en er soms met enkele dagen af komen. „Justitia" is geblinddoekt Als dit toch gevolg heeft, dat zij geen maat weet te houden in haar straf eischen, dan staat het er met onze rechtsbedeeling niet best voor. Een r.k. schoolbestuur te Amsterdam vroeg en ver kreeg van het Gemeentebestuur medewerking voor het stichten van een tweetal- scholen. Toegestaan werd het bedrag, waarop de bouwkosten waren z e r a a m 'd. De werkelijke bouwkosten bleven daar echter belang rijk beneden en de gemeente eischte het teveel uitge keerde terug. En kreeg dat terug, zou men denken. Dat liep echter anders. De beslissing van Gedeputeerde Staten werd ingeroe pen en dit College verklaarde, dat het schoolbestuur het te veel ontvangene kon houden, want dat volgens de wet de ramingskosten uitgekeerd moeten worden, ook al blijken die veel te hoog geweest te zijn. Het zal wel kloppen met den letter van de wet, al vloekt het met alle redelijkheid. Terecht merkt „De Vrijzinnige Democraat" op: „Voor zeker soort schoolbestuur schuit hier een nieuw systeem om- aan geld te komen. Men richt een schoolvereeniging op, vraagt de geraamde bouwkosten van de gemeente, krijgt die toegezegd, bouwt dan goedkoop en... klaar is Kees. Men heeft dan èn een school èn een belangrijk bedrag aan contanten. Is het niet dringend noodig natuurlijk met handhaving van de grondbeginselen der school- pacificatie de lager onderwijswet te herzien?" Vóór die wetsherziening er is, kan menige gemeente echter nog tot overbodige uitgaven worden gedwongen. Of zou de tekst van het besluit om de bouwkosten te fourneeren, zóó kunnen luiden, dat onrechtmatige ver rijking wordt uitgesloten? De gemeenteraad zou bijv. kunnen besluiten om toe te staan de bouwkosten, geraamd op f of zooveel minder als de aanneemsom beneden de raming zal blij ven. Wij zijn geen juristen en weten niet, of tegen dezen vorm wettelijke bezwaren zijn aan te voeren. Dc zaak lijkt ons echter van genoeg belang, om het In een voor komend geval maar eens te probeeren. Intusschen heeft deze zaak ook nog een anderen kant. Stel dat de aanneemsom in het hier bedoelde geval eens hooger was geweest dan de raming, wat zou het r.k. schoolbestuur dan gedaan hebben? Zelf het verschil bijpassen? Het zou natuurlijk een middel gezocht hebben om de hoogere kosten van de gemeente te krijgen en niemand zou daar aanstoot aan genomen hebben. Toonde een gemeente in zulk een geval onwillig, dan zou er terecht een storm van verontwaardiging los bre ken. Nu is die verontwaardiging ook gerechtvaardigd, doch treft het schoolbestuur, dat geld Incasseert, waarop het in moreelen zin zeker geen recht heeft. Overgenomen uit een buitenlandsch blad vonden we dezer dagen als antwoord op bovenstaande vraag: De dictatuur tiert daar, waar een groot deel van de bevolking analphabeet is, d.w.z. lezen noch schrijven kan Als bewijs voor deze stelling, diende het volgende staatje, aangevende welk percentage der bevolking vol maakt „ongeletterd" is. Democratisch bestuurde staten: Percentage analphabeten Dultschland 0.01 Zwitserland 0.09 Denemarken 0.20 Zweden 0.24 Engeland 1.00 Nederland 2.10 Frankrijk 4.00 België 7.87 Staten waar de dictatuur heerscht: Bulgarije 26.58 Italië 30.72 Joego-Slavië 55.92 Rusland 61.10 Spanje 68.20 Wij kunnen niet precies nagaan, of al deze cijfers wel juist zijn, doch ze maken op ons wel den Indruk, dat ze de werkelijkheid niet mooier voorstellen dan ze is. Op één uitzondering na. Omtrent Rusland staat ons n.1. een veel hooger cijfer voor den geest en hebben we wel het cijfer 90 hooren noemen, wat misschien een al te zwart beeld zou ge ven: 61 pet. is al erg genoeg. Voor ons Westerlingen zijn de gunstige cijfers een heele troost. Als de ergste domheid der massa inderdaad een levensvoorwaarde voor de dictatuur is, dan heeft deze hier geen kans meer. Wat een felicitatie waard is! Behandeling voor de Haagsche rechtbank. Zeer groote belangstelling op de publieko tribune. Donderdag is voor de Haagsche rechtbank de zaak behandeld tegen den 45-jarïgen W. Kr. v. d. M., thans gedetineerd, beschuldigd van moord op de 72-jarige me vrouw de wed. E. Oden, geb. Christiaans en van poging tot doodslag op haar huishoudster, de wed. M. J. Hol- stein, geb. Devender, beide feiten op 5 Sept. 1929, ge pleegd in de woning van mevr. Odem aan het Bezuiden hout no. 395 te 's-Gravenhage. Voor deze geruchtmakende zaak, die indertijd bij het publiek hevige verontwaardiging heeft opgewekt, bestond zoowel in de zaal zelve als op de publieke tribune groote belangstelling. De verdachte maakte een zeer kalmen indruk. Het eerst worden als getuigen gehoord de commissa ris van politie en de deskundigen, waarbij volgens het rapport van de doktoren Scholtens en Gerritsen die ten aanzien van den verdachte een psychiatisch onderzoek ingesteld, is komen vast te staan, dat er geen enkele re den is om aan te nemen, dat verdachte, hoewel hij ver schillende vreemde karaktereigenschappen heeft, niet toerekenbaar zou zijn. De hoofdgetuige gehoord. De hoofdgetuige in deze zaak, mej. Holstein, de huis houdster wordt dan gehoord. Zij verklaart, dat verd. in den morgen van den 5en Sep tember aan de woning van mevr. O. is gekomen. Hij gaf voor, dat hij namens de firma Hus kwam en dat hij mevrouw over een neef van haar moest spreken. Mevr. O. heeft hem toen in de voorkamer gesproken; het on derhoud duurde ongeveer een uur. Des middags is ver dachte teruggekomen. Getuige heeft mevr. O. toen te gen hem hooren zeggen, dat hij te vroeg kwam, maar morgen' wel. Getuige is naar de keuken gegaan, maar direct hoorde zij een gil en een val. Getuige is naar de voorkamer geloopen. Toen zij de deur opendeed, deed verdachte hetzelfde van den binnenkant. Tegelijkertijd voelde getuige, dat zij gesneden werd. Verdachte verwij derde zich naar de voordeur. Getuige is hem achterna geloopen en heeft aan de open voordeur om hulp ge roepen. Later is getuige in de keuken door dr. Kuyer verbon den. Nog voordat zij naar het ziekenhuis werd overge bracht, is verdachte, die Inmiddels was aangehouden, aan getuige vertoond. Zij heeft hem toen onmiddellijk herkend. De tramconducteurs. De tramconducteur Meyer verklaart op den middag van den 5en September een dame, die ernstig bloedde, voor een raam van het perceel Bezuidenhout 395 te hebben zien staan. Getuige dacht direct aan .misdrijf en gaf een noodsignaal, waarop de tram stopte. Getuige ging naar binnen en trof de huishoudster in de vestibule aan, hevig bloedend. Ze wees steeds naar de voorkamer. Getuige is dit vertrek voorzichtig binnengetreden en trof toen mevr. O, daar aan. Zij had zeer versche, bloedende wonden, welke hoogstens eenige minuten tevoren moeten zijn toege bracht. Getuige zegt daarvan verstand te hebben, om dat hij vroeger in een slagerij werkzaam is geweest. Getuige is vervolgens gaan telefoneeren in café Over- bosch. Toen hij terugkwam, hadden twee collega's van hem verdachte inmiddels aangehouden in de Cornelis v. Lijn straat Hij is direct nog aan de huishoudster ge toond, die hem onmiddellijk herkende. De conducteur van der Velde heeft de huishoudster, nadat de tram gestopt had, in de geopendevoordeur -zien staan, Intusschen was Meyer reeds vooruitgegaan. Getuige hoorde toen iemand roepen: daar gaat die man. Getuige is toen met zijn collega Beuger in de Corn. v. d. Lijnstraat een man achterna gegaan; een daar ter plaatse aanwezige bouwvakarbeider riep hun nog toe: die man heeft iets over den muur gegooid. De man, die later verdachte bleek te zijn en die zeer gewoon liep, is door de conducteurs aangehouden. Zij vroegen hem om even met hen mede te gaan, waaraan hij voldeed zonder naar de reden daarvan te vragen. De conducteurs heb ben later nog even In den tuirt gezocht naar het weg geworpen voorwerp, zonder echter iets te vinden. Er was trouwens niet veel tijd daarvoor. De verklaringen van dezen getuige worden in hoofd zaak bevestigd door den trambestuurder. Beuger. Nog een reeks van andere getuigen worden gehoord, ender wie ook de barbier die aan verdachte een half jaar voor het gebeurde een oud scheermes had verkocht, en verder verschillende andere personen, die vlak na den moord verdachte zich met eenigszins versnelde pa3 hebben zien verwijderen. Als dan nog gehoord zijn enkele getuigen a decharge die verdachte van naderbij kenden, wordt wegens ziekte van eenige getuigen de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot Zaterdag 22 Februari. De 750.000ste Amsterdammer toch ontdekt. Elders in dit nummer wordt reeds gemeld, dat het in wonertal van onze hoofdstad boven de 750.000 is geste gen maar bij 't aanwijzen wie nu wel die 750.000ste is, stiet men op administratieve moeilijkheden, die 'n viering van dit heugelijke feit in den weg dreigden te staan. Maar nu is hij er toch! Hoera! De 750.000ste Amster dammer is ontdekt. Hij heet Jan Nauta, zoon van Frans Nauta, stoffeerder, wonende Korenbloemstraat 56, Am sterdam-Noord. Jan is de jongste van acht kinderen, hij heeft twee broertjes en vijf zusjes. Ziedaar het feit. Jan Nauta is -dus de gelukkige. Hoe het ontdekt is. De wethouder voor den Burgerlijken Stand heeft gis terochtend, in overleg met den burgemeester uitgemaakt dat het toch aanbeveling verdiende een 750.000ste aan te wijzen. Men is daarbij eenvoudig op de volgende wijze te werk gegaan: bij nauwkeurige telling bleek, dat er Woens dag nog zeven aan de 750.000 ontbraken: Jan Nauta was het zevende kind, dat aan den Singel werd aange geven. De hulpsecretarieën konden buiten beschouwing blijven, daar was zoo vroeg geen aangifte geweest. De overlijdens-, vertrek- en vestigingsaangiften liet men buiten beschouwing. Jan kwam als zevende boorling op 13 Februari. DOOR DE TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD. Tengevolge van de mist. Gistermorgen is hij den overweg aan den Smeed- lnndschen Dijk de grondwerker J. Meinster uit Nieuw-Beierland door den trein, die om 7 u. 19 uit Botterdam vertrekt, aangereden en gedood Meinster was op den spoorweg werkzaam en hij wilde een lantaarn verplaatsen van den eenen kant van den weg naar den anderen. Tengevolge van den dichten mist heeft hij den naderenden trein niet gezien en omdat hij waarschijnlijk gedacht heeft, dat de trein nog op grooten afstand was, is hij voor den spoor trein overgestoken. Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. OPHEFFING OPENBARE SCHOOL. De gemeenteraad van Katwijk heeft besloten tot op heffing van de openbare lagere school te Katwijk ana Zee en tot eervol ontslag aan het onderwijzend personeel De school werd slechts bezocht door een twintigtal kinderen. Een van de patiënten overleden. Naar uit Amsterdam gemeld wordt, heeft de Pa pegaaienziekte aldaar haar eerste slachtoffer ge maakt. De moeder van het gezin, wonende in de Spechtstraat aan den overkant van het IJ, waarvan drie leden aan de ziekte lijdende waren, is in het YVilhelmina-Gasthuis overleden. Van twee andere patiënten is op het oogenblik de toestand zeer zorgelijk. De toestand van de drie overige patiënten, die aan deze gevaarlijke ziekte lijden, baart op het oogen- blik geen zorg Gister is echter nog een meisje uit het gezin, waar van de moeder overleden is, in observatie genomen, omdat ze koorts had. Geconstateerd is nog niet, dat ook zij door deze ziekte is aangetast. Maar dat op een wreede ontgoocheling uitliep. Een unr na het huwelijk spoor loos verdwenen. Een zestigjarige heer uit Den Haag heeft Donder dag aan de politie te Leiden opsporing verzocht van zijn vrouw, een 26-jarige Frangaise, met wie hij Woensdag te Leiden was getrouwd en die een uur na de voltrekking van het huwelijk spoorloos was verdwenen. De verlaten echtgenoot deed daarbij het volgende verhaal: Op 1 December van het vorige jaar was hij op het Plein in Den Haag aangesproken door een hem onbekenden heer die had gevraagd of hij geen zin had om te trouwen mot een jonge, schatrijke Frangaise. Of de jeugd dan wel de voorgespiegelde millioenen de grootste aantrekkingskracht waren, vermeldt het verhaal niet, maar de Hagenaar ging op het voorstel in en het resultaat was, dat er werd bepaald, dat het huwelijk op 12 Februari te Rotter dam zou worden voltrokken, waar de a.s. echtge noot al vast een woning moest zoeken. Tien dagen later vernam hij, dat zijn toekomstige vrouw in Lei den woonde en derhalve werd daar een woning ge huurd en werden alle stukken in orde gebracht om het huwelijk ook daar te voltrekken. Intusschen ha 1 de trouwlustige Hagenaar zijn bruid nog steeds niet gezien en dat gebeurde ook pas op den dag van den ondertrouw. Toen ook maar voor enkele oogenblik- ken, daar het bruidje na de voorgeschreven formali teiten op het gemeentehuis hals over kop naar Pa rijs moest Twee harer vrienden, de onbekende heer van het Plein en een Belg zorgden echter voor haar papieren cn zoo werd het huwelijk dan Woensdag jl. gesloten. Het heugelijke feit werd in een café ge vierd en- vol trots bekeek de jonge vrouw het trouw boekje, dat zij ijlings in haar tasch wegmoffelde. Daarna ging zij haar koffers pakken voor de huwe lijksreis. Sindsdien zag de bedroefde echtgenoot haar niet meer. Nader is gebleken, dat de 26-jarige Frangaise reeds verschillende malen met de politic in aanraking is geweest, die dreigde haai over de grens te doen zet ten. Door haar huwelijk is zij thans Nedei landsche en blijft dit, ook al wordt het huwelijk ontbonden. Het broeit nog steeds. Studenten en werkloozen demonstreeren te Barcelona. De rust in de politieke wereld van Spanje Is nog steeds niet teruggekeerd, ja zelfs broeit het nog zóó, dat de regeering ten aanzier. van de handhaving der open bare orde heeft gemeend krachtige maatregelen te moeten treffen Zoo hebben de studenten van de universiteit te Barce lona het aftreden geëischt van den rector en den clvic- len gouverneur en met die doel straatbetoogingen ge houden, d ie door de politie ontbonden werden. Later meldt het B.T.A. omtrent de gebeurtenissen te Barcelona nog uit Perpignan dat volgens berichten uit Barcelona er tengevolge van de Incidenten, welke Dins dag tusschen studenten, die uit den schouwburg kwa men, en eenige individuen zijn voorgevallen, vijf stu denten werden gewond, van wien één ernstig. De studenten hebben daarop doen weten, dat indien de civiele gouverneur niet binen 48 uur van zijn ambt zou zijn ontheven, zij de algemeene studentenstaking zouden afkondigen. Een bericht uit Hendaye meldt dat een uit Madrid komend reiziger heeft verklaard dat Donderdag een duizendtal werkloozen een betooging in de straten der hoofdstad hebben gehouden. Er vielen verscheidene incidenten met de politie voor. Toen de werkloozen zich naar het koninklijk paleis wilden begeven, deed de politie een charge. In de omgeving van Madrid deden de betoogers een aanval op een winkel. Een meisje werd gewond. Een delegatie van werkloozen begaf zich naar het stadhuis om werk te eischen. Een republikeinsch complot? V.D. verneemt uit Londen: De Parijsche correspondent van de „Daily News" meldt dat te Sagunto, in de provincie Valencia, een poging is gedaan om de regeering omver te werpen. De beweging draagt een republikeinsch karakter en moet als zeer ernstig worden beschouwd. De regeering heeft omvangrijke tegenmaatregelen genomen en het spoorwegverkeer naar Sagunto stop gezet. Nadere bijzonderheden ontbreken. Overstroomingen en verwoestingen. In aansluiting op een bericht elders in dit nummer over het noodweer boven Sardinië cn Siclie meldt het B.T.A. nog de volgende bijzonderheden d.d. gister uit Rome: Van Sardinië wordt gemeld, dat er sedert eenige da gen een orkaan, gepaard gaande met wolkbreuken, overstroomingen en vloedgolven, over het geheele eiland woedt. Te Terralba is de Rio Mogoro buiten haar oevers getreden; zij drong alle huizender benedenstad binnen, waarvan er verscheidene instortten, zoodat de wegen versperd werden en de verbindingswegen verbroken. Uit Sassari wordt gemeld, dat de Rio Battulle en Je Rio Mannu onverwachts buiten haar oevers zijn getre den en de geheele streek hebben overstroomd. Op het gansche eiland is men overgegaan tot de mo bilisatie der fascistische militie, welke dijken opwerpt. Er zijn weinig slachtoffers, doch de materieele schade is ontzaglijk groot. Ook noodweer boven Sicilië. V.D. vernam gister nog uit Rome: Het noodweer boven Sicilië blijft aanhouden. Uit Messina wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht het Etna-gebied tengevolge van een wolkbreuk door een ernstige overstrooming is geteisterd. Vooral het gebied, dat in 1928 door den lavastroom is verwost, had van het water te lijden. Verscheidene huizen zijn in gestort en veel vee gingen verloren. Bij Mascali hebben de wijnbergen veel schade geleden van den regenval. HEVIGE BRAND TE KAAPSTAD. V.D. verneemt uit Londer: Naar uit Kaapstad wordt gemeld, is daar een ge weldige brand uitgebroken in een der hoofdstraten, ten gevolge waarvan het Royal Theatre en een aan tal kantoren een prooi der vlammen werden. De schade wordt voorloopig geschat op (in Ned. geld) bijna vijf millioen gulden. Tot zelfi In het oerbosch van Siberië dringt de anti-godsdienstige sovjct-regcering door. In de „ajga" (het oerbosch in Siberië) werd een „skit" (een heremitage-klooster) ontdekt. Het onstaan van den „skit" is zeer interessant. Tot 1920 bevond zich het ge beente van den heiligen Innocentius in de Nieuwe Ka thedraal van het Innocentius-klooster in de omstreken van Irkoetsk; het gebeente van den heiligen Sofronius rustte in de Oude kathedraal van die stad. aan den oever van de Angara. Einde 1920 kwam naar Siberië een speciale commissie, die opdracht had het gebeente van de heilig verklaarden uit de kisten te halen (vol gens het Russische geloof is het gebeente van heilig verklaarden onvergankelijk). Het gebeente van den hei ligen Sofronius werd toen bewaakt door den monnik priester Palladiej. Toen de geloovigen vernomen had den, dat de sovjet-overheid van plan was het gebeente van den heilige te schenden, besloten zij dat gebeente te ontvoeren. Laat in den nacht kwam een groote boot voor de kathedraal: het gebeente werd uit de kist ge haald en naar die boot overgebracht, waar het in een houten doodkist werd neergelegd. Daarna voer de boot stroomafwaarts en legde hij de kathedraal aan, waar het gebeente van den heiligen Innocentius rustte. Hier was het werk nog eenvoudiger omdat het klooster buiten cis stad lag en door niemand bewaakt werd. Het gebeente van beide heiligen werd naar een afge legen plek in de tajga overgebracht, honderd werst ten noorden van Balagansk. Daar werden twee skitten ge bouwd, waarheen spoedig veel vluchtelingen begonnen te stroomen, menschen, die het sovjet-regime waren ontvlucht. De skitten namen iedereen op. De kolonisten bouwen twee kerken ter eere van de twee heiligen; om de skitten heen ontstond een dorp; een gedeelte van het oerwoud werd gerooid om akkerland te verkrijgen. On der de kolonisten bevonden zich imkers, ervaren jagers, visschers enz. In een korten tijd ontstond op deze wijze op het grondgebied van de Sovjet-Unie een nederzetting die volkomen buiten de sovjet-samenleving stond. D« kolonisten gehoorzaamden aan de strenge voorschriften, baden veel en leidden een leven vol ontberingen en har den arbeid. Het gerucht over de skitten verspreidde zich na een zekeren tijd over geheel Siberië en van alle kanten be gonnen daarheen bedevaartgangers te stroomen. De sovjet-overheid was dat te weten gekomen en zond een straf-expeditie naar de tajga. De monniken en kolonis ten werden gearresteerd en ter dood veroordeeld. De have van de kolonisten werd in beslag genomen en aan communisten afgestaan. POLITIEKE BOTSING IN ARGENTINIë. Twee dooden, meer dan twintig gewonden. Reuter meldt uit Buenos Aires: Bij een botsing tusschen conservatieven cn radica len te Lincoln, zijn twee personen gedood en meer dan twintig gewond. Onder de zwaargewonden zijn twee Kamerleden. DREIGENDE NIEUWE BURGEROORLOG IN CHINA. Oflenslel van Feng tegen Nanking. Reuter meldt uit Sjanghai: Er dreigt een nieuwe burgeroorlog daar dc troepen van Feng Joe Hsiang opnieuw in de provincie Hoe- pei oprukken met Hankau als doel. De regeering vor dert te Sjanghai Chineesche vaartuigen op blijkbaar met het oog op het vervoer van troepen. DE RIJKSFINANCIëN VAN DUITSCHLAND. Een drastische maatregel voorgesteld. Volgens een Wolffbcricht stelt de begrotingscom missie den Rijksdag voor een groot aantal posten op de begrooting voor 1928 niet goed to keuren, daar zij de raming verre overschrijden. Het gevolg zou kun nen zijn, dat de voor de overschrijding der raming verantwoordelijke ambtenaren worden verplicht u t eigen middelen de schade te vergoeden, die het rijk daardoor heeft geleden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5