Brabantsche brieven. UI venhout, 18 Februari 1930. Menier, 't Is wel veur de volle hon- lerd persenten Februari aml- co. Echt Februari-wirke. As ge 's mergens opstaat, zle- d-alles zoo dunnekes wit of d'n meulenèèr z'n zakken opgelaaiën heet Dan staat de nootelèèr heel stillekes te peinzen, zoo wittekes-weg in de stilte die er ieveraans hangt onder de dunne nog donkere lochten waar het maantje bleek, as mee 'n kouwen moeleke, in te drij ven hangt Haard is dan d'n bojem waar dof m'n klompen teugen klotsen, waaronder de glas-aohtige ijs-verstolte plaskes, tot scherfkens knappe ren en vergruzelen. Straf steken de vlerkaante dakskes, die wit teugen de donkere locht plekken, af en lee m'nen erft daar in de witte stilte, lijk 'n penteekeningske in de schepping. Ja, de mergen zijn kil, heel kil, amico. Maar 't begind- al veul vroeger te lichten. Zoo om 'n uur of zeuven kan de laamp mee glaans uit As dan 't kerkklokske klept veur d'eerste mis, dan komen de eerste klaankskes deur d'n stillen mergen gedreven over Ulvenhout en begint d'n dag zoo zoetekesaan wakker te worren. Dan bot sen de eerste wielen over d'n witten steenweg, dan krijscht en dan piept er hier en daar d'n zwengel van 'n pomp, dan rommelt d'n Blek mee z'nen ijzeren ket ting deur 't hondenhok, dan begin 't lieve leven op te fleuren en dan komt 'r gloed in de lochten van 't ko peren zonneke da z'n eigen deur de bloedrooie wolken- raandjes dringt En as ik dan na 'n uurke van huis gaal, na m'n ontbijt da'k in m'nen buik vuul staan, d'n koffie nog na-pruuf en 't water in m'nen mond komt van 't kostelijke pepke, dan sta-g-et zonneke al in de boomtakken en druppelen de takskes d'ren ijzel mee kouwe dropskes in m'nen nek en op m'n schouwers. Dan kleurt de èèrde donker der en sappiger, wor 't graslaand weer gruun, d'n akker zwart en de straat vochtig. En as ik de stad binnenkoom, is er van d'n nachtelijken vorst nikske meer te bespeu ren. Maar veur 't tien uur is hè'k al 'n scheut hagel of 'nen kwak rengel op m'nen bast g"ad. Dan is de locht al 'n paar keer betrokken gewiest da'k in de kantoren in de stad de laamp zie braanden om na vijf menuutjes 't zonneke weer spulsch de natte èèrde te zien beschij nen da-d-et scherpe licht teugen de natte keiën oew in oew oogen piekt. Ja, amico, 't is wel Februari-wirke! Veul mensohen zijn er ziek en lamlendig. „Grieperig" zeggen de menschen, da's zooveul as inflewensa op af betaling. Vandaag 'n bietje broerder as giesteren en mer gen weer 'n pietske beter dan vandaag, maar alles sa men: snotterig! Zakdoekenwirke. En as ge 'nen goeien raad aan wilt nemen van 'nen boer: stokt oew huske dan lekker warm, leg-d-oewen das nie te gaauw weg en gaat de straat nie op in oew kolberke, waant 't leven tier nie beter as in de wermte. Wermte en nat; „pappen en wèrmhouwen", zeggen wij in de „Gouwe" en daar is er nog nooit eenen doodge gaan! En toch ee, over enkelde weken zitten me-n-alweer ln *t vruuge veur jaar en is 't mee de kouw zo'n bietje ge daan. Strenge heeren regeeren nooit zoolaank! Da ziede wel aan kammeraad Primo, d'n dieë in Spanje. Is er ook weer laank en breed uitgetrokken. En van alles wat ie in zes jaren ee klaargemokt is gin 6petje meer over! Wa-d-ik altij zeg, amico: wa z'in de pollitiek gaar sto ven mee gloeiendheete spietsen, mee jaren kraanten- schrijfsel, meer de schoonste pottegrafiekes en de kolle- saalste fuifpartijen, da's nog nie zooveul van nut as één hooi-zaaike waaruit één graske of één madelieveke uit groeit Ge kun veul beter oewen tijd bestejen aan 't vangen van 'nen wind in 'n netje, dan aan politiek. Nikske blijft er van over. Hedde gij 'nen spijker, dan heet-d-'n aander 'n gat en hedde gij 'n haandvol spijkers, dan heet d'n aandere 'nen Griejère-kaas die van gotjes aan mekaar hangt En hedde gij toevallig 's 'n gat waar d'n aandere gin- nen spijker veur by d'nhaand heet dan... groei 't gat deur d'n tijd uit z'n eigen dicht! Da ziede b.v. wel aan Jan Duys, om 's 'n bietje dich ter bij de deur tte blijven dan mee d'n Priem. En da's nou nie om mee geweld 'nen kluit zout op 'n slakske te gooien, amico, da's nouw gin spijkers op laag water zoe ken, maar toen Jan in die zaak van 't Liebermanneke begos te pleiten, toen begos ie eerst mee 'n pleidooi veur z'n eigen. In de pollitiek had ie zóó dikkels „weg mes 't kappietaal" geroepen (en as hjj z'n schuurdeur open klapt dan komt 'r heel wa kijken!) en hij had zóó dik kels de kappietalisten uitgemokt veur gaauwdieven en gannefers, dat ie nouw toch lillek ln d'n knoop zat, toen ie zo'nen gannefer moes gaan verdedigen. Dus verdedig- de-n-ie eerst z'n eigen! Maar hij had 't nie hoeven doen. Dat ie vruuger 'nen futsoendelijken kappietalist z'nen bochel vol schelles gaf en vandaag 'nen onfutsoendelij- ken uit de kast perbeert te friemelen, da lee nie aan Janne, da komt omda-d-'t pollltieke kappietalistengat uit z'n eigen dichtgegroeid is! En zoo wor-d-iedere pollitieker na enkelde jaren over bodig; teveul! 't Zaad da zuillie strooien is veul minder van kwallie- tljd dan 't onoogelijkste hooizaakie waar 'nen braand- netel uitgroeit, 't Gedij nie en nouw trugkomende op d'n Priem; zes jaren heet-t-ie geploterd op z'nen pol- litieken akker. Zes jaren dag en nacht gesjappeld om z'n zaaikes te plaanten, en de plaanten boomen en de hoo rnen vruchtboomen te laten worren. En nouw ie na zes jaren 't bijltje-n-'r bij neerduvelt, nouw Nouw hè'k 'n plotje in de kraant gezien da z'nen op volger 'n vlammeke krijgt veur z'n siegretje van Koning Alphons en één plotje hè'k gezien, dat de Priem in z'n eentje, mee z'n ziel onder z'nen èrm in Parijs lopt te kuieren mee 'n gewoon, ordinèèr gleufhoedje, op z'n test. En hè'k gelezen, da-d-al z'n werk van zes jaren in één uur naar de pinnekes was g'ollepen. Nouw heet-ie, om daar effe bij stil te staan, 'n streek ultg'aald zoo stom as 't achterend van 'n verken. Ge wit dat ie ginneraal was. Zooveul as dirrekteur ln de mieletèère febriek. En wa flikt ie me daar nouw? Gaat ie aan z'n knechts vragen of ze 't oogenbllk nie gekomen dochten, dat ie mee pensjoen gong. Amico, op m'n woord, elke febrieks-dirrekteur die da vraagt aan z'n menschen, krijg 't zelfste aantwoord as d'n Priem: „donder maar op, wemmen oew niet noodlg! En as ge 't nie geleuft, perbeer 't dan maar 's! Maar as kammeraad raai 'k 't oew heel sterk af. En toen 'k dan ok las da Priemke die vraag gedaan had in 'n slrrekelèèr brieflte, toen zee ik dalek teugen Trui: „Priem krijgt d'n sok op z'n test." 't Is op gleufhoedje uitgeloopen, maar da's veur 'nen ginneraal diktateur 't zelfste. En as mèrgen d'n Moes zo'n briefke lot sirrekeleeren deur z'n laand, ollee amico, dan krijgt d'n duce 'nen does koud water over z'nen brutalen kop, dat ie kikt. En veur ie nog goed en wel gekikt hee, kikt 't fassisme mee en hangen alle Italjaanache uitdragerijen vol van zwarte hemmekes die gin dubbeltje meer wèèrd zijn! Maar de Moes mot mijn altij nog 't eerste plazlerke doen... En zie ik hum zoo gaauw nog nie zo'n Priemstreek uithalen. Integendeel: hij spietst eiken dag eer overnuuw om aan de wèreld te vertellen dad-Italie toch zoo buiten gewoon goed af is mee hum. Uit dankbaarheid daar- veur lot ie veur z'n eigen ieveraans staandbeelden neer zetten. Te pèèrd en te voet, maar veral te pèèrd. Wat da pèèrd mee hum te maken heet, da snap ik wel nie, is zelfs 'n heele groote vraag of ie daar zeivers 'n ordentelijk pinneke aan kan draaien, maar 't sta-d-eel sierrelijk. Maar sallemaander, da-d-is 't sjuust. D'n buitenkaant! Daar ga-g-e't om in de pollitiek. 't Zijn allemaal zaaikes die gewikkeld zijn in zulver- pampierkes, die zuilie zaaien, terwijl bij ons sjuust de basjes, de buitenkaantjes weg-rotten, 't Innerlijke, 't zielementje van 't zaaike, da motten wij emmen: dé mot in orde zijn! En daarom komt hullie zaad nie op. Daarom was Priem z'n werk van zes jaren in 'n uurke naar de schaans; daarom vertelt de Moes eiken dag overnuuw wat ie allemaal gezaaid hee, waant as hij 't nie zeivers vertelt, 't zaad vertel nikske, 't komt 'r nie uit. En daarom ok, da'k zee: Jan had da veur de Rechtbank ok nie hoeven te doen, z'n eigen te verde digen, waant da wiesten me zóó wel, dat ie er nooit iets van gemeend had vruuger. 't Was maar pollitiek zaad. Locht! De gaten zijn allemaal dichtgegroeid van eiges. Gin litteekenske blijft er over. En de Bolskes in Ruslaand kunnen prakkizeeren wa ze willen: ze kunnen iedere Wrijf Uw pijnlijke spieren 1 en stramme gewrichten, verdrijf l I die afmattende pijnen van rheu-1 matiek en spit met de beroemdej AKKER'» KLOOSTERBALSEM rerzacht verrassend week duuzend tegenstaanders fuzeleeren, ze krijgen 'r weer tienduuzend veur terug. Ze kunnen alle kerken leeghalen, Zondagen afschaffen en nog meer liederlijk heden meer, ze kunnen doen wa ze willen: 't geloof tiert altij 't schoonst onder de verdrukking. Wind zaaien en ze plukken 'n roei veur d'r eigen achterwerk! Amico, 'k gaai d'r afschelën. Keb me daar 'nen brief volgekalkt over de pollitiek da'k er zeivers van staal te kijken. Veur 't dus nog erger wordt, schei lk er liever maér af, waant d'r wor toch meer gelüsterd naar éénen gek as naar honderd verstaandlge boeren. Maar wij krijgen gelijk as d'n gek te veul gemoerd heet, dan stoppen wij de gotjes. Dus veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ ZAADTEELT OP CONTRACT. In de bouwstreken van ons vaderland wordt iaar lijks een beduidend aantal bunders land bestemd voor de teelt van tuinbouwzaden. Hierbij kan de verbouwer twee hoofdrichtingen volgen Hij kan namelijk het zaad voor eigen rekening en eigen risi co verbouwen en tweedens kan hij het zaad op con tract verbouwen. De eerste werkwijze het telen van zaden voor eigen rekening, komt zeker heel weinig voor. Het biedt te veel nadeelen en moet daarom ontraden worden. De reden hiervan is n.1. gelegen in het feit, dat het verkoopen van eigen geteeld zaad van tuin- bouwgewassen aan de beurs geen vlot verloop heeft Het mag zoo op het gezicht prachtig zaad zijn, vol doende bewijzen van soortechtheid kunnen niet wor den overgelegd en vooral de soortechtheid is bij den handel in zaden van tuinbouwgewassen een overwegende factor, waaraan niet kan en mag wor den getornd. Zaad koopen van een onbekenden teler vereischt een blind vertrouwen en mogelijk is dit vertrouwen wel te schenken aan groote, goed be kende firma's die van hun kant al het mogelijke doen om het in hen gestelde ver:rouwen niet te be schamen, doch dit vertrouwen kan niet gelden ten aanzien van talrijke verbouwers van zaaizaad, die zonder eenige verdere waarborgen te kunnen geven, hun zaad komen aanbieden. Daarom zal het vaak niet mogelijk zijn. voor den enkelen teler om looncn- de prijzen voor het geteelde product te bedingen, iets wat vele telers in den loop der jaren wel eens tot hun nadeel zullen hebben mooten ondervinden. Zeker, om de soortechtheid te bewijzen, kan men zijn gewas te velde laten keuren, door daarvoor opgerich te commissies uit de landbouw- en tuinbouworgani saties, maar zelfs deze maatregel heeft zijn bezwa ren, omdat het aantal variëteiten van een of ander tuinbouwzaad legio is cn men al bepaald een vak man moet zijn om al deze variëteiten op het veld te kunnen onderscheiden. Zoo'n keuring is nog wel uit te voeren voor granen, erwten, boonen, vlas enz., maar zeker niet voor een gewas als radijs en meer dere specifieke tuinbouwzaden. Het behoeft dus geen verwondering te baren dat de tweede wijze van zaadtelen. n.1 het telen op con tract voor groote firma's veel u«eet opgang heeft ge maakt in den loop der jaren En in dit systeem van werken zijn voor beide partijen belangrijke voordee- len gelegen als n.1. teler en handelaar hun be langen voldoende inzien. Naast voordetien kunnen wij natuurlijk ook nadeelen noemen, doch door een goede onderlinge regeling zijn de voornaamste dezer nadeelen geheel of ten deele te ondervangen, zoo dat dan de voordeelen meer op den voorgrond tre den. Het grootste voordeel van de contractteelt voor de verbouwers is daarin gelegen dat zij, die als zaad teler zelf nog geen "afnemers hebben, omdat zij als zoodanig nog geen bekendheid bezitten op deze wij ze verzekerd zijn, dat zij hun op contract geteelde producten direct kunnen afzetten Voor den hande laar-contractant ter andore zijde heeft de contract teelt het groote voordeel, dat hij zeil het zaaizaad levert en dus volkomen op de hoogte kan zijn van de afkomst en de echtheid, terwijl hij bovendien tij dens de ontwikkeling van het gewas eventueels ge- wenschte controle kan uitoefenen. Voor een behoor lijk loonende zaadcontractteelt in ons land is het een voorname eisch, dat wij in ons land krijgen, of voor zooverre wij ze reeds bezitten, behouden, groote vooraanstaande zaadexportfirma's, die hun handels relaties over de geheele wereld verspreid hebben. Alleen toch bij een belangrijken export kan de bin- nenlandsche zaadteelt bloeien en v>r scherpe con currentie en het exporteeren van siechts prima zaad zullen onze Nederlandsche firma's een vasten voet op de wereldmarkt kunnen behouden en in omvang kunnen toenemen, hetgeen een gunstigen invloed op de contractprijzen zal moeten uitoefenen, wat weder aan de zaadtelers zelve ten goede kan komen Het kan daarom zijn nut hebben de zaadtelers te wijzen op de noodzakelijkheid om alleen te contracteeren met goed bekend staande, groote en solide firma's. Door het eischen van billijke goed geformuleerde contracten, kunnen zij zich zooveel mogelijk tegen eventueele willekeur van de zijde van den handel vrijwaren. Hierop kom ik in het tweede deel van dit schrijven nog wel eens terug. De contractteelt heeft voor den verbouwer tuurlljk ook zijn nadeelen. In de eerste plaats moet hij zich verbinden zijn geheelen oogst tegen een vooruit bepaalden prijs af te geven, zoodat hij niet kan profiteeren van de uit den aard zeer schomme lende marktprijzen. In de meeste gevallen ontvangt hij dus voor zijn product niet de marktwaarde (in sommige gevallen, bij dalende markt echter belang rijk meer). Hierbij moet echter niet over het hoofd worden gezien, dat de teler bij verkoopen voor eigen risico meerendeels evenmin de marktwaarde voor zijn producten zal kunnen bedingen. Hieraan wordt soms tegemoet gekomen door bij het contracteeren niet omiddellijk den contractprijs vast te stellen, doch het is in sommige streken ook de gewoonte om den prijs van het te telen zaad eerst later door den zaadhandelaar te laten vaststellen in verband met den marktprijs. Dit vaststellen van den contractprijs geschiedt dan in overleg met een z.g. „vertrouwenscommissie, welke door de verbouwers uit hun midden benoemd wordt. In de praktijk blijkt deze regeling wel te vol doen. Voor beide partijen vermindert natuurlijk hiermede de risico, maar bovendien heeft eenige medezeggingschap in de vaststelling der prijzen dit groote voordeel, dat de teler daardoor beter den vol len omvang van den zaadhandel leert overzien en dat willekeur bij het vaststellen der prijz.-n van de zijde van den handel veel minder plaats heeft, dan men oppervlakkig wel zoo zou denken. Een ander bezwaar voor den contractbouwer is ge legen in de omstandigheid, dat de verbouwer niet vrij is in de keuze van zijn zaaizaad. Hij ontvangt het zaad van de contractfirma en het succes van de teelt hangt natuurlijk nauw samen met de variëteit van het voor de teelt aan hem afgccro\en zaaizaad. De contractfirma heeft er zelf echter het grootste be lang bij, dat de keuze van zijn zaaizaad een goede is en zal daarvoor als regel maatregelen kunaen treffen, meer afdoend dat dit bij den contractteler het geval zou kunnen zijn. De groote firma's bezit ten toch hun eigen proeftuinen en cultuurvelden, waarop talrijke veldproeven worden genomen en waarop het aan de verbouwers af te geven zaaizna i wordt geteeld en gecontroleerd. Daarom kan ln het algemeen de contrartteler er gftmst on zijn zuiver soortecht zaad te ontvangen Meerendeels zelfs is het aan de telers af te geven zaad afkomstig van stamselectle in eigen proeftuinen van den handel verkregen. De voor deze stamselecMe uitgekozen exemplaren worden tijdens hun groei herhaaldelijk cecontroleerd en indien dit vereischt wordt, voor den bloei verwijderd als er eenige nadeellee afwijking aan wordt geconstateerd. F.r blijft alleen een opmer king te maken ton opzichte van de kiemkracht van het contractzaad. Het zou nl denkbaar zijn dat de handelaar aan de contractanten overjarig zaad doet toekomen, dat op de een of andere manier reeds een deel van de kiemkracht heeft ingeboet. Gewoonlijk wordt de teler dit als volgt gewaar doordat hem wordt medegedeeld, dat, in verband met de lage kiemkracht van het zaad, dikker, soms tweemaal zoo dik alg gewoonlijk, moet gezaaid worden Derge lijke adviezen mogen goed bedoeld zijn. in de prak tijk komt het vaak op een misoogst neer immers wil men maximale oogsten verkrijgen, dan moeten alle factoren, welke op groei en stand van het ge was invloed kunnen uitoefenen medewerken; en hoe wel het misschien wel eens zal voorkomen, dat bij een of andere zaadsoort geen verschil valt waar te nemen, tusschen nieuw en oud zaad, van andere zaadsoorten, bijv. spinazie en bieten, weten we zeker dat het oude zaad mindere opbrengst geeft. Om nu overgebleven oud zaad op deze manier nog tot hun recht te laten komen, wordt het belang van den teler over het hoofd gezien; dit mag dan ook zeker niet als toelaatbaar worden beschouwd. Daar van den teler verlangd wordt, dat H!j prima zaad teelt, moet er ook voor worden zorg gedragen, dat zijn uitgangspunt den toets der critieK ten volle kan doorstaan. In dit verband moet nog wonden opgemerkt over de minder goede gewoonte om oud zaad met nieuw zaad te vermengen. Als verdediging daartegen wordt dan aangevoerd, dat oud zaad vaak beter is dan nieuw zaad, omdat daarvan de zwakste kiemen zijn afgestorven. Doch omgekeerd kan echter van de nog ontkiemde oude zaden gezegd worden dat deze wel veel geleden zullen hebben, en daardoor zwakker zul len zijn geworden en minder bestand tegen ziekten en andere ongunstige invloeden. Vermenging van oud en nieuw zaad is nooit te verdedigen, ook niet als men aanneemt, dat het overjarige zaad beter is dan het nieuwe, want in zulke gevallen ware het beter geen nieuw zaad te gebruiken, doch overjarig zaad, zooals dit met bepaalde tuinbouwzaden het geval is. Een derde groot bezwaar, dat door vele verbouwer- in den loop der jaren gevoeld zal zijn, is hun onaf hankelijkheid van de contractfirma's. In het alge meen bezitten de telers toch geen reinigines- en drooginstallaties van zoodanige capaciteit dat zij he? zaad schoon en droog genoeg kunnen afleveren, doch moeten zij deze bewerkingen aan de contract-firma's overlaten, waardoor zij zeer afhankelijk worden van een minder of meer coulante wijzo van onkosten en verliesberekening dezer firma's, die het natuurlijk in de hand hebben door minder of meer scherp te schoonen, weinig of meer uit de partij te verwijderen en die door het vochtgehalte tot zeer laag te maken (hetgeen voor de conserveerbaarheid van het zaai zaad van het grootste belang is) een groot, door hen niet te vergoeden gewichtsverlies kunnen bewerken. Een effectieve controle om de houding van de con tract-firma's in deze te kunnen beoordnelen. ontbreekt veelal; het is geheel een vertrouwenskwestie en is als zoodanig zeer vaak een bron geweest van geschillen tusschen de contracten ter weerszijden. Deze geschil len zullen dan ook wel de directe aanleiding zijn ge weest tot de oprichting der Vereeniging van Fijn zaadtelers, secretaris de heer .T. Vethman. Groetpolder. Deze vereeniging werkte eerst over Hollands Noor^er- kwartier, doch sloeg ook al spoedig haar blikken bui ten de povincicgrenzen en trachtte contact te ver krijgen met fijnzaadtelers in andere deelen van ons land. Iedere fijnzaadteler behoort lid te zijn van deze organisatie. Hoe meer leden er zijn. des te meer zal er met de wenschen dezer Vereeniging rekening ge houden worden. In eendracht ligt ook hier weer de kracht. Het werken dezer vereeniging is voor de be trokkenen zeer opbouwend geweest. Net bestuur on derhandelt met de handelaren als gclijkborechtigden en tracht bet telen van zaden in dusdanige banen te leiden, dat geen van beide partijen voor moeilijk heden komen te staan bij de aflevering. De ervaringen der leden met het telen van zaden wordt jaarlijks grooter en deze ervaringen worden leder jaar al beter en juister omschreven in rontrac ten die de goedkeuring van beide partijen wegdragen 't Is dus geen oppositievereeniging gebleven, die bleef mopperen en kankeren over onaangename be handelingen van de zijde der bandelaren, neen, int' gendeel: door onderlinge besprekingen met den han del wordt de zaadteelt jaar op jaar in betere banen geleid. Zoo'n vereeniging verdient dan ook steun. Dat moeten alle fijnzaadtelers inzien en willen erkennen. Do mij toegestane ruimte in de Schnger Courant is biermede weer gevuld, in een volgend artikeltje kom ik op de contractteelt nog eens terug. S. V. Binnenlandsch Nieuws. Na den moord te Voorburg. Nadere onthullingen. In vervolg op hetgeen wij Woensdag reeds ontleen den aan de Nieuwsbron met betrekking tot den moord te Voorburg, waarvan de manufacturier v. d. Drift, het slachtoffer is geweest, worden nog de volgende nadere onthullingen gemeld; De eerste aanleiding tot arrestatie van J. B. was, zooals wij reeds berichtten, dat een bewoonster van een perceel in de omgeving van hot oude kasteeltje De Blinckhorst aan de politie meedeelde, dat eenige dagen voordat de moord op van der Drift plaats had, iemand bij het kasteeltje met een revolver aan het schieten was geweest. Hij was n.1., zooals hij zcide, bezig proeven te ne men om vast te stellen op welken afstand de scho ten uit een revolver hoorbaar waren. Een belangrijke getuige. Wij hebben thans de zekerheid, dat deze schietproe ven hebben plaats gehad in tegenwoordigheid van een getuige, den heer P. L., een uitvoerder van be tonwerken te 's-Gravenhage woonachtig. Deze getuigo was met verdachte J. B. in kennis gekomen, toon verdachte op een goeden dag vertelde, dat hij. eige naar zijnde van een huis, in den omtrek van de de Ruyterstraat het voornemen had dit pand te laten verbouwen. Hij wenschte daarom in kennis te ko men met een geschikt aannemer, die P. L. hem wel zou kunnen bezorgen. Toen nu de moord op v. d. Drift bekend werd en daarover eenige. bijzonderheden werden gepubliceerd heeft de heer P. L. zich bij de politie aangemeld. Do heer P. L., die zelf een bekend cn goed sports man is, vertelde daarbij dat inderdaad verdachte J. B. bij het kasteeltje De Blinckhorst uitgebreide schietproeven genomen heeft. Hij loste daarbij scho en op 50 en 100 meter en ging vervolgens steeds in tegenwoordigheid van dezen belangrijken getuige in den omtrek aan de aldaar wonende menschen ragen, of ze iets gehoord hadden. Getuige P. L. hneft r plaatse aangewezen waar die schietproeven pre- ries genomen zijn. Inderdaad vond men er de leege hulzen benevens een patroon, die'geketst had en daar- lonr niet was afgegaan. Aanstonds bleek toen, dat het kaliber van de ge vonden patronen precies gelijk was aan dat van de kogels in het lichaam van v. d. Drift gevonden. Voor con ander bedoeld. Anderzijds is de vraag gesteld, of het niet be kend was, dat verdachte J. B. niet een ander op hot oog zou hebben gehad dan v d. Drift Zeei positief werd de veronderstelling geuit, dat de schoten be- loeld zouden zijn geweest voor een aannemer, die licht bij de plek woont, waar 't drama zich afspele- le. Van dien aannemer is bekend, dat hij steeds met een goed gevulde portefeuille met bankpapier pleegt rond te loopon. Ook weet men, dat J. B. dien meer malen in een bekende dansgelegenheid in Den Haag ontmoet heeft. FLESCHJE MET ZOUTZUUR LEEGGEDRONKEN. Vijfjarig meisje overleden. Het 5-jarig dochtertje der familie S. aan dc Violen straat te Amersfoort, dronk een fleschje met zout zuur leeg, dat even op tafel was neergezet. l)e kleine is aan de bekomen inwendige verwondin- i .n overleden. DIPHTERITIS TE OUDE PEKELA. Thans reeds zes sterfgevallen. Te Oude Pekela zijn drie nieuwe gevallen van diphthentis (totaal nu 41) geconstateerd. Bovendien werd er een zesde sterfgeval aangegeven. DE EERSTE AARDBEIEN. Donderdag zijn op de Utrechtsche Veiling de eer ste aardbeien uit de kassen van den heer v d Kaay te Rossum (bij Zalt-Bommel) aangevoerd. De vruch ten zijn verkocht tot f 0.45 per auk. DURE SPIERING IN DE ZUIDERZEE. liet zeldzame feit doet zich voor. dat de visschers, die momenteel met de voorjaarsharingvisscherij zijn begonnen, hun bedrijf goed loonend kunnen houden met de vangst vanspiering. Van deze vischsoort wordt in de reepnetten heel wat gevangen en de prijs ervaVi is ongewoon hoog. In vroegere jaren was deze visch, die bij de haring in det netten was geraakt wei nig waard. Het schijnt dat nu zulke hooge prijzen wor den gemaakt, omdat er in het buitenland groote vraag naar is. NOODLOTTIGE FAMILIERUZIE TE LEIDEN. Twee personen ln het ziekenhuis opgenomen. Woensdagavond te half acht heeft te Leiden een ■•rnstige vechtpartij plaats gehad bij de Groenestceg, tusschen do leden van dc twee gezinnen van T. Geruimen tijd bestond er een veete tusschen beide gezinnen, familieleden van elkaar. De vader J. van T. werd bij de Woensdag gepleeg de handtastelijkheden met een stuk ijzer op het hoofd geslagen en zijn zoon. eveneens J. v. T. ge naamd. kreeg een messteek in den rug. Beiden zijn naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Later in den avond hoeft de politie eenige der daders ge arresteerd. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST. Een der chauffeurs ernstig verwond. Gisterenmiddag te drie uur heeft op het kruispunt van den rijksstraatweg Amersfoort—Apeldoorn een den weg NijkcrkBarneveld een botsing tusschen twee luxe-auto's plaats gehad. Een auto, komende uit de richting Amersfoort en een andere, die van Nijkerk kwam. reden precies op het kruispunt met vrij groote snelheid tegen elkaar op. Beide voertuigen vlogen over den berm van den weg met den kop in de sloot. De chauffeur van een der auto's, de 23-jarige O. uit Haarlem, bekwam vrij ernstige verwondingen aan het hoofd. De overige inzittenden, kwamen met enke le onbeteekenendc verwondingen en den schrik vrij. De chauffeur is naar een der ziekenhuizen te Utrecht overgebracht. De auto's werden zwaar beschadigd. Dc oorzaak van dc botsing is nog niet opgehelderd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11