Raad Callantsoog. Binnenlandsch Nieuws. De drankrergunmngen die met 1 Mei a.s. vervallen. Brutale inbraak te Westwoud. De moord in den Blijdorppolder. Vergadering van den raad op Vrijdag 21 Februari *30, des morgens 10 uur. Afwezig is do heer Hollander. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemeester secretaris. De Voorzitter opent met een woord van we1 kom deze eerste vergadering In 1930 en wenscht den leem en hun gezin het beste toe. Het jaar 1930 is voor alle gemeenten een bijzonder belangrijk jaar, in verband met de totale herziening van het belastingstelsel. Daaraan zal veel ar beid voor B. en W. en de ambtenaren zijn verbonden, doch het zal ook veel studie van de leden van den raad eischen, omdat zy tenslotte verantwoordelijk zullen zyn. Spr. hoopt dat we allen door wys beleid geleid zullen wor den en besluiten zullen worden genomen, die tot heil der gemeente zullen strekken. Van den heer Hollander is bericht van verhindering Ingekomen wegens werkzaamheden. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. MededoelJngen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de heer Kooiman voor een Jaar benoemd is tot adjunct-commies ter provinciale griffie en daardoor ontslag heeft verkre gen als ambtenaar ter secretarie en voor andere betrek kingen die door hem werden waargenomen. Tot amb tenaar ter secretarie is benoemd de heer A. Loggers, wonende te Barslngerhorn. Aan mevrouw BrouwerMeyer is voor 4 maanden ziekteverlof verleend en gister is van den Pensioenraad bericht ingekomen dat aan Mevr. BrouwerMeyer blij kens medisch advle3 ongeschikt is geacht, zy zou dus pensioen kunnen aanvragen en als dat verkregen Is, ont slag uit haar functie aanvragen. In ieder geval zal Me vrouw Brouwer den gemeentedienst gaan verlaten en spr. wenscht haar in het openbaar een woord van dank te brengen voor alles wat zy in het belang van het on derwijs gedurende lange jaren heeft gedaan. Zy heeft steeds vol ambitie haar functie vervuld en is daartoe door hare minder goede gezondheid niet in staat. Spr. hoopt dat zy haar verdere levensdagen zoo gezond mo gelijk zal slyten en van haar welverdiende rust zal ge nieten. Mej. Seynoer zal, waarschynlijk voor den tijd van 5 maanden voor sanatoriumverpleging worden opgenomen en de kosten zullen f 4 per dag bedragen, welke kosten voor rekening der gemeente komen, maar waarover de helft der kosten by de provincie kan worden gedecla reerd. Twee leerlingen uit deze gemeente zullen worden toe gelaten op de school voor buitengewoon lager onderwys te Den Helder en extra kosten zyn daaraan niet voor de gemeente verbonden. Spr. meent dat aan het gemeente bestuur van Den Helder een woord van dank toekomt voor het loyale en collegiale standpunt, in dezen aange nomen. Over de woning van den sohoolartsendlenst is te Den Helder Woensdag een conferentie gehouden die voorals nog weinig resultaat heeft opgeleverd. Er kunnen groo- tere of kleinere districten worden gevormd en voor on ze gemeente zal het voordeeliger zyn bij een kleiner dis trict Den Helder aan te sluiten, waar reeds een school- artsendienst bestaat, waar dus weinig kosten aan ver bonden zullen zy'n. Definitieve resultaten zijn dien dag nog niet bereikt Een ingekomen provinciaal blad betreffende de school artsendiensten zal circuleeren. Op 20 December 1.1. heeft opname van kas en boe ken plaats gehad by den ontvanger en bij den admini strateur van het G.E.B., waar resp, in kas was f 2728.53 en f 5145.52',4. Alles was in orde en als een verbiydend teeken wordt medegedeeld dat op dien dag het voordee- lig saldo bij de Bank van Nederlandsche gemeenten f 3446.40 was. Van het departement van Onderwys kwam bericht dat over 1928 aan onze gemeente f 6.12 te weinig was uitbetaald. Ged. Staten hebben verdaagd de beslissing over het besluit van den raad tot overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. en over de begrooting 1930. Daarna vroegen Ged. Staten enkele inlichtingen over de begrooting. De wyziging van de begrooting 1929 werd goedgekeurd, en eveneens het besluit tot het aanvaarden van de schen king ad f 1500 van de familie Van de Poll. Ged. Staten hebben eveneens goedgekeurd de Inrui ling van de lnschryvingen op het Grootboek Ned. W. Schuld. Alsnog verkrijgen B. en W. machtiging tot uitvoering eener burgerrechtelyke handeling, ta.v. de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N.. Nu binnenkort de centrale noodslachtplaats te Schagen In werking zal treden, geeft de commissie van den Vleeschkeuringsdienst in overweging de plaatseiyke noodslachtplaatsen op te heffen. Hier bestaat een der gelijke noodslachtplaats niet en daarom wordt het schrij- ven voor kennisgeving aangenomen. De keuringsdienst voor waren deelde mede dat de ge meente over 1928 te veel had betaald f 19.34. De opbrengst der gemeentciyke opcenten op de per- soneele belasting wordt geraamd op f 1200, die op de grondbelasting op f 1080. Ingekomen was het verslag over den toestand van de openbare school te Callantsoog en over het onderwys. Het onderwijs gaf bevredigende resultaten en naar aan leiding van het verslag merkt de Voorzitter op dat de verbetering der privaten steeds de aandacht van B. en W. hebben maar dat hier wel zal blijken, dat goede maatregelen, dure maatregelen zullen zyn. B. en W. wil len afwachten hoe het met den finantieelen toestand der gemeente zal gaan. Het verslag wordt na dankzegging voor kennisge ving aangenomen. Ook het verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt voor kennisgeving aangenomen. Een groot aantal verslagen en brochures zullen cir culeeren. Bebouwing van het duinterrein. B. en W. stellen voor, maatregeleen te nemen in ver band met de bebouwing van het Duinterrein, ln eigen dom by de gemeente, als gevolg waarvan wordt voor gesteld te besluiten tot: TE GOED AANGEZIEN. (Gutierrez). Rechter: Dat was eerliik van u om de gevonden portefeuille direct terug te bren gen. De eerliike vinder: Wat had ik er aan? Ze was leegl A. Aankaop van drie perceeltjes Ryksgrond. B. De onder A genoemde perceeltjes te betrekken onder de in erfpacht uitgegeven of nog uit te geven perceelen. C. Uitgifte in erfpacht aan den heer K. Kerkmeer te Schagen van een perceel groot ongeveer 300 M2., grenzende aan het reeds aan hem uitgegeven perceel tegen een erfpachtsom van f 6.per jaar, (voor het aldus te vormen geheele nieuwe perceel f 50. D. Uitgifte in erfpacht van twee percceler., groot elk ruim 1800 M2., respectieveiyk aan de heeren L. A. van Andel te Baarn en C P. Timmerman te Schagen tegen een canon van elk f 50.per jaar. E. Aanleg van een straatweg als communicatie met de eerder genoemde bouwterreinen en het aangaan van een geldleening ter bestryding der daarvoor te maken kosten. F. Het College vanu B. en W. te machtigen tot de handelingen, noodig voor de uitvoering van boven vermelde besluiten. In verband met deze voorstellen licht de Voorzitter toe, dat er reeds geruimen tyd plannen bestaan tot be bouwing van het duinterrein by de gemeente-eigendom men. Zeer veel onderhandelingen hebben daarover plaats gehad met 2 families die hier een villa zouden willen bouwen en wat ons niet anders dan aangenaam kan zyn, omdat het zal zyn in het belang van de gemeente en voorts met den heer De Rapper, technisch ambtenaar en met het rijk, omdat er In dat gemeente-terrein 3 per ceeltjes ryksgrond liggen en we die in eigendom dienen te hebben, willen we den grond in erfpacht afstaan. Tenslotte is onderhandeld met den heer Kerkmeer, die wat de grenzen betreft, een zeer zonderling terrein ln erfpacht biykt te hebben. Spr. aarzelt niet, den toe stand zooals die kadastraal is vastgelegd, en waarop wegen voorkomen, die niet bestaan, chaotisch te noe men en een einde daaraan dient te worden gemaakt. Aan de hand van een kaart geeft de Voorzitter nade re toelichting en deelt o.a. mede, dat de kosten van den onder E genoemden straatweg worden geraamd op f 2000, waarvan de aandeg in eigen beheer zal worden uitgevoerd. Rente en aflossing zullen dan worden ge dekt door de erfpacht en door een geringe bydrage ln de forensenbelasting. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan van f 2200. rentende hoogstens 5 pCt. De heer Veul wyst op het kleine nadeelige saldo voor de gemeente, maar vraagt hoelang iemand een zomer woning dient te bewonen, om aangeslagen te worden ln de gemeenteiyke inkomstenbelasting. De Voorzitter zegt, dat het bedrag van f 2200 aan den hoogen kant is. De erfpacht duurt 59 jaren.terwyl de leening voor den straatweg ln 20 jaar zal zy'n afgelost Spr. acht het beter voor nadere bespreking de open bare vergadering te schorsen. Na heropening wyst de Voorzitter erop, dat B. en W. het zoo voorzichtig mogelijk willen aanpakken en de heer Vries vindt juist het genoemde bedrag voor den straatweg nogal aan den lagen kant. De heer Kooger wijst er nog op. dat de heer Tim merman als voorwaarde stelt dat door de gemeente een weg wordt aangelegd. De Voorzitter brengt hulde aan den gemeente-opzich ter voor het ln kaart brengen van het terrein. Met algemeeno stemmen worden de voorstellen van B. en W. aangenomen. Volgt het voorstel tot het aanvaarden van een per ceeltje grond, kadastraal bekend Gemeente Callantsoog, Sectie D. no. 523 als schenking van de Noord- en Zuicl- Hollandsche Reddingmaatschappy en uitgifte van een perceel, waaronder het hiervoor genoemde in erfpacht aan den heer Luikes Butter tegen een erfpachtsom van f 15.per jaar. Het terrein zal dienen als parkeerterrein. E '.e in lichtingen worden gevraagd, een paar opme. ...n^en gemaakt die door den Voorzitter beantwoord Worden, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Vastgesteld wordt den pensioensgrondslag van den Burgemeester-Secretaris en den Gemeente-Ontvanger wegens verhooging hunner jaarwedden met ingang van 1 Januari 1930 en wel voor den burgemeester-secretaris ambtenaar van den burgeriyken stand op f 3725, den ontvanger op f 1000. Wordt goedgevonden. Het kohier hondenbelasting 1930 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 419. Voorgesteld wordt tot goedkeuring van een concept- contract met enkele gemeenten buiten den Kring Bar slngerhorn van den Vleeschkeuringsdienst, betreffende het verwerken van afgekeurd vee en vleesch. De heer Veul had den proeftyd van 2 jaar wat langer willen zien, maar de Voorzitter wyst er op, dat voor de betrokken gemeente geen kans van winst bestaat. De heer Vries achth et ook gewenscht dat de Com missie dit nader onder de oogen ziet Het concept-contract wordt goedgekeurd Een voorstel tot wyziging van en tot af- en over schrijving op de begrooing van 1929 wordt goedgevonden tot een bedrag van f 351.21. Evenzoo een voorstel tot wyziging der begrooting van het G.E.B. dienst 1929. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor aan den heer W. Kooiman, onder dankzegging eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den Burgeriyken Stand en correspondent van de Arbeidsbemiddeling (ingevolge de bepalingen van de verordening op het Correspondentschap der Arbeids bemiddeling is diens opvolger benoemd door B. en W.) Aan den heer Kooiman wordt het ontslag eervol ver leend. Bsnoemingen. Volgt benoeming van een ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. De aanbeveling van B. cnW. luidt: 1. E. Smit; 2. S. Kooger. Noch wethouder Kruisveld, noch wethouder Koo ger voelden voor een eventueele benoeming, maar de laatste heeft zich tenslotte bereid verklaart, als no. 2 op de aanbeveling te worden geplaatst De heer Smit wordt met 5 stemmen benoemd, 1 stem werd uitgebracht op den heer Kooger Voor de benoeming van twee leden van het Alge meen Arrnbetuur luidt de voordracht van B. en W.: Vacature A. Vader: 1. A. Vader; 2. S Baken G Az.; Vacature-F N. Veul: 1 F. N. Veul; 2. W. de Wit. De heeren Vader en Veul worden herbenoemd, respectievelijk met 6 en 4 stemmen de heet Veul nam bij de vervulling van de tweede vacatuie niet aan de stemming deel. De heer De Wit verkreeg 1 stem. De heer Veul nam de benoeming aan, dankende voor het in hem gestelde vertrouwen en wordt door den Voorzitter geluk gewenscht. Voor de benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, wegens perio dieke aftreding van den hee» P. Vos is door B. en W. de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. P .Vos; 2. Jac. van Scheijen. De heer Vos wordt benoemd met algemeene stem men. De uitvoeringen op de christelijke feest dagen. Bij de rondvraag vraagt de heer Veul, of het waar is, dat op den len Kerstdag een uitvoer1 ng is gegeven en dat er bij die uitvoering personen waren, die zich liederlijk hebben gedragen en of het waar is dat daar om 2 processen-verbaal zijn opgemaakt Zoo ja, wordt het dan geen tijd, en spr. verzoekt zul'«s dat op den len Kertdag, len Paaschdag cn len Pinksterdag geen uitvoeringen meer worden gegeven. Spr brengt een eeresaluut aan de politie er. hoopt du ais weer uit voeringen worden gegeven, de politie zal meewerken personen, die zich liederlijk gedragen, t* w-ren, opdat de menschen die voor ontspanning d» uitvoeringen bezoeken, geen hinder van dergelijke personen onfler- vinden. ONBEWUST. (Muskete). Eindelijk eens een deer. waarop green verkeersoneeval in de krant staat. De Voorzitter merkt op, dat de heer Veul een poli- tie-aangelegenhoid ter sprake brengt, waarover de burgemeester als hoofd der politie geen verantwoor ding schuldig is aan don raad. In veroand echter met de prettige samenwerking is spr. bere'd op de vragen te antwoorden. Het is waar dat op den len Kerstdag hier een uitvoering is gegeven en het is waar dat er toen iets is voorgevallen dat niet door aen bsugel kan. Spr. was zelf niet aanwezig, maar het is waar, dat proces-verbaal is opgemaakt en gezonden is aan don betrokken ambtenaar van het openbaar ministerie. Door spr. is tot den heer Butter gezegd, dat als er weer voorstellingen worden gegeven, hij ten zeerste er op heeft te letten, dat zulke dingen niet meer ge beuren, omdat spr. anders geen vergunning meer zal verleer.en. Spr. heeft voor zich zelf ge-»n bezwaar dat uitvoeringen op de door Veul genoemde dagen wor den gegeven, en kan dus niet toezeggen, dat daarvoor geen vergunningen meet zullen wor ien verstrekt, tenzij er dien avond kerkdienst wordt gehouden. In een dergelijk geval heeft spr. al eens geweigerd een aanvrage tot het houden van bal toe 'e staan. Maar excessen mogen zich niet voordoen en daartegen zijn maatregelen genomen. De heer Veul wijst er op, dat het kwetsend is voor een deel der burgerij en spr. spreekt niet alleen voor zijn partij, maar er zijn er ook van de tegenoverge stelde partij die ei* aldus over oordeelen. De Voorzitter zegt, dat er bijna overa' op genoemde dagen uitvoeringen worden gegeven. Wel wil spr. zijn invloed uitoefenen om de uitvoeringen op den 2cn dag, inplaats van op den len feestdag te houden. ,.cn bepaalde toezegging van weigering kan spr. ech ter niet geven. De heer Vries merkt op, dat de stroon.larleven voor de melkmachines niet in overeenstemming zijn met de andere licht- en krachtstroorataricvon Spr. zou graag zien dat getracht werd de tori»ven veor de melkmachines voordeeliger te krijgen. De Voorzitter zegt, dat de thans door het P.R.N. toegepaste tarieven voor de melkmachines direct gol- den. Zij hadden dus het voordeel direct al. Maar spr. zal er over schrijven aan het P.E N. De heer Vries deelt verder mede, dat hij bedanken zal als lid van hot Algemeen Burgerlij Armbestuur, in verband met zijn drukke bezigheden Eigenlijk was spr. van plan om nog verder te gaan maar om de extra kosten zal spr. voorloopig zijn mond houden. De Voorzitter zoowel als de overige aanwezigen drukken hun spijt uit over het voornamen van den heer Vries en de heer Veul hoopt, dat de heer Vries dat voornemen zal terugnemen. De heer Vries zegt, niet ongenegen ic zijn iets voor de gemeenschap te doen, maar het wordt hem te druk. Do Voorzitter raadt den heer Veul aan, met hem pogingen te doen, om den heer Vries tot andere ge dachten te brengen. De heer Van der Plas vraagt, om stroomleverings- tarieven De heer Kruit wijst er op, dat het met de klok een lankmoedige zaak is. De Voorzitter zegt, dat de heer Thomasz den leve rancier heeft opgebeld, maar die is hier moeilijk te krijgen. De heer Kooger, cn daarna de heer Kruisveld, sluit zich aan bij den wensch door den heer Veul geuit t.a.v. de uitvoeringen. De Voorzitter zegt, zich in dit opzicht niet aan den raad te binden, maar niet ongenegen te zijn, rekening met de wenschen te houden. Spr kent nu den geest van den raad. Na woorden van dank, ook aan de pers, volgt slui ting. SCHERPZINNIG. (Pages Gaies). Agent, ze hebben een paar broeken van mii gestolen. Maar merkte u dan niet, dat men u aanraakte? Worden verlengd tot 1 Mei 1931. Den wetsvoorstel in de maak. Op de volgende vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Boon: Is de minister niet van oordeel, dat het nu door de plaats gevonden regeling van werkzaamhe den van de Tweede Kamer vrijwel met zekerheid is komen vast te staan, dat een zoo tijdige behande ling van het wetsontwerp-Drankwet door de beide Kamers van de Staten-Gcneraal, dat dit ontwerp met 1 Mei 1030 als wet in het Staatsblad zal kunnen verschijnen, niet mogelijk is dringend noodig is een voorloopige regeling te treffen ten aanzien van de vergunningen, verleend aan vennootschappen, ze delijke lichamen of aan de besturen van deze, die volgens de Overgangsbepaling van de bestaande Drankwet op 1 Mei a.s. automatisch zullen verval len? Is het den minister bekend, dat hiermede groote economische belangen voor alle deelen van het land gemoeid zijn, daar hierdoor alleen in de drie groot ste steden reeds 531 vergunningen worden getroffen? Is de minister bereid ae zeer spoedige indiening te bevorderen van een wetsontwerp waarbij de ter mijn, genoemd in de Overgangsbepaling van de be staande Drankwet, met een redelijken tijd wordt verlengd? heeft de minister van arbeid, handel en nijver heid geantwoord: Blijkens no. 30 van de nadere Nota van Wijzigin gen (Zitting 1929—1930, 18, no 1) op het ontwerp van wet, inhoudende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, acht on- dergoteekende het niet gewenscht, dat de vergun ningen, verleend aan vennootschappen, zedelijke li chamen, of aan de besturen van deze, 1 Mei a.s. zon der meer vervallen. Zoodra het zich liet aanzien, dat het aanhangige ontwerp, door de regeling van de werkzaamheden van de Tweede Kamer, niet meer vóOr 1 Mei a.s. in het Staatsblad zou kunnen verschijnen, heeft de on- >lergeteekcnde maatregelen voorbereid tot indiening van een wetsontwerp, waarbij de termijn, waarbin nen genoemde vergunningen vervallen, wordt ver lengd tot 1 Mei 1931 De ondergeleekende zal er gaarne toe medewerken, dat dit ontwerp hetwelk het Departement reeds heeft verlaten, tijdig tot wet wordt verheven. Een brandkast met 10 mille erin het huis uitgesleept De geforceonle brandkast lator in een sloot teruggevonden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is bij den heer Galis te Oudijk in de gemeente Westwoud een buitengewoon brutale inbraak gepleegd. De bestolene, een alleenwonend veehouder, is pen ningmeester van het armbestuur, cn had als zopda- nig op dat oogenblik en groot bedrag aan geld in zijn huis. Nadere bijzonderheden melden, dat de daders zich zich toegang hebben weten te verschaffen door na een ruit van de voordeur te hebben ingedrukt do knippen los te schuiven. Hierna hebben zij de brand kast welke o.m. pl.m. f 10.000 aan bankpapier bevat te, naar buiten gesleept. De kast is later op 400 M. afstand van de boerderij in een sloot gevonden; de deur was geforceerd cn het geld verdwenen, doch oen belangrijke waarde aan gouden cn ju woelen sie raden is onaangeroerd gebleven. Ook een spaarbankboekje t.n. van de Ned. Herv. ge meente met een inschrijving van ruim f 10.000. werd meegenomen. Het feit, dat G. als diaken juist Dinsdag een belangrijk bedrag van de Boerenleenbank had gehaald, dat hij den volgenden dag aan zijn opvolger moest afdragen, wettigt het vermoeden, dat men met de situatie goed op de hoogte is geweest. HIT WIST NIET WAAROM. (Gutierrez). Maar. lieveling, waarom kijk ie toch zoo anestier? Verdachte V. op vrije voeten gesteld. - Het bewijsmateriaal niet steekhoudend. Voor de raadkamer van de vierde kamtr van de rechtbank te Botterdam is Dontlerd. de vordering van den officier behandeld ot verlenging van de voor loopige hechtenis van den verdachte in de zaak betref fende den moord in den polder Blijdorp. Tegelijker tijd is behandeld 't request van den verdediger van verdachte, mr. Willinge Gratama, tot invrijheidstel ling van den verdachte. Nadat de officier zijn vordering had toegelicht en de verdediger zijn request nader had gernotivcer.d, heeft de rechtbank het besluit genomen do hechte nis niet te verlengen. De verdachte is daarna op vrije voeten gesteld. Waarom het waarschijnlijk zon zijn. dat verdachte den moord beging. Men zal zich herinneren, dat V. een dag of tien na den afschuwelijken moord op Marictje van 0„ bij een algcinecnc razzia, die in geheel Nederland was georganiseerd, te Heerlen was aangehouden. Er waren tegen hem verschillende bezwarende aanwij zingen. Zoo is hij te Rotterdam gezien op den dag van den moord, 9 October 1.1. door een viertal getuigen, waarbij één van hen hem zelfs in gezelschap van het vermoorde meisje meent te hebben gezien. Hij was toen in het bezit van een fiets. Volgens zijn eigen verklaring was Hij echter niet in Rotterdam geweest en had hij geen fiets gehad. Er waren zelfs getuigen, die verklaarden, dat hij op den dag na den moord te Maastricht heeft ge poogd zijn rijwiel van de hand te doen. Het alibi van den verdachte. Hij heeft een uitvoerig alibi opgegeven, waarbij evenwel de nauwkeurigste onderzoekingen der poli tie niet hebben kunnen uitwijzen, dat hij van 8 tot 10 October daar geweest is, waar hij beweert geweest te zijn. Toch schijnt de Rechtbank momenteel redenen te hebben om aan de steekhoudendheid van het be wijsmateriaal te twijfelen. Wel schijnt dit in verband te staan met de verklaringen, die een automobilist is komen afleggen. Do briefschrijver nog nfot gevonden. Men zal zich herinneren, dat eenigo weken geleden een brief is gepubliceerd van een zekeren D. Bdie tegen een belooning van f 1000 bereid was om den dader van den moord aan te wijzen. Deze man heeft zich veenwel nimmer bij de politie gemeld en dit had ten gevolge, dat men als laatste middel het hand schrift van dezen man in verschillen bladen heeft gepubliceerd. Deze publicatie heeft evenwel niets op geleverd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15