Schapr Courant Wolkenkrabbers. Uit onze Omgeving. Zaterdag 22 Februari 1930. 73ste Jaargang. No. 8617 Tweede Blad. Schagen LICHT. Demonstratie van moderne winkel, en étalage-verlichting door Philips. Het was een heel goed idee van het bestuur der Schager Winkeliersvereeniging om het verzoek van den heer Mac. Neill, vertegenwoordiger van de N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken, hem in de gelegen heid te stellen een lezing te houden over „Moderne winkel- en étalage-verlichting", met beide handen aan te grijpen. Hoe langer ljoe meer toch gaat het licht een be langrijke rol spelen in het leven van den modernen zakenman, en de wereldberoemde Gloeilampen Fa brieken van Philips te Eindhoven zitten geen oogen- blik stil om hem daarin ijverig terzijde te staan Reeds eerder hebben we het al een? neergeschre ven: „De oogen koopen!" Maar dan is noodig, dat die oogen eerst zien en om te zien is licht noodig, licht dat als het ware aan de voorwerpen in de étalage nieuw leven ingeeft, ze den kooper in hun fijnste nuances en contouren toont en verlokkelijk tot een nadere kennismaking uitnoodigtVoor een bestendige dito zal de winkelier gaarne zijn volle medewerking verleenen. dat begrijpt U zeker wel! „Geld is de ziel van de negotie!' luidt een oud gezegde; welnu: „Licht is de ziel van de reclame!" zouden we kunnen zeggen(behalve natuurlijk een adverentie in een alom gelezen courant Dit laatste om geen ruzie te krijgen met den chef van de afdeeling „Advertenties"). Maar pm nu op de lezing van den heer Mac Neill, Donderdagavond en de zaal van den heer J. Schenk „Cérès" gehouden, terug te komen In de allereerste plaats behandelde de heer Mac Neill de winkelverliching, welke aan 3 hoofdeischen moet voldoen, nl.: het licht moet prettig en aange naam aandoen, de kasten langs de muren moeten goed verlicht zijn, zoodat de kopper niet behoeft te tasten en te zoeken en ten derde moet de toonbank goed verlicht zijn. Aan de hand van enkele aanwezige brandende lam pen* die een aangenaam diffuus licht verspreiden, toont spr. aan, hoe in verschillende gevallen de beste oplossingen zouden kunnen worden gevonden Met de licht-technische verschillen van deze lampen zul len we onze lezers verder niet vermoeien. Het zien is daarbij de hoofdzaak. Geheel verschillend van de winket-verlichting is daar de étalage-verlichting. Daarbij m->et als onvoor waardelijke eisch in het oog worden gehouden dat geen ..naakte lamp" in de etalage mag hangen, dat wil dus zeggen, gewoon een gloeilamp aan een pendel- snoer. De zaak is dus, dat de gloeilamp aan het oog van den koopej' wordt onttrokken De zichtbare licht bron toch werkt verblindend en maaki dat de aan dacht van den kooper van de voorwerpen in de éta lage wordt afgeleid, waar het jusit om te doen was. De beste oplossing voor étalage-verlichting is zilver- reflectoren, boven in de étalege, onzichtbaar voor den kooper, opgehangen of door buis-verlichting, aange bracht op zij en beneden in de étalage-ruimte. Aan de band van de daarna vertoonde lantaarn plaatsjes, wordt dan gedemonstreerd hoe de verlich ting n i e t en hoe ze w e 1 moet zijn Inderdaad kregen we toen een diudelijke voorstel ling van hoe het menschelijk oog waarneemt door licht- en donker- of kleurcontrasten, door silhouet vorming en door spiegeling van glanspunten. Later bij de demonstraties met werkelijke étalage-verlich ting werd ons dit nog duidelijker gemaakt. De nieuwe wetenschap met betrekking tot licht- architectuur liet ons eveneens duidelijk zien hoe goed het licht als lokmiddel kon dienen Ook door met gekleurd licht te werken, kan op schitterende wijze de aandacht van het publiek voor de uitstalling in de étalagekast worden getrokken. Tevens werd ons door den spr. op duidelijke wijze gedemonstreerd, dat het niet altijd in de hoeveel heid licht zit om een goed effect te krijgen, doch dat een juiste toepas si ng van de lichtbron veel meer het succes bepaalt, en een kleine rondgang door Schagcn's winkelstraten had den heer Mac Neill zooals hij terloops opmerkte, aangetoond, dat er hier en daar nog al het een en ander te wenschen over liet. Natuurlijk twijfelen we niet, of de heer Mac Neill zal het met ons eens zijn, dat de winkeliers eertijds naar hun beste weten zullen hebben ge handeld. Aan het slot van zijn interessante lezing hoopte de heer Mac Neill dan nog, dat hij er in geslaagd was om den aanwezigen een betere waardeering voor goede winkel- en étalageverlichting te hebben bijge bracht en stond hij met zijn helpers gaarne ter be schikking van hen, die hieromtrent nadere inlichtin gen wenschten. De belangstelling was zeer zeker gewekt, want aan deze uitnoodiging gaven reeds direct eenige bezoe kers gehoor. Wij kunnen het dan ook niet anders als met den heer Schmalz, die de bijeenkomst opende en sloot, eens zijn, dat de „wegblijvers" dezen avond heel wat gemist hebben, doch laten we hopen, dat voor dezen niet alles verloren ging en aanstonds n in de puntjes uitgevoerde verlichte étalage van een ondernemenden winkelier hun tot voorbeeld zal strekken. ZOO WAS HET. (Lustige Kölner). Welke eigenschappen hebt u voor nachtwaker? Als ik wakker ben, slaap ik nooit Van den schrik bakoraen. De klopjachten op de misdadigers in Chicago. Een correspondent to Chicago van de Daily Tele- graph meldt nieuwe bijzonderheden over den strijd van de autoriteiten tegen de misdadigerswereld van Chicago. liet lijkt er op, dat de hoeren boeven wat van den eersten schrik bekomen zij en zelfs, wanneer zij zich veilig voelen en onbedreigd achten, weer actief gaan optreden. Woensdagochtend werd een bom gegooid naar een gebouw waarin de Cosmos Products Cy. is gevestigd. Men houdt er er dat handelaars in sterken drank rle daders zijn. Dezen zouden den verbolgen zijn geweest over een weigering van de firma om hun waar te koopen. Maar er is dien Woensdag in Chic o nog wel meer gebeurd. Een mijnheer Wobcr en zijn vrouw, die te voet uit den schouwburg naar hun woning gingen, werjlen aangehouden en beroofd. Ook nog andere schietpartijen vielen voor; maar er vloeide geen bloed. De politie had tot Woensdag 6500 te kwader faam bekend staande lieden opgepakt. Het aantal diefstal len met geweldpleging was gedaald van 100 per dag tot 15. En een zekere politie-agent, de man heet Reynolds, gaat er prat op acht misdadigers te hebben „neer gelegd". Hij schijnt daarvoor zelfs tot sergeant Ie zijn bevorderd. Volgens zijn vrienden zouden er zelfs elf boosdoeners door zijn moordend lood zijn be zweken. Zoodat er in Chicago toch altijd nog wel eenige emoties kunnen worden ondervonden. De ontploffing in het Griskscha kruit, magazijn. Aangrijpende tooneelen in het Athcensch ziekenhuis. Naar V.D. uit Weenen verneemt, meldt de ..Neuc Freie Presse" uit Athene, dat zich voor het zieken huis, waarin de bij de ontploffing in de kruitfa briek te Liosia gewonde personen zijn ondergebracht vrepselijke tooneelen hebben afgespeeld. Moeder en vrouwen der gewonden moest men met geweld beletten, het ziekenhuis binnen te dringen, DE AUSTRALISCHE WOL-INDUSTRIE: Dezer dagen heeft een deputatie van wol producenten in Australië den premier minister Seulling de resoluties overhandigd, welke onlangs door de Wool Industry Joint Councilzijn aangenomen. In ver hand met de moeilijkheden in de wol-industrie, geven wij hierbij een foto uit een der voornaamste Australische wol-fabrieken. waar zij het verplegend personeel en de medici slechts zouden kunnen hinderen in het verrichten van hun taak. De vrouwen trachtten op een cege- ven oogenhlik zelfs twee ingangen van het zieken- huis te bestormen De politic zette het gebouw af en handhaafde de bewaking gedurende den geheelen nacht. De oorzaak nog niet vastgesteld. De oorzaak van de ontploffing kon nog jjiet vast gesteld worden, daar allen, die getuigen van het on geluk waren, gedood of gewond zijn. Men neemt aan, dat een kist met granaten, die in Steeds nieuwe „sky-scrapcrs" d!e de oude gebouwen in hoogte overtreffen. De Eifel- toren te Parijs met zyn 800 Meter wordt door de Amerikanen nauwelijks meer aan gekeken. Huizen, waar de bewoners, van een klein stadje in zouden kunnen worden ondergebracht. Ook Nederlr.nd zal bin nenkort zijn wolkenkrabbers krijgen. Een gebouw van vijf of zes verdiepingen wordt hier te lande al hoog gevonden; een kerktoren met een lengte van honderd meter wordt niets bijzonders genoemd. In Amerika vindt men een hoogte van honderd meter ech ter zeer gewoon, en een woonhuis of kantoor van dertig en meer verdiepingen Is geen uitzondering. Steeds meer wolkenkrabbers verrijzen er In de Ame- rikaansche steden, en New York slaat op dit gebied wel het record. New York heeft het grootste aantal wolken krabbers en steeds worden er nog maar bijgebouwd, wel ke de oude „sky-scrapers" weer ln hoogte overtreffen. Vooral te New York wordt met een verbazingwekkende snelheid gebouwd en gesloopt Als men de stad verlaten heeft en men komt er na eenigen tijd weer terug, wordt men altijd opnieuw weer getroffen door de vele wijzigin gen, welke zich hebben voorgedaan. Ook al is een gebouw nieuw en modern, dan is het toch niet van een langen levens duur verzekerd. Steeds nieuwer en moder ner is de leuze van den Amerikaan. De Eiffeltoren te Parijs, welke eertijds met zijn 300 Meter, het hoogste bouwwerk ter we reld was. wordt door de Amrikanen nauwe lijks aangekeken. Zij hebben immers ge noeg gebouwen, welke ongeveer zoo hoog zijn; enkele zijn zelfs nog wel hooger. Thans ls in New York een wolkenkrab ber in aanbouw, welke 840 voet, d.i. 250 Meter hoog zal worden en 76 verdiepingen zal tellen. Het gebouw is bestemd voor de Bank of Manhattan. De hoogste wolken krabber, welke onlangs voltooid werd, ls het Chrysler-gebouw te New York; het heeft 68 verdiepingen en is 313 meter hoog; dus nog dertien meter hooger dan de Eiffeltoren. Het is een torenhuis, van geweldige afme tingen en de bouw kostte vijftien millioen dollar of 37.500.000 gulden. Het gebouw, dat brandvrij is, is vervaardigd van staal, glas, beton en marmer. Tot aan den koepel be staat het gebouw uit 56 verdiepingen en in den koepel zijn nog 12 verdiepingen. Boven op de spitse koepelbekroning staat een reus ïchtige aluminum ster met dertig pieken. De kantoren, welke er in ondergebracht zijn, kunnen 11.000 personen bevatten, ter wijl er 150 portiers en liftjongens aanwezig zijn om het verkeer in het gebouw te leiden; /oor de bediening van de verschillende Cen trales en het schoonhouden van het gebouw zijn 500 personen noodig. Het Chryserhuis vormt met het Chantingebouw en Wool- worthgebouw de drie hoogste wolkenkrab bers van New Dork. Vergeleken bij het Chyslergebouw ls het nieuwe gebouw der New-Yorksche Telepho- ne Company slechts een dwerg, hoewel dit toch ook een machtige wolkenkrabber is. Djt gebouw is „maar" 160 meter hoog en telt 34 etages en bovendien nog drie ondergrondsche verdiepingen. Het geheele gebouw ls ingericht voor de werkzaamhe den der Telefoon-Maatschappij en er werken 6500 em- ploye's. Men heeft echter ln New York al plannen gemaakt voor den bouw van de Empire State Building, dat 330 Meter hoog zal worden en zal verrijzen op de plaats, waar eertijds het Waldorff-Astorla hotel stond. Op het dak zal een 60 meter hooge mast worden opgericht, welke moet dienen als meerpaal voor de Zeppelins. Ook bestaan er plannen om een wolkenkrabber te bouwen uit koper en glas. Het grootste hotel ter wereld bevindt zich natuurlijk ook te New York Het is 43 verdiepingen hoog en heeft 2500 kamers. De bouwkosten bedroegen 60 millioen gulden. Naast New York bezit Chicago een groot aantal gewel dige wolkenkrabbers en dreigt zelfs de hoofdstad New York te overvleugelen. Er is thans een opera-gebouw voltooid, dat grooter is dan dat te New York. Boven de eigenlijke opera verheft zich een wolkenkrabber, welke veertig verdiepingen hoog is en waar talrijke kantoren zijn ondergebracht. Ook het krantengebouw van de Chicago Daily News is een imposant bouwwerk. De grootste wolkenkrabber van Brooklyn is het toren- vormige kantoor van de Williamsburg Trust Co. Een deel van de Fosbay Towers. welke wegens geldgebrek niet konden worden afgebouwd, doet thans dienst ais zendetation voor de luchtvaart Het bovenste gedeelte zit echter nog in de betonbekistinj*. Ook San Francisco bouwt in de hoogte. Daar is on langs onder groote belangstelling een nieuwe wolken- krabberkerk ten dienste van de Methodisten in gebruik gesteld. De filmstad Los Angeles heeft eveneens zijn wol kenkrabbers. Het nieuwe stadhuis is in den vorm van een toren gebouwd en steekt met zijn 28 verdiepingen ver boven de omringende gebouwen uit. Een vinding rijk ingenieur Angellilli heeft een wolkenkrabber ont worpen van 12 verdiepingen hoog en waarvan het dak als vliegterrein kan worden gebruikt. Hij dacht zich dit gebouw in het centrum van Los Angeles, maar daar de bouwkosten 27 millioen dollar zullen bedragen, zal er van dit plan voorloopig nog wel niets komen. Ook in Saskatoon, Canada, zijn thans verschillende wolken krabbers In aanbouw, welke wel niet zoo hoog zijn als de Amerikaansche, maar toch van flinke afmetingen zijn. Niet alleen in Amerika, dooh ook ln enkele landen van Europa treft men wolkenkrabbers aan, welke ech ter maar dwergen zijn vergeleken bij de geweldige Ame rikaansche bouwwerken. In Londen is een hotel in aanbouw met 2000 slaap- en badkamers; dit zal het grootste hotel van Europa zijn. In hetzelfde gebouw komen tevens een bioscoop, vier restaurants en een groot warenhuis. Onlangs is te Mun- chen een 12 verdiepingen hoog gebouw in gebruik ge nomen, waar alle techniesche diensten van de gemeente zyn gehuisvest; en oo"k Dresden krijgt zijn wolkenkrab bers van 10 verdiepingen. Het nieuwe gebouw der Sie- mens-hoogspannlngswerken in Siemensstadt, dat pas voltooid is, is ook naar het voorbeeld der Amerikanen gebouwd en is een staaltje van moderne architectuur; eveneens het Chilihaus. te Hamburg. Ook Aken heeft thans zijn „Hochhaus" gekregen. Het hooge ijzeren ge- raamt», nabij het station ls eindelijk na acht jaar een gebouw geworden. Het is gedeeltelijk handelskantoor, gedeeltelijk bioscoop. Op de Schoonmarkt te Antwerpen is men thans bezig met het zetten van een ijzeren stel ling voor een wolkenkrabber. Kijken wij thans eens naar ons land. In Rotterdam zijn thans twee wolkenkrabbers, resp. van S en 13 ver diepingen hoog in aanbouw. Op de Coolsingel zal het Grand Hotel .Modern" verrijzen, dat acht verdiepingen zal tellen. Reeds is de top bereikt en binnenkort zullen de houten betonvormen worden weggebroken. Het nieu we gebouw voor den administratievcn en technischer, dienst van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf met ma gazijnen en werkplaatsen aan de Rochussenstraat zal 13 verdiepingen tellen. Eerst wilde men het 11 verdiepin gen geven en er later nog 4 opzetten: thans is men tot 13 verdiepingen besloten. In begin Februari is to Am sterdam een aanvang gemaakt met den bouw van het hoogste toren-woonhuis van Europa. Dit monumentale gebouw, dat zal komen te staan aan het Daniël Willlnck- plein, zal 12 verdiepingen tellen, en 40 meter hoog wor den. de fabriek worden vervaardigd en dan naar bet magazijn overgebracht werden, tijdens het trans port. gevallen is, waardoor de romp veroorzaakt werd. Tot nu toe zijn 12 doodon geborgen en 10 gewon den. In het geheej zijn 20.000 granaten en 10.000 infan» tcriepatronen ontploft. I)e ontploffing werd mijlen ver in den omtrek ge hoord. De kracht der ontploffing was zóó hevig, dat aan een aardbeving werd gedacht. Vermoedelijk kwaad opzet in 't speL Volgens de laatste berichten uit Athene moet de ontploffing te Liosia nog grooiere schade hebben aan gericht dan aanvankelijk werd aangen men In het geheel zijn 500.000 handgranaten ter waarde van 15 millioen mark vernield. Het vermoeden, dat men met een mis lndigen aan slag heeft te doen, is versterkt o.a. hierdoor, dat een chauffeur, die de handgranaten per auto vervoerde, zich onmiddellijk voordat de ontploffing plaats had, in veiligheid heeft weten te stellen. De chauffeur is gearresteerd on aan een uitvoerig verhoor onderworpen, doe hontkent alle schuld. WIERINGEN Algemaene vergadering van „Het Witte Kruis" afd. Wierlngen op j.1. Donderdagavond 8 uur ln Hotel Ce Haan te Hippolytushoef. De voorzitter, de hoer P. Kaan Cz., heet de 22 aanwezigen hartelijk welkom en deelde in de opening mede, dat 1929 een gunstig jaar is ge weest voor de afdeeling. Spr. hoopt ook, dat In 1930 aan de verwachtingen zal worden voldaan. Tevens deel de spr. mede, dat geen bestuursvoorstel- zal worden gedaan omtrent oprichting badinrichting. Het bestuur is van meening, dat er te veel bezwaren bestaan oni een zwem- en badinrichting te stichten. Verder worden de notulen der vorige vergadering gé- lezen door den secretaris, den heer A. H. J, van 't Hof. Deze worden, na gelezen te zijn, zonder op- of aan merking goedgekeurd. Voorzitter brengt in bespreking of het mogelijk is, dat zuster v. d. Togt 4 weken verlof per jaar krijgt in- plaats van 3 weken. Zuster v. d. Togt zal dan 7 vrije dagen per jaar voor de vereeniging disponibel stellen. Niemand heeft er iets op tegen, das wordt deze wij ziging in de verlofsregeling algemeen goedgevonden. Volgt jaarverslag van den secretaris. Hieruit blijkt, dat we een gunstig jaar hebben medegemaakt. Eij monde van den heer Joh. Klare wordt medege deeld, dat de boeken van den penningmeester, Ds. Van Beek, in orde zijn bevonden. Volgt verslag van den penningmeester over de finan ciën .De T.B.C.-bestrijding bracht een ontvangst en uit gaaf van f 1352.50. Hierbij was een tekort van f 115.6% welk bedrag wordt bijgevoegd door het Hitte Kruis. De wijkverpleging bracht een uitg. van f 1274.76. Batig saldo Witte Kruis vorig jaar was f 844.72. Op 1 Jan. 1930 bleek f 334.90 meer te zijn ontvangen als uitgege ven. Dus was op 1 Jan. j.1. de stand f 1179.62 in het voordeel van het Witte Kruis. Volgt verkiezng van drie bestuursleden, aftredend zijn de heeren H. K. van Kalsbeek. D. Lont en D. Min nes. Deze heeren zyn allen herkiesbaar en wordea herkozen. H. K. van Kalsbeek met 14 stemmen. D. Lont met 21 stemmen en D. Minnes met 17 stemmen. De aanwezige neemt de benoeming dadelijk aan, de niet- aanwezigen zullen met hunne benoeming in kennis worden gesteld. De heeren. welke het stembureau vorm den, wordt dank gezegd voor hun werk. Volgt verslag Huisverzorging, bij monde van Mevr. De HaanBosker. In 1929 is ln 9 gezinnen hulp ver leend en wel 145 heele dagen, 27 korte dagen en 128 halve dagen. Het kassaldo is f 480.dus de verecni» ging staat er sterk voor. Wordt besproken of 6 weken-hulp altijd voldoende is* Hierin kan en mag bestuur wijziging brengen. De heer J. C. de Haan vraagt of vanuit deze verga* dering ook een schrijven aan Mevr. Zomerdijk zal wor den gericht, met dankzegging voor haar vele werk zaamheden aan Huisverzorging. Deze heeft -als be stuurslid wegens hoog enleeftijd bedankt. Hieraan zal worden gedacht. De heer P. Kaan Cz. brengt verder verslag uit ovf de gehouden algemeene vergadering, wat aan duidelijk heid niet ontbreekt. Dan komt aan de orde de behandeling van de be grooting van het loopende dienstjaar. Om alle posten afzonderlijk te noemen, zou te veel ruimte vragen. Daar om noemen we als eindbedrag van ontvangsten en uit gaven f 3780. Volgt rondvraag. Daarbij vraagt de heer J. C. de Haan of het ook wenschelijk ls, materiaal van het Witte Kruis te Den Oever in depot te nemen, met het oog op onverwacht gebruik aldaar. De vergadering en ook het bestuur is niet van oordeel, daartoe te moeten overgaan. Echter zal het bestuur deze wenk in gedach te houden. Verder vraagt de heer H. Wilms of mogelijkheid be staat tot oprichting van een consultatiebureau voor zuigelingen. Het bestuur zal dit in behandeling nemen, en daaromtrent in de eerstvolgende vergadering vers'ag uitbrengen. Dr. Beeker zou het bestuur in overwoging willen geven, om minstens 6 maanden van to voren docenten aan te vragen voor den te geven Moedercursus. De voorzitter deelde daarop mede, dat per advertentie gegadigden zullen worden opgeroepen, om dien cursus te volgen en als er genoegzame deelname is, zal een docente worden aangevraagd. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter de. vergadering met hartelijken dank voor de aangename besprekingen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5