SchagerCourant Polder Het Koegras. KANTONGERECHT SCHAGEN. Derde Blad. HEEREN-BAAI) Zaterdag 22 Februari 1930 73ste Jaargang. No. 8617 Zitting van Donderdag 20 Februari. GEEN NIEUWE LICHTPUNTEN. Den 30sten Mei van het vorige jaar heeft op den Zul- dermolenvaartsweg te Anna Paulowna een botsing plaats gehad tusschen de auto van den 22-jarigen vischven- ter J. de Smit van Ewijcksluis en die var. den heer Ree kers, loodgieter te Noordwijk. Deze zaak is reeds eer der voor geweest, dus mag bekend worden veronder steld, dat de heer R. bij die gelegenheid veroordeeld 13 geworden en tevens tot het vergoeden van de schade ad f 50.— op welk bedrag De Smit zijn civiele vordering van f 150 had teruggebracht Dat deze zaak thans weer voorkomt, is gelegen in het feit, dat verzet is aangeteekend, ofschoon verdachte ditmaal aanwezig, daar niets van bekend was. Blijkbaar zit hier de verzekeringsmaatschappij achter en zooals later bleek, had er ook een advocaat moeten verschij nen, die echter het zaakje In den steek liet, of misschien het kantongerecht niet heeft kunnen vinden. Na hernieuwde behandeling komen eohter geen nieu we gezichtspunten naar voren en vraagt dan ook do ambtenaar bekrachtiging van het eens gewezen vonnis, iets, waar de kantonrechter volkomen mee kan mee gaan. Een van de getuigen, de machinist Boontjes, is de vo rige maal tot de ontdekking gekomen, dat hij er met 't ge tuigengeld van f 2.50 niet uit kan komen, maar de kan tonrechter wil van die „salaris-verhooging niets weten, dus... een riks of niks. EEN OUDE KLANT. Vervolgens voortzetting van de bekende zaak tegen den aannemer bij de Zuiderzeewerken, den heer KL, terzake overtreding van de Arbeidswet Als diens ge machtigde treedt op mr. J. A. E. Buiskool te Schagen. Zonder deze zaak op den rol kunnen wij ons langer een zitting van het kantongerecht te Schagen niet In denken. Zooals bekend is zij de vorige maal geschorst naar aan leiding van het gehouden pleidooi door mr. Buiskool en om het O. M. de gelegenheid te geven nog eens een nader onderzoek in te stellen. Dit nadere onderzoek is inmiddels ingesteld, waarvan het resultaat is, dat de ambtenaar nu een dokumeni heeft weten te bemachtigen, waarin door den betref- fenden Directeur-Generaal de Arbeidsinspectie gemach tigd wordt overwerk te verleenen onder bepaalde voor waarden, de z.g. toerbeurten, waarbij arbeiders van verre in de gelegenheid moeten worden gesteld om op gezette tijden naar huis een familie te gaan. Van Eekelen, een arbeider uit Halsteren, toentertijd In dienst bij de firma Kl„ is op verzoek nog eens over gekomen om te verklaren, dat hij In dien tijd nooit naar huis was geweest, en dat hem dit ook nooit was aan gezegd. Deze formaliteit het vrijwel overbodige verhoor van deze getuige komt het Rijk op klein f 20.getuige- geld te staan. Wel een beetje zonde, maar do ambtenaar kan nu met een gerust geweten zeggen, dat het wettig en overtuigend bewijs ln deze zaak thans volkomen ge leverd is en hij daarom tegen verdachte 2 keer f 100 boete of 2 keer 50 dagen hechtenis eischt. De verdediger, Mr. Buiskool is zoo menschlievend, het geduld van den kantonrechter niet langer op den proef te stellen, maar hij wil toch nog even opmerken, dat de bewuste voorwaarden in het ter tafel gebraohte doku- ment niet van den directeur-generaal zelf zijn Het is slechts een afschrift zonder de bandteekening van den directeur-generaal. Voorts blijft spr. bij zijn eens gehou den pleiodool en vindt hij ook nu geen termen aanwezig, waarop veifcordeeling van verdachte kan volgen. De kantonrechter zal in deze zaak over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN ZUIDER- BUURTSWEG. Een gemeenteveldwachter op een motor door een achteruit rijdende auto het scheen been stuk^ereden. Het gebeurde op den Oude Niedorperweg, zooals de dagvaarding luidde, doch dit blijkt te moeten zijn Zui- derbuurtsweg, dat de gemeenteveldwachter en onbezol digd rijksveldwachter, P. de Groot te Spanbroek, die op zijn niotor bij de brug Groot Mallegat kwam aangere den, door de achteruitrijdende bestelauto van bakker F. van Oude Niedorp zoo noodlottig werd aangereden, dat De Groot omviel en een ernstige breuk aan het scheenbeen opliep. Het heeft 7% maand geduurd alvo rens het been genezen was en voor doktersonkosten wenscht De Groot tegen F., die heden als verdachte te recht staat, een civiele vordering in te stellen van f 287.50. De Groot geeft de volgende lezing van het gebeurde. Op een afstand van 186 meter (precies uitgemeten) had hij verdachte in zijn bestelauto 2ien aankomen en een dam zien indraaien. De Groot, die bij een paar men- schen had staan praten om te vragen of hij door mooht rijden (de weg was n.1. door de waterleiding opgebro ken) was weer opgestapt en tot op zeer korten afstand had hij steeds gemeend, dat de auto stilstond; wel hoor de hij de motor draaien, totdat ook die zooals hij meen de plotseling stilstond. De gedachte, dat de auto achter uit zou komen, was dus verre van hem..En toch gebeur de dit plotseling met een „lap gas", zioals hij het uit drukte, maar toen was het reeds te lact en kreeg hij de auto tegen zich aan, met het hierbovdhgenoemde gevolg Verdachte had wel signaal gegeven, in tegenstelling met wat De Groot beweerde, dat dit niet het geval was Voor verdachte treedt verder a s gemachtigde op Mr. J. A. E. Buiskool van Schagen. die opmerkt, dat ver dacht. bezig was achteruit te joden, maar dat de wie len ruet te best pakten. Drie getuigen a décharge worden gehoord. Eerstens KL Zweet, die op de boerderij woonde, waar het onge val bij den dam plaats had. Getuige heeft gezien, dat bakker F. bezig was te draaien, omdat hij verder den weg niet mocht berijden. Zw. heeft hem hooren toeteren en hem bezig gezien om achteruit te rijden, maar eerst lukte dit niet te best, blijkbaar door het paardenpadje, waar de auto tegen rp stuitte. De vrouw van Zweet verklaart hetzelfde en tenslotte nog de verklaring v; n de wed. P. Dekker, die bij bakker F. in de auto zat» en eveneens getuigt, dat verdachte wel degelijk signaal gegeven heeft, en ook dat de auto er moeite mee had om den weerstand achter te over winnen, wat ze wel niet zoo precies zei, maar toch zoo bedoelde. De Groot houdt vol, dat de auto totaal stilstond en ook do ambtenaar komt via het feit, dat de weg niet wettelijk (door borden van den Rijkswaterstaat) was afgesloten tot het wettig en overtuigend bewijs ln deze zaak. Zelfs meent hij dat dc-getuigen a décharge hier toe een handje hebben meegeholpen. Volgens spr. Is de verdachte hoogst roekeloos te werk gegaan en eischt hij daarom f 80 boete of 80 dagen hechtenis, waarbij hij aanvankelijk sterk had overwogen om ook het rij bewijs maar in te trekken. Mr. Bulskool kan het optimisme van den ambtenaar aangaande de wettige en overtuigende bewijslevering niet deelen. Het staat voor hem vast, dat verdachte niet van den openbaren weg afgeweest is, en het blijkt ook wel uit een nadere toelichting van Zweet, dat de grond vóór het damhek wel degelijk tot den openbaren weg behoort. Mr. Buiskool moet, gezien dit, dan ook tot vrijspraak concludeeren en mocht niettemin de kantonrechter ver dachte toch schuldig bevinden, dan acht spr. de f 80 boete veel te hoog. Over 14 dagen schriftelijk uitspraak. MELANGE OF MARGARINE. Een zaak tegen den heer B. over het leveren van melange of margarine aan den winkelier Borst te Anna Paulowna, wordt aangehouden, juist omdat blijkbaar de clausule in de dagvaarding over melange of margarine niet heelemaal juist gesteld was. De volgende maal zullen we echter van dr. Mol van den Rijkskeurings dienst voor Waren te Alkmaar het rechte ervan wel aan de weet komen. EEN DUUR KANNETJE JANDOEDEL. Volgt voortzetting van de zaak tegen den heer B., drankslijter te Barsingerhorn, terzake van het afleve-, ren en het in voorraad hebben van sterken drank. Het is bekend, dat B. door den rijksveldwachter Marskamp was aangehouden, die ontdekte, dat B. be halve drank, gedekt door een geleidebiljet, ook nog wel eens een kannetje jandoedel zoo maar eventjes aflever de. Dit laatste wordt door verdachte, wiens gezicht, vergeleken bij de vorige maal, toen het nog een en al lach was, al heel wat ernstiger begon te staan, geens zins ontkend, maar in hoofdzaak verkocht hij toch bij 10 Liter tegelijk en was het voornamelijk wijn. Toen hij dan ook Marsman op den bewusten dag op zich af had zien komen, wist hij van den prins geen kwaad. Kantonrechter: Maar nu weet je het dan wel. De ambtenaar van het O. M. prijst den ijver van den rijksveldwachter, die hem dit slachtoffer in de armen geworpen heeft, en uit zijn vreugde door maar eventjes 2 keer f 40 boete of 2 keer 40 dagen hechtenis te eischen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen drank Verdachte vindt het een „reuze" duur kannetje drank hij moet dit oek nog gevonden hebben, toen de kan tonrechter er 2 keer f 30' of 2 keer 30 dagea van maakte en eveneens de bepaling dat het Rijk eigenaar wordt van de ln beslag genomen drank. BUREAUCRATIE. Verdachte Jb. Zw., veehouder te Zijpe is den 17 Oc- tober van het vorige jaar, ofschoon schuldig verklaard, zonder straf gebleven terzake van het thuishouden van een 13-jarig meisje van school, waartoe huiselijke om standigheden hem genoopt hadden. Niettemin had hij opnieuw een dagvaarding gekregen, omdat hij nadien, hetgeen begrijpelijk was en bovendien de inspecteur van het L. O. en het H. d. S. er mee op de hoogte ge bracht waren, zijn kind nog steeds thuishield. Nu meende de ambtenaar dat voor de goede naleving van de wet, dit niet langer kon worden toegestaan en hij deswege tegen verdachte f 5 boete of 5 dagen hech tenis eischte maar de kantonrechter bleef bij zijn eens genomen besluit onder toepassing van art. 389 W. v. S. en opnieuw ging verdachte zonder straf huis-toe. DE KWAJE KOND. Een paar kleine getuigen, resp. 3 en 4 turven hoog verschijnen thans voor de groene tafel. De kleinste Le- onardus Hof ls door den hond van Sp. gebeten, waar voor deze laatste terecht moet staan, maar hij is maar niet verschenen. De andere dreumes. Petrus Mooij heeft het gezien dat de kwaje hond den jongen Hof in zijn kuiten te pakken had, die door dr. Hesteren voor een tiento weer zijn opgelapt, en voor welk bedrag vader Hof een civiele vordering instelt, welke hij onmiddel lijk krijgt toegewezen. Bovendien wordt Sp. nog veroordeeld tot f 6 boete of 6 dagen hechtenis. De eisch was f 7 of 7 dagen. Inmiddels heeft de eigenlijke dader al zal het wel niet met zijn volle Instemming geschied zijn het tij delijke met het eeuwige verwisseld. EEN GEVAARLIJKE OVERWEG. H. C. vrachtrijder te Anna Paulowna had den 7den December van het vorige jaar de spooroverweg-boom bij kilometerpaal 897, die juist werd neergelaten, met zijn vrachtauto aangereden. Een der boomen was to taal versplinterd, en doordai de andere werd opgehaald, kon C. verder passeeren, zibodat hij voor een botsing met den aankomenden trein gevrijwaard bleef. Oome Jan Muntjewerf die ter plaatse in dienst van weg en werken is en tevens de boomen bedient, heeft later het een en ander geconstateerd. De boomen worden namelijk van op een afstand neergelaten. C. brengt nog in het midden, dat het niet voor den eersten keer is, dat op dezen overweg een ongeluk ge beurt. Er wordt dan ook sterk overwogen hier op andere wijze de aandacht te trekken. Mede door de omstandigheid, dat het dien avond bar slecht weer was, wordt verdachte veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen hechtenis. De eisch was f 12 of 12 dagen. EERST VERLOF HEBBEN VAN BURGEMEESTER CORNEUSSEN. In de lokaliteit van de Wed. C. H. te Schagen was op den 8sten December van het vorige Jaar gedanst, wat op zich zelf natuurlijk geen strafbaar feit is, maar daarvoor is noodig dat men een schriftelijke vergunning heeft van burgemeester Cornelissen en dat kon blijk baar niet getoond worden, toen veldwachter Flapper op den bewusten Zondag een inval kwam doen, en consta teerde, dat er tegen betaling ook wel andere menschen werden toegelaten dan alleen zij, die tot de club be hoorden. De amateur-muzikant Jan Gerrlt Vol ten en een der danslustlge jongelingen, Petrus Meereboer hier vroeg de kantonrechter belangstellend, of er heelemaal geen meisjes bij waren bevestigden het een en ander, waarop veroordeeling van f 12 boete of 12 dagen hech tenis volgde. De eisch was f 20 oT 20 dagen. NOG EEN PAAR SLACHTOFFERS VAN DE TJKWET. Vervolgens nog een paar slachtoffers van de IJkwet, Pleter G. en Joh. Anth. N., beiden winkelier te Anna Paulowna. De eerste kreeg 5 keer f 1.50 of 5 keer 1 dag en de tweede f 1.50 of 1 dag, met verbeurdverklaring van de Inbeslag genomen maten. AAN ALLE ZIJDEN O OGEN HEBBEN. De automobilist moest eigenlijk aan alle kanten oogen hebben, dan zouden er heel wat minder ongelukken ge beuren, al meent de kantonrechter mr. Bastert, dat 7/8 deel wordt veroorzaakt door te snel rijden. De 29-jarige winkelier Gerrit B. te Anna Paulowna had n.1. in zijn auto gezeten, naar alle kanten uitgezien, toen hij signaal hoorde, behalve achteruit, en daar dreig de juist het gevaar. Daar naderde de 25-jarige Rijkswaterstaat-opeiöhter De Vries op zijn motor, die trachtte te passeeren, maar op het oogenblik, dat hij naast de auto van Borst was, week deze uit naar links, zoodat h|j tegen den grond kwam te vallen. De ambtenaar vond, dat dit ongeluk beet door Borst voorkomen had kunnen worden, als hij maar beter op gelet had, en eischte deswege tegen hem f 25 boete of 25 dagen hechtenis met toewijzing van de civiele vorde ring ad f 50, voor de schade door De Vries aan zijn mo tor geleden. Dc uitspraak was f 10 of 10 dagen met f 40 schadever goeding. Zoo ook met De Gr., vrachtrijder te Zijdewind, als diens gezichtsveld ook wat ruimer geweest was. dan zou hij gezien hebben, dat het achterlicht van zijn vracht auto tijdens bet rijden niet brandde en als de wagen stilstond dan wel. De gedragingen van sommige auto-onderdeelen zijn Inderdaad zonderling, maar voor den kantonrechter niet zóó zonderling, of hij weet er nog altijd wel voor 's Rijks schatkist f 4 boete uit te kloppen, ten nadeele van De Gr/s portemonnaie, natuurlijk. GEVAARLIJKE PRAKTIJKEN. Jb. M., een nog jonge landbouwer uit de Zijpe, had zonder licht gereden, waarvoor hij was aangehouden, maar bij die gelegenheid een verkeerden naam opgege ven. Dit nu ls wel heel gevaarlijk en de kantonrechter geeft hem in overweging dit nooit weer te doen. Het gelukt op deze manier toch niet om aan een strafvervol ging te ontkomen, want de speurzin der politie ls in zoo'n geval geweldig groot Het vonnis luidt f 4 en f 12 boete of 4 en 12 dagen hechtenis. De eisch was f 5 en f 25 of 5 en 25 dagen. Op gelijke wijze werd vervolgens de 27-jarige Joh. Wilk Sbr., eveneens uit de Zijpe aan zijn verstand ge bracht, dat hij zich ln den vervolge wat beter zijn eigen naam moet herinneren. HET BESTE PAARD STRUIKELT WEL EENS. Mej. Antje KL, hulsvrouw van P. Mol is wachteres bij de Nederlandsche Spoorwegen en gestatlonneerd op wachtpost No. 17 bij Schagen. Haar wordt ten laste gelegd, dat zij de boomen ver geten heeft te sluiten, toen de trein No. 942 uit Den Helder, die te kwart over 4 te Schagen is, naderde. Verdachte bekent, de wekker liep achter, wat den ambtenaar deed vragen of ze dan 's middags sliep, om dat hier van wekker gesproken werd, blijkbaar niet be grijpende dat in de woning van „den gewonen burger man" niet in elk vertrek een 1ste klas uurwerk hangt. HU sprak van afgrijselijke rampen, die uit deze na latigheid kunnen voortvloeien, en waar hij meent, dat voor deze gevallen geen excuus bestaat, eischt hij tegen verdachte f 50 boete of 50 dagen hechtenis. De ploegbaas Gootjes komt op voor de activiteit, die verdachte steeds ln haar werk betoont en beveelt haar bij den kantonrechter aan voor een meer clemente straf Ook de Ned. Spoorwegen heeft als disciplinaire straf, maar een halven dag loon ingehouden, zoodat ook die wel van de plichtsbetrachting van verdachte overtuigd zijn. Na het een en ander te hebben gehoord meent de kan tonrechter Inderdaad, dat hier wel termen aanwezig zijn om de straf wat lichter te maken en veroordeelt verdach te derhalve tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Nogal onder den Indruk verlaat de laatste daarop de zaal. Een reeks van niet verschenen verdachten worden daarop bij verstek veroordeeld. Vergadering van Dijksrraaf en Heemraden en Hoof<üin?elanden van den Polder Het Koeerras. in Hotel Béllevue te Den Helder, op Donderdag 20 Fe bruari 1030. Aamvezig zijn de heeren Jb. Verfaille, Dijkgraaf- Voorzitter. C. Dito, D. Sleutel en P. Zeeman, Heem raden, J. Blankman, C. Hoogschagen, A. Grin, P. de Beurs, P. Visser, C. Tromp Sr., D. Vries, P. Sluis, G. W. .Timmink en Jhr. Laman Trip. Hoofdingelan den; C. Tavlor, secretaris, H. G. Th. Mann, opzichter. Ter nagedachtenis. Alvorens over te gaan tot het lezen van de notulen, wil ik van deze plaats een enkel woord wijden aan de nagedachtenis van onzen heemraad, den heer P. Glas. Gekozen 25 Februari 1005, tot hoofdingeland en 20 Mei 1912 tot heemraad, heeft de heer Glas zich ge durende die bijna 25 jaar doen kennen als een ijverig bestuurslid, welke trouw onze vergaderingen bij woonde, daarbij ons van zijne adviezen diende en die de hem opgelegde taak met ijver vervulde. We zijn •hem daarvoor zeer erkentelijk en hopen dat zijn na gedachtenis bij U in dankbare herinnering zal mogen voortleven. Spreker heet dan in het bijzonder welkom den secretaris, die thans voor de eerste maal in de open bare vergadering aanwezig is. Wel is diens benoe ming nog niet definitief, maar door ijver en toewij ding geeft hij reeds blijk van waardeering voor de keuze die de vergadering heeft gedaan. Tenslotte wor den ook in het hijzondpr welkom gcheeten de nieuw benoemde hoofdingelanden, de heeren De Beurs en Visser en spr. hoopt dat de besprekingen gedurende den tijd, die hem nog rest, vruchtdragend en tot bloei en heil van den polder mo£en zijn. De notulen van den oud-secretaris, den heer Do Jongh, worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt naar aanleiding van de notu len mede, dat 2 Augustus 1029 van den hoofdingenieur van den Bijkswatcrstaat bericht inkwam dat van rijkswege een vergoeding van f968 is toegezegd voor het gebruik van de polderwegen, tijdens het herstel len van den rijksweg. De Voorzitter zegt, dat al is dit dan geen bijdrage in de onderhoudskosten, maar in kosten van vernieuwing, spr. toch hoopt dat Ged. Sta ten in deze richting mogen voortgaan en er reke ning mee zal worden gehouden dat er nog andere on derhoudsplichtigen van wegen zijn dan rijk en provin cie. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting 1929, tot een bedrag van f5092.57. De begrooting voor 1930. Aan de orde wordt gesteld de begrooting voor 1930. Allereerst volgt de artikelsgewijzc behandeling van de uitgaafposten. Bij den post schrijfloonen f100.—vraagt dc heer Tromp, waaraan dit bedrag wordt besteed. De Voorzitter licht toe, dat het een ramingspost is, in 1928 is er f58 voor besteed, het is bestemd voor eventueele hulp voor den secretaris. De heer Tromp dacht dat het behoorde bij het werk van den secretaris-penningmeester. De Voorzitter antwoordt, dat het dus een wijziging van den altijd bestaanden toestand zou beteekenen. Wanneer er extra werkzaamheden zijn, zooals bijv. bij het opmaken van het kohier, is hulp noodig. En op alle begrootingen is de post voorgekomen. De heer Tromp zegt er vorig jaar niet over gespro ken te hebben, omdat hij dacht dat het verband hield met den ouderdom van den toenmaligen secretaris. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is. De heer Vries oordeelt den toestand dan toch niet zooals hij behoort te wezen. Het werk behoort tot dat van den secretaris en het zal dus beter zijn diens salaris te verhoogen. De Voorzitter zegt dat bij de volgende begrooting op dezen post teruggekomen zal worden. *De Voorzitter licht toe dat de post kosten van uit baggeren en verdiepen van vaarten is verlaagd van f1500 tot f500. in verband met don gewijzigden toe stand in den polder. Het bestuur weet nog niet waar hot aan toe is. Eerst wanneer een overzicht over de verschillende bemalingen is te krijgen, zal zijn uit te maken hoe we er ten opzichte van het uitbagge ren voor staan. En ook met het oog op de hooge kosten voor dc wegen is de post verlaagd. ECHTE FR1ESCHE 20-50ct.perons -'Vs< Het bestuur stelt tevens voor om de vergoeding voor het uitdiepen van slooten te \>erhoogen, voor de weg sloot* n tot 10 cent, voor de bermslooten tot 25 cent en in verband met dit voorstel is de post op f 400.uit getrokken. De heer Laman Trip merkt op dat als er minder wordt gebaggerd en uitgediept, de baggermolen cn het personeel minder dienst zullen doen. De Voorzitter merkt op, dat het vaste personeel voor dat werk wordt gebruikt en de baggermolen evengoed'geen vol jaar in gebruik is. Voor het uit baggeren loopt hot seizoen van October tot Maart. De heer I^aman Trip informeert of de landeigena ren geen klachten hebben over uit te diepen slooten. De Voorzitter zegt, van op 't oogenblik niet. Spr. wijst op de spoedbemalingen die worden gesticht, maar tot dusverre zijn op eerste aanzegging de dam men verwijderd. Het bestuur wil, als een dam uitge baggerd moet worden en de betrokken ingeland is niet in staat om daar spoedig voor te zorgen, een regeling treffen, waarbij de polder tegen vergoeding zorgt voor het verwijderen van den dam. Do heer Laman Trip vraagt, of alle slooten een beurt hebben gehad. De Voorzitter zegt, dat bij vroeger vergeleken de slooten in een goeden toestand verkeeren, maar on derhoud blijft een gebiedende eisch. Thans zijn do weglooten aan de beurt. De posten worden goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd de post onderhoud bruggen, duikers, en hekken, die van f800 vorig jaar, thans op f600 was geraamd De Voorzitter licht hierbij toe, dat hot vorig jaar het brugdek van de brug over de CallantsoogervHart geheel en de dekken van de bruggen ovei aen Mid- donvüet en de Doggersvaart gedeeltelijk zijn ver nieuwd. De hoofden zijn bovendien van beton, be halve die onder de brug over de Doggersvaart, die dit jaar aan de beurt is. Hiervoor en voor het even tueel aanschaffen van een betonnen duiker en van het vernieuwen van enkele hekwerken is f600 uil getrokken. Goedgevonden. De hoofdschotel. Het onderhond van de wegen. Ook verbrccding van de wegen De posten betrekking hebbende op het wegenon- derhoud, zijn als volgt uitgetrokken. Ie. Onderhoud der wegen, vorig jaar uitgetrokken op f 1000, thans geraamd op f2000. 2e. Aankoop grinten basalt, vorig jaar f3600, nu f4500. 3e. Het lossen en vervoer van grint en basalt, vorig jaar geraamd op f1400, nu f800, Aankoop teer vorig jaar f 5600, nu f 5100. Do Voorzitter wijst er op, dat het eerste bedrag met f 1000 is verhoogd voor het meerdere uit te be talen loon aan los personeel en de f4500 voor aankoop grint en basalt voortspruit uit de wenschelijkheid om de wegen niet alleen te verbeteren, maar ook te ver broeden. De heer Laman Trip wijst er op, dat toen begon nen is met het teren der wegen, zeer nadrukkelijk is gezegd, vooral door den Voorzitte-* dat het zou meebrengen een bezuiniging in het onderhoud. In deze begrooting echter komt dat nog niet tot uiting, waar voor aankoop grint nog f900 rnter dan vorig jaar wordt uitgetrokken. Ook de post lossen en ver voeren van grint maakt dat niet goed. Het lijkt spr. niet juist om voor begrinting zooveel geld uit te ge ven. Iets nieuws is het verbreeden van de wegen en spr. wijst er op, dat allereerst door de vergadering een beslissing genomen dient te worden of al of niet tot verhreeding van de wegen zal worden overgegaan. Dit is niet een qunestie waarmee een paar duizend gulden gemoeid zijn, maar heel wat meer. Spr. wijst dus op de consequontio die vast zit aan de goedkeu ring van de geraamde posten en oordeelt dat de we gen in den polder voor de Ingelanden voldoende zijn, voor het doorgaand verkeer behoeft do polder niet te zorgen. Als de meerderheid van de vergadering zich dus uitspreekt voor de verbreeding der wegen, dan kan spr. met deze posten accoord gaan. anders niet en spr. vraagt dan tevens hoeveel zullen de we gen verbreed worden'. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur verbree ding der wegen noodzakelijk acht, met hr-t oog op het toenemend verkeer. Het is wcnschelljk dat het verkeer afgeleid wordt van het mid-len van de we gen en dat zal zijn te bereiken door het doen ver dwijnen van de paardenpaden en het vlakkef ma ken van de wegen en verbreeding. De slijtage van den weg zal daardoor minder worden, de weg raakt meer volmaakt. Dat de teerwegen minder aan onder houd kosten dan grintwegen is voldoende hekend en spr. zegt, dat dit weer bevestigd wordt door het feit, dat de zuidkant van de Callantsoogervaart, een weg die weinig bereden wordt, aan g*int p. K.M net zoo veel kost als de weg langs de Doggersvaart, die ge teerd is, maar meer bereden wordt. Het bestuur schroomt niet om met de voorstellen tot verhoogde posten te komen en oordeelt dat de hoofdwegen een breedte dienen te hebben van 4 meter, voor wegen die minder worden bereden kan met een mindere breedte, bijv. 3^ meter, worden volstaan, al naar mate de ligging der bermen is. Thans zijn de grint wegen 2H meter en heeft men steeds denzelfden rij- slag. Spr. wijst er verder op, dat ais w«> de wegen be handelen, zooals ze waren, we gevoegelijk met een minder kostenbedrag toe kunnen, maar willen we ze naar de eischen van den tijd hebben, dan zullen we ons ecnige offers moeten getroosten. Maar daar staat dan ook tegenover dat we iets krijgen, wat een ander niet heeft. Overal heeft men met de moeilijkheden van het wegenonderhoud te kampen en steeds weer haalt men daarbij aan de wegen in onzen polder. Niet alleen bij de waterschappen, maar ook bij de ge meentebesturen bestaat belangstelling voor wat wij in dat opzicht doen en spr deelt mede, hoe bijv. niet lang geleden het gemeentebestuur van Oude Niedorp een kijkje kwam nemen. Wij dienen nu tot een goed geheel te komen en het bestuur acht het dan gewonscht een wegverharding van 4 meter te krijgen De heer Grin kan wel eenigszins meegaan met de opmerking van den heer Laman Trip, waar deze in herinnering brengt een soort toezecging dat het leren der wegen een bezuiniging op de onderhoudskosten zou beteekenen. Maar spr. wijst op den tegemvoordi- gen toestand in don polder en zegt, dat hij den Anna Paulownapolder is doorgereden, waar de wegen in desolaten toestand verkeeren. Als wij ook de smalle wegen honden, zullen eerst de kanten gaan en later hot verdere gedeelte en dan zullen ze haast onher stelbaar zijn en zal het blijken dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Spr. merkt op, dat ook daar, in Anna Paulowna polder, ettelijke duizenden besteed zullen moeten worden en men dan nog betrekkelijk weinig zal heb ben. Spr juicht dan ook het verbreeden van de we gen toe. Wel willen we allemaal bezuinigen, maar in dit opzicht wel niet. De heer Visser zegt, dat dan ook de grinthokken naar achter verplaatst dienen te worden. De Voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling van het bestuur is om het zoo te maken dat de grinthok ken niet meer noodig zullen zijn, maar als het ma teriaal noodig is, het dan onmiddellijk op te bren gen. Maar het is nog moeilijk te zeggen, hoe de zaak

Schager Courant | 1930 | | pagina 9