9 Éi best Weiland, HUIS, Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Een slecht begin. Hevige gasontploffing bij Praag. Nieuwe incidenten te Antwerpen. De revolutie in San Domingo. Het Fransche Kabinet weer gevallen. De prins van Wales op de leeuwenjacht. LANGEND IJ K ANNA PAULOWNA ALKMAAR. Binnenlandsch Nieuws. Kolendampvergiftiging te Winterswijk. Koningin Wilhelmina en prinses Jnliana weer thuis. De moord aan den Oostzeedijk te Rotterdam. Een papegaai als arrestant. Advertentiën. HUTJE WILLEMIJNTJE, Beurtveer. Motorvaartuig met Beurtveer, B arsingerhorn. DINSDAG II MAART 1930, 1. Een in tweeën bewoond TRAMBAAN RIJWIELPAD. De heer Kostelijk voelt niet veel voor het Idee van den heer Rotgans en dat Ik er mee instem, lijkt hem nog al gek. Het is mij niet onbekend, dat er een Provinciale weg ontworpen is van Schagen, via Zijdewind, N. Verlaat, enz. naar Hoorn. Terecht merkt de heer Kostelijk zelf reeds op, dat dit een heel ander tracé Is, dan de tram haan. Bovendien wordt het ombouwen van de tram baan tot een fietsweg m.i. niet bepleit, omdat het fiets- rijdende verkeer tusschen Schagen en Hoorn zoo enorm ls, maar vooral voor het onderling verkeer van alle aan of bij de trambaan gelegen dorpen. Niemand zou natuurlijk den aanleg van zoo'n fiets pad verdedigen als het geheel nieuw moest worden aan gelegd. De trambaan komt echter vrij. Moet die rente loos blijven liggen of kan die met betrekkelijk geringe kosten dienstbaar gemaakt worden voor het verkeer? Mij lijkt het de moeite waard dit te onderzoeken en als dan blijkt, dat die baan goed is voor nog meer dan een fietspad, zal .ik me verheugen, doch reeds een sim pel fietspad zou me een groote aanwinst lijken voor de heele streek. In tusschen is het nog wel wat vroeg om elkaar in de wielen te rijden. Ik vrees n.1. dat het voor de eige naars van de baan voordeeliger kan zijn om ze onge bruikt te laten liggen dan om ze af te staan ten alge- in eenen nutte. Wat ik een schandaal zou vinden. C. THOMASSEN. VERMETELE DIAMANTDIEFSTAL. Voor een waarde van 10.000. Reuter meldt uit Londen: Maandagavond is er een vermotole diefstal van ruwe diamanten ter waarde van 10.000 gepleegd door twee mannen die op de trap van een kantoorgebouw aan Holborn Viaduct een jonge loopster aanvielen, met pakketten op weg naar het postkantoor om zc naar het buitenland te verzenlen. De dieven ontkwa men in de menigte. EEN AARDVERSCHUIVING IN ITALI8. Het spoorwegverkeer met Sicilië moet een grooten omweg maken. Tengevolge van het slechte weer, dat heel Calabrië geteisterd heeft, is de spoorlijn langs de Tireensche Zee tusschen Palmi en Bagnara door een aardver schuiving vernield. Het spoorwegverkeer is voor onbe- paalden tijd op dat baanvak gestaakt. Het verkeer van en naar Sicilië moet den omweg maken over Reggio, Catanzaro en Santa Eufcmia. BRUTALE OVERVALLEN TE ANTWERPEN. Zondag zijn te Antwerpen niet minder dan vijf vrouwen aangevallen, met revolvers bedreigd en van haar geld beroofd. De meeste aanrandingen gebeurden op de straat. Een echter had plaats in een koffiehuis aan de Plantlijnkade. Twee verbruikers overvielen de caféhoudster, bonden haar handen en voeten en roof den alle geldswaarde en sieraden, welke zij konden vinden. Het schijnt, dat de aanvallers Italianen zijn. De politie heeft haar waakzaamheid verdubbeld oan de veiligheid op straat te verzekeren. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. Bijna 1200 godshulzen gesloten. Uit Moskou wordt gemeld, dat volgens de jongste officieele mededeeling in het geheele gebied der Sow- jet.Unie tot dusver 1177 godshuizen zijn gesloten waar van 000 Christel, kerken, 77 synagogen en 200 bede huizen van andere religies. Te Kiejew is Zpndag het luiden van de klokken offi cieel verboden. De kathedraal van den H. Wladimir aldaar is gesloten. Ongelukken bij de opening van een vlieg veld. Bij de feesten ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Cubaansche Luchthaven, welke den naam van Machado-vliegveld krijgt., hebben zich eenige ernstige ongelukken voorgedaan. Een autobus, welke van de inwijdingsgodsdienst oefening terugkeerde, kwam in botsing met. een elec- trische tram, waarbij 10 ingezetenen van de bus ge dood werden. Later zijn 2 vliegers der Cubaansche luchtstrijd krachten om het levon gekomen, die boven het vlieg veld bij eon demonstratievlucht met elkaar in bot sing kwamen en neerstortten. Het huis vrijwel geheel verwoest. Et telijke gewonden. Naar V.D. uit Praag verneemt, heeft in de Prager voorstad Wrschowitz in een huis met drie verdiepin gen een hevige gasontploffing plaats gehad, tenge volge waarvan drie personen zware en eenige ande ren lichte verwondingen bekwamen. Het huis werd vrijwel geheel verwoest. Des ochtends had een werkman op de eerste ver dieping een gasleiding aangelegd. Vermoedelijk is daar later gas uitgestroomd, dat geëxplodeerd is. Deze man en twee der bewoners werden ernstig ge wond. Er speelden zich verschrikkelijke tooneelen af Zoo kon een moeder er slechts met moeite van weerhou den worden haar driejarig kind uit een venster op straat te werpen, teneinde het tegen de vlammen en de ineenstorting van het huis te beveiligen. Het is slechts aan een gelukkig toeval te danken, dat de ontploffing geen mcnschenlevens heeft geëischt. Het opruimingswerk wordt door politie en militairen verricht. Het beruchte spandoek. „Geen recht, geen land, geen koning. Maandagavond hebben te Antwerpen wederom Vlaam- sche incidenten plaats gehad. Een groep fronters trok door de stad met het span doek „Geen recht, geen land, geen koning", het opschrift dat bij het jongste bezoek van den kroonprins aanleiding gaf tot wanordelijkheden, en dat door de brandweerlle- dtn werd blnnengespoten. Ter bespotting van brandweerlieden hadden de fron ters Maandagavond enkele personen in brandweer-uni form in hun midden. Na elzoo eenige straten te hbben doorkruist, kwam de politie tusschenbeide en joeg de betoogers uiteen. DE LAWINE IN MACERATA. In totaal 19 meuschen omgekomen. In het gehucht Villa di Mezzo in Italië, dat Zondag door een lawine bedolven is. zijn in totaal 19 men schen om het leven gekomen. Er zijn negen gewonden. Aan de behoeftige lieden wordt het nooriige levens onderhoud verstrekt en soldaten en zwarthemden zijn druk bezig om de huizen van de sneeuw te bevriiden. In verband met de komende verkiezingen. De revolutionairen trekken naar de hoofd stad op. V-D. verneemt uit New-York: In het Noorden van de republiek San Domingo ls, in verband met de komende verkiezingen, een revolutie uitgebroken. De president van de republiek, Vasquez, heeft het opperbevel over de, de regeering trouw geble ven troepen op zich genomen. Het zou den revolution- nairen reeds gelukt zijn, de vesting Santiago, waarin president Vasquez en vice-president Alfonseca bescher ming zouden hebben gezocht, te veroveren. Van daar uit zouden revolutionnairen naar het Zuiden zijn getrokken en thans moeten zij opmarcheeren in de richting van de hoofdstad Santo Domingo. De berichten van den Amerikaanschen gezant te Santo Domingo aan het de partement van staat te Washington bevestigen de ernst van den toestand. De familie van den president en van den vice-president hebben in het Amerikaansche gezant schap een toevlucht gezocht. Naar verluidt zal de Ame rikaansche regeering indien de toestand ernstiger wordt, oorlogsschepen naar San Domingo zenden. Vry© uitoefening van het kiesrecht geëischt. Een N.T.A.-:bericht meldt nader uit New York, dat volgens daar ter stede ontvangen berichten het den opstandigen er klaarblijkelijk niet om te doen is, de heele regeering te val te brengen, doch den burgers een zooveel mogelijke vrije uitoefening van hun kiesrecht bij de aanstaande presidentsverkiezingen te verzekeren. Naar het heet is men in regeeringskrlngen bereid, aan le eischen der opstandelingen in groote mate tegemoet te komen. Slechts enkele dagen geleefd. De ont slagaanvraag door den president aan vaard. Na een opgewonden en op sommige oogenblikken verbitterd debat over de regeeringsverklaring in de Franscbe Kamer, stelde de radicale partij de motie van vertrouwen in de regeering Chautemps voor, die na drie tellingen ;net 277 tegen 292 stemmen ver worpen is. De nieuwe regeering-Chautemps heeft het dus al heel kort gemaakt. Slechts vier dagen De eerste telling gaf een gelijk aantal vpor- en te genstemmers, van 275; de tweede telling gaf een ver werping met 271 tegen 282, dus met elf stemmen, en daarna maakte het bureau der stemopnemers de boven aangegeven cijfers als definitief resultaat be kend. De ministers namen hun portefeuilles en ver lieten de zaal. Een half uur later had president Doumergue de ont slagaanvraag reeds aanvaard. Wat nu? Over de vraag wat er nu gebeuren moet, waren in de wandelgangen van de Kamer de meennigen nog zeer verdeeld. De president van de republiek kan niet anders dan Tardieu opnieuw met de vorming van een kabinet belasten. Er is haast bij; ook wegens de industrieele en landbouwcrisis. Dit kan Tardieu er toe brengen zijn oude medewerkers zooveel mogelijk terug te ne men. In andere omstandigheden zou Kamerontbin ding voor de hand liggen. In Frankrijk heeft dit echter een slechten naam. Men denkt er bij aan een staatsgreep. Op den duur kan zij niettemin onver mijdelijk worden, want een nieuw ministerie-Tar- dieu zou spoedig voor dezelfde moeilijkheden komen te staan. Doumergue, de president der Republiek, zal van daag zijn besprekingen beginnen tot oplossing van de kabinetscrisis. PROEVEN MET EEN GROOT WATERVLIEGTUIG. In Frankrijk zijn verleden week geslaagde proeven gehouden met een watervliegtuig van zeer groote capa citeit, bestemd voor den rgelmatigen luchtdienst Mar- seille—Algiers. Het toestel heeft een lenge van 18 meter en een oppervlakte van 130 M2. Het ls voorzien van 3 motoren van 420 P.K. elk, geconstrueerd door de Gnome en Rhone-fabrleken. Met een nuttige belasting van 2500 kilo kan dit watervliegtuig met twee motoren op stijgen en een afstand van ruim 0000 KM. afleggen. Naar het land der Massat-krügers. De prins van Wales vertrekt vandaag uit Nairobi naar het gebied van den stam van de Massai's, waar hem het zeldzaam schouwspel van een leeuwenjacht der inboor lingen zal geboden worden. Honderden Massai-krijgers hebben reeds dagen lang een groot bisch omsingeld, waarin ten minste vijf leeuwen gesignaleerd zijn. Volgens de traditie zullen twee Massai's, slechts gewapend met schild en lange puntige speer tegelijk een leeuw mogen aanvallen. Wien het gelukt een leeuw te dooden, krijgt een gordel van het stamhoofd en mag bij de oorlogsdan sen voordansen; wanneer de leeuw echter vlucht, hetzij dadelijk hetzij door verwondingen, dan geldt dit voor recht niet. Worden omgekeerd een of beide mannen door den leeuw gedood, dan mogen twee anderen het dier niet direct aanvallen, maar slechts trachten het lijk van hun kameraad te bergen. Na den strijd met de leeuwen gaat het gezelschap van den prins naar een plek, waar vaak veel olifanten sa menkomen en daar zal de filmoperateur trachten opne mingen te doen van olifanten in hun natuurlijke omge ving. Op olifanten wordt bij deze gelegenheid verder niet gejaagd. Nagekomen Berichten. ZUIDSCHARWOUDE. Zondagmiddag had. in café De Roode Leeuw de twee de ontmoeting plaats tusschen de Heldersche Damclub en „Damlust" van hier. De vorige stand was: Den Helder 24, „Damlust" 12 punten. De uitslag van Zondag ls: Den Helder 20, „Damlust" 16 punten. „Damlust"; Den Helder. 1. P. v. d. Welle—J. Stoll 2—0 2. A. KleenD. Dissel 02 3. AmelsJ. C. Kossen 20 4. W. Verkroost—P. Verkerk 20 5. J. StrijbisD. van El l1 6. W. KuiperA. A. Bremer 02 7. J. FluisterA. J. Jose 20 8. G. BalderP. Kwast 11 9. EngelH. G. Fonteijn 20 10. J. v. d. WeleJ. Groenemeijcr 02 1. K. KoutA. J. Bezem er 20 2. J. BekkerM. Kwast 11 3. P. SchuffelA.J. Bremer 02 4. P. JagelO. Ottervanger 2 5. W. C. BuismanG. Wieren 11 6. P. KramerJ. Baas 02 7. S. Voogt—P. Slort 0—2 8. W. v. d. WeelGlotje 02. Totalen: 1620 Door „Ormenio" zal Zondag a.s. haar laatsten wed strijdavond worden gehouden. Het op te voeren stuk wijkt geheel af, zooals we dat gewend zijn, vooral wat betreft de tooneelaankleeding en ook de omgeving waarin het wordt gespeeld. De deelnemende vereenlging stelt alles in het werk, deze uitvoering te doen slagen en neemt eigen decor mee. Het laat zich aanzien, dat dit een mooien avond zal worden. De ontslag-aanvrage van den president der rechtbank. Bij Kon. Besluit is aan mr. D. van Houwenlnge, op zijn verzoek, met Ingang van 17 Maart 1930, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president der Arrond.rectbank te Alkmaar, onder dankzegging voor de in rechterlijke kringen bewezen diensten. Arts jubileum. Naar wij vernemen, zal dr. A. W. v. K 1 e e f falhier, Dinsdag 18 Maart zijn 40-jarig arts-j'ubileum herdenken. DIRECTEUR VAN HET P.E.N. De heer F. A. Smit Kleine voornemens af te treden. Uit Amsterdam, 25 Februari: Naar de Tel. verneomt, is de heer F. A. Smit Kleine directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, voornemens binnenkort eervol ont slag aan te vragen. HET SCHIPPERSCONFLICT TE LEMMER. Gisteravond arriveerde te Lemmer, onder politiege- lcide, van Harlingen een sleepboot met zolderschui ten, ten einde hiermede het basaltvervoer mogelijk to maken en het confict te breken. Na een onderhoud van de schippers met den kapitein weigerde deze ver der te sleepen, terwijl ook het zolderschuitpersoneel later het werk neerlegde. AUTO TE WATER GEREDEN. Toen gisteren de bestuurder van een vrachtauto, die op de veerstoep te Zaltbommel op de bont wachtte, de motor had aangeslagen, reed de wagen, zonder dat de bestuurder er in zat, plotseling de veerstoep af, sloeg onderstboven en verdween in de Waal. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. DE MOORD TE STOMPWIJK. Het comité te Voorburg dat gelden verzameld heeft voor het gezin van den te Stompwijk vermoorden Van der Drift, meldt dat het uit Voorburg heeft ontvangen f 6329.52, en van buiten die gemeente f 5257,92, totaal f 11.587.44. Onder blijvend toezicht van het comité zal maandelijks aan het gezin een uitkeering worden gedaan De pijp van een brandende kachel losge raakt Een vrouw overleden, by den man de levensgeesten weer opgewekt Gistermiddag te ruim twaalf uur werd aan het politie bureau te Winterswijk medegedeeld, dat het perceel Houtvlnkenstra&t 12 gesloten bleef, hoewel de buren meenden, dat de bewoners niet ultstedig waren. Door het open schuiven van een raam heeft de politie zich toen toegang tot het perceel verschaft Bij onderzoek bleek, dat de bewoners zich nog te bed bevonden en het geheele perceel met kolendamp gevuld was. De Ge neeskundige Dienst werd gewaarschuwd en spoedig waren eenige doctoren ter plaatse. Het bleek, dat de 24-jarige vrouw M. Sjollema—Boerman reeds was over leden. Haar man, de heer S. Sjollema, buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat, was bewusteloos en door toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levensgeesten zoover worden opgewekt dat hij naar het ziekenhuis kon worden vervoerd. De kolendampver giftiging is ontstaan doordat van een brandende kachel in den nacht de pijp was losgeraakt waardoor het ge heele huis vol kolendamp kwam te staan. De jonge menschen waren pas veertien dagen gehuwd. FABRIEKSBRAND TE KAATSHEUVEL. Schoenfabriek lijdt ernstige schade. Maandagmiddag brak tijdens het schaftuur brand uit in de stoomschoenfabriek van de firma W. van Nieuwstadt te Kaatsheuvel. Het vuur werd aanvan kelijk met emmers water en later ook met twee stra len op de waterleiding bestreden. Eerst na geruimen tijd slaagde de brandweer erin het vuur te bedwin gen. De fabriek heeft aanzienlijke 'waterschade, ter wijl ook de brandschade niet gering is. Een en ander wordt door verzekering gedekt. Vermoedelijk iS de brand veroorzaakt door vonken, die uit een kachel zijn gespat Hartelijke ontvangst bi de Residentie. Onder een groot en zeer hartelijk belangstellingsbetoon van honderden uit de Haagsche bevolking zoowel ep het perron ter weerszijden van de Koninklijke wachtzaal als in de Rijnstraat, waarin het achtergedeelte van de wachtkamer uitkomt, zijn de Koningin en Prinses Ju- liana en dc dames en heeren, die hen vergezeld hebben, na een verblijf van 3 weken te Oberstdorf gisterenmid dag per Staatsspoor in de Residentie teruggekeerd. Precies 4 uur 38 minuten reed de trein, waarin zich de Koninklijke salon- en slaaprijtuigen bevonden het sta tion binnen en werd de Koningin en Prinses bij het uit stappen met lulde hoera's begroet. Prins Hendrik met zijn zuster, de Groothertogin van Oldenburg verwelkomden op het plankier voor de wacht zaal de Koningin en de Prinses en tusschen deze vorste lijke personen had een allerhartelijkste begroeting plaats De koningin en de prinses zagen er uitstekend uit met door de zon en de berglucht gebruind gelaat Na enkele oogenblikken in de wachtzaal vertoefd te hebben begaf het Koninklijk gezelschap zich naar bul ten. In de Rijnstraat weerklonk weder zeer levendig hoera-geroep. In een half-geopenden auto reden, Koningin, Prins Groothertogin en Prinses Juliana naar het Paleis van de Koningin-Moeder aan het Lange Voorhout, waar Ko ningin Emma een verwelkomingsthee aanbood. Later werd naar het Koninklijk Paleis in het Noord- 1 einde gereden. VAN DEN VERSTIKKINGSDOOD GERED. Kindje uit een kamer vol rook gehaald. Maandagavond hoorden bewoners van de Lange To renstraat te Rotterdam bij buren een kind huilen. Zij stelden zich op de hoogte van wat er gebeurde en i toen bleek dat er brand in de woning was. Men waar schuwde de politie en de agent van politie Bron. j ging de woning binnen, na de deur, die op slot was. te hebben geforceerd. In een brandend bed vond de agent een kind, dat hij nog bijtijds kon redden. Het bleek, dat het kind den gebeden dag alleen was geweest en dat hel in het bed met lucifers had ge speeld, ten gevolge waarvan brand was ontstaan. De brand is met een gummislang gebluscht. Verdachte voor de derde maal door de Rotterdamsche rechtbank voorgeroepen. OPNIEUW TOT 20 JAAR VEROORDEELD. Meer dan anderhalf jaar zijn verloopen sedert den afschuwelijken moord aan den Oostzeedijk te Rot terdam in don avond van den 29stcn November werd gepleegd. Al dien tijd heeft de verdachte Van O., de procuratiehouder van den vermoorden heer Lans in het Huis van Bewaring opgesloten gezeten, totdat hij gister voor de derde maal door de Rotterdamsche rechtbank is voorgeroepen Voor deze zitting, waarbij 31 getuigen waren ge dagvaard en ook de verdedigers mr. F. Kokosky en mr. Van der Meer, nog eenige getuigen décharge hadden meegebracht, bestond groot belangstelling. De belangrijkste getuigen waren de deskundigen, een vijftal met betrekking tot het onderzoek van ge vonden bloedvlekken op verdachte's kleeron. Tijdens het verhoor waren do deskundigen hei lang niet altijd eens, waaruit wel zeer duidelijk dt moeilijkheid van de opdracht is gebleken. Na het verhoor van de andere gotuigen kwam ten slotte het O. M. aan het woord, dat nadrukkelijk ver klaarde bij al datgene te blijven, wat het reeds op de vorige terechtzitting van 28 October naar voren had gebracht en waar deze laatstebehandeling van de zaak geen nieuwe gezichtspunten heeft opgeleverd, persisteert de Officier van Justitie bij zijn eisch van 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger driegt aan op een vrijsprekend von nis, waarna het laatste woord aan verdachte wordt gegeven, die echter niets meer heeft te zeggen. De uitspraak is bepaald op 11 Maart a.s. Hij had geen zin om meo fe gaan. Gisteren arriveerde te Hansweert van Begië een sdhipper, die met zijn schip regelmatig vandaar naar Duitschland vaart en die reeds negen jaar een pape gaai aan boord had. Een commies met de inklaring belast, zeide, aan de hand van het jongste invoerverbod van deze vogels, tegen het beestje: jij gaat van boord", waarop de papegaai antwoordde: ,.nee, nee. Een dergelijke brutaliteit komt nu tegenover een ambtenaar niet te pas. zelfs niet van een papegaai en de vogel moest dan ook ondervinden, dat het met die heeren slecht kersen eten is, want het resultaat was dat hij wèl aan den wal ging. Daar merd hij opge borgen in hetarretantenlokaal en aan de goede zorgen overgelaten van den veldwachter. Deze is be paald immuun. Heden overleed zacht en kalm, in het St. Elisabeths-Ziekenhuis té Alkmaar, onze lieve Zoon, Broeder en Behuwdbroeder Jan Jacob Burger, in den leeftijd van ruim 18 jaar. Uit aller naam, J. BURGER. A. BURGER-Kossen. Schagen, 25 Februari 1930. Dochter van A. HEERSCHAP Mz. M. HEERSCHAP-Evcrtse. Kolhorn, 25 Februari 1930. Te huur: ongeveer aaneengelegen in den Kost verloren pol- der, gem. N. Niedorp. Is ook uit de hand te koop. Er kan een flink percen tage als le hypotheek op gevestigd blijven. Te bevragen bij den eigenaar C. KOOIMAN, N. Niedorp. UIT DE HAND TE KOOP: goed onderhouden zoomede Woonhuis met Bergplaats, Erf en Tuin, in welvarende plaats. Te bevragen bij Notaris G. J. VAN LEERSUM te Winkel. Notaris G. J. VAN LEERSUM tc Winkel, zal op des avonds te 7 uur, in „De Fortuin" te Barsingerhorn, publiek verkoopen met Erf en Bouwland, aan den Hem- merweg te Barsingerhorn, kad. Sectie B, nos. 1367 en 1368, groot 12 Aren, 40 c.A. Behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer R. Mantel. 2. Een Woonhuis met Timmermanswerk plaats en Erf, aan den Dorps weg te Barsingerhorn, kad. Sectic C no. 914, groot 6 Aren, 30 c.A. en de. daarin aanwezige electromotor 2 P.K. met cirkelzaagbank, afzonderlijk cn gecombineerd. Het perceel is voor verschillende doeleinden geschikt cn behoort aan den heer P. BLOM.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3