Raad Noordscharwoude. Tot zelfs in het ziekenhuis- De nieuwe Kabinetscrisis in Frankrijk. Nieuwe Engelsche Oceaan-stoomers. De opstandelingen heer en meester in San Domingo. Marktberichten. Nagekomen Berichten. Binnenlandsch Nieuws. De onbewaakte overweg. De directie van het P.E.N. De Hervormde Kerk en de droogmaking der Zuiderzee. „Controle op de financiering van de Zuiderzeewerken gewenscht." Woensdagavand acht uur, vergaderde de Raad van deze gemeente in voltallige zitting ten raadhulze, onder voorzitterschap van den Edachtb. heer Jhr. Van Speng- ler; secretaris de heer Reinders. Voorzitter opent de vergadering met een woord van ■welkom op deze eerste vergadering in het nieuwe raad- huls. Voorzitter spreekt den wensch uit, dat het jaar 1930 voor de ingezetenen betere resultaten mag brengen dan 1929 heeft gebracht Hierna worden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris voorgelezen, welke onveranderd wor den vastgesteld onder dankzegging aan den secretaris. Mededeellngen. Voorzitter deelt mede, dat als lid der plaatselijke bioscoopcommissie is herbenoemd mevr. Frlellnck. In de vorige vergadering zijn eenlge vage mededee- lingen gedaan, Inzake de verbouwing van de stal van Hotel „De Burg" op de gevar^lijke hoek Oosterstraat- Dorpsstraat Na die vergadering heeft het College van B. en W. een conferentie gehad met het bestuur van „De Burg", waarop een en ander naar voren is gebracht Nu is een schrijven ingekomen met een voorstel, hetwelk roor den Raad ter visie heeft gelegen. De kosten der verbouwing bedragen f 3000. B. en W. hebben medege deeld dat zij in principe niet tegen een vergoeding zijn van f 2000. „De Burg" houdt echter vast aan f 2500. B. en W. blijven ook op hun standpunt staan, en vragen de instemming van den Raad met de vergoeding van 1 2000. De heer De Geus zegt. ten volle overtuigd te zijn vaa de gevaarlijke hoek; f 2000 begint er al aardig op te rooien. Voor die f 2000 krijg je niets terug. Alleen is dg gevaarlijke hoek weg. Spr. zou er prijs op stellen, dal B. en W .niet verder gaan dan f 2000, de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen. Voorzitter antwoordt, dat het de bedoeling Is, niet verder te gaan. Allen voor. Op 10 Mei 1929 was door het R.K. Schoolbestuur de medewerking verzocht voor de ultbreldng van de R.K. Jongensschool, welke door het steeds toenemen van het aantal leerlingen en de instelling van het 7e leerjaar te klein is. Uit het bestek en de raming der kosten blijkt, dat er ook een gymnastieklokaal zal worden gesticht. Hiermede kan men zich niet vereenigen. Dit was niet de bedoeling. Het was de bedoeling de les lokalen uit te breiden, daar het gymnastieklokaal eerst in 1936 verplicht is. Het bouwen van een gymnastiek lokaal voor elke school is niet noodzakelijk, daar toe gestaan Is, dat voor kleine gemeenten één lokaal be schikbaar wordt gesteld voor de Openbare en Bijzondere scholen te zamen. Het schoolbestuur zal wel in be roep gaan, dus moeten wij dit maar afwachten. Ingekomen stukken. Van de Kamer van Koophandel en Febrlelcen voor N.-H. Noorderkwartier het verslag over 1929. Van Ged. Staten het Prov. Blad no. 118, inhoudende het besluit van 18 Dec. 1929, tot herziening der jaar wedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvan gers. Van den Geheelonthoudersbond dankbetulgng voor de verleende subsidie. Van de gemeente Oudkarspel was ingekomen de re kening van den Keuringsdienst Van Prov. Staten dankbetuiging voor de verleende bij drage van f 100 voor het Gouvernementsgebouw. Van de comm. tot wering van schoolverzuim 't verslag over 1929. Bovenstaande stxikken worden voor kennisgeving aangenomen. Van de IJsclub „Nut en Vermaak" een verzoek om subsidie voor, als het noodlg ls, het onderhoud van een veilige baan en tevens tot bestrijding van de werkloos heid. Voorzitter stelt voor, deze aanvrage bij de a.s. begroo ting te behandelen. Aldus besloten. Van de gemeente Oudkarspel advies, om het verzoek van de Thermo Chemische Fabriek, om den datum van het contract met de Vereen, voor Ned. Gemeenten tot het in werking stellen van den destructor, van 1 Juni 1932 te veranderen In Juni 1933, toe te staan. Aldus besloten. Nu ls aan de orde do benoeming van een onderwijzer aan de O.L.-school in de vacature, ontstaan door het eervol verleende ontslag aan den heer Postma. De voordracht Is als volgt: 1. K. Bierman, Terschel ling. 2. J. S. Koopman, Garrelsweer, 8. F. de Graaf, Dokkum. De heer Bierman wordt met algemeene stemmen beroemd. Do datum van indiensttreding wordt aan B. en W. overgelaten. Benoeming schoolcommissie. Periodiek treden nf de heeren K. de Vries en H. Swa— gor en wegens vertrek de heer Gorter en Mej. Adelaar. De heeren De Vries en Swager worden met algemeene stemmon herbenoemd, terwijl in de vacature Gorter wordt benoemd de heer J. Doets en in de vacature Mej. Adelaar de heer K. Bood. Volgens de onderwijswet moet elke categorlo der be volking in de schoolcommissie vertegenwoordigd zijn, hieraan Is nu voldaan. Benoeming Comm. tot wering van school verzuim. In de vacature-Andriesma wordt benoemd de heer W —'.nk en in do vacaturo Mej. Adelaar Mej. Schmet- zr Benoeming lid Burg. Armbestuur. Do periodiek aftredende heer H. Swager wordt met al gemeene stemmen herkozen. Voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van een schrijven van den commissaris der Koningin, een bepa ling aan de Politieverordening toe te voegen, dat de ver schijning op de keuring van trekhonden verplicht wordt. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om de stormschade aan het pannoadak van het raadhuis groot f 141.09^ aan den aannemer, den heer Klerck to vergoeden. Weliswaar was de evont schade, dus ook de stormschade, gedurende den bouw voor rekening van den aannemer, doch in het be stek stond niet. dat de pannen met haken moesten worden bevestigd. Dit is dus een gegronde reden om gunstig te beschikken. Als de aannemer verplicht was geweest, de paqnen te haken, zou het Iets anders zijn. Na ecnigc discussie wordt besloten de vergoeding toe te 'staan. Rondvraag. De heer Ootjers vraagt hoe of het staat met de op name van de Handelskade voor de event. overname. Vooizltter antwoordt, dat het al reeds eenige malen in B. cn W. is besproken, doch door de ziekte van den opzichter is er nog niets van gekomen. Do heer Ootjers zegt, dat het hem de keel begint uit te hangen. Spr. vraagt of het al opgedragen is. Voorzitter antwoordt bevestigend. Do heer Ootjers: En hot Is nog niet gebeurd? Voorzitter antwoordt dat de resultaten hem nog niet bekend zijn. De heer Ootjers dringt aan op bespoediging, wat de Voorzitter toezegt. De heer Kooij merkt op. dat het afgezien van de ver bouwing van den stal op den hoek vnn de Oosterstraat, toch nog noodlg zal zijn, dat het verboden wordt op de Oosterstraat te fietsen. Voorzitter: Alleen van de Oosterstraat af. of alleen van de Dorpsstraat af? De heer Kooij: Alleen van de Oosterstraat af. Wordt in handen gesteld van B. en W.. De heer Kwadijk vraagt waarom er bij de officieeele opening van het raadhuis geen vertegenwoordiger van de arbeidersorganisatie was uitgenoodlgd. Tevens waarom op de gedenkplaat, welke ln het raad huis is aangebracht, niet de naam van den heer Ooster- lee als architect staat vermeld. De heer Oosterlee heeft bij de opening wel veel mooie woorden gekregen, doch woorden worden weer spoedig vergeten en de gedenkplaat blijft Spr. zou tevens graag zien dat er een avond beschikbaar werd gesteld ter be zichtiging van het raadhuis, voor hen, die 's middags, vanwege hun werk, niet in de gelegenheid waren. In de vorige vergadering was gevraagd om het re glement van de gasfabriek. Dit ls echter nog niet ont- vangen. Voorzitter antwoordt, dat hij zich met den secretaris van de commissie voor de Llchtbedrijven in verbinding heeft gesteld, dus dat de gedrukte reglementen spoedig kunnen worden tegemoetgezien. Spr. heeft heelemaal geen bezwaar tegen de bezichtiging. De gelegenheid zal gaarne worden gegeven. Wat de Inscriptie van de ge denkplaat betreft, ls den gemeenteopzichter niets te kort gedaan. Er is don opzichter gevraagd of hij zijn naam op de plaat wilde hebben, doch het was zijn wensch niet Wat de eerste vraag betreft, Is bij de ultnoodiglngen het eerst gedacht aan den Raad. In den Raad hebben toch de vertegenwoordigers zitting van alle Ingezetenen, dus ook van de arbeiders. De heer Schrijver wil ook nog Iets naar voren bren gen, doch voorz. wijst er op, dat het de rondvraag is, en zijn beurt reeds voorbij is. De heer Kwadijk: De Koophandel is een werkgevers organisatie, de L.T.B. enz. Ook wij hebben hier een groote arbeidersbeweging, dus is het net zoo goed noo dlg dat de arbeiders uitgenoodlgd worden. Voorz. zegt dat bij de uitnoodlglng van Koophandel en Tuinbouw niet is gedacht aan werkgevers en werk nemers. Tenslotte merkt de heer Kwadijk nog op, dat de wei gering van den heer Oosterlee misschien wel bescheiden heid is geweest. Als zijn naam op de plaats staat, vindt hij het wel goed. Hierna sluiting. Winterhanden |9||Df%| Wintervoeten Gemengd Nieuws. De noodlottige brand te Lutton. Menigte knielt op straat om te bidden voor de ln doodsgevaar verkeerenden. Bij den brand in een Engelsche hoedenfabriek te Luton in de graafschap Brudford, waardoor zes ar- beidstors den dood vonden, zooals wij in het nummer van gister in een kort bericht meldden, hebben zich treffende tooneelen afgespeeld. Tweeduizend men- schen knielden neer in een natte straat van Luton, terwijl de brand het hevigst woedde en een beiaard geestelijke deed een gebed voor de meisjes, die in de fabriek door het vuur ingesloten waren. Twintig meisjes cn mannen werden met brandwonden cn an dere kwetsuren naar het ziekenhuis gebracht- De fabriek waar de brand woedde was die van Vy- se, Sons cn Co. Ltd.; het vuur ontstond in den kelder cn binnen enkele minuten was het heele gebouw één vlammenzee De brandweer uit Luton en omliggen de plaatsen snelde toe, doch zoo groot was de hitte dat de redladders in brand geraaketn. Meisjes, aan wien door de vlammen een uitweg was afgesneden, verschenen, gillend om hulp, voor de ramen der bo venverdiepingen. Men kon ze evenwel niet bereiken en zag ze in de vlammen stortenVerscheiden mannen sprongen uit een raam; een jongen slaagde er in bij het springen uit een raam een goot te grij pen, langs welke hij zich in veiligheid kon stellen. Een seconde later stortte de goot omlaag. De vlam men sloegen 15 tot 20 m. boven de fabriek uit en ver lichtte de geheele stad. Meer dan drie uur na het uitbreken van den brand was het vuur nog zoo he vig, dat brandweer en politie niet in staat waren de lijken te bereiken van meisjes, die naar men wist aan de achterzijde van het gebouw lagen. Kort na den brand stortten de drie verdiepingen en het dak der fabriek in. In den kelder was een man bezig geweest bijenwas te verhitten, waarbij zijn kleeren vlam vaiten Hij was het gobouw in gesneld en in een oogenblik stond de kelder in lichte laaie. Vuurgevecht tusschen gewonde en zijn be lagers ln een ziekenhuis te Chicago. Drie met pistolen gewapende mannen zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag te middernacht het Duitsch diaconessen-ziekenhuis te Chicago binnenge drongen en hebben gepoogd een man te dooden dien zij vroeger gewond hadden. Zij klommen de brandtrap aan den achterkant van het ziekenhuis op, drongen do kamer binnen van Frank M'Ccrlano, een berucht type uit de misdacligerswcreld, die eon maand gele den door een schot ln het been werd gewond en open den hot. vuur op hem uit hun pistoden. M'Cerlane was intusschen niet onvoorbereid. Hij haalde een revolver van onder zijn kussen te voor schijn en begon schoten te wisselen met zijn belagers. Hij werd door drie kogels getroffen, doch dreef zijn aanvallers op de vlucht. Patiënten, doctoren en verpleegsters verkeerden in groote ontsteltenis, terwijl de mannen schietend en met hun wapens dreigend door de gangen snelden en vluchtten. Men vreest dat de wonden van M'Cer lane doodelijk zijn. Tardieu formateur. Nadat Poincnré om gezondheidsredenen had gewei gerd een opdracht tot het vormen van een nieuw ka binet te aanvaarden, heeft Tardieu opnieuw deze taak op zich genomen. Vandaag zal de laatste de besprekingen over het nieuw te vormen kabinet beginnen, waaraan de ra dicaal socialistische Kamerfractie nu reeds verklaard heeft haar medewerking niet te zullen verleenen. Briand weer aan Buitenlandsche Zaken. Havas meldt, dat Tardieu zich reeds vnn de mede werking vnn Briand als minister van Buitenlandsche Zaken verzekerd heeft. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN CANADEESCHE SCHOOL. Directrice en aoht kinderen in de vlam men omgekomen. Reuter seint uit Ottawa: Bij con brand in een Katholieke school te Cross- lako (NooH-Manitoba) is de directrice met acht In- diaanschc kinderen, die zij trachtte tc redden, in de vlammen omgekomen. Een andere zuster brak haar ruggegraat. Van 60.000 a 65.000 ton. V.D. verneemt uit Londen: Naar aanleiding van een mede-deeling vnn de Cu- nard-lijn, dat zij voornemens is, opdracht te geven tot den bouw van een nieuwen snellen Oceaan-stooiner, die in staat zal zijn, het snelheidsrecord van de Bre- men" te breken, deelt Daily Telegraph thans mede, dat de White Star-lijn besloten heeft, den bouw van de Oceanic, waarvan de kiel reeds is gelegd, voort te zetten. In tegenstelling met het oorspronkelijke plan tot het bouwen van een schip van GO.OOO ton, zal de Oceanic een inhoud krijgen van 65.000 ton en een lengte van 350 meter. Het staat nog niet vast of het schip zal worden gedreven door electrische tur bines of electrisch mei Dieselmotoren. Bij den bouw van de Oceanic zal meer gelet worden op inrichting en comfort dan op snelheid. Het nieuwe schip van de Cunard-lijn zal eveneens 60 k 65 duizend ton groot worden en zal worden uit gerust met Parson-turbines van 200.000 P.K. Omtrent de schroeven is bij beide schepen nog niets beslist. De hoofdstad bezet. De opstandelingen ln de Middcn-Amerikaansche re publiek San Domingo zijn volgens een bericht van de Associated Press gistermorgen rle hoofdstad Santo Domingo binnengetrokken cn hebben de openbare ge bouwen en de citadel bezet. Do inneming der stad gebeurde zonder bloedvergieten. De president en dc vice-president der Dominicaan- sohc republiek, zijn volgens dc geruchten in het Ame- riknansche gezantschap gevlucht. Intusschen heeft het Amerikaansdhe gezantschap te San Domingo medegedeeld, dat er goede hoop be staat op een accoord tusschen regccring en opstande lingen. DE „UITVINDER" VAN DEN 1STEN MEI. Te Bordeaux is tachtig jaar oud Raymond Lavigne overleden, een eertijds bekende strijder in de arbei dersbeweging Zijn vermaardheid dankt hij niet zoo zeer aan het feit., dat hij d eoprichter van de afdee- ling der Gironde van de Socialistische Partij is ge weest als wel doordat hij de man was, die in het In ternationale Socialistische Congies te Parijs in 1889 het beginsel eener internationale betooging op een bepaalden datum 1 Mei voorstelde. Hetgeen aan genomen zag. SCHAGEN. 27 Febr. 17 stuks paarden f 150425, gelde koeien (magere) f 140—310, 57 Idem (vette) f 250—400, 36 kalfkoeien f 260 —390, 4 pinken f 40100. 353 nuchtere kalveren f 10—20, 221 Overhouders f 2838, 42 varkens magere f 35 60, 44 idem vette per K.G. 7779 ct., 168 biggen f 25 35, 27 konijnen f 0.75—3, kippen f 1—2.25, boter f 2.30. EIERVEILING, SCHAGEN. 27 Febr. Aangevoerd: 175 partijen 114875 stuks kipeieren, 20 partijen 2437 stuks eendeleren. De prijs liep van: kip eieren f 4.505. bruine t 56, eendeieren f 4.804.90. De /eiling duurt voort NOORDSCHARWOUDE. 26 Febr. Uien t 1.201.40, drielingen f 0.601.50, grove f 1.60 1.80, peen f 1.101.50, peen kleine f 0.90—1, roode kool f 4.50—8.50, gele kool f 5.60—7.70, per 100 Kg. Aanvoer. 9100 Kg. uien, 8000 Kg. peen, 241400 Kg. roode kool, 79800 Kg. gele kool, WARMENHUIZEN. 26 Febr. Roode kool le soort f 3.708.80, 2e soort f 3.307.30, gele kool le soort, f 6.307,20. 2e soort f 4.705.40, witte kool le soort f 1.202.40. 2e soort f 0.801.20, drie lingen f 1.50, uien f 1.401.50, grove uien f 1.60, peen f 1—1.20 per 100 Kg. Aanvoer: 61125 Kg. roode kool, 7650 Kg. gele kool, 21725 Kg. witte kool, 3100 Kg. uien, 4375 Kg. peen. BROEK OP LANGENDIJK. 26 Febr. Roode kool f 4.208.60, gele kool f 3.807.70, Deensche witte kool f 1.10—2, uien f 0.70—1.20, grof f 1.30—1.60, drielingen f 1—1 20. peen f 1.40—1.60 per 100 Kg. Aanvoer: 117000 Kg. roode kool, 116000 Kg. gele kool, 60000 Kg. Deensche witte kool, 14600 Kg. uien, 6700 Kg. peen. AMSTERDAM, 26 Febr. Zeeuwsche bonten f 1.702, ld. blauwen f 1.902.10, id. eigenheimers f 11.20, id. blauwe poters f 1.251.50, ld. bonte poters f 1.251.50, id. Bevelanders f 0.901, LJpolder eigenheimers f 0.901.10. id. bravo's f 11.20, id. Bevelanders f 0.901.10, Anna Paulowna zand f 1.50 2. Hillegommer zandaardappelen f 1.502, Drentsche eigenheimers f 1.402.10, alles per H.L.; wintermalta f 1112, per 100 Kg., Flakkeesche eigenheimers f 11.10, Spuische eigenheimers f 1—1.10, per H.L. uien: Zeeuw sche rood export uien, goedgekeurd door den Planten- kundlgen Dienst, f 5—5.50 per 100 Kg. AMSTERDAM. 26 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 232 vette kal veren le kw. f 1.141.26, 2e kw. f 0.98—1.12, 3e kw. f 0.84 —0.96, per Kg. levend gewicht, 149 nuchtere kalveren f 815, 420 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. f 0.91 0.92, zware varkens f 0.890.90, vette varkens f 0.87 0.89, per Kg. slachtgewicht GEMEENTE SCHAGEN. Geboren; Ida Margarethn, dochter van Johannes Cornelis Huiberts en van Petroriella Roskam. Overleden: Clara Kampman, oud 1 jaar. Maartje Krans, oud 82 jaren, weduwe van Pieter de Boer. POLITIE. Gevonden: een taschje; een motorsleutel. ST.-MAARTENSBRÜG. RÜbewfjs ingetrokken. De bevoegdheid, motorrijtuigen te besturen is ontzegd aan J Bruin, kapper alhier, voor vijf maanden, ing. op 31 Januari j.1. CALLANTSOOG. De verpachting vnn het grasgewas van het Molen water van den Polder Callantsoog gister gehouden, heeft opgebracht f30i, tegen vorig jaar 1272 BRAND IN EEN MEUBELFABRIEK. Een elctro-motor vergeton af te zetten. Gisterenmorgen ontstond brand in de meubelfabriek vau den heer F. Skcncn tc Weert Bij onderzoek bleek, dat dc electromotor, die nog al eens warm liep, den geheelcn nacht door had gedraaid tot deze ten slotte in brand was gevlogen. De motor is vrijwel waardeloos. DOOR EEN MOTOR AANGEREDEN. Een meisje in een sloot geslingerd. De motorrijder B. reed gisteren een dochtertje van den heer P. Stam uit Spanbroek aan met gevolg, dat het kind in de naast den weg zijnde sloot geslingerd werd. De motorrijder kwam onder zijn motorrijwiel terecht, kwam met den schrik vrij en wist het meis.ja uit de sloot te halen. Dr. van Wesemaele verleende geneeskundige hulp. De toestand van de kleine is re delijk wel. Den motorrijder, die kalm reed, treft geen schuld; de kleine was plotseling van af een erf de straat op- gcloopcn. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Aan de bekomen brandwonden overleden. Te Westergeest is het 3-jarig meisje van het school hoofd J. van Weveren, terwijl het alleen was, in een pot met kokend frater gevallen. Aan de bekomen brandwonden is het kind spoedig daarna overleden. DOODELIJK ONGELUK TE OSS. Vijfjarig Jongetje door de tram overreden. Gisteren liep het 5-jarig zoontje van don heer P. Wildenberg bij het uitgaan der I-Iei-school to Oss ver moedelijk eerst tegen een auto en werd toen door de passcerende tram Bosch—Helmond aangereden. Di rect werd het knaapje naar het R.K. Ziekenhuis ge bracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Utrechtsch student door den trein ver morzeld. Gisteren is op de spoorlijn te Houtum, ongeveer 50 m. van een onbewaakten overweg verwijderd, het lijk gevonden van een Utrechtsch student. Het hoofd was van den romp gescheiden. In de nabijheid heeft men een nieuwe fiets aangetroffen. Omtrent de oorzaak van dit ongeval staat met zekerheid nog niets vast. Een kind door den trein gegrepen en ern stig gewond opgenomen. De trein, die te 12.45 uur uit Den Bosch vertekt naar Utrecht, heeft bij blokpost 5, nabij Lunetten on der Utrecht, het kind van den baanwachter, dat op de rails speelde, gegrepen en over eenigen afstand mee gesleurd. Het kind werd vrij ernstig gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn, werd het raet denzelfden trein naar Utrecht gebracht, waar het in het zieken huis is opgenomen. Een éénhoofdige leiding? In ons nummer van gister maakten we melding van 'net a.s. aftreden van den heer F. A. Smit Kleine als directeur van het Prov. EFfectr. Bedrijf in Noordhol land. Hoewel de heer Smit Kleine zich over dit besluit niet nader wenschta uit te laten, eoo lezen wij thans in het „Hsbl.", meenen wij te kunnen zeggen, dat dit verband houdt met de plannen tot het stellen van dit bedrijf onder een éénhoofdige leiding. In de winterzitting van de Prov. Staten is een mo tie-Abrahams aangenomen, waarbij aan Ged. Staten wordt verzocht met voorstellen ie komen tot reorga nisatie van de leiding der bedrijven. Zooals bekend is, staat het P E.N. sinds ongeveer acht of negen Jaar onder de leiding van twee direc teuren, de heeren Van Oldenborgh die tevens di recteur is van het Prov. Waterleidingbedrijf en Smit Kleine. De bouw van de centrale te IJmuiden, waardoor het P.E.N. weer geheel opwekkingsbedrijf wordt, heeft in de Prov. Staten aanleiding gegeven tot het uiten van den wensch tot reorganisatie van de leiding Hoewel daaromtrent, zoover ons bekend is. nog niets vast staat, en ook nog geen voorstel van Ged. Staten ver wacht kan worden, schijnt de heer Smit Kleine een eventueele reorganisatie niet te willen afwachten. Een beslissing omtrent wijziging van de directie van het P.E.N. wordt den Staten, door dit uittreden van één der directeuren, natuurlijk gemakkelijker gemaakt. Daar de heer Smit Kleine die inmiddels met ver lof is gegaan den pensioen-gerechtigden leeftijd nog lang niet bereikt heeft, zal in de komende Sta tenvergadering ook te dezen aanzien waarschijnlijk nog een nadere regeling worden getroffen. NOORDHOLLANDSCHE WEGENCOMMISSIE. Op 15 Maart een tocht langs verschillende wegen. Dc Noordhollandsche provinciale commissie voor wegen en kanalen, heeft Maandag jl. haar eerste ver gadering te Haarlem gehouden. Tot plaatsvervangend voorzitter in geval van af wezigheid van den voorzitter, het lid van Gei. Staten D. Kooiman, werd benoemd de heer Th. M. Ketelaar. Onder meer werd besloten op 15 Maart a.s. geza menlijk een tocht langs verschillende wegen te onder nemen. Inzameling: van gelden voor het te vormrn Zulderzeefonds ten behoeve van de Ned. Herv. Kerk. In de consistoriekamer der groote kerk te Alkmaar, heeft de instalatie van een hoofdcomité in do classis Alkmaar voor de inzameling van gelden voor het Zul derzeefonds ten behoeve van de Ned. Herv. kerk plaats gehad. Dit comité bestaat uit de heeren C. Wljdencs Spaans te Anna Paulowna, mr. J. Belonje te Alkmaar, ds. A. E. van Baaien te Broek op Langendljk, D. Leguit te Schagen, G. J. van Leersum, notaris te Winkel, Jb. Swan Kzn. te Warmenhulzen, C. Kramer Glijnis te Noord-Schermer, ds. Van den Kieboom te Bergen (N.-H.) en ds. P. Groot Jzn .te Oudorp, twee laatstgenoemden als leden van het classicaal bestuur van Alkmaar. Ds. Van den Kieboom hield een korte installatlo- rede, waarna ds. Groot doel en werkwijze van het cv- mité uiteenzette en toelichtingen verstrekte. Het doel van het hoofdcomité is in de eerse plaats het vormen van sub-comité's in elke gemeente van de classis Alk- mVar. Ter sprake gebracht bij de behandeling van de Rtfksbcgrooting voor 1930 in de Eerste Kamer. Gister is er In de vergadering van de Eerste Kamer by de behandeling van de Rijksbegrooting voor 1930, door dc r.k. afgevaardigde, de heer Lanschot, op gewe zen, dat bezuiniging op het wegenplan, dat z.i. veel te kostbaar is, alsmede voorzichtigheid bij de financiering der Zuiderzeewerken hem zeer gewenscht leek. Een onverbiddelijke controle in het Depa van Finan ciën op de Zuiderzeewerken achtte spr. noodzakelijk. Ecn organisatorische fout van de eerste orde vond spr. dat onder den minister van Waterstaat alle Zuider- zeebelangen zijn ondergebracht De landbouwbelangen behooren niet onder zijn departement te ressorteeren.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2