Allintti Kiens- Mrattmic- LnlMlil „CARPE-DIEM", Eroit-Scboorl. Het Altaar der Eer Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. De moord te Bennekom. Doodgedrukt. Bij de inwerkingtreding van de Ziektewet. LEIDT GIJ Vittend leven? FOSTER'S PILLEN Auto bij Deventer in een beek gestort Dinsdag 4 Maart 1930. SCHEER 73ste Jaargang No. 8622 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Bechtsche zedelijkheid. TTit De V r ii z.-D emocraat: Nauwelijks heeft de regeering besloten tot het instel len van eene „dans-commissie" of de broederen, wetende hoe „rechts" deze extra-parlementaire regeering is, wa gen opnieuw een kansje om Beelzebub uit Nederland te verdrijven. i De Nederlander (C.-H.) verneemt n.1. dat „het bestuur van het Nedrl. werkliedenverbond, Pa trimonium een adres heeft gericht tot den minister van watertsaat, waarin adressant wijst op het euvel van het kaartspelen in de treinen, waarover hem meermalen ernstige klachten bereikten. Adressant heeft niet het oog op het optreden van bekende zwendelaars, want daartegen traden de directies reeds met succes op, maar het spel van de reizigers onder elkaar, dat dikwijls om grof geld geschiedt, en voor hen, die zich er niet mee inlaten, vaak zeer aanstootelijk is. Redenen waarom adressant den be windsman verzoekt bij de wijzigingen van het spoor- wegreglemcnt voorschriften te geven die het sterker optreden tegen het gesignaleerde kwaad mogelijk maken." Natuurlijk zal de minister van waterstaat toegeven. Hij is immers „rechts". Maar aangezien hij van kaart spelen geen verstand heeft (althans niet mag hebben) zal hij eene „kaartcommissie" moeten benoemen. We zijn op den goeden weg. Het wordt hoog tijd, dat er een „tooneelcommissie" wordt benoemd, om den mi nister voor te lichten in hoeverre maatregelen noodig zijn tegen het tooneelspel, waaraan zich de broederen toch veel heviger stooten dan aan het kaartspel. Dat daarnaast een „variété-commissie" noodzakelijk is, be hoeft geen betoog, Maar daarmee zijn we er nog lang niet. Het voetbal is niet langer een sport voor de jeugd, het is een zondig vermaak geworden voor de uitgaande wereld. Eene „voetbal-commissie" dient met bekwamen spoed geïn stalleerd. En wie ergert zich niet er aan, dat vrouwen en man nen gezamenlijk in een restaurant of tea-room thee drin ken? Zoo op den dag, als een eerzaam burger behoort te werken? Eene „tea-commissie" met scherpe instruc tie om het tegelijk theedrinken van personen van tweeër lei sekse onmogelijk te maken tijge dra aan het werk Het is wellicht nog niet tot de broederen doorgedrongen, dat de motorfiets met duo-zitting tot ongewenschte, ja ongepaste uitstapjes van jongens en meisjes of heeren en dames wekt: de tweepersoons-auto is niet minder gevaarlijk. Eene staatscommissie ter beteugeling van dit misbruik dient ingesteld: de „benzine-engel-commissie". Komt vrienden, speurt eens rondom u, welke vermaken in ons dierbaar landje nog mogelijk zijn. Gaat eens na, of piet aan elk die vermaken eene onzedelijke zijde zit enzoo ja wendt u tot de regeering, die immers „rechts" is en dus de zedelijkheid wil bevorderen, met het verzoek eene staatscommissie te benoemen ten einde enzoovoort. Het spijt ons maar bij het vernemen van dergelijke rechtsche extra-vagances denken wij onwillekeurig aan het vervolg op den ouden regel „Dem Reinen ist alles rein." Bloem» en Boomkweekery Telef. 502 Het adres voor sterk en gehard plantsoen. VOORDEELIGE PRIJZEN. FEC1LLETOS door ETHEL iV. DELL. 5. DEEL H. HOOFDSTUK I. Het zwarte Schaap. ,,'t Is een duivelswerk!" riep de oude kolonel Audley, nijdig, aan zijn knevel trekkende. „Ik kan den rommel niet langer by elkaar houden. Er moet op sommige din gen bezuinigd worden. De vraag is maar op wat?" Hij wees met een woedend gebaar naar het stapeltje brie ven, dat naast zijn ontbijtbord lag. „Het wordt hoe lan ger hoe erger." „Ik meende dat ge verleden jaar, toen Sylvia trouwde, zeidet dat dit het geheeel verschil zou uitmaken!" merk te Griselda op. „Als ik dat deed was ik een vervloekte zot." zei Ko lonel Audley. We zullen nu iets anders moeten verzin nen om het schip drijvende te houden dat kan ik je met stelligheid verzekeren of anders den geheelen rommel er aan geven." Griselda bewaarde het stilzwijgen. Ze was gereed met haar ontbijt en leunde nu in haar stoel achter over een forsche vrouw, met Indrukwekkend uiterlijk, grij zende haren, en in rijcostuum gekleed. Op veertigjarigen leeftijd bezat Griselda een persoonlijkheid, die weinig menschen aanmoedigde hun gevolgtrekkingen te maken.. Zij regeerde de huishouding van haar vader met ijze ren scepter. De oude Kolonel Audley ging met mopperen voort Hij haatte Griselda, maar in sommige opzichten had hij De vermoedelijke dader gearresteerd. Hij ontkent, doch wordt door mej. Boerwinkel pertinent herkend. Dreigende houding van de bevolking. Zaterdagavond is door de politie te Ede onder leiding van inspecteur Hulsman gearresteerd een persoon, die verdacht wordt den moord op mej. Koperberg te Ben nekom gepleegd te hebben. Het in de 34-jarige J. Hoek. koopman in breimachines, tegen wien verdenking was gerezen, aangezien hij vrijwel beantwoordt aan het signalement dat na den moord door mej. Boerwinkel werd opgegeven. De man, een inwoner uit Ede, was aanvankelijk on vindbaar, doch werd spoedig door de politie opgespoord. Hij is per auto naar Bennekom gebracht en aldaar met mej. Boerwinkel geconfronteerd. Het meisje heeft hem herkend en is tijdens de con frontatie flauw gevallen. De verdachte ontkent evenwel iets met de zaak uit staande te hebben. Bij hem thuis is een grijs pak in beslag genomen, dat nog nader door dr. Hesselink onderzocht zal worden. Groote verslagenheid in de geheele streel?. Diep gaat de geheele streek van Ede, Bennekom. Wolfheze en Arnhem gebukt onder het leed en de ver slagenheid, die het drama te Bennekom er hebben ge bracht Er is slechts één onderwerp van gesprek en dat is de afschuwelijke aanranding. De verhooren en onderzoekingen hebben de politie- en justite-autoriteiten tot de overtuiging geleid, dat het relaas van het misdrijf, gelijk mej. Boerwinkel dat ge geven heeft, juist is. ^Het schijnt, dat zij zelf en haar vriendin en collega Tine Koperberg zóózeer doodelijk verschrikt waren door de moordbedreiging van den onverlaat, dat zij, om in hemelsnaam maar niet gedood te worden, zooveel mogelijk deden wat de onverlaat wilde. Zelfs toen de man mej. Koperberg het ruwst-denkbare geweld aan deed, was mej. Boerwinkel niet by machte den aanvaller onschadelijk te maken, en zij trachtte eerst hem van haar vriendin af te trekken, toen hij gevolg gaf aan zijn bedreiging om, ten einde te voorkomen dat de po litie gewaarschuwd zou worden, het meisje dood te ste ken. Heldhaftig viel zij den man aan, die zijn slacht offer met een dolksteek in de hartstreek doodde. Mej. Boerwinkel kreeg daarbij over handen en polsen steken. Gelijk bekend is, kon de moordenaar zich uit de voe ten maken vóór de jachtopziener Rozenboom hulp ge haald had. Door mej. Boerwinkel herkend. Het volk met moeite op een afstand gehouden. Over de confrontatie van den vermoedelijken dader met mej. Boerwinkel wordt nog het volgende gemeld: Toen de auto met den verdachte voor het huis var. mej. Boerwinkel verscheen, verzamelden zich onmid dellijk honderden menschen, die een zeer dreigende houding aannamen tegen den verdachte. De politie had moeite om de menschen op een afstand te houden. Aan mej. Boerwinkel werd gevraagd: „Is hij het?" Zij was doodelijk verschrikt, maar: „Ja, hij ls het". De rechercheur Visser nam den hoed af en vroeg nog eens: „Is hij het?" „Ja." Het meisje dreigde te vallen. Men moest haar onder steunen. Buiten was er een massa volk. Met groote moeite, telkens met zijn browning dreigend, kon Visser ruimte maken, waarbij hij toch nog een paar schrammen op liep. Toen men reeds in de auto zat, dreigde men nog, maar de chauffeur Hunick gaf vol gas. Het verleden van den vermoedelyken dader. Hoek is enkele jaren geleden wegens aanranding veroordeeld. De kleeren zijn in beslag genomen voor bloedonderzoek. Verdachte'is 3 Januari 1895 te Dwingeloo geboren. De begrafenis van het slachtoffer. De begrafenis van het slachtoffer van den moord te Bennekom zal heden (Dinsdag) op de begraafplaats Moscowa te Arnhem geschieden. Dr. Hulst uit Leiden heeft Zaterdag de sectie op het '.ijk verricht. Ernstig ongeluk op de gasfabriek te Eind hoven. Zaterdagavond om half zes heeft op do gasfabriek te Eindhoven een ernstig ongeluk plaats gehad. De Gl-jarige opziener der stokerij P. K-, bevond zich onder de ovens op dc transportbaan tusschen de rails en de pijlers toen een vuurwagen kwam aanrijden voort bewogen door een stoker. K. kreeg den ijzeren rand van het wagentje tegen de borst en geraakte tusschen een pijler en het wagentje ge kneld. Zijn borstkas werd totaal ingedrukt De stoker, die den wagen voortbewoog had K. niet zien staan. K. was volkomen bij kennis en vroeg direct om bediend te worden. Hij verklaarde dat den stoker hoegenaamd geen schuld trof. Om half negen is de ongelukkige in het gasthuis, waarheen hij was vervoerd, overleden. Een krans op het graf van oud-minister Talma. De minister van arbeid, handel en nijverheid, mr. Ver schuur, heeft, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departement, mr. dr. A. L. Scholtens, en van den chef der afdeeling arbeidersverzekering van het depar- te ment mr. H. W. Groeneveld, Zaterdagochtend, op den il^g van de inwerkingtreding van de ziekteverzekering, te Bennebroek een krans neergelegd op het graf van oud-minister Talma, onder wiens ministerschap de aan vankelijke Ziektewet tot stand is gekomen. De heer Groeneveld voornoemd en mej. mr. G. J. Semberg, referendaris en sous-chef der afdeeling arbei dersverzekering, hebben telegrafisch den oud-minister van arbeid, handel en nijverheid dr. Slotemaker de Brui ne gelijkgewenscht met de totstandkoming van de ziek tewet In verband met de inwerkingtreding van de Ziektewet heeft het dagelijksch bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond Zaterdag aan oud-minister Slotemaker de Bruine een mand met bloemen gezonden en op het graf van oud-minister Talma te Bennebroek een krans ■■n neerleggen. dienst van haar. „Daar zit ik nu, vastgelijmd in dit god vergeten gat. alleen om te wonen in een streek waar ge jaagd wordt Waarom ik me voor den duivel heb laten overhalen Ierland vaarwel te zeggen, weet ik zelf niet. Welnu, jij zult er voor lijden, dat is alles. Wat je nu hebt, kun je later niet hebben. Het zal ermee eindigen, meisje, dat je voor je brood moet werken, en ik hoop dat je er plezier van beleven zult" „Dat doe ik nu reeds," antwoordde Griselda. Op haar aandringen hadden zij vijf jaren geleden hun Iersch tehuis vaarwel gezegd, en het was haar onver schillig dat haar vader nooit opgehouden had dier stap te betreuren. Het was ook op haar aanraden geschied, dat ze zich gevestigd hadden in dit saaie dorpje in de Wolds, waar alles opgeofferd was, ten einde hen in staat te stellen hun plaats te behouden in Engelsche jacht kringen, waar haar jongere zuster Sylvia eindelijk een echtgenoot in haar netten gevangen had. Het lag niet In de bedoeling van Griselda dat alles ten slotte hierop zou uitloopen, nu haar jeugd voorbij was. haar eigen brood zou moeten verdienen. Niet geheel ongerechtvaar digd, oordeelde zij dat ze een zekere mate van nuttig werk verricht had, door de huishouding van haar vader te besturen. Er mocht niet aan getwijfeld worden of het was aan Griselda te danken geweest dat ze er In ge slaagd waren in het graafschap een zekere positie te bekleeden, waarvan anders geen sprake geweest zou zijn. Als dit niet zoo geweest was. zou het huwelijk van Syl via met Sir Bentleigh Merrion nooit tot stand gekomen zijn. Wat haarzelve betreft, had zij alle kansen op den hu welijken staat reeds sedert geruimen tijd opgegeven. Haar vaders zinspelingen en bedreigingen met betrek king tot de toekomst, hadden haar den laatsten tijd eenigszins verontrust, niettegenstaande haar beslist voor nemen zich geen zorgen te scheppen voor den tijd. Het was een moeilijk vraagstuk, langs welken weg verdere bezuinigingen ingevoerd konden worden. „Ik ben niet van plan mij angst te laten aanjagen," merkte zij op. „Er bestaat een geneesmiddel voor iedere kwaal. Als de dingen werkelijk den laatsten tijd zoo'n kwaden keer genomen hebben, moeten we een uitweg zien te vinden." Kolonel Audley was met een beweging van radeloos En hebt gij last met uw spijsvertering? Gebruik dan Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel, hetwelk den stoelgang volkomen regelt. Alom ver krijgbaar. (065 per flacon. heid opgestaan. „Nu dan is het beter er wat mee voort te maken." zei hij. „By mijn dood houd* mijn pensioen op, dat weet je, en het weinige dat ik achterlaat zal niet veel te beteekenen hebben als het in twee porties ver deeld moet worden." Bij deze zinspeling verscheen een harde uitdrukking ln de oogen van Griselda. „Hebt ge dat aldus beschikt?" vroeg zij. „Ja. zoo heb ik het beschikt!'! flapte hij er woest uit. „Wat had je anders verwacht? Verbeeldde je je dat ik het kind totaal onbemiddeld zou achterlaten, hoewel de Hemel weet het" hij stiet een boos lachen uit „ik het nog zou kunnen doen. De helft van niets zou haar deel kunnen zijn en dat van jou." „Ge bedoelt." zei Griselda op volmaakt onverschilli gen toon, ,dat ge in uw testament Charlotte volkomen gelijkelijk met mij bedacht hebt?" „Hoe kon ik anders handelen?" vroeg hij. „Ik denk," zei zij met de grootste bedaardheid, „dat ik reeds jaren geieden bewezen had. dat Charlotte er geen recht op heeft op gelijken voet met de andere fa milieleden behandeld te worden." „Neen. bewezen heb je dat nooit." antwoordde hy. „Het is nog oen open vraag dat zal het altijd blijven." „Er bestaat niet langer twijfel, of haar moeder heeft zich schuldig gemaakt aan overspel." „Drommels, je ziet er niet tegen op het kind bij den naam te noemen." „Neon. dat doe ik ook niet." zei Griselda. „Dat ligt zoo in mijn aard. en ik herhaal dat Charlotte geen mo- reele rechten op u kan laten gelden, en dat ze nooit geboren had moeten worden." „Och. daar kan ik niets aan veranderen! Ze werd ge boren. en, of ze er recht op heeft of niet. ze heeft al die jaren mijn naam gedragen, en ik kan haar nu het zoover is. niet met goed fatsoen verloochenen." „Dat geef ik toe," erkende Griselda. „Maar ik betwist u het recht, haar tot mijn mede-erfgename van uw na latenschap te maken." „Vervloekt," bromde hij. „Ik erken dat het jammer is dat ze tot een volwassen meisje opgroeide- Maar, in ieder geval, ze is jong, en ze zal wel gezond zijn ook. Waarom laat je haar niet voor haar brood werken?" „Ze bezit geen hersens," antwoordde Griselda, „Ze zal Den weg byster geraakt en door de brugleu ning gereden. Zaterdagavond reed een open Chevrolet, waarin vier varkenskooplieden uit Laren (Geld.) zaten, van Deventer over den rijksweg naar Zutphen. Bij de Koerhuisbeek schijnt de bestuurder. Klein Nulend verblind te zijn door het licht van een anderen auto. Hij raakte den weg bijs ter en de auto stortte in het door de beek gevormde ra vijn, circa 6 meter diep. De menschen hebben daar ge- ruimen tijd gelegen, voodat zij werden opgemerkt. De bestuurder was onder den auto beklemd geraakt, doch werd door de passagiers met het hoofd boven water ge houden. Ten slotte zijn allen door te hulp gesnelden op den wal gebracht. Twee van hen waren er zonder noe menswaardige verwondingen afgekomen. De bestuurder werd door de dokters Bertels, Fischer en Leigncs Bak hoven met kunstmatige ademhaling bijgebracht" en daar na naar het St, Josephgesticht te Deventer vervoerd. Zijn toestand is redelijk. Zekere Stegeman was vry ernstig aan het gelaat verwond. De auto is geheel ver nield. DWARS DOOR EEN PAND GEVALLEN. En geen letsel bekomen. Zaterdagmiddag speelden enkele jongens op het dak van een pand aan de Iloogstraut ie Rotterdam. De 14-jarige A. v. II. is daarbij door een glazen lan taarn gevallen. Hij kwam een verdieping lager te recht op een horizontaal raam. Ook (laar viel hij doorheen. Weer een verdieping lager lag weer een horizontaal raam. Dit brak, maar de jongen bleef op de sponningen liggen. De lawine van glasscherven kwam terecht in een uitstalling van schoenen, waarin ecnige ver woesting werd aangericht. De jongen heeft geen let sel gekregen. DIEFSTAL VAN 7000 DUBBELTJES. In een woning aan den Utrechtschen Straatweg te Hilversum is een brutale inbraak gepleegd. De da ders het vermoeden bestaat dat er meer dan één persoon schuldig is aan het. misdrijf hebben zich door verbreking van een ruit toegang tot de woning verschaft, waarna zij op de slaapkamer uit een la dekastje een sigarenkistje namen en zich den in houd, bestaande uitzeven duizend dubbeltjes, toe eigenden. De commissaris van politie verzoekt een ieder, die in aanraking komt met personen, die voor hun uitgaven een meer dan gewone hoeveelheid dub beltjes gebruiken, zich onverwijld tot hem te willen wenden. VUURBOL OP DEN WEG. Woensdagavond is nabij Zeddnm een merkwaar dig natuurverschijnsel waargenomen. Plotseling werd het op den weg licht als hij dag en toen eonige per sonen omkeken zagen ze een vuurbal over den weg rollen. Gelijktijdig werd een scherpe zwavellucht waargenomen. Van de vuurbol is niets teruggevon den. GASOVEN ONTPLOFT. Arbeider levensgevaarlijk gewond. Zaterdagmorgen had in de werkplaats van de N.V. Nijmeegsche Ijzergieterij en Machinefabriek aan <le Voorstadlaan te Nijmegen een ontploffing plaats iyi een gasoven. De ovendeur werd door'een glazen dakbeknpping geslingerd. De arbeider Mol, die bij den oven werkte, werd zwaar gewond aan hoofd en pols. Hij werd bewus teloos opgenomen en naar het Wilhelminaziekenhuis overgcbacht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Nader wordt gemeld, dat het slachtoffer aan de bekomen verwondingen is overleden. nooit iets nuttigs kunnen verrichten." „Als meisjes niet zichzelf bedruipen kunnen, behoor den ze te trouwen." merkte Kolonel Audely op. „Dat deed Sylvia ook." „Trouwen!" riep Griselda uit. „Ja, hoe oud is ze nu?" „In November zeventien geworden," zei Griselda. „Juist den goeden leeftijd!" verklaarde Kolonel Aud ley. „Welnu, waarom laat je Sylvia zich voor ditmaal niet eens verdienstelijk maken? Laat haar Charlotte voor een seizoen te Londen bij zich vragen. Ze ziet er tamelijk goed uit. De een of andere gek zal haar zeker voor zich verlangen, en dan zijn wij haar in ieder geval kwijt" „Het lijkt mij een beetje voorbarig en ze zou waar schijnlijk den verkeerden weg opgaan." zei Griselda, maar toch klonken haar woorden alsof ze het voorstel nader overwoog. Dit ontgirg haar vader niet en hij wist er snel gebruik van te maken. „O. iets wagen moeten we altijd", merkte hij op. „Sylvia moet dat zien klaar te spelen. Ze is ge heel en al reine onschuld en al die dingen juist het type om een rijken ezel aan te trekken, die zijn buik van het andere uiterste vol heeft. En doet zy dat, bij Jupiter dan zal ik mijn testament ten gunste van jou veranderen." „Ik kan zeker bewerkstelligen dat Sylvia haar voor een tijd te logeeren vraagt," antwoordde Griselda koel tjes. „Maar als ze gaat, moet ik er in huis een dienst bode bij hebben. Juffrouw Dicker kan alles niet alleen doen." „O, je kunt gemakkelijk een meisje uit het dorp krij gen, die het werk van Sylvia verricht. Dat zullen we best in orde brengen. En het zou een pak van mijn hart zijn ook. Kom, kom. we moeten dit dadelijk doorzetten." „Het zal u een sommetje geld kosten, dat hoogstwaar schijnlijk weggesmeten zal zijn," merkte Griselda op. „Ze bezit geen costumes, die ze met mogelijkheid in Londen kan dragen, en in deze buurt zijn zulke ook niet te koop."' Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1