SchagerCourant Raad Den Helder. Het Altaar der Eer Tweede Blad. MIJNHARDT'S Waarnaar men luistert Donderdag 6 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8624 Vergadering van 4 Maart 1930. liet was reeds half tien toen de Burgemeester de zitting opende en het woord gaf aan den heer Meijer, die de navolgende motie indiende: De raad der Gemeente den Helder, bijeen in ver gadering van 4 Maart 1930, kennis genomen hebbende van Bijlage 171 (1929), waarbijhet College, zelf de moeilijkheid inziende, den Baad uitnoodigd, een keuze te doen uit drie oplos singen: gezien het belangrijke verschil van inzicht, dat 'fer bestaat tusschen de vier rekwestranten; overwegende dé groote moeilijkheid, om zoo kort na de invoering van het werktijdenbesluit voor win kels reeds een winkelsluiting voor te stellen, die sterk moet ingrijpen in de belangen van zaken, on derling zoo zeer uiteenloopend, overwegende mede het feit, dat de Winkelsluiting reeds deze week in de Tweede Kamer in openbare discussie komt, Besluit: Het „Werktijdenbesluit voor Winkels" van 13 Juni 1929, S. 313, eerst nog eenigen tijd, zonder gewijzig de gemeentelijke Winkelsluiting, in werking te laten, teneinde aan werkgevers- en werknemersorganisa ties overleg zelf tot een oplossing te komen, om te zijner tijd, mocht een Rijkswet onverhoopt uitblijven, een gemeentelijke regeling der Winkel sluiting vast te stellen, waarbij dan een vrije mid dag kan worden opgenomen. De heer Biersteker betreurde het, dat de heer Meijer deze motie niet dadelijk, de vorige week, heeft ingediend. De kwestie van het overleg, dat in de motie wordt gelanceerd, gaat den Raad niets aan, en evenmin de wenschelijkheid van een vrijen middag. Spr. was het met de motie eens, doch wilde toch de kwestie der winkelsluiting ook van zijn kant be lichten. Van zijn kant diende spr. een kortere motie in, luidende: de Raad der gemeente Den Helder be sluit ten aanzien der Winkelsluiting de Rijkswet af te wachten. In een zeer breed betoog behandelt de heer Bier steker dan de rede verleden week Dinsdag door den heer v. d. Vaart uitgesproken Diens geheele betoog is geweest een pleidooi voor de belangen, zooals zij het dan noemen, de onderliggende klasse, in casu de handels- en kantoorbedienden, llun belang is hoofd zaak en van S.Ü. zijde komt men tot de stelling, dat hierdoor het algemeen belang wordt gediend. De be langen van de bedienden-werknemers zouden moeten domineeren, en de belangen van anderen, in de eer ste plaats van de patroonswerknemers ondergeschikt zijn. Spr. noemt dat de wereld op den kop zetten. De patroons zouden ondergeschikt worden gemaakt aan de wenschen van een bond met een gepronon ceerd politiek cachet. I-"n spr. wijst dan nog op het geringe «aantal personeel, dat lid van den bond is. De voorstelling, het algemeen belang te dienen, door enkelen voorgesteld, doet dan ook wel iet of wat zonderling aan. Spr. wil dan het beginsel eens be lichten. Spr. ziet het „algemeen belang" eens. De be langen, van allen behooren te worden behartigd, er behoort tusschen patroon en arbeider een onderlinge band te zijn; gemeenschappelijk belang en daarmee gepaard, een gemeenschappelijke overtuiging. F.en goed patroon voelt zijn verantwoordelijkheid, zijn plicht tegenover zijn personeel. Maar ook omgekeerd, goed personeel voelt zijn plicht tegenover den pa troon. Dan groeit het recht en wordt de tijd voor codeficatie van dat recht rijp. Spr. wijst daar tegen over op een andere strooming, dat de taak der wet gevers zich niet bepaalt tot het regelen van wat langzamerhand als recht onder het volk leeft, doch dat steeds meer de politieke constellatie aanzet om wetten te maken, die recht moeten scheppen. Het gevolg is, dat niet meer de practische ervaring doet leeren, wat noodig. is te reglementeeren, maar veel al de theorie. Zeer sterk komt dit uit in het aan de orde zijnde onderwerp, de winkelsluiting. Van een bezonken, overeenstemmende meening van partijen kan niet worden gesproken. Over geen enkel punt be staat volledige overeenstemming en dat kan ook niet anders, waar er door verschil van branche, zooveel uiteenloopende belangen zijn. Zijn er dus onder de FEUILLETON door ET HEL M. DELL. 7. „Zoo Is het beter." zei Griselda. „Wees nu niet weer *oo kinderachtig, of ik zal je moeten straffen. Ik heb Je laten roepen om je te zeggen dat Sylvla zoo vrien delijk geweest is je voor een seizoen te Londen bij haar te logeeren te vragen. Ik weet niet welk een last je daar zult veroorzaken, maar zoo staan de zaken. Je zult daar je beste beentje dienen voor te zetten zie een man te krijgen als je kunt, want met je ongezonde opvattingen en inbeeldingen, kan ik je hier niet langer om me heen zien. Wat is er? Waarom sta je me zoo wezenloos aan te gapen?" Weg waren de tranen van Charmaine. Zij stond daar, de oogen wijd opengesperd, met ingehouden adem, een warme blos steeg haar naar de kleurlooze wangen. „O, Griselda." bracht ze met moeite uit ..Meen je... meen je het werkelijk!" „Sta toch niet fe zaniken!" riep Griselda geprikkeld „En doe geen idiote vragen! Ik meen altijd wat ik zeg En dat doet mij denken aan iets anders het belang rijkst van alles. Wij hebben besloten Je deze kans te geven, omdat je je nooit aan deze huishouding hebt kunnen aanpassen, en hoe spoediger je je een eigen nestje kunt bouwen, des te beter. Gelukt het je niet. dan zul je te zijner tijd voor je brood moeten werken, of en dat lijkt me waarschijnlijker in het armenhuis te recht komen. Maar, laat ik je ernstig waarschuwen, Charlotte, er geen misbruik van te maken! Je behoeft me niet zoo aan te gapen. Je bent niet voor niets je moeders dochter, en je weet zeer goed wat ik daarmee bedoel, Als je ooit een smet op onzen familienaam durft te werpen, doe je beter met je gezicht hier nooit meer te laten zien, want doe je het tocht dan zal ik Je 'n afstraf fing geven, dat de wensch je bekruipt van nooit ge boren te zijn." Ze stiet de laatste woorden uit met een opzettelijke grimmigheid, die als een doodvonnis door de kamer weergalmde. „Je hebt me begrepen?" vroeg Griselda. Het aangezicht van Charmaine had zijn gewone bleek heid weer aangenomen. Zij antwoordde met zeer flauwe •neringowcuuen ai grooiw verschillen, nog erger wordt het als men de belangen van het personeel erbij noemt. Mogen nu de belangen van het personeel al leen den doorslag geven Het algemeen belang wordt hierdoor niet gediend. En bovendien voor het per soneel is het werktijdenbesluit ingevoerd. Als de heer Van der Vaart zoo gemakkelijk spreekt over de sluiting op Donderdagmiddag, dan geeft hij blijk, dat zijn blik niet verder reikt, dan zijn eigen omge ving, d.i. in arbeiderskringen en de arbeidersbewe ging en natie van de behoeften van den winkeltoe stand en hun voldoen aan de verlangens van het bui- tenpubliek blijkt hij niet te hebben. Dat de S.D. in hun bekende kortzichtigheid, waarbij zij steeds in de eerste plaats opkomen voor de on derliggende klasse, de groote belangen van een toe nemend vreemdelingenverkeer niet inzien, kunnen wij slechts betreuren. Het zal dus wel geen verbazing wekken, dat wij niets gevoelen voor de inwilliging der wenschen uit gedrukt in het adres van den Bond van Handels- en kantoorbedienden. Spr. gelooft dit adres gemist te kunnen noemen een uitvloeisel van politieke verlan gens. Deze meening is door de rede van den heer Van der Vaart nog versterkt. In zijn verder betoog wijst spr. op het streven der S.D. tot coöperatie en dat dus de belangen van den middenstand niet door de S.D. zullen worden ge diend. T.a.v. het vraagstuk der winkelsluiting oordeelt spr. dat de overheid zich van regeling dient te ont houden, tenzij er zoodanige andere belangen van al- gemeenen aard zijn, die ingrijpen en wettelijke rege ling noodig maken. Spr. wijst dan op de spoedige be handeling van de rijkswet op de winkelsluiting en oordeelt dat het zelfs de vraag is of de gemeenteraad in dezen niet incompetent geacht moet worden, aan de hand van art. 151 der gemeentewet. Spr.'s meening is, dat wij momenteel dus monni kenwerk verrichten en gerust kunnen eindigen over de winkelsluiting te beraadslagen over wijziging der verordening. Wij weten: er komt een Rijkswet en we hebben dus daarop te wachten. Naar aanleiding van een vraag van den he$r Bier steker trok de heer Meijer de laatste alinea van zijn motie in. Verschillende raadsleden wilden nog het woord, doch de Burgemeester weigerde het woord, hetgeen vele protesten aan de raadsleden ontlokte, en ten slotte werd besloten de discussies voort te zetten. De heer Monhemius betuigde zijn vreugde voor de motie-Meijer te kunnen stemmen, waarna de heer Schoeffelenberger protesteerde tegen het negeeren van het door hem ingediende voorstel. Spr. betoogde, dat de rede van den heer Van der Vaart zuiver fas cistisch was; van democratie was geen sprake. Juist van de zijde van spr. is een democratisch voorstel ge daan. De heer Terra juichte de motie-Meijer toe en be treurde dat daarover nog zooveel gesproken moest worden. De heer Van der Vaart, repliccerend, betoogde, dat geen enkel steekhoudend argument tegen het adres van don Bond van Handels- en Kantoorbedienden was gehoord, terwijl juist de door spr. aangehaalde citaten uit het kamp van den Middenstand kwa men. Spr. merkte op, dat de gemeenten wél de be voegdheid hebben winkelsluitingsverordcningcn te maken. De vrije middag was voor spr. hoofdzaak en de gemeente kan in deze regelend optreden, daar dit in de wet niet zal worden opgenomen. Van de win keliers hebben wij in deze geen steun te verwach ten, daar nog kort geleden in sommige zaken nog weken werden gemaakt van 90 uur. Spr. betwistte het, dat hij -de dictatuur van den arbeid predikte. Het gaat er niet om of de verzoekende bond slechts 20 leden telt, het gaat alleen om het algemeen belang, doch vertrouwen in den ernstigen wil van den win kelier kon spr. niet hebben. Naar spr.'s meening moest, de overheid in deze regelend ingrijpen. Spr. ging op een ander nog dieper in, doch de Raad toonde zich vrij onverschillig. Anders werd het toen de heer Borkert aan het woord kwam over zijn uitlating over den kleinen winkelier. Het was naar aanleiding van een rede van den heer Eijlders met een traan in zijn keel. Juist het kapitalistische stelsel drukt den kleinen winkelier: kijk maar naar de Bijenkorf in den Haag. Ook de kleine winkelier behoort bij de onderliggende klasse. Juist dat zijn de martelaars in het quadraat, spr. constateerde dat dagelijks. Derde spreker van de roode fractie was de heer Minnes, die het standpunt van den Bond van Han dels- en Kantoorbedienden nog eens nader toelichtte, doch niet geheel gereed kwam en dus zijn rede af brak, waarna de vergadering werd verdaagd tot a.s. Dinsdag. stem. O, ja, zeker ik zal niets doen, dat schande over je zou kunnen brengen." ,/ïk zou het je niet aanraden ook," beet Griselda haar toe. „Nu kun je gaan. En probeer een klein beetje ge zond verstand aan den dag te leggen, of je zult je te Londen tegenover iedereen bespottelijk maken. Dat zal waarschijnlijk toch wel het geval zijn." „O, ik zal mijn best doen," antwoordde Charmaine, en, het vertrek verlatende, vluchte zij als een konijn naar zijn hol In de keuken teruggekeerd en hijgende van haast en opgewondenheid, maakte zij Juffrouw Dicker dee!- genoote van het heuglijk nieuws, in trillende tonen, die nauwelijks voldoende waren om haar blijdschap over het vooruitzicht te vertolken. Juffrouw Dicker evenwel, verheugde zich er zeer over, om harentwil. „O, wat een verrassing!" riep ze uit. „Ik had van de zijde van Juffrouw Griselda nooit zoo iets aardigs verwacht. Ben je er niet blij om? Ik geloof waarlijk dat je er om geschreid hebt!" „O, het is niets niets!" antwoordde Charmaine. „Griselda was tamelijk boos en beknorde mij over het porcelein. Maar nu ben ik er weer geheel overheen." „Maar je verheugt je er niet zoo over zooals je be hoorde," merkte Juffrouw Dicker op, haar met teedere bezorgdheid aanziende. „Wat had ze nog meer tegen je zeggen?" „Niet veel." zei Charmaine. „Alleen dat ik dom was en dat de menschen zich vroolijk om mij zouden maken als ik niet met wat meer verstand te werk ging." „Wat een onzin." zei Juffrouw Dicker. „Wat kan ze op je aan te merken hebben? Je bent zoo schoon als een roos, liefje, en geen sterveling zal zich vroolijk om je maken. Iedereen zal van je houden." Charmaine zuchtte. „Ik begrijp niet hoe dat kan. Ik ben zoo vreeselijk schuw voor menschen die ik niet ken voor menschen, die in den smaak van Griselda vallen. Dan maak ik mij somtijds zoo angstig dat ik nauwelijks een woord spreken kan." „O, heb maar geduld!" zei juffrouw Dicker met ver troostende zekerheid. „De menschen zijn héél anders dan je denkt. Je zult best kunnen opschieten met juffrouw Sylvia o, neem me niet kwalijk met haar Ladyschap bedoel ik." „Ja, Sylvia is nooit onvriendelijk tegen mij," stemde Charmaine toe. Maak je dan nergens ongerust over, lieve." zei juf frouw Dicker. „Je zult den schoonsten tijd van je le ven doormaken. Kijk het zou me zelfs niet verwonderen als je zoo'n aardigen jongen man leerde kennen, die met je trouwt voor je het weet." Charmaine had haar verstelwerk weer opgenomen. V LIJD AG, 7 MAAKT. Hilversum ClSTi» 31.', 10.001013 Tijdsein en morgenwijding; 12.00 Politie berichten; 12.15—2.00 Middagmuziek door het AVRO trio; 205 -2.45 Uitzending voor scholen: 2.45- 3.00 Gra mofoonmuziek; 3.00—4.00 Maak het zelf! door Céüne SchaakeVerkozen: 4.30— 5.00 Giomofocnmuziek; 5.C0- 5.30 Lezing over ue Openbare school en Volksonderwijs door burgemeester Welleman van Krabbendijke: ö.Tj 6.45 Gramofoonmuziek; 6.45—7.15 Cursus Spaansch voor beginners; 7.157.45 Radio-cursus voor de Binnenvaart; 7.45 Politieberichten; 8.00—9.35 Concert door het omroep orkest o. 1. v. Nico Treep; Tholen cn Van Lier: Popu laire levensliedjes; 9.35 Uitzending opera „Aida", na af loop Gramofoonmuziek tot 12 uur. Hulzen (298; na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 103011.00 Tijdsein en Korte Zlekendiens- K.R.O. 11.30—12.00 Godsdiensthalfuurtje: 12.00-1.15 Tijd sein: Lunchmuziek door het K.R.O.-trio, 1.152.00 Gra- mofoonplaten. N.C.R.V. 1.005.00 Tijdsein; Christelijk Liederenuur- tje door Joh. de Heer: 5006.30 Tijdsein; Concert te ge ven door het Chr. Radio-Orkest. K R.O. 6.306.40 Beursberichten Vaz Dias; 6.40--7.00 Tuinbouwhalfuurtje; 7.007.30 Cursus in schriftverbete ring. V.P.R.O. 7.30 Weekuitzending; 7.30 Persberichten; 7.40 Cyclus kerk en kerkgaan; 8.15 Concert; 8.50 Lezing c'.oor Ds. G. Westmijse; 9.30 Concert; 10.00 Voordracht eigen werk Joor Martien Beversluis; 10.20 Concert. Zoeken (1685 M.) 11.20 Platen; 1.50 Kinderuurtje; 3.00 Coylon van nu; 3.50 Concert: 5.40 De vrouw gisteren en heden; 7.20 Pop. muziek; 7.50 Koorzang; 8.20 Boedapester trio; vroolijke uitzending. Da vent rv Jr. (179 M.) 1.35 Licht concert: 5.35 Kinderuurtje: 7.00 Orgelcon cert; 7.35 Cabaret; 8.20 Vroolijke spelen; 10.35 Nieuws. Londen (1558 M.) 12.50 Orgelconcert; 2.45 Schooluitzending; 4.50 Licht concert; 5.35 Kinderuurtje; 7.00 Sonaten van Beethoven 8.05 Liederen; 11.00 Verrassing; 11.15 Dansmuziek. Wcenen (516.4 31.) 2.50 Concert; 3.50 Kamermuziek; 6.50 Italiaansch; 7.20 „Kolportage", aansi. avondconcert. Hamburg (473 M.) 12.25 Concert; 3.35 Romantische muziek; 4.20 Sprook jes; 7.20 Operaavond; 9.50 Buitenl. zenders; 10.30 Nacht concert. Langenberg (473 31.) 6.20 Concert; 9.35 Platen; 11.30 Mech. Muziek; 12.25 Concert; 2.30 Kinderspeeluurtje; 4.50 Concert; 7 20 Avondconcert; 8.20 Een vrouw zonder beleekenis, luister spel van Oscar Wilde. Concert. Brussel (509 31.) 5.20 Kamermuziek: 6-50 Platen; 8.35 Concert Radio Paris.(1725 31.) 12.50 Platen: 4.05 Concert; 5.50 Heruitzending van Praag „Libouche" onuitgegeven opera van Smetana; 9.05 Nationale Tsjechische avond. ZATERDAG. 8 MAART. Hilversum (1875 M.) 10.0010.15 Tijdsein en morgenwijding; 12.00 Politie berichten; 12.15—2.00 Middagmuziek door het AVRO-en- semble; 2.002.30 Fllmpraatje door Max Tak; 2.304.00 Filmmuziek uit theater Tuschinski; 4.004.30 Modepraat je; 4.305.00 Sportpraatje; 5.005.80 Gezondheidshalf uurtje: 5.306.00 Cursus Duitsch voor gevorderden en conversatie; 6.007.45 Tijdsein: Vooravondconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep; 7.45 Politieberich ten. V.A.R.A. 8.00 Concert; te geven door het kinderkoor „De Jonge Stem"; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 11.00 Vara-varia; Na afloop gramofoonmuziek. Huizen (298; na 6 uur 1071 M.) K.R.O. 8.159.30 Gramofoonplaten; 11.3012.00 Gods dienstig halfuurtje; 12.001.00 Tijdsein; Gramofoonpla ten; 1.002.00 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio; 2.00 3.15 Kinderuurtje; 3.153.30, Lezing over „Aquarium- en Terrariumkunde". N.D.O.* 4.004.30 Cursus Esperanto voor beginners; 4.305 00 Cursus Engelsch voor beginners. K.R.O. 5.006.00 Gramofoonplaten; 6.006.15 Tijdsein; „Dat is juist hetgeen Griselda zoo vurig hoopt." zei ze met gedempte stem. „Maar wie zou er nu met mij wil len trouwen, terwijl ik het zelve ook niet zou aandurven of het moest zijn met iemand zooals die lieve Rory Durfal, die vijf jaren geleden zoo aardig tegen me was," „Herinner je je hem nog!" riep juffrouw Dicker. „En nog wel na al die jaren! Want al dien tijd heb je nem nooit weergezien. Wij verhuisden naar hier, zoodra je weer beter was." „Dat weet ik." antwoordde Charmaine verdrietig. „Ik denk niet dat ik hem ooit terug zal zien. juffrouw Dic ker. Maar ik zal altijd van hem blijven droomen. Hij is een van die menschen, die men nooit vergeet." „Hemeltjelief!" zei juffrouw Dicker. „Welnu, laten we dan hopen dat je Iemand ontmoet die is zooals hij! Maar neem je in acht voor een van die losbollen, lieve juf frouw Charmaine! Dat leidt tot niets anders dan el lende." „Zou Griselda iets van dien aard bedoeld hebben!" vroeg Charmaine plotseling. „Wat zeg je liefje?" „Zou Griselda zooiets bedoeld hebben?" herhaalde Charmaine. „Ze zei dat lk mijn kans niet mocht misbrui ken of schande brengen aan de familie. Ze voegde er bij dat ik haar bedoeling begrijpen zou, omdat ik mijn moe ders dochter was. Maar ik begreep ze niet, juffrouw Dicker" zij had haar oogen, vol van de reinste on schuld, nu opgeslagen „wat kan ze ermee bedoeld hebben? Heeft mijn moedertje dan ooit iets gedaan dat schande over hen gebracht heeft?" Juffrouw Dicker had juist een heet strijkijzer van de kachel genomen. Zij liet het plotseling op de tafel val len als had ze zich gebrand: toen nam ze het even driftig weer op en smeet het kletterend op de kachel. „Wat is er?" vroeg Charmaine. „Wat is er juffrouw Dicker?" En den rug naar het meisje gewend, en met een stem die eigenaardig trilde, antwoordde juffrouw Dicker ge ruststellend: „O. denk er niet verder over. liefje. Spreek mij daar niet van! Dat verdraaide ijzer wil vanmorgen niet zooais ik wil." En, instinctief gehoorzamende, vroeg Charmaine niet verder. HOOFDSTUK IIL Asschepoetster. „Je zult je tot zekere hoogte zelve moeten arnusceren lieve." had de goedbedoelde waarschuwing van Sylvia Merrion tot Charmaine geluid, den avond van de aan komst van het meisje in de weelderig ingerichte flat in Malfayr, waar Sylvia en haar man voor dat seizoen hun intrek genomen hadden." ..Lente in DuAschland"; 6.156 40 Gramofoonplaten; 6.40--7UQ Journalistlek-v/eckoverzicht; 7.00---7.30 Gramo- /oonp!..ten: 7.80—-8.00 Lezing over het Mohammedisme; 8.00--8 30 Tijdsein en gramöfoonnlaten8.86—9.30 Con cert rloor bot K.R.O. orkest; 9.30 9.4D Persberichten Vaz Dias. 9.-10 -10.00 Gramofoonplaten; 10.00 11.00 Ver volg K.R.O.-orkest; 11.00- 12.00 Gramofoonplaten. Zeescn (1335 31.) 1.20 riaten: 3.05 Vrouwenuurtje: 5.40 Uit de Hongaer- sche litteratuur; 6.25 Einding leest; 7.20 Actueele uit zending: 7.50 Concert. Dansmuziek. Daventry Jr. (179 31.) 3 50 Licht Concert; 4 05 Dansconcert; 5.35 Kinderuur tje; 7.00 Milit. Concert: 7,20 „In het Donker luisterspol 9.30 Orkestconcert: 10.35 Nieuws. Londen (1553 M.) 5.35 Kinderuurtje: 7.05 Beethoven'» sonaten; 7.50 „Boa- ten ai the Post" Burleske; 8 20 Omroeporkest10.05 Cabaret; 11.15 Dansmuziek. Wcenen (MO.! 31.) 2.25 Concert: 4.50 Kraaienkolonies in het Wocns"l;e Woud5 20 Blaasmuziek: 6.20 Fontana leest: 6.50 Ac tueele uitzending: 7.25 Das Dreimadlerhaus (Schubert- Berté). Hamburg (172 31.) '.2.25 Concert: 2.50 Boekenuurtje3.50 Kamermuziek; 5.35 Concert; G.29 Instrumentaal selistenconcert: T20 Ro mantici; 9.25 Actueele afdeelin^; 10.05 Dansmuziek. Langenberg 175 31.) 6.20 Concert; 9.35 Platen; 10.50 Schooluitz.; il "0 Ten toonstelling Huis en Familie; 12.25 Concert: 4.50 Vesver- concert; 7.20 Vroolijke avond. Nachtmuziek en Danscon cert, Brussel (509 31.) 5.20 Concerttrio; 8.20 Orkestconcert. Radio-Pa (1725 M.) 9.20 Concert; 12.50 Platen: 5.20 Concert; 9.05 Concert. i i .v des d ao. ELECTKISCH HUIS. Gedicht na een bezoek aar. een geheel electrisch ingericht huis. Een druk op de bel en je staat in het licht De voordeur gaat open, de voordeur gaat dicht. Meteen komt er warmte, de kachel gaat aan, Daar U door de deur in het huls is gegaan. Dan gaan in de hal licht en kachel weer uit Zoo gauw U de kamerdeur achter U sluit. De klok is electrisch, de lamp evenzoo. Electrisch verwarmd Is ook uw bureau. De tafel in de eetkamer staat alweer klaar. De boter is zacht en het eitje is gaar. Het brood is geroosterd, de thee is juist goed De kuikentjes worden electrisch gebroed. De keuken die speelt het nu alles wel klaar. Een druk op de knop en het eten is gaar. Dan: maak maar geen drukkie en wees nou niet dom. De borden die wasschen d'r eigen wel om. 1 Dan komt er muziek, als U zich wat verveelt. Omdat het klavier uit z'n eigen wel speelt. En wees niet bevreesd voor 't begin van den nacht. Uw slaapkamer ook is in orde gebracht Geen kou daar al is U geen kacheltje rijk. De lamp geeft U warmte en licht tegelijk. U kunt nog niet slapen, maar U is gered. Er is toch een lamp om te lezen in bed Kijk, boven en onder en in bed is licht. Dus doe nu gerust bei uw oogjes maar dicht U zult het nog zien, want zoover komt het vast Het nieuwste systeem bij 'n onwclkomen gast Een druk op de knop cn dan heb je dc pret, Dan wordt hij electrisch de deur uitgezet. TROUBADOUR. „Ik mag graag mezelve amuseeren." had Charmaine geantwoord. Het schonk haar zulk een genoegdoening, verblijf te houden bij iemand, die zich er niet om bekommerde wat ze met haar tijd deed. en Sylvia was even meegaande als Griselda bemoeizuchtig was, Sylvia belastte haar Fransc'ne kamenier. Marle. met het houden van een oog je op de garderobe van de logé, en op deze zelve, tot ze zich Zou kunnen redden. En Marie had er precies drie weken voor noodig om de onbeteekende. cuderwetsche Charmaine te verande ren in een wezen van zulk een treffende en buitenge wone schoonheid, dat een van de gebezigde bqvocge- lijke voornaamwoorden, nooit meer toepasselijk op haar zouden zijn. Maar hetgeen Marie met zooveel handigheid tot stand had weten te brengen, was niet zoozeer een algeheele hervorming, dan wel een geleidelijk aan de oppervlakte brengen van een reeds bestaande lieftallig heid. Toen Charmaine op zekeren fraaien Zondagmiddag den salon van haar zuster betrad, gekleed in een van de eenvoudigste costumes, die de vernuftige Marie had kun nen bedenken, werd zij door Sylvia, die juist door een kring van bezoekers omringd was, met een blik vol verbazing begroet. Want, toen het meisje binnenkwam met de rustige be valligheid van een persoontje dat de algemeene aandacht liever ontwijkt dan tot zich trekt, werd Sylvia in de hoogste mate verrast. Charmaine was verrukkelijk een figuur uit een sprookje, die zich de van haar uitstralende betoovering onbewust is. tot in iedere bizonderheid volmaakt, en toch zoo volkomen natuurlijk, dat zij den indruk maakte van een veldbloem te midden van een orchldeeënkwec- kerij. „Genadige hemel!" merkte de oude Lady Cravenstowe op, haar lorgnon voor de oogen brengende: „Wie is dat?" „Maak je niet weer uit de voeten, Charmaine!" zei haar stiefzuster. „Kom nader en laat je voorstellen aan Lady Cravenstowe!" Hemeltjelief welk een droom!" ging Lady Cravenstowe voort. ,Ik heb nog nooit iemand gezien die méér op een engel gelijkt dan zij!" „Mijn jongste zusje," zei Sylvia, Charmaine bij de hand nemende. „Ze komt juist van het platteland om eens een kijkje In Londen te nemen!" Lady Cravenstowe liet haar lorgnon zakken en be schouwde Charmaine, wier hand zij ten slotte vatte en wier wang ze streelde. „Londen mag van geluk spre ken!" merkte zij op. „Hoe wordt ze genoemd? Char maine? E zeer toepasselijke naam!" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5