AIhmu NieiKS- Alltflttlit- L De Officieele opening van de Verwerkingsinrichting te Schagen. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Dinsdag 11 Maart 1930. SCHAG 73ste Jaargang No. 8626 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplant?).. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f I 65. Losse nummers 0 cent ADVEBTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1 10, iedere regel meer '20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De officieele opening van de verwerkingsinrichting en de centrale noodslachtplaats van den Vleeschkeu- ringsdienst kring Barsingerhorn vond dan, zooals we reeds eerder vermeldden, Maandag 10 Maart 1930 plaats. De aankomst van den Commissaris der Koningin. Met den trein van 10.43 arriveerde Z.Excellentie de Commissaris der Koningin in deze provincie, de heer Jhr. A. Röell. Ter begroeting waren op het perron aanwezig de heeren K. Breebaart Dz., burgemeester van de ge meente Barsingerhorn, voorzitter van den Vleesch- keuringsdienst. Kring Barsingerhorn, J. Cornelissen, burgemeester der gemeente Schagen, P. de Boer, keuringsveearts van den kring Barsingerhorn en Joh. de Veer, administrateur van denzelfden Vleesch- keuringsdienst. Met denzelfden trein kwamen aan de heeren: Leetaert-Peerbolte, directeur-generaal van de Volks gezondheid, Dr. Berger, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, directeur van den Veeart.scnijkun- digen Dienst, Klauwers, Inspecteur der Volksgezond heid en inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst. Onmiddellijk begaf het gezelschap zich in een 4- tal auto's gezeten naar het hotel „De Beurs" van den heer C. Boontjes, waar vóór de officieele opening de lunch zou worden gebruikt. Zoowel van den kerktoren, als van het raadhuis en van hotel „De Beurs" wapperde de driekleur, wat ook het geval was met de te openen stichting. Wie er alzoo waren. Tegen half twee verzamelden zich een zeer groot aantal genoodigden op het terrein van de verwer kingsinrichting. Daar waren behalve de hierboven vermelde autoriteiten en de complete commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst, o.a. aan wezig de dames Breebaart, De Boer, De Veer en de jongejuffrouw Schoorl, de burgemeesters der ge meenten Den Helder, Wieringen, Anna Paulowna, Schermerhorn en Heerhugowaard, de heer K. Kuiper, onder-voorzitter van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, G. Nobel, secretaris van de Vereeni- ging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier, de heeren G. Beers en P. Hopman, voorzitter en secretaris der Gezondheids commissie te Schagen, de heer Ch. H. Th. Schmalz, voorzitter van de afd. Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Bergen, de heer D. Rempt, als adjunct-directeur der stichting, de heeren Ir. Vecn- stra en J. II. Velders, directeur en leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool, de heer P. Bronder, oud-secretaris der gemeente Barsingerhorn, de heer Rinses, directeur van den keuringskring „De Zaan streek". Het welkomstwoord. De heer K. Breebaart Dz., voorzitter van den keu ringsdienst kring Barsingerhorn, neemt te ruim half K. BREEBAART Dz., burgemeester van Barsingerhorn en Voorzitter van den Vleeschkeuringsdienst Kring Barsin gerhorn. P. DE BOER, veearts te Schagen en directeur van de Venverkingsinrichting. 2 het woord, om de aanwezigen in de eerste plaats mededeling te doen van de verdeeling van dezen dag. Zoodra de inrichting door Zijne Excellentie, den heer Commissaris der Koningin, zal zijn geopend, zullen de gebouwen worden bezichtigd, waarbij de aanwezigen in 3 groepen zullen worden verdeeld en aan iedere groep een begeleider zal worden toege voegd. Daarna zal in liet Noordhollandsch Koffie huis thee worden aangeboden waar spr. een resumé zal geven over de tot standkoming van de verwer kingsinrichting en waar een ieder in de gelegen heid zal worden gesteld om te zeggen, wat hij te zeg gen heeft. Spr. heet dan vervolgens allen hartelijk welkom, in de eerste plaats Zijne Excellentie den heer Commissaris der Koningin. Het was der com missie een zeer groote ere, dat Zijne Excellentie be reid werd bevonden, voor ons deze zoo mooie inrich ting te willen openen. Ook heet spr. zeer welkom den heer directeur-generaal van de Volksgezondheid den heer Hoofdinspecteur en den heer Inspecteur van den Veeartsenijkundigén Dienst. Dat zij vandaag hier aanwezig zijn, bewijst wel hoe zeer zij sympathisee- ren met de stichting van deze nieuwe verwerkings inrichting. Dank brengt spr. aan de heeren Avis en Sehuitemaker van Midwoud, voor den steun die de commissie van deze heeren mocht ondervinden en eveneens aan den heer Rinses, directeur van den keuringskring „De Zaanstreek". Spr. roept verder het welkom toe aan de heeren burgemeesters van Den Helder, Anna Paulowna, Wieringen, Heerhugowaard en Schermerhorn, en zegt dat het de commissie van uitvoering veel genoegen deed dat hunne gemeenten besloten toe te treden tot de stichting en de afgekeurde dieren in onze inrich ting te doen verwerken. Ook van het gemeente bestuur van Bergen kwam bereids een schrijven in, waarin een conferentie werd aangevraagd, met het oog op het eventueel doen verwerken van afgekeur de dieren uit die gemeente. Spr. dankt dan ook de heeren Huurman en Van Dorp, architecten, den heer Reineveld, den dagelijkschen opzichter, die bleek te zijn de rechte man op de rechte plaats, den heer Koens, leverancier van de machineriën. Ook de Ge zondheidscommissie, wier Voorzitter, de heer Beers, die reeds de 70 jaren is gepasseerd en zich de moeite heeft getroost hier aanwezig te zijn, heet spr. welkom. De raadsleden der 9 aangesloten vercenigingen is spr. dankbaar voor het genomen besluit, om tot stichting dezer inrichting over te gaan, spr. dankt voorts den aannemer De Groot, die een gebouw heeft gesticht, der moeite waard om to zien, heet welkom den direc teur, adjunct-dir. oteur, administrateur en overig per soneel en spreekt de verwachting uit, dat allen zul len samenwerken om de inrichting tot, bloei te bren gen en zich niet zullen afvragen of dit of dat tot hun taak behoort, maar zullen aanpakken. Voorts dankt spr. de pers, die zooveel moeite doet om het publiek op de hoogte te stellen van deze inrichting en waar van de commissie veel genot ondervindt. Spr. ver zoekt daarna de jongedame Schoorl van Schagen, om de sleutel van het gebouw aan Zijne Excellentie, den heer Commissaris der Koningin te overhandigen. Als aan dit verzoek is voldaan, neemt Zijne Excel lentie het woord en zegt dat het voor burgemeester Breebaart en zijne commissie zeker een dag van groote voldoening zal zijn nu de kroon op het werk wordt, gezet. Het is voor Z. E. een groot voorrecht aan de uitnoodiging om deze inrichting, die wij aan stonds zullen bezichtigen, te openen, te voldoen. Z. E. gewaagt van de bevochten zege voor de commissie en herinnert er aan dat in 1927 burgemeester Breebaart voor het eerst hem mcdedeeling kwam doen van liet voornemen om tot de stichting van deze inrichting over te gaan en nog geen 2Vfc jaar daarna staat de inrichting er reeds. Z. E. wijst er op dat de stichting niet zonder groote moeilijkheden is tot stand geko men, herinnert er aan dat het plan niet met alge- meene instemming werd begroet en Z. E. herinnert aan de openbare vergadering van het college van God, Staten, waar de strijd ging om de vraag of dat col lege zijti goedlceuring zou hechten aan de plannen van den Kring Barsingerhorn. U weet, zegt Z. E., hoe de beslissing van het college was en kent de beweeg redenen van het college van Ged. Staten om de ge meenschappelijke regeling goed te keuren. Het zal dus voor U en Uwe commissie een dag van blijd schap zijn en ik maak mij tot. tolk van het college, als ik U gelukvvensch met dezen dag. Straks zullen we, in bijzonderheden zien wat door U tot stand is ge- ge.bracht. Dit is in onze provincie de tweede inrich ting, zij het dan een veel grootere dan de eerste, die wij op dit gebied hebben. Moge zij strekken tot heil van de betrokken gemeenten en mede tot heil van de provincie Noordholland. Met behulp van de ontvangen sleutel ontsluit Zijne Excellentie het gebouw en verdeeld in de verschillen de groepen gaat men tot bezichtiging van de inrich ting over. Da thee en de redevoeringen. Toen allen in de gezellige zaal van het Noordhol- lansch Koffiehuis hadden plaats genomen, heette burgemeester Breebaart de dames cn heeren harte lijk welkom en dankte allereerst Zijne Excellentie den heer Commissaris der Koningin voor de harte lijke woorden bij de opening gesproken cn verzoekt den dank ook te willen brengen aan heeren leden van Gedeputeerde Staten. Spr. hoopt dat ook de le den van Ged. Staten de inrichting nog eens zullen komen bezichtigen. Spr. dankt ook voor (ie verte genwoordiging van de Vereoniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier en rle Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, welke beide vereenigingen hun medewerking toezegden. Met een bijzonder woord van rlank richt spr. zich vervolgens tot Mevrouw P. de Boer, die op zoo keu rige wijzo heeft gezorgd voor rle aankleeding van kantoor cn laboratorium. De commissie is daar mevr. De Boer hartelijk dankbaar voor. (Applaus.) Ook aan mej. Schoorl brengt spr. rlank voor de overhandiging van de sleutel aan Zijne Excellentie, den heer Com missaris der Koningin. Daarna geeft spr. zijn toegezegd resumé, dat als volgt luidde: Mijne Heeren, Het is voor mij een aangename taak een kort over zicht van de verwerkingsinrichting te geven. Alhoe wel dit niet zoo gemakkelijk is, zal ik trachten, dit zoo goed mogelijk te doen. De kring van den Vleeschkeuringsdienst Barsin gerhorn bestond uit 9 gemeenten. Door opheffing van de gemeente Petten is dit getal 8 geworden. Ge lukkig heeft de gemeente Schagen besloten zich bij ons aan te sluiten, zoodat dit aantal weer op 9 werd gebracht. Door toetreding van de gemeente Schagen kregen wij van den keuringsdienst merkelijk meer inkomsten. In de vergadering van 20 December 1926 was er on tevredenheid bij de Doodslagers, welke klachten werden onderzocht cn tot een goed einde zijn ge bracht. Ook werd geklaagd over de kerkhoven, die in den regel kort bij de slagers aanwezig waren en niet ten goede kwamen voor do volksgezondheid. In diezelfde vergadering werd door den afgevaar digde van Callantsoog het denkbeeld geopperd, of het niet mogelijk was, evenals in Midwoud een destruc tor te bouwen. Naar aanleiding van deze bespreking werd op Vrijdag 7 Januari 1927 een bezoek gebracht aan de inrichting te Midwoud, welke inrichting ons uitste kend aanstond. De Burgemeester Avis cn de Rijks- veearst Schuitemaker gaven ons de gewenschte in lichtingen en wij konden op hun steun rekenen. Zij waren ten allen tijde bereid, ons in deze de behulp zame hand te bieden. Wij waren hun daar zeer dankbaar voor. Na dezen tocht, bood de Burgemeester van Winkel de raadzaal aan om de bespreking over deze zaak J01I. DE VEER te Schagen, admini strateur van de Venverkingsinrichling. Jhr. Mr. Dr. A. RöELT, commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland. voort te zetten. Deze bespreking had tot resultaat, dat een bezoek aan de fabriek te Rergum, Friesland, zou worden gebracht. Deze fabriek zag er goed '.verzorgd uit, doch was veel grooter, omdat ze te venverken had geheel Friesland,.Groningen, Drenthe en een ge deelte van Overijsel. Onze indruk was, dat de groote afstanden vele bezwaren en onkosten met zich brachten. Na nog eenige vergaderingen over de verwerkings inrichting te hebben gehouden, werden besprekin gen gevoerd met omliggende gemeenten, die niet bij cien kring waren aangesloten. De resultaten dier be sprekingen waren zoo, dat er wel voor gevoeld werd, doch tot aansluiting kwam het niet. Onze commissie besloot evenwel door te zetten en dan de fabriek iets kleiner te maken, doch dit denk beeld werd afgeraden, want mochten later inbren gers komen, dan zouden wij berouw hebben een te kleine inrichting te hebben gemaakt. Ik kan U mededeelen, dat de gemeenten Den Hel der, Anna Paulowna, Wieringen, Heerhugowaard cn Schermerhorn met ons een contract hebben aange gaan, om het afgekeurde vee bij ons te laten ver werken. In de vergadering van 15 April 1927 waren tegen woordig de heer Van Dorp, technisch adviseur, Den Haag en de heer Huurman, architect, den Haag. De vergadering gesloot om aan de verschillende ge meenteraden voor te stellen tot. oprichting van een verwerkingsinrichting met centrale noodslachtplaats. In de vergadering van 29 September 1927 werd be sloten het gebouw te Schagen te plaatsen, doch de naam van den kring onveranderd te laten. Na vele besprekingen werd besloten het land aan te koopen hij de Menisbrug, welke plaats ons het beste voor kwam. De heer Klauwers. Inspecteur van den Veerartsenlj- kundigen Dienst zegt volle medewerking toe. De machtiging van Gedeputeerde Staten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling werd 27 December 1928 verleend. Onze zaak stond er dus vrij goed voor, maar er kwam een kink in den kabel. De N.V. Thermochc- misehe Fabrieken zat niet stil en heeft, bij Gedepu teerde Staten en bij de Kroon getracht om de op richting Kring Barsingerhorn tegen te gaan, om- rede dit in het nadeel was voor hunne fabrieken, die zo wenschten te bouwen. liet plan was om te Woerden (Zuidholland) een inrichting te stichten en van daar uit geheel Noordholland te bedienen. Dit zou den gemeenten niets kosten. Verschillende gemeenten betuigden dan ook daarom aan dit plan adhnesie. De Afdeeling Noordholland van de Vereoniging van Nederlandsche Gemeenten heeft deze kwestie in den breede besproken. Tegenwoordig waren daar de heeren van de N.V. Thermochemische Fabrieken, die al hun best hebben gedaan om te trachten Bar singerhorn op haar besluit te doen terugkomen. De gemeenten, die aansloten bij de N.V. Thermochemi- sche Fabrieken, hadden geen risico en geen kosten, doch thans lees ik in een artikel in het Tijdschrift voor diergeneeskunde, dat de N V Thermochemische Fabrieken steeds met verlies werken. De heer Vigevono, Voorzitter van den Raad van hfheer van de N.V. Thermochemische Fabrieken, vindt de vraag gewettigd, gezien het groote hygiëni sche belang van een goede cadaververnietiging, of niet per gemeente een kleine subsidie kan worden gegeven, waardoor het verschil tusschen de nominale huirtmaarde en het bedrag door de N.V. Thermoche mische Fabrieken betaald, zou kunnen worden ge neutraliseerd. Op 12 December 1928 werden alle belanghebbenden opgeroepen door Gedeputeerde Staten om hunne be langen te bepleiten. liet eerst werd het woord ge voerd door de Directeuren van de N.V. Thermoche mische Fabrieken. Onze belangen werden verdedigd door de heeren Jb. Koster, B. .1. F. Meijer en Mr. D. Breebaart. Het resultaat is U allen bekend. Wij heb-

Schager Courant | 1930 | | pagina 1