Radioprogramma Plaatselijk Nieuws. Sport van Zondag. Pen 'den strijd gestreden en overwonnen. De volle medewerking, die de heer Klauwers ons toezegde is wel duidelijk gebleken op de conferentie met Gedeputeerde Staten. Z.Ed. Gestr. adviseerde het volgende: „Het gemeenschappelijk besluit van den Kring Barsingerhorn is, uit een hygiënisch oogpunt be schouwd, ten zeerste toe te juichen Door het stichten van een verwerkingsinrichting wordt hot mogelijk gemaakt, te voldoen aan het bepaalde bij artikel (51 van het Koninklijk Besluit van 5 Juni 1920 (S. 285), waarbij o.a. is voorgeschreven, dat onbruikbnarmn- king van vleesch en vleeschwaren moet geschieden door behandeling in een destructor, en zal een einde komen aan het begraven van afgekeurd vleesch, wat niet alleen op hygiënische gronden te veroordeelen is, maar bovendien reeds herhaaldelijk aanleiding heeft gegeven tot fraude. /Van het slachten in een centrale noodslachtplaats, waardoor de controle op de naleving van de bepa lingen der Vleeschkeuringswet zeer wordt verge makkelijkt, is het belangrijk voordeel verbonden, dat de opbrengst van hpt vleesch der goedgekeurde noodslachting rechtstreeks ten goede komt aan den betrokken veehouder, die tot nu toe zijn in nood gedoode slachtdieren in den regel voor een luttel be drag aan de z.g. „koudslagers" afstaat of daarvoor in het geheel niets ontvangt. Deze gunstige werking is reeds gebleken in den keuringskring Midwoud, waar de veehouders gaarne, en zeer tot hun voordeel, gebruik maken van de centrale noodslachtplaats, welke aan de verwerkings inrichting aldaar is verbonden. Waar tot de slichting van een verwerkingsinrich ting wordt overgegaan om uitvoering te kunnen ge ven aan de bepalingen der Vleeschkeuringswet en in den keuringskring Midwoud is gebleken, dat door de exploitatie van een centrale noodslachtplaats met vcrwerkingsinrichting een kring van gemeenten hy giënisch en economisch wordt gediend, meen ik Uw College in overweging te mogen geven, het gemeen schappelijk besluit van de Baden der tot den keu ringskring Barsingerhorn behoorende gemeenten, wel te willen goedkeuren." Dit is niet het eenige advies, doch ik zal U hier mede niet langer ophouden. In het verslag van Midwoud, dat ik door tusschen- komst van den heer Avis ontving, wordt melding gemaakt van liet bezoek van den heer Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid te 's Gravenhage, die verklaarde, dat de inrichting aan de eischen van de Vleeschkeuringswet voldeed en hij die gaarne aan den heer Directeur-Generaal van de Volksge zondheid zou willen toonen. De heer Directeur-Generaal heeft Midwoud ook bezocht en gaf zijn groote tevredenheid te kennen over dat, wat in Midwoud had plaats gevonden en beschouwde het als een voorbeeld voor het heele land. Ook de Verceniging Hollands Noorderkwartier stemt volkomen in met onze plannen tot stichting van een verwerkingsinrichting benevens een centrale noodslachtplaats. In de vergadering van 16 Mei 1928 benoemde de commissie den heer II. II. Dubbelman tot admini strateur in plaats van den heer P. Bronder, die om gezondheidsredenen heeft bedankt Wij hebben in den heer Dubbelman een kracht gehad, welke uit stekend was, ten allen tijde stond hij ons bij met raad en daad. Helaas, wij hebben niet lang van zijn werk mogen profiteeron, want op 14 December van het zelfde jaar kreeg genoemde administrateur een auto-ongeluk, wat zijn dood ten gevolge had. Dit was voor ons een zwaar verlies, evenals voor zijn vrouw en kinderen. Zijn nagedachtenis zal bij ons lang in herinnering blijven. Als zijn opvolger werd benoemd de heer Joh. de Veer. Besloten werd om een annuiteitsleening te slui ten, af te lossen in 40 jaar. Dit besluit werd door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd. Het moest oen leening zijn met aflossing in 30 jaar. Dit was voor ons de eerste jaren financieel moeilijker, doch besloten werd toon de geldleening ad f125000.te sluiten bij. do Bank voor Nederlandsche Gemeenten ad 5 welk besluit toen word goedgekeurd. Vrijdag 3 Mei- 1930 had de aanbesteding plaats van het gebouw. Kr waren 16 inschrijvers, waarvan de laagste was de heer De Groot te Heerenveen voor f63900.—, aan wien het werk werd gegund. De machineriën zouden worden geleverd door de firma Beek en Henkei, de auto's door de firma Blaauboer en Kossen cn door de firma De Moor. Mijne heeron, ik ben aan 'I einde van mijn over zicht, doch wensch voordat ik eindig, mijn dank te betuigen aan allen, die aan de tot standkoming van onze inrichting hebben medegewerkt, waarop ik trotsch ben en welke voor de volksgezondheid uit stekend genoemd mag worden. De Raden der 9 ge meenten hebben in deze allen hun medewerking ge toond, door alle besluiten, die door de Commissie werden genomen, met algemeene stemmen aan te nemen. Voorts wil ik de Commissie dank zeggen voor de aangename samenwerking en hoop dat dit zoo zal blijven, dan twijfel ik gc<\n oogenblik, of onze ver- werkingsinrichting zal bloeien. Ik heb gezegd. De heer Directeur-Generaal van de Volksgezond heid, het woord verkrijgende, dankt voor de aange name ontvangst, die hem vandaag is te beurt geval len cn zegt, dat, waar hij dikwijls het woord moet voeren voor hij iets heeft gezien cn dan, na wat ge zien te hebben wel eens criliek zou moeten uitoefe nen. Hier evenwel kan spr. slechts hulde brengen en behoeft hij geen critiok uit te oefenen. Over het nut van de inrichting behoeft spr. het niet te hebben, maar wel venscht spr. te wijzen op 2 dingen, in de eerste plaats op het doen van de commissie Neemt men, wanneer het gaat om de hygiëne, dikwijls waar dat de kat uit den boom wordt gekeken, hier is ge daan, hier hebben de mannen aangepakt en viel te vens te constateeren-een samendoen van verschil lende gemeenten - - terwijl toch zoo dikwijls een ze ker wantrouwen tusschen vele gemeenten bestaat en welk samendoen een belofte inhoudt voor de toe komst. In de tweede plaats blijkt uit deze stichting een krachtig gemccnteleven. Spr. brengt dan hulde voor wat is tot stand gebracht en hoopt dat het voor de aangesloten gemeenten een bron van voldoening zal vormen. De heer Dr. Berger, hoofdingenieur van de Volks gezondheid, dankt voor de aangename ontvangst en wijst er op, dat deze stichting, die van zulk hygië nisch belang is, een gevolg is van de vleeschkeurings wet. een stichting die goede gevolgen heeft, meerdere prijs voor de afgekeurde dieren en daarnaast het in stituut vrijbnnk. Spr. oordeelt dan ook. dat de stich ting buitengewoon economisch voordeel voor de boe ren zal geven en merkt op, dat de toezegging van oud-minister Aalberse is ingelost, dat van het afge keurde vee zou worden verkregen wnnrdevolle pro ducten. Maar ook als directeur van het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht wijst spr. op het belang van de stichting, immers van groote beteekenis is deze ver werkingsinrichting waar het de bestrijding van be smettelijke ziekten betreft, En spr. wijst dan niet al- leen op de samenwerking tusschen de gemeenten, doch ook op die van de twee belangrijkste colleges van staatsdienst. Wat de inrichting betreft, spreker meent, dat die elke toets van critiok glansrijk kan weerstaan, de in richting is prima cn de aanwezige dames zullen ze ker erkennen dat deze verwerkiugsinrichting niets afschrikwekkends heeft. Spr. wenscht tenslotte den voorzitter en de commissie geluk. De heer J. de Moor, burgemeester van Zijpe, voert als oudste lid der commissie het woord, deelt mede dat al was hij geen tegenstander van de stichting, hij toch ook niet was een vurig voorstander, als de voorzitter. Bij spr. heeft echter steeds op den voor grond gestaan, het hygiënisch belang ep spr. wijst er uitvoerig op, hoe de tegenwoordige begraving van cadavers niet langer gehandhaafd kon blijven. Hoe de finantieele resultaten zullen zijn, zal de toekoms' leeren, maar spr. brengt den voorzitter alle hulde voor de krachtige wijze waarop hij deze zaak steeds heeft gediend. De heer J. Cornelissen, burgemeester van Schagen hoofd der gemeente waar de verwerkingsinrichtin gevestigd is, die in de eerste plaats zijn blijdsclin, cn voldoening had uit te spreken, zeide: De heer Driessen, burgemeester van Den Helder, voert het woord mede namens de burgemeesters van Anna Paulowna cn Wieringen, de 3 gemeenten die voor de verwerking der afgekeurde dieren tot de stichting zijn toegetreden, wijst op de moeilijkheden lie zich t.a.v. de vleeschkeuringswet voor de gemeen tebesturen voordeden en op de goede oplossing die door deze stichting nu is verkregen. Ook spr. brengt hulde aan voorzitter cn commissie es spreekt de beste wenschen uit. Algemeene samenwerking wordt inge roepen. De heer P. de Boer, directeur van de nieuwe in richting zegt: M. H, Na jarenlange voorbereiding en strijd is de Keu ringskring Barsingerhorn dan eindelijk zoo ver ge komen, dat de groote plannen tot oprichting van een verwerkingsinrichting-noodslachtplaats zijn verwa- zenlijkt en heeft de opening van deze nieuwe inrich ting zoe even plaats gehad. Morgen zullen wij beginnen met het afhalen van al het afgekeurde materiaal uit onzen kring en bin nen enkele dagen zal dit zelfde ook gebeuren in 5 gemeenten uit onze omgeving, welke gemeenten zich voor de verwerking bij ons hebben aangesloten. Ik behoef U er niet op te wijzen, dat hiermede een groot hygiënisch belang is gediend; afgekeurd en vaak schadelijk materiaal wordt niet langer begraven, maar wordt gesteriliseerd en verwerkt tot nuttige en waardevolle producten. De capaciteit van onze inrichting is zoo groot, dat slechts zelden meerdere dagen achtereen op volle kracht zal behoeven te worden gewerkt; zoo noodig kan nl. per etmaal 6000 K.G. afgekeurd materiaal worden omgezet in diermeel en vet, een hoeveelheid die b.v. pas wordt geleverd door pl.m. 15 volwassen runderen. De inrichting is dan ook in staat, een nog grooter kwantum te verwerken, dan geleverd zal worden door de zoo pas bedoelde 14 gemeenten. Keurings kringen of gemeenten uit onze omgeving, die tot op heden en zeer zeker ook in de toekomst nog vrij lang te vergeefsch uitkijken naar de groote Thermochemi- sche Fabrieken te Amsterdam, kunnen door ons op vooraf te bepalen voorwaarden nog worden gehol pen. Voor de veehouders uit den kring Barsingerhorn heeft de nieuwe inrichting behalve een hygiënisch belang ook nog een financieels zijde, doordat aan de verwerinkgsinrichting is verbonden een centrale slachtplaats. Ook in deze centrale noodslachtplaats zal aan de hygiëne een ruimere plaats worden toebedacht dan in de bestaande noodslachtplaatson in de verschil lende gemeenten in den kring. Alle moderne hulp middelen staan den slachter hier ten dienste. Koel- inrichting is aanwezig om te trachten bederf van het vleesch tegen te gaan; een dure installatie zorgt er voor, dat spoel- en schrobwater geen verontreini ging geeft aan kanalen en slooten. Mochten de finan- cieele resultaten van de slachtplaats dan ook zoo zijn, dat de baten niet geheel in staat zijn de kosten te dekken, dan kunnen wij ons troosten met de ge dachte, dat voor de hygiëne wel een klein geldelijk offer mag worden gemaakt. De werking van de centrale noodslachtplaats stel len wij ons aldus voor: op verzoek zal levend of ge storven vee worden gehaald, geslacht en na goed keuring voor den veehouder worden verkocht. De opbrengst, na aftrek van de noodzakelijke kosten, wordt den eigenaar uitbetaald. Ik twijfel er niet aan of deze uitbetaling kan een vergelijk met die van voorheen best doorstaan. Wat in de slachtplaats voor consumptie afgekeurd wordt, verhuist naar de achterafdeeling om ie wor den verwerkt tot vet en diermeel. Hoe de finnncieele resultaten zullen zijn van de gecombineerde noodslachtplaats en verwerkingsin richting, is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Niet alleen hangt dit af van den aanvoer van te verwer ken materiaal en van de drukte in de slachtplaats, maar ook spelen prijzen van diermeel en vet hierbij een niet onbelangrijke rol. Voor het welslagen van den geheelen opzet is al lereerst noodzakelijk de medewerking van vele vee houders; dwang wordt op hen niet uitgeoefend, zij zijn vrij te gaan naar de centrale inrichting of nam een der reeds vroeger bestaande noodslachtplaatson. Mochten zij onze nieuwe inrichting verkiezen, dan is het zoowel hun eigen belang als dat der inrichting om steeds bij sterfgevallen af dreigende sterfgeval len zeer vlug bericht te zenden om kans op goedkeu ring te bevorderen. Ik als directeur van deze nieu we inrichting verzeker U, dat dcor ons steeds de meeste spoed zal worden betracht, en van ons de meeste medewerking kan worden verwacht. Ik reken daarbij op een blijvende goede samenwerking met het personeel, ik twijfel er niet aan, of ook deze ambte naren zullen ambitie toonen voor onze nieuwe zaak. Ik hoop en vertrouw, dat straks zal blijken, dat de verwachtingen van de keuringscommissie worden bewaarheid, dat de noodslachtplaats cn verwerkings inrichting van den Kring Barsingerhorn, die hier in Schagen is gevestigd, blijkt te zijn een onderneming, die niet alleen hygiënisch nut afwerpt, maar ook den veehouders uit onzen kring, dank zij zijn nood slachtplaats, financieele voordeel geeft. Ik beveel deze nieuwe inrichting ten zeerste in uw blijvende belangstelling aan. De heer Huurman, architect, brengt in herinnering de gunning aan zijn bureau voor de opdracht, de prettige samenwerking en spreekt dan voor de toe komst de beste wenschen uit. De heer C. Haringhuizen, burgemeester van Wie- ringerwaard, heeft alle hulde voor de gestichte inrich ting en wijst er op dat z.i. het te lijden verlies alleen kleiner gemaakt zal kunnen worden door het maken van een ruim gebruik van deze destructor. Ook spr. hoopt, dat de inrichting goed zal functionneeren en deze stichting ertoe zal bijdragen dat de aangesloten gemeenten ook op ander gebied zullen samenwerken. De heer Meindersma, Burgemeester van ScTïëTTTTn*- horn. sluit zicii in hoofdzaak aan bij de woorden van den heer Driessen en wijst er op dat de N.V. ïhcrmo-chemische fabrieken tot nu toe nog steeds -:cts heeft gesticht voor deze provincie. Ook spr. ui. <!a beste wenschen en hoopt dat «le Voorzitter de •:ar.k riog vele jaren in goede banen moge leiden. Voorzitter dankt de Kamer van Koophandel van Mbmaar voor hare tegenwoordigheid en voor de geboden bloemen. Hierna vertrekt t1*.» Commissaris der Koningin, uit geleide gedaan door den Voorzitter en enkele andere leden der Commissie. Daarna wordt het v oord nog..gevoerd door Burge meester Van Slooten van Hecrhugowaard, oud-Bur gemeester Eriks van Petton en de heer G. Beers, Voorzitter der Gezondheidscommissie, die allen de Commissie complimenteeren met haar prachtige in richting te Schagen gebouwd cn het succes van haar werk. De heer J. Koster, Burgemeester van Winkel, drong aan op algemeene samenwerking, om de inrichting aan haar doel te doen beantwoorden, terwijl de heer Lovink, Burgemeester van Anna Paulowna, in het bijzonder den Voorzitter huldigde voor zijn onver- moeiden arbeid, dat zeer zeker veel tot het zoo geluk kig eind had bijgedragen. De heer G. Nobel, Secretaris van de Verceniging tot Ontwikkeling van den Landbouw, huldigde na mens deze verceniging de Commissie, mot wie zij steeds gaarne had samengewerkt. In het bijzonder memoreerde spr. het werk van den heer Joh. de Veer nis Secretaris van de Commissie uit Noorder kwartier in deze gepresteerd. De heer Schmalz van Schagen sprak als afgevaar digde van de Kamer van Koophandel te Alkmaar een woord van hulde en erkentelijkheid, terwijl hij als Voorzitter van Srhagen's Middenstandsvereeniging zijn blijdschap uitsprak, dat deze mooie inrichting te Schagen was gevestigd. Hiermee was Schagen als centrumplaats erkend en sprak daaruit een alge meene samenwerking van Schagen met zijn omge ving, die, zoo hoopte spr. van harte, zou blijven tot heil van Schagen zoowel als van de omgeving. De heer Van Erp, lid van den gemeenteraad van Schagen. sloot zich hij deze laatste woorden gaarne aan. Ook hij wenschte die samenwerking, maar mei behoud van het recht van uiting van eigen meening en opvatting. De heer K. Breebaart Dz. sloot tenslotte de bijeen komst met de hoop uit te spreken, dat de Verwer- kingsinrichting in algemeene samenwerking zou groeien en bloeien. Spr. betuigde tevens zijn groote tevredenheid over de ontvangst door mevrouw Zwaag en haar personeel Wij vernemen nog, dat van den Keuringskring Mid woud een telegrafischen gclukwensch werd ontvan gen. WOENSDAG 13 MAART. Hilversum (1875 M.) 10.00 Tijdsein en Morgenwijding; 10.3012.00 Gramo- foonmuzick; 12.00 Politieberichten: 12.15—2.00 Middag- muziek door het AVRO-trio; 2.003.00 Radio Kinder koorzang; 3.004.00 Naaicursus: 4.004.30 De voornaam ste studiemuziek voor piano; 4.305.00 Gramofoonmu- ziek; 5.306.30 Dinermuziek; 6.306.45 Gramofoonmu- ziek; 6.457.15 Cursus Italiaansch: beginners; 7.157.45 Curcus Italiaansch: gevorderden; 8.01 A.V.R.O. Radio- tooneel. Studio-opvoering van Willlam Shakespeare's Ro meo en Julia; Na afloop Gramofoonmuziek. Hulzen <298; na fi uur 1071 M.) 8.15—9.00 Morgenconcert: 10.301.00 Korte Zieken- dienst; 1.00—11.30 Gramofoonplaten; 113012.30 Har- moniumbespeiing. 12.302.00 Middagconcert; 2.002.45 Eerste gedeelte van het Concert; 3.154.00 Vervolg Con cert; 4.005.00 Kinderuurtje; 6 006.30 Cursus Radio techniek: 6.306.40 Koersen; 6.407.10 Technische cau serie; 7.10—8.00 uurtje voor de rijpere jeugd; 8.0O—9.45 Proefuitzending ten behoeve van een eventueel uit te zenden cyclus van excursies per microfoon door de Ne derlandsche Industrieën; 9.459.55 Persberichten; 9.55 1.00 Concert: Dirk Vos, viool, H. v. d. Horst Jr., cello, Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. In vroolijke fitijL EEN GELUKKIGE WINNER. Zaterdagmiddag heeft de verloting plaats gehad van het radio-toestel, dat op den Vara-bouwcursus, afd. Schagen Is gebouwd. Het toestel is op No. 335 gevallen. BOUWEN. De bouw van een burgerwoonhuis aan den Lage- dijk, voor rekening van den heer Ph. Blaauboer al daar, is opgedragen aan den heer C. Blaauboer. EEN JUBILEUM. Maandag heeft de heer E. Krijt, Directeur van het Bijkantoor Schagen van De Bank van Wisselink, den dag mogen herdenken, dat hij voor 40 jaar in func tie trad. Deze jubileumsdag is voor den heer Krijt geworden een echte feestdag. Reeds vroeg in den morgen stroomden de felicita ties toe en volgde liet cene bloemstuk op het andere, zoodat weldra het kantoor en de wachtkamer in een bloementuin waren herschapen. Tegen elf uur kwamen de heide directeuren van het Hoofdkantoor den heer Krijt felicitecrcn cn sprak de heer Visser den jubilaris hartelijk toe, allo hulde brengend uan zijn groote en vele capaciteiten in zijn lange dienstperiode getoond. Als blijk van waardce- ring werd hem namens De Bank een keurig étui over handigd, waarin een gouden vulpenhouder cn vul potlood. Als blijk van hun persoonlijko hoogachting, gaven de Directeuren den jubilaris een mooi olie verfschilderij. Van de beambten der verschillende kantoren te Alkmaar, Schagen en Helder, werd den heer Krijt een mooi salontafeltje geoffreerd. Dat deze dag opgewekt en onder groote belangstel ling van vrienden en kennissen is gevierd, spreekt wel vanzelf en eveneens dat het voor den heer Krijt en zijn familie een dag is geworden, waaraan zij steeds met de prettigste gevoelens zullen terugdenken. KINDER-ZANGSCHOOL. Zaterdagavond gaf de heer Prins van Alkmaar met zijn Kin der zangschool een openbare uitvoering. De zaal was flink bezet, maar niet 't nvnst door kinde ren. Dat was gelukkig, omdat on wijze propa ganda kan worden gemaakt hij dc kleintjes zelf. En wij hopen dat dit het geval is geweest en dat vele jongens cn meisjes daartoe aangespoord door hun vaders en moeders straks naar do Zangschool van den heer Prins zullen komen om te leeren zingen. Want het is ons gebleken, dat de heer Prins wel in staat is om dat te leeren. Immers zijn programma, de gekozen nummertjes en de wijze waarop zo wer den uitgevoerd, bewees ons wel dat de heer Prins een goede paedagoog is in dit opzicht. Het klonk alles zuiver, aardig van voordracht en het werd ons zoo smakelijk mogelijk toegediend.. Het was een bijzonder aardige avond. SCHAGER ORKESTVEREENIGING. Zondagavond heeft de Schager Orkeslverecniging, onder leiding van den heer Hovenier, een concert ge geven. Daar het on9 niet mogelijk was, ondanks de vrien delijke uitnoodiging, om het concert bij te wonen, moeten wij ons van een bespreking onthouden en moeten wij volstaan met de ons geworden mededee- ding, dat het ecu welgeslaagd concert is geweest. Der 8sten Maart vergaderde or> d«» bovenzaal van het cifé ..De Posthoorn" alhier de afd. Schagen. van het NederL Onderw. Genootschap. De Voorzitter, de heer V. d. Laan van Dirkshorn, opende de bijeenkomst met voorai een hartelijk welkom toe te roepen aan drie nieu we leden, voor het eerst ter vergadering aanwezig. Het afgetreden bestuurslid do heer L. Reuvers van Dirks- horn, yrerd dank gezegd voor alles wat hij voor de af- deeling als bestuurslid had gedaan, waarna Voorzitter een schrijven van het hoofdbestuur voorlas, waarin de afdeeling werd gefeliciteerd met haar aanwas tot 50 le den en hulde werd gebracht voor den betoonden propa- ganda-ijver. Inmiddels is het aantal leden reeds tot 53 aangegroeid. Nadat Secretaris Schoorl van Barsingerhorn, de no tulen had gelezen werd ter sprake gebracht een schrij- van van do door het N.O.G. gestichte levensverzekering, waarin werd aangeboden deze instelling eens nader toe te lichten door een der bestuursleden. De heer Schoorl, vertegenwoordiger der levensverzekering, lichtte de zaak nog mondeling toe, maar kon toch de vergadering niet bewegen op het voorstel in te gaan. Het schrijven werd daarom voor kennisgeving aange nomen. Een breede bespreking ontstond naar aanleiding van het ingediende voorstel van de algemeene vergadering. Het N.O.G. plaatste zich op het standpunt, dat uit de openbare kassen alleen bekostigd worde de neutrale di recte rverheidsschool. Voor dit punt was de heer Reuvers ln het bijzonder ter vergadering gekomen. Hij was er een enthousiast voorstander van en ging de geschiedenis na betreffende ons openbaar onderwijs vanaf 1913 tot het fatale jaar 1916. Vele stukken had hij meegebracht uit dien tijd, die hij gaarne als strijdmateriaal af wou staan, aan den ver dediger van het voorstel op de algemeene vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of de heer Reuvers deze stukken zou willen afstaan aan de afdeeling ter blijven de bewaring, gaf deze daarvoor gaarne zijn toestemming. De heer Brouwer van Schagen, de voorsteller van het punt, gaf een korte toelichting, die nog aan het voorstel zal woiden toegevoegd. Dat het voorstel geen direct suc ces zal hebben begreep de afdeeling ten volle, maar waar de „pacificatie" zoo deerlijk mislukt blijkt te zijn, vond men algemeen dat er een begin moest worden gemaakt met den strijd tegen het tegenwoordige onhoudbare stel- stel, dat niet alleen Nederland innerlijk verscheurt, maar ook reuzensommen eischt uit de belastingen die veel meer vruchtdragend konden besteed worden bij een be tere onderwijsregeling. Het fusieprogram-Rijfkogel vond bij de vergadering geen steun. Bij de rondvraag informeerde de heer Brouwer naar het gevolg van de missive inzake schoolvoetbalelftallen. Voorzitter dacht dat daar niet veel van zou komen, wegens gebrek aan oefeningsterrein in vele gemeenten. Anderen achten een sportdag meer geëigend voor school- wedstrijden dan enkel voetbalwedstrijden. Weer anderen vonden gymnastiek en voetbal wel goed voor de jeugd maar thuis, d.i. in eigen gemeente, beoefend; geen wedstrijden. Besloten werd gedurende de zomermaanden weer op Donderdagavond te vergaderen, te beginnen met de maand April. De heer M. Visser van Schagen bood aan het einde der vergadering tan de afdeeling aan een op karton geplakte plaat uit de Amsterdammer van 7 Oct. 191G, geteekend door J. Brakensiek, en voorstellende de inruiling der openbare school voor het algemeen kiesrecht Het bo venschrift van de voorstelling luidt: „Jozef door zijn broeders aan de Ismaëliten verkocht". Met het oog op het ingediende voorstel van de afd. Schagen vond de vergadering deze aanbieding wel ge past en werd ze in dank aanvaard. Niets meer aan de orde zijnde sloot Voorzitter op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst. SPARTA. Doordat eenige van leden van Sp. le elftal voor het N.H.V.B.-elftal moesten spelen, ging de wedstrijd tegen Succe3 I niet door. Sparta 2 en 3 speelden gecombineerd tegen een Oude- sluis-combinatie welke wedstrijd door Sp. met 42 werd gewonnen, hoewel Oudesluis absoluut niet minder was doch de kansen niet vist te benutten. De Sparta B.-adspiranten ontvingen de Oudesluis-ad- spiranten en verloren met 31, terwijl hierna een Spar- tacombinatie tegen de Geel-Zwart-veteranen in het veld traden. De veteranen bleken nog over enkele zeer goede krachten te beschikken. Het einde was dan ook een zeer eervol gelijk spel 44. BARSINGERHORN. Zondagmiddag speelde D.E.S. een wedstrijd tegen Hel der V. Direct na het begin zitten de Helderschen er flink op, en weten zich met dc rust van een 20-voor- spreng te verzekeren. Na de rust spannen de D.E.S-ers zich echter wat meer in en aangemoedigd cioor het pu bliek weten zij door toedoen van den linksbinnen en middenvoor de partijen op gelijken voet te brengen. Hel der ziet zijn kampioensillusies eenigszins verbleeken en leggen er nog een schepje op en inderdaad gelukt het hun de leiding weer te nemen. De blijdschap is echter van korten duur, want de rechtshalf van D.E.S. maakt met een ver boogschot wedirom gelijk, 33, met welken stand het einde komt. Dit was weer eens een strijd, zooals wij er gaarne meerdere zouden zien, na de rust althans. De belang stelling van de zijde der supporters was vrij goed en wij zijn er zeker van, dat, als D.E.S. op dezen weg voort gaat, de populariteit van het mooie voetbalspel ook hier weer ingang zal vinden. Om hiertoe te geraken, is echter een goede clubgeest en eenige opoffering ten gunste van de verceniging noodzakelijk. Laten wij ho pen. dat D.E.S. dit zal inzien, waardoor zij den sport liefhebbers nfeg menig genoegd ijk uur zal kunnen ver schaffen. WIERINGEN. Succes I speelde Zondag een wedstrijd tegen hnmn« reserves, omreden de gouden-kruis-wedstrllden ware# afgelast. Scheidsrechter Metselaar blaast om 2 uur spelers ln het veld. S. I speelt voor den wind, doch dl day na den aftrap maakt de rechtsbuiten van S. n een gct. en neemt de leiding. Spoedig daarna maakt Gijsen ge lijk en direct daarna, 21. Het 2e elftal speelt een flinken, vluggen wedstrijd en als v. d. Laar den bal krijgt toegespeeld, aarzelt hij niet cn maakt gelijk; nu Is het de beurt aan S. I en spoedig geeft Gijsen met een moolen kopbal zijn club weer de leiding en voor de rust maakt Gijsen er 42 van. Na de thee krijgt S. II het wlndvoordeel, wat hun het beste van den elndwedstrijd geeft, doch voor doel raken ze de kluts kwijt of de keeper zendt retour, zoodat de eindstand blijft 4—2 voor S I. Het derde elftal W3S op bezoek bij Breezand H. De leiding was in handen gesteld van A. Wcljers. In den be ginne was Br. de meerdere, danr een 20-voorsprong spoedig het gevolg was. Doch onze jongens, niet ont moedigd, speelden ook vol vuur cn wisten voor de ru6t den stand op gelijken voet te brengen. Na de rust was S. de meerdere, nog driemaal wisten ze den Br.-keeper het nakijken te geven, zoodat een ver diende 5—2-overwinning den eindstand was. Voorwaar voor ons derde elftal een mooie prestatie. NIEUWE NTEDORP. N.V.V.-adsp. aD.T.S. adsp. a. 1—1. In een vlotten en van beide kanten goed gespeelder wedstrijd hebben de N.V.V. en D.T.S.-adspirnnten de eci vriendschappelijk gedeeld. Deze uitslag gaf de verhou ding goed weer. De rust was ingegaan met blanco stand Dor een misverstand in de N.V.V.-achterhoede wist D T.S. het eerst te doelpunten. Door goed volhouden slaagde N.V.V. er even voor het einde ln, om een gelijl spel te behalen .Gezien de sterkte der tegenstanders li dit voor onze adspiranten een schitterend resultaat.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2