SchagerCourant Tweede Blad. Willem Kos-t 3Wffc£?heg Uit onze Omgeving. ANNA PAULOWNA. Dinsdag 11 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8626 Een groot verlies voor onze nationale sport. Zaterdagmorgen is te Oudkarspel in den ouder dom van 26 jaar, de bekende schaatsenrijder, Willem Kos, die Hollands vlag in het buiten land zoo vaak heeft weten hoog te houden, oveiJedeii. WILLEM KOS in zijn glorievolle dagen. Dit bericht bereikte ons Zaterdagmorgen te Iaat om het nog in het nummer van dien dsg op te nemen. Al eerder had men ons meegedeeld, dat Kos ernstig ziek was. Wij herinneren ons de courantenberichten, dat hy in Davos reeds ongesteld was, zoodat hij niet aan de wedstrijden heeft kunnen deelnemen en zich nog steeds niet lekker gevoelend, is hij in Holland teruggekomen, waar het kwakkelen werd en zooals hierboven reeds ge meld, voor enkele dagen het bericht kwam, dat zijn toestand ernstig was geworden. Het einde werd ver wacht, het einde dat dan nu gekomen is. De sportcorrespondenten, die direct met Willem Kos In aaraking zijn geweest, voor wie allen hij een oprecht vriend was, schrijven van hem: Met den vreugdeblos op zijn kaken en zijn lachend Oog, met zijn levenslust en jovialiteit, met zijn blijden zang en vroolijke gezelligheid was Willem Kos een prettig, braaf kameraad. Zij die met hem gereisd hebben en op de buitenlandsche tournee's van zijn gezelschap hebben genoten, roemen zijn karakter om strijd. Hij, de een voudige boerenjongen met het aantrekkelijke, welge vormde gelaat, was beminnelijk van inborst. Deze eenvoudige jongen van het land verstond de kunst voor een warme atmospheer te zorgen. En als de training achter den rug was en Kos zich dan bij de piano opstelde, dan liet hij zijn sportmakkers genieten van de aardige liedjes in het genre van Louis Davids die hij met prettige stem en met talent voordroeg. Als sportman had hij, uiterlijk, alle gaven om kampi oen te worden. Zijn innerlijk steunde die gaven niet. Neen! Zijn innerlijk, de zwakke stee die daar in ver borgen zat, heeft hem belet om kampioen te worden. Zes-en-twint:g jaar oud ging deze prettige, brave ka meraad heen. De loopbaan van den beroemden en sym pathieken sportman. Van de hand van den heer I. M. K. van Loo, secreta ris van de IJsclub „Volharding" te Oudkarspel en groot vriend van Willem Kos, ontvingen wij nog de volgende biographie van den sympathieken sportman. Willem Kos werd den 8en Februari 1904 te Oudkarspel ge boren. Al zeer vroeg nam hij deel aan verschillende wed strijden en reeds op lö-jarigen leeftijd werden door hem op de banen te Oudkarspel de eerste overwinningen be haald. In 1019 nam hij n.1. deel aan de Proefwedstrijden van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en won hij .op de zen jeugdigen leeftijd de 1500 meter. In 1922 won hij het kampioenschap van den Langendijk op de 500, 1500 en 2500 meter, terwijl hij hetzelfde jaar eerste werd in de proefwedstrijden op 500 en 1500 meter. Deze successen en de groote sympathie welke men voor dezen jeugdigen rijder gevoelde, deden eenige sport vrienden besluiten hem een paar Noren te geven. Voor het eerst kram hij op de Noren uit in den wed strijd om het Provinciale Kampioenschap te Oudkarspel op 6 Januari 1924. Van 17 deelnemers o.w. Taconis, Met- tes, Pronk, Kaan e.a. wist Willem Kos met glans te overwinnen. Vooral zijn gemaakten tijd op de 5000 me ter In 10.12 was schitterend en werd voor hem het be gin van een tijdvak van vele lauweren. Byna geheel Oudkarspel, waar men meer dan ergens Een spannend boek voor jou. Die fraaie pijp voor mu. Wie BAAI TABAK van GfiUNO róoh* Die krijgt ze er grahs bij' J GPUNO's ECHTE FRIESCHE AAI-TABAK leb buitengewoons tegen zeer iagen prys anders meeleeft met de ijssport, was bij dit succes tegen woordig en als één juichkreet golfde langs de baan dat Willem Kos „onze Willem" zooals men hem van toen af is blijven noemen, kampioen hun kampioen -- was geworden, welk enthousiasme ten top steeg toen de zoo bekende heer Van Laer Willem uitnoodigde mee te gaan naar Davos. Na een korte training aldaar nam hij reeds deel aan de Internationale wedstrijden en wist hij zich 3e te plaatsen op de 1500 en 3000 meter, terwijl hij eveneens derde werd in het algemeen klassement. De ontvangst hem te Oudkarspel bereid, toen hij uit Zwitserland terug kwam, was waarlijk grootsch. De volgende jaren werd Willem Kos steeds door den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond uitgezonden en kwam hij steeds met succes op de Internationale wedstrijden in het buitenland uit. Zoo nam hij ook deel aan de wedstrijden te St. Moritz Oslo, Davos, Budapest en kwam hij voor Nederland uit bij de Olympische Winterspelen. Vermocht hij niet steeds de eerste plaats te bezetten, wel wist hij op meest eervolle wijze de Nederlandsche kleuren hoog te houden. Het was vooral zijn wilskracht, zijn drang naar de overwinning, welke steeds bewonde ring wekte; hij gaf zich steeds geheel, misschien meer dan zijn krachten wel toelieten, aan de sport d!e hij zoo zeer lief had en welke hij zoo sterk heeft gediend. Aan Willem Kos, zijn eenvoudige hartelijke wijze waarop hij met alle rijders omging, zijn voorbeeld van goed amateur tegenover de jongere beoefenaars ls het te danken, dat deze tak van sport in Noord-Holland zoo a?.n den spits is gekomen. Vol bewondering was hij steeds voor het werk van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en dientengevolge een groot vereerder van zijn leider, den heer G. W. A. van Laer. Behalve de ijssport, werd door Willem K03 ook de gymnastiek, athletiek en voetbalsport met succes be oefend, terwijl hij des zomers deelnam aan wedstrijden op den wegschaats, waarbij hij ook steeds tot de besten behoorde. Zeer talrijk zijn de overwinningen door Willem Kos bij de onderscheidene takken van sport behaald en legio is het aantal medailles, bekers en andere voorwerpen, door hem gewonnen. In Dec. j,l. was Kos wederom in Davos voor traning. Helaas werd hij daar ongesteld, zoodat hij niet aan de Internationale wedstrijden kon deelnemen. Toch was hij tijdens deze wedstrijden oogenschijnlijk weer zoo hersteld dat hij deze als toeschouwer heeft kunnen bijwonen. Half Januari j.1. arriveerde hij weer in Oudkarspel. Slechts enkele dagen geleden werd hij wederotn op het ziekbed geworpen en kon hij. helaas op den dood geen overwinnaar blijven. Met Willem Kos is een all-round sportman in de beste beteekenis heengegaan, een jongen met wien het een ieder prettig was om te gaan en dan ook een groote schare van vrienden en vereerders achterlaat en in wien Nederland een waardig vertegenwoordiger op de buiten landsche banen verliest. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Woensdag om 9.30 uur op de U.K. begraafplaats te Xoordschar- woude. Groote Ruiter-avond van de R. A. P. Daar de heer C. Kooij, Voorzitter van de landelijke rijvereeniging Anna Paulowna. door omstandigheden geen werkzaam aandeel kon hebben in de voorbereidin gen van den avond, roept de heer V. Kaan, vice-voorzit- ter. allen, die in de keurig versierde zaal van den heer Slikker samengekomen zijn om feest, te vieren met de vereenigng, een hartelijk welkom toe.In 't bijzonder geldt dit welkom het hoofd der gemeente, burgemeester Lo- vink en diens echtgenoote en den beide zustervereni gingen uit St. Maartensbrug en Barsingerhorn. De beer Kaan hoopt, dat de band, die deze beide ver- cenigingen en de plaatselijke bindt, niet verbroken moge worden en met den wensch dat d~ze avond mag slagen, zooals men zich dat voorgesteld heeft, verklaart hij de samenkomst voor geopend. Voortgaande herinnert spr. er aan, dat op een huis houdelijke vergadering besloten is den burgemeester te verzoeken, het eere-voorzitterschap der vereeniging te willen aanvaarden en doet nu namens de R.A.P. een be roep op den heer G. Lovjnk om op dat verzoek goed gunstig te beschikken. In een geestig speechje zegt burgemeester Lovink dan ongeveer het volgde: Het "besluit van uw algemeene ver gadering stel ik op hoogen prijs, hoewel ik mij niet be wust ben van de verdiensten, die ik ten opzichte van uw vereeniging heb. De rijkunst versta ik al heel slecht. Wel heb ik als jongen zoo nu en dan eens op een paard ge zeten en ook ben ik op lateren leeftijd nog eens regel recht door de leuning van een brug het Heldersche ka naal ingereden, maar dat was met een auto (dave rend gelach en ik gevoel mij dus wel wat verlegen met uw hooge onderscheiding. Toch is er zooveel in uw sympathieke vereeniging. dat mij aantrekt en waarvan ik alleen wil noemen het aankweeken bij het jonge ge slacht van liefde en gevoel voor het edelste aller dieren, het paard, dat ik volgaarne het eere-voorzitterschap aan vaard. Ik hoop veel voor de paardenport en voor uw vereeniging te kunnen doen. (Applaus). Als nu de leden hun eere-voorzitter het clublied hebben toegezongen, komt de echtgenoote van den heer J. Veth- man. den instructeur der vereeniging, een door dezen vervaardigden standaard aanbieden. De heer Lovink neemt met woorden van dank en hulde aan het echtpaar Vethman dit mooie geschenk voor de R.A.P. in ontvangst. Hij schetst, hoe door alle tijden heen het vaandel of de standaard, waarom men zich schaarde, een symbool is geweest van eenheid en haalt herinne ringen op uit zijn eigen diensttijd als recruufc en onder officier. Moge deze standaard, zegt spreker, niet alleen een symbool zijn van de eenheid, waardoor de vereeni ging ontstond, doch tevens van het gevoel van saamhoo- righeid. dat haar doet groeien en bloeien in de toe komst. Maar ook wijst hij op de verplichting, die de leden op zich nemen, nu zij dezeri standaard aanvaarden Het vaandel is altijd beschouwd ?!s een kleinood. Werd een slag verloren, dan was dat erg. maar moest men het vaandel in handen van den vijand achterlaten, dan was de nederlaag „schandelijk". Het doek mocht de Hierboven geven n'ij nog een aardig gezicht op de Verwer- kingsinrichUiig" aan de Menist) rag ie Schagen. welke ginter in bijzijn van vele autoriteiten officieel ix geopend. sporen van den tand des tijds dragen of door de kogels aan flarden geschoten zijn maar nocit mocht er een smet op rusten door het onwaardig gedrag van hen, waar voor het een symbool diende te zijn. Zoo zal ook voor taan een slechte daad van een der leden een smet zijn op onzen standaard. Wij dienen hem onbevlekt te be waren en mee te voeren naar alle gelegenheden en .na vreedzamen strijd hem liefst met eereteekenen versierd, terug te voeren in onzen polder. Geen iid zal meer worden toegelaten tot de vereeni ging, of hij zal de gelofte van trouw af moeten leggen op den standaard en ook aan hen, die nu lid zijn, vraagt spr. dat thans te doen. De dames en heerenleden gekleed in rijcostuum scharen zich om den standaard en als de eere-voorzltter vraagt: „Wilt gij beloven, u als een goed landelijk ruiter te gedragen en alles te doen wat in het belang is van de landelijke ruitersport in het algemeen, en van uw vereeniging in het bijzonder," dan klinkt daar van allen eenstemmig een luid „Ja" op. De muziek zet het Wilhelmus in. alle aanwezigen zin gen staande het volkslied mee, de leden der vereeniging salueeren. Na deze pechtigheid deelt de heer Vethman mee, dat er een felicitatie-telegram gekomen is uit Londen van den tweeden secretaris, den heer W. Slob en leest dit voor. Verder vertelt hij, dat de prettige samenwerking met de leden de drijfveer is geweest, die hem er toe bracht den standaard te schenken. De heer Kaan dankt den burgemeester voor de aan vaarding van het eere-voorzitterschap en den heer en mevrouw Vethman voor het geschenk en dan begint men aan het minder officieele gedeelte van den avond. Een serie voordrachten, zangnummers, tooneelstukjes, enz. volgt nu en daar tusschen in maakt men een dansje Ook spreekt nog de heer G. Schoorl van de zusterver- eeniging te St. Maartensbrug die zegt te constateeren, dat de R.A.P. onder de leiding van den heer Vethman on den goeden weg is en een uitmuntend figuur slaat. Hij dankt voor de vriendelijke ontvangst, noodigt allen tegen het volgend jaar uit om in St. Maartensbrug te komen en bespreekt de wenschelijkheid van een gere gelde jaarlijksche samenkomst. De heer Vethman zegt hierop, dat men hem en zijn vrouw te veel lof toe zwaait. Men mag niet vergeten wat de heer en mevrouw Waiboer voor de vereeniging doen. Hij steit land en paarden beschikbaar, samen ontvangen zij geregeld de leden en zij heeft een groot aandeel in het succes van dezen avond als samenstelster van pot- pouri en tableaus. Als we de linkerhand zijn van de ver eeniging zijn zij de rechterhand, zegt de instructeur. Een driewerf „hoera* voor den heer en mevrouw Wai boer volgt op deze woorden. Over alles wat ter opluistering gegeven werd zullen we niet uitwijden. Het was „tamelijk" laat, toen de heer Kaan het sluitingswoord sprak, wat natuurlijk niet zeg gen -wil, dat daarmede een eind gekomen was aan de feestvreugde. BREEZAND. De afdeeling „Anna Paulowna" van den jeugdbond voor onthouding hield Zaterdag 8 Maart een openbare bijeenkomst in de zaal van den heer Jb. Borst te Bree- zand. Het programma was uitgezonderd de rede van den heer W. Zijp. hetzelfde, dat aan de Van Ewijcksluis een veertien dagen geleden werd uitgevoerd en waarvan verslag gegeven Is. We willen dan ook niet in een her haling vervallen en slechts melden, dat de avond ook nu weer een succes was voor de afdeeling. VAN EWIJCKSLUIS. Zaterdagavond* hield de Gymnastiekvereeniging „D.O. K.E.V." een algemeene vergadering in het lokaal van den heer W. Waiboer. De opkomst was niet groot te noemen. Ongeveer een twintigtal leden waren aanwe zig. Toen dan ook, een half uur na den uitgeschreven tijd, de vergadering door den voorziter, den heer Jb. Tiel, werd geopend, drukte deze zijn spijt uit over de minder goede opkomst. Hij hoopte echter, dat de besprekingen daarom niet minder aangenaam zouden zijn. Nadat de secretaris, de heer P. Schilderman, de no tulen had gelezen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd, .volgde het Jaarverslag over 1929 Enkele cijfers daaruit volgen hier: Het ledental, dat op 1 Januari '29 55 bedroeg, (n.1. 32 dames en 23 heeren) steeg in dat boekjaar tot 62 (40 dames en 22 heeren). Het aantal adspiranten vertoonde echter esn daling. Dit bedroeg op 1 Januari 1929 86 <54 meisjes en 32 jongens), terwijl het op 31 December j.1. was teruggeloopen tot 76 (54 meisjes en 22 jongens). Het aantal donateurs was per einde 1929 148. Twaalf malen werd in het afgeloopen jaar door de vereeniging of door een gedeelte hc.rer leden naar bui ten opgetreden, waarbij 8 maal tijdens opvoeringen of wedstrijden, waaraan ook andere vcreenigingen of leden deelnamen. Bij deze laatste acht gelegenheden werden een 30-tal prijzen behaald, waarvan 18 voor gymnastiek en 12 voor atlethiek. De 18 prijzen voor gymnastiek kon den worden onderverdeeld in 10 eerste, 5 tweede, 2 der de en 1 vierde prijs. Bij de 12 voor atlethielc verkregen, waren 3 eerste, 6 tweede, 2 derde en 1 vierde. Hieruit blijkt wel. dat „D.O.K.E.V.". hoewel de laatste jaren bijzonder gehandicapt, door verlies van meereder harer beste leden, toch nog in velerlei opzicht als zware tegen- stande) mag gelden. In het verslag wordt er dan ook met gerechtvaardigde vreugde op gewezen, dat het aan tal behaalde onderscheidingen, vergeleken bij het vorig jaar, weer aanzienlijk stijgende is. Nadat nog hulde is gebracht aan de leiders der ver schillende aföeelingen, den heer Siewers en de dames Vader en Hoogmoed, voor hetgeen zij ook in het afge loopen jaar weer voor de Vereeniging hebben gedaan, besluit het verslag met eene opwekking, om ook in dc toekomst het beste beentje weer voor te zetten. Met goeden moed zal dan ook 1930 weer kunnen worden in gegaan. Applaue. Nadat nog verslag ia uitgebracht over een vorige week gehouden vergadering van den Turnkring, wordt over gegaan tot het uitbrengen der halfjaarlijksche rekening van den penningmeester, den heer W. de Jong. Uit deze rekening stippen wij aan, dat bij de onder- afdeeling Klelnesluis de ontvangsten sinds 1 Juli 1929 f 101.55, de uitgaven daarentegen f 161.50 hebben bedra gen. Het tekort van f 59.95, op deze onderafdeeling inge boet, is bijgepast door de hoofdafdeeling te Van Ewijck- rluis. Bij de onderafdeeling Breezand bedroegen de ont vangsten in datzelfde tijdvak f 107.55. terwijl de uitga ven hiervoor f 76 beliepen, zoodat hier een overschot Y3n f 31.55 werd gevormd. Tenslotte bedroegen de ontvangsten der hoofdafdeeling waarvan de boeken op 1 Juli een tekort aanwezen van. f 15.81, over het tweede halfjaar van 1929 f 459.60, terwijl de uitgaven (met inbegrip van het tekort op 1 Juli cn het tekort, bijgepast op de onderafdeeling Kleinesluss) f 452.05 uitmaakten, zoodat hier per 31 Dec. j.1. dus een kassaldo van f 7.55 aanwezig bleek. Het totale kassaldo bestaande uit de overschotten van Breezand en Van Ewijcksluis, bedroeg dus f 39.10. Waar de rekening geen aanleiding tot besprekingen gaf, dankt de Voorzitter den penningmeester voor diens accuraat beheer. Voor het nazien der rekening werden daarop nog aangewezen de heer P. van Genderen en mej. P. de Jager. De bestuursverkiezingen brachten geen verandering, wijl de aftredende bestuursleden, n.1. mej. S. van der Vliet, vice-voorzitster en de heeren P. Schilderman, se cretaris, Alb. Langereis, bestuurslid en K. Waiboer, plaatsvervangend bestuurslid, achtereenvolgens allen met groote meerderheid werden herkozen. Bij het bespreken der leiding stellen de heeren Sie wers en mej. Chr. Hoogmoed zich weer op de bestaande voorwaarden beschikbaar. Ten aanzien van mej. KI. Va der, die niet aanwezig is, stelt het bestuur voor de we- kelijksche vergoeding van f 2.op f 2.50 te brengen. Waar algemeen het gerechtvaardigde *'an deze verhoo ging wordt gevoeld, wordt hiertoe besloten. Bij dit onderwerp komt tevens ter sprake de adspl- ranten-afdeeling te Kleineslüls. die, evenals vorig jaar, weer begint te verloopen. Gehoopt wordt, deze nog te kunnen bewaren, doch gaat dit niet, dan valt te vree zen, dat van verdere pogingen tot heroprichting zal wor den afgezien. Bij de bespreking der werktuigen zegt de Directeur, de heer Siewers, dat dit jaar ten aanzien der werktuigen aanzienlijke kosten zal vergen. De reeds eerder besproken brug te Breezand moet noodzakelijk komen, maar tevens is daar en ook te KleinesJuis een nieuw rek noodig. Mis schien zou dat te Klelnesluis nog wat kunnen worden bijgewerkt, doch Breezand moet hieraan zeker geholpen worden. Verder zullen op alle drie plaatsen evenwichts- boomen moeten komen. Na uitvoerige besprekingen, wordt besloten, dat het bestuur te Schagen de even- wichtsboomen zal bezichtigen en deze dan op eenvou dige wijze uitgevoerd, door een timmerman zal laten ma ken, wat goedkooper wordt geacht, dan wanneer zij van een fabriek worden besteld. Ook het rek te Breezand zal vernieuwd worden, terwijl getracht zal worden, dat te Klelnesluis nog weer in orde te maken. Wat d~ brug te Breezand betreft, hiervoor heeft het Gemeentebestuur een subsidie toegezegd van ten hoogste f 150, echter on der dit beding, dat bij ontbinding der Vereenigng de door subsidie verkregen werktuigen weer aan de ge meente zullen vervallen. Dit beding nu lijkt verschillen de leden nogal bezwaarlijk toe en vormt daarom een onderwerp van breedvoerige discussie. Allerlei vrag.m worden daarbij naar voren gebracht, zooals: Strekt dit beding zich ook uit tot eerder verkregen subsidies? Wordt de Vereenigng, door aanneming hiervan, niet te veel afhankelijk? Kan bijv. de Gemeente, bij opheffing eener onderafdeeling. zich de daar in gebruik zijnde werktuigen, waarvan soms de andere afdeelingen nog veel dienst zouden kunnen hebben, niet toeëigenen. Som migen spraken er ook hunne afkeuring over uit, dat, na dat „D.O.K.E.V." zooveel aan de lichamelijke opvoeding der jongeren heeft gedaan en zich daarvoor kosten noch moeite heeft ontzien, de Vereeniging thans voor een beding wordt geplaatst, dat voorheen nooit gemaakt is. Het slot dezer besprekingen is, dat zal worden geïnfor meerd of het genoemde beding alleen slaat op de voor de locgezegde subsidie aan te koopen brug. Blijkt zulks het geval te zijn. dan zal de subsidie worden aanvaard. Wordt echter ook voor de eerder verkregen subsidies een dergelijk beding gcëischt. dan meent de Vereeniging hoe noodig dc brug cr ook dient te komen, de subsidie te moeten weigeren. Bij de rondvraag vtaagt de heer Siewers nog naar den indruk der leden inzake de onderlinge oefenwedstrijden. Deze indruk blijkt in 't algemeen zéér gunstig, zoodat hiermee op dcnze'.fden voet zal worden voortgegaan. Verder worden nog eenige regelingen ontworpen voor de a.s. uitvoering te Breezand, welke op 6 April is aan gevraagd en wordt besloten, dat de deelnemers aan den wedstrijd te Schagen. ter verlichting der kosten voor des kas der Vereeniging, elk een kleine bijdrage uit eigen middelen zullen verstrekken, terwijl op voorstel van den heer J. Daalder nog eens beproefd zal worden, een slingerbal-ploeg samen te stellen. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede, dat de heer R. Dekker nog een mooie foto in zijn bezit had, inder tijd door deze van de Vereeniging gemaakt (tijdens de Jubileumfeesten). De heer Dekker heeft deze foto, in lijst vervat, thans aan de Vereeniging geschonken. Be sloten wordt, hiervoor een schrijven van dank tot den heer Dekker tc richten. Hierop volgt sluiting. ANNA PAULOWNA. Vijfjarig beslaan der Aid. Ar.na Pau lowna van den Vrijz. Christ. Jongeren- bond. Zaterdagavond 8 Maart herdacht de afdeeling Anna Paulowna van den Vrijz. Christ. Jongerenbond in hei openbaar het feit, dat zij vijf jaar geleden is op gericht.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5