Geweldige brand te Wormerveer. Uit onze omgeving. Ontzettende bioscoop-ramp in Japan. 104 dooden en honderd gewonden. Een Reuter-telegram uit Tokio meldt, dat te Shinkal, een haven in Zuid-Korea, tijdens eens bioscoopvoorstel ling een groote brand uitbrak. Honderd vier personen kwamen in de vlammen om, terwijl honderd bezoekers, waaronder veel zeelieden, gewond werden. Do slachtoffers zijn kinderen. V.D. verneemt nog uit Berlijn: 'Aan het „Acht-Uhr-Abendblatt" wordt nog uit Tokio gemeld: Ter gelegenheid van het 25-jarig feest van de Japan- sche overwinning bij Moekden was in de vergaderzaal van het Shinkai-marinestation een bioscoopvoorstelling voor schoolkinderen georganiseerd. Terwijl deze voor stelling aan den gang was, ontplofte een reservoir, dat met naphtagas gevuld was. In een oogenblik tijds stond de geheele zaal in lichtelaaie. Slechts 25 kinderen kon den gered worden, terwijl er 104 verbrandden; vier wer den er levensgevaarlijk gewond. Treinramp in Brazilië. Trein in een afgrond van 175 meter diep te gestort. 30 dooden en 15 gewonden. V.D. verneemt uit New-York: In de nabijheid van de badplaats Theresopolis in den staat, Rio de Janeiro is een personentrein ont spoord. Ten gevolge van het weigeren der remmen stortte de trein in een afgrond van 175 m. diepte. Tot nu toe zijn 30 dooden geborgen, terwijl liet aantal gewonden thans 15 bedraagt. Acht dooden. De eerste berichten over het spoorwegongeluk bij Therezopolis in Brazilië, die van 30 dooden spraken, schijnen overdreven geweest te zijn. Volgens het B. T. A. bedroeg het aantal dooden acht. Volgens de „Ass. Press" werden 33 personen ge wond. De trein ontspoorde bij het station Atlo en reed door een muur heen. MIJNBRAND BIJ AMSTERDAM IN DE VEREEN. STATJCN. Honderd arbeiders opgesloten. Uit Steubenville (Ojuo) wordt gemeld: In een mijn der Warner Collieries Cy. in de buurt van Amsterdam brak gistermiddag brand uit. Honderd mijn werkers zitten opgesloten, doch er bestaat voor hen geen onmiddellijk gevaar. Een liftkooi omlaag gestort. Dertig dooden, acht gewonden. Reuter seint uit Jobannesburg in Zuid-Afrika: Gisterochtend stortte in een kröonmijn een liftkooi vijfhonderd meter naar bene*ton doordat de kabel brak. Een Europeaan en achtentwintig inlanders werden ge dood, twee Europenanen en zes inlanders werden gedood. GROOTE DORPSBRAND IN BESSARABIë. Veertig hulzen in de asch gelegd. Wolff seint uit Boekarest: In het jn Bessarabië gelegen dorp Valcni zijn door een brand ongeveer -10 lunzen verwoest, terwijl veel vee is omgekomen. Met groote moeite slaagden de brandweren, die uit de geheele omgeving wnren uit gerukt, er in den brand meester te worden. De scha de is zeer aanzienlijk. Ernstig incident in België. Bü do begrafenis van de slachtoffers der mijnramp te Marclnelle. Het B.T.A. meldt uit Brussel d.d. gister: Heden vond te Marcinelle bij Charleroi de begrafenis plaats van de slachtoffers van de mijngasontploffing. die zich daar dezer dagen heeft voorgedaan, en welk aantal door het overlijden der zwaar gewonden, inmiddels tot 15 was gestegen. Behalve twee Hollanders, was onder de dooden een Italiaan, waarom de Italiaansche consul aanwezig was bij den lijkdienst. Voor de kerk, waar deze gehouden werd, had zich een groote menigte opgesteld om den dooden de laatste 'eer te bewijzen. Plotseling snelde een Italiaan toe op de groep, waar onder de Italiaansche consul zich bevond, en maakte zich' meester van de vlag, die de afdeeling Charleroi van de vereeniging van Italiaansche oud-strijders met zich voerde. Hoewel dadelijk een twintigtal aanwezigen pro beerde den man to grijpen, slaagde deze er in te ont komen, waarop de consul eenige gendarmes In zijn auto nam om den vluchteling te achterhalen. Deze achtervolging leverde echter geen resultaat op. Een Jn alle richtingen Ingesteld onderzoek bracht ten slotte. in de Italiaansche cantine, een stuk van de vlag aan het licht, dat gewikkeld was in een aanplakbiljet Hoewel men niet gelooft dat de cantinehouder mede plichtig is aan dit voorval, moet deze zich toch ter be schikking van het parket houden. De Belgische regeering heeft, niettegenstaande het in cident zich uitsluitend tusschen Italianen afspeelde, toch een mededeeling van leedwezen aan de Italiaansche am bassade doen toekomen. Fen tweede Incident speeldd» zich af op het kerkhof zelf. Het communistische kamerlid Jacquemotte probeerde Jn strijd met de verordening van den burgemeester, aan het graf het woord te voeren, waarop hij door een com missaris van politie van het kerkhof verwijderd werd. Hel onderzoek. Het onderzoek der deskundigen naar de ramp heeft inmiddels nog niet tot een vast besluit geleid. Men blijft tot hiertoe nog Immer bij veronderstellingen. Een werkman heeft in den geteisterden gang twee lampen gevonden, waarvan eene nog gansch gaaf is en de andere, waarvan het netwerk en het glas was afge rukt en het onderste gedeelte los hing. Men vraagt zich nu af of de lamp werd losgerukt of dat zij van zelf ls los geraakt. De lamp werd in beslag genomen voor nader onder zoek. De portier van de mijn heeft verklaard tijdens het on derzoek dat dadelijk na de ramp hij een abnormale hitte had waargenomen nabij een steunsel van den koolader. Tegen den middag was die warmte verdwenen. De ingenieurs vragen zich af waaraan dit verschijn sel valt toe te schrijven en of het niet in die richting is dat men de oorzaak van de ramp moet zoeken. DFA BEGRAFENIS VAN GROOT-ADMIRAAL VON TIUPITZ. Men meldt gisteravond uit Berlijn: Een enorme menigte is heden op het Waldfrledorf to Munchen getuige geweest van de begrafenis van het stoffelijk overschot van groot-admiraal von Tirpitz. In de kapel werd van te voren een korte plechtigheid gehouden, die o.a. werd bijgewoond door mevrouw von Tirpitz. haar beide zoons, haar dochter en schoonzoon Admiraal von Trotha voerde als vriend het woord, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den schepper van de Duitsche vloot. Op verzoek van de weduwe werden geen verdere toe spraken gehouden. Admiraal Raeder legde een krans van den rijkspre sident neer aan den voet van de baar. De gewezen keizer was vertegenwoordigd door prins Oskar van Pruisen, de Bcicrscho regeering door Gurtner, den minister van justitie. GRIEZELIG VOORVAL IN SCALA. Een temmer van wilde dieren aangevallen en ernstig geblesseerd door een hyena. De Antwerpsche correspont van de N.R.Ct. meldt: Tijdens een vertooning in het cariété-theater Scala had het volgende griezelig en angstwekkend voorval plaats. Bij het vertoonen van zijn dressuur werd de wilde die rentemmer Alenziras onverhoeds aangevallen door een van zijn hyena's. Eer het publiek begreep hetgeen voor hun oogen plaats vond. had het woest geworden dier zijn meester de geheele bovenlip en een gedeelte van den neus afge beten. alsmede andere kwetsuren in gelaat en hals toe gebracht. In allerijl toegeschoten knechten van den temmer brachten hem buiten verder gevaar en dreven de hyena in zyn hok. Hoewel de verwondingen niet le vensgevaarlijk werden geacht, moest Alenziras toch on middellijk naar een Ziekenhuis worden getransporteerd, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. VIJFTIG PERSONEN IN ITALIAANSCH DORP ZIEK GEWORDEN. Na het gebruiken van een vergiftigen drank. Uit Rome wordt gemeld: In een dorp hij Catania hebben zich bij vijftig per sonen na het gebruiken van zekeren drank vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. Twee kinderen zijn reeds gestorven. ALKMAAR. ALKMAAR, 10 Maart. Bloemendaler kool f 2.60, boerenkool f 2.607.20, knol- selderie f 7.60, per 100 stuks, prei f 1.504, radijs f 2.60 5.10, selderie f 14, per 100 bos, gele kool f 36, roode kool f 3.409.50, uien f 0.701.90, wortelen f 1.40 per 100 Kg., spinazie f 1.061.30 per bak, 8 pond; witlof I f 5.50-8, II f 2.50—4.80 per 100 pond. Afscheid Mr. D. v. HouwenJng. Donderdagmorgen, na afloop der burgerlijke rechtzit ting zal mr. D. v. Houwenlng, die zoo als men weet, met April eervol ontslag Is verleend, als president der Arr. Rechtbank officieel afscheid nemen van rechtbank, par ket en balie. Men verwacht veel belangstelling, aange zien de scheldende president in zyn omgeving hoog in aanzien staat. WINKEL. Zondagavond trad in de tooneelzaal van den heer Laan. vonr het Nutsdepartement op de heer Lorette. De aankondiging van het optreden van den Hof- kunstenaar „Lorette" in zijn Magische Experimen ten, als meesterlijk tooverkunstenaar, humorvol en- tertainée. kaartenkunstenaar, elegant prestidigita- t.eur, en de man met de mysterieuse honden, deed nl heel wat verwachten en enkelen herinnerden zich nog het optreden van den heer Lorette, van vóór vier jaren. Er werd veel verwacht, doch wat door den heer Lorette werd gegeven, overtrof nog verre de ver wachting. Verbluffende toeren van goochelkunst zijn vertoond geworden, toeren, waarvoor het spiedend nog van een ernstig onderzoeker geen verklaring kon vinden. De heer Lorette heeft prachtwerk geleverd den ge- heelen avond en het departement, zeer aan hem ver plicht. Jammer dat slechts een gering getal bezoekers was opgekomen. Z IJ P E Voorschotten Landarbciderswet. Bij beschikking van den minister van financiën is aan de gemeente Zijpe (N.-H.) een voorschot tot een maximum van f3000, tor uitbetaling van het door een landarbeider benoodïgd bedrag voor de verkrij ging van een plaatsje verleend. BARS1NGERH0RN KOLHORN. Zondag gaf de gymnastiekvereniging „U.D.L" al hier haar tweede uitvoering in dezen winter. De op komst was schitterend. De zaal van den heer Kuiper was bijna geheel bezet en de oude leider der gym nastiekvereniging betuigde namens de vereeniginz zijn volle tevredenheid voor deze groote belangstel ling. Hij bedankte de aanwezigen voor de medewer king, voor de goedgeslaagde loterij, die zooveel winst heeft afgeworpen, dat de vereeniging een nieu we brug heeft kunnen koopen. liet. is te veel om ieder apart te beoordeelen, maar gemiddeld is er door de le, 2e en 3e afdeeling, zoowel door groot en klein, door dames en heeren, mooi ge werkt. De tooneelstukjes vielen ook in den smaak van het publiek, het bracht de lachspieren nog eens in wer king. Enkele leden gaan door vertrek en huwelijk de vereeniging verlaten, waarom de heer Keesman een beroep doet op de aanwezige jonge krachten, toe te treden als lid der vereeniging en de verstijfde spieren te laten werken. Verder wenschte hij namens de ver eeniging allen een genoegelijken avond toe en een gezellig bal. Binnenlandsch Nieuws. De moord te Bennekom. Belangstelling of sensatiezucht? Men meldt uit Arnhem: Duizenden hebben Zondag een bezoek gebracht aan het graf van mej. Koperberg, het slachtoffer van" den moord te Bennekom. Zoo groot was de toeloop van belangstellenden, dat op het kerkhof speciale ver- keersmataregelen moesten worden genomen en de groote toegangspoort 'smiddags moest worden ge opend teneinde de groote menschenmonigte, die ge komen was om mej. Koperberg's graf te zien, een gemakkelijken uitweg te geven. De gevangenhouding van den verdachte verlengd. Naar vernomen wordt, is de termijn van gevangen houding van den verdachte in de moordzaak te Ben nekom J. II., door de Rechtbank te Arnhem met der tig dagen verlengd. De woning van den verdachte H. is nog eens aan een grondige inspectie onderworpen door de Arnhem- sche recherche, de politie uit Ede en de politie uit Oosterbeek; ook een andere woning te Ede werd on derzocht. Het resultaat van deze huiszoeking was, dat de Arnhemsche recherche vrij tevreden naar huis ging, want een der gevonden voorwerpen was werke lijk afkomstig van een daar gepleegde inbraak; dit bewijsstuk werd aanstonds door de eigenaresse her kend. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN. Men meldt uit Groningen: Mevrouw Elerie, die zwaar gewond werd bij 'de ramp aan de Bontebrug heeft hersteld het ziekonhuis verlaten. De toestand van de andere patiënte, mej. Kraak, is zeer gunstig. TO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Een kind door een ruit geslingerd. Op den Rijksstraatweg tusschen Deventer en Bath- men reed Zondag een auto bestuurd door mevr. H., echt- genoote van een bankdirecteur te Deventer, bij het in slaan van een zijweg bij Colrnschate tegen een boom. Het dochtertje van mevr. H, dat achter in den wagen was gezeten vloog door den schok door de tusschenruit van de auto en werd ernstig aan het hoofd door de glas scherven gewond. Hevig bloedend werd het kind in een woning binnengedragen en voorioopig verbonden tot me dische hulp verscheen. AJevrouw H. bracht het er met den schrik af. Incident in een kerk te Rotterdam. Een kerkvoogd er uitgezet omdat hij ziju mond niot v/Lda houden. Onmiddellijk na den dienst Zondagochtend in de kerk aan de Aelbrechtskolk, welke dienst door ds. S. Cacaofabriek der Erven H. de Jong totaal uitgebrand. Vijf groote panden in lichto laaie. Ma chines in witten gloed. Voor een mil- lioen schade. Zondagmorgen heeft aan den Zaan weer eens een geweldige brand gewoed, en wel heeft de cacao- en chocoladefabriek van de Erven H. de Jong in den strijd tegen het vuur het onderspit moeten delven. Tusschen 4 en 4V2 uur had de nachtwaker, blijkens de controleklok, nog zijn ronde gedaan in het gebouw, zonder eenig onraad te bespeuren en had daarna zijn tocht vervolgd door het zeer uitgebreide gebouwen complex. Te ruim half vijf werd de brand in de maal derij ontdekt, waar de vlammen gretig voedsel von den in de grondstoffen. In minder dan geen tijd sloeg het vuur over naar de belendende fabrieksgebouwen. Dc geheele fabriek, langs den Zaan gelegen, was spoedig daarop één groote vuurzee. De plaatselijke brandweer niet opgewas sen tegen de vuurzee. De Vrijwillige Wormerveersche Brandweer, die zeer spoedig met 2 auto- en 2 motorspuiten tegenwoordig was, zag spoedig in, dat zij tegen de vuurzee niet opgewassen was, temeer wijl ze in den beginne geen gebruik kon maken van de brand kranen, daar de druk der Provinciale Waterleiding te gering was. Wel werd onmiddellijk getelefoneerd om den druk te ver- hoogen, doch het duurde nog geruimen tijd eer men van de waterleiding kon gebruik maken om met meer materiaal dan de 4 auto- en motorspuiten het vuur te bestrijden. Daarom werd de assistentie van de ove rige Zaansche brandweer ingeroepen en weldra arri veerden de autospuiten van Wormer, Krommenie, Assendelft, Zaandijk en Koog a. d. Zaan, terwijl Zaan dam twee drijvende stoomspuiten ter hulp zond. Aan behoud van de fabriek viel niet te denken. Aangewakkerd door den tamelijk sterken Zuid westenwind, hadden de vlammen, die een gretig voedsel vonden in de enorme hoeveelheid cacaoboter en -poeder, ook het gebouw „Afrika" aangetast. Aan behoud van de fabriek viel niet te denken. Met donderend geraas stortten telkens gebouwen in en vielen machines, die door de geweldige hitte tot op glooi-hitte gebracht waren, door de vier verdiepin gen heen, naar beneden. De brokken vuur vlogen als vuurpeilen omhoog om in Noordelijke richting lang zaam neer te dalen. Uit alle vensters spoot als het ware het vuur naar buiten. Het geleek een krater gelijk; de vlammen loeiden binnen de zware steenen muren. Het zette de tralies en de machines in wit ten gloed. Het vuur vrat als een gulzig, alles verslin dend monster 70 ton cacaoboter en honderden ton nen poederchocolade, reepen, letters, boonen en wat dies meer zij, weg. Herhaaldelijk klonk het geluid als van een ratelen den donderslag, gevolgd door een rechtstandig om hoog schietende vonkenzuil. Dat was telkens, wan neer een vloerconstructie zich begaf en de machines omlaag stortten. Zoo verdwenen successievelijk alle drie vloeren uit het gebouw „/aanstroom": slechts een paar zware balken vormden nog oen verbinding tusschen de mu ren. Wat daar beneden lag, vertegenwoordigde eens een kapitaal van vele tienduizenden guldens. De kolossale molens lagen als machtelooze reuzen over elkaar en tegen elkander aan, roodgloeiend en om geven door een dichten rook, die kennelijk de geuren van vet en cacao verspreidde en die tot vele kilome ters ver in den omtrek werd waargenomen. Een reusachtige brandende fakkel. Hot geheele gebouwen complex,, bestaande uit vijf panden, stond 1111 weldra in lichte laaie. Op een ge geven moment begon eveneens dc tunnel te bran den-, die van de fabrieksgebouwen boven het Noord- H. J. James was geleid, is de kerkvoogd J. R. Kleijn met luide stem een protest tegen den predikant gaan voorlezen. Op verzoek van ds. James is de kerkvoogd, toen hij niet geneigd bleek te zwijgen, vei-wijderd. Óp straat probeerde hij nog eens zijn protest te laten hoo- ren, maar men heeft hem van de stoep van de kerk verwijderd. Na den avonddienst heeft de kerkvoogd zijn protest doen hooren, met toestemming van ds. C. B. Holland. De kerkvoogd die een principieel verschil van meening heeft met ds. James heeft naar aanlei ding van het gebeurde een klacht ingediend bij den officier van justitie en bij den kerkeraad van dc Ned. Herv. Kerk'te Delfshavcn. NEKKRAMP. By een twintigjarigen jongeman te Katwijk aan Zee, die enkele dagen geleden den militairen dienst had ver iaten, is nekkramp geconstateerd. De patiënt is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. einde naar den Zaanoever liep. Met geweldig gebrul vlogen de vlammen door den tunnel, die hoog in de lucht een reusachtige brandende fakkel geleek. Dat was het hoogtepunt. Op volle capaciteit werkten toen 12 spuiten, die uit meer dan 20 stralen enorme massa's water in de vuur- zeewierpen. Te ruin! half zeven stortte de tunnel met donde rend geraas in de Zaan. Nog steeds echter breidde de brand zich uit en ook het pakhuis „West-Indië", ge bouwd in 1921, werd aangetast. De ontzaglijke vuurgloed, die in de Zaanstreek en omgeving, ja, tot in Amsterdam en in Alkmaar zicht baar was, veroorzaakte een groote toeloop van nieuws gierigen. die'door de politic op behoorlijken afstand werden gehouden. Tegen 7 uur, eindelijk, konden de hard-zwoegende brandweerlieden bespeuren, dat hun arbeid met suc ces bekroond werd. Langzamerhand begon de vuur gloed te verminderen en behoefde men voor verdere uitbreiding niet meer bevreesd te zijn. Tegen 9 uur konden verschillende spuiten inruk ken en bleef de Wormerveersche brandweer met het personeel van de motorspuit der Erve De Jong ach ter om de telkens weer oplaaiende vlammen te blus- schen. Er waren brandweerlieden, die van 's mor gens 5 uur tot 's middags 2 uur aan één stuk hadden helpen blusschen. Wat door het vuur verteerd werd. Vijf kapitale fabrieksgebouwen: „De Zaanstroom", „Afrika", „Zuid-Amerika", Noord-Amerika" en „West-Indië", waren een prooi der vlammen gewor den. Dank zij de gunstige windrichting bleven ge spaard het kantoorgebouw, de woning van den fa- briekschef, Slot, het ketelhuis, de smederij, de ca- caobranderij en de kistenmakerij. De laatste drie ge bouwen liggen achter de verbrande perceelen en zijn daarvan door een sloot gescheiden. In den loop van den morgen werd het pand De Zaanstroom omgetrokken. Daartoe werd een staal draad over den nok van het uitgebrande huis ge bracht en aan den anderen kant vastgemaakt aan de stoomboot Meppel I. Deze trok toen aan en met donderend geweld kwam de voorgevel van dit oudste deel der fabriek naar beneden. Omtrent de oorzaak van den brand, een der groot ste, die ooit de Zaanstreek teisterde, tast men in 't duister. Men vermoedt, in verband met het feit, dat „De Zaanstroom" ineens in lichte laaie stond, kort sluiting. De schade, die op een millioen gulden geschat wordt, wordt door verzekering gedekt. OOK TE NIJMEGEN EEN HEVIGE FABRIEKS BRAND. Honig's Maïzena- en Stijiselfabriek groo- tendeels een prooi der vlammen. In den nacht van Zondag op Maandag is te Nijme gen aan den Waalbandijk brand uitgebroken in het oude gedeelte van de groote maizena- en stijfselfa- briek van de firma Honig, hetwelk geheel is afge brand. De brand ontstond in het voorgedeelte der fabriek, waar het vuur een willige prooi vond in de voorraad van ongeveer 15000 mud mais. Reeds spoedig na het uitbreken van den brand was het vuur zoo geweldig, dat de brandweer, in dat gedeelte zoo goed als niets kon uitrichten. Het geheele oude gedeelte tot de ma- chine-afdeeling, die wordt afgescheiden door een grooten, twee steens dikken brandmuur, brandde ge heel uit. Aanvankelijk kon door den lagen waterstand van het rivierwater geen water worden verkregen. Later bestreedt men het vuur met twaalf stralen en was men om half twee de brand eenigszins meester. Om vier uur was het gevaar in zooverre geweken, dat een deel van de brandweer kon inrukken. Do schade kan nog niet worden vastgesteld, doch bedraagt in ieder geval minstens eenige tonnen. Zij wordt door verzekering op beurspolis gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister.

Schager Courant | 1930 | | pagina 8