SchagerCourant De Wedgwood-aardewerkfabrieken. Radioprogramma Tweede Blad. Schoolvoetbal. KORTE BERICHTEN. De Psycho-Techniek. Donderdag 13 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8628 DE WEDSTRIJDEN VAN DEN N.H.V.B. IN HET DISTRICT WEST-FRIESLAND. Men schrijft ons: Naar wij van de comna. voor ons district vernemen zijn er nog weinig scholen welke definitief met een elf tal ingeschreven hebben. Wel is door meerdere scholen te kennen gegeven aat een inschrijving volgt, maar tot (heden zijn deze niet binnengekomen. De commissie is dan ook vol goeden moed dat in deze restende paar dagen voor sluiting der inschrijving op voldoende elftallen te kunnen rekenen, om ook in Scha- gen deze wedstrijden met voldoende schoolelftallen te kunnen organiseeren. We krijgen toch den indruk van de commissie, dat de medewerking nog niet is wat zij zou kunnen zijn, en ons moet de opmerking van het hart, dat in onderwijskringen nog zooveel lauwheid ten op zichte van voetbal valt op te merken, om van tegenwer king maar te zwijgen. Ieder dié met kinderen omgaat weet hoe groot hun drang is naar bewegingsvrijheid. De beruchte baldadigheid der Hollandsche jeugd vindt voor een groot deel verklaring in het feit, dat voldoende lei ding ontbreekt voor de jeugd bij haar zin naar beweging. Behoorden onderwijzers niet een steun tb zijn in dezen? Helaas is sport voor vele onderwijsmannen nog een ge sloten boek. De ouderen hebben de lichamelijke en moreele voordee- len niet persoonlijk kunnen ondervinden en voor de jon geren begint de dageraad der sport pas langzaam te gloren, speciaal ten platt'elande. Waar evenwel de regee'ring steeds hoogere en betere elschen aan de lichamelijke opvoeding der jeugd gaat stellen, zal binnen afzienbaren tijd in breede lagen zijn doorgedrongen het groote nut van sportbeoefening, ten voordeele van het opgroiende geslacht. VRIJDAG 14 MAART. Hilversum (1875 M.) 10.0010.15 Tijdsein en morgenwijding; 103012.00 Gra mofoonmuziek; 12.00 Politieberichten; "12.152.00 Mid- dagmuzielc door het Avro-trio; 2.052.45 Uitzending voor scholen over: het leven in onze slooten; 2.453.00 Gra- mofoonmuziek; 3.004.00 Maak het zelf, door Céline SchaakeVerkozen; 4.C05.00 Gramofoonmuziek; 5.30 6.00 Dinermuziek, door „The Singing Fooi Orchestra"; 6.306.45 Gramofoonmuziek; 6.457.15 Cursus Spaansch voor beginners; 7.157.45 Radiocursus vanwege hec on derwijsfonds voor de binnenvaart; 7.45 Politieberichten; 8.0111.00 Concert, door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep; 10.00 Persberichten; 11.00 Gramofoonmuziek, ge varieerd dansprogramma; 12.00 Sluiting. Huizen (398; na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 10.30 Tijdsein; 10.301.00 Korte ziekendienst K.R.O. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.151.15 Lunchmuziek door het K.R.O.-Trio; 1.153.00 Gramo- foonplaten. N.C.R.V. 3.30 Tijdsein; 3.305.00 Concert: Jo Immink, alt. 8.00 Tijdsein; 6.006.30 Gramofoonplaten. K.R.O. 6.306.40 Beursberichten v?.n Vaz Dias; 6.40 7.00 Lezing; 7 007.30 Cursus in schriftverbetering. V.P.R.O. 7.30 Weekuitzending; 7.30 Persberichten; 7.40 Cyclus, kerk en kerk'gaan; 8.15 Concert; 8.50 Cursus, on- werwerp: Het gezin als kern; 9.30 Concert; 10.00 Decla matie door Marie Bokhorst-Holtrop, uit de werken van Fred van Eeden. 10.20 Concert. ZATERDAG 15. MAART. Hilversum (1875 M.) 10.0010.15 Tijdsein en morgenwijding; 10.3012.00 Gra mofoonmuziek; 12.00 Politieberichten; 12.152.00 Mid- dagmuziek door het Avro-ensemble; 2.002.40 Uitzending voor leerlingen der middelbare scholen; 2.304.30 Vroo- lijk gevarieerd kleinkunst-programma, met medewerking van Frans Hulleman, Hellen Randers, Bart Elferink. Nono. 4.305.00 Sportpraatje door H. Hollander; 5.00 5.30 Gezondheidsha'ifuurtje; 5.306.00 Cursus Duitsch, voor gevorderden, en conversatie; 6.00 Tijdsein A.V.R.O.- klok, 6.017.45 Vooravond-concert, door het omroepor kest o. 1. v. Nico Treep, met medewerking van Stella Fontaine; 7.45 Politieberichten; V.A.R.A. 8.C0 Concert door het Vara-orkest, o. 1. v. Hu- go de Groot; 9.00 Studio-opvoering van „De Jordaan" in pauze en na afloop gramofoonplaten; 10.00 Persbe richten Vaz Dias; 11.00 Vara-varia. Huizen (298; na 6 uur 1071 M.) K.R.O. 8.15—9.30 Gramofoonplaten; 11.3012.00 Gods dienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein K.R.O.-kollc; 12.15— 100 Gramofoonplaten; 1.002.00 Lunchmuziek door het K.R.O.-Trio. 2.003.15 Kinderuurtje; N.D.O. 4.004.30 Cursus Esperanto voor beginners; 4.305.00 Cursus Engelsch voor beginners. K.R.O. 5.005.20 Spreker: A. v. Santen. Onderwerp: Indrukken van de Leipziger Messe; 5.206.40 Gramofoon platen; 6.407.00 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 7.00 Tijdsein K.R.O.-klok; 7.00—7.15 Sport praatje door S. P. J. Borsten. Onderwerp: „Het wezen v. d. wielersport; *7.157.30 Gramofoonplaten; 7.308.00 Spreker: Dr. G. J. Janssens. Onderwerp: „Psychopa- thern"; 8.00 Tijdsein KR.O.-klok; 8.019.00 Concert door het K.R.O.-Orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. 9.009.30 Gra-' mofoonplaten; 9.309.40 Nieuwsberichten van VazDias; 9.4010.30 Vervolg Concert K.R.O.-Orkest 10.3012.00 Vroolijk programma uit Eindhoven. Humor in Italië verboden. Een nieuwe wet, ingediend door den Secretaris-Gene raal van de Fascistische Partij, Sgr. Turati zal bepalen, dat er geen moppen meer gedebiteerd mogen worden door cabaret-artisten over het Fascisme. De Italianen, ook Fascisten, hebben de eigenaardigheid zelfs hun eigen sympathiën door moppen belachelijk te maken. Spaarzame Zweden. De Zweedsche Post-spaarbanken berichten in hun ver slag over 1929 ongeveer 40 miliioen gulden meer is ge stort dan in 1928, d.i. een vermeerdering van 27 Over 1927 en 1928 was de vermeerdering van deposito's slechts 8 Een ideale stad voor belastingbetalers. In de Duitsche stad Ebern is de opbrengst van de gcmeente-bosochen van dien aard, dat er geen gemeen telijke belasting wordt geheven. Iedere inwoner kan zelfs een bepaalde hoeveelheid brandstof afnalen en een jaarlijksche toelage lcrijgjn van 60 Mark. Hoeveel Amerika rookt Het aantal cigaretten, dat de Ver. Staten in 1929 ge fabriceerd hebben, is wederom toegenomen. In verge lijking met 1928 zijn er dit jaar ruim 13 milliard meer of 12 Het totaal aantal cigaretten bedraagt bijna 120 milliard per jaar. Dit geeft dus op een bevolking van pl.m. 120 miliioen zielen 1000 cigaretten per jaar en per inwoner, kinderen enz. meegerekend. Het aantal sigaren over 1928 bedraagt 65 milliard. Verboden te rooken. De president van de Universiteit te Columbia (Ver. Staten) heeft een verbod bekend gemaakt, dat rooken in de universiteitsgebouwen verboden is. Dit treft niet alleen de studenten, maar ook de professoren, die ge woon waren, zelfs tijdens de colleges een pijp te rooken. Men is algemeen ontsteld over dit bericht, maar moet het althans voorloopig opvolgen. Improductieve krachten. In Engeland zijn meer dan 250.000 arme zwakzinnigen, welk aantal voortdurend toeneemt. Telt men dit cijfer bij de werkloozen op, dan komt met aan miliioen Der- sonen, die tot last van den Staat vallen, zonder pro ductief werk te verrichten. De toenemende bevolkingsaanwas in Australië. De bevolking van Australië bedraagt thans 6,373.000 wat een snelle vermeerdering aangeeft. In 1900 bedroeg het aantal nog slechts 3 miliioen. Wel langademig. In Baltimore (Ver. St.) is een vrouw, die slechts 3 tot 5 maal per minuut ademhaalt, terwijl het gewone aantal keeren bij een volwassene 1518 bedraagt. Zoo ver men kan nagaan is dit geval eeniig in de wereld. Haar adem haling is echter veel dieper dan normaal, zoodat zij per ademhaling ongeveer 1 Liter lucht inneemt, d.i. 3 maal meer dan een gewoon persoon. De inhoud van de long is echter normaal. Als zij zingen kon, zou zij een toon ongelooflijk lang kunnen aanhouden. Reed zij op den wielerbaan, dan zou zij een sprint van 200 Meter af kun nen leggen zonder opnieuw adem te halen, verklaarde Dr. Benedictus van Boston, die haar heeft onderzocht. Veelwijverij afgeschaft. Op de Philippijnen is het verbod van veelwijverij uit gevaardigd. Ddt verbcd zal pas over 20 jaar volledig in toepassing zijn, daar er vele Mohammedanen zijn, die polygamisch leven. De Christelijke organisaties op d» Philippijnsche eilanden wilden de onmiddellijke en vol ledige uitvoering der wet, maar de Mohammedanen ver wezen naar hun Koran, welk boek voor hen de eenige gezagsbron is. Haar toepassing bij de spoorwegen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de wetenschap den aanleg van de menschen voor de verschillende be roepen ging onderzoeken In vroegere tijden, toen de verschillende beroepen van vader op zoon overgingen, was dit niet zoo noodig. De veelzijdigheid van de tegen woordige beroepen, het feit, dat de menschen dikwijl3 van beroep veranderen, en de altijd toenemende wed strijd om de beste en goedkoopste fabricagemethoden toe te passen, hebben ons geleerd, dat het er niet op aan komt om schitterende machinerieën le bouwen, maar dat ook de aanleg van de bedienaars van deze machines een groote rol speelt. Een wezenlijke vei-breeding en ruimere toepassing van deze Inzichten verkreeg men door den oorlog en de maatschappelijke gevolgen ervan. Toen het vervoerwe zen in den oorlog reusachtige afmetingen aannam en men in Duitschland een leger van bestuurders uit alle mogelijke beroepen moest winnen en opleiden, werden voor het eerst grootsch opgezette onderzoekingen ver richt, om uit te maken, of de geworven personen wrel psychisch geschikt waren voor hun beroep, of zij wel reageerden op hun uiterlijke teekenen (signalen, hin dernissen), of zij rustig het voor hen liggende terrein overzagen en zeker arbeidden. Deze onderzoekingen werden volgens de regelen van de experimenteele psy chologie verricht en de toepassing van de psychologie in het practische bedrijfsleven noemde men nu psycho techniek. f Veel verder gingen de Amerikanen in de toepassing van deze wetenschap. In het verdere verloop van den corlog werden alle jonge mannen in Amerika onder zocht om hen op grond van de hierbij verkregen resul taten bij de verschillende velddiensten in te deelen. Spoedig hierna werden deze onderzoekingsmethoden ook voor de gewone bedrijven ingevoerd, vooral in Duitschland en Amerika, maar ook bij voorbeeld in duizendenbedrijven in Rusland. Bij dergelijke onder zoekingen gaat men eerst na, of iemand de geschikte psychische en physische eigenschappen voor een be paald beroep heeft. Zoo zijn er bijvoorbeeld beroepen, waarbij men over een groote handigheid moet be schikken, maar tevens over rust en bezonnenheid bij het werk, waar groote voorzichtigheid noodig is en een zeker opmerkingsvermogen, of juiste verdeeling van op lettendheid over motor, machine, maar ook over de straat, spoorbaan, enz. Deze eigenschappen worden nu door verschillende, dikwijls aan de practijk getoet ste onderzoekingen nagegaan. De personen, die moeten worden onderzocht, krijgen een reeks opgaven, welke zij op papier moeten brengen, dan krijgen zij weer appa raten, waaraan zij handgrepen moeten verrichten op op tische of geluidsseinen, of zij moeten eentonige arbeids prestaties met de grootste nauwkeurigheid en zonder groote vermoeidheid ervan te ondergaan, verrichten. Om een idee te geven, hoe de psychotechnische onder zoekingen worden verricht, vermelden wij eenige op gaven, aan onderzochte personen opgelegd. Een man moet tusschen twee in tegengestelde richting zich heen en weer bewegende balken een blok hout van een tafel afnemen, en het later weer op zijn plaats terugbrengen. De balken vallen bij den geringsten stoot reeds van hun steunpunt af. Een automaat geeft o:»i de vier seconden een penning af, welke voorzien is van een nummer. De persoon, welke voor cle automaat staat, moet de penningen in bakken doen, waarop hetzelfde nummer staat als op de penning is vermeld. De bakken zijn voorzien van gleuven, welke in verschillende richtingen zijn aangebracht. Op een tafel is een rangeerterrein aangebracht, waarop zich een locomotief bevindt met verscheidene geladen en ongeladen wagons. De opgave luidt, om een trein van bepaalde samenstelling te for- meeren op de meest eenvoudige wijze. De weg, welke door de locomotief daarbij wordt afgelegd, wordt langs electrischen weg geregistreerd. Dergelijke proefnemingen geven een juist overzicht over iemands aanleg voor een of ander beroep. Bij de spoorwegmaatschappijen waren het eerst de Duitsche rijksspoorwegen, welke de psychotechnische onderzoe kingen toepasten; zij hebben sinds 1916 80.000 menschen aldus onderzocht. Hierna hebben zich ook de Oosten- rijksche bondsspoorwegen van deze methoden bediend, en een psychotechnisch laboratorium aanvankelijk slechts voor studie-doeleinden ingericht Maar de psy chotechniek houdt zich niet slechts beperkt om van een bepaalden djeiist minder bekwame of daartoe niet ge- eigende personen weg te houden, zij wordt nu, ook bij de spoorwegen, gebruikt om de beroepskeus te vergemakke lijken door de personen, die zich laten onderzoeken, na afloop van het onderzoek een groep van beroepen te noemen, waarvoor zij den meesten aanleg hebben. Een groot en dankbaar arbeidsveld vindt de psycho techniek ook daarin, dat het de menschen veel kan aanleeren, door het aangeven van allerlei leermethoden, welke het snelst en zekerst tot hun doel leiden. Hier mede hangt samen, dat de psychotechniek ook bijdraagt tot verbetering van arbeidsmethoden, tot beter inrichting van werkplaatsen. Tenslotte presteert de psychotechniek ook belangrijke diensten, waar het geldt het voorkomen van ongelukken. Zoo munt deze jonge wetenschap uit door haar humane resultaten, waardoor de zorg van de menschen in hun dagelijksch werk wordt verlicht en zij tot waardevolle krachten in het gemeenschapsleven worden opgeleid. 11' AAR D E V ff O i: W BEL A .V (1 I N S T EET Wanneer meisjes flirten. Onlangs ontdekten de bewoners v\n de hoofdstraat va.i Lydenburg (Z.-Afr.^ een groot piakaat. dat was aangeplakt, hetwelk een groote opschudding veroor zaakte. Op het piakaat stond te lezen ,.Dc jenge man nen van Lydenburg klagen erover, da*, sommige bezoe kers van de stad en ook veel getrouwde mannen, met hu;» meisjes flirten, haar uitnoodigen vooi pleziertochtjes en haar gemengden, gevaarlijken wijn laten drinken waarna de meisjes dan weerloos zijn. Wij, jonge mai nen zuuc-n handelend optreden. Gevaarlijk Men heeft niet kunnen achterhalen, welkn veronge lijkte jongelieden het zijn, die op deze wijze aan hun ver ontwaardiging uiting geven. Leeftijdsgrens voor liet aan gaan van een huwelijk. Op het vijfjaarlijksch congres van cisn Vrnuwer. Vol kerenbond, hetwelk dit jaar te Weene.i van Me; tot Juni Bij het 2e geboorte-eeuwfeest van Josiali Wedgwood. Van 1824 Mei a.s zal te Stoke on Trent (Enge land) op feestelijke wijze het tweede geboorte-eeuw feest worden herdacht van Josiah Wedgwood, stich ter van de bekende Wedgwood aardewerkfabrieken. Josiah Wedgwood werd geboren in 1730 te Bur- slejn, waar zijn vader een kleine aardewerkfabriek had; Josiah was de jongste van 13 kinderen. Hij werd naar school gezonden te Newcastle-under-Lyme. Toen hij negen jaar oud was, stierf zijn vader; Jo siah moest toen van school af en werd geplaatst in de aardewerkfabriek van zijn oudsten broer Thomas te Churchyard Works. Toen hij vijf jaar in de leer was geweest, kreeg hij een beenkwaal, waardoor het hem onmogelijk werd nog langer aan den draaibank Ie staan; hij wijdde toen zijn aandacht aan de an dere deelen van de aardewerkfabricage cn bracht vele verbeteringen aan. Op negentienjarigen leeftijd was zijn leertijd afgeloopen en stelde hij zijn broer Thomas voor, om deelgenoot in de fa briek te worden, welk voorstel evenwel niet werd aangenomen. Hij werd toen deelgenoot in de firma Harrison en Alders te Sroke on Trent. Hij trok zich echter spoedig uit de zaken te rug, waarna hij gedurende vijf jaar werkzaam was in de fa briek van Thomas Wheildon. In de lente van 1759 opende Josiah Wedgwood te Burslem een eigen fabriek, welke later een groote beteekenis in de En- gelsche aardewerkindustrie zou krijgen. Aanvankelijk maakte hij kleine voorwerpen in groen gla zuur en aardewerk, maar spoe dig gaf hij de voorkeur aan crèmekleurig aardewerk. Na ve le mislukkingen en groote ver liezen worden zijn proeven ein delijk met succes bekroond. Op het eind van 1761 slaagde Wedg wood erin een geheel nieuw en bijzonder fijn aardewerk op de markt te brengen. Ook paste hij nieuwen vorm van decoratie toe, welke was uitgevonden door Sadler en Green te Liverpool. Op een reis naar Liverpool maakte Josiah Wedg wood kennis met Thomas Bentley, dien hij in 1768 in zijn firma opnam. Bentley stierf in 17S0. Wedgwood huwde in 1764 met zijn nicht Sarah Wedgwood, wel ke verbintenis zeer gelukkig was. De fabriek breidde zich steeds meer uit; in 1764 werd het Brick House in gebruik genomen, maar dit werd al spoedig te klein, zoodat Ridge House Estate werd gebouwd, met geheel dorp voor het werkvolk. Dit werd Etruria ge noemd en werd geopend op 13 Juni 1769; Wedgwood zelf maakte er de eerste zes vazen, terwijl Bentley het wiel draaide. De vazen droegen het opschrift „Artes Etruriae Renascuntur"; één ervan wordt nog in het Wedgwood museum bewaard. Wedgwood streefde steeds meer naar de uitbrei- a.s. zal worden gehouden, zal o.a. ter sprake komen de leeftijdsgrens voor jongens en meisjes, waar.»p een hu welijk mag worden aangegaan. De Nationaie Vrouvi en- raad van Zuid-Afrika heeft op zijn jongste vergadering te rietermaritzburg deze kwestie behar.Jeld, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken om Je leofRjdsgrens, waarop in Transvaal en Kaapprovincie oen huwelijk mag worden gesloten, voor meisjes te verhoogen van IJ tot 15 jaar en voor Jongens van 14 tot IS. Bij de gedachtenwisse'.lr.g hierover bleek, dat de mee ningen nogal uiteenliepen, waarom besloten werd tot het instellen van een ctmmissie, welke deze zaak zal onderzoeken. Internationaal Op\ ood- kundig Congres. Van 4 tot 7 Augustus s.s. zal te Luik onder auspiciën van Koning Albert van België het vierde In;ernati"ralc Opvoedkundig congres worden gehouJen. Vo üzitter van het congres is de Minister van Landbouw. Het congres vail samen met het zilveren jubileum van het Interna tionaal Opvoedkundig comité. Het congres s verdeeld in vier secties, welke allen verschillende vraagstukken zulten behandelen, zooals: de wetenscnappelijke vorming van het kind, de gezinsopvoeding in het aigemecn de r*- ding van het kind vóór de schooljaren; de opvoc- c'"irg gedurende en na de schooljaren. Het schoonhouden van keukentafels. Keukentafels, welke een leeiijke kleur hebber, gekregen kunnen spierwit worden gemaakt door hen al' te s< hu ren met warm water en zand. Als men vet op de keu kentafel of op een plankenvloer morst, dan moet men er direct koud water over gieten. Hierdoor sto'-t het vet en trekt niet in het hout; als men het vet heeft weg- geschrapt, dan de plek afnemen me*, warm water. ding en vervolmaking Van de aardewerk-fabricage, Hij stierf op 3 Januari 1795 en werd begraven in de oude kerk te Stokc on Trent, waar een inscriptie nog aan hem herinnert. Het Wedgwood aardewerk verd beroemd, ook ver buiten Engeland. Catharina II van Rusland bestelde in 1773 een servies van omkleurig aardewerk, dat bestond uit 952 stuks' Ik stuk moest met een Engelsch landschap wor den gedecoreerd en spoedig was een geheel leger \an artisten in de weer om alles zoo kunstzinnig mogelijk uit te voeren. De kosten van het schilderen Heen bedroegen meer dan 2000. In 1774 werd het geheele servies in Londen tentoongesteld. Enkele stukken zijn thans nog te zien in het Etruriamu- seum. Na Wedgwood's dood werd de fabriek voortgezet onder zijn zoon Josiah, die in 1806 proeven nam met het China aardewerk. De internationale feestweek, ter gelegenheid van het 2e geboorte-eeuwfeest van Josiah Wedgwood, zal geopend worden op Zondag 18 Mei a.s. Dien dag zal door den Aartsbisschop van Een kijkje in de vorm-af deeling van de Wedgwood-fabrieken. Men ziet hier een ar beider bezig met het vormen van de beroemde vazen. Canterbury een gedenkdienst worden gecelebreerd. Mr. R. L. Hobson van het Britsch museum zal een le- zinig over Josiah Wedgwood houden, terwijl voorts een tooneelstuk zal worden opgevoerd, waarvoor Rudyard Kipling het libretto heeft geschreven. Ook is er een wedstrijd uitgeschreven in het ontwerpen van een Wedgwood-vaas, ter herinnering aan de eeuwfeesten, waarvoor prijzen ten bedrage van 100, 50 en 25 zijn uitgeloofd. Een kijkje in de decoratie-af deeling van de wereldberoemde Wedgrvood-aardetverkfabrie ken te Stoke on Trentnaar grootsche inter nationale jubileumfeesten norden voorbereid Duidelijk kan men op de foto de schilder- werkzaamheden van de diverse serviezen volgen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5