Raad Br. op Langendijk. „Er is geen telefoon..." Predikbeurten. Uit onze omgeving. LANGENDIJK WILLEM KOS.t ST. MAARTEN Z IJ P E K 0 E G R A S. Dinsdag 11 Maart j.1., 's avonds half acht, kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen on der presidium van den Edelachtbaren heer burge meester Slot. welke de vergadering opende met ge bed. Na lezing en goedkeuring der notulen werd over gegaan tot behandeling der: Ingekomen stukken. Dankbetuiging van het nieuwbenoemde hcofd der openbare lagere school, den heer v. d. Graaf, voor zijne benoeming. In verband hiermede deelt Voorzitter mee, dat deze op 1 Maart jl. in bijzijn van B. en W. in zijn functie is geinstalleerd. Van rnej. Paarlberg-llartland, penningmeesteresse van de Kinder Herstellings-vncantiekolonie, een dank betuiging voor de genoten subsidie. Van B. en W. te Oudkarspel overzicht van den Vleeschkeuringsdienst, alsmede ontvangsten en uit gaven over 1929. Gemaakte winst f783.79, waarvan als aandeel aan Broek op Langendijk zal uitbetaald worden f 156.75, zijndo een vijfde gedeelte. Van do directie der Ned. Spoorwegen de rekening over 1929, betreffende de verbindingslijn den llelder- Alkmaar naar Broek op Langendijk. Saldo f 19967.19. I)e gegarandeerde opbrengst van f12000, wordt ver minderd tot f5401.88. Het aandeel der gemeente be draagt f911.57. Van den inspecteur der dir. belastingen, dat het geraamde bedrag op de Pers. belasting bedraagt f3330. Gemeentelijke opcenten grondbelasting f 1320. Kohier op de dividend en tantièmebelastiing f965. Van den heer C. Spaans Jz., dat hij zijn herbenoe ming als lid van het Burg. Armbestuur wederom aan neemt. Van den voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim, dat de benoemde leden en bloc hunne benoeming aannemen. Van B. en W. te Alkmaar, dat tot regenten van het ziekenhuis zijn benoemd de heeren Baron Frijdagh, burgemeester te Schoorl en de heer Haringhuizen, burgemeester te Wieringerwaard. Voorgesteld werd al deze stukken voor kennisge ving aan te nemen. Aldus besloten. Adres van de vereeniging tot bestrijding der tuber culose orn een bedrag ter beschikking te stellen me de in verband tot uitzending van patiënten. Werd gerenvoyeerd naar B. cn W. Adres Ned. Zwembond, met de opwekknig om tot oprichting en bouw van een zweminrichting over te gaan. Gezien de actie welke alhier in dezen van de bur gerij uitgaat, werd besloten af te wachten wat het particiliere initiatief vermag. Van Ged. Staten goedkeuring op den verkoop wa ter aan het bestuur van Chr. Nat. Onderwijs cn on derhands verhuren van een strook water aan den heer S. Kossem Van hetzelfde college, dat het onderzoek begrooting 1930 nog niet is afgeloopcn. Van B. cn W. een beredeneerd verslag der volks huisvesting. Aanschaffing brandkranen. Punt 4 der agenda bevatte een voorstel van B. en W. tot het voorzien van de gemeente van de noodige brandkranen. Voorzitter deelt mede, dat het al meermalen een onderwerp van bespreking is geweest, maar er is nog steeds van afgezien. Toch met het oog op den toene- inenden groei cn dichte bevolking en in verband met de menigvuldige branden welke voorkomen, meenen B. en W. niet langer te kunnen wachten. Mede ook op aandrang van den Min. van Binnonlandsche Za ken, om te zorgen dat het bluschmateriaal op peil blijft. Er zullen door het geheele dorp dan geplaatst wor den 25 brandkranen, welke op zulk een afstand van elkaar geplaatst worden, dat met 3 slangen een af stand van 90 meter voldoende bespoten kan worden. De onkosten zullen bedragen f2090 cn f200 voor aan schaffen van slangen en ppzetstukken. De heer Kamp vraagt, of de brandspuit blijft be staan. Voorzitter antwoordt bevestigend en acht zulks van groot belang, daar deze nog zeer goed voldoet. De heer Koedijk gelooft dat bij sterke uitbreiding der gemeente er wel meer brandgevaar bestaat, maar zou dit dan de beste manier wezen, zegt spr., zou men niet beter kunnen nemen een 2e brandspuit. Want bij een demonstratie met een der brandkra nen was spr. gebleken dat er maar heel weinig druk op de waterleiding was en beslist onvoldoende bij brand. Spr. vraagt dan verder, of er ook een onder zoek ingesteld is wat of het nuttigst cn voordeeligst is, daar het toch ook weer een heele uitgaaf is voor de gemeente. Voorzitter zegt, dat de vorige week een proef is ge nomen en dan kan veilig gezegd worden, dat men 90 meter ver kan spuiten met 3 slangen van 25 me ter en een waterstraal welke van 15 meter nog vol doende is voor het blusschen van brand. Terwijl te vens met dit voorstel alles bereikt kan worden, de eilanden inbegrepen, of anderszins voldoende of goedkooper zal zijn. betwijfelt spr. Hij acht dit voor stel den aangewezen weg. De heer Smak acht het ook het doelmatigst, daar men steeds gauw hij den brand is om te spuiten. Spr. zou gaarne zien, dat de opzetstukken steeds spoedig le bereiken zijn. De heer Koedijk is nog niet tevreden en zegt, dat hij nog geen antwoord heeft gekregen op zijn vraag, ot er geen onderzoek is geweest tot een voordeeliger weg, h.v. een drijvende brandspuit. Spr. spijt zulks, dat dit onderzoek niet heeft plaats gevonden. Het Voorstel zal wel de voordeeligste weg zijn, maar het had toch beter geweest. Voorzitter: Acht U het dan beter dat we wachten? Wethouder Ooijevaar zegt, in verband hiermede, dat over een drijvende brandspuit nog wel is ge sproken, maar zulks levert te veel bezwaren op in den winter met dicht water, terwijl de adviezen der naburige gemeenten van dien aard zijn, dat 'de brandkranen goed voldoen. De heer Kamp vraagt, of er bij brand nog meer druk op het water gezet kan worden. Geantwoord werd, dat wanneer zulks teiefonisch gevraagd wordt, hieraan ten allen tijde wordt vol daan. Niemand meer het woord verlangende, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verbouwing openbare school. Punt 5 der agenda bevatte een voorstel van B. •n W. tot openbare aanbesteding van den verbouw tn moderniseering der openbare lagere school. De raad hierna in comité gaande, werd, na her- mening niemand het woord hierover verlangend, al dus besloten. Medegedeeld werd, dat do aanbesteding zal plaats hebben op 22 Maart a.s. en dat het geheele werk «erocd moet zijn tegen 15 Juli a.s. Tijdens de verbouwing is een lokaal beschikbaar festeld in de oude pastorie der Herv. Kerk, tegen een vergoeding van 15 per weck. Verlenging termijn destractor Thermo* chemische fabrieken. Punt 6 der agenda bevatte een voorstel van B. cn W, tot vn l r: ing van den termijn van inwerkingstel ing ui-sin i\,.r door de Thermo chemisehe fabrieken, Werd toegestaan. Vaststelling pensioengrondslagen. Punt 7. Op uitnoodiginp van den Pensioenraad werd verzocht enkele wijzigingen aan te brengen in de pensioengrondslagen. Conform advies aldus be sloten. Vaststelling wijziging gemeentebegroo- ling 1929. !it 8. Tot vaststelling wijziging gemeentebegroo- vinden enkele af- en Overschrijvingen plaats. Al s besloten. Rondvraag. De heer Koedijk vraagt, of het geen aanbeveling verdient, aandacht te vestigen op het verkeer van de Spierinebuurt met de Dorpsstraat, met het oog op net. gevaar van ongelukken hieraan verhonden. Voorzitter deelt mede. dat in de vorige vergadering van B. en W. besloten is en den opzichter opdracht gegeven, om daar ter plaatse en ook aan het kruis punt Prins Hendrikkade borden te plaatsen. De beer Kamp zegt. dat er klachten ingekomen zijn betreffende een droce plek in de vaart achter bakker De Gier. Spr. zou gaarne zien. dat hier aandacht aan geschonken werd, en verbetering aangebracht werd ten goede: allicht zou dit uitgevoerd kunnen worden door werkeloozen. Verder werd door spr. nog opgemerkt, dat. na ver loop van eonigen tijd naar alle waarschijnlijkheid weer veel uien en ander afval te water cogooid zal worden In verband met den ondragelijker) stank, welke daaruit voortvloeit, zou spr. gaarne zien dat daar de volle aandacht aan geschonken wordt. Voorzitter zegt, dat we ten dien opzichte een ge meente-verordening hebben en daar wordt aan ge daan wat er aan gedaan kan worden, maar wanneer de monsehen in deze niet meewerken, dan is het vorgeefscho moeite. Het is een klein kunstje om dan prores-verbaal op te maken, maar dat is de bedoe- linc niet. Spr. doet toezegging dat alle zorg hieraan besteed zal worden, met een beroep op de burgerij om toch vooral in deze mee te werken en het niet. te doen, daar het anders een onhoudbaren toestand wordt. De heer Kamp zegt verder, dat er bij het brand spuithuisje al zoo'n langen tijd zooveel vuil ligt en zou gaarne zien, dat zulks eens schoongemaakt werd. Evenzoo wat betreft de netheid op bet. kerkhof. Voorzitter deelt mede, dat wat bet eerste betreft, hierin zal voorzien worden terwijl aangaande het tweede, dit reeds aan de orde is geweest en in dien tijd is ter hand genomen. Hierna sluiting. Kort verhaal Naar het Engelsch bewerkt door HERMINE DE BREE. (Nadruk verboden). Met haar aardige, witte, scherpo tandjes beet Lil In haar vierde petit-four. „Je bent een schat!" constateerde ze. „Ongetwijfeld," beaamde ik, „maar waaraan dank ik deze plotselinge uiting van toegenegenheid?" „Omdat het zoo schattig van je is, om me op deze royale manier te tracteeren, vooral waar ik mezelf zoo brutaal geïnviteerd heb!" „O," stelde ik haar gerust, „je hoeft je niet te excu- seeren: het genoegen Is geheel aan mij. Ik amuseer mij buitengewoon Ik vind het bepaald een genot om naar je te kyken als je aan het theedrinken bent." „Wat aardig van je!" „Je techniek op het gebied van het verorberen van taartjes en sandwiches is bepaald fenomenaal. Lil." „Poeh!" Li» stak haar geestig neusje met een beleedigd air in de lucht, maar een moment later was haar ge veinsde verontwaardiging alweer geweken en ze zei met haar vleiend stemmetje: „Zeg Hans. toen ik mezelf uitnoodlgde om thee met je te gaan drinken, deed ik het niet zonder bijbedoeling Ik wilde je om raad vragen." „Dank je," weerde ik resoluut af. „Dat wil zeggen dat ik op mijn huid krijg als het verkeerd gaat en geen woord van dank oogst als het goed afloopt. Ik geef prin cipieel nooit raad..." „Maak je zelfs voor mij geen uitzondering?" pleitte Lil met zoo'n allerliefste uitdrukking van teleurstelling op haar gezichtje, dat ik onmiddellijk verteederd was en mijn tegenstand liet varen. „Vooruit dan maar." zei ik met een mislukte poging tot barschheid. „Wat is er aan de hand?" Lil legde me haar probleem voor. „Wat zou jij," begon ze, „een jong meisje aanraden te doen, ais Iemand... wel, als iemand verliefd op haar was en die iemand dat niet wilde zeggen en zij zoo verschrik kelijk graag zou willen dat hij dat wèl deed?" „Zeg, studeer je voor sfinx, dat je dergelijke raadsel tjes gaat opgeven?" merkte ik een beetje sarcastisch op. „Je moet er heusch niet mee spotten", protesteerde ze, „het is vreeselijk ernstig. Ik voel me er zelfs een beetje ongelukkig door." Ik staarde haar aan. „Dus je bent het zelf?" „Hm." „Wei allemachtig! En wie Is de gelukkige?" vroeg ik. „Ken ik hem?" „O. ja. Je kent hem heel goed." Een wild idee schoot door mijn hersens. Maar neen. dat was toch te absurd om los te loopen! Maar hoe dan ook. ik moest zekerheid hebben. „Is hij oud of jong?" vroeg ik kwasi-onverschillig. „Oud? Heelemaal niet! Hij is een beetje ouder dan Ik, maar het is toch nog een jonge man." Dat was voldoende. Elf jaar zou ze niet een beetje ouder nebben genoemd. Ik had het natuurlijk wel direct in de gaten gehad dat ik het niet kon zijn, maar toch je kun* nooit weten... „.Waarom geef je hem geen stillen wenk?" informeer de ik. „Een stille wenk?" Lil liet een minachtend lachje hoo- ren. „Ik heb al zooveel stille wenken gegeven, dat je ze amper meer stil kunt noemen." „Dan moet die vent een volmaakte idioot zijn," con cludeerde ik oneerbiedig. Maar deze kwalificatie bleek Lil toch een beetje te kras. ,Hij is heelemaal geen idioot" verweerde ze zich, „hij heeft alleen op dit punt een beetje dikke huid. Maar overigens ls hij een snoes, hoor!" Dat Lil een kerel die haar op deze schandelijke wijze versmaadde, nog een „snoes" kon noemen, was meer dan ik verdragen kon en ik mompelde dat het mijn tijd werd om naar kantoor terug te gaan. „Ik heb er al over gedacht," zei Lil peinzend, „om hem zelf maar een aanzoek te doen." „Als ik jou was," raadde ik bruusk aan, „zou ik me verder het hoofd niet breken over zoo'n paskwil van een vent." Ze negeerde mijn uitval en ging op denzelfden peinzen- den toon voort: „Weet je wat de kwestie is: je kunt nooit vooruit zeggen hoe hij het zal opnemen. Het Is zoo moeilijk om van te voren uit te maken hoe een man op het een of ander reageeren zal!" Er viel even een pauze en toen kwam Lll's gewetens vraag: „Wat zou jij doen. als een meisje je onomwonden zei dat ze van Je hield?" „De hemel beware me!" riep ik geschrokken. „Hoe kom je in vredesnaam aan dergelijke overspannen ideeën?" „Maar wat zou jo doen?" hield LH aan. „Ik zou zeggen: „Excuseer me een oogenblik; ik moet juist even teiefoneeren. En dan zou ik me als de weer licht uit de voeten maken." „Wat laf van Je," smaalde LH. Ze wenkte met haar oogen naar het dienstmeisje, dat tegen den muur van de verlaten tearoom leunde. Het meisje kwam onmid dellijk. „Hebben jullie hier telefoon?" vroeg Lil. „Hier niet," was het antwoord, „wel in de..." Lil liet het meisje niet uitspreken en gaf haar een wenk dat ze weg kon gaan. Ze steunde met haar kleine handjes op den rand van het tafeltje waaraan wij zaten en boog zich naar mij toe. „Je hoort het." zei ze met een vastberaden klank in haar stem, „er is hier geen telefoon! Ben je nu toch van plan om er als de weerlicht vandoor te gaan?" „Neen," antwoordde ik kalm. „Ik ben van plan je ten huwelijk te vragen. Wil je met me trouwen, Lil?" - „Natuurlijk wil ik dat," was het bijna-gefluisterde ant woord. DONDERDAG 13 MAART 1930. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 7*6 uur, Bijeenkomst ZONDAG 16 MAART 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, D.s Van Dijk. Doop. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Onderwerp: „Lijden en heerlijkheid". Huisduinen, geen dienst Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Hippolytushoef, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. Burgerbrug, geen dienst St-Maartensbrug, geen dienst Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagcrbrug, zie Oudesluis. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Winkel, geen dienst Warmenhulzen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Boo- zen en goeden. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Oude Niedorp, geen dienst Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Jellema. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Homan. Aartswoud, geen dienst. Veenhulzen, voorm. 10 uur, Ds. Roobol. Heerhugowaard, zie Veenhuizen DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen. voorm. 11 uur, Ds. Gravemeijer, v. A'dam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GE KEF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer J. Sevensma, van Am sterdam. MAANDAG 17 MAART 1930. THE STAR OF HOPE MISSION. Callantsoog, nam. 7*6 uur, de heer J. Sevensma. Het was onder zeer groote belangstelling dat Woens dagochtend de begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen Willem Kos plaats had. een belangstelling niet alleen van de diverse sportvereenigingen, maar ook van de zijde van de burgerij der gemeenten Oudkarspel, Noordscharwoude en omgeving. Wanneer te ongeveer 9 uur het lijk de woning van zijn diepbedroefde moeder en overige familieleden wordt uit gedragen, scharen zich achter den stoet het bestuilb en vele leden van de voelbalvereenlging D.T.S. te Oudkars pel, het bestuur van de IJsclub „de Volharding" te Oud- karspel, burgemeester en wethouders van de gemeente Oudkarspel, en vele belangstellenden. Onder groote be langstelling van de burgerij begeeft zich de stoet naar de Roomsch-Katholleke Kerk te Noordscharwoude, waar een groote schare zich aansluit. Daar zijn dan mede aanwezig de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, vertegen woordigd door zijn voorzitter en secretaris, de heeren Couvée en van Laer, de Alkmaarsche IJsclub, door de heeren Cloeck en Stikkel, de IJsclub van Warmenhui- zen door den heer H. G. Rijs, de IJsclub „Eendracht maakt Macht" te Anna Paulowna, door de heeren D. Stammes en H. Jonker, het bestuur van de gymnastiek verenigingen Hercules en Hygiëa. Maar ook blijken aanwezig te zijn vele schaatsenrijders die aan hun makker, met wien zij zoo dikwijls op de „gladde ijzers" den strijd hebben aangebonden, maar met wien zij ook meerdere malen op zulk een uitnemende wijze hun vaderland in den vreemde hebben vertegen woordigd, de laatste eer komen bewijzen. O.m. zijn aanwezig de bekende schaatsenrijders, de heeren Van der Scheer, Heiden, Hooftman, Pronk, gebrs. Blaisse, De Koning, Boot, Kaan, Jongert en Holleman. Door een 15-tal bloemstukken wordt voorts uiting ge geven aan de vereering en vriendschap die den overle dene werd toegedragen en welke bloemstukken afkomstig bleken te zijn van de N.V.B.H.S., van familieleden, van de familie, C. P. Eecen, van den heer en Mevrouw Van Laer, van de vrienden, familie J. Pranger, Jac. Maars, Jac. Eecen, P. Kostelijk en C. van Zijl, van de Nederland- sche Rijders Davos 1930, van het gemeentebestuur van Oudkarspel, van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. van de voetbalvereeniging D.T.S. van de ijsclub te Warmenhulzen, van de gymnastiek verenigingen Hercules en Hygiea, van de Alkmaarsche ijsclub, van de ijsclub Volharding, van de ijsbaan Heiloo, en van Trijnie en Hannie van Loo en Marie Kos. Do groote katholieke kerk te Noordscharwoude vulde zich schier geheel met het groote aantal familieleden, vrienden en bekenden, en belangstellenden en daar vond de plechtige kerkdienst plaats. Door kapelaan H. A. Rouw opgedragen zong het koor de gregoriaansche mis van Requiem. Na de religieuze plechtigheid werd de baar, geflankeerd door de schaatsenrijders, ten kerkhove gedragen, en had de begrafenis verder onder het gebrui kelijke ceremonieel plaats. Evenals burgemeester A. J. Wijnveldt het ons verze kerde, dat hij nog gaarne had willen zeggen wat hij op zijn gemoed had cn die betwijfelde of we wel ooit zulk een populair rijder als Willem Kos zouden terugkrijgen, evenzoo zullen er onder de talrijke sportvereerders per sonen zijn geweest die aan de laatste rustplaats van Kos woorden van vriendschap hadden willen spreken. Maar het is een bisschoppelijke boodschap dat aan de groeve niet mag worden gesproken. BROEK OP LANGENDIJK. Ds. J. J. Drcnth, predikant bij de Chr. Geref. ge meente alhier, komt voor op het tweetal te Sneek. ZUIDSCHARWOUDE. Toen de slager S. gister naar Amsterdam reed met zijn motorfiets, waaraan een zijspan bevestigd was, brak plotseling de verbindingsstang. Zijn medepas sagier had gelukkig op de duo plaats genomen, waar door ongetwijfeld een ongeluk werd voorkomen. Nu kwam men met den schrik vrij. LANGENDIJK. Aan een der groentenveilingen werden gisteren drie» lingen-uien verkocht voor 50 cent per 100 K.G. Verschillende tuinbouwers hebben de vorige week reeds vroege aardappelen geplant ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat de heer Pijper de volgende maand een 50-slagen kolfvvedstrijd zal organiseeren. We vernemen dat de Kerkcwei beschikbaar is voor bouwterrein. Of er veel gebruik van zal worden ge maakt, zal de tijd moeten leeren. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen houdt de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" alhier haar jaarvergadering op Zaterdag 15 Maart, des avonds 7 uur, ten huize van den heer C. Vis. Tot notabelen van de Neder-Duitsch-Hervormde Ge meente alhier zijn herkozen de heeren Jb. Eecen met 59 stemmen en F. Moeijes met 50 stemmen. NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering Chr. Schoolvereen. In de Geref. kerk kwam bovengenoemdeL vereeniging in jaarvergadering bijeen. De leiding berustte bij den heer G. Barten. Geopend werd met Ps. 33. de notulen en het jaarver slag van den penningmeester werden goedgekeurd. Als bestuurslid werd herkozen de heer Jb. de Jong. Door den heer R. Schuil werd een inleiding gehouden over „Band tusschen Huisgezin en School." Na de pauze volgae het jaarverslag van den secreta ris de heer Schuil, waaruit wij vermelden dat het 25 jaar geleden is dat de schoolvereeniging werd opgericht, en in beginsel werd besloten om tot oprichting van een Chr. School over te gaan. Hierna werd door den heer M. Kamminga een inleiding gehouden over de Chr. school en de moderne levensop vatting. Na de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting met dankgebed. De bekende manufacturenwinkel van de dames U. en A. Bekker alhier zal gevestigd worden in het perceel, dat gelegen is tegenover het tegenwoordige. Men is met de verbouwing bazig. Politie. Gevonden: een paar glace-handschoenen. Inlichtingen ter secretarie. De Vereeniging „Helpt Elkander" alhier hield Dins dagavond iri café „Rust en Lust" een buitengewone ver gadering, met het doel om van de nieuwe Ziektewet met haar aankleve aan hare leden e.a. een nadere uiteenzet ting te geven. Voor dit doel was als spreker uitgenoodigd de heer A. Visser van Nieuwe Niedorp, secretaris van den Noordh. Bond van Ziekenkassen. De heer v. d. Velde sprak in zijn openingswoord zijn spijt uit over de geringe opkomst, daar hij meende, dat de hier te behandelen stof wel meer belangstelling waard was. Na een woord van welkom aan den spreker en de aanwezigen gericht te hebben, werd het woord gege ven aan den heer Visser. In een duidelijke uiteenzetting gaat hij vanaf het jaar 1905 het wordingsproces der Ziektewet na, tot het mo ment dat deze eindelijk in het Staatsblad verschijnt en hierdoor wet is geworden. Eveneens geeft spreker een duidelijke uiteenzetting van de werking en de daaruit voortvloeiende verplichting voor werkgever en -nemer, zoodat het doel wel aan de aanwezigen bekend zal zijn. Het grootste doel van dezen avond is echter, de plaatse lijke ziekenkassen en het groote nut hiervan aan de aanwezigen bekend te maken, daar deze juist naast de werking der Ziektewet zulk een prachtig aanvullend werk kunnen verrichten, zoodat deze nu evengoed als voorheen haar bestaansrecht kunnen handhaven. Te meer daar bij de wet enkel de werknemer bedoeia wordt en de patroon er bulten valt Er wordt dan ook een ieder aangeraden, om een vrijwillige verzekering aan te gaan bij de plaatselijke kassen, om hierdoor, als arbeider, bij ziekte de volle 100 van het loon als ziekte-ultkee- ring te genieten. Dit brengt maar een heel klein offer, daar de wet 80 garandeert. Ook worden de patroons aangeraden zich voor een zeker bedrag te verzekeren bij de plaatselijke vereen., daar deze thans voor hier dezen kan verzekeren tot een uitkeering van f 20 per week. Na het stellen van enkele vragen, welke door spr. werden beantwoord, sluit voorzitter met de beste wen- schen, en zijn bijzonderen dank aan den spreker, deze bijeenkomst. Bij het lichten van de armenbus in de trouwzaal dezer gemeente bleek, dat deze een bedrag van f 23.65 bevatte De keuring van de dienstplichtigen der lichting 1931 uit deze gemeente zal worden gehouden te Schagen in „De Posthoorn" aan de Markt, op Dinsdag, 25 Maart a.s. JULIANADORP. Algemeeno vergadering van de IIoll. M||. van Landbouw, afdecling Den Helder. Woensdagavond werd bovengenoemde vergadering ge? houden in het café „Prins Hendrik" van den heer H. J. Beuneman. Volgens de presentielijst waren aanwezig 23 leden en nog eenige toehoorders. De bijeenkomst werd geopend door den Voorzitter, den heer J. J. Verfaille. welke het welkom aan de aanwe zigen toeriep, in het bijzonder aan den heer J. H. Vel- ders, leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Scha gen, welke heer ons hedenavond weer met een leerrijke lezing op een prettige wijze zal bezig houden en verzocht daarna den Secretaris, den heer G. H. Bohmer, de no tulen te willen lezen, welke zonder aanmerkingen wor den goedgekeurd. Ten aanzien van de gelezen notulen doet de Voorzitter de volgende mededeelingen: le. dat de heer Terra die het vorige Jaar tot Bestuurslid werd benoemd, dat niet heeft aangenomen; 2e. dat de Landbouwwintercursus die het vorige jaar ook is gehouden, thans ook zijn gang weer gaat onder leiding van de heeren Kager en Schroe- vers, en dat 12 jongelui den cursus volgen; 3e. dat de noodslachtplaats thans gebruikt kan worden in overeen- steming met de diverse daaromtrent geuite wenschen; 4e. dat de gemeente de tarieven voor electriciteit en wa ter met ingang van 1 Jan. heeft verlaagd; 5e. dat de markttrein op Donderdag naar Schagen. niet bij alle overwegen kan stoppen, daar zulks te veel kosten met zich brnegt en ook uit andere overwegingen kan de Maatschappij daar niet toe overgaan, en ten slotte, dat van de heeren H. Bakker Dz., en J, C. flaters bericht van verhindering wegens ongesteldheid is ingekomen om deze vergadering bij te wonen en de Voorzitter voegt er den wensch aan toe, dat beide heeren weer spoedig hersteld mogen zijn en in ons midden kunnen verschij nen. Meerdere mededeelingen of Ingekomen stukken waren niet aanwezig, zoodat het volgende pur.t: Bestuursver kiezing aan de orde werd gesteld, n.1. de vervulling van de vacature door het niet aannemen van den heer Terra, en den heer J. C. Maters, die aftredend en direct herkies baar ls. Ten aanzien hiervan wordt gevraagd of het Bestuur soms een voordracht heeft waarop ontkennend wordt geantwoord; wel wil de Voorzitter eenige aanwij zing in deze geven, hetwelk dan ook gebeurt. De uitslag van de stemming ter vervulling van de va cature was dat na twee vrije stemmingen gekozen werd de heer S. Eriks, die de benoeming aannam, dank zegde voor het in hem gestelde vertrouwen, en door den Voor zitter gefeliciteerd werd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6