NIEUWE NIEDORP HEERHUGOWAARD Binnenlandsch Nieuws. Uitslaande brand te Beverwijk. Geen ijzerfabrieken van Krupp in Limburg. De misdadighed in ons land. Het misdrijf te Bemiekom. Loten om een schoolhoofd. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Vliegtuig op 1000 meter hoogte in brand Ontzettend ongeluk in een spoorweg- tunnel. 2000 ton graan door het vuur vernield. De aftredende heer J. C. Matera werd met bijna alge- meene stemmen herkozen, en daar de heer Maters niet aanwezig is, is aan zijn zoon verzocht deze boodschap wel te willen overbrengen. Volgt Rekening en Verantwoording over 1929 van den penningmeester, den heer J. C. Maters, welk ambt thans door zijn zoon is waargenomen. Voor den aanvang van de vergadering was deze rekening door de heeren J. Sleutel Pz. en S. Tesselaar nagezien en bij monde van laatstgenoemde wordt aan de vergadering medegedeeld, dat alles in orde is bevonden en tot goedkeuring wordt geadviseerd, waarna de voorzitter dank zegt aan pen ningmeester en Commissie voor gehouden beheer en .controle. Vervolgens is het woord aan den heer J. H. Velders, die begint met te zeggen, dat hij met veel genoegen aan het verzoek van het Afdeelingsbestuur heeft voldaan om hedenavond hier iets te vertellen over de uitkomsten der Bemestingsproefvelden op zandgronden in 1929. Spr. me moreerde eerst hoe hij in 1929 zijn proefvelden ander3 had aangelegd dan in 1928, daar alle velden, een 20-tal, in 10 perceeltjes waren onderverdeeld, en daarop de gelijksoortige proeven zijn genomen, welke soms tot zeer verschillende resultaten leidden, daar de bemestin gen ook voor alle proefvelden dezelfde waren, doch dat de kalktoestaond van den bodem hierin natuurlijk een groote rol speelde. Aan de hand van een groote collectie grafieken toonde de heer Velders de uitkomsten van de diverse veldjes aan, welke aan het slot eveneens gra fisch voorgesteld, de gemiddelde uitkomsten duidelijk deden uitkomen, en evenzoo welke meststof meer of min der aan de opbrengsten zijn invloed had laten gelden. Tenslotte kwam spr. tot de vraag of het gebruik van kali wel voldoende rendeert, al werd daar volstrekt niet mede gezegd, dat men dat niet meer zou moeten ge bruiken, de bodemtoestand kan wel zoodanig zijn, dat het noodzakelijk is, deze toe te passen, maar de hoe danigheid van den grond en den kalktoestand hebben hierin heel wat te zeggen. Verschillende vragen worden thans gesteld, door den spr. beantwoord zoodat het een gezellige en leerzame praatavond werd, waarvoor de voorzitter den heer Velders aan het slot dank zegde, ho pende, een volgend jaar weer op zijn medewerking te mogen rekenen en dat de leden dan minstens een zoo groote belangsteling toonen als hedenavond en niet het Bestuur alleen laten zitten, dat werkt onpleizierig. Met dank voor aller medewerking, sluit de voorzitter de ver gadering. LAN GE REIS. Zondag en Woensdag j.1. gaf de tooneelvereeniglng „L.O.L." een uitvoering bij den heer Galis. Hoewel de in houd van het aangekondigde stuk niet aan onze hoog gespannen verwachtingen voldeed en het slot ons wat vaag voorkwam, heben wij toch genoten. Vooral was dit te danken aan het losse, vlotte spel van het meerendeel der optredende dilettanten. Werkelijk, L.O.L. gaat steeds excelsior, zij heeft onder haar leden krachten, die een zeer goed figuur op het tooneel slaan. Met deze kern kan de rederijkerskamer de burgers van nog menige schoone vertolking van een tooneelstuk laten genieten. VEENHUIZEN. Na herhaalde oproeping hebben zich voor de betrek king van hoofd der openbare lagere school No. 4 te Heerhugowaard (buurt Veenhuizen) slechts drie sollici tanten aangemeld. Weer een café in vlammen opgegaan. Voor de derde maal sinds 1 Januari 1930 heeft te Beverwijk ecuitslaande brand gewoed in een café In den nacht van Dinsdag op Woensdag te ongeveer half twee, word brand ontdekt in het bekende café restaurant „Oud-Meerestein", van den heer P. v. d. L.^gevestigd aan de Schans. Het vuur greep met buitengewone snelheid om zich heen, zoodat het in wonend personeel en de kinderen in nachtgewaad de vlucht, moesten nemen. De eigenaar en zijn vrouw waren afwezig en arriveerden later uit Amsterdam. De Beverwijksche brandweer was zeer snel ter plaatse en met vier slangen op de motorspuit en twee op de waterleiding wist zij na drie uren ingespannen arbeid den brand meester te worden. Het café brand de geheel uit, terwijl de belendende perceelen groote waterschade bekwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. De groote biand- en waterschade wordt door verzekering ge dekt. De directie van Krnpp spreekt de geruch ten tegen. In verband met de verschillende berichten en ge ruchten over de oprichting van Ijzerfabrieken van Krupp te SKtard, zoo lezen wij in het „Limburgsch Dagblad", hebben wij ons nog eens gewend tot ver schillende autoriteiten in de mijnstreek en het be treffende gebied, die evenwel niets positiefs konden mededeelcn: rscheidene personen hadden zelfs van de geruchten niets vernomen. Om toch e.uiige zekerheid te verkrijgen, hebben wij hedenmorgen getracht verbinding te krijgen met het directorium van de Friedr. Krupp A.G., te Essen, hetgeen ons gelukt is. De directie machtigde mede te deelen, dat de be richten uit de lucht zijn gegrepen. Er wordt niet on derhandeld over den aankoop der bedoelde terreinen en er worden geen plannen gekoesterd. Geen reden tot groote verontrusting. De hoofdredactie van het „Weekblad van het Recht" schrijft: Er zijn in den laatsten tijd in on land zware, gru welijke misdaden gepleegd. Het is niet meer dan na tuurlijk, dat daarover luide weeklachten worden ge hoord, op strengere bestraffing, zooals ook wel van zelf spreekt op wederinvoering van de doodstraf wordt aangedrongen, alsof in landen, waar die straf nog bestaat, en wordt toegepast, minder zware mis daden worden gepleegd. Doch juist onder omstan digheden als deze is het noodig, dat de hoofden koel blijven en slechts geredeneerd wordt op grond van de werkelijke feiten. Daarom willen wij nog even de volle aandacht, vestigen op de statistische cijfers. In de inleiding tot de indexcijfers criminaliteit wordt eene vergelijking gemaakt met het jaar te vo ren en gezegd, dat het aantal veroordeelden in 1929 11H7 minder bedroeg dan in 1928; het aantal mis drijven tegen leven en persoon was 290 minder. Het vierde kwartaal geeft een lager indexcijfer voor alle misdrijven te zamen; misdrijven tegen de zeden en economische misdrijven gaven veel gunstiger cijfers dan verleden jaar. Tegenover het indexcijfer 99 voor 1928 siond voor 1929 het cijfer 92. Heel verontrustend klinkt dit alles niet, vooral als men zich herinnert, dat mr. G. T. J. de Jongh, kin derrechter te Amsterdam, in zijn in 1923 verschenen boekje Bestraffen en Bestrijden op hl. 2 schrijven kon: Het is u misschien niet onbekend, dat er in de laatste jaren in de strafrechtszaal een andere klank is gekomen, een ander licht, een andere at mosfeer. ONGELUK IN STAATSMIJN MAURITS. Toestand van het slachtoffer bedenkelijk. Dinsdag is in Staatsmijn Maurits te Lutterade de gehuwde mijnwerker Houben uit Geulle onder af vallend gesteente geraakt cn bedolven. Met verschil lende verwondingen aan den rug is hij naar het Franscho klooster te Sittard overgebracht. Zijn toe stand is bedenkelijk. DE AARDAPPELEN TE GEEF. Een kwartje per mud. In Oostelijk Groningen worden de aardappelen uit de kuilen gehaald en voor 25 cent per E.L. te koop aangeboden. PRETTIGE VERHOUDINGEN. Burgemeester contra loco-burgemeester. Door den heer Klokman, wethouder en loco-burge meester van Hummelo en Keppel, is een klacht in gediend bij den Officier van Justitie tegen het op treden van den gemeente-veldwachter v. D. Laatstgenoemde heeft een inval gedaan in een be sloten bijeenkomst, waarvoor de loco-burgemeester nachtpermissie had verleend. De burgemeester, vóór bedoelde bijeenkomst teruggekeerd, was het met de beslissing van zijn plaatsvervanger niet eens, wat den inval der politie ten gevolge had. ERNSTIGE MISHANDELING. Om een aanmerking op zijn werk. In de wollenstoffenfabriek der fa. G., aan de Heu velstraat, te Tilburg, ontstond een hoogloopende twist tusschen den arbeider J. de R en den werk meester C. de W. Laatstgenoemde maakte R. een aan merking op zijn werk, waarover deze in woede ont stak. Hij bracht De W. een drietal gevaarlijke mes steken toe, waarna hij vluchtte. Later is hij in zijn woning gearresteerd. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. De aanwijzingen tegen verdaohte Hoek steeds sterker. Resten van veibrande kleedingstulcken gevonden. Omtrent het onderzoek der justitie inzake den moord te Bennekom kan nog worden meegedeeld, dat de aanwijzingen tegen den verdachte J. Hoek on langs zeer zijn versterkt door het vinden van resten van verbrande kleedingslukken bij zijn woning te Ede. Het had de aandacht van de buren van verdachte getrokken, dat daags na den moord de rook uit den schoorsteen van Hoeks' woning een afschuwelijken stank verspreidde, welke aan de lucht van verbran de kleedingstulcken herinnerde. Naar aanleiding van daarover door de buren ofgelegde verklaringen is een onderzoek ingesteld; in een hoop asch bij de woning werden inderdaad eenige stukjes halfverbrande lclee- dingstof gevonden. Deze resten worden ihans aan een onderzoek onderworpen. De zes inbraken. Wat de zes inbraken betreft waarvan Hoek ook wordt verdacht, kan worden opgemerkt, dat, zoover de Arnhemsche inbraken betreft, deze alle werden gepleegd in huizen buiten de stad: op Schaarsbergen en aan den Apeldoornschen weg, de andere in Ooster beek en in Lunleren. Van Hoek was bekend dat hij altijd op het land rondzwierf. Er zijn van deze in braken verschillende personen verdacht geweest, doch van geen hunner klopten de vingerafdrukken met die welke in de woningen werden ontdekt. Alleen die van Hoek vertoonden daarmede volledige overeen stemming. De verdachte blijft in een star ontkennen volhar den. r AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. De directie der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het doorgraven van den zeedijk buiten de Westelijk:: schutsluis van het verbindingskanaal met bijkomen de werken, in de gemeente Medemblik. Laagste in schrijver was P. Kuj'er, te Blaricum, voor f58.840. BOERDERIJ AFGEBRAND. Tien koeien in de vlammen omgekomen. Te Vledder is de woning van den landbouwer P. Hel totaal afgebrand. Ook kwamen 10 koeien om. De boerderij behoorde aan baron van Kriobbelsdorff te 's-Gravenhage. STOOMTRAWLER OP EEN STEENEN GLOOIING GEVAREN. Doordat het schip uit zijn roer liop. Een door een Duitsche reederij in IJmuiden aan gekochte stoomtrawler, welke onder den naam „Ma- rie Richardson" met een groot aantal genoodigden op de Noordzee een proeftocht maakte is bij het, bin nenkomen uit zijn roer geloopen en bij de Visschers- haven op de steenen glooiing gevaren. De sleepboot „Visschershaven" heeft tevergeefs getracht het schip .vlot te krijgen. Een kwestie die groote beroering heeft ge wekt. Alweer vooruitzichten op school- splitsing. Men schrijft aan het Hdbld. uit Gaasterland: Pas is de ongeveer tweejarige schoolstrijd, door het vertrek van het hoofd der openbare school te Wijckel in dat dorpje geluwd of er is nu een quaestie ont staan in het naburige Sondel. Daar is een bijz. school op Chr. Nationalen grond slag, waarvan het hoofd thans is vertrokken, zoodat in deze vacature moet worden voorzien. Op die school gaan ook kinderen van ouders, die tot de Gereformeerde gemeente behooren, terwijl het schoolbestuur bestaat uit een gelijk aantal personen van beide partijen. Thans is er voor de benoeming van een nieuw schoolhoofd een verschil tusschen de ouders geko men. In de statuten vindt men een artikel, waarin wordt gezegd dat het lot zal beslissen tot welke partij het hoofd zal behooren. Bij de oprichting was het lot den gereformeerden gunstig en een gedeelte der leden, ni. de gerefor meerden oordeelden, dat voortaan altijd een geest verwant met de leiding der school zou worden belast. Het andere deel uit de Ned. Hervormde gemeente meent dat voor elke vacature opnieuw geloot moet worden en wijst er op, dat in de bepaling in de statu ten ook deze wijze van handelen toelaatbaar is. Van deze zijde werd dan ook met klem op loting voor de nu bestaande vacature aangedrongen. In een algemeene ledenvergadering werd deze zaak besproken, doch tot een resultaat kwam men niet. Beide partijen voorzagen zich daarna van een rechtskundig raadsman. Men kwam later hij meer derheid van stemmen tot een regeling, waarbij het hoofd zal behooren tot. de gereformeerde en de bei de onderwijzers tot Ned. Hervormde Kerk. De minderheid legt zich echter niet bij deze be slissing neer en verlangt voor de vervulling der hui dige vacature weer een loting. Dat deze quaestie in het dorp veel beroering wekt is te begrijpen. Men hoort reeds mompelen van een scheiding en het oprichten van een eigen school door de gereformeerde ouders. KRUIT'S NIEUWE BLOEMENZAAK. Woensdagavond is de nieuwe bloemenwinkel van de Firma Kruit op de Laagzijde tegenover de Laan, onder zeer groote belangstelling geopend. En het was met een uitroep van bewondering, dat wij gisteravond deze nieuwe winkel voor 't eerst in volle verlichting en heerlijke tooi zagen. Bloemen op zichzelf geven aan alles reeds een aan trekkelijk en rijk aanzien, maar nog zooveel te meer is dat het geval als zij geplaatst zijn in een van zoo fijne smaak getuigend milieu als in Kruit's nieuwen bloemenwinkel. Want dat was in alle opzichten hol geval en dat gevoel bleef overheerschend toen wij étalage, entrée en showroom bezichtigden. Inrichting en aankleeding, alles was er op bere kend om de kinderen Flora zoo schitterend mogelijk te doen uitkomen. Wat de hoofdzaak moest zijn; de bloemen, de plan ten, het kunstaardewerk, dat was ook zoo, daarnaar was met alle middelen gestreefd met een werkclijk schitterend resultaat. En dat gaf een volkomen goede getuigenis van den smaak, maar ook van de vakken nis van hen die dit alles hadden ontworpen en aan gekleed. Keurig geëtaleerd met overleg en in mooie kleur- schakeering gerangschikt, was het een weelde en een lust voor de oogen, om daar die schat van bloemen, bloemstukken, planten te zien. En het mag zonder eenige overdrijving gezegd worden dat deze nieuwe zaak een sieraad is voor onze gemeente, en men zal ver moeten zoeken, om elders een dergelijke zaak te vinden, die zoo tip-top in orde is, als deze. Wij kunnen dan ook niet nalaten'mevrouw Kruit van harte te complimenteeren met wat er bereikt Is. Er is hard gewerkt, maar het is dan nu ook schit terend. Het spreekt vanzelf dat ook de architect, de heer Chr. Dekker, in deze niet mag worden vergeten, daar hij toch degene is geweest, die de verbouwing heeft ontworpen en geleid en zijn werk niet weinig heeft bijgedragen tot dit eindresultaat. Maar ook de uitvoering van het werk door den aan nemer Keesman, Noord, Schaafsma, lichtinstallatie, Bregman, schilderwerk, verdient een woord van waardeering. Schagen is weer een pracht-winkel rijker gewor den en dat kan niet anders dan goed zijn. En wij twijfelen er niet aan of de roep die van dezen nieu wen winkel zal uitgaan, de exploitatie van de zaak zal ten goede komen, wat wij de firma Kruit van harte toewenschen. - DE BEZICHTIGING VAN DE VERWERKINGS INRICHTING. Van de gelegenheid die gistermiddag werd geboden om de Verwerkingsinrichting te bezichtigen, is een zeer ruim gebruik gemaakt. Van half 2 tot 4 uur zijn ongeveer een 200-tal bezoekers in groepen door de heeren P. de Boer en Joh. de Veer rondgeleid en werden zij uitvoerig en op zeer begrijpelijke wijze op de hoogte gebracht van de diverse bewerkingen die het te verwerken vee zal ondergaan. En zonder uitzondering waren de bezoekers vol lof over de in richting. 's Morgens hebben de leerlingen van de beide klas sen der Rijkslandbouwwinterschool alhier, onder lei ding van de heeren P. de Boer en Van der Laan de inrichting bezichtigd. Zooals bekend, zal het gebouw ook Vrijdagmiddag nog te bezichtigen zijn en wordt door de directie overwogen om ook Zondagmiddag de gelegenheid nog open te stellen. ONTSLAG GEVRAAGD. Naar wij vernemen hebben de heer en mevrouw De BoerHarp, sinds vele jaren Vader en Moeder in het Ned. Herv. Weeshuis, alhier, ontslag aangevraagd uit die betrekking. EEN GESCHENK. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Boerenleenbank alhier, werd door deze instelling aan de R.K. kerk een gebrandschilderd glasraam aan geboden. Op zee gedaald. Een der inzittenden mee in de diepte getrokken. Uit Parijs wordt d.d. Dinsdag gemeld: Bij Bizerta vloog heden een watervleigtuig op 1000 meter hoogte In brand. Het gelukte den bestuurder dicht bij de haven te dalen. Vijf leden van de bemanning konden door toesnellende booten gered worden, de zesde werd met het toestel in de diepte getrokken. Behalve het ongeluk bij Bizerta had de Fransche luchtvaart gisteren nog een tweetal andere vlieg-onge- lukken te betreuren. In Noord-Frankrijk is een jacht vliegtuig brandend neergestort: De bestuurder werd le» vengevaarlUk gewond uil het vliegtuig gered. Aan de kust van Zuid-Frankrijk is een marinevliegtuig bij een noodlanding vernield, waarbij de inzittenden om het leven kwamen. Drie vrouwen door een tunnel doodgedrukt. Drie vrouwen van 35 40 jaar hadden in de nabijheid van een dorpje in de Pyreneeën inkoopen gedaan en om naar de Fransch-Spaansche grens terug te keeren kozen zij den korsten weg, de Internationalen spoorweg- tunnel van Balistres. Toen zij bij een bocht In de tunnel kwamen, merkten zij plotseling, dat uit tegenovergestelde richting een trein aankwam. Zij meenden echter, dat het een Spaanschen goederen trein was en wilden zich op het andere spoor in veilig heid brengen. Eerst op het laatste oogenblik bemerkten zij hun vergissing doch de afstand was toen reeds te klein, om nog tijdig aan de andere zijde van de tunnel te kunnen komen. De drie vrouwen werden door den trein letterlijk tegen den muui1 van den tunnel fijngedrukt Een tienjarig zoontje bekwam wonder boven wonder geen letsel. JALOERSCH AANNEMER WONDT ZIJN MEDE-MINNAAR Een der gendarmes, die zijn huis omsingelden, gedood. Uit Albi wordt gemeld: Een aannemer heeft uit jaloerschheid zijn mede-min naar met twes geweerschoten ernstig gewond. Vervol gens heeft hij zich in zijn huis gebarricadeerd en op de gendarmes, die hem wilden arresteeren geschoten, Een gendarme werd gedood. Men hoopt tien moordenaar, on der begunstiging van het nachtelijk duister te kunnen overweldigen. SNEEUW IN FRANKRIJK. Dinsdag heeft het te Parijs stevig gesneeuwd: in hot zuiden van het land is de laatste dagen weer veel regen gevallen. MOTORRIJDER GEDOOD. Een haas de oorzaak. Op den straatweg bij Peilingen Is naar een Wolfbe- richt uit Trier mldt een motorwielrijder overd en kop geslagen en gedood doordat een haas regelrecht in zijn flets liep. De duorijder is er met lichte verwondingen afgekomen. NIEUWE ONTSLAGAANVRAGE VAN TSJITSJERIN. Weer naar Wlebaden. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Volkscom missaris voor Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, den Raad der Volkscommissarissen voor de laatste maal zijn ontslagaanvrage doen toekomen. Tsjitsjerin Is voorne mens zich weer naar Wiesbaden te begeven. EEN CIRCUS TE KOOP. Te hoos-e lasten. De directeur en eigenaar van het bekende circus Sar- rasani heeft, naar het W. B. meldt, in de bladen een ad vertentie geplaatst, waarbij hij zijn circus te koop aan biedt. Hij verklaart daarbij tevons, dat het onmogelijk wordt tengevolge van de talrijke beperkende voorschrif ten, de zware belastingen enz. een dergelijke onderne ming bij haar geweldige kosten, waarvan een leek geen flauw begrip heeft, op behoorlijke wijze te besturen en te doen bloeien. Bij een groote brand in e>en graansilo te Danzig V.D. verneemt d.d. gister uit Danzig: Vanmorgen vroeg tegen zes uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in een aan den oever van do Mottlau gelegen graansilo tc Danzig. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de beide zes verdiepingen hooge silo-gebouwen spoedig in lichte laaie stonden. De brandweer moest zich voornamelijk beperken tot het nathouden van een in de nabijheid gelegen silo en een koolzuurfabriek. De 50-jarige brandmeester Schlnlcowski liep voorbij de brandende silo, juist op het oogenblik, dat met donde rend geraas de gevel Instortte. Hij werd onder het val lend gesteente bedolven. Ook de houten kademuur sloeg door en de gevel ^stortte grootendeels in het water. Het lijk is nog niet gevonden. Ongeveer 2000 ton is verloren gegaan. De belde zes verdiepingen hooge silo Is in zijn geheel afgebrand en slechts enkele muren staan nog omhoog. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN FRANKRIJK. Verlof voor soldaten. De Fransche minister van oorlog heeft bepaald, dat de onder dienst zijnde soldaten uit het overstroomde ge bied, die op 1 April uit dienst zouden komen, reeds op 16 Maart naar huis zullen kunnen gaan. De andere solda ten uit het geteisterde gebied zullen een bijzonder ver lof van 14 dagen krijgen, aldus meldt het N. Tel. Ag. EEN ORKAAN IN URUGUAY. Overstroomingen in de hoofdstad. Uit Montevideo wordt gemeld: Een van slagregens vergezeld gaande orkaan veroor zaakte overstroomingen. In bepaalde wijken van de stad bereikte het water een hoogte van twee meter. De stad is zonder licht EEN GROOT VERMOGEN. Maandag is te New York (stad) het testament gere gistreerd van Abraham Erlanger. Het fortuin gaat, na aftrek van legaten, aan een broer en twee zusters in gelijk^ gedeelten. De legaten zijn niet van beteekenis. Interessant is dat er een mej. Charlotte Fiscal is, die be weert Erlangers weduwe te zijn, ofschoon het testament van een huwelijk niets meldt. Mej. Fiscal (mevr. Erlan ger?) gaat nu procedeeren; zij wil een derde van het fortuin. Het fortuin van den erflater, Abraham Erlan ger, is niet bekend; de gissingen loopen van 15.000.000 dollar tot 75.000.000 dollar, nogal een groote speling. Er- langer was een schouwburg-directeur en ondernemer van publieke vermakelijkheden, tevens uitgever en ban kier. TUBERCULOSE TER WESTKUST VAN SUMATRA. Zeven en twintig procent der bevolking aangetast. Aneta seint uit Fort de Koek op Sumatra: Alhier Is opgericht de Vereeniging ter Bestijding van de Tuberculose In West-Sumatra. De oprichting houdt verband met de onrustbarende afmetingen welke deze ziekte in de Residentie Sumatra's Oostkust aanneemt. Een geneeskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat in sommige streken 27 procent van de bevolking door deze kwaal is aangetast RELLETJES AAN DE SORBONNE. Professor gemolesteerd. Uit Parijs wordt gemeld: Toen professor Blanchetière, hoogleeraar in de physi- ca en chemie, heden zijn college wilde beginnen, werd hij door het rumoer van een gedeelte zijner hoorders onderbroken. Ondanks het ingrijpen van den pedel vernielden de betoogers de ruiten van de gehoorzaal. Waarschijnlijk zal het college van dezen hoogleeraar wegens deze Inoldenten uitvallen. EEN ZIGEUNERTWIST. Bü het kiezen van een stamhoofd. In de Zevenbergsche gemeente Srentpal kwamen en kele dagen geleden Zigeuners bijeen om een stamhoofd te kiezen. De aanhangers van het oude stamhoofd ge raakten in strijd met de partij van den nieuwen candl- daat, met het resultaat, dat deze met verbrijzelde lede maten op het slagveld bleef liggen. Verder verkeerden nog vijf slachtoffers van het meenlgsverschll tusschen leven en dood. De gendarmerie was genoodzaakt, uit Cluj (Klausenburg) hulp te halen, om de vechtenden te scheiden. Acht zigeuners, waaronder het oude stam hoofd, zijn gearresteerd. Intusschen heeft men de gen darmerie versterkt, daar men eene hernieuwing van den strijd vreest DE WEERLOOZE MAN EN DE SCHOONMAAK De Star heeft den'volgenden noodkreet van een ge trouwd man. uit de Agony Column (de jammerkolom met personalia onder de advertenties, welke haar naam ont leent aan het oproepen van vermiste bloedverwanten) opgediept: „Echtgenoot jarenlang vertreden, tot opstand gedreven door het op handen zijn van de jaarlijksche schoonmaak, vraagt zedelijken steun. Stelt monsterpro- testvergadering voor van alle mannen, die tot wanhoop gebracht zijn, en het stichten van een gemeenschappe lijke wijkplaats tijdens den schoonmaaktijd van storm en drang. E. L. J."

Schager Courant | 1930 | | pagina 7