KANTONGERECHT SCHAGEN. ■FCWNH Uit onze omgeving. LANGEND !JK. HOOGWOUD ANNA PAULOWNA. ST. MAARTEN S C H 0 0 R L. Binnenlandsch Nieuws. Auto door een trein gegrepen. Goede vangst der Haarlemsche politie. van bijstand en toezicht op markten en gemeentereinl- gingszalten, Ik heb al eens om een hoekje gellnkt en kan voorloopig wel mcdedeelen, dat de eerste woorden van dezen schoonen feestzang lulden: Koinit, dienaars van de bezem, de schop en de kibelton, De dag van roem breekt eindelek aan! Op verzoek van de dierenbescherming zullen ten dienste der paarden van de vuilniskarren, die voor elk huis zoo eeuwig lang moeten wachten tot de aschbak ls geleegd, opklapbare leuningstoelen beschikbaar wor den gesteld Het heeft wel lang geduurd, eer tot dien maatregel werd besloten, omdat werd gevreesd, dat men de dikke vetpeuken niet meer overeind zou kunnen krijgen, maar het goede hart van de Grootgortbuiken- burger gemeente-autoriteiten heeft ten slotte gezegevierd. Alleen het burgerlijk armbestuur heeft krachtig ge protesteerd, maar als die instelling van paarden hoort meijeren, krijgt het de koude koorts op het magere lichaam, omdat men door de paardenstal in het woon- wsgenpark 'n leger van vaste bedeelingsklanten heeft gekregen, die ze nooit meer kwijt ralten. Eindelijk heeft ook nog een Grootgortbuikenburger carnavalsclub feest gevierd, maar het schijnt een jam merlijk dronkemanszoodje te zijn geweest, dat werkte onder de leus: Jenever en worst, dat ls eerst je ware, Als je flauw bent de worst en voor de dorst weer de klare! Zoo men mij vertelde, waren de dames niet minder Ibepieft dan de heeren en werden ze maar op de plaats gelegd om weer bij hun tramontanen te komen. II: vind, dat dergelijke ongebondenheden (als er niet gelasterd wordt) die een blaam werpen op mijn Inge togen vaderstad, den tegenstanders van 'n diklte-DIns- dag-lolletje een krachtig wapen tot bestrijding in de hand geven. Deze week is weer een historisch monument van G.G.B3. onder sloopershanden gevallen en voor afbraak verkocht Het was de bekende uitspanning en herberg «De Locomotief", die vroeger werd gedreven door Jaap Jannes, tevens handelaar in versche graazooden. Het was vroeger het eenlgste perceel, dat aan den Stationsweg bij 't Station stond, er liep 'n vuil kikker slootje voor de deur en 'n bruggetje gaf toegang tot hrt heilig huisje. Sommige reizigers, die met den trein mee moesten, bleven in de lage gelagkamer wachten, onder 'n goedkoop neutje en het spelen van een potje biljart op de ouwerwetsche rammelkast met Vier zakken. Bul ten was 'n warande, waaronder 's avonds minnende paartjes elkander spreukies van moeder de Gans zaten te vertellen. Ik hefo in 1890 ook wel eens zoo'n spreukie verteld, om u de rechte waarheid te zeggen, maar laat het onder ons blijven. Honey soit qui mal y pense! Vrij vertaald: Holle mage, zwakke pense. Maar lieve gekookte tongetjes met pieterseliesaus, ik moet er nu tosch heusch uitschelden, hoor, hoewel ik me bijna niet van jullie los kan scheuren, maar luister: Trui heeft een aanvang gemaakt met de voorjaarschoou- tmaak en 'n toffe werkster geëngageerd, die in schoon heid succesvol kan concurroeren met een rookende turf. De radio is ingeschakeld, zij zijn bezig met zolder- lappen op de geestdriftwekkende melodie van die schone blaue Donau en zingen samen, claxon en boshoorn, een duet: Jaantje kan dansen, net als haar vent Altijd maar lustig, altijd content., De rest zal ik u sparen. Met klapsmok en vrienden jat: DIRK. Plaatselijk Nieuws. THEATER ROYAL. Het filmbedrijf zelf op het witte doek. Daarover loopt de film „Het Laatste Nieuws", die deze week In theater Royal draait. l\vee maatschappijen, de „Sun" en de „Mércury", die elkaar hevig beconcurreeren. Scroop Morgan, die voor niets bang is, is eerst bij de „Sun" in dienst maar doordat hij Pat de dochter van Clancy en directeur van de „Sun" niet in de geheimen van hrt camera-vak wil inwijden, wordt hij op straat gezet Met als gevolg natuurlijk, dat Scroop nu bij de „Mercury" in dienst komt Hieruit ontstaan als vanzelfsprekend de dolste verwikkelingen en één hiervan is wel deze: De Maharadja van Indrlngdore arriveert in de Ver- eenigde Staten als gast van de familie Van Vleck. De beroemde Oostersdhe potentaat weigert zich te laten fotograferen, daar dit volgens een voorspelling, hem gedaan, een aanleiding zou zijn voor een geweldige ramp, die zijn familie zal trefen. Alle fotografen en filmopera teurs zijn natuurlijk druk in de weer om te trachten een opname van den Radja te maken, doch dank zij een groot aantal rechercheurs, gelukt het de familie Van Vleck, alle fototoestellen bulten de hekken van haar buitenverblijf te houden. Het gelukt Pat evenwel zich toegang te verschaffen tot een tuinfeest, ter eere van den Indischen vorst, ver kleed als danseres, terwijl ook Morgan aan de oplettend heid van de politie weet te ontsnappen. Pat en Morgan dansen voor de genoodigden, en onderwijl filmt Morgan's assistent den Maharadja. Het bedrog wordt evenwel bemerkt, en de film vernietigd, terwijl de Maharadja het op de zenuwen krijgt én onder behandeling gesteld wordt van den dief James Clayton, die zich voor arts Uitgeeft. Met den vorst in de tent gekomen, slaat Clayton hem bewusteloos, en steelt een kostbaren smaragd die zich in den tulband van den Radja bevond. Pat is getuige van het heele voorval, en filmt alles door een opening in het tentdoek. Als de opname voltooid is, spoedt haar cameraboy zich met de film naar het kantoor van de „Sun". 0 James Clayton, op het geluid van de filmcamera af komend, houdt Pat en Morgan met zijn revolver in be dwang. en dwingt hen om ln zijn auto te stappen. Zij zien zich genoodzaakt met filmtoestel en al de reis naar Rio de Janeiro op het stoomjacht van den boef mee te maken. Het journaal wordt in de projectiezaal van de „Sun" afgedraaid, en zoodra Clancy beseft dat zijn dochter het heele misdrijf op het celluloid hoeft vastgelegd, waar- schuwt hij do politie, die een vliegtuig op het jacht afstuurt. Pat en Morgan verkceren aan boord van het Jacht in middels in levensgevaar. Clayton heeft een radiobericht opgevangen, waarin medegedeeld werd dat de dief her kend was als James Clayton, en hij wil nu beiden dooden, om hen voorgoed het zwijgen op te leggen. Het vliegtuig komt echter te hulp. De twee operateurs zitten in de mast van het schip, terwijl beneden een re gen van kogels op hen wordt afgevuurd. Een rook gordijn, door den piloot gelegd, beschermt hen voor de schoten. Weldra komt ook een torpedojager langszij die het jacht tot stoppen dwingt, en Pat maakt een mooie opname van de gevangenname der bandieten, en van James Clayton, die den smaragd aan de politie over handigt Daarna komt nog een close up van Morgan, dit zijn kleine concurrente in de armen sluit. LET OP JE ZAAK. Donderdag ls door de belastingambtenaren tegen een paar lastautorijders in onze gemeente proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de Wegenwet. PAASCHTENTOONSTELLINGEN. De volgende Paaschtentoonstellingen zijn thans vast gesteld: 3 April: Eist; 4 April: Hengelo; 7 April: Breda en Tlel; 8 April: Rotterdam; 9 April: Schagen, 's-Her- togenbosch, Apeldoorn en Zaandam; 10 April: Amster dam en Delft; 14 April: Tilburg. 15 April: Doetinchem. WONINGBOUWVEREEN. „8CHAGEN." Het Bestuur der Woningbouwvereniging „Schagen" heeft in de vacature-Schoorl, als penningmeester be noemd den heer G. Kouseband. Schriftelijke uitspraken. Donderdag heeft de kantonrechter te Schagen, mr. D. Bastert, schriftelijk uitspraak gedaan in een tweetal za ken, die op de vorige zitting van 22 Febr. j.1. behandeld zijn geworden. De eerste betrof do ernstige aanrijding op den Zulder- buurtsweg te Oude Nledorp, waarbij bakker F. aldaar met zijn achteruitrijdende bestelauto, den rijksveldwach ter P. de Groot te Spanbroek, die op zijn motor passeer de, zoo noodlottig aanreed, dat deze een ernstige breuk aan het scheenbeen opliep, tengevolge waarvan hy 7% maand zijn dienst niet heeft kunnen waarnemen. Wegens hoogst roekeloos te werk gaan was tegen ver dachte F. toen door den ambtenaar f 80 boete of 80 da gen hechtenis geëischt. Thans is F. door den kantonrechter v r ij g e s p r o- k e De tweede zaak betrof die tegen den aan nemer KI., bij de Zuiderzeewerken aan fle Van Ewijck- sluis, te Anna Paulowna. Wegens overtreding van de Arbeidswet, de z.g. Baggerwerkvergunning, waarbij de arbeiders, die van verre komen, ln de gelegenheid moe ten worden gesteld, om op gezette tijden naar huis en familie te gaan aan welke bepaling niet was voldaan was tegen verdachte 2 keer f 100 boete of 2 keer 50 dagen hechtenis geëischt. De kantonrechter, thans schriftelijk uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot 2 keer f 20 boete of 2 keer 20 dagen hechtenis. In beide zaken was mr. J. A. E. Buiskool te Schagen respectievelijk als verdediger en gemachtigde opgetreden Hetzij kind of grijsaard wie eenmaal King- pepermunt heeft geproefd, lust geen andere meer. PEPERMUNT Wo rih a crown. Voor engros bij: Fa. J. F. v. Lieshout en Fa. G. Kuypcr, Allernaar. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van het Noordermarktbondsbestuur, ge houden Woensdagavond, in café „Spoorzicht" te Noord- scharwoude. Aanwezig alle bestuursleden, met uitzondering van de heeren Jac. de Boer, van wien kennisgeving van verhin dering was ingekomen, en Jac. Groen. Door den voorzitter, den heer Brugman, werd de ver gadering geopend, waarbij speciaal welkom werd gehce- ten de heer P. de Jong, als nieuw bestuurslid voor de afdeeling „Waarland en Omstr." Spr. hoopt rrp aange name samenwerking met den heer De Jong. Door den secretaris, den heer Kliffen, werden hierna de nofcuJen gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. De voorzitter brengt ter kennis der vergadering, dat door de daarvoor benoemde commissie Maandag j.1. de rekening van den penningmeester is nagezien en met hare bescheiden is vergeleken, dat daarbij tegenwoordig was de heer Ootjer3, veilingJelder, voor het geven van gewenschte toelichtingen en dat tevens kascontrole heeft plaats gehad op dien datum. De totale ontvang sten over 1929 bedroegen f 45104.27, de uitgaven f 43852.10, alzoo over dit boekjaar een vcordeelig saldo groot f 1252.09 De schuld ls van f 19680 teruggebracht tot f 13408.Waar in den loop van '29 nog heel wat offers zijn gevraagd met betrekldng tot don nieuwbouw, mag men over de financieel© resultaten zeker tevreden zijn. Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de kosten V3« geregelde controle op de financieele aange legenheden door het accountantsbureau van het Centr. Eureau der Vellingen, speciaal ook voor het samenstel len eener balans nog vóór de algem. vergadering. In bespreking kwam hierna de agenda voor de alge- meene vergadering der Groep Veilingen uit den Nederl. Tulnbouwraad. Besloten werd den afgevaardigden vrij mandaat te verstrekken. Tot afgevaardigden werden aangewezen de heeren A. Dekker voor „Harenkarsoel- Oost" en de heer C. van Langen voor de afd. L.T.B. „Heerhugowaard-Noord". Tot plaatsvervangers de hee ren H. Dekker en K. Oudeman. Het verzoek om wederom een bijdrage voor de in deze omgeving welkende commissie van den Plantenziekton- kundigen dienst, gaf aanleiding tot het besluit eenzelfde bijdrage te verstrekken als het vorige Jaar. Voor kennisgeving werd aangenomen een dankbetui ging van den telefonist, den heer Schenk, voor diens verbetering van salaris! Meegedeeld werd een schrijven van den heer Keizer met betrokking tot het drukken der verenigingsstatu ten. hetwelk door hem voordeelfg gedaan zal kunnen worden, daar de blokken hiervoor nog staan. Aanbevolen werd van deze gelegenheid gebruik te maken. Op vrij wel al de afdeelingsstatuten ls de Kon. goedkeuring ver kregen, die op de Bondsstatuten kan eiken dag worden verwacht Op de aanbieding om te worden opgenomen in de uit te geven wereldtelefoongids werd niet ingegaan, Door den heer Ootjers werd meegedeeld, dat de voor raad aanwezige stapelproducten op 10 dezer was: 748 wagons roede kool, 250 wagons gele en 1252 wagons Deensche witte; op 15 Februari waren deze voorraden blijkens de toen gehouden inventarisatie: 1078, 300 en 1564 wagons. Ter kennis der vergadering werd gebracht de circu laire van den Plmtenziektenkund'.gen dienst, betreffen- dde do op 15 Maart ingaande borelingen voor invoer van aardappelen in Duitsohland. De aardappelhandol wordt op die wijze wel bemoeilijkt van Duitsche zijde. Aan het Dag. Bestuur werd opv^dragen een voorbeeld eame* te stellen om te komen tot gelijkvormige leden- registers voor alle afdeelingen. Hierna kwam aan de orde de vorming van een reserve voor nieuwbouw. Hierbij werden verschillende voorstel len naar voren gebracht, waaruit na zeer lange discussie het besluit gebdren werd om aan de algem. vergadering voor te stellen, deze reserve te vormen door het markt- geld te verhoogen met 15/100 en de korting voor contante betaling t® verminderen met 10/000 dus te brengen van 1/4 op 18/10© Voorts zal worden voorgesteld intrekking der garantie aan den Betaal meester tot een omzet van f 2.000.000. Het uitschrijven der algomeene vergadering werd vast gesteld op Woensdag 30 April, ln het lokaal van den heer Eakkum te Noordse ha rwoude. Met betrekking tot den bouw van een betaalkantoor met vergaderzaal werd besloten ln onderhandeling te treden over den aankoop van terrein; slaagt deze, dan zal de bouwcommissie een plan doen ontwerpen. De Spoorweg-Directie ls niet voornemens tot de aan gevraagde uitbreiding van het laad terrein over te gaan; de zaak heeft echter haar volle aandacht en zoo noodig zal door haar worden Ingegrepen. Bij de rondvraag werden nog eenige veilingsaangele- genheden ter sprake gebracht waarna de voorzitter de vergadering sloot met dank veor aller medewerking en den wensoh, dat de algomeene vergadering zal mogen slagen. AARTSVTOUD. In het catechisatielokaal kwam heden de Oudercom missie bijeen. Door verhindering van den voorzitter werd de vergadering door het hoofd der school, geopend en deze heette dan ook den aanwezigen hartelijk welkom. Daarna kregen we een verslag van de werkzaamheden van de oudercommissie, ln het afgeloopen jaar. Voorzitter dankt allen die gewerkt hebben in het be lang van de school. Daarna volgde voorlezing van de schoolkwestie te de Blldt, waarbij de kantonrechters beslisten, dat het ge meentebestuur, niet het recht heeft, kinderen tegen de wil der ouders over te plaatsen naar een andere school Hierna kregen we een overzicht van het aantal leer lingen thans en voorheen die de school hier bezoeken. Hieruit blijkt dat wanneer er geen kinderen van hier naar de U.L.O. school te Winkel gaan, we met 1 Janu ari 1931 recht op een derde leerkracht hebben. Zijn de ouders daartoe te bewegen, dan zal gevraagd worden van 1 Mei a.s. tot 1 Januari een leerkracht van gemeen tewege te mogen hebben, evenals het vorige jaar In Hoogwoud is geschied. Daar men het wenschelijk acht daags na kermis geen school te houden, zal een voor stel ir. dien zin worden gedaan, tot wijziging van het leerplan. Tot bestuursleden worden herkozen mej. M. Bakker Kuiper en de heeren Jac. Louw en F. de Beurs, terwijl !n de plaats van S. riek welke bedankte, gekozen werd de heer G. Helnke. Men besloot een schreven aan den heer Kriek te rich ten, waarin men hem dank brengt, voor het vele goede werk als lid van de commissie verricht. Ter vervanging van aftandsche boeken van de scihool- biblotheek, zal men beproeven van de ingezetenen en kinderen boeken cadeau te krijgen ter vervanging. Daar er niets meer te behandelen is sluit voorzitter met woorden van dank voor de aangename samenwer king deze matig bezochte vergadering. In deze gemeente vindt de Landarbelderswet steeds meerdere toepassing. In 1929 toch werden 21 voorschot ten aan landarbeiders verleend ter verkrijging van een plaatsje. Dit jaar werden reeds acht landarbeiders aan een plaatstje geholpen, terwijl momenteel nog enkele aanvragen loopende zijn. In totaal werden 41 voorschot ten verleend. Mot Ingang van 1 Maart 1980 ls de heer J. Eaken be noemd tot administrateur van het grondbedrijf dezer gemeente. Politie. Gevonden: een handschoen. Inlichtingen ter secretarie. BREEZAND. Het woonhuis van den heer J. A. van Rijn, staande aan den Zwarteweg, zal worden veranderd In een win kelhuls. De verbouw ls aan timmerman J. Mosch opge dragen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA, Geboren: Harm Jan, zoon van H. J. Hemmes en van F. Rieks; Cornelia, dochter van A. Hoogesteger en van C. Hoogesteger; Willem, zoon van J. Hooiveld en van H. Veldhuis. Ondertrouwd: Frans Kraak, oud 24 jaren, vischventer, wonende te Den Helder en Maartje Post, oud 18 jaar, dienstbode, wonende te Anna Paulowna. Woensdagavond vergaderde in café Rust en Lust" al hier, de vereeniging voor Ziekenhulsverpleging. Met bestuur waren aanwezig 24 leden. Voorzitter sprak bij zijn openingswoord zyn genoegen over de opkomst uit Voorts dat dit de 3e Jaarvergadering was en het nu heel duidelijk gebleken was dat deze In stelling ln alle opzichten voldoet. Hierna volgde lezing notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. De rekening nagezien, door de heeren D. Bas en A. Brak was in goede orde bevonden en werd goedgekeurd op een ontvangst van f 1300.85, uitgaven f 1145.53, alzoo een voordeclig saldo van f 155.33, met nog een tegoed op de Boerenleenbank van f 108.10. Uit «het nu volgende jaarverslag stippen -zij aan, dat de vereeniging 1130 le den telt, waarvan 995 contributie betalen; dat er dit afgeloopen jaar 16 personen voor rekening der vereen, zijn verpleegd met een totaal van 295 verpleegdagen, dat de contributie dit jaar f 1.10 per betalend lid bedroeg; 4 bestuursvergaderingen waren gehouden. Op een vraag of bij het stijgen der jaren van de leden het gevaar voor uitzending naar ziekenhuizen grooter was, deelde de secretaris mee, dat alhier veruit de meeste uitzendingen onder de jongeren plaats vond, dus voor ouderdom in deze geen zorg. Bij de bestuursverkiezing werden de afgetreden hee ren zijnde A. Klerk, C. de Geus en C. Dekker met bijna algemeene stemmen herbenoemd en aanvaarden onder applaus deze herbenoeming; in de vacture van den heer K. Appel, werd benoemd do heer K. Borst te Groenveld. In bespreking kwam thans: aansluiten by de federatie voor ziekenhuizen ln Noord-Holland, hetwelk na eenige bespreking en een klein voorbehoud, wordt goedgekeurd De koeten voor deze aansluiting bedragen f 0.01 per betalend l!d per Jaar. dus voor hier f 10. De rondvraag leverde geen vermeldingswaardigheden op, zoodat voorzitter onder dank voor de aangename werkwijze dezo vergadering sloot. By onderhandschen verkoop ls de behuizing met winkel van den heer P. Appel te Groenveld overgegaan op Mej. de wed. P. Baas. Op Zondag 9 Maart 1.1. hield de afd. SchoorlSchoorl- dam van den Bond voor Staatspensionneering hare jaar- lijksche Propagandavergaderfng in het lokaal van C. Marecs te Groet. De Voorzitter, de heer R. Wognum, opende deze ver gadering met een kernachtige rede. waarin hy vooral deed uitkomen, waarom deze vergadering op Zondag avond werd gehouden, n.1. om de jonge mcnschen aan te sporen vooral ook hunne medewerking te verleenen tot hot bereiken van het schoone doel, wat de Bond be oogt. Als spr. trad op de heer W. Schoenmaker van Grosb- hulzen, met als onderwerp: Ons verlangen naar eene betere samenleving", welke rede met groote aandacht werd gevolgd en een daverend applaus oogsttee vooral ook wat betreft de daarin voorkomende schoone gedich ten. wy zien den heer Schoenmaker gaarne weer eens terug. Het verdere van dezen avond vyerd aangevuld door de zeer gewaardeerde medewerking van eenige dames en heeren der Tooneelvereeniging Nieuw Leven en 't Intiem CSter Kwartet beiden van Schoorl, en die het publiek op eene verdlensteiyke en aangename wijze bezig heb ben gehouden. Alle lof aan deze dames en heeren. De afdeeling kan met genoegen op dezen vruchtbaren avond terugzien. Eenige nieuwe leden konden geboekt worden. Z IJ P E SCHAGERBRUG. De Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond ls voorne mens op Donderdag 20 Maart een propagandaavond te houden In de zaal van den heer J. Broer. Daar er in zoovele plaatsen reeds een afdeeling van de V.C.J.B. bestaat en de Bond voor vele jongeren tot een levenskracht gewordon is, hopen wij ook hier in Schagerbrug tot de oprichting van een afdeeling te ko men. Wat wil nu de V.C.J.B.? Wat ls het doel hiervan? Het doel van den Bond is wel: de geestelijke band te leggen tusschen jongeren en ouderen tot opbloei van het Vry- zlnnlg Protestantisme. Dat dit hoog noodig is behoeft niet meer gezegd te worden. Telkens weer worden we gewezen op de groote slapte onder de Vrijzinnigen. Zlele- leven en dus ook Godsdienstig loven verschrompelt, om dat de menschen steeds meer het vermogen verliezen om de waarde en de waarheid van het leven van de geest te verstaan. In de diepte is onze moderne wereld een ontzettend arme wereld en wordt zy met den dag armer. Welnu: de Jeugdbeweging is het verzet tegen dit alles. In alle echte jeugdbeweging leeft de goede wil om eigen leven ln dienst te stellen van den opbouw van een betere wereld. Jeugdbeweging, is bereidheid tot dienen van het hoogere, is do goede wil om in getrouwheid aan een Ideaal eigen leven te zuiveren, is het verlangen om den nieuwen tyd te helpen komen. Op dezen avond wordt hierover gesproken. Door de afd. Anna Paulowna wordt een religieus spel opgevoerd „De Talenten", dat naast het gesprokene mede uiting geeft aan het streven van den Bond. Wy wekken Ieder en vooral de jongeren op voor de zen avond. (Zie verder de advertentie ln dit blad. CENTRALE BOND VAN NEDERL. POST-» TELE GRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL. Het aantal leden, aangesloten by den Centralen Bond van Nederl. Poet- Telegraaf en Telefoonpersoneel. (C.B. P.T.T.) heeft ln de afgeloopen week de 7500 overschre den. VAN 19 METER HOOGTE GEVALLEN. Leidekker valt van het dak van een kerk. Bij do ln aanbouw zijnde kerk van de II.H. Anto- nius en Barbara aan het Groeseind te Tilburg, had Donderdagmorgen een droevig ongeval plaats. De ongeveer 22-jarige leidekker R Kuipers uit 'sHer togenbosch, die op het dak met zijn werk bezig was, stortte op een gegeven oogenblik van een hoogte van 19 meter naar boneden en kwam op de binnenplaats terecht. IJlings werd geneeskundige hulp ontboden. De medische hulp mocht evenwel niet meer haten. STOOMTIMMERFABRIEK AFGEBRAND. De brandweer machteloos. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Oostvoorne een felle fabrieksbrand gewoed. Om streeks één uur in den nacht wprd brand ontdekt in de stoom timmerfabriek van Gebrs. Toledo. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de groote voorraden hout, greep snel om zich heen. Het gedeelteijk uit steen on hout opgetrokken fa brieksgebouw en houten bijgebouwen zijn totaal af gebrand. De brandweer van Oostvoorne kon weinig tegen het vuur uitrichten en moest zich voornamelijk beperken tot het beschermen, der omliggende per- ceelen. De brand woedde den geheelen nacht voort en eerst tegen vijf uur Donderdagmorgen was gevaar voor verdere uitbreiding goweken. De schade is zeer groot; behalve de gebouwen en de voorraden hout zijn ook eenige machines verloren gegaan. De schade wordt op ongeveer f50.000 geraamd. Zij wordt door verzekering gedekt. Op een bewaakten overweg bU Delft» Te Delft heeft Woensdagavond een auto-ongeluk plaats gehad op den Vuurweg naby het station, dat voor de belde inzittenden betrekkelijk goed is afgeloopen. Om streeks kwart voor twaalf reed op den bewaakten over weg aan den Abtswoudschemveg de veeverloskundige J. F. van Tetterode met zijn auto op weg naar Schip luiden, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak door de afsluitboom en. Op hetzelfde oogenblik werd de auto gegrepen door een uit de richting Roterdam komenden trein. Zoowel Tetterode als zyn jonge vrouw werden uit de auto geslingerd. Het mag een raadsel genoemd wor den. dat zy daarby geen kwetsuren van ernstlgen aard opliepen. De auto werd totaal vernield en is In tien stukken verdeeld over een afstand van 200 M. op den spoorweg teruggevonden. Het onderstel lag zoo vast onder de machine, dat deze achteruit moest worden gezet om het er onder uit te halen. Het treinverkeer had ongeveer een half uur vertraging. Twee rywicldieven gesnapt. Woensdagmorgen kreeg de Haarlemsche politie be richt van diefstal van een rywlel voor het postkantoor. Twee rechercheurs gingen onmiddellijk per trein naar Amsterdam en het gelukte hen den dief te arresteeren, toen deze met een bewijs zijn fiets van den trein kwam afhalen. Het bleek te zyn een 27-jarige monteur uit Am sterdam. In Haarlem was hy in een verkeerden trein gestapt en daardoor te Lelden gearriveerd, Vandaar was hy naar Amsterdam gegaan, maar door zyn vergissing had nu de Haarlemsche recherche alle gelegenheid hem in Amsterdam op te wachten Hy heeft bekend het rywiel te Haarlem gestolen te hebben en voorts rijwieldiefstallen gepleegd te hebben te Schiedam, Gouda, Leiden en Dordrecht. By de bclcening van een rywiel te Rotterdam werd hij gearresteerd, doch wist te ontsnappen. Ook heeft hy bekend, uit een over jas ln een café tc Rotterdam een portefeuille gestolen te hebben. Nog een rijwleldief gesnapt. Woensdagavond kreeg de Haarlemsche politie weder om kennis van een rywieldlefstal. Nu ging zy naar het Haarlemsche station en toen de dief zyn rijwiel ter ver zending kwam aanbieden, werd hij gearresteerd. Dit was een 39-jarlge rijwielhandelaar te Amsterdam.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15