Sctiager Courant Op den Mont-Athos. TWEEDE KAMER. Vijfde Blad. Gemengd Nieuws. De aanhoudende droogte. Een dievenbende gepakt. Het drankverbod in Amerika. Da papegaaienziskte. Nachtelijk drair.a in een circus. Overmaat van temperament. Zaterdag 15 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8629 De Winkelsluitingswet wordt verder behandeld en komt er allereerst een amendement van den heer Drop (s.d.) om den gemeenteraad de bevoegdheid te geven te bepalen dat alle of bepaalde groepen van winkels op een werkdag na 1 uur gesloten moeten zijn. Hij zegt, dat men bij het geven van een vrijen ochtend, zooals thans geschiedt, rechtstreeks ingaat tegen de bedoeling der wet. Na eenig debat, waarbij blijkt, dat dit amende ment geen steun krijgt, wordt het weer ingetrokken. De heer Vos (lib.) licht een amendement toe, om het mogelijk te maken bij gemeentelijke verordening dat melk bezorgd kan worden op Zondag gedurende de sluiting. De heer v. d. Bergh (s.d.) verdedigt een "amende ment om den „verkoop over het hekje" te voorkomen. De Minister neemt het amendement-v. d. Bergh over en laat de beslissing over dat van den heer Vos over aan de Kamer. Het amendement-Vos wordt verworpen met 68 te gen 17 stemmen. Artikelen 6 en 7 worden aangenomen. Op art. 8 verdedigt de heer Van Rappard (V.B.) een amendement, om behalve het venten van geringe eet waren ook dat van drinkwaren op Zondag toe te staan. De heer k H. J. Vos verdedigt twee amendemen ten: het eerste strekkende om het vénten ook des Zondags tot 8 uur 's avonds toe te staan; het tweede strekkende om, in verband met het eerste amende ment, het tweede lid van art. 8 (betreffende het ven ten op Zondag) te doen vervallen. De heer Van Dis (S.G.P.) verdedigt een amende ment om lid 2c te doen vervallen, waardoor het ven ten op Zondag geheel verboden zou zijn. De heer v. d. Bergh (S.D.) verdedigt vier amende menten. Het eerste strekt tot het geven van vergun ning aan de venters om op de dagen waarop de winkels langer dan tot acht uur geopend mogen zijn, ook langer te venten; het tweede strekt om te voorkomen, dat na middernacht kan worden gevent, hetgeen volgens het ontwerp mogelijk zou zijn; het derde amendement strekt om op den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen den bestaanden toestand wat het venten met geringe eet waren betreft, te handhaven; het vierde strekt tot het verleenen van vergunning voor het venten op Zondag met geringe koopwaren, waarmee spr. lucht ballonnetjes, kindermolentje, enz. bedoelt. liet artikel bepaalt zich tot geringe eetwaren. De Voorzitter deelt mede, dat een sub-amende- ment-Van Rappard is ingediend op het amendement- Van Hellenberg, welk sub-amendement strekt om naast geringe eetwaren ook drinkwaren op te nemen. De heer v. Hellenberg Hubar (R.K.) licht twee amendementen toe. liet eerste amendement beoogt den gemeenteraden de bevoegdheid te geven te be palen, dat het verbod van venten op Zondag of op bepaalde Zondagen, gedurende bepaalde uren, ge legen tusschen 5 uur des v.m. en 8 uur des n.rn., het zij ip de geheele gemeente, hetzij in bepaalde gedeel ten van de gemeente niet zal gelden ten aanzien van geringe eetwaren en geringe koopwaren. Het tweede amendement is een subsidiair amende ment, dat vervalt als het eerste wordt aangenomen. Het beoogt het venten op Zondag te beperken tot de uren van 5 uur v.m. tot 8 uur n.m. De heer v. Rappard licht zijn sub-amendement op het amendement-v. Hellenberg Hubar toe, dat be oogt, behalve geringe eetwaren en geringe koopwa ren. ook drinkwaren toe te laten. Over deze verschillende amendementen ontspint zich ecnige discussie en ook de minister zet zijn standpunt uiteen en verklaart de drie amendemen ten van den heer Van den Bergh als welkome aan vullingen over te nemen en wordt een gewijzigd ar tikel 8 ingediend als volgt geredigeerd: Artikel 8. 1. Het venten, het verkoopen en het te koop aan bieden op of aan voor het openbaar verkeer open staande land- en waterwegen is verboden: a. op Zon dag; b. op de eerste vijf werkdagen, welke vallen in de tijdvakken, genoemd in art. 4, tweede lid onder c. vóór 5 uur des voormiddags en na 8 uur der na middags; c. op Zaterdag en op de andere werkdagen, welke vallen in de tijdvakken, genoemd in art. 4, tweede lid, onder c. vóór 5 uur des voormiddags en na 10 uur des namiddags. 2. De verbodsbepaling van het vorige lid zal op Zondag, den Nieuws jaarsdag, den tweeden Paasch dag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen na 5 uur des voormiddags niet gelden ten aanzien van geringe eetwaren. Hierop volgen natuurlijk weer de noodige replie ken, waarna de minister weer dupliceert, met als slot dat de heer v. Hellenberg Hubar zijn amende ment intrekt. Het amendement-v. Dis (ventverbod op Zondag) wordt verworpen met 60—13 stemmen. Het amendement-v. Rappard (drinkwaren) wordt verworpen met 4034 stemmen. Het amendement-v. d. Bergh (geringe koopwaren) wordt verworpen met 48—34 stemmen. Het gewijzigde art. 8 wordt z. h. s. aangenomen. Ook op art. 9 zijn verschillende amendementen in gediend. De heer Vos verdedigt een amendement om niet alleen op grond van bijzondere omstandigheden, maar ook om redenen van godsdienstigen aard afwij king van de wet bij plaatselijke verordening toe tc staan, waarmee spr. tegemoet wil komen aan de be langen van hen, die hun rustdag hebben op den Sab- bath of den zevenden dag. De heer Visscher (a.r.) verdedigt vier amendemen ten. Het eerste amendement strekt om afwijkinigen door den gemeenteraad op grond van bijzondere om standigheden niet toe te staan voor den Zondag. Het tweede amendement bedoelt de bevoegdheid der gemeenteraden om 21 dagen per jaar aan te wij zen waarop van de bepalingen omtrent het sluitinge mir kan worden afgeweken, tc beperken tot werk dagen. Het derde amendement strekt om van de in het vorige amendement bedoelde 21 dagen ook de feest dagen uit te sluiten. Het vierde amendement strekt om van de vergun ning tot verkoop op Zondag uit te sluiten de win kels op een tentoonstelling, fancy-fair en van andere soortgelijke inrichtingen van tijdelijk en aard en de veilingen. De heer v. Dis verdedigt een amendement om te bepalen, dat de ontheffingen niet kunnen betreffen het verbod van verkoop op Zondag. Dc heer Zijlstra (a.r.) verdedigt een amendement om aan art. 9 een nieuw lid toe te voegen, luidende als volgt: „Bij plaatselijke verordening kan de gemeenteraad, in afwijking van de bepalingen dezer wet, verder strekkende voorschriften met betrekking tot de slui ting van winkels op Zondag vaststellen." Zoowel de heer Mr. Oud als de minister bestrij den verschillende amendementen en <le laatste be toogt, dat de Regeering den moed niet zon hebben gebad verschillende bepalingen in het ontwerp te laten zooals ze zijn, indien de veiligheidsklep van art. 8 er niet was. Nu zijn er eenige amendementen, die een aanslag doen op «het karakter van art. 9. Het amendement Zijlstra wordt zelfs onaanneme lijk verklaard. Men kan deze materie niet gewoon maar endosseeren aan den gemeenteraad en dan nog wel zonder aan de Kroon het vernietigingsrecht toe te kennen. De lieer v. Dis trekt zijn amendement in. De heer Vos trekt zijn amendement in. Ook dc heer Visschor trekt zijn eerste amendement in en ook de heer Zijlstra's amendement wordt in getrokken. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag. (Zie vervolg elders in dit. blad.) Belgische steden krijgen gebrek aan water. Ten gevolge van de aanhoudende droogte sneeuw val is er dezen winter zeer weinig en regenval nier veel meer geweest blijven de sedert don vorigen zomer bestaande voorschriften inzake het bezuini gen van drinkbaar water in de hoofdstad van Bel gië en hare omgeving, nog immer van kracht. Thans worden nieuwe ondergrondsche waterbronnen aan geboord in het Terkamerenbosch, terwijl binnenkort ook in het Zoniënwoud naar water zal worden ge zocht. De directie van de watervoorziening verwacht dat in dc tweede helft van dit jaar de toestand weer normaal zal zijn en de beperkingsmaatregelen zul len kunnen worden opgeheven. In de industriestreek VerviersDisonF.nsival is de toestand voor wat het waterverbruik betreft, nog heel wat ernstiger. De in bet meer van de Gileppe aanwezige hoeveelheid water wordt geraamd op slechts 51/2 millioen kubieke meter, terwijl de gemid delde capaciteit de vorige jaren 11 a 12 millioen ku bieke meter bedroeg. Het bestuur der stad Verviers heeft dan ook aan de industrieelo.n laten weten, dat indien de droogte mocht aanhouden of geen ver betering te verkrijgen is door het afleiden van som mige kleine riviertjes naar de Gileppe, tot het rant soeneeren van het ter beschikking van de fabrie ken gestelde water zal worden overgegaan. Een bejaarde vrouw aan het hoofd van de bende. Dezer dagen is de politic te Kam enz (distr. Hamml er in geslaagd een 40 leden tellende bende inbrekers, dieven en helers te arresteeren, die sedert jaren stel selmatig het district Hamra afliepen en haar zetel te Kamenz had. Op grond van bekentenissen en bewijzen staat thans reeds vast, dat de bende ongeveer 160 inbra ken en diefstallen heeft gepleegd in hotels, winkels, enz. Zij werkte in alle plaatsen van het district, somtijds ook te Aken en omgeving. Aan het hoofd stond oen 59-jarige vrouw, door wier optreden het mogelijk is geweest, dat zich een tot in kleinigheden georganiseerde inbrekersbende kon vormen. Zij richtte verkoopplaatsen op voor de gestolen voorwer pen. Voor de nachtelijke rooftochten voorzag zij de daders van wapens, die zij na afloop weder onder haar berusting nam. De bij de diefstallen betrokken personen ontvingen van haar hun aandeel terston I in contanten uitbetaald. Haar zoons, die allen bij de bende werkzaam waren (één zoon heeft roed> door ophanging in de gevangenis een eind aan zijn leven gemaakt) bedreigden alle handlangers met den dood, indien zij iets verrieden. Aangedrongen op intrekking. De National Republican Club te New York heeft met 461 tegen 335 stemmen aangedrongen op „in trekking van het drankverbod en herstel van den Amerikaanschen regeoringsvorm". De resolutie was aangenomen na een uiterst fel debat, en tegen den dringenden raad van de leiders der „drogen". In de resolutie wordt een beroep gedaan op de ropuhlikcin- sohe leiders in Iluis en Congres, om het federale drankverbod af te schaffen en het aan de afzonder lijke staten over te laten hoe zij in hun gebied de drankkwestie willen regelen. Men verwacht dat door het drank vraagstuk een scheuring zal ontstaan in de Republikeinsche Partij, wijl algemeone ontevredenheid over het Drankver bod zich nu eenmaal niet meer den kop laat indruk ken. Belangrijke beslissing gevraagd in hoog ste instantie. Reuter meldt uit Washington, d.d. Woensdag: Een zaak van bet grootste belang voor milliopnen Amerikanen is heden hij den Hoogen Raad der Ver. Staten aanhangig gemaakt door het departement van justitie, dat thans belast is met de naleving van he? drankverbod. Aan bet hoogste rechtscollege wordt gevraagd zijn beslissing te geven over de prinripiecle vraag of de kooper van bedwelmende dranken schul dig is aan samenspanning tot overtreding der wet Tot dusver was alleen de vervaardiging, de ver koop of het vervoer van drank als een strafbaar feit beschouwd. De zevende doode in Engeland. Reuter seint uit Londen: Dr. Spencer, de burgemeester van Ashton under Lyne, is Donderdag aan papegaaien-ziekte bezweken. Zijn vrouw en een apothekeres liggen beiden ernstig ziek, maar zijn zoon gaat goed vooruit. Spencer is de zevende patiënt die dit jaar aan de pa pegaaienziekte gestorven is. Een merkwaardigheid by deze ziekte. Ongetwijfeld merkwaardig is het, dat een ziekte in Europa uit een ander werelddeel wordt ingevoerd en dat men niet van te voren gehoord heeft van ziektege vallen in dat werelddeel zelf. Thans wordt in de „Lancet" vermeld, dat in Argentinië een epidemie van deze ziekte heeft geheerscht in Juli en Augustus 1929 en wel In de stad Cordoba. De ziekte werd eerst voor typhus of Influenza versle ten, maar spoedig bemerkte men, dat in de meeste ge zinnen, waar de ziekte voorkwam, ook zieke papegaaien EEN ARM KLOOSTER. OUDE MONNIKEN. EEN WEELDERIG AVONDMAAL. (Van onzen reizenden correspondent). Klooster Iviron (Mont-Athos), Februari. Twee dagen bleven we in het klooster Pantokratos. De hootdkerk bevat er nog eenige fresco's die niet werden overgeschilderd, werk dat zoowel door teekening als kleur bijzonder is, en in de bibliotheek, hoog gelegen in den ouden versterkten toren, bevinden zich kostbare handschriften, meest evangeliën, met buitengewoon on fraaie miniaturen, waarbij van goud een overdadig ge bruik is gemaakt Na onzen tweeden nacht in het kloos ter Pantokrator wilden we verder. Vanuit ons venster hadden we in de nabijheid een ander klooster gezien, Stovronikita, en zoo dicht bij scheen het, dat we het aanbod ons lastdieren te bezorgen, afwezen. Wc wilden te voet gaan. AI3 we den weg hadden gekend, dien we moesten volgen, zouden we wel een ander besluit heb ben genomen. De weg was weder een bergpad met groote ongelijke stecnen en op menig plaats schreden we over een steenbodem, die prachtig marmer bleek te bevatten. Bloemen bloeiden reeds overal en diepblauw, als midden in den zomer, was de zee. Nu en dan voerde het smalle pad langs afgronden, die de wandeling eenigs zins ongemoedelijk maakten. Ergens in de hoogte schit terden gouden koepeldaken van een Russisch bijkloos ter, dc vorige eeuw gebouwd met honderdduizenden roe bels van vrome Russen. Het klooster Stavronlkita is het armste klooster van het^schiereiland. Nog slechts vijf en twintig monniken leven er in de eenigszins vervallen gebouwen. En de meeste dier monniken zijn oud, zeer oud. Weder door een groote poort komt men het klooster binnen en dan staat men op een binnenplaats, die door de hoofdkerk bijna geheel in beslag wordt genomen en omgeven is door hooge gebouwen. Hier komen slechts zeldzaam be zoekers want er is geen belangrijke bibliotheek, er zijn geen bijzondere kunstwerken of reliquien. maar voor mij was dit arme klooster een der indrukwekkendste juist door de armoede en door de atmosfeer van rust, van godsvrucht. Vriendelijk werden we er ontvangen en ge leid naar een vertrek op een der hoogste verdiepingen, vanwaar we het uitzicht hadden op de blauwe zee. Na tuurlijk werden ons weder confituren, oezo (brandewijn) en Turksche koffie aangeboden. De overste van het klooster kwam ons begroeten, en intusschen was men in de keuken aan den arbeid om ons een maaltijd te berei den, een maaltijd van salade met ansjovis, daarna witte boonen, zwart brood en weder een uitstekenden wijn. „Ja," klaagde de monnik, die ons bij don maaltijd be diende, „ons klooster sterft uit en het ls toch zoo schoon." Hij zeide dit bijna fluisterend en er waren zoo wel bewondering als droefheid in zijn stem. Het was de droefheid, die door het geheele gebouwencomplex scheen te waren. Wij vroegen de hoofdkerk te mogen zien en toen we daar binnen traden in het schemerachtige licht begon er juist een dienst. Een dozijn monniken waren er, allen zeer oud, gebogen door de jaren, met lange witte baar den en grijze haren onder het hooge, zwarte hoofddek sel. Enkele kaarsen brandden en enkele olielampjes, ge vuld met olijfolie. De zwakke lichtjes wierpen vage re flexen in goud- en koperversieringen van heiligenschil- der(jen, doch boven in den hoogen koepel drongen ook eenige zonnestralen door en speelden liefkozend over do oude fresco's. De mysterie geur van wierook, die opsteeg uit een wierookvat, dat een oude monnik zwaaide, ver vulde de ruimte met ernstige, sombere gedachten, doch het zonnelicht, dat boven in den koepeldom, de oude heiligen streelde, was do overmoedige lente, die buiten reeds haar kleurige bloemenvaandels deed wapperen. Een monnik zong, een ander antwoordde, en het waren zeer oude stemmen die weder het schuchtere en onzekere van kinderstemmen hadden gekregen. Na den dienst kwamen enkele oude monniken met ons praten en ze vroegen hoe lang we hun gast zouden blijven en toen we zeiden, dat we binnen een uur verder zouden trekken naar het klooster Iviron om daar nog vóór den avond aan te komen, waren ze teleurgesteld en de oudste zeide: „U moest hier eenige dagen blijven. Het is hier zoo goed en zoo stil en zoo rustig" en terwijl hij dit zeide, gingen zijn moede oogen als liefkozend over de grauwe gebouwen, die zijn wereld vormen. Om verschillende redenen wilden mijn reismakker en ik over twee dagen te Carriès zijn en daarom vertrok ken we. Het arme klooster Stavronikita had geen last dieren te onzer beschikking. Het bezit er slechts twee en daarmede was een der monniken onderweg. Het klooster Iviron was evenwel niet verder dan goed an derhalf uur en de weg was vrijwel geheel vlak, vertelden ons de monniken. Het begrip „vlak" schijnt ook al een betrekkelijk begrip te zijn. Inderdaad stegen we niet meer dan honderd meter, doch herhaaldelijk moesten we stijgen, herhaaldelijk dalen, zoodat we het in de zon weder warm kregen. Verdwalen konden we echter niet daar we slechts het pad zoo dicht mogelijk bij de zee hadden te houden. Het klooster Iviron ligt namelijk ook aan de kust Gedurende onzen marsch passeerden we nog een nederzetting van Roemeensche monniken, een neder zetting met een tusschen het groen verscholen kerkje. Het klooster Iviron is een der grootste en welvarendste van het schiereiland en vormt een sterke tegenstelling met het oude, half vervallen klooster Stavronlkita. Als •en stad bijna, zoo groot, ligt het klooster Iviron aan de zee, omgeven door dicht begroeide bergen. Er klapperde een watermolen, er heerschte levendigheid en drukte, ook al door vele leeken-arbeiders. Onder de machtige, breede, diepe poort drijft een monnik een handel in prentbriefkaarten, sigaretten en versnaperingen, maar toch ook hier is het aantal monniken in de laatste twin tig jaar van tweehonderd en vijftig verminderd tot honderd-vijf-en-twintig. De monnik, belast met de ontvangst van gasten, werd door den portier van onze komst verwittigd en spoedig kwam hij ons begroeten en geleidde hij ons naar een groote. goed gemeubelde kamer met eenige bedden, waar dadelijk een leek-huisknecht vuur in den grooten. stee- nen kacheloven kwam aanleggen, want de avonden en nachten zijn hier nog koud. Na een half uur kwam de monnik-mnïtre d*hötel ons afhalen en hij geleidde ons naar een groote ontvangzaal, waar het kloosterbestuur, allen op één na bejaarde monniken, ons ter begroeting wachtte. De jongste van het kloosterbestuur. die zoo- iets als secretaris scheen te zijn. sprak keurig Fransch en hij was het ook, die zich gedurende ons verblijf te Iviron het meest met ons bezig hield. De ontvangst ging geheel naar den vorm en was zeer plechtstatig. Als versnapering ontbraken natuurlijk de confituren, de „oezo" (brandewijn) en de Turksche koffie niet Het avondmaal genoten we in een apart, keurig eet- zaaltje, waar een monnik, een Roemeen, ons bediende op een wijze, die een kelner van een eerste-klas-restau- rant nauwelijks zou hebben verbeterd. De maaltijd was zeer rijkelijk met els een der gerechten langoust, een soort zeekreeft Telkens schonk de bedienende monnik onze glazen voi met een geurigen wijn en later werd in onze behagelijk verwarmde kamer koffie geserveerd. Maar reeds zeer vroeg viel weder de diepe, door niets verstoorde kloosterstilte, die mijn metgezel spoedig naar bed joeg. wat mij gelegenheid gaf nog enkele uren rus tig te werken. J. K. BREDERODE. BuHrich-Zou t Sinds 100jaar onovertroffen hij moeilijke spijsver tering, maagpijnen enz 250 gr. tl. 0,1X1 rabletlen 11. 0,25 en fl. 1,20 Slechts eehl in blauwe verpakking met het portret van den uitvinder. More-Iers gnuis en franco van den hoofdvertegenwoordiger n dsBraln.Arasftrtlam Orst.LtnnacusparkweelS aanwezig waren. Er schijnen wel 100 gevallen met 12 dooden te zijn waargenomen. Toen de vogeihandelr.pra impopulair werden in Cordoba, vertrokken zij naar Tu- cumen, waar ook een epidemie uitbrak; verder worden nog ziektegevallen vermeld in Alta Gracia, 31 K M. v n Cordoba en in enkele andere plaatsen langs <a n r- weg, waar de vogelhandelaren zich ophielden. Tensioi '.e was er ook een kleine epidemie in Buenos Aires. Het ia wel Jammer, dat deze berichten nu pas komen: anre-a had men bijtijds den invoer van papegaaien kunnen v< r- bieden en was Europa vrïjgeblevcn van do ziekte. Volgens de Argentijnsche medici zou do ziekte bii do papegaaien alleen optreden, als deze onder ongunst.i omstandigheden verkeeren; vooral koude en te ve-i die ren bij elkaar schijnen de ziekte in de hand te werken. De dieren werden uit een tropisch bofch nart- een hoo. vlakte gebracht In den winter, dus uit de vochti-ro warmte plotseling naar de droge koude. Maar wij w. n natuurlijk in het minst niet of de ziekte ook al in do tropische wouden van Argentinië zelf voorkomt: onwaar schijnlijk is dit niet; bij andere diersoorten kennen wij ook wel degelijk epidemisch optredende ziekten, zonder dat wij behoeven aan te nemen, dat de ziekte veroorzaakt werd door ongunstige uitwendige omstandigheden. Verbitterd gevecht tusschen een boer en een leeuw. De vrouw van den circus-directeur hy een poging om de vochtende dieren te schelden, zwaar gewond. Wolff meldde Donderdag uit Berlijn: In den afgeloopen nacht heeft, naar het „Tempo'* meldt, in Bebra in den menagerie-wagen van het circus Hassel, ongeveer twee uur na de voorstelling, een ver bitterde strijd plaats gehad tusschen een bruinen Sike- rlschen beer en een Berber leeuw, die woedend op elkaar losbeten. De echtgenoote van den circusdirecteur wis geheel alleen in het circus, daar al het overige personeel in het naburige plaatsje Sontra bezig was de tenten np te slaan. De moedige vrouw begaf zich in de kooi en trachtte de dieren door slagen met ccn karwats van el kaar te scheiden. Met een geweldigen spreng stortte de leeuw zich echter op de vrouw, die over haar geheele lichaam deerlijk gewond werd. Op haar hulpgeschrei--.::w kwamen gendarmes en boeren met ijzeren stangen en mestvorken te hulp en slaagden er in den wild om zich heen bijtenden leeuw met slagen in bedwar.g te houden, tot het gelukt was de bcwustelooze vrouw in veiligheid te brengen. In hopeioozen toestand werd zij naar het ziekenhuis gebracht. De beer was intusschen aan zijn verwondingen bezweken, terwijl de leeuw werd neerge schoten. GROOTE BRAND TE MANILLA. 600 Woningen vernield en 5000 menachen dakloos. Een ernstige brand te Manilla, de hoofdstad der Phiiip- pijnen, heeft Donderdagnacht 600 woningen verwoest cn 5000 menschen dakloos gemaakt Zoover bekend is slechts een man in de vlammen omgekomen, doch er zijn ver scheidene met ernstige brandwonden naar de ziekenhui zen vervoerd. CALCUTTA'S BURGEMEESTER GEVANGEN GEZET. HU weigerde, een borgtocht te storten. Reuter meldde Donderdag uit Calcutta: De burgemeester van Calcutta, Scn Gupta, heeft ge weigerd, een borgtocht te storten en is derhalve gevan gen genomen. Op een gisteravond gehouden vergadering deed hij een beroep op vrijwilligers om zich bij het leger voor de burgerlijke ongehoorzaamheid aan te sluiten, opdat het bureaucratisch geweld den strijd niet zal winnen. Een hardhandige Engelsche tooneelspeelster Een der schouwburgbezoekers pardoes een slag ln het gezicht gegeven. Een goed tooneelspeelster lijdt meestal aan overmaat van temperament Dit temperament speelt haar wel eens parten. Dit heeft Maandagavond een bezoeker van het Palace Theatre te Bath tot zijn verdriet ondervonden bij de vertooning van de revue „High Toppers" In de zaal heerschte tijdens de voorstelling rumoer. De ster ln het stuk, miss Jean Colllns, werd daardoor zoozeer gehinderd en werd zoo zenuwachtig, dat zij tenslotte van het toonecl naar de stalles liep en daar een man pardoes een slag in het gezicht gaf. Jean Collins ging daarop naar het tooneel terug om haar partij voort te zetten, doch ze werd daarin voortdurend gestoord door inter rupties en gefluit. De tooneelspeelster werkte haar partij af, terwijl haar de tranen over de wangen rolden. Aan het einde der voorstelling verklaarde Jack Mayo, de man, met wien de actrice samenspeelde, dat het gezel schap in het geheele land had gespeeld, doch dat het zooiets nog nooit bad meegemaakt. De man, die den slag in het gezicht ontving, een be kende figuur te Bath, is hoogstverontwaardigd over wat hem is gebeurd, vooral omdat hij geen schuld had aan het gedrag, dat de verontwaardiging van de tooneelspeel ster gaande maakte. Hij verwacht een schriftelijke ver ontschuldiging van haar, anders zou hij een gerechte lijke actie instellen. DEENSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Beide inzittenden omgekomen. Donderdagmorgen is een militair vliegtuig, dat ln een dichten mist op weg was naar de manoeuvres te Ha- derslev, boven de Groote Belt omlaag gestort. Het vlieg tuig werd bestuurd door twee luitenants. Sleepbooten hebben dien avond het wrak met het lijk van één dor vliegers aan wal gebracht. Het tweede slachoffer is nog niet gevonden. EEN JUWEELENDIEFSTAL TE LONDEN. Ter waarde van 120000 gulden. Uit het huis van juffrouw Wilaon Filmer, een doch ter van Lord Queensborough. welk huis gelegen is aan de Hill street te Londen, zijn in den nacht van Woens dag op Donderdag haar Juweelen, ter waarde van tien duizend pond sterling, gestolen. ZWARE STORM OP DE SFAAXSCHE KUST. Uit Vlgo wordt gemeld, d.d. Donderdag: Op de kust van Galicia woedt een zware storm, waar bij verscheidene schepen in nood verkeeren.

Schager Courant | 1930 | | pagina 17