Waarnaar men luistert De groots armoede te Peking. UIT DE PERS. Binnenlandsch Nieuws. Verduistering door een assuradeur. Mishandeling van een schoolkind. 76 stuks vee verbrand. Het gijzelingsgeval te Gouda. Ongunstige toestand in het visscherij- bedrijf te iJmuiden. Verduistering te Papendrecht. Drie beruchte inbrekers gearresteerd. Ontzettende toestanden onder de arme bevolking. Een Nederlandschc zen deling vertelt. De Nederlandsche zendeling J. P. Leynse, werk zaam bij het zendinpsstation te Peking, zendt aan de redactie van hel „Hdbld." een brief, waaraan het volgende gedeelte is ontleend: De schrijver vertelt ons hier van rie armoede, die hij vond bij zijn bezoek een aantal gezinnen, die in kleine kamertjes wonen rondom het binnenhof van een vervallen tempel. „Nauwelijks zijn we uitgestapt of daar komt een groep mannin, vrouwen en kinderen naar buiten. „Ta men lai la. Ta men lai la". Ze zijn gekomen, ze zijn gekomen, roepen zij elkaar toe. In een oogen- blik zijn we omringd door een steeds groeiende groep stakkers, gehuld in de onmogelijkste vodden. Do ineeeten zijn vrouwen. Zij huiveren in de veel te dunne klecrcn. Sommige kinderen staan krom ineen gedoken om hun lichaamswarmte zooveel mogelijk hijeen te houden, enkele hebben een paar oude zak ken om en bijna allen zien er onbeschrijfelijk ver waarloosd en mager uit. De kamertjes zifh donker, klein en vunzig. De fa milie-bedden van gedroogde klei meer dan een hal ven meter hoog vullen ze bijna geheel. Daarop slaapt de geheele familie. De reten der wanden zijn hier en daar met oude couranten dicht geplakt en oude zakken hangen over de deuren. Nergens is «enige wandversiering, nergens een stoel of tafel. In sommige kamertjes wonen twee gezinnen, die niet aan elkander verwant zijn, bijeen. lïoe zij allen sla pen moeten, begrijp ik niet. F.r is eenvoudig geen voldoende ruimte, hoe krom men ook zou liggen. Een klein jongetje licht mij in: „men slaapt om beurten". In het eerste kamertje vind ik een oude grootmoe- fier op het aarden lied. Een dunne halfvergane mat ligt over haar heen en een zak bedekt haar schou ders. Als zij overeind komt om mij te. begroeten, zie ik, dat zij geheel naakt is. Het oude lichaam is uitgo- t.eerd en zij beeft zoolang voorover op het harde bed gelegen met dc knieën omhoog opgetrokken, dat zij nu haar boenen niet meer kan uitstrekken. Haar schoondochter helpt haar de gewatteerde jas aan tv? doen, die ik haar geef. Gretig slokt zij het harde C.hinccsche brood met groote stukken naar binnen. Dc kinderen zitten stil bijeen op een hoek van het bed en staren verschrikt naar mij. Zij hebben daar reeds den gcheelon winter gebeten, sinds de felle koude begon en zij met. hun dunne gescheurde klce- ro.n niet meer naar buiten konden. De oude grootmoe der heeft drie zoons, die voor haar cn hun kinderen don kost zouden kunnen verdienen, maar er is maar één stel kleeren meer over. De zoons dragen dat om beurten om ricksha's te trekken, de een overdag, de andere 's nachts. De twee mannen, die thuis zijn, hebben alleen maar een zak om en blijven gegeneerd stil op hot bed zitten. Zij staren mij stilzwijgend aan en vertellen niets van hun ellende. Er is immers niets bijzonders te vertellen. Hun leven is zooals zoo vele duizenden andere. Daar was de revolutie, om- kecring van toestanden, binnenlandsche oorlogen, muitende soldaten, werkloosheid, droogte, dure le vensstandaard, hondorsnood, ziekte en wanhoop. Waarom zouden zij daarover spreken. Dat is im mers overal zoo. Op de lijst zie ik dat er voor dc twee mannen een stel kleeren is. Voor de kinderen cn hun drie moeders is er niets. Ik troost mij maar met de gedachte, dat die kleeren de mannen in staat stellen om wat brood te verdienen voor het ge zin. Reeds zoo menig stel winterkleeren heeft een familie weer boven de ellende uitgebracht. Verder ga ik. In het kamertje daarnaast woont een moeder met vijf kinderen. De vader, vertelt het oudste dochtertje, is op zoek naar werk, maar is sinds maanden niet terug gekomen. Er is geen vuur in liet kamertje cn de moeder ligt onder een hoop vodden op het familie-bed. Zij kreunt en ik sloeg een stuk deken wat weg. Dadelijk zie ik, dat hier geen hulp meer bant. De hongersnood heeft haar reeds in zijn macht. Dc kinderen zitten vol verbazing stil naar dc man met levensmiddelen te kijken. Ze zeg- gen niets. Het cene kind heeft zwarte vlekken op dc enkels, die zijn bevroren. De zoontjes zullen wel een onderkomen viinden. De armen helpen altijd de armen. Alle kinderen zien er ziek uit Dus maar naar het hospitaal, denk ik. Straks zal ik de zuster wel alles vertellen. Voorloopig geef ik allen wat te eten, maar de moeder eet niet meer en kijkt met groote stervende oogen naar mij. Het is alsof die oogen mij iets vragen. Van kamer tot kamer ga ik verder. Juist sta ik ge reed om weg te gaan of daar komt een groep bedeel den van de papkcukens tcnig. Sommigen hebben wat van de gekookte mais meegebracht voor de huisge- nooten, die niet mee konden. Een vieze bedelaar heeft zijn ouden vilten hoed vol met pap cn een vrouw heeft haar overschot in een hoek van haar ouden tabbaard gebonden. Zij kijkt verbaasd naar snij en struikelt over de lemoencn van mijn rieksha. Al de pap sliert op den grond. Haastig knielt zij neer en schept met haar handen de pap weer op, dan gaat zij verder naar hot kamertje waar haar kinderen •haar komst verbeiden. Het duurt niet lang of dc Zcn- .dingszuster komt eveneens te voorschijn en samen dringen wc ons door de menigte heen. Maar ineens sta ik voor een klein jongetje dat op den grond lig', cn de modderpap, die dc vrouw heeft laten liggen, gretig oplikt. Terug gaat het weer, door het nauwe stoffige steegje langs de hreedc straat met de feestvierende menigte naar het Zendingsterrein. Mijn gedachten gaan ook terug, terug naar het Vaderland en hot is mij alsof de armen daar niet werkelijk arm zijn, maar alleen minder bedeeld. De in cultnnrbrenging van de Wieringerracer. De kostbare tifd der voorbereiding ver loopt cn September nadert snel. In een artikel, waarboven het hoofd staat: „Een teveel aan departementen, commissies en diensten veroorzaakt, vertraging, de kostbare tijd van voorbe reiding verloopt en September nadert snel" schrijft de „Tijd" (R.K.) dat het is. of de Wieringermeer sommige leiders komt verrassen. Na er op gewezen t« hebben, dat niet alleen de uit voering versneld is (n.1. inpoldering vóór voltooiing van den afsluitdijk), doch dat ook het werk zélf sneller is verloopen, dan men had durven hopen, zegt het blad zéér terecht, dat nu ook de rest vlug ger vooruit moet, d.w.z. had gemoeten, want het constateert evenals dat bij herhaling reeds gedaan is vertraging! Ook „De Tijd" schrijft deze vertraging grooten- deels toe aan interdepartementale ruzies, e.d. Het blad schrijft dan: ..Voor een deel ligt die vertraging ongetwijfeld in hot feit dat zich te veel Departementen, Commis sies en diensten met die beslissing moeten bemoeien en vcornl dat die ieder op hun stuk blijven staan. Dit euvel hebben de Zuiderzeewerken gemeen met zoo menig ander belangrijk onderdeel van de Re- Jreeringstaak, o.m. op het oogenblik met dat van den uitbouw van ons wegennet en de overbrugging der groote rivieren. Rij de Wieiingermcer-nnngelegenheden ontmoeten wij do coinmissic-Lovink voor den proefpolder, de commissie-Vissering voor de uitgifte van Zuiderzee- gronden, de Zuiderzeeraad met zijne subcommissies voor de Algemeene adviezen, het college van voor loopig aangewezen drie cultuurrieskuncligcn voor de zaken van de Wieringermeer, de ofdeeling Domei nen aan 't Departement van Financiën, de ofdeeling Landbouw aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de afdeelingen Waterstaat, technisch en administratief aan het Departement van Waterstaat en uiteraard ook de Directie van de Zuiderzeewerken. Voor bepaalde oorlogs-, marine of spoorwegaangelegenheden der toekomst komen de Minister van Defensie en de Directie der Nederland- sche Spoorwegen hun medewerking verleenen. En nu laten wij nog even daar de voorziening met drinkwater en electriciteit, de aansluiting van land en waterwegen, enz., enz., waarbij uiteraard het Provinciaal bestuur, alsmede de betrokken Gemeen ten cn Waterschappen te pas komen. Vooral de qunestie van drinkwater voor mensch en dier is bij het bouwrijp maken van zoute gronden niet te onderschatten. De aesthetische eischen van het toe komstige landschap waarmede uiteraard al reeds bij het traceoren van wegen en wateren moet wor den gerekend, de hygiënische belangen, de vissche- rij-aangelegenheden enz., enz., vinden alle hunne stem in den Zuiderzeeraad. Die Commissies, autoriteiten cn corporaties ver richten alle ongetwijfeld noodzakelijk voorbereidend werk van onderzoek en advies, doch zij nemen geen maatregelen en zij zetten geen stap op den noodza kelijken af te leggen weg. Daarom wordt door alle tezamen ongewild aan de urgentie te kort gedaan. De eene zijde pleit er, o.i. terecht, voor om het bo venbedoelde college van voorloopig aangewezen drie deskundigen op het gebied der practische cultuur onverwijld eene definitieve opdracht te verstrekken en hen daarbij te bekleeden mot de noodige waar borgen voor vrijheid van handelen. Eene andere zij de acht hier de Commissie voor den proefpolder aangewezen, opdat zij hare ervaring rechtstreeks naar de Wieringermeer overbrenge. Een derde stroo ming houdt meer het oog op de toekomst gericht, nl. op de periode waarin de bouwrijp geworden gron den moeten worden uitgegeven en zij wil reeds thans het beleid in handen leggen van do commissie-Vis sering. Weer con andere zijde zet voorop dat de af- deeling Domeinen de meeste practische ervaring be zit op 't stuk van het omzetten van nieuw aange wonnen polders tot bouwrijpe gronden, alsmede, om voor de uitgifte te zorgen. Eene niet onbeduidende strooming dringt het particulier belang als prikkel bij het bouwrijp maken naar voren, in welken ge- dachtengang de uitgifte-vraagstukken reeds dadelijk aan de orde zouden komen, enz. Ten aanzien van de voorbereiding der maatregelen voor het bouwrijp maken der gronden in de Wierin germeer eischt 't landsbelang, naar onze meening, thans eene beslissing, want de kostbare tijd der voor bereiding verloopt ongebruikt en September nadert snel. En voor die beslissing ware, zooals wij hierbo ven bereids mochten aanstippen, vooral aandacht te wijden aan het college van voorloopig aangewezen cultuur-deskundigen. Het werk, dat thans wacht, leent zich ons inziens niet voor een commissie van velen, noch voor oen, onvermijdelijk eonlgszins een zijdig georiönteerden Departcmentalen dienst. Het werk moet onder centrale leiding geschieden; particulieren komen beter straks, bij de uitgifte, in het geding." Gewezen Eerste Kamerlid tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Donderdag heeft het Amsterdamsche Gerechtshof arrest venvezen in de zaak tegen den assuradeur P. J. J. II., gewezen lid van de Eerste Kamer, en gewe zen directeur der N.V. Nederl. Spaarverzekering voor Katholieken, thans woonachtig te Zutfen, die door de vijfde kamer wegens verduistering en valschheid in geschrifte was veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf. De advocaat-generaal had 4 maanden gevangenis straf tegen verd. gecischt. Het hof veroordeelde hem thans tot 2 maanden gevangenisstraf wegens verduis tering. Het hof achito alleen bewezen, dat verd. f2000 uit de kas heeft verduisterd. Het hof sprak hom echter vrij van het andere hem ten laste ge legde cn acht niet bewezen, dat verd. 8 accepten heeft verduisterd, noch meer geld. Ook heeft hij geen valschheid in geschrifte gepleegd. Het hof acht het gepleegde feit zeer ernstig, rnaar is van oordeel, dat het toezicht, door commissarissen gehouden zeer gebrekkig was, zoodat verd. gemakkelijk gelden uit de kas kon nemen, zonder achterstallige schuld te voldoen. Hoofdzuster tot f 100 boete veroordeeld. We hebben melding gemaakt van de ernstige mis handeling. die de hoofdzuster Cecila een 10-jarige leorlinge der St. Agncs-school te Bussutn deed on dergaan op liet bloot.e vermoeden van ongeoorloofd schoolverzuim. Zij diende het kind twintig stoksla gen toe en wel zoodanig, dat het tal van blauwe en rauwe plekken had en op dokters voorschrift met wa terverbanden behandeld moest worden. Het O.M. bij de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank eischte veertien dagen gevangenisstraf* mar meende dat met een geldboete zou volstaan kunnen worden, indien alsnog bericht binnenkwam van een deugdelijke disciplinaire straf, op de zuster toegepast. Do Rechtbank, Donderdag vonnis wijzende, legde verdachte f 100 boete of 25 dagen hechtenis op. Iiy oen boerdeiybrand onder Tietjerk In Friesland. Te Klelnegeest, onder de gemeente Tietjerk in Fries land. heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag een hevige brand gewoed in de kapitale boerenbehuizing van den veehouder U. Kasteleijn. De inboedel, de In ventaris en al het hooi ging verloren, al het vee 76 stuks, kwam in de vlammen om. Het gehuil van de beesten was verschrikkelijk om aan te hooren. De schudeischer'vervolgd? Zooals reeds gemeld werd, heeft mr. Duys vragen gesteld aan den Minister van Justitie in verband met dc langdurige gijzeling door den heer Dorgelo te Gouda, papierfabrikant aldaar, van L. W. Duyvestein te 's-Gra- venhage. die op dit tijdstip sedert 106 dagen in de gij zeling zat voor een schuld van f 37.95. Middelerwijl Is de heer Duyvestein in vrijheid gesteld, zooals wij reeds In ons nummer van Donderdag ver meldden. Deze heer heeft nu in overweging genomen of 't niet mogelijk Is een civiele actie in to stellen tegen den heer Dorgelo te Gouda op grond van de artikelen 1401 en ZONDAG 16 MAART 1930. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A.; 9.00 Gramofoonplaten, 9.10 Toespraak door den heer N. van Dam. Onderwerp: „De Postduivenlief- hebberij", 9.30 „Doe het veilig!", serie veiligheidskwar tiertjes, 9.45 „Dichters der Opstandigheid", 10.15 Gra mofoonplaten, 10.30 De Orkestinstrumenten en hun klank. Een openbare les voor de muziekminnende luisteraars door Hugo de Groot A.V.R.O.: 12.00 Tijd sein, 12.0112.40 Lezingreeks over Oude en Moderne Chemie, 12.402.00 Middagconcert door het A.V.R.O- Octet o.l.v. Louis Schmidt, solo-viool Boris Lensky; 2.00 2.30 Boekenhalfuurtje, 2.303.00 Gramofoonmuziek, 3.003.4-5 Kamermuziek door het Parijsche trio, 3.45— 5.00 Gramofoonmuziek, in de rustpoozen na 4.15: Sport uitslagen door Va«z Dias. V-A..R.A.: 5.00 Kinderuurtje. V.P.R.O.: 6.006.30 Halfuur voor de rijpere jeugd; 6.30 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Zaandam, spreker Dr. K. F.-Proost Zwolle. A.V.R.O.: 8.00 Tijdsein en pers- en sportnieuws Vaz Dias, 8.15 Licht Klassiek Con cert door het Versterkte Omroeporkest o.lv. Nico Treep, Solist: Harry Wiggelaar, viool; 9.3010.00 Voordracht uit „Jaapje" van Jac. van Looij, door Kommer Kleijn, 10.0011.00 Populair Concert 11.00 Gramofoonplaten, 12.00 Sluiting. Huizon (1071 M.) K.R.O.: 8.309.30 Morgenwijding door Pater Biesta O.P. N.C.R.V.: 9.30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk aan den Dijkweg te Naaldwijk (Westland), Voorganger: Ds. K. K. Troost. K.R.O. 12.301.30 Lunohmuziek door het K.R.O.-trio, 1.302.00 Godsdienstonderricht voor ouderen, 2.002.30 Literair halfuurtje, spreker: Jan Engelman over: „De Brug van San Lui Rey", 2.303.30 Gramofoon muziek, 3.305.00 Middagconcert uit het Gesticht „De Wijnberg", Instituut voor blinde meisjes te Grave. N.C.R.V.: 5.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk Groote Kerk) te Meppel. Voorganger: Ds. K. H. Miskotte. K.R.O.: 7.307.55 Spreker: Pater Ch. Dury uit „Lau- radorp" te Waubaoh, over „Het Don Bosco-werk", 7.55 8.00 Voetbaluitslagen R.K. Voetbal federatie, 8.018.05 Voetbaluitslagen Vaz Dias, 8.058.20 Praatje tot de luisteraars door Pastoor L. H. Perquin, 8.209.25 Concert door het K.R.O.-orkest, o.l.v. Joh. Gerritsen, 9259.35 Nieuwsberichten van Vaz Dias, 9.3510.45 Vervolg KR.O.-orkest, 10.45—11.00 Epiloog door het Klein Koor, o.l.v. Jos. H. Plekkers. MAANDAG 17 MAART 1930. Hilversum (1875 M.) 10.00 Tijdsein en Morgenwijding, 11.1511.45 Wat zullen onze kinderen lezen? 11.45—12.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Politieberichten. 12.152.00 Middagmuziek door het A.V.R.O.-trio, 2.002.45 Wenken op het gebied van kookkunst door P. J. Kers, 2.45-r4.30 Illustratieve Film muziek uit het Rembrandt-Theater, 4.305.00 Gramo foonmuziek, 5.006.00 Kinderuurtje door Mevr. An- tolnette van Dijk, 6.00 Tijdsein. 6.016.45 Gramofoonmu ziek, 6.457.15 Tooneelhalfuurtje, Seizoenoverzicht door Mr. Hendrik Scholte, 7.157.45 Cursus EngeVsch begin ners, 8.018.45 Populair concert door het omroep-orkest volgende van ons Burgerlijk Wetboek. Nader overleg met mr. Duys heeft deze mogelijkheid bevestigd, omdat hier ongetwijfeld een zoogenaamd misbruik van recht is gepleegd. Na het dreigement van gijzeling toch, was door den heer Duyvestein faillissement aangevraagd en toen dit was uitgesproken, bleek in rechte, dat de man niets bezat, waardoor het faillissement wegens gebrek aan actief moest worden opgeheven. Door daarna over te gaan tot „gijzeling" zou in strijd zijn gehandeld met de bedoeling, waarmede het gijzelingsinstituut in onze wet geving is gebracht Mr. Duys heeft op zich genomen de civiele aanklacht in te dienen. Een gevolg van een lange periode van zacht en mooi weer, waardoor in de Noor delijke zeeën veel visch gevangen wordt. Dc toestand in het zeevisscherijbedrijf te IJmuiden al sedert eenige. maanden minder gunstig, is in de laatste weken bepaald ongunstig geworden. Deze toestand is eensdeels een gevolg van een lange pe riode van zacht en mooi weer, waardoor bij IJsland, in de Witte Zee cn de Barendszee zeer veel visch gevangen wordt, waardoor de concurrentie zeer groot is, met als gevolg lage prijzen. Anderdeels komt bet door de geringe vangsten van visch in de Noordzee, voornamelijk van tong, die bijkans niet gevangen wordt. Daardoor zijn vooral voor de kleine stoomtreilers, de z.g. kustbooten, de resultaten van dc visscherij zeer onbevredigend. En het grootste deel der JJmuider treilcrvlnot van 200 stoomers be staat uit kleine schepen. Enkele reeders gaan dan ook schepen opleggen. Zoo heeft de grootste reedérij, de Vereenigde Exploitatie-Mij., van haar 55 treilers er 8 opgelegd, en er zullen nog eenige volgen. In totaal waren er Donderdag reeds 20 stoomtreilers op gelegd, dus een vierde der vloot. Uit Katwijk en Scheveningen nemen vele motor- loggers aan de visscherij deel, maar ook deze kun nen dc kosten nauwelijks goedmaken. De gemeente-ontvanger heeft een tekort van ongeveer 125000. Verschillende verduisteringen door hem bekend. Omtrent de verduisteringen, waaraan de gemeente ontvanger van Papendrecht zich zou hebben schul dig emankt, ten bedrage van ongeveer f25000. kan nog worden gemeld, dat de betrokkene verschillende verduisteringen beeft bekend, doch in verband met het feit, dat de boekhouding in de war is, kon nog niet worden vastgesteld hoe groot het totaal verduis terde bedrag was. Aan hot verificatie-bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten zou worden opgedragen een onderzoek naar het juiste tekort in te stellen. De boekhouding was door den burgemeester als hulpofficier van justitie in beslag genomen. Een spoedeischen vergadering. De ge meente-ontvanger oneervol ontslagen. Later wordt gemeld: Donderdagavond had onder groote belangstelling van de zijde der geraeontenaren te Papendrecht een spoedeischen raadsvergadering plaats, bijeengeroe pen naar aanleiding vana de ontslag-aanvrage van den gemeente-ontvanger. Het raadslid van Wijngaarden had nl. eenige da gen geleden enkele vragen ingediend en naar aan leiding dezer vragen deed de voorzitter de volgende mededeelingcn aan den gemeenteraad. o.l.v. Nico Treep, 8.459.35 Kamermuziek te geven dooi het Concertgebouw-Kwartet, 9.3511.00 Voortzetting concert Omroep orkest, 10.00 Persberichten Vaz Dias, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Kuizen (298 M„ na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V.: 8.15—9.00 Morgenconcert, 10.30—11.00 Korte Ziekendienst, 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej J. C. M Doyen, 12.301.45 Orgelconcert uit de HersL Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniersburgwal te Am sterdam, door Jan Zwart, 2.002.35 Uitzending voor scholen, 2.353.15 Spreker: A. J. Herwig te Eussum, over: „Éénjarige zaaiplanten, welke in April worden ge zaaid", 3.153.45 Cursus Knippen en Stof versieren, 4.00 5.00 Ziekenuurtje, 6.006.30 Gramofoonplaten, 6.30 6.40 Vaz Dias: Koersen. 6.40—7.10 Spreker: P. H. Muller. Onderwerp: „Christus het centrale punt in ons dage- lijksch leven". 7.108.00 Uurtje voor de Rijpere Jeugd, 8.008.15 Concert dcor het Christ Radio-Orkest, 8.15 8.45 Spreker: H. A. Höweler te Hilversum. Onderwerp: „IJsland, de duizendjarige staat.", 8.45—9.25 Vervolg concert, 9.259.55 Vervolg van de rede van den heer Höweler, 9.5511.10 Vervolg Concert, 10.00 Persberichten. DINSDAG 18 MAART 1930. Hilversum (1875 M.) 10.00 Tijdsein en Morgenwijding. 10.30—12.00 Gramofoon muziek, 12.00 Politieberichten, 12.152.00 Middagmuziek, door het A.V.R.O.-Ensemble, 2.003.00 Gramofoonmu ziek, 3.004.00 Knipcursus door Mevr. de LeeuwVan Rees, 4.004.15 Gramofoonmuziek, 4.155.00 Solisten- concert, met medewerking van Jo van HcusdenAldag, zang, mej. M. Gortmans, piano; 5.306.30 Dinermuziek door „The Singing Fooi Orchestra", in het Cabaret „La Gaité" te Amsterdam. 6.306.45 Gramofoonmuziek, Rï- chard Tauber zingt; 6.457.45 Curus Eneel^ch: Conver satie en Gevorderden; 7.45 Politieberichten, 8.019.00 Orgelconcert door George Robert in de Concertzaal te Haarlem, m.m.v. To van der Sluys, sopraan; 9.0011.00 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep, 11.00 Aansluiting van het Carlton-Hotel te Amsterdam, 12.00 Sluiting. Hulzen (298 M., na 6 uur 1071 M.) K.R.O.: 8.159.30 Gramofoonmuziek. N.C.R.V.: 10.00 10.30 Zang door het Dameskoortje der Korte Zleken- diensten, 1030—11.00 Korte Ziekendienst, 11.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej.... J. C. M. Doyen. K.R.O.11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 1215—1.15 Lunchmuziek door het K.R.O.-trlo. 1.152 00 Gramofoon platen, 2.003.00 Vrouwenuurtje, 3.003.30 Les in knip pen, naaien en versieren van lingeries en costumes, 4.00 6.00 Gramofoonmuziek, 6.016.15 Sportpraatje door H. N. Smits, 6.156.30 Gramofoonmuziek, 6.306.40 Beursberichten Vaz Dias, 6.407.30 Rondwandeling door de fabrieken van de N.V. Sluis Biscuitfabrieken te De venter. 7.30S.00 Spreker Pater L. Verwilst O.P., 8.00 9.30 Lijdensoverweging, gewijde muziek. 9.30 Nieuwsbe richten Vaz Dias, 9.4011.00 Concert door het K.R.O.- kwartet, 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Vrijdagavond werd door een paar ambtenaren der provinciale griffie een onderzoek vanwege de pro vincie ingesteld bij den gemeente-ontvanger, welk onderzoek in geen 15 jaar had plaats gehad. Dit on derzoek naar de kas cn de hoeken van het woning bedrijf (de ontvanger was ook administrateur van het woningbedrijf en correspondent der arbeidsbe middeling) was bevredigend. Toen men beginnen-zou naar het onderzoek der kas en boeken der gemeente, verzocht de ontvanger hiermee niet voort te gaan, aangezien die zaken niet in orde waren. De beide ambtenaren hebben daarna den burge meester gewaarschuwd. Toen deze ten kantore van den ontvanger verscheen, begroette de ontvanger hem met de woorden: „Ik ga de kast in." Een verder onderzoek is momenteel niet. moge lijk: alleen heeft men den stand van de kas opgeno men. Nadat de burgemeester de beide, wethouders had ontboden, heeft men den ontvanger tijdelijk ge schorst en heeft de burgemeester een accountants onderzoek gevraagd aan het verificatiebureau der Vereeniging.van Nederlandsche Gemeenten. Dit onderzoek is Maandagmorgen begonnen en zal vermoedelijk 14 dagen in beslag nemen. Het definitieve cijfer van het tekort is momenteel nog niet op te geven. Dg cijfers, die men weet heeft men alleen uit de bekentenissen van den ontvanger, doch omdat dit. een Justitie-zaak was, konden deze cijfers niet gepubliceerd worden. Het tekort is vermoedelijk ontstaan door het niet verantwoorden van de jaarlijksche erfpacht en an nuïteiten van de woningbouwvereniging „Beter Wo nen", welke post ruim f 29.000 bedraagt. Verder door het niet verantwoorden van schoolgelden en andere inkomsten der gemeente. Na breedvoerige discussie werd met 7—3 stemmen besloten om den gemeente-ontvanger oneervol te ontslaan. Tot tijdelijk 'gemeente-ontvanger werd daarna met algemeene stemmen benoemd de heer J. Higchelbrink eerste ambtenaar ter secretarie. Na den inbraak te Voorburg. In den nacht van Dinsdag 4 Maart jl. is te Voor burg ingebroken in een perceel aan de van Alphen- straat. alwaar een geldkistje werd ontvreemd. Nog denzelfden nacht werd door de Voorburgsche politie in een logement te Den Haag van het bed gelicht een zekere II. uit Den Haag. Deze moest ovenwei wegens gebrek aan bewijs spoedig worden vrijgelaten. Intus- schen ging de politie met het onderzoek verder, met het resultaat, dat zij Zaterdag jl overging tot arres tatie van zekere v. d. L., eveneens te Den Haaf woonachtig en Zondag d.a.v. van den nanvankelijken verdachte II. Hoewel verschillende bezwarende aan wijzingen aanwezig waren, bleven zij halsstarrig ontkennen, totdat op Woensdag jl. een derde persoon B. genaamd, wonende te Den Ilaag, werd aangehou den. Deze had het gestolen geldkistje in het Westbroek- park te Den Haag in het water geworpen, waaruit het denzelfden dag door de politie werd opgevischt. Het kistje was opengebroken, doch bleek nog eenige geldswaardige papieren te bevatten. liet drietal staat als beruchte inbrekers bekend en is terzake reeds eerder veroordeeld. HAAR KIND GEDOOD. Gisteren stond voor 't Gerechtshof te Arnhem in hooger beroep terecht N. van T., die destijds door de Arnhemsche rechtbank tot jaar gevangenis straf was veroordeeld wegens moord op haar kind. Zij had haar li dagen oud dochtertje van het leven beroofd door het in een koffer te stoppen, waardoor het kind stikte. De advocaat-generaal mr. Visser eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger Mr. Roobol, pleitte clementie.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18