SchagerCourant Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Ds zandiïjd-verdeeüng voor de Radio. Tragisch ongeluk. Nagekomen Berichten. LANGENDIJK Gemengd Nieuws. Spoorwegstaking in Argentinië. Brooddronken matrozen in een Ameri- kaanschen trein. Zaterdag 15 Maart 1930 73ste Jaargang. No. 8629 Boerderij. TEELT VAN CONTRACTZADEN IN N.-HOLLAND. De teelt van contractzaden in Noord-Holland, heeft ln 1929 bevredigende uitkomsten gegeven, zoowel quan- titatief ais quaiitatief. Door de fijnzaadtelers-vereeniging „Noord-Hol1- nd" werd in totaal geconstateerd 62 H.A. spinaziez" '025 H.A. radijszaad en 5 H.A. stekbleten met een -opbrengst van 3435 balen. Het jaar 1929 kenmerk; .h door bijzonder hooge kiemcijfers: de ge middelde kiemkracht van spinaziezaad was 96.5 pet. met een vochtgehalte van 15.6 pet., zoodat gemiddeld naar 3.5 pet. kiemkrachttoeslag werd ontvangen. Een partij spinaziezaad had een kiemkracht van 100 pet., wat ze ker wel vermeldenswaard!" is; partijen van 99 pet. kiem kracht kwamen versche' ^ne malen voor. Het gemid delde kiemcijfer van radijs was 89.'3 pet., met een vocht gehalte van 14.5 pet. Volgens contract met de zaadhan delaren worden al déze bepalingen verricht door het Rijkslandbouwproefstation voor Zaadcontrole te Wage- ningen. Sinds de oprichting der Vereeniging van fijn- zaadtelers is in onderling overleg met h.h. handelaren de teelt en de aflevering van fijne zaden in veel betere banen geleid dan voorheen. Het advies van den Radioraad aan den minister van Waterstaat. Gelijk men weet, heeft de minister van Water staat, mr. Reymer, in de vergadering der Eerste Ka mer van jl. Woensdag medegedeeld, dat het advies van den lhulioraad in zalee de zendtijd-verdeeling liern Vrijdag jl. bereikt heeft. Thans lezen we in het Hsbl. Van wei-ingelichte zijde vernemen wij, dat dit ad vies hierop neerkomt. Voorgesteld wordt over de b e i d e zenders (Hilver sum en Huizen) per week 1° geven: aan de V.A.R.A., K.R.O. en N.C.R..V. 18 procent; aan de A.V.R.O. 26 procent; aan de bijzondere omroep vereenigingen 5 procent. Voorts zal 15 procent bestemd zijn voor uitzending van een algemeen programma (eveneens over beide zenders), echter met dien verstande, dat iedere week een andere omroepverceniging dit programma zal uitzenden. Ditmaal is het,advies van den Radoiraad éénstem mig geweest. Wij vernemen evenwel dat een groep van don Raad (vormende een minderheid) een soort „mindcrlieidsnota" heeft ingediend, waarin de motie ven worden uiteengezet, waardoor deze leden tot on- derteekoning van bedoeld advies zijn gekomen. Onze zegsman deelde ons mede, dat dit geschied is, om „nog erger te voorkomen". Naar men zich herinneren zal, heeft de minister dezer dagen in de Mem. van Antwoord aan de Eer ste Kamer ve/klaard, dat een regeling van den zend tijd zéér spoedig te wachten is. Toespraak van den heer W. Vogt. De heer Vogt heeft gisteravond voor de Avro-mi- crofoon het bericht van het „Hdbld." van gisteravond inzake het advies van den Radioraad over de zendtijd- verdeeling voorgelezen. Hij knoopte daaraan eenig commentaar vast, omdat het bericht onrust onder de aanhangers van de Avro moet wekken. De voorgestel de regeling zal tot een betreurenswaardigen chaos voeren, zcide spr. Wij staan verbaasd over dit advies. Wij zijn nu even ver als op 20 October, den dag van 'de afgebroken radiorede. Spr. berekende, dat de Avro zal komen tot een gemiddelden zendtijd van 47.6 uur per week, gemiddeld zullen 18 a 19 uren de Avro ontnomen worden. Daarbij komen allerlei bezwaren van practischcn aard. Het plan van den Radioraad is een fataal plan, dat den Nederlandschen omroep zal maken tot een voorwerp van spot van geheel Eu ropa. Maar er is één lichtpunt, dat ons moed kan inspreken, We hebben nml. slecht te doen met het plan van den Radioraad, een in zichzelf verdeeld college. Maar de minister moet beslissen of wij in Europa met den vinger zullen worden nagewezen als een soort radio-psychqpathen. De minister gaf tot dus ver geen reden om aan te nemen dat hij het advies zal opvolgen. Voorts mogen we aannemen, dat de beslissing ons niet zal overvallen. De minister zal ons sekcr nog gehoor willen verleenen en heeft gezegd zelf het om roep vraagstuk te willen bestudeeren. Met gespitste belangstelling zullen de omroepverenigin gen dé beslissing van den minister tegemoet zien. Do Avro koestert niet de begeerte inmiddels tot een ru moerige actie over te gaan, hoezeer het gemoed daar toe neiging mocht vertoonen. Wel wordt overwogen wat er te doen valt als de sloopers aan het werk gaan. Dan zullen wij onzen luisteraars onze nieuwe leuze merledeelcn tot het nastreven van een goeden omroep. Maar nn hebben we geen recht om aan te nemen, dat Zijne Excellentie den moed zal missen om Avro een beschamende vernedering te besparen. In do duisternis te water geraakt en ver dronken. Onder Scheveningen heeft Donderdagavond een zeer tragisch ongeluk plaats gehad, dat door geen enkelen voorbijganger schijnt te zijn opgemerkt. De heer N. S., eigenaar van een behangerij en stoffeerderij, in de Java- straat, ging Donderdagavond tegen half 8 per fiets van zijn huis naar Scheveningen, om daar een klant te gaan bezoeken. De heer S. is thuis niet teruggekeerd. Den daarop volgenden nacht is zijn lijk gevonden in het Ka naal aan de Haringkade, tusschen den Cremerweg en den Nieuwen Duinweg. Hij is waarschijnlijk, door de duisternis misleid, in het water gereden. Het stuur van het rijwiel, dat ook in 't water lag, weer in de richting Scheveningen. De heer S., moet dus al spoedig, nadat hij van huis ging. verdronken zijn. Dit klopt met het feit. dat hij den klant in Scheveningen niet heeft bezocht De heer S. was 48 jaar en gehuwd. BEEN AFGEKNELD. Man overboord geslagen. Gistermiddag om half zes wilde een schipper zijn vrachtschuit vastmaken aan den wal bij het Ooste lijk viaduct te Amsterdam Daarbij verloor hij zijn evenwicht en sloeg over boord tusschen den wal en de schuit in. Zijn linker onderbeen raakte even wel bekneld tusschen een staaldraad met het gevolg dat het been totaal werd afgekoeld. De politie die snel ter plaatse was, verbonden den ongelukkige voorloopig. De G. G. D bracht hem naar het Bin nengasthuis. Zijn toestand is zeer ernstig. Er is even wel nog hoop. ACHT MEIKERSEN VOOR ACHT CENT PER STUK. Als een groote bijzonderheid kan worden meego- deled, dat een tuinder aan de veiling te Kwintsheul acht Meikersen heeft aangevoerd. De vruchten brach ten acht cent per stuk op VEEL LIEFHEBBERS. Niet minder dan 55 sollicitanten hebben zich aan gemeld voor de vacante betrekking van gemeente secretaris te Zundert. OPGELEGDE STOOMTREILERS. Tengevolge van de niet bevredigende uitkomsten van het visscherijbedrijf, zijn thans twintig schepen der IJmuider stoomtreilervloot in de haven van IJ muiden opgelegd, totdat de visscherij meer ioonend wordt. ENKHUIZEN ZEEHAVEN AP. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 1 Mei a.s., ingetrokken de aanwijzing van Enkhuizen a!s los-, lichtings- en laadplaats bij in- en uitvoer ter- zee. VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Thans bij een brand te Gecstexen. Gisternacht brandde te Geestcren door onbekende oorzaak de boerderij van den landbouwer Kottink tot-den grond toe af. Vijf koeien kwamen in de vlammen om. De inboedel ging geheel verloren. Al les was verzekerd. PRINSES JULIANA. Voorloopig niet naar Indië. Andere bladen hebben melding gemaakt van een gerucht, dat Prinses Juliana over eenigen tijd een reis naar Nedcrl.-Indiö zou gaan maken. Naar aan leiding daarvan bericht het Nederl. Correspondentie bureau in Den Ilaag: Wij vernemen uit de beste bron, dat alle geruch ten als zou Prinses Juliana eerlang een reis naar Ncderlandsch-Indië ondernemen, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. AUTO TEGEN EEN MELKWAGEN GEREDEN. De inzittenden ongedeerd. Gistel-morgen is nabij Oldenbroek de auto van den heer W. H. ITaubrich uit Amsterdam in aanraking gekomen met een melkwagen, met het gevolg, dat de auto over den kop sloeg en zoo goed als geheel ver nicld werd. De beide inzittenden kregen geen noe menswaardig letsel en vervolgden hun reis naar Leeuwarden per trein. KOKEND WATER OVER HET LICHAAM. Meisje verbrand. Het 21/£jarig meisje van zekeren S. in de buurtschap Ecfsele, onder Groenlo, kreeg een ketel kokend water over het lichaam. Aan de gevolgen der verschrikke lijke brandwonden is het overleden. NA DEN FABRIEKSBRAND TE WORMERVEER. Het bedrijf zal gedeeltelijk voortgezet worden. De firma H. de Jong, Kon. Cacoa- en Chocoladefabri kanten te Wormerveer, wier fabrieken Zaterdag 1.1. door brand bijna geheel werden verwoest, deelt mede, dat tot wederopbouwen daarvan besloten is. Getracht zal wor den in de gespaard gebleven gebouwen door aankoop van enkele nieuwe machines het bedrijf gedeeltijk voort te zetten Nog steeds woedt het vuur onder de puin- hoopen en Donderdagavond was men zelfs nog genood zaakt de brandweer te alarmeeren. DE DIEFSTAL VAN EEN SCHILDERIJTJE UIT HET FRANS HALSMUSEUM. De dader bekent. De commissaris van politie te Haarlem heeft van de Brusselsche politie bericht ontvangen, dat de schilderijendief A. G. Daglio, eigenlijk gehecten Saint Croix Martin, afkomstig uit Argentinië, heeft bekend, op 23 Februari te Haarlem uit het Frans Halsmu seum een schilderijtje te hebben gestolen, dat een jongenskop voorstelde, geschilderd door Dirk Hals. Daglio zeidc, dat hij na het plegen van den diefsial onmiddellijk was doorgereisd naar België. Op den zelfden dag nog heeft hij to Brussel'het schilder stukje verkocht aan een antiquair voor een bedrag van 250 francs. De Brusselsche politie heeft het schil derijtje in beslag genomen. Het zal naar Haarlem worden teruggezonden, als de uitlevering van Daglio heeft plaats gehad. MET LOSSE PATRONEN OP EEN INGENIEUR GESCHOTEN. Daad van een werkvrouw te Maastricht Toen de Ingenieur M. der Maastrichtscbe Zinkwit 'Mij. zich Donderdagavond van de fabriek huiswaarts wilde begeven, werd hij aan den ingang der fabriek door een vrouw opgewacht, die, zonder iets te zeggen, vier schoten op hem loste. M. vluchtte de fabriek in en waarschuwde de politie. De vrouw was spoedig gearresteerd. Het bleek te zijn de 37-jarige H. L. S., fabrieksarbeidster te Luik. Vol gens haar verklaring, welke door het verder onderzoek werd bevestigd, had zij met losse patronen geschoten om M. schrik aan te jagen. S. blijft in -"'oorlooplge be waring. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van de N.H. vereeniging „Het Wilte Kruis", afdeeling Langen- dijk. Donderdagavond vergaderde bovengenoemde ver eeniging in Ilotel „de Burg". Aanwezig met het be stuur 43 personen. De voorzitter, de heer S. Wagenaar, opent de ver gadering en spreekt den wensch uit, dat de bespre kingen in het belang van de vereeniging mogen zijn. De notulen van den secretaris, den heer F. Moeijes, worden onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van hetgeen in de notulen is weergegeven over het badhuis doet de heer J. Zee man een beroep op de vergadering om hier meer ge bruik van te maken. Spr geeft in overweging aan het bestuur het jaarlijkscho te kort te dekken door het organiseeren van een loterij. De begrootingen der wijkverpleging en de T.B.C.- bestrijding. Voor de wijkverpleging bedragen de ontvangsten f2642,11, de uitgaven f 1766.57. Voor de t.b.c.-bestrij- ding respect, f 1898.43 en f2298.43. De penningmeesteresse. me,j de Wed. Paarlberg- Hartland leest de verschillende cijfers voor en zegt thans met de begrooting te komen, omreden er de vcrige vergadering geen gelegenheid meer voor was. De heer J. Keizer vraagt, waarom de post van f30 voor4 kosten van een plaatsvervanger voor de ver pleegster, thans niet op de beftrooting voorkomt. De voorzitter antwoordt, dat deze post door het hoofdbestuur niet op de begrooting geplaatst is maar dat de post alsnog toegevoegd zal worden. De heer Keizer vraagt aanteekening van te hebben tegen gestemd. Voorstellen tot reglementswijzigingen. Persoonlijke discussies. Van den heer J. v d. Abeele was een voorstel in gekomen om art. 3 en art. 4 van hot huishoudelijk reglement te wijzigen. Allereerst werd art. 3 behandeld, waarhij werd voorgesteld de voorzitter, secretaris en penningmees ter in functie te verkiezen, tevens om de jaarlijk- sche vergoeding door de ledenvergadering te doen vaststellen. Het tegenwoordige art. zegt, dat het bestuur de functies verdeeld. De heer v. d. Abeele licht het voorstel nader toe cn zegt, dat met de vorige vergadering is gebleken, dat de gemoederen nogal in beweging zijn geweest, wat zijn oorzaak vond in de ontstane splitsing van de functies secretaris en penningmeester, welke voorheen in een functie verenigd waren. Spr. is er van overtuigd, dat de functionarissen evengoed dooi de ledenvergadering kunnen worden gekozen. De heer Keizer zegt, verheugd te zijn, dat met de vorige vergadering de besprekingen correct zijn ver- loopen. Spr is tegen het voorstel van den heer Abee le en is van meening dat het bestuur volkomen com petent is om de functies te vordeelen. Volgens art. 3 zijn de functies van secretaris en penningmeester vereenigbaar, en afgescheiden van personen, dringt spr. er op aan dat deze functies we der vereenigd worden. De heer P. Stoop zegt, dat het gewoonte is dat functies door het bestuur worden verdeeld. Spr. zou het jammer vinden als de politiek hier invloed zou vinden daar dit in een vereeniging als deze niet op zijn plaats is. De heer Du Burck zegt wel sympathie voor het voor stel te hebben. De aanleiding dat dit voorstel is in gediend, vindt zijn oorzaak in de dingen die gepas seerd zijn, wat spr. betreurt. De heer D. Zeeman zegt reeds eerder tegen split sing der functies te zijn geweest. Door de voorgestel de salarisverhoogingen onstaat er nadeel voor de ver eeniging. De heer H. Bakker acht het ook beter dat het be stuur zelf de functies verdeeld. Doordat er een sa laris aan verbonden is, is het een baantjesjagerij ge worden. 'Er is veel stof opgewaaid, doch als het even goed gesplitst kan worden is er niets tegen. De be doeling is, zegt spr., dat do heer Moeyes ook het pen ningmeesterschap zal waarnemen. De heer Moeyes acht zich door het gesprokene van den heer Bakker beleedigd en geeft te kennen dat hij bedankt voor zijn functie. (Beweging De heer J. Kliffen zegt dat de heer Bakker deze woorden beter niet had kunnen spreken. Spr. ver klaart als bestuurslid niet op mej. de wed. Paarlberg gestemd te hebben, omreden hij er tegen is dat op philantropische wijze een dergelijke verkiezing plaats vindt. Spr. is over het werk van den functionnaris wel tevreden. Laten beiden dan aftreden, opdat de vergadering uitspraak kan doen. De heer D. Zeeman zegt. dat hij in het belang der vereeniging heeft gesproken en voor de vereeniging van de functies is. De heer Kramer zegt reeds een paar jaar lid van het bestuur te zijn geweest., doch nimmer nadeel van de splitsing te hebben bemerkt. Nu men tegen sa- larisverhooging is zegt spr., is er geen reden om den toestand zoo te laten. Na een vrij langdurige discussie, waarbij het nog al eens heftig toeging en geen nieuwe gezichtspun ten geopend werden, tiok de heer v. d. Abeele zijn vorstel in om art 3 van het H.H reglement te wij zigen en bleeft de functieverdeeling bij het bestuur Voorstel tot wijziging van art. 4 De bedoeling van het voorstel was om alinea I zoo danig te wijzigen dat ®r,werd uitgesproken dat het be stuur jaarlijksch aftrad. De Voorzitter, Secretaris en Penningmeester zijn terstond herkiesbaar, evenals de overige bestuursleden. Zij kunnen echter nooit langer dan zes opeenvolgende jaren zitting hebben, enz. Het voorstel van het bestuur was om telken jare op 31 Dec. drie leden te laten aftreden volgens op te ma ken rooster. Zij zijn terstond herkiesbaar enz. Hierna volgde weder een vrij langdurige discussie, waarbij voor1- en tegenstanders aan het woord kwamen. Tenslotte werd een voorstel gedaan door Ds. Staal, wat werd overgenomen door het bestuur, dat als volgt luidt: De bestuursleden hebben zitting gedurende 3 jaren. Telken jare op 31 December treden 3 leden volgens op te maken rooster af. Zy zyn terstond herkiesbaar, met dien verstande dat met uitzondering van den Voorzitter, secretaris en penningmeester, de overige 6 leden slechts 1 keer herkiesbaar zijn. In stemming gebracht verkreeg het voorstel Ds. Staal 29 stemmen tegen 14 voor het voorstel v. d. Abeele. In verband met een gedane vraag in de vorige verga dering over de pensionneering van den heer Koeman, werd medegedeeld dat dit punt op eerstvolgende alge meens vergadering aan de orde komt. Het aangaan van een crediet-hypotheek. Op voorstel van het bestuur wordt besloten tot het aangaan van eencrediet-hypotheek groot f 3000. De be doeling ls om van dit geld een schuld van f 2000 af te lossen op het badhuis, waarvoor thans enkele personen aansprakelqk zyn. Door een crediet-bypotheek te nemen op het woonhuis en magazijn, gaat de aansprakeiykheid over op de vereeniging. Na aflossing van de schuld ls het restant bestemd voor kasgeld. Eenige leden stellen voor de contributie eerder te in nen, doch na de uiteenzetting van het besuur wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer v. d. Abeele zegt een huishou- delqk reglement der vereeniging te hebben ontvangen, doch geen statuten. Ds. Staal antwoordt, dat om de kosten geen statuten gedrukt zyn. Met de komende sta tutenwijziging kan dit onder oogen gezien worden. De heer Keizer geeft het bestuur in overweging indien de exploitatie van het badhuis dit jaar weer tegenvalt, een onderzoek in te stellen naar de mogeiykheld om te komen tot stichting van een bad en zweminrichting bij het Waardje te Oudkarspel. Meerderen voeren nog het woord over het badhuis. Aangedrongen wordt om het badhuis te verbeteren en schoolbaden in te voeren. De heer J. Zeeman vraagt of dc secretaris by zyn besluit blqft om te bedanken. Deze knikt van ja. Hierna volgt sluiting. AS GEBROKEN. De heer G. te Schagerbnig was Zaterdagmorgen niet fórtuinig. Op de Laan bral; de achteras van zijn melkauto; stagnatie in het melkvervoer en boven dien voor den betrokkene een leelijk schadepostje. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jan Franciscus, zoon van Pieter Brantenaar en Lena Snaas. Getrouwd: Cornelis Dirk Scheltus en Bregje de Leeuw. DRIE VERONGELUKTE VLIEGERS GEVONDEN. In den Belgischen Congo zyn een geheel vernield vlieg tuig en de lyken van 3 Franschc vliegers gevonden. De vliegers, die indertijd van Madagaskar naar Parys op weg waren, werden sedert 2 maanden vermist. Het schynt, dat het vliegtuig van een groote hoogte is neergestort KABINETSCRISIS IN POLEN. Motie van wantrouwen door den Landdag aangenomen. Uit Warschau wordt gemeld: Nadat de Landdag een motie van wantrouwen had aangenomen in den minister van Openbaar Welzyn, Prystor, met wlen de regeering zich solidair had ver klaard, heeft de premier Bartel zyn besluit te kennen gegeven, af te treden. Morgen (vandaan) zal hij het verzoek om demissie van zyn kabinet bij den president Indienen. MISLUKTE AANSLAG OP EEN TREIN. Zware balken op de rails. Uit Brussel wordt gemeld: Op de lijn MechelenTerneuzen, dicht bij het station Puers, heben onbekende gebleven personen getracht een avondtrein te doen ontsporen. Zware houten balken waren over de spoorbaan gelegd, maar gelukkig werden zy nog een paar minuten voor de aankomst van den trein ontdekt, zoodat zij nog tydig konden worden weggenomen. DE BLIKSEMTREIN PARIJS—LUIK. Hy wordt 15 Mei ingelegd. Met Ingang van 15 Mei zal de nieuwe bliksemtrein tus schen Parijs en Luik, en terug in de dienstregeling wor den opgenomen. Deze trein zal de 367 K.M.. welke beide steden van elkander scheiden, in 4 uren tijd afleggen. Er wordt nergens gestopt, ook aan de grens niet. De trein vertrekt 's ochtends 7.45 uit ParysNoord om te 11.45 het station LuikGuillemins binnen te loopen. In de andere richting heeft het vertrek uit Luik iederen dag cm 16 uur plaats. ZWARE SNEEUWVAL IN TOLEN. Wolff meldt uit Warschau: In Polen heeft het de laatste dagen harder gesneeuwd dan in den geheelen winter het geval is geweest. In de Poolsche Karpathen en ln het Oosten des lands onder vindt het verkeer stoornis van de opgehoopte sneeuw massa's. DE „PARIS" NIET VERTROKKEN. Een onwillige bemanning. Uit Havre wordt gemeld: Daar het bedienend personeel van het passagiersschip „Paris" van de Cie. Gén. Transatlanlique heden niet aan boord aan het werk was gegaan, besloot de maatschappij de toebereidselen tot het vertrek van het schip te annu- leeren. DE ZOMERTIJD. Volgens de tusschen Engeland, Frankrijk en België ge maakte afspraak, zal de zomertyd in die landen in den nacht van 12 op 13 April ingaan. WEDER EEN GEVANGENTSOPBOER IN AMERIKA. Gebouw door politie omsingeld. Reuter meldt uit Trenton, (New Jersey): In de staatsgevangenis van New Jersey hebben onge regeldheden plaats gehad waarby een' gevangene werd gedood en drie bewakers ernstig werden gewond. Do politie omsingelde het gebouw en slaagde er spoe dig in de orde te herstellen. Geen der gevangenen ls ont snapt. ZES HONDERD WAGONS GRAAN VERBRAND. Uit Betosani wordt gemeld, blijkens een V.D. bericht uit Boekarest, dat in de graanpakhuizen nabij het sta tion aldaar een brand is uitgebroken, waardoor zeshon derd wagons graan verbrandden. Er bestaat slechts ge ringe hoop, een deel der pakhuizen te behouden. DOOR HET IJS INGESLOTEN. Zeventig visschere in levensgevaar. V.D. verneemt uit Kowno: Naar uit Moskou gemeld wordt, zyn in de Kaspische Zee dertig visscbersbooten door het ys ingesloten. Een kruiser deed pogingen hen te naderen, doch moest on verrichter zake terugkeeren. Volgens een nader offici eel triegram wordt gevreesd, dat de opvarenden, zeventig visschers, den dood tegemoet gaan. Overdreven nauwgezette uitvoering van alle dienstvoorschriften. OntevTeden passa giers. Naar het N.T.A. uit New York verneemt, meldt de „Associated Press" uit Buenos Ayres, dat de Argentijn- sche spoorwegarbeiders, die met hun loonen niet tevre den zyn, zijn overgegaan tot lydelijk verzet door over dreven nauwgezette uitvoering van alle dienstvoorschrif ten. Zy bereikten daardoor, dat dc treinen met groote vertragingen aankwamen. Op vele plaatsen gingen de passagiers, geërgerd door deze vertragingen, tot vernie ling van de wagens over. Op een station van een voor stad van Buenos Ayres staken passagiers drie wagens in brand. De door het lijdeiyk verzet veroorzaakte schade wordt reeds op ongeveer een half millioen dollar geschat. AH© manneiyke passagiers afgeranseld. De wagon geleek een slachthuis. Uit New-York wordt g-emeld: In een trein van den ondergrondschen spoorweg New- YorkNew-Jersey hebben zich gisteravond ongehoorde tooneelen afgespeeld. Vier beschonken matrozen van den Amerikaanschen kruiser „Gllmer" liepen door de vier wagons van den trein en ranselden alle mannelijke passagiers af. Een sterke afdeeling politie, die in het eerste station, waar de trein stopte, te hulp werd ge roepen, slaagde er ten slotte in, de woestelingen in haar macht te krijgen. Hierbij werd een der matrozen zoo zwaar gewond, dat hy naar het ziekenhuis moest worden overgebracht Een ambtenaar van het bondsgerechtshof, die zich ln den trein bevond, verklaarde later, dat een der wagons, waar de matrozen hadden huisgehouden, op een slachthuis geleek. De wanden waren van boven tot onder met bloed bespat

Schager Courant | 1930 | | pagina 5