SchagerCourant Derde Blad. Ingezonden Stukken. Altijd en overal ijspret. Uit onze Omgeving. LANGENDIJK CALLANTSOOG. ANNA PAULOWNA Z IJ P E. DEN HELDER. BARSINGERHORN W1ERINGEN HOOGWOUD OUDE NIEDORP Zaterdag 15 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8629 EEN ONBEGRIJPELIJK EN TOCH MEER VOOR KOMEND GEVAL VAN EEN TEGENSTREVEND PATIëNT. In een flinke familie deed zich het geval voor dat een der leden van de geboorte af aan een mankement vertoonde, overigens was de persoon goed gezond. Een operatie in zijn jeugd was verzuimd. Men hoopte en veronderstelde dat het wel zou gaan, de verdere ontwikkeling zou dit gebrek wel overwinnen, wat echter anders verliep. De ontwikkeling van het lichaam deed het gebrek meer en meer gevoelen, zoo dat huisgenooten en familie raadpleegden om zoo mogelijk de patiënt te helpen. Een specialist werd ge raadpleegd, diens conclusie was: een dure operatie zou zeker baat geven en de patiënt in staat stellen tot volle ontwikkeling te komen. Gevolg was bespre kingen. Toezeggingen van finantieele en andere hulp van familieleden enz. werden verkregen, zoodat nu alles gereed was om tot de daad over te gaan. Echter, de patiënt, die er toch wel voor gevoelde, wenschte zich niet te onderwerpen, omdat het ook hem wat zou moeten kosten. Zoodat de operatie voorloopig niet door kon gaan, wat wel zeer teleurstellend was voor allen die zooveel voorloopig werk, nu bij de gebleken onwil van de persoon daar het om ging, tevergeefs hadden gedaan. Men zou zeggen die vrienden hebben er nu ook wel genoeg'van en zullen de persoon ver der aan zijn lot overlaten. Bovenstaand geeft een beeld van de stand van de kanalisatie in Westfriesland. Ook dc stancl daarvan is zoo, als wij in uw be richten kunnen lezen, dat specialiteiten, Minister en Staten en steden zeggen de kanalisatie dient te ge schieden, opdat Westfriesland tot volle ontwikkeling zal kunnen komen. Hoe teleurstellend is het voor die allen, die steeds en veel hebben gewerkt ter wille van Westfriesland, om nu van eenige gemeenten en polderbesturen te moeten vernemen: Wij hebben voor die zaak niets over, anderen nu ja wij geven er wel wat aan, maar dan toch een veel kleiner deel als van ons gevraagd wordt. Het zou verdiend loon we zen als de toezeggingen van boven af nu ook werden ingetrokken, maar gelukkig dat gebeurt niet. Veel eer zullen diezelfde lichamen, die al zooveel voorbe reidend werk gedaan hebben, voortvaren en bij de achterblijvers opnieuw aankloppen om zich te herzien en een beter besluit uit te lokken, wel wetende dat de uitvoering der werken hoog noodig is, wil West friesland op het eind niet geheel achteraan komen. Ook op heden kunnen wij althans voor het westelijk deel weer zien van hoe groot belang de kanalisatie is, en meer en meer zal worden. De laatste dagen wor den duizenden manden kool per klein vaartuig ver voerd naar groot vaarwater, in deze het, Noordhol- Jandsch Kanaal, voor verder vervoer via Antwerpen naar Amerika. Wat zou voor dit en soortgelijk ver voer door de vaartverbetering, veel bespaard en be spoedigd worden. Br. o. L. II, Zuidscharwoude, Maart 1930. M. de Red., Naar aanleiding van het ingezondene van den heer G. W. Melchers, meen ik goed te doen U me te dee- len, dat ik met dezen heer niet zal debatteeren, om dat hij veronderstelt, dat ik een verkeerde voorstel- ling^ geef van wat hij heeft geschreven in „Scha kels" en dat ik iets heel anders zou hebben beweerd dan hij bedoelde. Ik heb n.1. heelemaal niets be weerd; ik heb alleen verslag uitgebracht. Eerst als de heer M. aantoont, dat ik niet juist zou hebben weergegeven dat gedeelte van den inhoud van de openingsrede, waarover de quaestie loopt, dan zou genoemde heer het recht hebben van een verkeerd beweren te spreken. Als hij dus aantoont, dat ik, wat ik als verslaguitbrengend afgevaardigde mee deelde, anders zou hebben weergegeven dan door den voorzitter in zijn openingsrede is gezegd, wil ik hem van antwoord dienen. Dit zal hem echter niet luk ken, zoodat hij niet mij, doch den voorzitter, den heer Stroïnk, burgemeester van Steenwijkerwold, de les heeft te lezen. Met dank voor de plaatsing, J DU BURCK, Afgevaardigde vergadering Centrale Bank. ERGERLIJK! Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoek ik U plaat sing van het volgende: Zooals de lezers misschien bekend is, heeft de Spoorwegmaatschappij sedert de opheffing van de tramlijn Schagen-Wognum, een begin gemaakt met de opruiming der trambaan. lederen ochtend vertrekt in de vroegte een loco motief, gekoppeld aan een personenrijtuig voor de wegwerkers en eenige ledige platte goederenwagens, voor het materiaal, vanaf Schagen, in de richting Wognum. Des namiddags gaat dit trammetje bij zonsonder gang weer in eon sukkelgangetje belast en beladen huiswaarts. Volledigheidshalve dient nog vermeld te worden, dat in de middaguren de locomotief in haar eentje nog een reisje maakt naar N. Niedorp en terug, teneinde water in te nemen. Naar wij verne men, heeft zich afgeloopcn Donderdagmorgen een verkeersbelemmering voorgedaan, welke nimmer na volging verdient. Naar men ons meedeelde, bleef de goederentram bij de voormalige halte te N. Niedorp staan, om de locomotief gelegenheid te geven haar dorst te lesschen bij een daar zich bevindende wa terkraan. De achterste goederen wagens stonden toen op den overweg, zoodat het geheele verkeer ge stremd was. Een claxon-signaal en fietsbel-gerinkel weerhielden den machinist om even verder te rijden en de overweg bleef dus geblokkeerd. (Vgl. de Mui- dertol!) De autobussen van de firma Keetman en SchoorI, die om 7 uur N. Niedorp passeeren, waren door dit geval gehandicapt, aangezien deze vervoer middelen op eèn trein te Alkmaar en Hoorn aanslui ting hebben. Een chauffeur begaf zich, aldus onze zegsman, naar den machinist en verzocht dezen iets verder te rijden, doch of de „locomotief-baas" aan ochtendziekte lijdende was, of dat hij haar voorma lige concurrente, de autobus, eens wilde dwarsboo- inen, wij weten het niet, maar de toestand bleef zoo als hierboven omschreven. Men wachtte geduldig af, tot het zwarte ros ver zadigd was met het koele duinwater en ja,v toen was het oogenblik daar, dat er beweging kwam in het goederengevaarte. Na ruim 'n dozijn minuten wach- tens was de baan weer vrij en ging een elk zijns weegs. Laten we hopen, dat een dergelijke verkeersbe lemmering zich niet meer zal voordoen tijdens het opruimingswerk der trambaan. Dat lijkt toch immers nergens naar! P. N. B. Een Berlijhsche uitvinding. IJs, dat men desnoods met kokend water kan af- wasscben en dan nog niet smelt. Ver koelend toekomstbeeld voor de tropen. De groote oceaanstoomers hebben tegenwoordig tennisbanen aan boord, danszalen, kranten en zwembassins, ze zullen eerlang ook ijsbanen hebben. Niet alleen de steamers met bestemming naar Suits- bergen, maar ook de anderen, die hun weg door de gloeiende Roode Zee zoeken naar de paknbegroeide kusten van de tropische gewesten. Zc zullen hun ijs banen daarheen dragen en ze desgewenseht afzetten, zoodat de lieden die puffend in witte pakejans ach ter hun whiskey-soda zitten, deze van tijd tot tijd verlaten kunnen om een toertje te schaatsen. Dat de wereld dezen stap in de goede richting ge daan heeft, is ze verschuldigd aan den ingenieur Gurth in Berlijn, die het geheim gevonden heeft wa ter chemisch zóódanig te binden, dat het alle eigen schappen van ijs ontwikkelt op het smelten na. Dat wil zeggen bij een hitte van 115 gr. geeft het den brui aan zijn bestaan en gaat het weer in vochtigheid over, maar dat is in alle gevallen toch zoo veel, dat men zijn ijsbaan des noods met kokend water afwas- schen kan, zonder dezelve daarbij te schaden. Dezer dagen heeft de Berlijnschc correspondent van de „Msb." een voorstelling van deze uitvinding kunnen bijwonen, waarover hij het volgende vertelt: Ergens in een tuin stond een asfaltmacliine te stinken en lagen er ook een aantal planken naast el kaar uitgevlijd, die spoedig het middelpunt. van aller belangstelling worden zouden. Want hot bleek, dat de asfaltmachine heelemaal geen asfalt versmolt, maar dat zjjn ketel met water gevuld was, dat dap per stond te dampen. Op bevel van den heer Gurth wierp een dienaar een paar bakken vol van een witte substantie in het kokende water en toen de aan gebrachte thermometer op 115 gr. stond kon de pret beginnen. Een kraan werd open gedraaid en een gieter gevuld met een viesuitziend vocht. Bordenwa ter, zouden ze in de kazerne zoggen. Dit vocht werd over de planken uitgegoten en droogde na een wijle op. Het was toen overgegaan in een stof, die precies op ijs geleek. Om die gelijkenis te onderstrepen, ver schenen er weldra drie dames van de BeVlijnsche schaatsclub en deze voerden op de bevroren plan ken allerlei pirouettes van de denkbaar gracieuste vormen uit. Daarna kwamen er een paar heeren een partij ijshockey spelen en vervolgens verscheen als bekroning van alles Miss Charlotte, in Amerika the Quecn of the Ice gehecten, en wèl bekend aan alle bezoekers van Sint Moritz, Arosa, enz. Deze dame voerde, van haar partner begeleid, een aantal kunst stukken van de hoogste orde op haar fchaatscn uit met het gevolg, dat alle aanwezigen meer en moer onder den indruk van deze nieuwe vinding kwamen. Gelijk gezegd, smelt liet ijs, wanneer het eenmaal gefabriceerd is, niet meer. Een aanwezige dame nam als proef een brokstuk in haar Jiandtascbje mee en dit was een uur later en ofschoon het in de nabij heid van een brandende kachel gelegen had, nog zoo droog als een kurk. 7elf hebben wij niet gereden, maar wij hadden den indruk, dat het ijs iets stroever is dan zijn natuur lijke broeder. Hier staan echter groote voordeelen tegenover. Want de chemische substantie, welke het water al dus omtoovert, kost f.o.b. Hamburg 240 mrlt. een vat, dat groot genoeg is om 10 M2. ijs te maken. Hieruit blijkt, dat het Berlijnsche sportpaleis zijn ijsbaan met een tiende van de kosten, welke het tegenwoor dig uitgeeft in orde kan houden. In warme landen, waar kunstijsbanen tot nu eenmaal ondenkbaar wa ren, wan men ze nu ook aanleggen tegen kosten, die elk rendement niet van te voren uitsluiten. Als een soort reclame heeft de heer Gurth het plan opgevat een aantal planken van ijs te maken, deze op een stoomer te verstouwen en ze in Amerika weer naast elkaar te leggen om de liefhebbers aldaar in de gelegenheid te stellen een beetje schaatsen te rijden op het ijs, dat in Berlijn gemaakt werd. Natuurlijk, zal het gewone vervoer anders plaats hebben en wel in vaten gevuld met een grof korrelig poeder, dat er als zout uitziet. De toekomst zal natuurlijk moeten leeren, in hoe verre de sportlievende gemeente met deze nieuwig heid gebaat is, maar in allo gevallen hebben de geleerden van de Technische Hoogeschool hun vreugde er aan gehad, zooals zo zulks in een zeer geleerd rapport geboekstaaft hebben. OUDKARSPEL. Ledenvergadering van den Bond voor Staatspenslon- neering op Donderdag 13 Maart 1930 bij den heer C. Jansen. Voorzitter de heer C. Olthof, secrtaris de heer Jn. Bruin, penningmeester de heer Jb. Mosk. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt zijn leed uit over de geringe op komst, doch brengt dit in verband met een belangrijke vergadering elders. Spr. hoopt op een beknopte en zake lijke bespreking, om de goede zaak van de ouden van dagen voor te staan. Met voldoening kan op 't afgeloopen tijdperk worden teruggezien. Hartelijk wolkom heet hij vooral de pers en de Burgemeester van Oudkarspel en spreekt de hoopt uit, dat de laatste nog vele malen in hun midden mag vertoeven. Hierna volgde de voorlezing van de notulen der leden vergadering door den secretaris. Deze worden onveran derd onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen geene. Jaarverslag 1929. Hieraan ontleenen wij het volgen de. De samenwerking van het bestuur was steeds zeer aangenaam geweest. Gehouden waren 6 bestuursverga deringen en twee feestavonden. Deze laatste waren beide gehouden te Oudkarspel, Medewerking op die avonden was verleend door „Klein Tooncel" van Noordscharwou- de, Ds. Baar als spreker en door „Falkland" van Heiloo. Wanneer alles goed gaat, zouden er in 1930 weer twee feestavonden worden gegeven en dan beide keeren te Noordscharwoude. Het ledental was steeds op peil ge bleven, n.1. pl.m. 300. Voor de verkiezingen had men niet stil gezeten, maar het had niet mogen baten. De feest avonden waren schitterend geslaagd. Evenals het vorige jaar had men ook dit jaar geen vrijstelling van de ver makelijkheidsbelasting te Noordscharwoude kunnen krijgen en van dien kant ondervond men dus niet zoo veel medewerking als van de gemeente Oudkarspel. Ge hoopt werd, dat 1930 een gunstig jaar mag worden en dat er meer nieuwe leden bij mogen komen. Het jaar verslag besloot met de spreuk: „Eendracht jnaakt macht". De Voorzitter had gaarne gezien, dat er in 't jaar verslag nog meer nadruk was gelegd op de weigering van den raad van Noordscharwoude, om vrijstelling te geven der vermakelijkheidsbelasting cn dat daar slechts éen raadslid was geweest, die tegen dat besluit was opgekomen. Overigens waren er geen op- of aanmer kingen en werd den secretaris dank gebracht voor zijn uitvoerig verslag. Rekening en verantwoording vajn den penningmeester Saldo 1928 f 86.13; met de ontvangsten over 1929 te za- men f 700.43, uitgaven f 554.91, zoodat in kas was f 145.32. Dit bedrag moet echter nog verminderd worden met een paar kleine rekeningen voor drukwerken. Tot kasnazieners worden benoemd de heeren K. Bak ker en Heijmans. Bij monde van eerstgenoemde wordt gerapporteerd, dat alles in de beste orde was bevonden en dat ze tot goedkeuring van het financieel beleid kon den adviseeren. De voorzitter brengt den penningmees ter dank voor zijn keurig beheer, alsmede ook de kas nazieners. Bestuursverkiezing. Aftr. Jb. Mosk, C. Slooves en W. Koordes. Alle drie waren herkiesbaar. Op voorstel van burgemeester Wijnveldt werden alle drie bij acclamatie herkozen. De Voorzitter feliciteert de vergadering en bestuursle den met de herbenoeming, waarna de eerstgenoemde heeren dank zeggen voor het in hun gestelde vertrouwen. Benoeming afgevaardigden voor de Federatie. Voor 't bestuur was altijd afgevaardigd de heer Jn. Bruin en voor de leden de heer H. Bakker. Beide genoemde heeren werden als zoodanig herkozen. Tot stemopnemers fungeerden de heeren K. Bakker en Heijmans, terwijl de uitslag, bij monde van den heer K. Bakker werd bekend gemaakt. Hierna werd hun dank gebracht door den Voorzitter. .Voorstel bestuur: Moeten wij demonstreeren met het oog op het publiek werd noodzakelijk gevonden om een grooter werkveld te hebben. Daarom waren de gezar menlijke Federatle's voor het demonstreeren, terwijl het Hoofdbestuur hier minder voor voelde, althans om dit tegelijk te doen met de demonstratie van het N.V.V. en de S.D.A.P. op den 3cn Dinsdag in September te Den Haag. Uitvoerig wordt er gediscuseerd over het al of niet deelnemen. Sommigen vindon de te maken kosten nogal groot, terwijl bij den Voorzitter dit ondergeschikt is en dat het moreele bij hem het zwaarst weegt. Verder blijkt dat de reiskosten nogal meevallen en pl.m. f 3 zul len bedragen. Nadat verschillende leden hun meening naar voren hebben gebracht en de Voorztiter verklaart dat de fede- ratie's in Noord-Hol land er voor zijn en zullen samen werken met Friesland en Groningen en dat er op die Dinsdag misschien een petitionnent zal worden overhan digd, gaat men over tot stemming. Het blijkt, dat slechts één lid tegen deelneming is, zoodat het voorstel met groote meerderheid is aangenomen. Rondvraag. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De navolgende punten werden vooral breedvoerig be sproken: Propaganda, reisje oudjes van dagen; toegangs bewijzen tot do feestavonden en aantal afgevaardigden naar Den Haag. Pogingen zullen worden aangewend om geld bijeen te krijgen om ook dit jaar weer een reisje voor de oudjes te kunnen organiseeren en het bestuur zal de mogelijkheid hiervan ernstig onderzoeken, even als ze de andere punten in overweging zal nemen. De Voorzitter sluit hierna de vergadering en brengt dank uit voor de gevoerde besprekingen en discussies, en hoopt, dat het bestuur de verschillende dingen in ge dachten zal houden. Dank wordt den leden gebracht voor hun aanwezigheid alsmede de pers en hij hoopt, dat deze laatste publiciteit aan het gesprokene zal wil len geven, opdat ook de niet aanwezige leden er kennis van kunnen nemen. ZUIDSCHARWOUDE. Met medewerking van een muziek-ensemble zal „Gemengd Koor" de volgende week een concert ge ven in de kolfbaan van den heer P. Kramer. Boven dien zullen twee koorklassen A en B een 14-tal lie deren zingen. LANGENDIJK. Gistermiddag is in het gebouw van de Langendij- lter Groentenceritrale te Broek op Langendijk een voorveiling gehouden van verschillende soorten bloembollen en plantgoed (teelt 1930). Er was weer heel wat belangstelling voor de belangrijke hoeveel heid aangeboden bollen. Over de prijzen was men over 't geheel tevreden. BROEK OP LANGENDIJK. Ds. J. J. Drenth heeft voor het beroep naar de Chr. Ger. Gemeente te Aalten bedankt. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de heer G. Kooij zijn tuinbou werswoning met groote koolboet heeft verkocht aan den heer Jb. Peters alhier. KOEDIJK. Alhier is onder groote belangstelling een nieuw raadhuis geopend. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur werd het hoofd der school, de heer E. Smit, gewaarschuwd, dat In een der lokalen der school een roode schijn viel waar te nemen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat in het middenlokaal brand was uitgebroken, de vlammen sloegen aan alle kanten uit den houten lucht koker. Door snel ingrijpen kon erger worden verhoed. Na ingesteld onderzoek bleek, dat een der schoorsteen- potten was gelbarsten. Waar schijn! ijle hadden de vonken hier een uitweg gevonden en waren op. een houten schuif gekomen. Zeker is, dat het (vuur) reeds een paar uren ge smeuld moet hebben, daar de kachels goed afgesloten en zoo goed als uit waren. Gelukkig, dat het vuur 's middags nu reeds uitbrak. Was 't 's nachts geweest, de school met het eraanvast- gebouwdc schoolhuis waren zeker een prooi der vlam men geworden. Aan Mevrouw T. de HaanVisser is met ingang van 22 Maart ontslag verleend als poststationhoudster alhier. Bij beschikking van den Commissaris der Koningin de zer provincie is aan de volgende ingeschrevenen van de lichting 1931, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst: P. Bakker, M. P. Brou wer, S. H. te Buck. R. van der Burg, E. G. Conijn. J. Cornelissen, C. Harder, N. H. van Kampen, K. van Koo- ten; G. Kooij, J. P. Leijen, A. Mooij, B. van Oudenaarde, I. Paardekooper, W. Pijnacker, K. D. Sas, E. Sloothaak, J. Sloothaak. H. Veenstra, P. Vlaming, J. Wiggers, M. Wlggers en D. de Wit Onder de schooljeugd in deze gemeente is ten be hoeve van het op te richten monument voor het Neder- landsch Reddingswezen, een inzameling gehouden, waar bij door het comité beschikbaar gestelde kaarten aan de kinderen werden uitgereikt Het resultaat vai/deze inzameling is als volgt: school I f 13.20; school II 1* 13.39; school Hl f 4; Chr. school f 2.83, R.K. school te Anna Paulowna f 1; en R. K school te Breezand f 4.75. Bestond aanvankelijk het plan het kantoor van den Rijksontvanger in deze gemeente op te heffen, thans zal, naar wij vernemen, niet tot opheffing worden overge gaan. Dit zal zeer zeker door alle inwoners worden toe gejuicht. BREEZAND. Het gedeelte Molenvaartsweg, tusschen Zandvaart cn üricbruggen is, hoewel niet heelemaal gerede, voor het verkeer opengesteld. Het is een ongekende weelde in onzen polder zoo'n breeden, vlakken weg te berijden. De oprit van de brug, die in den Molenvaartsweg over de Zandvaart ligt, is met wat heesters beplant. We zijn in den Westpolder niet vonvend met be planting van de wegen en juichen dus het streven, een vriendelijk aanzien te geven aan verschillende plekjes (er komen er toch meer voor in aanmer king?) van harte toe. Ongeveer een vierde deel der kinderen van school II is door ziekte verhinderd de lessen te volgen. De meesten zijn aangetast door „bof". Alhier is een loterijclub opgericht, die den toe» passelijken naam „De Hoop" heeft gekregen. Be stuursleden zijn: P. Meijer, voorz., G. Schenk, secr. en Van Wilsum, penn. Aan de navolgende dienstplichtigen der lichting 1931 uit deze gemeente is voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens broederdienst: J. Bakker, M. Blee- ker, IC Brak, C. Brommer, J. Dekker, J. Dignum, S. Dobma, F. Druijven, J. Eriks, M. Eriks, P. J. de Haan, M. C. A. Heijne, A. Kuiper, R. A. Meijer, R. A. Nottel- man, B. J. Ooijevaar, P. Pronk, L. Rcns, F. Roozing, G. A. M. van Schaik, K. Slikker, A. Slijkerman, T. A. Smit, L. Volkers, P. Vriesman, W. F. de Waard, P. Weij, D. Zeeman, H. Zwart. Gelegenheid voor kostelooze inenting en herinen ting zal worden gegeven te 't Zand, ten huize van Dr. Oterdoom, op Woensdag, 19 Maart 1930, des morgens te 10.30 uur, en te Oudesluis, in de O. L. school op Woens dag, 26 Maart 1930, des namiddags te 2 uur. Blijkens een in dit biad voorkomende advertentie is het tot 1 Mei a.s. verboden in deze gemeente honden los te laten loopen, zonder voorzien te zijn van een muil korf. T ZAND. Na de door de Coop. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" G.Aj alhier gehouden onderhandsche inschrijving betreffende het rijden der melk van 3 wijken' over het tijdvak van 1 Mei 19301 Mei 1931 is dit weer gegund aan den te- genwoordigen melkrijder H. Bakker. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 8 tot en met 13 Maart 1930. Geboren; Martje. dochter van Pi eter Kuiper cn Ja co- ba Modder; Elisabeth Maart je, dochter van Gerrit do Boer en Dieuwertje Kuiper. Overleden: Allardus Nicolaas Kruijer, 37 jaar, zoon van Nicolaas Petrus Kruijer en Wilhelmina Margaretha Ma ria Stuijt. Getrouwd en ondertrouwd: Geene. HET WAS GEEN PIEREMENT OP AFBETALING. De heer K. Kramer, Rijksweg 9, Helder, beweert naar aanleiding van het. verslag in ons Woensdag- nummer over het rechtbankverslag van dc zitting van j.1. Maandag, dat hetgeen daarin van hem is ver meld omtrent het op afbetaling hebben van een pie rement, niet juist is. In zijn znak, aldus de heer Kra mer, stond een automaat waarin men een dubbeltje kon wei-pen en dan aan den knop trekken, dan kwam er een knikker in de gleuf en viel er een penning en daarvoor kon men een sigaar krijgen van 10 cent en mocht men nog eens trekken. Die automaat stond in het café voor rekening van een firma in Rotterdam. Daar er geen animo was*»liet de heer Kramer hem weghalen, wat aanleiding paf tot schandelijk optre den der Rotterdammers op 14 November 1929. Woensdagavond hield de Verecniging „D.O.G." alhier voor hare leden en genoodigden een bijeenkomst, waar toe als spr. was uitgenoodigd de .Weleerw. hr Ds. Klaver ver uit Hoorn, die als onderwerp had gekozen „Moderne Faust-ultbeeldingen". Nadat de voorziter, Dr. J. J. Werner, de aanwezigen welkom had geheeten, gaf hij het woord aan Ds. Klaver. Op aangename en talentvolle wijze behandelde spreker zijn onderwerp, waarbij hij de hoofdfiguren uit verschil lende boeken besprak en daarbij zijn eigen opvattingen aan die van den schrijver toetste. Op deze wijze gaf hij den hoorders een Inzicht in de moderne litteratuur. Het was een zeer leerzame avond, welke D.OiG. hare leden bood, en het was daarom jammer, dat de belangstelling niet grooter was. De voorzitter dankte in zijn sluitingswoord den spreker voor het gebodene en meende zeer zeker de tolk der aanwezigen te zijn, als hij Ds. Klaver een tot weerziens toeriep. I>oor den heer Commissaris der Koningin ln de Pro vincie Noordholland Is aan de dienstplichtigen der lich ting 1931 uit deze gemeente, A. Bouma en H. Grin, voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst HARINGBUIZEN. Naar wtf vernemen, zal de tooneelvereeniging „Onder ling Genoegen" een uitvoering geven op 23 Maart a.s. in de zaal van den heer H. Zwagerman, alhier. De cursus in eerste hulp bij ongelukken, onder leiding van Dr. Beeker alhier, en uitgaande van de afd. Holl. Mij. van Landbouw is begonnen met 28 deelnemers(stcrs) De heer P. Liemberg te Dc Haukes heeft zijn woon- en winkelhuis verkocht aan Jn. Lont Jz. te De Haukes. A.s. Zondag zullen door Succes de gouden-kruis- wedstrijden worden gespeeld. Succes I speelt thuis tegen Schagen I. S. II speelt te Wieringcrwaard tegen W.W, In de vergadering van de kaasfabriek „De Eendracht" te Oosterland werden de aftredende bestuursleden her kozen, en bleven hun functie waarnemen. Het ter spra- ke gebraohte, om mede te werken aan het oprichten van een zoetfabriek werd in stemming gebracht en ver worpen met 8 tegen 11 stemmen. Ondanks den geweldigen sneeuwval had de verkoo- ping van takken e.d. Vrijdagmorgen plaats. De belang- steling was gezien de weersomstandigheld vrij goed te noemen en de prijzen vielen ook niet tegen. De totale opbrengst bedroeg f 56.70. Bij beschikking van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie d.d. 10 Maart, zijn voor goed vrijgesteld van dienstplioht wegens broederdienst de na volgende ingeschrevenen van de lichting 1931 dezer ge meente, te weten: K. Rempt aJph. no. 11, G. P. Rookcr no. 12, L. T. Schipperijn no. 13 en J. G. Verlaat no. 16, Vrijdagmiddag geraakte een met meel beladen auto van de Coöp. Malerij te Nieuwe Niedorp, bij hot Malle gat in deze gemeente, bij het achteruit rijden, bij den dijk neer en geraakte gedeeltelijk in de ring- sloot. De chauffeur bekwam wonder boven wonder geen beletsel. Door den heer Commissaris der Koningin dezer provincie zijn voer den dienstplicht. 1931, wegens broederdienst, vrijgesteld de volgende personen, wo nende alhier: J. P. Bakker, L. Busker, S. Hollander, A. Ligthart en Th. J. Wit. Aan de keuring, die op 27 Maart a.s. zal plaats hebben te Winkel, moeten 7 personen deelnemen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9