Minuut! Bitlis- DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. J)ili Luidspreker, Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Sport van Zondag. Primo de Rivera overleden. Binnenlandsch Nieuws. Nederlandsch stoomschip in brand. Gasverstikking te Alkmaar. Dinsdag 18 Maart 1930. 73ste Jaargang No. 8630 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, Iedere regel meer 20 cent (bewij9no. inbegrepen). Grooter.e letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Beter weer, betere prijzen. Eenige beschou wingen van pessimisten; hooge tnvoerrech- rechten, tarief muren etc. Voor roode kool wordt tot over de f 12 besteed; gele tot b\j de f 1L Ook Deensche witte kool hooger in pr\js; Idem uiten. Percentsgewijze wel van beteekenis; doch in geldbedrag niet Lage prijzen voor bieten en peen. Bijzonder groote aanvoeren van kooL Het leek er deze week wel eenigszins op, of de drukke dagen van verleden winter, waren teruggekeerd, toen alles in actie was, om de verschillende koolsoorten aan- en af te voeren. Niet dat de verschillende soorten van transportmiddelen weer moesten worden gerequireerd, doch de groote aanvoeren aan de veilingen wezen op een buitengewone bedrijvigheid. De Maartsche buien waren gekomen, sneeuw en ijs meebrengende, en daarmee was de belangstelling naar onze stapelgroenten weer onmid dellijk gestegen. Eiken dag een wat hoogere prijs, on danks stijgende aanvoeren, een levendige vraag uit bin nen- en buitenland, ziedaar omstandigheden, die den tuinbouwers het hart wat sneller deden kloppen We kun nen het ons levendig voorstellen dat ef tal van tuinbou wers zijn, die naar hooge prijzen verlangen, daar tot nu toe de uitkomsten zeer ongunstig zijn geweest. We spra ken met enkele bouwers over de tot nu toe verkregen re sultaten en hun beschouwing daaromtrent was zeer pes simistisch. Op het oogenblik reeds kan worden vastge steld, dat, hoe het verdere prijsverloop der nog aanwe zige groenten ook moge wezen voor een belangrijk per centage der tuinders een bedrijfsverlies of slechts een kleine bedrijfswinst zal zijn te boeken. Dat zijn vooral zij, die In hoofdzaak uien en Deensche witte kool hadden verbouwd. Onder hen zijn er heel wat minder gesitueer den. Voor zooverre deze gele of roode kool hadden ver bouwd, hebben zij die voor een groot deel reeds moeten verkoopen tegen prijzen, welke verre van loonend wa ren. Wat aangaat de tegenwoordige prijzen, deze zijn voor gele en roode kool niet slecht te noemen, doch ln aanmerking genomen het belangrijke gewichtsverlies en den grooten arbeid, die er aan besteed is, om ze zoo mo gelijk te bewaren, kan nog slechts van een geringe winst marge worden gesproken. Zelfs zij, die kool hebben ver bouwd op contract, in de verschillende poldert, buiten Langendijk, en die voor den oningewijde vrij goede za ken hebben gemaakt, hebben tot nu toe op verre na niet een behoorlijk loon verdiend. Men mag zelfs vaststellen, dat, voorzoover de kwaliteit niet van de beste was, én de voorraden dus nu reeds voor het grootste deel opgeruimd zijn geworden ook met den koolbouw „in de polders" slechte zaken zijn gemaakt. En voor de anderen, wier kool van goede kwaliteit was, zullen de prijzen nog aan merkelijk moeten stijgen, wil er van een bevredigend be drijfsresultaat sprake zijn. Er zijn er hier onder de tuinbouwers velen, die de toekomst duister beginnen ln te zien. En dit sombere in zicht vindt vooral zijn grond in de 'omstandigheid, dat de verbouw van wintertuinbouwproducten in het buiten land door de betrokken regeeringen ten sterkste wordt aangemoedigd, niet alleen doch ook met geldelijke hulp gesteund wordt Dit moet, volgens onze pessimisten fa taal uitkomen. Vooral in Dultsohland is dit experiment gaande. En als wij dit land op den duur als afnemer moeten missen, zal dit ongetwijfeld een ramp voor den Langendijker tuinbouw beteekenen. Ander afzetgebied te vinden, blijkt volgens onze klagers, niet meer mogelijk te zijn. En dan de toltarieven, de tariefmuren, die overal worden opgetrokken om eigen land- en tuinbouw en industrie te beschermen. Het is de dood voor ons land. Op uien zijn ln sommige landen zulke hooge invoerrech ten gelegd, dat, hoe goedkoop ze hier ook aan de vei lingen worden verkocht, ze toch nog duur zijn voor de consumenten in het tariefheffende land. Deensche witte kool hier voor f 150 aan de veilingen verkocht, tnadert den prijs van f 1000 per 1000 KG. als ze in Amerika is ingeklaard enz .enz. De voorwaarden, die gesteld worden bij den invoer van bepaalde artikelen (adres aan de bekend geworden bepalingen ten aanzien van den invoer van aardappelen in Dultschland) worden telkens en telkens weer verzwaard. Met al deze factoren voor oogen is het te begrijpen dat zelfs tuinbouwers-vrijhandelaars zelf naar het wapen der vechttarieven en beschermende rechten willen grij pen en er onze regeering er een verwijt van maken, dat zij totaal niets voor den tuinbouw doet Onze meening is het, dat in deze ingewikkelde materie theoretiseeren een bijzonder makkelijk en, bij de slacht offers van den toestand, zeer dankbaar werk is, doch de practische tenuitvoerlegging ontzettend moeilijk zal blij ken. Voor groote roode kool word deze week aanvankelijk om en de hij f 6 betaald, voor afwijkende kwaliteit on geveer f 5. Mooi kJcin goed van ongeveer 3 pond werd Maandag aan de Broeker markt geveild vo:r f 9.40, aan de veiling van den Noordermarlctbond tot f 9.80. De volgende dagen waren de maximum-prijzen, dus die van het meest gewilde kleigoed, achtereen volgens op de veiling van de L.G.C.: f 10.40, f 10.80, 114.20 en f 11.40, terwijl ze te Noordscharwoude nog iets hooger waren en Vrijdag tot f 12.10 liepen. Za terdag was de aanvoer zoo overweldigend groot (al gemeen werd toen een nog stijgenden prijs ver wacht, daar de vraag op dien dag gewoonlijk zeer groot is), dat in strijd met deze verwachting er een daling plaats vond; te Broek kon als maximumprijs slechts f 10.80 worden bedongen, te Noordscharwoude f 10.90. De grootste kool van de beste qualiteit kon toen niet meer dan fG opbrengen.. Zeer opmerkelijk is dit jaar het geringe prijsverschil tusschen eerste soort kool en doorschot; het bedraagt vaak veel min der dan fl per 100 K.G. Aan de Broeker veiling be liep de aanvoer 49 spoorwagons, aan die te Noord scharwoude 97, waarvan alleen op Zaterdag 35. Waren de verwachtingen omtrent de prijzen der gele kool hoog gespannen, gezien het weer en de be trekkelijk kleine voorraden, de prijzen liepen niet zeer sterk omhoog. Slechts één maal zijn deze boven de f10 geweest, nl. op Vrijdag, toen voor het meest gewenschte goed aan de veiling van den Noorder- marktbond tot f 10.80, aan de Broeker Veiling f 10.20 werd betaald. De groote gele kool van eerste kwali teit bracht van fG—f8 op, zoodat bij deze koolsoort niet zoo'n groot prijsverschil tusschen kleine en groo te bestaat als bij de roode. Doorschot bracht in mi nimum dus voor de grootste van f4.10 tot f ?.59 op. Aangevoerd werden aan de Broeker veiling 54 spoor wagens, aan de Noordscharwouder 27 wagons van 10.000 Kg. Alleen Zaterdag werden 24 spoorwagens geveild. De houders van Deensche witte» kool kregen deze week ook nog eenige hoop, daar de prijzen percents gewijze genomen nog al opliepen. Werd verleden Maandag te Broek fl.20f 1.90 per 100 Kg. betaald, en te Noordscharwoude fl1.90, Zaterdag waren de ze noteeringen resp. f 1.30f3 en f 1.40f3, Dit betee- kent dus dat de kleine Deensche witte met f 1 per 100 Kg. steeg. Men zal echter begrijpen, dat dit nog niet een prijs is, die ook maar in de verste verte loo nend mag heeten. Toch mag bet verwondering wek ken, dat bij een aanvoer van 41 sporowagens op Za terdag de markt aan die groote hoeveelheden weer stand weet te bieden. In totaal werden aan de Broe ker veiling 55, aan die te Noordscharwoude 96 spoor wagens aangevoerd. Ook de uienprijzen waren eenigszins beter, doch in ieder geval nog bespottelijk laag. Gewone uien brachten deze week van fl.20—1.90 per 100 Kg. op drielingen, die op sommige dagen nog voor 50 cent werden verkocht, golden op 1t laatst der week f0.90 tot fl.20, terwijl grove uien die aanvankelijk fl.50 a f 1.60 opbrachten, op het laatst dezer week fl.70f2.40 golden. De aanvoer bleef even beneden de 7 spoorwagens. De markt was voor bieten weer zeer ongunstig ge stemd: ze brachten van f0.70f180 per 100 Kg. op. Hetzelfde gold voor peen: groote brachten van f0.90fl.40 op, kleine van f0.60—fl. Gouden Kruis. Succes ISparta I 22 (Sparta winnaar); Wleringerwaard ISuccesII 42. Kampioenschap N.H.V.B. Zondag a.s. speelt Helder 2 te Zaandam tegen Meer- vogels 2. De stand is: Helder 2 1 1 0 0 5—1 2 Meervogels 2 10 0 1 15 0 Vrone of W.F.C. 3 0 0 0 0 0—0 0 SPARTA Sparta ISucces I 22. Door dit gelijke spel komt Sp. in de volgende ronde thuis tegen Wieringerwaard I te spelen. A.s. Zondag ontvangt Sparta 3 Alcmaria 6, welke wed strijd na protest van Sp. op Sparta's terrein moet wor den overgespeeld. De winnaar van dezen wedstrijd Is kampioen, dus zal het een spannende partij worden. Thuis won Sp. van Alcmaria, terwijl in Alkmaar onder protest werd verloren. NIEUWE NIEDORP. Vrone-comb.N.V.V.-adsp. 44. Was vastgesteld dat N.V.V. met twee elftallen naar St. Pancras zou trekken, door het slechte weer was de opkomst van het tweede van dien aard, dat werd beslo ten alleen met het adspirantenelftal te verschijnen. Na een reis, waarin bet onafgebroken heel gezellig geregend had, te St. Pancras aangekomen, bleek dat Vrone er niet op gerekend had dat N.V.V. nog zou komen. Er waren een zevental adspiranten te vinden en de rest zou ge zocht worden uit spelers van Vrone n. Nadat tenslotte Vrone er in geslaagd was alzoo een elftal te formeeren kon eindelijk worden begonnen. Spoe dig na de aanvang had Vrone de leiding genomen, het geen kort daarop door N.V.V. met een goed doelpunt beantwoord werd. Telkens als Vrone de leiding weer had, maakte N.V.V. eveneens telkens gelijk. Deze wedstrijd eindigde dan ook in een 44 gelijk spel. Ons jongste elftal heeft in dezen wedstrijd van begin tot het einde heel goed gespeeld. WIEREN GEN. Succes-nieuws. Zondag speelde S. I op eigen terrein tegen Sparta I van Schagen, de eerste ronde goudenkruiswedstrijd. Het weer was slecht, het terrein glibberig en nat, doch scheidsrechter C. D. Zwart laat om 2.15 beginnen. Sparta trapt af en S. gaat direct tot den aanval over, het Sparta doel wordt in de beginne belegerd door de S.-aanvallen, doch slecht schieten en het handig optreden van den keeper voorkomt doelpunten; na 20 minuten spelen zet de Sparta-linksbuiten goed voor en met een keihard schot neemt Sparta de leiding 1—0. S. pakt weer flink aan, doch iedere aanval wordt afgeslagen en de schutters hebben pech. Dan volgt een schermutseling voor het Suc ces-doel, de keeper slaat den bal weg, doch komt vlak voor doel voor de beenen eener Sparta-man, welke niet aarzelt en nummer 2 in het net deponeert Nu schijnt S. te twijfelen en voor rust komt geen verandering. Na de rust wordt het droog en Succes heeft geen lust te verliezen, er wordt geweldig aangepakt en Sparta ver dedigt met man en macht, eindelijk gelukt het Kooij te scooren en het is 21. Succes geeft zich niet gewonnen, en gaat telkens weer op het Sparta-doel af, doch for- tuna ia niet met Succes. Tien minuten voor het einde werd de gelijkmaker gescoord, wat beide partijen lust gaf om als overwinnaar uit den strijd te komen. Als onze linksbuiten even voor het einde den bal krijgt toe gespeeld, denkt leder aan de winnende goal, doch Lutje- harms slaat vlak voor doel den bal naast. Nu wijst scheidsrechter naar de witte stip, en Rijkers plaatst zich achter den bal en schiet keihard tegen den bovenlat, zoo dat ook deze kans voor Succes verloren gaat Direct daar na is het inrukken en door het gelijke spel is Sparta ln de 2e ronde gekomen. De overwinning is wel eenigszins geflatteerd, doordat Succes een ongeluksdag had. Ons 2e elftal moest naar Wieringerwaard I om tegen de club van dien naar te kampen, eveneens om het gou den kruis. Met drie invallers gingen de spelers om 1 uur er op af. Ook deze heeft het niet mogen gelukken om in de 2e ronde uit te komen, omrede zij van Wieringer waard den wedstrijd verloren met 42; dit was te ver wachten, daar Wieringerwaard over een zeer goed elftal beschikt. Zoo zijn beide elftallen direct uitgeschakeld voor de goudenkrulswedstrjjdep, voorwaar een groote te leurstelling. Zondagmorgen ln zijn hotelkamer te Pa rijs gestorven. Generaal Primo de Rivera, de onlangs afgetreden Spaanschen dictator, is Zondagochtend in een hotel te Parijs, waar hij zich sinds eenigen tijd met zijn familie bevond, ten gevolge van embolie (verstopping van een bloedvat), gestorven. Het was reeds gcruimen tijd bekend, dat de gezond heidstoestand van Primo de Rivera te wenschen liet De zes jaar dictatuur met den overstelpenden arbeid, dien zij voor den dictator meebracht, hebben zijn krachten uitgeput, die trouwens door ziekte onder mijnd waren. Primo de Rivera leed aan suikerziekte en hij zou juist dezer dagen naar Frankfort zijn ver trokken om er in de behandeling door een specialist de genezing te zoeken, naar welke de levenslustige man vurig verlangde. Miguel Primo de Rivera y Orbaneja, markies van Estella is geen zestig jaar oud geworden. De dood van den oud-dictator heeft in de Spaan- sche hoofdstad diepen indruk gemaakt. Het lijk is gebalsemd en zal heden (Dinsdag)avond met een specialen trein te Madrid arriveeren. Publicaties der memoires van Pximo. Uit New York wordt gemeld: Een Argentijnsch blad, dat met generaal Primo de Rivera een overeenkomst had gesloten over de publi caties van diens memoires, zal deze nu terstond be- ginnen uit te geven. De Engelsche pers over Primo de Rivera. V.D. verneemt uit Londen: De „Times" verneemt uit Madrid, dat Primo's dood ook op den politieken toestand in Spanje van invloed zal zijn, aangezien de monarchie daardoor beroofd wordt van een reserve, waarop de koning in de toe komst misschien nog wel eens een beroep had ge- gedaan wanneer de tegengestelde krachten de over hand zouden krijgen. De Engelsche pers schrijft in het algemeen van Primo, dat hij een aangenaam man was en prijst zijn groote verdiensten voor zijn land en de door hem in Marokko behaalde successen."Door zijn werk is hij er in geslaagd, Spanje economisch te versterken en het moreele aanzien van zijn land te verhoogen. De „Times" noemt Primo de Rivera een van die staatslieden van groot formaat, die werken tot. zij uitgeput zijn en aftreden wanneer zij reeds door den dood zijn geteekend. Aan boord van het s.s. „Blijdendijk" van de Holland-Amerlka Lijn. Het schip be vindt zich in de Golf van Suez. Naar de directie van de Holland-Amerika Lijn mee deelt, heeft zij bericht ontvangen, dat aan boord van het Nederlandsche stoomschip Blijdendijk, van Bata via naar New York, ten Zuiden van Suez, een ern stige brand in de lading van het achterschip is uit gebroken. De bemanning is in veiligheid. Het lot der bemanning. Gistermiddag was omtrent de ..Blijdendijk" niets anders bekend, dan dat het schip zich op 15 mijlen van Suez bevindt, met een zwaren brand in het ach terschip, die gisteravond is ontstaan. Uit het telegram, dat de directie heeft ontvangen, is niet duidelijk op te maken of de geheele, dan wel een gedeelte der bemanning zich aan boord bevindt van een redding- of bergingsvaartuig. In ieder geval is dit vaartuig echter in de nabijheid, zoodat mag worden aangenomen, dat voor de bemanning, die uit ongeveer vijftig personen bestaat, geen gevaar aan wezig is. Het schip dat ln 1921 werd gebouwd, meet 6855 bruto ton en is geladen met stukgoederen. Het schip ln lichter laaie. De directie van de Holland-Amerika-lijn verneemt nog nader, dat de ruimen 4, 5 en 6 in lichterlaaie staan. De bemanning heeft het schip verlaten, de ka- huldigt zijn roohapparaa'- en natuurlijk met lof ouerzn BIWI-mBan praat. Hoera! uoor öRJNO's Tabaksfabriek ujant... J.GRUNO'5 ECHTE FRIESCHE BAAI -TABAK t5 waarlijk manjef/eh! ló-12-13*en 18cl perü ons pitein, de officieren en de eerste machinist, bevinden zich aan boord van heit bergingsvaartuig „Protector", ten einde te redden wat nog te redden valt Voor zoover op het oogenblik kan worden vastge steld, zijn ook de verblijven reeds door het vuur aangetast Het vuur woedt nog voort Lloyd's meldt nader, dat de brand aan boord van de „Blijdendijk" nog met onverminderde hevigheid voort woedt. Het vuur heeft zich nu ook meegedeeld aan de bunkerkolon, terwijl het achtergedeelte van het brugdek eveneens in brand staat Het bergings stoomschip „Protector" is bezig water te spuiten in ruim No. 3, teneinde te trachten hiermede de lading van da ruimen 1 en 2 nog te kunnen redden. MOTOR-ONGELUK. Een doode en een ernstig gewonde. In de gemeente Nieuwenhagen (Limb.) aan den Pasweg, is, naar de Cour. meldt, vermoedelijk ten gevolge van dronkenschap, de 27-jarige mijnwerker J. P., in volle vaart tegen een paal van het elec- trisch net gereden. P. en zijn 20-jarige broer, op de duo, werden van de motorfiets geslingerd en bleven bewusteloos liggen. De duo-rijder, is na enkele uren overleden. J. P. is naar het hospitaal overgebracht. Zijn toestand ls zorgelijk. HET EERSTE KIEVITSEI. Het eerste kievitsei is door den heer de Wit te Sneek Zondag gevonden. De heer De Wit is van plan volgens oude traditie dit ei te doen toekomen aan H.M. de Koningin. VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagochtend zou het Duitsche Junker-sportvlieg- tuig G.A.A.T.H., dat Zaterdag te Amsterdam wegens gebrek aan benzine een noodlanding had gemaakt, naar Engeland vertrekken. Het vliegtuig had moeite op te stijgen en kwam aan den overkant van het vliegveld in het bouwland terecht, waar het over den kop sloeg. De beide inzittenden, de Engelschman Claric en zijn Duitsche mecanicien, kwamen er goed af. Een alleenwonende vrouw bewusteloos gevonden. Zaterdag werd door de politie een onderzoek in gesteld ln de woning van de 40-jarige alleen wo nende mej. Tr. S., Lindelaan 43 te Alkmaar, daar de woning sedert eenige dagen gesloten was gebleven. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw zich vermoe delijk ziek te bed had begeven. Terwijl zij op bed lag moet een ketel waschgoed, die op het gas stond, hebben overgekookt, waardoor de gasvlam is gedoofd en de vrouw door het uitstroomende gas bewusteloos is geraakt. De vrouw, die in gezelschap van een zes tal katten op bed werd aangetroffen, werd met een brancard naar het Stadsziekenhuis gebracht. Dat de vrouw, die uit werken gaat een zonderlinge is, bleek wel uit het feit, dat een flink bedrag aan geld werd aangetroffen, waaronder een sigaren kistje met gouden munten, hetgeen de politie, daar het huis nu onbewoond bleef, in bewaring heeft ge nomen. EEN ROEKELOOZE FORD. Wonderlijk goed afgeloopen. Zaterdagavond circa zeven uur had in de St. Jo- sephstraat te Tilburg een botsing plaats tusschen een autobus der Mij. Vitesse en een Ford, bestuurd door P. v. W. uit de Molenstraat. De Ford kwam met groote vaart uit de richting Moergestel en reed te gen de autobus op, die haar gewone route naar Eind hoven maakte. Deze roekeloosheid kwam den Ford duur te staan, want hij werd zoo goed als geheel vernield, zoodat het een wonder mag heeten, dat geen der inzittenden werd gedood. De bestuurder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde en zijn beide inzittende vrienden liepen ernstige, doch niet levensgevaarlijke verwondingen op. Door Dr. Nouhuis van den G. G. D. werden zij verbonden en naar hun woningen ge bracht,

Schager Courant | 1930 | | pagina 1