AllElttl NitllS- VANQQSfNAMlWE* A/e/sy'est -s Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Een tegenstelling. Geschorst om zijn vredespropaganda. En toch beweegt zij zich! Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Donderdag 20 Maart 1930. SCHAG 73ste Jaargang No. 8632 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in^taet eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cont (bcwijsno. inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De volkeren, die lid van den Volkenbond zijn, be steden aan die instelling gezamenlijk 1 millioen pond sterling per jaar. Dat is wat zij ten koste leggen aan hun werk voor den vrede. Aldus liet zich dezer dagen een lid van het Mi nisterie MacDonald uit. En hij voegde er aan toe: Voor de oorlogen, die het vroeger heeft gevoerd en voor den oorlog, die komen gaat, als het vredes werk niet slaagt, betaalt Engeland alleen 1 millioen pond per dag! Ook dit zal niet in staat zijn om alle oogen te ope-' nen, om alle gewetens te wekken. Toch is het oorlogsgevaar het ergste wat de menschheid bedreigt. De voorbereiding verslindt de welvaart der vol keren. De oorlog zelf stort hen in een afgrond van ellen de, van geestelijke en zedelijke verwildering, waar tegen jarenlange prediking van Naastenliefde mach teloos staat. Er is maar één uitweg: Oorlog aan den oorlog. Weg met alle geweld. Vrede door recht. In ons artikel „Kerk en Vrede" van 5 Maart jl. namen we een en ander over uit „De Blijde We reld", omtrent den onderwijzer F. Schurei van de christelijke school te Lemmer. Dezen voorstander van Ontwapening en van Staatspensioen is door zijn schoolbestuur de eisch gesteld, dat hij zich in en buiten de school onthouden zal van propaganda voor ontwapening en dienstweigering en dat hij alles zal vermijden, wat in de harten en hoofden der kinde ren het overheidsgezag naar Gereformeerde opvattin gen zou kunnen ondermijnen. Thans wordt gemeld, dat de heer Schurer gewei gerd heeft een dergelijke verklaring te teekenen en dat hij deswege is geschorst, terwijl hem tegelijk ont slag is aangezegd tegen 1 Mei a.s. Tegen deze behandeling gaat de heer Schurer in beroep bij den Schoolraad, waar hij verdedigd zal worden door Mr. Pollema uit Leeuwarden en door Ds. Buskes van Oosterend op Texel. Ieder die iets voelt voor gewetensvrijheid, moet met levendige belangstelling de uitspraak van den Schoolraad tegemoet zien. Wat het Lemmersche schoolbestuur heeft bestaan, lijkt ons niet anders dan ketter jager ij, zooals men die in de twintigste eeuw in bet „vrije" Nederland niet zou verwachten Gaan we vooruit of gaan we niet vooruit? Wordt de wereld er beter op of niet? Er zijn menschen, die geen vooruitgang willen zien. Hun ideaal ligt in vervlogen tijden en zij heb ben geen woorden genoeg om te misprijzen wat de groei der menschheid ons heeft gebracht. Anderen vinden het goed zooals het nu is, doch wil len van verdere ontwikkeling, van voortgaande evo lutie niet weien Daarvan vernachten zij niets dan onheil en principieel verschillen zij van de eerstge- noemden niet. Het eenige onderscheid is dit, dat de een zich vastklampt aan wat reeds in het verle den ligt en de ander aan wat aanstonds tot dat zelfde, doch nog niet zoo oude verleden zal gaan be- hooren. O.i. hebben beide groepen het mis. Wij zien vooruitgang en kunnen geen enkele re den vinden, waarom die groei naar hooger nu juist bij ons in dit tijdsgewricht zou stoppen. Men moet toch wel stekeblind zijn of niet willen kien, om te kunnen beweren, dat wij thans zouden leven in de beste der werelden en dat wij menschep., gezamenlijk en ieder persoonlijk, niet zouden kun nen stijgen op een hooger geestelijk en zedelijk peil. Aan een voortgezette ontwikkeling der techniek twijfelt niemand. We beleven wonderen, dag en dag, en het verbaast ons niet eens meer. We verwachten nieuwe te zien en dat op dit gebied het woord on mogelijk niet meer wordt gebruikt, vinden we van zelfsprekend. Wij hebben het immers beleefd, niet eens, doch meerdere malen: Wat vandaag nog onmogelijk heette, was mor gen nuchtere werkelijkheid geworden. Evenwel: uit den aanhef van ons artikel heeft de lezer kunnen opmaken, dat we het niet willen heb ben over de wonderen der techniek en over haar onbegrensde mogelijkheden. Wij hebben het oog op ander gebied en constateeren ook daar een wonder- baarlijken groei. De ouderen onder ons geven dat onvoorwaardelijk toe. Wij zijn als mensch gegroeid, niet maar licha melijk alleen, doch ook geestelijk, ook moreel. Wij zijn ons onze waarde als mensch bewust ge worden en durven eischen te stellen aan het leven, die onze ouders voor uitingen van duivelschen hoog moed zouden hebben uitgekreten. Stel U voor, dat 50 jaar geleden een arbeider, een boer, een ambachtsman, een huisvrouw de stelling had durven verdedigen: Ook ik heb recht op vacantie! De verbaasde wereld zou gevreesd hebben, dat de hemel ging instorten. Toch is dat dwaze idéé geboren geworden. Het is niet alleen geboren, het is in leven gebleven, het leeft nog en geen macht ter wereld, die het uitroeit. Neen, volkomen ingeburgerd is het nog lang niet, maar burgerrecht heeft het stellig en wint het hoe langer hoe meer. Natuurlijk zijn we er nog niet allen mee verzoend. Een nieuwe goede machine verovert gauwer haar plaats dan een nieuwe goede gedachte, maar ook deze krijgt haar plaats in de zon, al duurt het langer. Er is vrij wat leelijks te zeggen van zoo'n moder nen eisch. Al wat nieuw en vreemd is wordt nu een maal beschimpt, doch wat goed en waar is in zich zelf, houdt men met booze en beleedigende woorden niet terug. De aarde draait alle verzet ten spijt En de mensch wordt steeds meer mensch, meer eischend, omdat hij voelt voor hooger en zwaarder plichten te staan. Doch hierover nader aan de hand van enkele nuchtere cijfers. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting vaji Dinsdag 18 Maart 1930. Uitspraken van 11 Maart Jacob, en Corn. K., Zuidscharwoude, mishandeling, ieder f 20 boete of 20 dagen. Joh. Fr. Ph. S., Warmenhuizen, verduistering in dienst der Posterijen, nader onderzoek gelast van de schulden van verdachte. Mart K., Anna Paulowna, hooger beroep overtreding Motor- en Rijwielwet vonnis vernietigd, f 30 boete of 30 dagen. Jan van W., Den Helder, gedetineerd, zedenmisdrijf, 2 jaar gev. Willem P. Urk, (Zitting 4 Maart), visitatieweigering f 50 boete of 50 dagen hechtenis. ADIEU, WIJ MOETEN, ELKANDER GROETEN. Alvorens het geheim der uitspraken was onthuld en een nieuwe zittingsrol in de justitieele kunstspel-piano was ingestoken, werd mr. Muller, lid van het edel achtbaar college, die benoemd was in gelijke functie bij de rechtbank te Amsterdam, welke benoeming zoo wel magistraal als financieel een vooruitgang kon ge noemd worden, nog eens hartelijk en waardeerend toege sproken door den fung. president, mr. Ledeboer en den substituut-officier mr. v. d, Feen de Lille, die beiden met zeer veel appreciatie de 14-jarige loopbaan van de zen rechter, sinds 1922 ook aangesteld als politierechter, herdachten en hem in zijn verdere ambtsvervulling al wat goed en zegenrijk was, van harte toewenschten. Natuurlijk bleef de gehuldigde ambtgenoot niet in ge breke, zijn hartelijken dank te betuigen voor de on dervonden sympathie en ontvangen vriendelijke wen schen. DE BACIL DIE HUISELIJK GELUK EN WELVAART BREEKT, WORDT DOOR DRANKMISBRUIK GEKWEEKT! Reeds 23 jaar was de 43-jarige Nicolaas W. te Den Helder bij de firma Grünwald als koetsier en bedienaar van de petroleum-tankwagen in betrekking geweest en hij genoot zoowel bij de patroons als de klanten het volste vertrouwen. Er werd zelfs niet aan gedacht, op zijn handelingen eenige controle uit te oefenen en men liet hem volkomen vrijheid. Misschien werd zoo nu en dan wel eens besproken, hoe luisterrijk het 25-jarlg jubileum van Nicolaas trouwe dienstvervulling zou worden gevierd met feestklanken, bloemenhulde en de gebruikelijke enveloppe, doch helaas, eensklaps werd de illusie wreed verstoord en verbleekte het aureool van dienstijver en eerlijkheid, dat om de slapen van den getrouwen dienaar zweefde. De firma kwam eensklaps tot de droevige ontdekking, dat de trouwe knecht hen sinds eenige jaren schandelijk had bod ragen, door het vervalschen van afleveringsbriefjes, waardoor het hem mogBltfk werd een ertet onbelangrijk bedrag van iedere leverantie aan de winkeliers ïn eigen zak te steken. En dat niet om aan zijn huisgezin meer dere welvaart te verschaffen, doch in hoofdzaak om aan zijn dranklust te voldoen en met zijn valsehe vrienden goede sier te maken. Natuurlijk was de trouwe dienaar van zijn voetstuk getuimeld. Ontslag volgde en heden stond de man terecht wegens valschheid in geschrifte- met gebruikmaking daarvan, waardoor geldelijk nadeel voor de firma Grunwald was ontstaan. De omstandig heid, dat de door hem bediende winkeliers een vermin dering van provisie constateerden, omdat de koetsier steeds op zijn volgbriefjes mindet- opgaf dan geleverd werd, was oorzaak, dat zijn knoeierijen aan het daglicht kwamen. Hoewel te laat, zag de man nu wel in, hoe schandelijk hij het in hem gestelde vertrouwen had mis bruikt en trachtte hij door aansluiting bij het Leger des Heils, geheelonthoudersvereniging en een rouwmoedige erkentenis op de zitting van zijn goeden wil tot verbe tering blijk te geven. Het is hem inmiddels weer gelukt, tijdelijk althans, tegen een redelijke bezoldiging, weer aan 't werk te komen. De reclasseering bleek hem wel genegen en adviseerde een voorwaardelijke straf, welk advies door den officier, hoe geraffineerd hij ook de handelingen van verdachte noemde, werd overgenomen, met gevolg dat 10 maanden voorwaardelijk met 3 proef jaren en strenge bijzondere voorwaarden werd gerequi- reerd. ONAANGENAAM MOTOR-AVONTUUR VAN EEN PLATTELANDSWETHOUDER. Op 18 October bevond de heer E. Wit, veehouder en lid van het gemeentebestuur van Berkhout, zich op den Hoetverweg onder Egmond-Binnen op zijn motorrijwiel en zag zich genoodzaakt, door het roekeloos rijden van 'n hem tegemoet rijdenden vrachtauto en die voorbij reed zonder voldoende rekening te houden met den motor rijder, met zijn motor den grasberm op te rijden, waar door de motor omsloeg en de heer Wit in een haag en tegen een hek terecht kwam. Met behulp van den heer A. Gul, die zich op de door Rijer W. voorbijgereden vrachtauto bevond, werd de heer Wit uit zijn benarde positie verlost Tegen den heer Rijer W., die was door gereden zonder zich verder om het gebeurde te bekom meren, werd echter op aangifte van den omver geraak ten wethouder een strafvervolging ter zake overtreding artikel 22 motor- en rijwielwet ingesteld en stond ge zegde heer W. terecht voor den Kantonrechter, die h*m echter, nadat de zaak tweemaal was behandeld, van het ten laste gelegde vrijsprak. De ambtenaar kwam evenwel in hooger beroep, welk hooger beroep heden werd behandeld. De heer W., in persoon aanwezig, werd alstoen als raadsman en verde diger bijgestaan door mr. R. Heeg, advocaat en procu reur te 's-Gravenhage. Evenals in eerste instantie, werd door den heer R. W. ten stelligste ontkend, dat hij door zijn roekeloos rijden de oorzaak zou zijn geweest van het ongeval, den heer Wit overkomen. Deze was, naar het oordeel van ver dachte, daarvan zelf de schuld. De officier evenwel be toogde in een uitvoerig requisitoir, noch de voorstelling van verdachte, noch het vrijsprekend vonnis van den Kantonrechter te kunnen aanvaarden en requireerde hij, met vernietiging van bedoeld vonnis, f 50 boete of 50 dg. Het pleidooi van inr. Heeg, die goheel in den lijn van de door W afgelegde verklaring, trachtte aan te toonen, dat het aan zijn cliënt ten laste gelegde niet wettig, en overtuigend kon worden bewezen, weshalve het gewezen vonnis diende te worden bekrachtigd, kon in de meening van den officier geen verandering brengen en werd ge persisteerd bij bet genomen requisitoir. Een mooie fluweelzachte huid en geen pukkeltjes, ruwe of roode plekjes, als U 's avonds - een weinig Purol goed in de huid weg- wrljft. Er staat toch wel een doosje 4 Purol cp Uw waschtafel Dooi JO 60*d 90 cc. Tube 80 r» BH Apoth *n Dro[)tjte HET MOEST WEER BUIGEN OF BARSTEN. Op 2 September van het vorige jaar. des avonds om trent het zevende uur, spoedde mej. Boon, 'n waardige winkelierster zich per rijwiel naar het ziekenhuis, om haar echtvriend, die daarin was opgenomen, een bezoek te brengen. Op de Keizersbrug gekomen, zag het voor zichtige vrouwtje een vrachtauto naderen en steeg zij bedachtzaam af, ten einde dit vehikel te laten pas- seeren. Terwijl ze echter met de fiets aan de hand, rustig bij de brugleuning afwachtte, drong zich een motorrijder met de woestheid, die dergelijke sportbeoefe naars gewoonlijk kenmerkt, tusschen de auto en het rijwiel van moeder Boon, met gevolg dat dit karretje een schade van f 4 bekwam. De motorrijder werd naar aanleiding van deze aanrijding voor den kantonrechter gedaagd en door dezen magistraat veroordeeld tot f 50 boete of 50 dagen. Vermoedelijk legde de veroordeelde zl9h bij dit vonnis niet neer, althans werd de zaak nu nog eens ln hooger beroep behandeld, doch de appellant zelf was niet aanwezig. Gerequlreerd werd bevestiging van het vonnis, terwijl de aanvraag tot schadevergoe ding ad f 4 niet kon worden behandeld, wegens de ont stentenis van den heer Boon, die bijstand had moeten verleenen. DEN JUISTEN TIJD TOT VERTREK NIET IN ACHT GENOMEN. De heer Sljbold P., autobus-chauffeur in dienst van de autobusdienst AlkmaarHaarlem en wonende te Heiloo, had ln den avond van 23 Nov. volgens dienst regeling ten 9 uur precies vanaf den Nleuwlandersingel te Alkmaar, standplaats aldaar van voormelde bussen, moeten vertrekken. Hij vertrok echter pas ten 9.10, het welk werd opgemerkt door den heer C. de Brugge, on dernemer van den concurreerenden dienst Alkmaar— Limmen, die ten 9.10 moest vertrekken. Aangifte werd gedaan, daar de verschillende onderne mers elkander scherp controleeren en de „nalatige'* chauffeur door den kantonrechter veroordeeld tot f 7 toete of 7 dagen. De heer P. evenwel, die de schuld, van de onregelmatigheid toeschreef aan een pas inge- voende nieuwe dienstregeling, nam met dit vonnis geen genoegen en kwam in hooger beroep. Echter niet met succes tot dusver, aangezien door den Officier bevesti ging van het gewezen vonnis werd gerequireerd. 34 MAAL OP DE ZONDAARSBANK GEZETEN. De heer Ellerman, die te Alkmaar in de Hekelstraat een dubbele zaak heeft, merkte vanuit een dier zaken op 15 Januari op, dat een persoon, die oogensdhijnlijk niets bfj zich had, de andere zaak binnenging en eenigo oogeoWikken later met een pakje onder den arm, dl© winkel weer verliet. Hij kreeg argwaan en liep den be zoeker na, doch deze bleek inmiddels verdwenen te zijn. Des avonda echter werd de heer E. op het politiebureau op^bqdei en bleek het dat zich aldaar een niet geheel tfucfat r persoon had aangemeld om nachtverblijf, di© tn Vvazit van velschillend® stukken toiletzeep bleek te zijn, dia "redelijk niet noodlg had ln de hotels, alwaar hty was te logeeren. De zeep werd door heer 'JL «>.i n eigeaéem herkend, niet eehter de doos, evenetrns 'tij den man aangetroffen. Dl® scheen hij intusschen weer geruiid te hebben. De zeepliefhebber werd ha verzekerde bewaring genomen en weldra kwam men tot de wetenschap, dat hij was de 61-jarige zwerver Johannes v. d. M., reeds 34 maal veroordeeld. De laatst© maal door de rechtbank te Haarlem tot 3 maanden ge vangenisstraf. Heden stond v. d. M., een klein kaalhoof- bljfeonder bespraakt mannetje, terecht, beweeren- de, ri&t h<J zich den diefstal niet kon herinneren, omdat hij ft! bs-jhonken tecsttnd verkeerde. De drank was zijn ongeluk. isfrfet» 3 jaren had hij gewerkt en met ne gotie geve&t en was het hem gelukt uit de handen van den strafrechter te blijven. Had de heer Officier aanvankelijk- gemeend een zware straf te moeten eischen, de omstandigheid dat verdach te de laatste jaren goed had opgepast, bracht wijziging in dit voornemen en zou de officier zich bepalen tot een eisch, strekkende tot 6 maanden gev. De verdediger, mr. D. Sluis, toonde zich evenwel bij zonder ingenomen met zijn niet bepaald voordeeligen cliënt en noemde hem bijzonder eerlijk en openhartig. Verdediger was er dan ook werkelijk van overtuigd, dat alleen het drankmisbruik hem aanzette tot het plegen van vermogensdelicten en pleiter betwijfelde zelfs, of hier het opzet der wederrechtelijke toeëigening wel be wezen was. Pleiter wilde daarvan echter geen middel maken, doch wel zou hij gaarne hebben gezien, dat ver dachte ter beschikking der regeering zou worden gesteld om te worden geplaatst in het psychopaten-asyl ter af wachting van een psychiatrisch onderzoek. Een voor waardelijke veroordeeling, door verdachte gevraagd, achtte pleiter voor dezen man ondoelmatig. De officier, van meening met verdediger verschillen de wat betreft het opzet, verklaarde in zijn repliek ab soluut geen bezwaar te hebben tegen een psychiatrisch onderzoek. Nadat verdachte nog met rappe tong een. en ander tot eigen verdediging had afgerateld, werd de behandeling gesloten en de uitspraak evenals in andere zaken, bepaald op 1 April e.k.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1