Alititti Kiens- AJurttntie-1 LniliiiM STER-TABAK Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. POLDER WAARD EN GROET. Plaatselijk Nieuws. Wasscherij S. KROM, Alkmaar. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de openbare lagere school en de bewaarschool. Toelating leerlingen U. L. 0. School. Predikbeurten. Dinsdag 25 Maart 1930. SCHEER 73ste Jaargang No. 8634 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaat3t. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Hooge prijzen voor de verschillende kool soorten blijven nog achterwege. Noodige maatregelen, te nemen In het belang van den tuinbouw. In het begin der week eenigs- zins betere prijzen, later weer dalend. Ook de verbetering in de witte-koolprijzen, hield geen stand. Bijzonder groote aanvoeren; Steeds bijzonder lage prijzen voor uien en peen. Het ware schot wil er dezen winter maar niet inko men. Had men in begin der week, toen het knapjes koud was, alle hoop, dat de prijzen nu eens flink omhoog zouden loopen, deze hoop bleek alweer ijdel. Wel was er eenige verbetering ingetreden, doch van zoo weinig be- teekenis, dat het de moeite niet loonde, Gezien het ver gevorderde seizoen zijn de prijzen beneden het bevredi gende en men kan nu wel reeds als zekerheid vaststel len, dat het boekjaar van den Langendijker tuinbouw met zeer onbevredigende exploitatiecijfers zal sluiten. De buitengewoon slechte uitkomsten .van de vroege aardappel encampaghe hebben daaraan In bijzonder erge mate meegewerkt en de prijzen der winterproducten mochten wel zeer goed zijn, wilde de achterstand wor den ingehaald. Helaas is dit niet zoo geweest en vragen vele tuinders zich af, waar dit heen moet. Het is van algemeene bekendheid, dat de toestand in den tuinbouw, landbouw en nog wel andere bronnen van bestaan de laatste jaren bijzonder slecht is. Wel niet zoo ongunstig ais in 1923, toen de tuinbouw met re- 'geeringshulp moest worden gerugsteund, doch in leder geval laat hij veel te wenschen over. Geen wonder alzoo, dat men naar middelen zoekt, om in den toestand ver betering te brengen. Doch het probleem stellen is nog iets anders dan het probleem oplossen. Het gaat er hier mee als met de ellende der werkloosheid. Laat men hierover redevoeringen' houden, conferenties beleggen, vergaderingen bij elkaar roepen, verkiezingsbeloften doen, dat alles heft den nood niet op en er blijken nog te veel antagonistische factoren tusschen verschillende volken, naties, rassen en standen te bestaan dan dat het mogelijk zou zijn, hierin afdolnde verbetering te bren gen. Ongetwijfeld is dit ook de grondoorzaak van de malaise in land en tuinbouw en is het dus buitengesloten dat in afzienbaren tijd een geconsolideerden toestand zou ontstaan, waarbij aan de ongunstige toestanden in land- en tuinbouw onmiddellijk een einde wordt gemaakt Men zal in Rusland nog wel een tijdje kunnen experi menteeren, de Labourregeering in Engeland met haar schoone beloften, zal ongetwijfeld nog wel eens worden vervangen door een van conservatieve richting, in Frankrijk zullen nog wel eenige kabinetten tuimelen en Jn Nederland zal de politieke scheidingslijn nog wel een tijdje loopen tusschen links en rechts, eer we weer een normalen toestand krijgen. Doch intusschen klagen zoo wel linksche en rechtsche tuinders, Roomsche en Pro- testantsche boeren over onhoudbare toestanden in hun bedrijf en blijft men elkander desniettemin bekampen op ander gebied. „Steun aan land- en tuinbouw!" wordt nu weer de algemeene roep. Het komt ons echter voor, dat de middelen, die men daarbij zal aangeven, weer zeer verschillend, zullen zijn al naar de politieke belij denis der raadgevers. Het ware te wenschen, dat de grenzen der neutrale zóne wat wijder werden getrokken, ten einde de mogelijkheid van een breeder werkterrein fe scheppen. Eerlang komt in de Tweede Kamer aan de orde de interpellatie van het Kamerlid Van den Heuvel over de crisis, die in land- en tuinbouw heerscht. Het is te ho pen, dat men dan alle politieke liefhebberijen een tijdje aan den kapstok hangt en practische middelen aangeeft, om uit de beroerde toestanden te geraken. Met Prinzi pienreiterei is op het oogeniblik geen enkele tuinder ge holpen. Daden moeten we zien. En daarbij lette men voor al op de noodzakelijkheid van hulp aan den minderen man onder de tuinders. Aan Langendijk zijn die er ook voldoende. Verlaging der spoorwegtarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwproducten, zij een eerste eisch. Het paal en perk stellen aan het opleggen van meerdere lasten op genoemde takken van bestaan een twéede. Veel zal er ongetwijfeld gepraat worden (ieder moet toch getuige van zijn liefde voor de land- en tuin bouwers, ten einde in de gunst en recommandatie der kiezers te deelen, laat de noodlijdenden dan in ieder ge val niet met leege handen blijven staan. Komende tot het verloop op onze veilingen, kan aller eerst worden vastgesteld, dat de aanvoeren in de afge- loopen week bijzonder groot waren. Allicht heeft dit zijn nadeeligen invloed op de prijzen gehad. Maandag gold de groote roode kool tusschen de f 6 en f 7 per 100 Kg., het mooie kleine goed bracht toen ongeveer f 11 op. Tusschen deze prijzen in lagen die der kool, welke een gewicht hadden van 3 tot 5 a 6 pond. Voor door schot werd voor de grootste ongeveer f 4 besteed, voor de 3-ponds tot f 9.50. In den loop der week steeg de groote kool nog eenigszins en kon voor het mooie klein goed tot f 12.50 worden gemaakt. Deze laatste prijs was echter uitzondering en werd slechts één maal te Noord- scharwoude besteed. Aan de Broeker veiling was f 11.90 -de hoogste prijs. Hier werden 51 spoorwagens aange voerd, aan de veiling van den Noordermarktbond ruim 110, waaruit volgt, dat „om de Noord" heel wat meer roode kool zit, dan in het meer zuidelijk deel dezer tuin bouwstreek Zaterdag werden te Noordscharwoude niet mjnder dan 28 spoorwagens roode kool aangevoerd. Niet temin was de prijs weinig lager dan den vorigen dag. Tegen de verwachting in gaan de prijzen der gele kool niet naar boven, integendeel ze worden eerst lager dan hooger. Vorige week werd meermalen meer dan f 10 betaald voor 3-ponds gele kool, van de beste kwaliteit, in de afgeloopen week was dit jammer genoeg niet het geval. Groote gele bracht ongeveer f 1 minder op dan verleden week, aan de veiling van den Ncordermartbond werd van f 6.307.20 gemaakt, aan die te Broek iets minder. Het mooiste kleingoed bracht aan de veiling le Noordscharwoude f 9—10 op, aan de Broeker veiling lagen'de maximum-prijzen tusschen f 8.709.70. Aan deze markt werden 57 spoorwagens aangevoerd, aan de an dere ruim 28. De meeste gele kool vindt men dus in het zuidelijk deel. kregen de houders van Deensche witte kool weer even hoop, dat de prijzen wat beter zouden worden( er werd er uit de hand verkocht voor f 4), al spoedig ging die in rook op. Maandag werd aan de velling te Noord scharwoude f 3.50 betaald voor de eerste soort van de meest gewenschte grootte, doch na dien dag werd het weer minder: Vrijdag kon als maximum-prijs slechte f 2.90 worden bedongen, Zaterdag zelfs niet meer dan f 2.60. Groote kool bracht sommige dagen f 2 op, doch in het laatste der week moest men zich met een daalder tevreden stellen. Bijzonder groot waren de aanvoeren van deze koolsoort. Aan de Broeker velling 82 spoorwa gens, aan die te Noordscharwoude 164 spoorwagens. Het is te verwachten, dat de volgende weken de aanvoeren niet minder zullen zijn, daar de voorraden van deze koolsoort nog bijzonder groot zijn. Loopt het weer niet wat mee, en komt er geen bijzondere vraag uit het bui tenland, dan is de kans groot, dat er eerder een prijs daling dan een stijging zal intreden. Mogen de uienprijzen een kleinigheid hooger zijn, dan enkele weken terug, ze blijven in ieder opzicht een be spotting van den kostprijs. Voor gewone uien werd van f 1.301.80 betaald, afgezien van kleine fracties, daar boven of beneden. Drielingen werden verkocht voor f 0.701.20 en voor grove uien kon f 1.602.30 worden ge maakt. De totaal-aanvoer aan beide veilingen beliep 15 spoorwagens. Evenmin wil het nog maar vlotten met den prijs der peen: f 0.901.60 voor 100 Kg. groote, f 0.600.80 voor 100 Kg. kleine. De prijs is niet te hoog voor veevoeder. Bieten brachten f 0.701.60 per 100 Kg. op. Voor de nog aangevoerde spruitjes werd f 18 per 100 Kg. betaald. Door een abuis bij het opmaken van den vorm is een klein gedeelte van het verslag uitgevallen. Achter wat de heer Van Splunter heeft gezegd, 3e blad (achterzijde) bovenaan 3e kolom, 2e regel, in te voegen: Nadat de heer Trapman er op heeft gewezen dat in het adres elk motief ontbreekt en vraagt of een der drie hoofdingelanden, die het adres ook onderteekend hebben, het niet willen toelichten, zegt de heer K. Breebaart Dz., dat hij reeds verleden jaar in de ver gadering van Hoofdingelanden het voorstel heeft gedaan en toen heeft het Dag Bestuur beloofd een onderzoek in te steMen naar de verandering van het reglement van waterschappen. Meer motieven gelden er voor spr. niet, dan dat er weinig keus meer is bij het benoemen van hoofdingelanden en dat de belan gen van den polder voor verschillende huurders even belangrijk zijn als voor de eigenaren. Het lijkt spr. daarom gewenscht dat zij als gevolmachtigden in de vergaderingen van stemgerechtigden voor hunne be langen kunnen opkomen. Van een beleediging je gens het tegenwoordige bestuur is geen sprake. Daarna volgt: De heer Trapman verschilt, enz. enz. 'n ZOMERZOTHEID. Opvoering van V.V.V. in het Noordhol- Iandsch Koffiehuis. Zondagavond heeft de Schager Tooneelvereeniging V.V.V. het moderne blijspel ,,'n Zomerzotheid" door Dom de Gruyter, naar een roman van Ciccy van Marxvelöt, in het Noordhollandsch Koffiehuis opgevoerd. De titel zegt reeds, dat het zomer is, wanneer dit stuk speelt en „zot" was het ook, waarmee al het eerste complimentje aan de spelers is toegezwaaid. Het was een zomersch tooneel toen het scherm op ging. Een viertal meisjes-studenten aan het pic-nlccen in een bosch, waarbij heel gezellige kibbelpartijtjes afwisselden met echte moderne gewichtig doenerij in bakvischstijl, waarin denkbeeldige hartsge heimen en de zucht naar een avontuurlijke ontmoeting een niet geringe rol spelen. Alsof hun bede verhoord wordt, komt deze ontmoeting plotseling, in den vorm van een jongeman in autokleeding, die pech met zijn auto heeft en den weg komt vragen naar een garage. Nog onder den indruk van een „geheim", dat een der meisjes daar juist heeft meegedeeld, namelijk dat In 't huis „Zonnewende" Jonkheer Padt van Heyendaal met een viertal vrienden allen studenten zijn intrek heeft genomen, wordt hem den weg gewezen. Later zal blijken, dat de jongeman de jonker in hoogst eigen persoon was, die het laatste deel van het ge sprek, zonder dat te willen, heeft afgeluisterd en ge hoord heeft, hoe juffrouw Ella Heuveling, die een bij zondere aanleg voor romantiek schijnt te hebben en zich danig „voelt", haar geheim aan de anderen meedeelde. Daarbij liet zij duidelijk blijken, dat „zij" al heel weinig ophad met menschen van eenvoudigen kom-af, iets waarover ze speciaal met Erica Wendelaer, bijgenaamd „Pit", een kittig ding, nogal eens in heftige botsing komt. Wanneer we eerst het verloop van het stuk afhande len, dan komen we vervolgens aan het tweede tafereel (er zijn er zeven) dat ons verplaatst in den huize „Zonnewende", waar tante Melle pension heeft verschaft aan de genoemde heeren studenten. Hier is het, dat het complot wordt gesmeed, welk complot verder het ge- heele stuk beheerscht. Namelijk, de jonkheer Padt van Heyendaal, die tusschen twee haakjes aan zijn jonkers- titel al heel weinig waarde hecht, komt thuis en vertelt van zijn ontmoeting Vol verachting voor het kinder achtige meisjes-gedoe wordt het plan opgemaakt om die „schepsels" eens een reuze-poets te bakken. De eigen lijke jonker zal niet me^ voor jonker spelen (de meis- „In die pijp vanjou schuilt tooverkracht. Telkens als jij een pijp rookt, voel ik mij opgewekt en vroolijk." „Dat ligt niet aan mijn pijp, maar aan de tabak,die ik rook. 't Is Koop jij ook maar een pijp, stop die met Ster-tabak en jouw rooken brengt an deren onder de bekoring." jes hebben hem immers gezien en weten dat hij de chauffeur is van den jonker!) dus moet een van vrienden daarvoor doorgaan. Het lot trekt Gerrit Jan Loots, een verwaten jongeman, met hoogdravende ideeën en daarom zoo'n beetje de souffre-douleur van het club je, de man dus, die de klappen krijgt. Welnu, in zijn rol van jonker zal hij daarvan volop te gonieten krijgen. Er komt dien middag een geweldige onweersbui op zetten en het toeval wil, dat de meisjes bij tante Melie onderdak komen vragen. De kennismaking is hiermee voorgoed gesloten, die weldra door tallooze wederzijd- sche afspraken, waaruit de dolste verwikkelingen voort komen, wordt gevolgd. Het gaat er echt studentiekoos toe. De „Zonnewende" is „vol" van de „Burcht" en de „Burcht" is „vol" van de „Zonnewende". Vooral Gerrit Jan (de pseudo-jonker) heeft het zwaar te pakken; van wie van de meisjes weet hij nog niet,maar de romantische Ella Heuveling zorgt in haar verwatenheid en zelfinge nomenheid, er wel voor, dat de jonker aan haar de meeste aandacht besteedt en zij het tenslotte klaarspeelt dat z ij zich met hem verloofd. De ontknooping komt met het einde van de vacantie. Juffrouw Ella is hevig verontwaardigd, wanneer ze hoort, dat de uitverkorene haars harten slechts de zoon van eenvoudige boerenmenschen is en Pit tenslotte met den eigenlijken jonker gaat strijken, voor wlen Pit ook als de chauffeur al „diepere gevoelens" heeft gekoesterd. Het spel was vol handeling en leven, alles liep vlot van stapel, los en ongedwongen. De hoofdrol was wel de rol van Gerrit Jan (de pseudo-jonker) die op uitnemende wijze door den heer Böttger werd vertolkt. Diens spel was vele malen su bliem, vooral als men in aanmerking neemt dat het hcir een dilettant was die zulk superieur spel gaf, en behou dens een enkele maal, toen hij zich tot den souffleur wendde met een: „Wat zegt ge?" werd er alles met een gemakkelijkheid „uitgegooid" die men bij een eerste op voering eigenlijk niet kan verwachten. Geheel aan zijn spel hadden zich aangepast mej. A. Boontjes als Pit en mej. S. Watertor als Ella Heuveling. Mevr. Buiskool Smit en Mej. E. Igesz als de beide andere meisjes-stu denten alsmede mej. N. Leguit als tante Melie, waren zóó zeker in hun rollen, dat zich zoo goed als geen en kel storend hiaat voordeed. We hebben de dames eerst genoemd, maar in één adem hiermee dienen we de an dere heeren W. D. Niestadt, C. D. Schraalz, J. Schla- milch en H. de Nijs te noemen. Allen hebben er hard toe meegewerkt om het tot een zóór goed geslaagd ge heel te brengen, waarbij de regie van Mevr. Joh. van der VeenWilson hun zeer zeker goede diensten zal hebben bewezen. Alle hulde daarvoor. Tenslotte moeten we nog opmerken dat het publjek op het programma beleefd verzocht was met het oog op de groote tooneelveranderingen tusschen de verschillen de tafereelen, de pauzes een weinig te billijken. Welnu, dat heeft het gedaan. Niet alleen weinig, maar zelfs veel moest men hier billijken. Gelukkig dat het uit muntende strijkje er voor zorgde, dat een al te lang durig gestaar naar het dichte scherm niet in verveling veranderde. Aan „de muziek" dan ook het laatste woord van hulde. DE STILLE OMGANG. Aan den stillen omgang, die jaarijlks te Amster dam plaats vinden, werd dit jaar in den nacht van Zaterdag cn Zondag door een veertigtal Roomsch- Katholiekcn uit onze gemeente deelgenomen. De stille omgang werd dit jaar ook weer op twee achtereen volgende Zaterdagnachten gehouden. SCEOOLNIEUWS. Behalve de Zaterdag genoemde leerlingen onzer O. L. S. is ook als leerling L. in 't Veld tot de am bachtsschool te Alkmaar toegelaten. De verkoop van briefkaarten voor hei lfel<len-ter-zeegedenkteeken bracht aaü onze O. L, S. f 8.33 op. Mogen wij eens een prcefwasch bij U laten halen? Dan knnt U zich zelf een oordeel vormen. -> ONGELUK. Onze plaatsgenoot, de heer B., verstuikte hij het voetballen Zondag jl. alhier zoo erg zijn voet. door een misstap, dat hij wel een veertien dagen zijn wo ning niet kan verlaten. Hij is onder geneeskundige behandeling. RAAD SCHAGEN. Vergadering op Vrijdag 28 Maart 1930, des namid dags te kwart voor zeven uur. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: Ged. Staten, verdaging beslissing begrooting '30. Idem, goedkeuring plaats O L. School. Tdem, goedkeuring wijziging begrooting 1929. Idem, goedkeuring aankoop land H Raven. Irlern, goedkeuring wijziging uitbreidingsplan. Idem, goedkeuring besluit stichting Zaterdag- avondmarkt. Bestuur Stichting Landarbeiderswet, verslag met' balans, verlies- en winstrekening Minister van Financiën, niet-inwilliging aan vrage voorschot Landarbeiderswet; Muziektuincommissie. verslag en rekening 1929. Directie Ned. Spoorwegen, verhuur terrein aan de firma Berends en Co Hoofdingenieur-Directeur Provincialen Water staat, invloed teerbehandeling op beplanting langs de wegen. Proces-verbaal kasopname dd. 13 Maart 1930. Verificatie, kasopname en jaarstukken Eiervei- ling. Inspecteur Directe Belastingen, 2e Afdecling, huur te bouwen Ontvangerskantoor. iBegrooting kosten van bestrating Thorbecke- straat. Adres bewoners Tolke om straatverlichting. Adres bewoners Grootewal om aansluiting aan Waterleidingnet. Verzoek N.V.B. om een wisselprijs voor school- voetbal. 3. Voorstel tot aansluiting van Lagedijk aan het Watrleidingnet. 4. Voorstel tot wijziging van het stroomtarief voor de klein-industrie. 5. Voorstel tot aanvulling van de Algemeene Po litieverordening. 6. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen. 7. Voorstel tot onteigening van het perceel van L. J. Hoogland. 8. Benoeming onderwijzer 0. L. School. 9. Benoeming Lid v. d. Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 10. Voorstel tot verbetering van den bliksemafleider van den gemeentetoren. 11. Voorstel met betrekking tot de onteigening van een deel van het perceel, Sectie E nr. 283, Berk houwer. Schagen, 22 Maart 1930. D eBurgemeester, J. CORNELISSEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken bekend, dat op 1 Mei a.s. toelating van nieuwe leer lingen tot de openbare lagere school en de bewaar school zal plaats hebben. Aangifte moet geschieden door ouders of verzor gers van kin-deren vóór 13 April a.s. bij de Hoofden der scholen, bij voorkeur des namiddags tusscheh 3*4 en 4 uur. Overlegging van het trouwboekje der ouders is ge wenscht. Schagen, 24 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen breji- gen ter kennis van belanghebbenden, dat de toela ting van leerlingen op de U.L.O. school zal geschie den op 1 Mei a.s. De aangifte zal moeten geschieden bij het Hoofd der School, den heer C. W. Deenik, vóór 20 April a s. Schoolboeken en leermiddelen worden door dé ge meente gratis verstrekt. Schagen, 24 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. DINSDAG 25 MAART 1930. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 7% uur. Bijeenkomst,

Schager Courant | 1930 | | pagina 1