L u c u 11 u s-M aal. Te veel tarwe. EEN FRAAIE PREMIE gratis voor onze abonné's m- Een doos Fenix=Bonbons Een doos Haagsche Hopjes dezer van dat bedrijf van het Hoofd van het bijkantoor Schagen gegevens zijn ontvangen nopens de in tweede instantie gevraagde uitbreidingen van het buizennet der waterleiding. Zie overzicht hieronder. Uit dit overzicht blijkt, dat deze uitbreidingen een jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas zouden vorde ren van f 2812.46; de bijdrage voor de aanvankelijk ge vraagde uitbreidingen wordt geschat op f 1370.46 zoodat in totaal gevorderd zou worden een bedrag van f 4182.92 per jaar. Een jaarlijks terugkeerende uitgaaf tot dit bedrag komt ons te bezwaarlijk voor, zoodat wij geen vrijheid kunnen vinden zonder meer machtiging te vragen alle hierbedoelde uitbreidingen te bevorderen. Het wil ons voorkomen, dat door de betrokkenen moet worden ge toond, dat zij het genot van waterleiding op zoodanigen prijs stellen, dat zij zich willen verplichten tot het af sluiten van abonnementen tot hooger bedragen dan die gebaseerd op de gewone tarieven van het waterleiding bedrijf. Wlij zouden ons daarom met di belanghebbenden in verbinding willen stellen en hen willen uitnoodlgen tot het bijbetalen van een zoodanig bedrag als door ons in verband met het belang hetwelk ieder daarbij geacht wordt te "hebben, redelijk wordt geacht. Ten einde de totstandkoming van de verschillende uit breidingen te bespoedigen stellen wij u voor ons college thans reeds te machtigen tot het afleggen van de ver klaringen als door het Provinciaal Waterleidingbedrijf gevorderd, voor die gedeelten der gemeente, waarvoor naar ons oordeel van de belanghebbenden een voldoend blijk van belangstelling zal zijn gegeven door hunne be reidverklaring tot het afsluiten van verhoogde abonne menten, met dien verstande dat van alle uitbreidingen te zamen ten minste 60 pet zal moeten zijn gedekt De kosten van alle uitbreidingen tezamen (le en 2e aanvra ge) worden geraamd op f 185820 ,en de opbrengst van watergelden naar de geldende tarieven op f 8784, zoodat daarmede gedekt wordt 10 keer f 8784 is f 87840, over eenkomende met f 47.2 pet., waaruit blijkt, dat belang hebbenden nog beduidende toezeggingen moeten doen om tot 60 pet te komen. Wij moeten dan ook nu reeds op merken. dat het niet mogelijk zal zijn alle uitbreidingen, welke genoemd zijn, tot stand te brengen. Die, welke slechts gedekt zijn tot een beduidend lager percentage dan 60 zullen moeten worden afgevoerd. De aangevraagde uitbreidingen betreffen: k. Nieuwe Meerweg; 1. Meerweg; m. Krommetocht; n. Kleiweg; o. Boermansweg en gedeelte Middenweg; p. Veerweg; r. Kneesweg; s. Lotweg; t Schorweg (van Koningsweg tot N. Molenvaartsweg). Totale lengte 23525 meter, kosten f 104910, aansluitin gen 179, opbrengst abonnementsgelden f 4270, waarvan door abonnementen gedekt 40.7 pet., terwijl de Jaarlijk sche bijdrage door de provincie bedraagt f 1468.74, en voor de gemeente f 2812.46. VAN EWIJCKSLUIS. Zondagmorgen hield de vereeniging „Visschersbe- langen" eene ledenvergadering in het lokaal van den heer Chr. Hoogmoed. Nadat de voorzitter, de heer K. Keuris Azn., de vergadering had geopend, er daarbij op wijzende, dat thans voor de visschers zéér belangrijke aangele genheden aan de orde zijn, gaat spr. over tot het geven eener uiteenzetting van de bemoeiingen der vereeniging sinds de laatstgehouden vergadering. Spr, zal daarbij niet uitvoerig zijn, daar de leden uit het verslag der vergadering van de Visschersver- eeniging „D.E.T.V." te Wieringen, vorige week ge houden, al reeds heel wat bekend kan zijn. Toch dient hij op enkele gedeelten hiervan terug te ko men. Zooals dan reeds bekend is, is vorig najaar in December uit de vier Visschersvereenigingen rond om de Wieringermeer eene commissie gevormd, wel ke stappen zou doen, om uitsluitend aan de leden van deze Vereeniging het recht tot uitoeefening der visscherij in bedoelden meer te doen toekomen, welk recht dan tegen een zoo gering mogelijk be drag diende te worden verleend. De hier bedoelde commissie bestond uit de heeren L Wigbout te Wie- ringen, J. J. Engel te Kolhorn, P. Gorter te Medem- blik en spreker zelve. Spr. heeft zich daarop namens deze commissie direct in verbinding gesteld met den heer B. Demmer, voorzitter van het Centraal Comité van Zuiderzeevisschers, teneinde diens steun en medewerking te verkrijgen bij de te voeren actie. Naar aanleiding daarvan is later ten huize van den heer Demmes een plan opgemaakt, langs welker lij nen zou worden gewerkt. Een audiëntie is aange vraagd, welke op 8 Januari werd toegestaan. Ook bij deze audiëntie was de heer Demmer tegenwoordig, evenals bij een voorafgaand bezoek aan het Hoofd der afdeeling Visscherijen aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, den heer Brou wer. De heer Brouwer, die de actie door de geza menlijke vereenigingen gevoerd, zeer gerechtvaardigd vind, zegde alle medewerking toe en adviseerde in denzelfden geest, als door spr. steeds is voorgesteld, nl. dat de deputatie zich óók in verbinding zou stel len met de afdeeling Domeinen van het Departement van Financiën Na het onderhoud met den Minister van Waterstaat, bij wien een schriftelijk resumé van de wenschen der samenwerkende vereenigingen werd achtegelaten, hebben de vier vertegenwoordigers der vereenigingen, waar zulks dienzelfden dag nog mogelijk bleek, dan ook een onderhoud gevraagd aan de reeds genoemde afdeeling Domeinen. De heer Demmer was wegens huiselijke omstandigheden ver hinderd, ook dit onderhoud nog mee te maken. Op Domeinen werd de deputatie ontvangen door den heer Den Herder, terwijl later ook de heer Esraeijer daarbij tegenwoordig was. Ook deze heeren bleken voor de bedoelingen der deputatie wel oor te hebben en rieden ons dan ook aan, ook aan hunne afdee ling nog eens eene schriftelijke uiteenzetting van het, gevraagde te geven. Wanneer de visschers in orde en eendracht wenschten samen te werken, werd eene gunstige beslissing in uitzicht gesteld. Spr. heeft later ook deze schriftelijke uiteenzetting gege ven, waarna in het begin van Februari de Ontvan ger van Registratie en Domeinen te Den Helder de hesturen der vereenigingen bij zich heeft ontboden, teneinde zoo mogelijk tot overeenstemming te ko men inzake de a.s. verpachting der Wieringermeer. Deze overeenstemming werd bereikt en zooals reeds bekend kan zijn, werd de pachtsom daarbij op f200 gesteld, wat, gezien de hooge bedragen, die men van andere zijde hiervoor wenschte te bieden, er wel op EERVOLLE OPDRACHT! (Passine Show). Bediende (van wereldberoemd beeld houwer) Mevrouw van hiernaast vraagt, of ti misschien een half uurtje tijd hebt om een sneeuwpop voor haar kleinen jongen te maken. DE ZUINIGE SCHOT. (Weekly Telegraph). Schot: Vijf cent is te duur voor die muizenval. Bovendien moet ik er eentje hebben, die de muis doodt, voor dat zij aan het spek is geweest. wijst, dat het ons in dit geval aan medewerking van Regeeringszijde niet heeft ontbroken. Inmiddels is het hier bedoelde pachtcontract dat geldt tot het oogen- blik waarop het voorloopig normale waterpeil in de Wieringermeer zal zijn bereikt, doch uiterlijk tot 1 Octobor a.s., door de Regeering goedgekeurd, terwijl dit heden voor veertien dagen in eene te Schagen ge houden vergadering van de besturen der vier samen werkende vereenigingen is geteekend in den vorm, zooals in het reeds eerder genoemde verslag der vergadering van de Visscherijvereeniging „D.E.T.V." is te lezen. Natuurlijk is daarbij niet nagelaten, waar de besturen zulks noodig oordeelden, nog op wijzi gingen in het contract, welke men gewenscht achtte, te wijzen. Gezien den korten tijd, welke nog restte, vóór de pachttermijn in zou gaan (1 April), meende men echter met de onderteekening niet te mogen wachten Dezer dagen is echter nog eene wijziging in het contract toegezegd, waarbij wordt vastgesteld, dat slechts zij rechthebbenden op het vischrecht zijn, die bij de onderteekening van het contract tevens waren omwonenden der Wieringermeer. Hiermede is dus de vraag, of visschers welke zich van elders naar de om de Wieringermeer gelegen plaatsen met terwoon verplaatsen, als rechthebbenden dienen te worden toegelaten, in ontkennenden zin beantwoord. Spr. voegt hier nog aan toe, dat hij in de voor-vo rige week nog eens bij den ontvanger is opgeroepen, met de bedoeling te spreken over eventueele verpach ting van het Amstelmeer. Ook aan de Vereeniging „D.E.T.V." te Wieringen was een dergelijk schrijven gericht, dat echter, door bijzondere omstandigheden te laat zijn doel bereikte. Spr. heeft echter aan deze oproeping gevolg gegeven, niet om te pachten, doch meer om te trachten eene zoodanige verpachting te gen te gaan, wijl hem bekend is, dat van de zijde der afdeeling Visscherijen de bedoeling voorzit, het Amstelmeer tot een proef-meer te maken voor de eventueele zoetwatervisscherij in de af te sluiten Zuiderzee, waarbij dan de visschers van West-Wie- ringen en Van Ewijcksluis worden geacht voor de visscherij van bedoeld Amstelmeer in de allereerste plaats in aanmerking te komen. Het resultaat van het gevoerde onderhoud is geweest, dat verpachting voorloopig achterwege blijft en spr. heeft zich, even als de heer Ontvanger van Registratie en Domeinen nog eens schriftelijk in verbinding gesteld met het Hoofd der afdeeling Visscherijen. Voorzoover spr. betreft, is dit voornamelijk gegaan, teneinde, wan neer zulks onverhoopt noodig mocht blijken, aan te dringen op het tegengaan van verdere plannen tot verpachting. Naar aanleiding van deze uiteenzetting en na voor lezing van het contract, worden nog verschillende vragen gesteld en beantwoord. In het algemeen blijkt men zich wel met het contract te kunnen vereeni gen, al blijven er wel enkele grieven over. Als voor naamste grief mag wel worden genoemd, dat vis schers, die zich om het vevreenigingsleven nooit heb ben bekommertd, thans als gelijkberechtigden gelden, wanneer zij zich alsnog bij de bestaande vereenigin gen aansluiten. De heer P. Kooij Czn., Nieoiwesluis, stelt tenslotte voor toch een datum vast te stellen tot welke der gelijke personen uiterlijk het recht zullen bezitten, zich als lid en dus tevens als rechthebbende op te goven. Spr. zou daarvoor uiterlijk 1 Mei a.s. als datum willen zien gesteld. Waor ook het bestuur hiervan de redelijkheid inziet, wordt besloten, op eene nader te houden vergadering der gezamenlijke besturen, deze vraag aan de orde te stellen. Op die vergadering zullen tevens nog andere te nemen maatregelen wor den besproken. Alvorens men overgaat tot de vraag, wie voor eene vergunning tot bevissching der Wieringer Meer in aanmerking wenscht te komen, worden nu eerst be handeld de ingekomen verzoeken tot toetreding. In gekomen zijn drie aanvragen, waarvan twee worden ingewilligd, terwijl aan den derde zal worden mede gedeeld, dat hij dient aan te toonen belanghebbende in den zin der Zuiderzeesteunwet te zijn. Overgaande tot het inschrijven van gegadigden voor eene vergunning als bovenbedoeld, geven zich hier voor 17 personen op. De thans loopende vergunningen tot bevissching der Wieringer Meer, welke door het per 1 April in gaan van het gesloten pachtcontract, uiteraard ko men te vervallen, worden daarna door hen, die eene zoodanige vergunning bezaten, ingeleverd. Ook bij de rondvraag worden nog enkele vragen, in verband met de besproken inpachting gesteld en beantwoord, waarna de voorzitter, onder dank voor dc aangenaam gevoerde besprekingen, de vergadering sluit. Kort verhaal Oorspronkelijke Novelle door CARLA SIMONS. (Nadruk verboden). Eiken dag precies om zes uur, kwam de man van de volksgaarkeuken. In den zomer, als het raam wijd open stond, kon Je de wielen hooren piepen zoodra de kar het stille straatje werd ingezwenkt. Voor de deur bleef het geluld stil, Je herkende het openklappen van de overdekte kar. dan het gerinkel, waarmee, bij het ijzeren hengsel, de bus werd opgetild en even daarna belde de man van den bezorgdienst De zes gevaarlijke steile trappen was ze in een oog wenk af; ze nam de bus aan, na een haastig; goeden avond, en nog vóór de eerste overloop hoorde ze. hoe weer de kar werd dichtgeklapt en wiel-knarsend het straatje uitgeduwd. Een half jaar bijna duurde dit. Voor de twee op de hoogste verdieping was, in hun eentonlg-armoeds-leventje, dit het evenement, het oogen blik van den dag, als. zoodra de klok zes uur sloeg, de etensbus werd thuisbezorgd van de volksgaarkeuken. Ze hadden lang en breed berekend of het er wel nf kon, of die dagclijksche warme maaltijd niet een al tc grooie uitgaaf was voor hun moeilijk verdiend geld; hij de man, reclameteekenaar voor wat winkelzaakjes uit de buurt, zij, de vrouw, nog jong. maar moe al en ver lept peuter naaiwerk thuis afwerkend voor een druk magazijn. Ze sloegen zioh met moeite door hun leventje, ze droegen er de stempel van; ze waren zelf kleurloos, vaal, armoedig. En dit was wel de gebeurtenis, eiken dag opnieuw bracht het een spanning met zich mee; het openmaken van de bus en de nieuwsgierige verwachting naar de dagelijksche portie. Dezen avond wachtten ze vooral in ongekende zenuw achtigheid. Het was de dag na Nieuwjaar. Iets van de roezige feestdrukte van de laatste weken hing nog in het kale kamertje. Ze hadden het gevoel, of er ook voor hen iets ging gebeuren, zooals de meest eenzamen in stilte ook iets voor zich verwachten, bij eiken bellen- druk op Sinterklaasavond. Op den houten tafel wees de rinkelwekiker bij halfzeven. Ze hadden honger. De etensbus was nog niet gebracht. Ze keken elkaar aan, verontrust door dit ongewone. Ze beluisterden, adem-stil, de geluiden uit 't straatje. Ze schoven de vitrage weg, maar in de mistige donkerte was er niets te onderscheiden. En die ontstellende gebeurtenis bracht een voorgevoel van een verrassing met zich mee; ze wisten niet waar om, ze hadden belde de gewaarwording of ze stonden voor iets bijzonders, Iets ongewoons, iets aangenaams. Ze wachtten. De spanning groeide tot benauwenis. Ze hadden geen honger meer, de bus werd niet gebracht. Eindelijk, om zeven uur, rinkelde de bel. In het flaxi- we licht van de lantaarn, voor de deur herkende d? vrouw den bezorger niet; de man scheen nieuw in dienst; hij mompelde Iets van „verkeerd adres" en „nieuwe straat" maar ze luisterde er niet naar, ze was de trap pen op, droeg de bus voorzichtig en toch triomfantelijk of ze haar veroverd had. Boven, in de kamer, zagen ze direct; het was niet als altijd. De bus was grootèr, zwaarder ook, ze dacht het al te voelen de bus was hooger dan gewoonlijk, met vijf schuifjes op elkaar voor vijf verschillende gerechten. Ze aarzelden. Ze raak ten er niet aan. De honger kwam terug. Verradelijk op de houten tafel stond de bus, hoog, verleidelijk, geheim zinnig als een surprise. De man zei voorzichtig: Het zal een vergissing zijn. Dit Is niet voor ons. En ze overlegden dat de bus ver keerd bezorgd, dat ze teruggehaald zou worden maar het was al te laat, al kwart na' zevenen, misschien was dit over, kon het niet gewoonte zijn, dat met Nieuwjaar Iets extra's werd gebracht aan de vaste klanten? En op het laatst bezweken ze. Het voorgevoel had niet bedrogen. In de vakjes prijkte de maaltijd, ko ninklijk, overdadig. In plaats van het slecht-bereide eten lokten er de fees telijke spijzen: soep en groenten en vleesch en kip, twee stukken taart en iets dat op rijst met vruchten leek. En, na de eerste aarzeling, schrokten ze nu gulzig, stilden de gewetensvraag met het kostelijke eten, met de lauwe, zoete rijst, met de groote stukken taart. En daarna bleven ze verzadigd zitten, met een gevoel van verteedering. met een kostelijk en rijk gevoel, en ze wenden makkelijk aan de geruststellende gedachte of het was ter eere van het Nieuwejaar, dat de keuken extra rondzond; of het was staan gebleven in de kar; daarom was de man zoo laat, had zich eerst vergist, bracht hun maar wat er over was, waarom mocht een arm mensch nu ook eens niet een buitenkansje heb ben? En ze bleven vergenoegd; de man stopte versch zijn pijp, de vrouw pruts-scharrelde wat rond in het afge sloten hokje, zette thee, daaraan hadden ze behoefte na dien maaltijd-van-verrassing, na dat feestelijk eten, dat cadeau kwam in hun dagelijksch, armzalig leventje. Maar het was geen acht uur nog, of er werd gescheld, driftig, ruw, kwaadaardig. Ze schrikten er van op. Ze keken zonder het te wil len, naar de leeggeschraapte borden, naar de afgekloven beenen, naar de resten van dat onverwacht lucullus-maal. Bij den tweeden bellenruk pas slofte aarzelend de man de kamer uit; bij de trapdeur luisterde de vrouw, met bonzend hart. Van beneden ruziede een stem, een antwoord kwam scheldend terug; de ander vloekte heesoh, riep, naar boven, driftige scheldwoorden. Doodvreters, vuile op lichters! Terug mijn- bus! Op de trap stommelden de buren, deuren gingen open. Even later kwam de man weer boven. Ze komen de bus weer terug halen. Ze zei geschrokken: Heere-jé, wat moeten we nou doen? Inderhaast schoof ze de leeggegeten vakjes op hun plaats, ze dacht hardop: Het is ons niet gegund. Ze had wel kunnen huilen om dien tegenslag en ze wou niet zien hoe de man, uit het sigarenkistje in de kast, de zuinlg-aan gespaarde guldens zocht, om bene den bij te passen. m. Van 1925 af gaan de tarwe-prijzen geregeld omlaag en sinds den zomer van het vorig jaar is de daling zelfs heel sterk, om niet te zeggen catastrofaal. Terwijl de opbrengst voor den boer in 1925 dicht bij de f 14 was per 100 Kg., maakt hij nu niet meer dan om streeks f 8. Daar is geen werken tegen! Natuurlijk blijft het niet bij een daling der tarwe- prijzen. Alle akkerproducten doen er aan mee en wie als bouwboer nog op dezelfde lasten zit als 5 jaar gels den, kan de eindjes onmogelijk aan elkander knoopen, tenzij hij op andere wijze van buitenkansjes profiteert Nu zijn die niet geheel uitgebleven. Vooral in 1929 was de oogst buitengewoon overvloedig, zoodat, ondanks de lagere prijzen, de uitkomsten der exploitatie niet zoo erg bij die van 1925 ten achter blijven, als men op grond van het prijsverschil zou verwachten. Er is nog een omstandigheid, die de nadeelen van den tarwe-crisis voor ons land tempert, zóó zelfs, dat Neder land vergeleken met anderen landen ,nog in een gunsti ge positie verkeert. De bekende heer L. H. Mansholt, lid van Gedeputeer de Staten voor Groningen, zegt het in Het Volk aldus: „De veeteelt neemt hier een groote plaats in; de da ling in de prijzen der vee teel tproducten was tot nu toe op geen stukken na zoo groot als bij de akkerbouwpro ducten. Vele groenlandsbedrijven rendeeren derhalve nog, mede omdat ze profiteeren van goedkoope voedermid- delprijzen. Het feit, dat er 1% millioen hectaren blijvende graslanden in ons land zijn tegenover bijna 900.000 hec taren akkerland, maakt dat Nederland door de landbouw crisis niet zóó scherp wordt getroffen, tot nu toe, als el ders wet het geval is. Toch ziet de toekomst bij bestendiging van de tegen woordige graanprijzen er voor een groot deel der Neder- landsche boeren donker, zelfs hopeloos uit. Duizenden boeren wordt het bestaan onmogelijk gemaakt en ze loo- pen rond met wanhoop in het hart." Natuurlijk ondervinden ook de landarbeiders de „ze geningen" van den overvloed en er schulit geen over drijving in, als men spreekt over den nood in dc bouw- streken. Zooals reeds uit ons Kamerverslag is gebleken, heeft die nood weerklank gevonden in de Tweede Kamer. Er is uitvoerig over gesproken, doch uitzicht op redding brachten die discussies niet. De heer Van den Heuvel, die interpelleerde, kwam er rond voor uit, dat hij protectie wilde. Een merk waardig geval: terwijl zijn partijvoorzitter te Genève vocht als een leeuw om althans de zekerheid te schep pen, dat de onzalige tarief muren niet nog hooger worden opgetrokken, verdedigt de heer Van den Heuvel dwars daartegen in bescherming. Natuurlijk Is daarmee wat te bereiken. Als de tarwe- prijs op de vrije markt f 8 de 100 K.G. is, kan die door het heffen van graanrechten wel opgevoerd worden tot Aan de eerste 3000 nieuwe abonné's op HET NIEUWE MODEBLAD (30e jaargang), die zich met ingang van 1 April 1930 als abonné laten inschrijven voor minstens 2 kwartalen, zal een mooie premie gratis worden toege zonden en wel oi of fabrikaat der welbekende RADEMAKER's Koninklijke Cacao- en Chocoladefabrieken. HET NIEUWE MODEBLAD ia bij de Uitgevers dezer courant verkrijgbaar voor den prijs van f 1.25 per kwar- ?.al (6 nummers). Het geschenk wordt zoo spoedig mogelijk toegezon den, indien men aan de UITGEVERS DEZER COU RANT een abonnement besteld voor minstens 2 kwar talen. HET NIEUWE MODEBLAD is Nederland's populair ste en goedkoopste Modeblad. Verschijnt 2 maal per maand, telkens met 2 gratis knippatronenbladen. M o- dellen voor ELK KLEEDINGSTUK. Wij vestigen speciaal de aandacht op de zéér fraaie handwerken en op de kinderkleedlng, waaraan in elke aflevering minstens 4 bladzijden worden gewijd. Men abonneere zich omgaand om een der eerste 3000 nieuwe inteekenaarsters te zijn. Degenen, die daartoe niet behooren, ontvangen een fraai verhaal in boekvorm. a t 12, f 13, Alle broodeters in Nederland betalen dan die verhooging en de bouwboer is geholpen! Zoo is de eenvoudige theorie, doch het is de groote vraag of ze op gaat en of het middel niet erger is dan de kwaal. Zouden we het mishebben, indien we bewe ren, dat zulk een kunstmatige prijsopdrijving stellig uitloopt op voordeel voor de eigenaars van den grond, doch geen duurzaam profijt oplevert voor hen, die den grond bewerken? Het klinkt zoo onschuldig: het brood wordt maar enkele centen duurder! Inderdaad: per brood gerekend gaat het maar om enkele centen en voor hen die geld genoeg hebben of verdienen, is daar gemakkelijk over heen te komen. In de groote meerderheid der gezinnen staat het echter anders. Daar weet men nu al nau welijks rond te komen en zijn tekorten alleen te vermij den door de uiterste soberheid, ook op zaken brood en melk bijv. waarop men eigenlijk niet zuinig zou moeten zijn. Voor deze gezinnen beteekent duurder brood een ramp, waartegen maar één middel denkbaar is: hooger loonen. Werkelijke winst brengen die echter niet: zij maken alleen mogelijk het handhaven van het oude, reeds te lage levenspeil, terwijl het lang niet zeker is, dat ze zullen worden verkregen. Geen graanrechten dus, naar onze meening, maar wat dan? Ook in de Tweede Kamer is erkend, dat geen da delijk werkend middel beschikbaar is. Organisatie der productie over gansch de wereld kan uitkomst bren gen op den duur. Ook nog een ander middel, meent de heer Mans- holt. Hij berekent, dat de waarde van den oogst van 900.000 H.A. bouwland in 1925 bedroeg pl.ra. 400 mil- lien gulden. Bij gelijken oogst brengen deze landen naar 'de tegenwoordige prijzen 130 millioen min der op. Dit nadeel is voor de bewerkers van den grond, voor de pachters en de eigengeërfden van den leen aan den abnormaal goeden oogst van 1929 is het te danken, dat hun schade beneden dat bereken de bedrag is gebleven. Tobh is de daling hunner inkomsten grootcr dart zij kunnen dragen. Ons heele volk zou dat wel kun nen, zegt de heer Mansholt en uitgaande van den feitelijken toestand, welke algemeen als onhoudbaar wordt erkend, redeneert hij als volgt: „Wat zeggen ons deze feiten? Allereerst, dat het risico voor de gevolgen van wis selende prijzen der agrarische producten voor de mccrendeels niet-kapitaalkrachtige ondernemers veel te groot is geworden. Naarmate de intensiviteit, waarmee de landbouw wordt gedreven, is verhoogd, is ook vermeerderd het in bedrijven te steken kapi taal. Vele „eigen" boeren zuchten onder den last van geleend kapitaal; de pachters .doen het niet minder onder den druk van tot het uiterste opgedreven pachtsommen. Voor al deze ondernemers is het ri sico, verbonden aan een inzinking van eenigen duur in de prijzen der landbouwproducten, zooals wc die nu zien, niet te dragen; het beteekent voor hen een débacle, die niet zal nalaten, op geheel het maat schappelijk leven haar ongunstigen invloed tc doen gelden, gezwegen nog van dc ellende, die ze mee brengt voor dezen ondernemens zelf en hun gezin nen. Van een algemeene daling der landbouw voortbreng selen profiteert elke verbruiker, het zou dus vol komen logisch zijn en voor de hand liggen, indien de bevolking in zijn geheel ook droeg dc gevol gen van de wisselende prijzen, in plaats van alleen de groep van grootendeels niet-kapitaalkrachtige boe ren. Dit zal evenwel nimmer kunnen geschieden zoo lang de grond particulier eigendom blijft en ge ëxploiteerd wordt door de ondernemers om winst te maken. Een daling in de winst van 130 millioen gul den per jaar voor de boeren op deze akkerbouwbedrij ven, is door den duurzaam niet te dragen. Wèl is ze te dragen door de geheele bevolking van Nederland, to eer, omdat tegenover deze daling in bedrijfs- inkomsten staat: het gebruik van goedkooper brood, goedkoopere wollen stoffen, goedkoopere suiker enz. De eisch: socialisatie, ook van de landbouw-bedrij- ven, begint in het licht, of liever de schaduw, van de thans heerschende landbouwcrisis gezien van klimmende beteekenis te worden. Het zou onverantwoordelijk zijn, indien daarmee met de ruim 200.000 hectaren droogkomende Zuider- zee-gronden niet een begiti werd gemaakt." Ook wat de heer'Mansholt aanprijst, kan niet on middellijk helpen In veler oogen zal het ook dit te gen hebben, dat het crg-socialistisch klinkt. Bij slot van rekening komt het echter niet aan op een naam, op een etiket. De tijd, dat we daarvoor bang waren, is toch wel voorbij. Het gaat hierom: in den landbouw heerscht erger nood; die moet gelenigd worden en wat van nog grooter belang is: herhaling moet worden voorko men. Alleen om deze reden al is het noodzakelijk, is het plicht om elk aangeprezen middel te onderzoeken. Blijkt het ondeugdelijk, welnu, dan verwerpen we het. In het omgekeerde geval zullen we zeker zoo verstandig zijn, het te aanvaarden, en met de Engel- schen zeggen: What is in a name? Wat doet een naam er toe? Gaarne stellen wij het heele vraagstuk ter discus sie. Niet wie uitredding weet, is van beteekenis. maar wel dat er uitredding komt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10