SchagerCourant H Schoonmaak Vierde Blad. Gemengd Nieuws. Aanvaring op de Columbia-rivier. Ijsbergen op den Atlantische Oceaan. Daad van een waanzinnige vrouw. Een gevaarlijke moordenaar op vrije voeten. De Roomsche kerk en het fascisme. Mijnontploffing in Kentucky. Bloedige Zondag te Lens. Raadselachtige sterfgevallen te Berlijn. Negen personen verdronken. Italiaansch dorp door een sneeuwlawins bedolven. BEKENDMAKING. Toelating leerlingen U. L. 0. School. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Een radio-liefhebber. Zware brand te Arasterdam. Dinsdag 1 April 1930 73ste Jaargang. No. 8638 Botsing tusschen rivierschepen. Drie dooden., meer dan 20 zwaargewonden. Naar V.D. uit New-York verneemt, wordt uit den Amerikaanschen staat Oregon gemeld, dat Zondag op de Columbia-rivier twee riviervaartuigen, een stoombark en een plezier-stoomboot, met elkaar in botsing zijn ge komen. Een vrouw en twee mannen werden gedood en oneer dan twintig personen meerendeels zwaar gewond. Bij de botsing raakte de lichtinstallatie van beide sche pen defect, zoodat een groot aantal personen, die door den schok over boord werden geslingerd of tengevolge van de verwarring overboord sprongen, in de duisternis slechts met veel moeite konden worden gered. Er be staat nog geen zekerheid, dat het aantal dooden inder daad slechts 3 bedraagt, 't Kleinste der beide schepen is tengevolge van de botsing gezonken. Schip door de bergen ingesloten, zoodat het z\jn reis tydelyk moest staken. Het N.T.A. seinde gister uit Halifax: Het Cunardstoomschip „Alaunas", dat zich op weg van Londen naar New York bevindt, meldt draadloos, dat het Donderdag bij de Zuidpunt van de Groote Zandbank voor New-Foundland, die zich op de hoofdroute der Transatlantische schepen bevindt, de reis moest onder breken, daar het werd omringd door acht ijsbergen, die in hoefijzervorm geschikt lagen. Het schip meldt ver der, dat het 22 ijsbergen heeft ontmoet, die van New- Foundland op de groote scheepvaartroute op den At- lantischen Oceaan drijven. VLIEGTUIGEN ZONDER VLIEGER. De deskundigen van het Engelsche luchtministerie hebben geslaagde proeven genomen met een toestel, dat door een „mechanisch" vlieger bestuurd werd. Hij was aangebracht in een groot Super Napier-toestel met twee motoren, dat ecnige uren lang in de lucht bleef en van don grond af bestuurd werd. Er worden nu proeven gedaan met zulk een mechanisch vlieger op bomhardeer-vliegtuigen bij tochten overdag en b' nachts. De nieuwe inrichting is zoo volmaakt, dat men er de gevolgen van windstooten of „gaten in de lucht", waardoor „bumping" ontstaat, mee kan comgeeren. CLANDESTIENE UITVOER VAN KUNSTSCHATTEN UIT GRIEKENLAND. De politie heeft op het stoomschip Fridon beslag ge legd op vier kisten en een koffer, die oudheden van groote waarde bevatten, o.a. een standbeeld van een ephebe, zes Byzantijnsche schilderijen en drie ampho- ren, welke clandestien zouden worden uitgevoerd. Verdacht van deze poging tot clan dis tien en uitvoer zijn vier lieden in hechtenis genomen. TEGEN HET ENGELSCHE BESTUUR. Samenwerking tusschen Indische vorsten en nationalistische leiders tegen Enge land? V.D. verneemt uit Londen: Uit Delhi wordt gemeld, dat verscheidene vorsten van Indische staten, onder hen ook de machtige Ma- haradja van Patiala, besprekingen hebben gehad met de leiders der Indische nationalisten, met het doel, tot een gemeenschappelijk optreden te komen. Reeds zou men op zeer vele punten tot overeenstemming zijn gekomen en men zich wederzijds verplicht heb ben, gemeenschappelijk te ageeren voor de nationa listische eischen en tegen het Britsche bestuur. Vrouw schiet haar beide neefjes neer en daarna zichzelf. Wolff meldt uit Praag: Zondagavond verscheen op het politiebureau een vrouw, Maria Lips, die vertelde, dat haar twee kinderen door haar zuster in haar woning werden vastgehouden: deze had gedreigd, dat als de moeder de politie haalde zij de kinderen zou doodschieten. Niettemin ging de po litie naar het huls. Toen de agenten begonnen de deur open te breken, klonken inderdaad eenige schoten. Het bleek, dat de vrouw werkelijk de kinderen had neerge schoten. Blijkbaar in een aanval van plotselingen waan zin had tante haar beide neefjes willen dooden, waarna' zij zich zelf een kogel door het hoofd had gejaagd. De kinderen zijn in het ziekenhuis opgenomen, de moorde nares is daar gestorven. LOGICA. (Bulletin). Waar dient een tijd-bord voor, als de treinen er niet op loopen? Wel, hoe kan men zien, dat de trein te laat is, als er geen tijd-bord was?. EEN MUUR OMGEVALLEN. Vijf slachtoffers. Een R. T. A.-bcricht uit Duinkerken meldt, dat een wagen, deel uitmakende van een carnavals-optocht, te gen een muur is gereden, waardoor deze omviel. Een kind van twee jaar werd gedood, en vier personen werden ernstig gewond. Uit de Berlynscho gevangenis ontsnapt. ..Uit de gevangenis in de Lehrterstrasse te Berlijn is in den nacht van Zondag op Maandag de tot levens lange tuchthuisstraf veroordeelde moordneaar Goldbach ontsnapt tezamen met den koopman Sohröder, die we gens diefstal tot 14 maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. In den bewusten nacht was in de slaapzaal van de zwakzinnige gevangenen groote onrust ontstaan, door dat een der gevangenen hevige krampen kreeg. Terwijl het verplegend personeel bezig was de rust te herstellen, zijn Goldbach en Schröder uit hun cellen ontsnapt. De ijzeren tralies voor het venster waren verbogen; beiden waren er door gekropen. Van een vlak bijzijnd dak had den zij zich met een touw naar beneden laten glijden en zoo zijn zij ontkomen. HIJ K(?N 'T GEBHST DOEN. (Muskete.) Zing ons een lied. Ik durf niet voor al die menschen. 't Geeft niets. Zij luisteren toch niet. Best vereenigbaar. De Osservatore Romano het Vaticaansche orgaan be vat een officieuse mededeeling. waarin met voldoening verklaard wordt, dat de secretaris van de fascistische partij aan de provinciale overheden uitdrukkelijk onder het oog gebracht heeft, dat er niet de minste onvereenig- baarh eid bestaat tusschen het lidmaatschap van de ka tholieke actie en dat van de fascistische partij of van fascistische instellingen. Dit zal er, volgens het Vati caansche blad, toe meewerken om alle plaatselijke moei lijkheden uit den weg te ruimen. Inderdaad ligt de tijd, dat de katholieke actie door de fascisten met een scheel oog werd aangezien en dat de Roomschen zioh afvroegen hoelang hun laatste bolwerk het nog tegen den fascistischen weerzin zou volhouden, nog maar heel kort achter ons. Sinds de fascisten met veel gejuich de verdragen van het Lateraan hebben bin nengehaald, hebben zij zich al meermalen genoopt ge zien zich in hun actie, waardie met de Roomsche kerk in botsing dreigde te komen, te beperken. Deze „ver zoening" met de katholieke actie is er een nieuw bewijs van. Tien arbeiders opgesloten. Weinig hoop op redding. Naar V.D. uit Londen verneemt, heeft in de buurt van Kettle Island in den Amerikaanschen staat Ken tucky een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Ten gevolge van een ontploffing weden 10 mijnwerkers ingesloten. Nader wordt gemeld: Niettegenstaande de wanhopige pogingen van de reddingsbrigade is men er tot nu toe nog niet in ge slaagd zestien mijnwerkers te redden. Daar er in de mijn giftige gassen zijn, heeft men slechts weinig hoop om de ingesloten arbeiders le vend hoven te kunnen brengen. Botsing tusschen socialisten en commu nisten. 12 gewonden. Te Lens had de socialistische partij Zondag een bij eenkomst in het vereenigingsgebouw georganiseerd, meldt B. T. A. bericht, waar Paul Boncour, de so cialistische Fransche Kamer-voorzitter, zou spreken over de dwaasheid der bewapeningen. Communisten verstoorden de optocht der socialisten, op weg naar de vergadering. Bij den ingang van het vergade ringgebouw wierpen communisten projectielen naar politie-agenten, die nadat één hunner was geraakt, hun revolvers trokken. Twaalf personen werden gewond, onder wie drie agenten, en een vrouw. Twee vrouwen dood op haar pension-ka mer gevonden. De Berlijnsche politie tracht sinds Zondag een raadselachtige zaak op te helderen Een 57-jarige vrouw Nocker was Zaterdag met haar 23-jarige dochter, die te Neudorf in het district Beeskow- Storkow woont, naar Berlijn gekomen om de brui loft van de jongste dochter van vrouw Nocker bij te wonen. Moeder en dochter stapten af in een pension te Neukölln. Vrouw Nocker bracht den Zaterdag avond met haar twee dochters en haar toekomstigen schoonzoon door. Het heel gezelschap was uiterst goed geluimd. Om negen uur 's avonds gingen vrouw Nocker en haar oudste dochter naar haar kamer te Neukölln terug. Toon nu Zondagochtend de schoon zoon daar kwam klopte hij tevergeefs op de kamer deur. Hij waarschuwde de politie. Agenten die de deur openbraken vonden vrouw Nocker dood in haar bed liggen, haar dochter leefde nog, maar overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. Twee ge- neesheeren slaagden er niet in de oorzaak van het overlijden der twee vrouwen vast te stellen. Een misdaad is niet gepleegd en ook van zelfmoord kan geen sprake zijn. De gaskraan in het vertrek was geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol goed dicht en de kachel was geheel uitgebrand, zoo dat de vrouwen ook niet door gas of kolendamp om het leven kunnen zijn gekomen De twee lijken zijn in beslag genomen. Paniek op een motorboot op het Ochrida- meer. Tragisch einde van een plezier tocht. Op het Ochridameer aan de .Toego-Slavisch-Albn- neesche grens kwam plotseling tijdens een storm een defect aan de machine van een motorboot, waarmee een aantal buitcnlandsche consuls en consulaire ambtenaren uit Koritza een tochtje maakten. Er ontstond een paniek en de passagiers sprongen in hun angst overboord om naar de 200 meter verwij derde kust te zwemmen. Negen hunner zijn daarbij verdronken, o.a. de Grieksc.be consul en zijn vrouw en de echtgcnoote van den Tsjecho-Slowaakschen consul. Alle huizen ingestort. Geen slacht offers. Naar de Romeinsche Tribuna uit Piacenza ver- nemet, is een enorme sneuewmassa, ter breedte van 400 meter en ter lengte van meer dan een kilometer, losgeraakt, met het gevolg, dat het dorp Cimelli er door werd bedolven. Alle huizen zijn ingestort. De inwoners met hun vee konden het dorp tevoren ver laten. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat de toela ting van leerlingen op de U.L.O. school zal geschie den op 1 Mei a.s. De aangifte zal moeten geschieden bij het Hoofd der School, den heer C. W. Deenik, vóór 20 April a s. Schoolboeken en leermiddelen worden door de ge meente gratis verstrekt. Schagen, 24 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. TOCH NAAR DE AMBACHTSSCHOOL. De leerling J. Grootes van onze lagere school werd, als te jong, niet toegelaten tot de ambachtsschool te Alk maar. Met gunstig gevolg deed hij toen examen voor ge lijke school te Den Helder, waarop hij tot die school als leerling werd toegelaten. Jaar op jaar vermeerdert het aantal, kinderen dat na de lagere school U.L.O. middel baar of ambaohtsonderwijs gaat volgen. Ook dit jaar is dat aantal ten onzent grooter dan het vorige jaar. EEN NATTE MAANDAGMORGEN. Zoo frisch als een hoentje toog de heer F. S. Maandagmorgen weer naar zijn werkzaamheden en peddelde daartoe vroolijk vanaf de Bierkade over de dito-brug. Maar een onverwachte zwenking van zijn stuur bracht wijziging in de route, en keurig tus schen leuning en lantaarnpaal schoof S. vanaf den hoogen walkant het.eendenbier in. Wakkerder dan ooit klauterde de rugslagzwemmer weer op den wal. En moeder de vrouw?! Het was gelukkig dat het zulk mooi schoonmaakweer was, want anders!! BOUWEN. Door den heer C. Bakker te Haarlem is aan den heer Gerrit Koning alhier, opgedragen het bouwen van een landhuis aan het Noord. AARDBEIEN. Ook in onze gemeente n.1. hij den heer Hoep, kun nen we nu reeds aardbeien zien en ook koopen. STTERENEUItlNG. De voorkeuring van stieren had Zaterdag 29 Maart plaats op het erf van den heer G. Plevier en trok tame lijk wat belangstelling. De keuringscommissie bestond uit de heeren P. Schenk Dz., Wieringerwaard en E. Koster Dz. te Berkhout. Van de 10 aanwezige 2-jarige stieren werden aange houden: Frans 145 van J. E. Kramer, Burgerbrug, Frans 143 van J. Biersteker, Koegras, Frans Max 9 van Jb. Th. Broersma, Lutjewinkel, Cérès van G. Rademaker, Bur gerbrug, Constantijn Kees 42 van C. Bos, St.-Maartens- brug, Cor 20 van H. C. Kooij, Harenkarspel, Wodan 14 van Jn. Eriks, Burgerbrug, Marie's Wodan van D. P. Timmerman, Schagen en Frans 127 van N. Hoornsman, Koegras. Slechts één stier werd afgekeurd. Van de 33 éénjarige stieren werden er 18 aangehou den, n.1. Frans Max 24 van K. Reijne, Barsingerhorn, Frans Max 40 van denzelfde, Frans Max 19 van H. No bel, Barsingerhorn, Frans Max 23 van Jm. Blaauboer Kz., Schagen, Frans Max 34 van denzelfde, Frans Max 29 van A. Francis, Schagen, Frans Max 32 van W. Klok, w* onn^Wig. (GuUerrex.) Gebruikt u een appel als aas? Wij nemen steeds een worm. Juist, maar de wc 'm is in den appel. Schagerbrug, Frans Max 28 van S. G. de Lange, Scha- gerbrug, Frans Constantijn van A. Brak, Sint-Maarten, Frans Gerard van denzelfde, Frans Nicolaas 12 van C. van der Oord, Barsingerhorn, Jan 2 van A. Brak, Sint- Maarten, Jantje Gerard I van D. Hoogland, Dirkshorn, Anna's Wodan 12 van W. Jimmink Hz., Schagerbrug, Aagje's Wodan van K. Reijne, Barsingerhorn, Wodan. Jan 7 van denzelfde en Flores 42 van D. Jimmink, Schagen. Ook de 3-jarige Frans 129 van G. Appel te Burger brug werd aangehouden. WAAR HIT GESCHIKT VOOR WAS. (Smith's Weekly). f~~\ w V Film-acteur: Dat s-s-stotteren, z-z-z-zal m-m-me nog eens broodeloos maken. Tweede dito: Geen angst, man. Te bent geknipt voor de „vertraagde" geluidsfilm. Jacht op een inbreker te Wijdenes. Het dorp opgeschrikt door schoten. Vrijdagmiddag werd het dorpje Wijdenes bij Enk huizen opgeschrikt door het knallen van revolver schoten le Venhuizen bij den heer A. H., uit wiens woning een radio-toestel werd ontvreemd. De politie meende voldoende aanwijzing te heb- 1 en om te veronderstellen, dat zekere K. K., afkom stig uit Wolvega, die ook elders in West-Friesland op soortgelijke wijze radiotoestellen had ontvreemd, de dader was. Toen men hem den volgenden -dag te Wijdenes, waar hij op een fabriek werkzaam was, wilde arres teeren, nam hij de vlucht. Na een wilde jacht over slooten en weilanden, waarhij verscheidene schoten moesten worden ge lost, gelukte het de politie, den vluchteling te arres teeren. K. is Zaterdagmorgen naar Alkmaar overgebracht. ONDER ZIJN WAGEN GERAAKT. De man op slag gedood. Men meldt uit Groningen: De ongeveer 20-jarige H. uit Zuddijk is door het op hol slaan van de paarden van een wagen geval len en onder het voertuig gekomen. De man werd dood opgenomen. Decoratiewerkplaatsen over enorme opper vlakte uitgebrand. Brandweer aanvan kelijk machteloos om het vuur te stuiten. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Am sterdam in de Pieter Pauw- en de Huidekoperstraat een zware brand gewoed. Ongeveer kwart na twee zag een derbewoners van eerstgenoemde straat, juist vóór dat hij naar bed zou gaan, in zijn kamer een rood ver schijnsel dansen; hij keek naar buiten, en ontwaard» dat een felle vuurgloed uit de vensters van de verdie ping boven de garage van den heer Otto Miiller, die des nachts gesloten Is. De straat lag geheel verlaten; nie mand had den brand kunnen opmerken voordat hij reeds een ernstig aanzien had. Nog terwijl degeen, die den brand het eerst zag, bezig was telefonisch de brand weer te alarmeeren, was het vuur door het plafond geslagen en had zich medegedeeld aan de zolverdieping. Dit was een lange, breede zolder die doorgetrokken was over het van achteren belendende pand, waarvan de voorgevel staat aan de Huidekoperstraat. Op dezen zolder hadden de tooneel-decorateurs gebrs. Beynen hun ateliers en opslagplaatsen; begrijpelijkerwijze was er dus veel zeer brandbaar materiaal aanwezig. En het heeft erd an ook geweldig gebrand! Terwijl' de brandweer bezig was met de blussching aan de voorzijde van het gebouw in de Peter Pauwstraat, en door de huizen langs de Nicolaas Witsenkade de vuurzee terzijde aantastte, liet deze zich zeer moeilijk bedwingen, maar drong hoe langer hoe verder naar achteren totdat de heele zolder over eeri breedte van ongeveer zeven en een lengte van ongeveer 40 meter, met de kap van de beide huizen, in lichtelaaie stond. Versterking rukte voor de brand weer aan; ook een drijvende stoomspuit was in de Sin, gelgracht komen te liggen, en met 14 stralen werd de bestrijding van het vuur voortgezet. Hoog sloegen de vlammen boven de daken uit; de lucht was roodgekleurd, en daaruit regende het in wijden omtrek vonken. Het liet zich eenige oogenblikken zeer bedenkelijk aanzien, vooral toen de vlammen uit het dak van het perceel in de "Meter Pauwstraat sloegen; dat was misschien een half uur nadat de brand begonnen was. Maar toen kon hij ook van deze zijde aangetast, en dus ingesloten worden; een der nieuwe ladderwagens werd opgesteld in de Pieter Pauwstraat, en toen de spuit gasten hier enkele minuten hun stralen In de vuurzee gericht Lodden gehouden, minderde deze opmerkelijk snel. Ongeveer half vier was de brandweer den brand meester. Behalve een meubel-bergplaats boven de garage van den heer Muller in de Pieter Pauwstraat zijn de zolders van de tooneel-decorateurs gebrs. Beijnen geheel uitgebrand, evenals de vlieringen en daken van beide huizen door het vuur vernield zijn. Een aantal auto's, die ln de diep-doorloopende garage stonden, heeft men, terwijl op de verdieping daarboven de vlammen vrij spel hadden, naar bulten kunnen bren gen. De oorzaak van den brand, waarvan niet zeker is of hy ontstaan Is op de zolders van Gebrs. Beynen of op d» meubelwerkplaats, is onbekend. De aangerichte schade is door verzekering gedekt De vuurgloed was op verren afstand waargenomen, en massa's nieuwsgierigen waren dan ook te voet, per auto of per fiets naar den brand komen kijken. Eerst gistermorgen tegen 9 uur kon de brandweer ge heel inrukken, (N.R.Ct)

Schager Courant | 1930 | | pagina 13