Bui tenland. De nieuwe Duitsche regeering gereed. De onlusten in Palestina. De Engelsche regeering lijdt opnieuw een nederlaag. Plaatselijk Nieuws. Ernstig mijnongeluk in Zuid-Limburg. Auto-zegening. Een rijke petroleumbron. Twee Javanen gedood. De ter dood veroordeelde Sydney Fox. Ontslagen bij de Kunstzijdefabriek te Arnhem. Dr. Brtining geslaagd. Wolff meldde Zaterdagavond uit Berlijn: Tegen kwart voor zeven hedenavond heeft dr. Brii- ning zich naar den Rijkspresidént begeven om hem over zijn besprekingen inzake de kabinetsformatie rapport uit te brengen. Nog dienzelfden avond is dr. Brüning er in ge slaagd zijn kabinet te vormen, voor welks namen we onze lezers kunnen verwijzen naar de foto pagina in dit nummer. Zondagmorgen om tien uur zou Dr. Brüning door den rijks president worden ontvangen, die dan de mini sierlijst moot goedkeuren. Het kabinet zal zich Dinsdag (heden) aan den Rijksdag voorstellen met een korte verklaring. Men vermoedt, dat de sociaal democraten wegens de benoeming van Schielc (afge vaardigde der Duitsch-nationalen, die de portefeuille van Landbouw en Voedsel voorziening heeft gekregen, en door wien nogal moeilijkheden ontstonden), oen motie van wantrouwen zullen indienen, maar dat deze zal worden verworpen. De ministers beëedigd. De rijkspresident heeft gisteren, naar Wolff meldt, de leden dor nieuwe regeering beëedigd en er daarna in een toespraak den nadruk op gelegd, dat het in gezonden staat brengen der financiën en de redding van den Duitschen landbouw, met name van het landbouwgebied in het Oosten, dringende geboden des tijds waren. Het nieuwe kabinet heeft gistermiddag onder voor zitterschap van den rijkskanselier Brüning zijn eer ste zitting gehouden ter opstelling van de hedenmid dag in de Rijksdag af te leggen regeeringsverklaring. Het kabinet is hier blijkbaar gisteren niet mee ge reed gekomen of het er nog niet geheel eens over ge worden, want blijkens het officieelo communiqué zal er heden nog een korte kabinetszitting worden ge houden „voor een laatste formuleering der regeerings verklaring". „Een regeering van den nationalen dienstplicht". De „Neoie Freic Prosse" publiceert, naar Wolff meldt, een gesprek van een Berlijnsch medewerker van het blad met den nieuwen minister voor de be zette gebieden Treviranus over de taak van het nieu we kabinet. Minister Treviranus verklaarde, dat de met het speciale gezag van den rijkspresident samen gestelde nieuwe regeering een regeering van den na tionalen dienstplicht zal zijn. Haar taak is duidelijk afgeteokend. Schleles breuk met de Duitsch-nationale fractie. De rijksminister van Voedselvoorziening Schiel© heeft in een schrijven aan den voorzitter van den Rijksdag Loebc medegedeeld, dat hij zijn mandaat als Duitsch-nationaal Rijksdagafgevaardigde neerlegt, en daarmede de scheidingslijn tusschcn zich en de Hu- genberg-fractie heeft getrokken. Naar vernomen wordt, is aan dit schrijven een zeer opgewonden ge- dachtenwisseling tusschen Schiele en Hugenberg voorafgegaan. Uitcenloopende perscommentaren. In de Berlijnsche pers worden ten aanzien van de toekomst van het kabinet-Bruning zeer uiteenloo- pende verwachtingen geuit. De „Deutsche Zeitung" acht "het waarschijnlijk, dat de sociaal-democraten het nieuwe kabinet hun steun onthouden. Zoodoende zal het lot van het ka binet afhangen van de Duitsch-nationalen en, zoo schrijft het blad. uit de vrees der midden-partijen voor nieuwe verkiezingen blijkt wel, dat de Duitsch- nationalen voor het uiteindelijk resultaat niet be ducht behoeven te zijn. De „Lokal Anzeiger" werpt de vraag op of het aangaat de sociaal-democraten van de regeerings- verantwoordelijkheid te ontslaan, en of niet de mo- reele plicht aanwezig is thans het volk zelf te laten beslissen. Het rapport van de oommissie van onder zoek. De Arabieren de aanleiding der gebeurtenissen. Naar uit Londen gemeld wordt, is gister het rapport van de commissie van onderzoek naar de ongeregeld heden in Palestina in Augustus J4. aan het Engelsche parlement voorgelegd. De commissie komt tot de conclusie, dat de onlusten begonnen ten gevolge van een aanval der Arabieren op de Joden, waarvoor geen verontschuldiging is gegeven. De enkele aanvallen van Joden op Arabieren waren meercndeels vergeldingsdad.en Er ls echter geen be wijs, dat de Groot Moefti of de Arabische Executlve ln Palestina de onlusten op touw zette en organiseerde, gelijk is beweerd. Het oproer was geen opstand tegen het Brltsche gezag, noch als zoodanig, bedoeld. De commissie heeft geen ernstige kritiek te oefenen op de houding der Palestijnsche regeering onmiddellijk voor of na het uitbreken der onlusten. Zij ls van oor deel dat de regeering zich naar beste vermogen van de moeilijke taak van het handhaven der onpartijdigheid tuBschen de belde volken, welker leiders weinig nel- ging tot een compromis aan den dag legden, heeft ge kweten. De commissie meent dat de Jood scha ondernemings geest en de Joodsche immigratie Palestina materieele voordeelen hebben gebracht, waarin de Arabieren heb ben gedeeld. De commissie gelooft dat de moeilijkheden der Pale stijnsche regeering verergerd worden door de wrok der Arabieren over het flet, dat zij geen middelen tot zelf regering bezitten en dat zij, gelijk de Joden, geen di recte verbinding met de Britsche regeering hebben. De vermindering van het garnizoen ln Palestina en Trans- jordanlë wordt geacht te ver te zijn doorgedreven. De oorzaken der onlusten. De commissie acht de fundementeelo oorzaak der on lusten de animositeit der Arabieren tegen de Joden, voortspruitend uit hun teleurstelling inzake hun politie ke en nationale aspiraties, en uit hun vrees voor de economische toekomst. Do onmiddellijke oorzaken waren de herhaalde incidenten in verband met den Klaagmuur de provoceerende dagbladartikelen aan beido zijden, de propaganda onder de minder ontwikkelde Arabieren de onevenredigheid tusschen de militaire en politie-macht, en het geloof onder de Arabieren dat do besluiten van do regeering van r-.lestina door politieke overwegingen kpnden zyn beïnvloed. DE ZELFBEWUSTE. (Pages Gaies). Kood je nu een grevue braadpan en een liter bak-olie. Waarom dat? Ik p-a visschen. Verder geeft de commissie cenige adviezen, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Britsche regeering on verwijld een verklaring zal publiceeren nopens haar po litiek en haar voornemen duidelijk zal maken, om deze politiek ten uitvoer te brengen met alle middelen, waar over zij beschikt Ten aanzien van den klaagmuur geeft de commissie ln overweging dat er een commissie zal worden be noemd om de rechten en eischen in verband met den Klaagmuur vast te htellen, dat er een doeltreffender controle op de perspropaganda zal worden geoefend en dat de Britsche regeering opnieuw zal verklaren dat de speciale positie, welke de Zionistische organisatie is toe bedeeld, deze niet machtigen een aandeel te nemen in de regeering van Palestina. Voor de tweede maal In één maand tijds. om een onbelangrijke kwestie. Ernstige gevolgen voorkomen. Gisteravond heeft de Engelsche arbeidersregeerlng van MacDonald voor de tweede maal in één maand tijds een nederlaag geleden. De kwestie waar het om ging was volgens de Londen- sche corr. van het „Hsbl." van zeer weinig belang. MacDonald had het Huis verzocht om vanavond, daar er veel werk valt af te doen, af te wijken van de regel om te elf uur te verdagen. Zonder bepaalde bedoeling tot het voeren van obstructie stemden de conservatieven tegen. Later evenwel waren er voldoende arbeidsafgevaardig- den in de zaal bijeengclrommeld om de motie om het Huls onmiddellijk te verdagen, te verwerpen. Intusschen werd in het Huis flink lawaai over de nederlaag gemaakt. Van verscheidene banken riep men: „Aftreden, aftreden". Oud-minister Neville Chamber- lain stelde onmiddellijk voor om het Huis te verdagen en den Premier hierdoor gelegenheid te geven zijn ge dragslijn te bepalen. Dit voorstel werd met luid gejuich van de conservatieve banken begroet, maar de Speaker zeide dat hij dit op het oogenblik niet aan de orde. kon stellen. De eerste conservatieve Whip, Slr B. Eyres Monsell, voor wien3 organisatie deze nederlaag een groote triomf was, bracht hierop in het midden dat als de Premier in het Huis was verslagen, het Huis recht had op de be handeling van een desbetreffende motie. De Speaker echter hield zich aan de agenda toen later de motie aan de orde kwam, waren er genoeg leden van de Arbeiderspartij In de zaal en werd het voorstel verworpen met 185 tegen 175 stemmen. Verwerkingsinrichting. Vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst van den kring Barsingerhorn, op Zaterdag 29 Maart in het kantoor van de inrichting. Aanwezig de volledige commissie. Na opening door den Voorzitter worden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Het Gemeentebestuur van Schoorl, dat Inlichtingen verzocht, voor aansluiting bU de verwerkingsinrichting, zal op dezelfde voorwaarden mogen aansluiten als Ber gen. De definitieve begrooting voor de installatie voor de zuivering van het afvalwater geeft als eindcijfer f 6125. De bestrating is op enkele punten onvoldoende, en zal met tegels en verbreeding van de straten worden bijge werkt. De verkoop van het goedgekeurde vleesch gaat vlot en ook het eerste diermeel is verkocht De eerste uitbetaling gaf aanleiding tot groote tevredenheid bij de inbrengers. De uitbetaling geschiedt zoodra de afrekening ls ver zonden, Donderdags ln café „de Beurs" en Zaterdags in de Inrichting. Daar de inrichting is aangesloten bij de nachtverbinding, zal aan de gemeentebesturen verzocht worden, in hunne gemeenten de gelegenheid daartoe te openen en in de bladen hiervan kennis te geven. Nu de inrichting ls afgebouwd, zullen de verkorte no tulen niet meer aan de raadsleden worden toegezonden, maar ontvangen deze een uitgebreid jaarverslag, waar- In alle bijzonderheden zullen worden vermeld. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Jacoba Beemsterboer oud 54 jaar, echtge- noote van Pieter Stam. Kniertje Hartog, oud 37 jaar, echtgenoote van Hendrik de Jager. POLITIE. Gevonden: Zwart lederen portemonnale; een rijwiel- plaatje. Verschillende berichten. MUNTEN UIT DE 15DE EN 1GDE EEUW. Te Schinveld heeft men bij het verrichten van grondwerk een aarden potje gevonden, waarin zicb circa 150 munten bevonden, dateerende uit de vijf tiende en zestiende eeuw. Binnenkort zullen in Schinvelderheide, onder leiding van den heer Th. G. Delhougne uit Sittard, opgravingen op wetenschap pelijk gebied gedaan worden. EEN VERDWIJNENDE MOI.EN. Door Ingelanden van den Zwarten.lijkspolder te \kersloot (N.-H.) is besloten dezen polder vnor:.- oiectrisch te bemalen. De bestaande watermolen, die belangrijke restauratie noodig had, zal in verband hiermede verdwijnen. VERLAGING VAN INVOERRECHTEN Oir rvUT- AARDAPPELEN IN POLEN. Naar de directie van den landbouw mededeelt, is bij besluit van de ministers van financiën, van nij verheid en handel en van landbouw van Polen be paald, dat met vergunning van het ministerie van financiën pootaardappelen gedurende het tijdvak van 15 Mei tot en met 31 Mei a.s. vrij van invoer rechten in Polen kunnen worden ingevoerd. NOODLOTTIG ONGELUK OP ZIJN VEE JAARDAG. Een 6-jarig knaapje om het leven gekomen. Zondagavond wilde de 6-jarige H. J. v. D. te Benne- kom onder e-en raamkozijn doorkruipen en stiet daar bij bij ongeluk het hout weg, dat het raam onder steunde. Het ventje kreeg het raam op zijn hoofd en was onmiddellijk dood. Als een tragische bijzonder heid zij gemeld, dat het knaapje dien dag jarig was. Twee menschen bedolven. Een van hen dood te voorschijn gehaald, de andere zwaar gewond. Gistermorgen is in de ondergrondsche bedrijven van de staatsmijn Maurits te Lutterade op de 580 me ter een ernstig mijnongeluk gebeurd. Vermoedelijk door het te ver doorloopen van een kolentrein ont stond aan het einde van een der gangen een instor ting. Twee mijnwerkers werden hierdoor bedolven. De 35-jarige gehuwde Pool Bioleski werd dood te voor schijn gehaald. Zijn kameraad had zware verwondin gen opgeloopen. Een ongewoon schouwspel te Amsterdam. Het gebruik om auto's door de geestelijkheid te doen zegenen, bestaat bij de Roomsch-Katholieken reeds lang. Te Amsterdam is het echter, voor zoover ons bekend, aldus het Hsbld., vóór Zondag niet, althans niet op groote schaal geschied. De R.K. Handelsreizigersvereeniging „St Christoffel" had onlangs het initiatief genomen voor een massa- autozegening. te Amsterdam. De plechtigheid is Zon- dagmidag geschied vóór de St. Willebrorduskerk bul ten de Veste (hoek Ceintuurbaan, Amsteldijk). Pastoor F. W. de Rooy, bijgestaan door diaken, sub diaken en kapelaans rector Bots, adviseur van St Cris- toffel en rector Wenne, heeft Zondag ruim 1200 auto's gezeg.d. Er waren auto's uit alle deelen van het land, niet alleen uit de hoofdstad en naaste omgeving, maar ook om een paar plaatsen te noemen uit Bols- ward. Weert, Middelburg, Er waren ook auto's van aller lei typen: kleine wagentjes, en dure voertuigen, vracht- Telkens reden groepen van zes auto's voor het kerk portaal, aan de aijde van de Servaes Noutsstraat Pastoor De Rooy, of een der andere geestelijken, sprak een for mule uit en besprenkelde het voertuig met wijwater. Iedere bestuurder kreeg een plaquette met de beelte nis van St. Christoffel. De hoofdinspecteur van politie in de afdeeling de heer Palenstein Helderman, zorgde, met den heer Bakkers en andere leiders van het verkeer voor een goede regeling. Padvinders hielpen mee. Het voor Amsterdam zoo ongewone schouwspel trok veel belangstelling. VILLA TE BERGEN AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is te Bergen (N.-H.) de villa „Flan- dria", eigendom van den Belgischen kunstschilder Arthur Verbeeck, die thans te Londen vertoeft, af gebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat kinderen een vuurtje stookten. DIT JAAR GEEN LANDSSPEL TE ALKMAAR. Naar vernomen wordt, zal de Oranje-Vereeniging te Alkmaar de vertooning van het Landsspel, die de zen zomer op het gerestaureerde Sportpark zou plaats vinden, een jaar uitstellen. De omgeving van Oklahama overstroomd. Uit Oklahama in de Vereen. Staten wordt gemeld, dat Woensdag jl. in de omgeving van de stad een buitengewoon rijke petroleumbron is aangeboord, waarvan de productie binnen enkele dagen tot 2000 vaten per uur steeg, terwijl de hoeveelheid uitstroo- mende gas op 200 millioen kubieke voet per dag wordt geraamd. Een groot aantal arbeiders is bezig, om de gewel dige hoeveelheid petroleum, die uit den bron stroomt, in te dammen, wat tot nu toe echter niet is gelukt, zoodat de petroleum de geheele omgevinig overstroomt en de stad aan een groot brandgevaar bloot stelt. Mocht er brand uitbreken, dan zou de ramp niet te overzien zijn. De velden zijn bedorven, en de hui zen worden door de binnendringende petroleum on bewoonbaar. T SLECHTE BEWTTS. (Passing Show). Kent uw vrouw het chaufferren al beter? O ia. ziet u maar! Een drama ln het hospitaal van den Rot- terdamsohen Lloyd. Madoerees doodt In een aanval van drift twee Javanen. Een kleinigheid de oorzaak. In het hospitaal voor de Inlandsche schepelingen van den Rotterdamschen Lloyd aan de Lloydkade te Rotterdam, heeft zich gistermiddag omstreeks kwart over drie een bloedig drama voltrokken. In genoemd hospitaal werden behalve 3 Chineezen, twee Java nen, genaamd Mad cn Aboe en een Madoerees Adam, afkomstig uit den kampong Gidi Timor, verpleegd. De eerste vijf lagen te bed, laatstgenoemde was op. Om een of andere kleinigheid is tusschen Mad en Aboe eenerzijds en Adam anderzijds een woordenwis seling ontstaan. Plotseling greep Adam een broodmes en hij stak daarmee Mad in de linkerzijde en Aboe in de borst. Aboe was op slag dood; Mad is zwaar gewond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht, waar hij in don loop van den middag aan de gevolgen is overleden. De rivierpolitie heeft terstond Adam aangehouden en aan een verhoor onderwor pen. Daarbij maakte hij een ietwat suffigen indruk. Hij is opgesloten. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en schijnt niet onder den indruk van het gebeurde te zijn. Aboe heeft tegen hem gezegd, dat Adam bang voor hem was, Mad heeft hem daarbij nog wat gesard en toen heeft Adam opeens het mes gegrepen, met het bekende gevolg. Het lijk van Aboe is ter schouwing naar het ziekenhuis aan den Cool singel vervoerd. Het wapen is in beslag genomen. De andere patiënten in de ziekenzaal schijnen niet veel moeite te hebben gedaan, om tusschenbciden te komen, maar hebben blijkbaar met meer of minder belangstelling het drama gadegeslagen. Poging om hem den galg te besparen. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft Sydney Fox, die dezer dagen ter dood werd veroorleeld wegens moord op zijn moeder, beslolen niet in hooger beroep te gaan. Zijn rechtsgeleerde radslieden zijn van meening, dat er niet genoeg gronden zijn om de zaak voor het Hof van appèl crimineele zaken te bren gen. Zij hebben besloten andere stappen te doen. Dit neteekent ongetwijfeld, dat pogingen, zullen worden gedaan om Fox wegens zwakke geestvermogens de galg te besparen. Dit is het eerste geval in de laat ste tien jaar, waarin een ter dood veroordeelde geen gebruik maakt van het recht om in hooger beroep te gaan. DE VEDWUNTNG VAN GENERALL KOETEPOF. Uit Gent wordt gemeld: Uit het door de politie ingestelde onderzoek is geble ken, dat het Russische schip Spartak, 't welk generaal Koetepof naar Rusland zou hebben vervoerd, waar hij thans in de Loebianska-gevangenis te Moskou zou zit ten, den 18 Januari te Gent aankwam en na lossing naar Harre is gestevend. De Spartak maakt deel uit van de vloot der Sovjet-regeering en voorziet in een vrij gere- gelden dienst tusschen Leningrad (St. Petersburg) en Gent Het schip vervoert in hoofdzaak Russisch vlas. HOOFDBUIS VAN DE WATERLEIDING GESPRONGEN. In een oogwenk de heel straat blank. Ts Brood Green, een voorstad van Liverpool, is gister morgen in de hoofdstraat de groote buis van de water leiding met een knal gesprongen, zoodat er een gat van 9 meter in het plaveisel ontstond. Een man werd door een stuk steen niet ernstig gewond maar erger was dat de straat ln een oogwenk blank stond en alle kelders tot op 100 yards ter weerszijden zijn ondergeloopen, In verscheidene kelders lagen goederen en kisten opgesta peld, die veel waterschade hebben gekregen. ZEVEN DOODEN BIJ DE AANVARING ln OREGON. Nader wordt uit Portland (Oregon) gemeld: Medegedeeld wordt, dat bij de aanvaring tusschen de „Swan" en de „Davenport" zeven menschen om het leven zijn gekomen en twaalf gewond. (Zie ook elders in dit nummer). Over 6 maanden algeheele stopzetting. Men meldde gisteravond uit Arnhem aan óm **- R. Ct.: In verband met een bericht in het Volk omtrent productiebeperking bij de Enka-bedrijven en in ver band daarmee de invoering van een vijfdaagsche werkweek en het ontslag van eenige honderden le den van het personeel, deden heden te Arnhem de wildste geruchten de ronde. Zoo werd ons van de zij de van het personeel pertinent meegedeeld, dat in de fabriek zou aangeplakt zijn een mededeeling, waarin ieder werd aangeraden, zoowel technisch als kantoor personeel, om te trachten zoo spoedig mogelijk een an deren werkkring te krijgen, daar binnen zes maanden de fabriek waarschijnlijk zou worden stopgezet. Van andere zijde konden wij geen bevestiging van dit be richt krijgen. Ook de directie weigerde voorloopig mededeelingen te doen. Wel is komen vast te staan uit mededeelingen van verschillende zijden, dat het bericht in hoofdzaak juist schijnt te zijn. De sorteerderij te Rotterdam wordt naar Arnhem overgebracht, wat tegelijkertijd een beperking tenee- volge zal hebben zoodat slechts 'n klein deel van het daar werkzaam zijnde personeel naar Arnhem kan worden overgeplaatst. De oude fabriek te Arnhem is stopgezet en het grootste gedeelte van het daar werk zaam zijnde personeel ontslagen, of naar andere dee len van de fabriek overgeplaatst. Men schijnt op deza wijze te trachten den kostprijs naar beneden te brengen in verband met de prijzen op de wereld markt, en zooals ons uit goede bron wordt meege- deled, ligt het wel voor de hand, dat indien ook door deze proef niet het noodige resultaat bereikt wort, ernstige raataregelen te verwachten zijn cn zoo niet gehpele dan toch gedeeltelijke stopzettinig van het bedrijf. In het laatst van den middag hebben wij nogmaals ge tracht officleele bevestiging te krijgen, doch wij moesten ons tevreden stellen met de mededeeling, dat morgen van directiewege een officieel communiqué zal worden ver spreid.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14