Fa. W. D. Nisstaüt Zn. Modern Dames- of Hoeren Portret Ingezonden Stukken. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. SCHAGEN. Uit onze Omgeving. KOEGRAS WARMENHUIZEN Anna Paulowna, April 1930. M. de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het volgende ingezonden stpk te plaatsen. In het nummer van 3 April komt een ingezonden stuk voor van een bushouder uit Anna Paulowna, die schrijft dat de Arbeiders Zangvereeniging haar leden met ongekeurde bussen naar hare uitvoering ligt rijden. Dit is onjuist. Wel zijn deze menschen met ongekeurde bussen vervoerd, doch is niet van de zangvereeniging uitgegaan. Deze menschen zijn ge heel voor eigen rekening, doch niet door de zang vereeniging vervoerd, zooals de bushouder beweert. Dankend voor de plaatsruimte. i\R SWIERTS. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende vraagt U beleefd plaatsing voor het volgende uit de Raadsvergadering van Anna Paulowna. Zeer verwonderd keek ik op toen ik in de Schager Courant, dit raadsverlag las, waar de gunning van de vuilnisauto voor de gemeente besteld is aan iemand buiten de gemeente. Ik meen toch goed ge lezen te hebben, dat in een der vorige vergaderingen een raadslid toezegging is gedafin, deze zoo mogelijk van de ingezetenen te betrekken, als hier voor de ge meente geen nadeel was. Voorzitter zegt geen aan biedingen van ingezetenen te hebben ontvangen. Mijns inziens moest dit juist andersom wezen. Er was heelemaal niets bekend wat voor een merk auto het moest wezen en dan donk je natuurlijk dat er prijsopgaaf met merk, enz. verder zal worden aange vraagd. Als er iets bizonders is voor de vlag uit te steken, of zoo iets, worden de heele buurt biljetten voor thuis gestuurd. En nu dacht ik dat er toch aan vraag zou worden ingediend vooral waar het hier slechts enkele handelaren betreft. Dan was het ten minste eerlijk geweest. Zoo is het toch gegaan met de aanbesteding van de garage met woonhuis ook. De heer Stammes zegt, dat iedere smid cn timmer man een Chevrolet kan leveren, nu neem er dan des- nods nog '11 boer ook bij, maar dan op een eerlijke manier. En niet eerst aan een raadslid belooven en ze dan toch te passeeren. (Zoo kan je goed zien wat een belofte aan een raadslid beteckend.) En dan moet verder de prijs nog in comité ge noemd worden, het lijkt er veel op dat ook dat geen daglicht kan verdragen. Ik geloof anders, als het er toe komt, wij toch ook onze belastingcenten moeteD bijdragen. U mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaats ruimte. G. VISSER, Garage. Anna Paulowna Zitting van Vrydag 4 April 1930. Een cause oelebre te Bergen. Het dorp tot in z\jn grondvesten geschokt. Dagen lange raadsdificussiën. Roodo dakpannen of eternietplaten? De schoonheidscom missie niet gehoord. Mooier kippenhok ken dan villa's. Den heer Adrianus L., 'n 37-jarig pluimveehouder en kippenfokker te Bergen, de dubieuze eer genietend als eerste verdachte voor den kantonrechter te moeten ver schijnen, bleek ten laste gelegd overtreding der Bouw verordening der gemeente Bergen, en wel dat hij een op zijn last gebouwd broedhuls voor kippen, had doen be dekken met Eternietplaten Inplaats van met roode pannen, op welke voorwaarde hem tot het bouwen van bedoeld broodhuis vergunning was verleend. De heer A. Kroon, timmerman en aannemer te Bergfen, die de bouwvergunning had aangevraagd en bedoeld broedhuls had gebouwd en een keurige schetsteekening had inge leverd ter verduidelijking van de situatie, werd als ge tuige géhoord. De kantonrechter vroeg of dit nu de be roemde zaak was, die in Bergen zooveel stof had opge jaagd, de cause celetore, waarop de heer L. bevestigend antwoordde. Het betrof hier dan een broedcentrale met bijbehoorende gebouwtjes, feitelijk kippenhokken, waar voor een speciale bouwvergunning was aangevraagd, daar men in Bergen verplicht is voor al dergelijke din gen vergunning aan te vragen als gevolg van het door- drijven van den gemeente-opzichter. Het was, zooals de heer L. zich uitdrukte, gewoonweg een kwajongens boel. De heer L. kreeg dan vergunning tot bouwen van zijn kippenhok, dat geplaatst is aan den tamelijk afgelegen Wiedenburgerweg, op betrekkelijk grooten afstand van den openbaren weg, daar het in 't voornemen ligt, vóór deze ccntraal-boerderij een woonhuis te bouwen, waar door de inrichting aan het oog der voorbijgangers vrij wel onttrokken wordt (dit alles is den burgemeester be kend? doch onder nadrukkelijke voorwaarde, een con ditie sene qua non, dat het broedhuls moest worden be dekt met roode pannen, op grond echter dat volgens de meening van deskundigen op pluimveegebied, be dekking met de uiterst harde en ondoordringbare eter nietplaten, veel meer doelmatig en in 't belang der boer derij was, verzocht de heer L. van deze belemmerende bepaling te worden ontheven, waarop echter afwijzend Werd beschikt. Hij diende daarop een nieuw verzoek in, waarop ech ter, hoewel reeds 6 weken waren verloopen, geen ant woord kwam. Do verzoeker vroeg de meening van den opzichter Roggeveen, doch ontving geen bevredigend antwoord. Hjj had inmiddels te Amsterdam een kostbare broedmachine ter waarde van f 1000 gekocht en deze moest zoo spoedig mogelijk onderdak en buiten invloed der weersgesteldheden worden gebracht, reden waarom hij de machine in het broedgebouw deed plaatsen en het liet dekken met de voorhanden zijnde Eternietpla.- ten. Toen verscheen eensklaps per fiets de burgemeester, die hem mededeelde, dat dit optreden hem geld zou kosten. De heer L. gaf te kennen, dat hij genegen was de Eternietdekking later te doen vervangen door roode pannen, doch ondanks deze belofte werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Het lag natuurlijk absoluut niet in zijn bedoeling, te chicaneeren, doch het stond vast, dat het gebruik van Eternietplaten in het belang van zijn bedrijf was. De heer L. kon niet inzien dat die roode pannen voor het landelijk schoon der gemeente onmisbaar waren, voor al omdat ook de schoonheidscommissie in deze zaak niet geraadpleegd was. Hij merkte voorts nog op dat bedoel de kippenbroedcentrale was geplaatst buiten de bebouw de kom der gemeente. De heer Kantonrechter kon niet nalaten den draak te steken met deze cause celebre van Bergen, met de zucht om kippenhokken in grootschen stijl te bouwen. De ge meenteraad had zelfs dagen met deze belangrijke aan gelegenheid zoek gebracht. Evenwel achtte de kanton rechter het meer in het belang der landelijke schoonheid van Bergen, dat er meer moest gelet worden op den woningbouw, als die van kippenhokken, men zou dan \*)or den dag kunnen komen met woningen die mooier waren dan vele thans bestaande producten, waardoor Bergen ontsierd wordt De heer ambtenaar achtte aan de hand van de bouw en woningwet de overtreding bewezen, daar zij niet al leen spreekt van door menschen gebruikte woningen, doch ook van andere tot woning bestemde gelegenhe den, waarender ook varkens- en kippenhokken behooren. Gevorderd werd dus schuldigverklaring en veroordee- lnig tot f 6 boete of 6 dagen. Nadat de heer L. nogmaals zijn bezwaren had gerele veerd, deelde de kantonrechter mede. dat hij In deze zaak op Woensdag 16 April schriftelijk vonnis zou wij zen. EIERVEILING SCHAGEN, 3 April. Aangevoerd 169488 lcipeieren, 4851 Kg. f 4.10, 5254 Kg. f 4.20—4.30, 55—57 Kg. f 4.30—4.60, 58—60 Kg. f 4.60 —5, 61—63 Kg. f 4.80—5.30, 64—67 Kg. f 5.40—5.80, onge- wogen wit f 4.204.80, ongewogen bruin f 4.705.30, klein f 3.704, gemiddeld f 4.50, 13084 eendeieren f 4 —4.10. HOORN, 3 April. 15 stapels kl. fabriekskaas f 38, 1 stapel kl. boerenkaas f 38, 1 stapel boeren comm. kaas f 44. Totaal aanvoer: 17 stapels, wegende 24114 Kg. Handel vlug. AMSTERDAM, 4 April 1930. Aardappelen .(Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 1.752.80, Blauwen f 2.102.60, Bravo's f 1.301.40, Eigenheimers f 1.101.20, Blauwe poters f 1.251.40, Bonte poters f 1.25—1.40, Bevelanders f 1.101.20, IJpolder Eigenheimers f 1.101.20, Bravo's f 1.39—1.40, Bevelanders f 1.10—1.20, Anna Paulowna zand f 1.251.50, Beverw. Zandaardappclen f 1.251.50, alles per H.L. Drentsche Winter Malta f 99.50 per 100 K.G.; Flakkeesche Eigenheimers f 1.101.20, Spui- sche Eigenheimers f 1.101.20 per H.L. ALKMAAR, 4 April 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt waren In totaal 853 H.L. aangevoerd, als: 140 H.L. tarwe f 910.75, 230 H.L. gerst chev. f 7.507.75, 350 HL. haver f 57.50, 71 HL. boonen w.o. paardeboonen f 88,50, bruine boo- nen f 1213, citroenboonen f 1420, duivenboonen f 13 14.50, witte boonen f 2628, 29 H.L. lcarwijzaad f 42, 7 H.L. blauwmaanzaad f 33—37, 26 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (klein) f 8—9, groene erwten (groote) f 16.50—20, grauwe f 1426. Alles per 100 Kg. Handel vlug. ALKMAAR, 4 April 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 97 stapels aangevoerd, wegende 108440 Kg. waarvan de prijzen waren als volgt: Fabriekskaas: kleine f 38, com missie f 36, Boerenkaas: kleine f 40, Commissie f 47. Alles met rijksmerk. Handel goed. ALKMAAR, 4 April. Boerenkool f 0.703.70, kropsla f 5.60—9, per 100 stuks, gele kool f 5.608.30, roode kool f 5.908.80, spruiten f 18—30, uien f 1.20—2.50, witlof I f 5.90—8.80, II f 2.60 —4.10 per 100 Kg., prei f 2.20—6.20, rabarber f 10—19, raapstelen f 1.201.70, radijs f 2.20—3.90, selderie f 1.50 3, per 100 bos, perziken 1925 cent per stuk, spinazie f 0.69—102 per bak. BROEK OP LANGENDIJK, 4 April. Gele kool f 6.508.60, Deensche witte kool f 1.502.20, roode kool 2e soort f 5.207.30, uien f 1.401.90, grof f 1.50 per 100 Kg. Aanvoer: 32500 Kg. gele kool, 30000 Kg. Deensche witte kool, 15000 Kg. roode kool, 3500 Kg. uien. WARMENHUIZEN. 3 April. Roode kool le kw. f 4.408.70, gele kool le soort f 5.20 7.90, witte kool le soort f 1.102, drielingen f 0.50, uien f 1.60 per 100 Kg. Aanvoer: 39100 Kg. roode kool, 1700 Kg. gele kool, 15600 Kg. witte kool. 700 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 4 April. Roode kool le soort f 4.609.60, 2e soort f 4.306.20, gele kool le soort f 6.207.80, 2e soort f 3.20, witte kool le soort f 22.20, drielingen f 0.200.30, uien f 1.10 I.50, grove uien f 1.301.60 per 100 Kg. Aanvoer: 28700 Kg. roode kool, 1700 Kg. gele kool, 2600 Kg. witte kool, 2150 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE, 3 April. BI. aardappelen f 1>201.30, uien f 1.701.80, drielingen f 0.60, grove f 1.40, peen f 1.501.90, roode kool f 4.10 9.30, gele kool f 4.508.20, Deensche witte kool f 1.30 2.30 per 100 Kg. Aanvoer: 2000 Kg. aardappelen, 3000 Kg. uien, 2800 Kg. peen, 93800 Kg. roode kool, 20400 Kg. gele kool, 1156Ó0 Kg. Deensche witte kool. NOORDSCHARWOUDE. 4 April. Uien f 1.301.50, drielingen f 0.40, peen f 1.101.70, peen kleine f 0.80, roode kool f 4.20—9.50, gele kool f 6.80 8.80, Deensche witte kool f 1.402.60 per 100 Kg. Aanvoer: 1600 Kg. uien, 5500 Kg. peen, 66700 Kg. roode kool, 18800 Kg. gele kool, 75000 Kg. Deensche witte kool. EEN ONVERKWIKKELIJKE KWESTIE. Zooals bekend, heeft eenigen tijd geleden de firma De Moor van Schagerbrug, een groot stuk grond in het Heerenbosch gekdcht, om daar een autogarage met showroom enz. te bouwen. De grond is gekocht f 6?— per M2. Nu de bouwplannen moeten worden uitgewerkt, komt de genoemde firma voor ecri voor haar zeer onaangename verrassing te staan doordat ons gemeentebestuur den eisch stelt, dat het te bou wen perceel een drietal meters moet inspringen. Door dezen nog nooit tevoren gestelden eisch, komt de firma De Moor te staan voor het feit, dat zij on geveer 250 M2. grond onbebouwd moet laten. Te re kenen tegen f6.— per M2. is dat 'n schadepost van maar eventjes 1500 gulden. Daarbij komt nog de be strating of betegeling van den vrij te laten grond, wat ook nog enkele honderden guldens aan onkos ten besomt, zoodat de totale strop wordt ongeveer f 2000.—. Waar bij den verkoop van den grond, die hoofd zakelijk door wethouder Schoorl is bewerkstelligd, nooit over dezen eisch is gesproken, en ook later noch schriftelijk, noch mondeling de betrokkene van het op deze wijze bepalen der bouwlijn iets is mee gedeeld, kan men ongeveer nagaan, dat de firma De Moor niet genegen is om zoo maar zonder meer dit verlies van f2000 te dragen. Zij toont zich wel genegen om den bewusten grond onbebouwd te laten, mits haar in ruil 250 M2. grond geschonken wordt naast het thans gekochte perceel. Het laatste woord in deze onverkwikkelijke kwes tie, die weer een sprekend beeld geeft vaji de wijze waarop tegenwoordig op ons Raadhuis de zaken wor den behandeld, is natuurlijk nog niet gesproken. ROODE KRDIS. Algemeen© ledenvergadering van het Roode Kruis, af deel ing Schagen, op 3 April j.1. te 8 uur n.m. in het lo kaal van den heer C. Boontjes. De opkomst is matig. De Voorzitter, do heer Van der Sluis, opent de ver gadering en heet de aanwezigen welkom. De secretaresse leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt het jaarverslag, dat op uitstekende wijze door haar ls samengesteld en een juist beeld geeft van den bloei der afdeeling en het daadwerkelijk optreden ln 1929. We stippen aan: hulpverleoning aan slachtoffers van den strengen winter, cursus verbandleer te Kolhorn van dokter Werner met 30 deelnemrs; Roode Kruis-dag, enz. Volgt rekening en verantwoording van den. penning meester. De rekening wordt door twee leden nagezien, die tot goedkeuring advlseeren. De penningmeester heeft een woord van hulde en dank ln ontvangst te nemen voor de hem eigen keurige en correcte wijze van ba- heer. Hij wordt gedechargeerd. Er wordt besloten een afgevaardigde te zenden naar de medio Mei a.s. te Gouda te houden algemeene jaar vergadering. Het bestuur zal nader beslissen, wie zijner leden de afdeeling zal vertegenwoordigen. Reis- en ver blijfkosten worden vergoed tot een vastgesteld maximum. Besloten wordt aan het Witte Kruis te Schagen eeu gift van f 100 te doen voor do nieuwe badinrichting. Daarbij zal aan het Witte Kruis in overweging gegeven worden ook kinderen uit den naasten Omtrek tot de in richting toe te lateh. Getracht zal worden in samenwerking met „De Wiel" eeu cursus te organlseeren in het redden en verzorgen Voor een is uw aangewezen adres: van drenkelingen. Voor het reddingsonderricht zal een deskundige moeten worden aangezocht, terwijl dokter van der Sluis zich belangeloos beschikbaar stelt de ver zorging van drenkelingen te onderrichten. Ook buiten staanders zullen in de gelegenheid gesteld moeten wor den om deel te nemen. De nadere regeling met „De Wiel" ook finantieel, wordt aan het bestuur naar goedvinden overgelaten. Het bestuur zal trachten enkele vacatures van buiten bestuursleden te bezetten. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt met dank voor de opkomst en de aangename bespre kingen. NIEUWE ETALAGE VERLICHTING. Onlangs schreven wij naar aanleiding van een de monstratie van Pnilips-étalageverlichting welke hetzij hier nogmaals gezegd, ons aller bewondering had, dat in Schagen nu weldra een ondernemend winkelier zou laten zien, dat hij met zijn tijd wenschte mee te gaan. En we hebben ons in de vooruitstrevendheid der Schager winkeliers niet ver gist! Wij schrijven winkeliers, want sindsdien prijken niet één, maar reeds verscheidene winkels met het nieuwe licht, dat 's avonds het aan zien van „de Gracht" niet weinig verhoogt. Van de Grachten verder, hadden we er aan toe moeten voegen, want dezer dagen kregen we van een za kenman in de Heerenstraat een „tip", dat ook hij zijn zaak een „nieuwe-verlichtings-kuur' had laten ondergaan. De Schager Ijzerhandel van den heer Van Rijswijk zal namelijk hedenavond voor het 'eerst in een zee van licht prijken. En niet alleen hierin is de winkel van den heer Van Rijswijk gemoderniseerd, de étalage op zichzelf heeft ook een geheele verandering ondergaan en is naar de eischen des tijds ingericht. De zaak heeft nu een keurig aanzien gekregen en we weten niet of we het mogen verklappen, maar er zouden bij den eigenaar plannen bestaan om aan de bestaande éta lage-ruimte nog meer uitbreiding te geven. Het pand leent zich daar overigens ideaal voor en met dit al kan Schagen opnieuw een meer gemoderniseerde zaak onder de vele, reeds bestaande tellen. Wie volgt! JULÏANADORP. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Den Helder van de Verecniging tot Bevordering van de Bijen teelt in Nederland in haar gewone vergaderlokaal, in de chr. school, aan de Kortevliet te Koegras. Aan wezig waren 17 leden. De voorzitter, de heer T. Speur, heette de aanwe zigen welkom, was echter nog niet geheel tevreden over de opkomst ter vergadering, daar hij van mee ding is, dat allen er moesten zijn. Vertrouwende dat 'ook deze bijeenkomst in het belang van afdeeling en leiden zal zijn, wordt de vergadering voor geopend verklaard. Daarna worden de notulen, door den secretaris, den heer Jac. Kiljan geleze en onveranderd en met dank voor de samenstelling, vastgesteld. Volgen de mededeelingen en ingekomen stukken. Ter tafel zijn eenige exemplaren van de prijscourant 1930 voor imkersgereedschappen, welke onder de aan wezigen verdeeild worden. Voorts de mededeeling van den heer Van der Flier, den bondsvoorzitter, dat de honingbockjes, waarover in de vorige vergadering ge sproken was, om er eenige te bestellen, nu uitver kocht waren. Voorts een uitnoodiging van de afdee ling Heiloo, tot bijwoning van hare propaganda-ver- gadering, gehouden dato 1 Maart j.1., welk schrijven veel te laat binnenkwam en het niet mogelijk was waarvoor nog een gezelschap bij elkander te krijgen en daar heen te gaan. Op die vergadering werdein de nieuwste serie lantaarnplaatjes vertoond en diverse geschriften uitgereikt, zoodat het bezoeken daarvan wel de moeite had geloond. Voorts nog een opwekking van het bestuur van Ring 8, om toch vooral een afgevaardigde te zen den naar de vergadering die gehouden zal worden op 6 April a.s. te Amsterdam. De reiskosten worden voor ^ien afgevaardigde vergoed. Besloten wordt ook daarheen een afgevaardigde te zenden, waartoe be noemd wordt, de heer Jac. Kiljan, die dit accep teert. Vervolgens worden eenige punten van de agenda voor die vergadering besproken, ten aanzien daar van worden aan den afgevaardigde enkele opdrach ten gegeven en voor de rest vrij mandaat. Algemeen is men van meening dat deze vergadering belang rijker is dan de Alg. Vergadering welke gehouden wordt op 30 April a.s. te Utrecht. Afgevaardigde daar heen is de heer C. J. Vroom. Ook van deze agenda wordt voor enkele punten aan den afgevaardigde een speciale opdracht gegeven cn verdereveneons naar bevind van zaken te handelen. Bij deze bespre kingen werd hoofdzakelijk de aandacht gevraagd voor de punten: Reclame voor Ned. honing, verkie zing van hoofdbestuursleden en reorganisatie van de afdeeling Verzekering. Vervolgens is aan de orde de verloting onder de aanwezigen van enkele imkersartikelen,waartoe in de' vorige vergadering besloten was en waarvan verwacht werd dat dit het vergadérbezoek aan zou moedigen. Nu dit echter niet zoo is, zegt de voorzitter, hoop ik niet dat de thans aanwezigen enkel om een prijsje zijn gekomen, dat is niet de bedoeling hiervan, er moet belangstelling zijn voor onze vergaderingen, en deze was in den beginne beter dan thans, al geeft hij ook toe, dat sommige factoren daartoe medewerken. De verloting wordt gehouden, waarbij elk een prijs won, en waarbij de wensch wordt geuit dat van een en ander met succes gebruik zal worden gemaakt. Bij de rondvraag wordt door een lid het idéé ge opperd om aan de hand van de gegevens verkregen door de lezing van den heer Van Giersbergen, ook door deze afdeeling voor de koninginneteelt een Oostenrijksch exemplaar te importeeren. Hierover volgen uitgebreide bq^prekingen. Medegedeeld wordt nog, dat nadat hierove^v gecorrespondeerd was, dat de prijs voor zulk een koningin niet f 12, maar ruim f 3 is, zoodat het aankoopen hiervan geen bezwaar kan zijn. De groote moeilijkheid is echter om daar voor een geschikte gelegenheid tc vindetn, doch uit de besprekingen blijkt, dat een tweetal leden zich hier voor interesseeren en ook daarvoor datgene zullen bestemmen, wat voor een goed resultaat van deze proef noodig zal zijn. De eventueele kosten komen voor de afdeeling, terwijl de leden bij afname van jle verkregen nieuwe koninginnen, daarvoor een zekere vergoeding zullen hebben te betalen aan de afdeeling. Alzoo wordt tot een en ander besloten en met belang stelling het resultaat van deze te nemen proef tege moet gezien. De rondvraag leverde verder niets meer op, zoo dat de voorzitter met dank aan de aanwezigen voor opkomst en besprekingen, sloot. Woensdagavond hield de N.-H. Ver. „Het Witte Kruis* afd. Warmenhuizen, een bijeenkomst in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter, Dr. Van Hesteren, opende de vergadering, waarin hij allen welkom heette en in het bijzonder den zeer geachten en begaafden spreker van hedenavond, Ds. Mr. Zillinger Molenaar. Het Witte Kruis had het initiatief genomen, de lezing over Welda digheid en Armenraad te laten houden, alhoewel het niet direct mét de hygiene in verband staat, maar toch voor de gemeenschap van groot nut kan zijn. Het woord werd hierna gegeven aan den geachten spreker. Spreker vond het dienstig, dat allen die zich met de belangen der armen bezig houden, nadenken over hun schoone taak. Hij wees erop, dat onderlinge aanraking en samenwerking tussohen de onderscheide ne instellingen van weldadigheid "met eerbiediging van ieders karakter moet worden bevorderd. Nooit mag de liefde tot den naaste diens eigen verantwoordelijkheids-' gevoel verzwakken; hulp dient geweigerd als ze niet kan strekken tot opheffing. Weldadigheid, is niet het zelfde als rechtvaardigheid. Inzake de maatschappelijke samenleving moet niet economie het laatste woord spreken, maar die hooge Weldadigheid die niet uitsluitend, zelfs niet allereerst, aan het stoffelijk belang der geholpenen denkt. Zedelijke en geestelijke belangen vragen niet minder de aandacht spreker meent, dat het gezin de cel der samenleving is en wil niet, dat door een verkeerde filantropie het gezin uiteen gerukt wordt Van buitengewoon belang is samen werking en een goede centralisatie van de weldadig heidsinstellingen. Na deze algemeene inleiding werd besproken de ar menwet van 1912, die geheel anders dan haar voorgang ster overheidszorg op het ruime terrein van maatschap pelijk hulpbetoon niet alleen duldt, maar zelfs hier en daar aan het werk zet. Het Instituut, dat door een uit gebreid register van inlichtingen, als een kamer van na vraag voor elk belanghebbende kan dienen, 3s de bij de wet van 1912 ingestelde armenraad. Zijn leden krijgt hij uit de vertegenwoordigers der verschillende instellingen van weldadigheid. Hun onderling contact is van het grootste belang, opdat de armen op de juiste wijze wor den verzorgt. De wet omschrijft de taak van de armen raad nauwkeurig. Ook is gewichtig de samenwerking, die de armenraad kan verleenen bij den wettelijken on derhoudsplicht, waaraan helaas zooveel zich nog steeds onttrekken, voor hun arme ouders aan bedeeling van diaconie of armbestuur over te laten. Het is plicht zulke nalatigen duidelijk te maken, dat zij Ingebreke zijn. Hun weigerachtigheid beteekent ook een groot nadeel voor de publieke kas van Gem. en Kerk, waarvoor wij allen met elkaar verantwoordelijk zijn. Bespreking met onder houdsplichtige familieleden, een mooi bemiddelend werk van den armenraad, kan menigmaal een proces voorko men. Spr. eindigde met te zeggen dat de armenraad nog en kel in steden werkt, behajve Eindhoven die een uitge breide kring heeft Hij vindt het zeer jammer omdat de plattelandsgemeenten de belangen evengoed ter harte gaat als de steden. Verschillende vragen omtrent dit onderwerp werden naar voren gebracht, hoe of samenwerking kan worden verkregen enz. en gevoeld wordt dat aansluiting bij zoo'n instelling van groot belang is. Besloten werd om met de gevestigde armenraad te Alkmaar, waaronder Warmenhuizen resorteert, een en ander nader te bespreken. Voorzitter bracht een woord van welgemeenden dank aan onzen geachten spreker voor de duidelijke en aan gename bespreking, waarvan wij dezen avond hebben genoten. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. Wenken voor den schoonmaak. Uit „In en Om" doen wij een greep van enkele behar- tenswaardige schoonmaakwenken. Zorg er voor, dat uw materiaal, dat ge bij het schoon maken moet gebruiken in orde is en dat ge verschillen de reinigingsmiddelen en in voldoende hoeveelheid in huis hebt, voordat ge met. het werk begint. Laat uw kleeding doelmatig zijn; een bont schort dat de japon geheel bedekt, met lange mouwen is zeer ge-, schikt. Bind bij stoffig werk een doek, b.v. een groote bonte zakdoek om uw haar. Deel uw werk goed in en haal vooral niet te veel te gelijk overhoop. Bepaal u tot één vertrek en maak dat eerst geheel aan kont. Wel kunnen sommige stukken van verschillende kamers, die wel even gemist kunnen worden, zooals b.v. spreien, tafelkleedjes van de slaap kamers wel tegelijk worden gewasschen (dikwijls ook wel de gordijntjes van een paar slaapkamer, die van de andere vertrekken worden liefst weer zoo vlug mo gelijk opgehangen). Ruim vooral ook op de oude dingen, die ge toch niet meer kunt gebruiken. Ge kunt daardoor uw werk ver eenvoudigen. Doch het werk mag u niet zoo in beslag nemen, dat geen tyd over zou zyn om van het voorjaar te genie geen tijd om esen even iets te lezen, dat de gezellig- .ic.d daaronder (te veel) zou lijden. Behandeling van gordynen. In haar uitermate practisch boekje „Wasschen en op maken van allerlei stoffen voor kleeding en huis", geeft mevrouw J. W. Suyver-Landré een groot aantal raadge vingen. Wij ontleenen aan het boekje het volgende, dat de be handeling van vitrages en andere gordijnen van dunne stof betreft, Gaten in gordijnen worden eerst gemaakt, daar deze door 't wasschen grooter worden; ringen, die roesten kunnen, worden van de gordijnen afgetornd, en de lengte en breedte gemeten. De gordijnen worden ge weekt in lauw water, 2 maal gewasschen, door ze te kloppen en te knijpen in een lauw sop van Sunlightzeep (oude gordijnen en gordijnen, die dikwijls nat op den tocht hangen, scheuren spoedig), eenige malen gespoeld eerst in lauw, dan in koud water. Crème gordijnen wor den gekleurd. Daarna worden de gordijnen gesteven. Levertraan en Vitaminen. Zooals bekend geldt levertraan als een uitnemende vi tamine-bron, hetgeen dan ook aanleiding heeft gegeven dat de handel in dit artikel gaarne op deze omstandig heid wijst Er moet echter tegen worden gewaakt, dat in het aanbevelen van minder juiste voorstellingen wordt gebruik gemaakt Volgens Dr. F. T. (in het maandblad tegen verval- schingen) komt het n.1. voor, dat men gewone lever traan een fraaie naam geeft en daarbij de indruk tracht te wekken, dat de kooper iets anders geboden krijgt dan gewone levertraan. Zelfs is reeds beweerd, dat al voldoet de levertraan aan de eischen der Pharmacope^- dit nog niet zou beteekenen dat zij voldoende vitamines bevat Er is evenwel geen enkele reden om te veronderstel len, dat deugdelijke levertraan (en alleen deze zal aan de Pharmacopee-eischen voldoen) niet voldoende vita mines zou bevatten. Wel is het omgekeerde niet onmo gelijk, n.1. levertraan, welke niet de normale con stanten bezit, toch voldoende rijk aan vitamines zou zijn. Wij bedoelen hier met levertraan uitsluitend de gewone traan, die dus niet door speciale bewerkingen in een andere vorm of constructie is gebracht Het is dus geens zins noodzakelijk, dat de gebruiker van levertraan zich zou afwenden van de door apotheker of «drogist ln den handel gebrachte oleum iecores asselli, voldoend aan de eischen der pharmacopee, en voorkeur gaat geven aan levertraan, welke anders wordt gemeld en duurder ls. De schommelingen in het gehalte aan vitamines zijn niet van dien aard, dat dit stokpaardje nu weer moet worden bereden om klanten te winnen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10