s SM VOOR ONZE SCHAKERS BK H s i jjP^ VOOR ONZEDAMMERS EVENTJES DENKEN Vraagstuk No. 522. a 1 i JÉf i m mw r. Vraagstuk No. 523. H m n m n li m 9 Ui m ÉR iü 9 Ét if m m W 'GÉ m 9 9 Cl m H n ïi 'M Wé 9 8f g m Vraagstuk No. 520. Vraagstuk No. 521. Raad voor Vrouwen! Gemengd Nieuws. Fransche vliegtuigen verongelukt. Een gevecht op leven en dood. Hevige ontploffing op een boorterrein. krijgen ze de beurt. Ze lek ze op plakskes die... afijn ze doe ze dan 'n schoon luiërke-n-aanEn as dan heel 't huishouwen weer aan den kaant is, dan wentelt da biest z'n eigen om en heurde ze alle vier d'r bükskes vol-smakkenNit grooter as m'nen duim nog, kon 'k d'r hartje al vuulen kloppen en toen ze tien dagen oud waren gongen d'ogskes laankzaam open as blommekes. 'n Blaauw vlieske hong er veur nog en 't ouwe beest da lekte d'ogskes schoon tot er 'n glimmerig lichtje in te schijnen stong. En as ge ze nouw leggen ziet, daar in da werm hoekslte, in 't veilige zakske, dan is 't éénen bonk nuuw leven, al lente wa-d-oew oogen zien. As 'n rozeblaaike zoo rose, zoo teer en zoo hein hangen die luie tongeskes uit die kopkes. Ze leggen te rekken en te sjouwen da ge zien kunt hoe d'n groei en de lentelocht in die kleine lichómkes rondspokt. Ze krabbelen mee d'r rose potjes, die aan 't end nog nokt zijn, in d'r oorkes as groote da doen. 't Eerste bordeke mulk da 's mergens van de koeien komt, is veur 't plichtgetrouwe kattemoederke, Wèrm, mee 't schuim erop, zet Trui 't eiken mergen klaaren as ge 't biest dan drinken ziet, gulzig en heel vlug, dan krijgde trek in oew ontbijt. Maar as ge soms 'n katje emmen wilt, over vier weken kun-d-'r eentje krijgen. Ik beloof oew veul plezier d'r van, waant ze krijgen 'n opvoeding die klinkt as 'n klok. Mee de zes weken zijn ze proper en heet de ouwe ze „muizen" geleerd, 'k Zal 't oew sturen dan, in 'n benneke, zoodat 'r nikske aankomt. Waant Trui ee ge lijk, wemmen te veul biesten. Waant doodmaken? Zoo- laank as Trui 't mijn opdraagt en ikke weer aan Trui, -zijn ze zoo veilig as ge maar wilt... Ja, de natuur is wèl schoon. As ik duuzend jaren wier, 'k rokte-n-ik-er nie op uitgekeken. Alles is vernuuwd! De graslaanden leggen te blinken van nuuwte. 't Zonneke da straalt erop in overdaad. En 't wemelt van de madelievekes. De veugels zijn bezeten van 't prachtige weer. Gulzig zijn ze van 't veurjaar. Spreeuwen en lijsters, musschen en vinkskes, ze vliegen af en aan d'n erft op en slèèpen mee worteltjes, strooi- kes en vezels. Twee lijsters slepen nouw d'n heelen middag al van d'n miesthoop naar d'r nest. De dierkes zijn aan 't bouwen. Af en aan komen ze gevlogen en slèpen d'r vracht jes hoog de locht in. Ja, 'n huiske bouwen val nie mee. Keb geteld da ze in 'n uurke zeuventien keeren neer kwamen strijken en d'r bouwmateriaaltjes meenamen. Sjekuur zuuken ze 't uit. Persies weten ze wa ze emmen motten. Wel twin tig stukslces vezel nemen ze schokkend in d'r bekskes veur ze er mee wegvliegen. En as 't eindelijk naar d'ren zin is, dan vliegen ze moeizaam d'n kaant weer op waar d'r huiske komen mot. Amico, de locht stikt van de wonders die ieveraans aan 't gebeuren zijn! Onder d'èèrde vroet 't speldeknopke gruun z'n eigen ontembaar naar omhoog. Boven d'èèrde bloei et madelieveke en 't piesebedde- ke, 't speenkruid en de crocus in wondre pracht 't Jonge zaaisel rek z'n eigen naar 't zonneke en boven oewen kop staan de knoppen as vusten zoo groot te barsten uit de schilfters die teugen d'n grond komen sneeuwen. In de lochten trekken de veugeltjes van hier en daar en ieveraans de wèreld over om d'r nesjes te bouwen. Paren de mennekes en de poppekes onder zuut lawijd en trekkebekken de duiven die op engelenvleugels, sneeuwwit en glaanzend, deur 't hemelsblauwe schèren beschenen deur 't gouwep zonnelicht Gonzen de vliegeskes en bij-kes al in d'r bronskleu rige kleerkes die pèèrlmoerig glaanzen teugen de hui verende locht 't Is allemaan één fiest van jonk léven dat er om oew henen trilt. 't Geklepper van de fladderende duiven; 't gedartel van de zonnestraaltjes waarin 't stof as gouwen poeier flikkert; 't bevende licht in de hooge lochten; 't ge- ruisch van de windelces deur de kruinen van de pijn- boomen; de geuren die ievers op de éérde hangen in onzichtbare sluiers, ollee amico, ge wordt er gek van. Ge zouw op oew haanden willen gaan loopen, in hoo rnen klimmen, over de sloten springen van lèvenslust 't Is toch allemaal zo'nen rijkdom op d'n oogenbllk. Waar ge kekt is 't tooverachtig schoon. Waar ge asemt daar hapte de gezondheid mee brokken deur oew keel; me léven in 'nen hemel van zochtheid, van pracht en éénen bonk geluk. As g"oew oogen maar opendoet. As ge 'nen echten hond nog mooier vindt as 'nen zeemelappen As ge nog nie haardstikkc blind bent geworren van 't turen op de keien in de stad! Ja, dan is 't nouw zoo sodemearels schoon! Kom ik schei er af. 'k Gaai naar buiten, 't leven in. Briefkes schrijven is nouw gin wérk. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe van J. Jespersen. Zwart: 10. 111! mmm mnp W/////M mm. 'wËi i <§SÉt a b c d e f g h Wit: 12. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Wit Ka8, Dh2, Ld4, Le2, Pe5, Pf8 en 6 pionnen op b3, b6, e3, f7, g3 en h7. Zwart Kd5, Th6, Lb8, Lfl, en 5 pionnen op b4, b5, d6, e4 en g6. Wit speelt en geeft mat in drie zetten. OPLOSSING PROBLEEM No. 518, van H. W e e n i n k, Amsterdam. De diagramstand in cijfers was: Wit Kal, Df2, Te2, Lel, Pa4, Pb2, Zwart Kd4, Tf4, La2, Lg6 en een pion op e6. Wit speelt als sleutelzet Dg5 dreigend met 2. De5 en Dd8 mat Op 1. zwart Le4 volgt 2. wit Le3. Op zw. 1. Te4 volgt wit 2. Td2. Op zwart 1. Tf5 volgt 2. Dd2. Op 1. Lb8 volgt wit 2. Dc5, telkens met mat Het thema van di*t probleem hebben we reeds uit voerig in onze vorige rubriek besproken, zoodat we daarop nu niet meer behoeven terug te komen. van S. E. v. d. Meer J r., Arnhem. Zwart: 9. OPLOSSING PROBLEEM No. 519, van S. E. v. d. Meer J r., Arnhem. De diagramstand in cijfers was: Zwart 9 schijven cp 711, 13, 15, 20, 26, en een dam op 14. Wit 11 schijven op 23, 24, 27—29, 33, 35, 38, 39, 48 en 49. Wit speelt hier achtereenvolgens 2721, 2822, zwart slaat nu vier stukken, n.1. 23, 38, 39 en 24; wit 29—24, zwart 17X39A, wit 49—43, zwart 20X29 of 19X30. en wit 43X1. Op A. zwart 20 X 38, wit 4843 en 43X1. Een bijzonder origineel stukje werk. Van der Meer was speciaal sterk in der gelijke variantenstudies. SLAGCOMBINATIE, van B. P. A. K1 o o s, Den Haag. In den stand: Zwart 7, 8, 10, 13, 18—20, 23, 24, 26, 30 en 35. Wit 17, 31—33, 37, 39, 42—45, 48 en 49, speelt wit een fraaie combinatie uit, die zeer zeker het opzoeken alleszins waard is. Men trachte dus eerst zelfs eens de ontwikkeling, die tot winst voert te vinden en verge lijke die dan met de door ons gegevene. Wit 3238, 42— 37, 45—40, 48—42, 39—34, 34 X 3, 3—21, 21X1, 49 X 40 en 1X45. Buitengewoon mooi, nietwaar. De beide eerste zetten liggen voor de hand, maar 3934 en de vrije zet met de witte dam 321 zijn zeer moeilijk en verrassend. Het is een bekend feit, dat de problemen van den heer Kloos, een zelfde karakter hebben, als van den be roemden Zwitser Bourquin. Wij wijzen bijvoorbeeld op de eigenaardige samengedrongen standen met meestal zeer diepen winstgang en naslag, waarin beide proble- misten uitmunten. Zwart: 12, Wit: 7. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 9 schijven op 1, 4 9. 10, 13, 18, 25, 26, 30. Wit 7 schijven op 17, 21, 3234, 37 en 40. Wit speelt en wint op gees tige wijze. gg' m '■rV/i W*?' „HET PAARD EN DE KOE". Wat is het verschil in de wijze van opstaan? „EEN VERKORTE KRUISWOORD-PUZZLE." Teeken een vierkant, dat onderverdeeld is in 16 kleine even groote vierkantjes, dus 4 bij 4. Plaats nu in deze 16 ruitjes de hierna te noemen letters, maar zóódanig, dat men van links naar rechts en van boven naar be neden kan lezen: lo. Een verkorte jongensnaam. 2o. Een oude stad. 3o. Een ander woord voor betrekking. 4o. Een stad bekend uit den oorlog van 1870 (Frank rijk contra Dultschland). Te gebruiken zijn: 1 maal Z, 2 maal T, 4 maal M. 2 maal B, 2 maal R, 2 maal A, 2 maal E en 1 maal O (in totaal dus 16 letters). OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer' No. 516. „EEN WERKWOORDEN-PROBLEEM." Wij kennen het volgende goed Hollandsche zinnetje, dat evenwel niet schitterend van bouw en stijl is te noemen: „Wij zouden u wel eens hebben willen zien durven staan blijven kijken". Dus zeven werkwoorden achter elkaar. No. 517. „EEN DOMINO-VRAAGSTUK." Bij den eersten zet verplaatsen wij de steenen 6 en 7 naar links tegen 1, zoodat we krijgen 6, 7, 1, 2, 3, enz. Bij den 2den zet plaatsen we 3 en 4 op de open plaats, die ontstond door het wegnemen van 6 en 7. De 3de zet brengt het verplaatsen met zich van 7 en 1 naar de open vakken 3 en 4, waarna de laatste en 4de zet zich zelf verraadt en bestaat uit het overbrengen der stee nen 4 en 8 naar de open plaatsen 7 en 1, die eveneens zoo juist vrij gekomen waren. Thans liggen links 4 steenen met de oogen naar boven en daarnaast, direct aansluitend, de vier overige steenen met de ruggen naar boven in volgorde dus van: 6, 4, 8, 2, 7, 1, 5 en 3. Dit was werkelijk een bijzonder aardige en origineele verwisselpuzzle. Er zijn natuurlijk variaties mogelijk. Vanaf haar vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd, vergen de lichamelijke beproevingen, waaraan iedere vrouw onderhevig is, veel van haar gestel en vaak veel van de nieren in het bijonder. Eveneens hebben de nieren veel extra werk te doen voor en na de geboorte van kinderen en tijdens de overgangs periode. Geen wonder derhalve, dat vrouwen vaak lijden aan rugpijn, lendenzwakte, duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwel lingen. Posters Rugpijn Nieren Pillen kun nen onder die omstandigheden blijkens de ervaring van zoovele vrouwen een weldaad zijn. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en staan de nieren bij in haar zoo belangrijke taak: het filtrëerén van het bloed van de erin voorkomende onzuiverheden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. Watervliegtuig neergestort. Twee dooden. Aan de Fransche kust van de Middel! andsche Zee is eon watervliegtuig verongelukt. Een Fransch vlie ger, houder van een snelheidsrecord voor watervlieg tuigen, was met een 3-motorig vliegtuig voor een proefvlucht opgestegen. Hot vliegtuig is van een hoogte van 400 M. neergestort en in zee terecht geko men. De vlieger en de monteur zijn verdronken. Militair vliegtuig brandend neergestort. Uit Lyori wordt gemeld, rlat daar een Fransch mi litair vliegtuig in brand vloog, naar beneden stortte en geheel werd vernield. Van de inzittenden werd één op slag gedood en de ander zwaar gewond. Met een leeuw. De jager bleef over winnaar. Reuter seint uit Mafeking: Een blanke, zekere Vermeulen, die in Bechuana- land op jacht was, heeft daar een gevecht op leven en dood moeten voeren met een leeuw. Vermeulen, die dacht dat het dier dood was, begaf zich in het kreupelhout. Het dier was echter slechts gewond en wierp zich plotseling op den jager. Deze greep de voorpooten van den leeuw en bleef die met don moed der wanhoop vasthouden, terwijl hij het dier voortdu rend tegen den huik bleef trappen. Ten slotte vielen heide van uitputting om. Vermeulen verzamelde ech ter al zijn krachten en wist zijn geweer te bereiken, waarmede hij de leeuw doodde. De gezondheidstoe stand van Vermeulen maakt thans bevredigende vor deringen. GEÏNTERNEERDEN TE DIGOEL. Negen communisten ontslagen. Aneta seint uit Buitenzorg: De regeering van Ned.-Indië, overwegende, dat er niet langer politieke bezwaren bestaan tegen den terugkeer van bepaalde te Digoel geïnterneerde com munisten, heeft bepaald, dat aan negen communisten die na de onlusten in November 1026 op Nieuw-Gui- uea werden geïnterneerd, zal worden vergund naar hun woonplaatsen terug te keeren. ACHTURENDAG IN ZWEDEN. Wolff meldt uit Stockholm: De Rijksdag heeft besloten tot definitieve invoering van de wet op den achturcndag. De regeering had voorgesteld de voorloopige regeling van thans tot 1933 te verlengen. Een communistisch voorstel om aan den volgenden Rijksdag een voorstel voor te leg gen tot invoering van den zevenurendag, werd ver worpen. Verscheidene personen gedood. Het le ven van 11 gewonden nog in gevaar. Aneta seint uit Tjepoe: Onlangs hoeft zich ontsnappend gas verspreid over het boorterrein van de Bataafsche Petroleum-Maat- schappij, nabij de desa Nglopo. Dit gas is in aanra king gekomen met nagloeiende ketelsteen, die uit een gedoofde ketcd was verwijderd en daarin lag opge hoopt, Er volgde een ontploffing, waardoor een werk man op slag gedood werd en zeventien werklieden gewond werden. Van deze zeventien personen zijn er inmiddels nog zes overleden. Voor het leven dér elf overigen wordt nog gevreesd. MADAME HANAU. Haar klachten ongegrond verklaard. Uit Parijs wordt gemeld: De commissie voor do civiele en crimincele wetge ving der Kamer heeft besloten het verzoekschrift van mevr. Hanau terzijde te leggen, daar de feiten, waar over zij zich beklaagt met betrekking tot het onwettig optreden der justitie, niet zijn vastgesteld. ROOFOVERVAL TE GELSENKIRCHEN. 25000 M. gesolen. Te Gelsenkirohen-Buer zijn Woensdagavond vier gemaskerde roovers do woning van een inijnambtc- naar die geld inpakte, binnengedrongen. Zij hielden hem met voorgehouden revolvers in bedwang, ont rukten hem het pakjo met geld en vluchten. Het geld behoorde aan een groothandel in koloniale waren, waar iederen avond de ontvangsten van den dag uit een hcele reeks bedrijven samenkwamen. In liet ge heel is den roovers ongeveer 23000 mark in handen gevallen. MISDADIGERSGEGRAFENIS. 10 auto's met kransen. De begrafenis van het lid der New Yorkscho misda- digersweredd, die oen paar dagen geleden in de Ita- liaansohe wijk door 3 onbekenden doodgeschoten werd, is een grootschc gebeurtenis geworden. Tien auto's met kransen en 25 luxe auto's met vrienden van den overledene volgden den lijkwagen. De kosten van de begrafenis worden op 8 20.000 geschat. ZENUWEN In het Janu&ri-nummer van „Het Ziekenhuiswezen" komt de volgende beschouwing over het menschelijk ze nuwgestel voor: Een telefooncentrale. Honderden lampjes flitsen tege lijk aan, kleppen vallen, een gezoem, en bijna zonder wrijving glijdt het reusachtige verkeer langs de kabels. U denkt, dat New-York het grootste telefoonverkeer heeft, niet waar? Mis! Het grootste aantal kabels ver- eenigt zich in Uw lichaam. Het menschelijk lichaam bezit meer lijnen voor cja overbrenging van berichten dan de grootste telefoon centrale ter wereld. Deze lijnen zijn de zenuwen, Ieder deel, ieder orgaan van het menschelijk lichaam bevat honderden, duizenden zenuwvezels, die de levensfuncties dier organen mogelijk maken. Zet eens voorzichtig de punt van een naald op de een of andere plek van uw huid. Voelt u iets, dan zijn het de zenuwen, die den prikkel bij u tot bewustzijn hebben gebracht. Deze ve zels zijn zóó fijn, dat die van 0.01 m.M. middellijn nog tot de dikste kabels behooren. De zenuwen, welker fijnver- takte uiteinden aan de oppervlakte of in de voornaam ste deelen van de ledematen en organen liggen, vereeni gen zich tot dikke kabels, die naar het centrale zenuw stelsel loopen, welks zetel zich in de hersens en in het .riiggjijmerg bevindt. Daar eindigen zij in de zenuwcellen, die de afzonderlijke telefoonnummers en de zij-aansluitin gen voorstellen. De nieuwste onderzoekingen hebben aangetoond, dat de zenuwen inderdaad als electrische geleiddraden moe ten worden beschouwd. Het Is zelfs mogelijk, de func ties der verschillende organen door het willekeurig door zenden van electrische stroomen te beinvloeden en die organen, al naar 't noodig is, tot leven te wekken of gevoelloos te maken. Daarop berust de moderne Hoog- frequentie-theraple. Door overspanning of overmatig gebruik komt het soms voor, dat de zenuwen 't opgeven. Dan branden dikwijls doztjnen, ja, honderden „zekeringen" door, die het lichaam ach eerst door rust" weer nieuw moet aan schaffen. De prachtigste inrichting van het zenuwstel sel Is misschien wol de hoofdzekering. Behalve het cen trale zenuwstelsel in hersens en ruggemerg, bestaat er namelijk nog een tweede, het zoogenaamde sympathische of vegetatieve zenuwstel, dat hoofdzakelijk de organen van de spijsvertering en van den bloedsomloop bedient, zijn oorsprong in de gangliën ter weerszijden van de wervelkolom heeft en nog werken kan, als het geheele centrale zenuwstelsel met zijn functies van actieve be weging, van gevoelsprikkels en geestelijk leven staakt. Belde stelsels zijn door een aantal geleidingen onderling verbonden. Het centrale zenuwstelsel is verwekker en ontvanger van alle soorten zenuwprikkels. Van het centrum uit gaand, werken de bewegings- en afscheidingszenuwen, die de beweging en de werkzaamheid der klieren moe ten overbrengen; naar het centrum toeloopend, brengen de gevoelszenuwen de gevoelsprikkels naar dat cen trum over. De reactie op deze gevoelsprikkels volgt óf onmiddellijk, zonder medewerking der hersenen, als re flex, óf willekeurig langs den weg door de hersenen. De prikkels, die de afzonderlijke zenuwen in staat zijn weer te geven, hebben de meest verschillende gevoelens ten gevolge. Laat ons alleen de gezichtszenuw bekijken. Ofschoon het oog slechts één van de citca 60 licht- octaven opneemt, is het voor de gezichtszenuwen een buitengewoon ingewikkelde taak. de lichtsterkte, den vorm en de kleur van een beeld door te geven. Dat ook de taak der bewegingszenuwen niet zoo eenvoudig is. toont bijv. de schrijfbeweging aan. Het is onmogelijk, met weinig woorden ook maar bij benadering eenig idee te geven van de verscheidenheid der functies, die de zenuwen te verrichten hebben. De wetenschap, dat het lichaam meer dan een millioen ze nuwkabels in zich vereenigt, geeft er ons een denkbeeld van, hoe gecompliceerd deze belangrijke overbrengers der levensuitingen samengesteld zijn. Het is dus te begrijpen, dat overbelasting van dit stel sel van uiterste fijne toestellen tot ernstig nadeel voor de gezondheid kan leiden. Men kan helaas de genotmidde len geestrijke dranken, koffie, thee. tabak, niet geheel van de schuld vrijpleiten, dat zij, te zamen met het jagende verkeer van onzen tijd, ons zenuwstelsel uit alle macht rulnecren. Het is, jammer genoeg, nog hij geen dezer genotmiddelen gelukt, de bestanddee'en, die zoo slecht op onze zenuwen werken; te verwijderen, uitgezonderd bij één: de koffie. Hier bij de coffeïne- vrije koffie HAG is men er inderdaad in geslaagd, zonder den smaak te schaden, de coffeïne, die anders in de koffie aanwezig is en die aan de zenuwen de hoogste eischen stelt, te verwijderen hetgeen berust op het feit, dat de coffeïne aan de ruwe koffie onttrokken wordt, terwijl de aromatische stoffen zich pas na het branden ontwikkelen. Daar juist koffie een niet te ver vangen gewoontedrank Is geworden, die door ieder ge middeld huishouden dagelijks in grootere of kleinere hoeveelheden gebruikt wordt, moet men het streven, om de koffie van coffeïne te zuiveren, van harte toejuichen. Den ergsten zenuwverstoorder van onzen tijd, het eeuwig rustelooze en nog steeds groeiende verkeer, kan men ntet uit den weg gaan. Des te meer echter is het plicht, die euvelen weg te nemen, die er mede schuld aan dragen, dat onze znuwen niet meer tegen de eischen van het moderne verkeer opgewassen blijken te zijn. Tot de ergste dezer euvelen behooren ook alcohol, nicotine en coffeïne.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15