De Aalsmeersche Veiling. Nagekomen Berichten. HEERHUGOWAARD HARENKARSPEL WIERINGEN Koningin Victoria van Zweden overleden. Ernstige mijnramp in België. Door de liefde bezeten. Greote sterfte in een Canadeesch ziekenhuis. Het bandietisme in China. De mijnramp in België. Uit onze Oost. Predikbeurten. BILLY BOO. '}!v V Dezer dagen heeft, zooals reeds in de nieuwsberichten gemeld, in bijzijn van verschillende hooge autoriteiten in den lande de officieele openingsplechtigheid plaats gehad van de bloemententoonstelling te Aalsmeer. In het nieuwe veilingsgebouw, dat dit jaar gereed was ge komen en aan welks totstandkoming mede ook van de Aalsmeersche veiling het volgende is voorafgegaan. In het najaar van het jaar 1911 namen enkele kwee kers te Aalsmeer het initiatief tot het oprichten van een eigen veiling aan het Oosteinde te Aalsmeer. Na nog bij enkele kweekers sympathie voor het idee te hebben gewekt, werd in December van het jaar 1911 in de gelagkamer van den heer J. Jongkind de eerste veiling gehouden. De eerste vergadering van de nieuwe Vcilingvereeniging werd gehouden op 29 December 1911, waar de plannen tot stichting van een gebouw werden besproken. De vereeniging kreeg den naam „Bloemen- lust". In Januari 1912 waren de bouwplannen gereed, welke geraamd werden op pl.m. drie duizend gulden. Gedu rende den bouw veilde men in een trekkasje van den heer C. Been. Het houten gebouw was spoedig gereed; momenteel staat het er nog en wordt gebruikt voor auto-garage. In November van dat jaar besloot de vereeniging tot aankoop van een electrisch afmijntoestel over te gaan, alsmede tot aanschaffing van telefoon. In deze maand bereikte men tevens het omzetlbedrag van f 100.000. In Februari 1913 besloot men het bestaande gebouw te ver- grooten en kwam er achter het oude gebouw een nieuw te staan. Het uitbreken van den oorlog in 1914 deed zich ook in de Aalsmeersche veiling gevoelen. Zij is echter, ondanks de verplichte regeeringsgroen- tenveiling en de vele andere oorlogsellende deze mi sère te boven gekomen en na den oorlog ging de aan voer van bloemen op de veiling langzaam maar zeker omhocg. In 1919 werd naast het bestaande gebouw een nieu we loods, over het water heen, bijgebouwd, v/aarvan de kosten 5000 gulden bedroegen. Na vele vergaderingen werd, toen de nieuwe ruimte ook weer veel te klein bleek, het plan aangenomen tot stichting van een nieuw groot veilinggebouw, waarvan het ontwerp werd gemaakt door den architect M. de Klerck. In het voorjaar van 1922 werd dit gebouw met een grootsche tentoonstelling geopend. Leek het in het be gin veel te ruim, door de uitbreiding der cultures begon de plaatsruimte weer te minderen en in October 1926 werd er naast het bestaande gebouw een nieuwe zaal gebouwd van 11 meter breed en 40 meter lang. Naast het veilen van bloemen was voor de vereeniging „Bloemenlust" ook het bouwen een behoefte gewerden en weer werden in 1928 plannen voor een geheel nieuw veilinggebouw gemaakt door den heer J. F. Berghoof, geraamd op f 400.000 en in vergadering van 28 Decem ber 1928 werd tot den bouw hiervan besloten, welk ge bouw thans is geopend. Uit onderstaande cijfers moge de vooruitgang blijken; in 1912 werd geveild voor een bedrag van 110.480.95 en in 1929 voor f 2.755.0.23.60. Het nieuw geopende veïlingsgebouw te Aalsmeer. Jaarvergadering van de Coop. Boerenleenbank te Heer- hugowaard gehouden Vrijdagavond 7 uur in het lokaal van den heer Rus. Aanwezig waren 123 leden, terwijl met het oog op boe teheffing bij verzuim, verschillende kennisgevingen wa ren ingekomen van wettige verhindering. Voorzitter, burgemeester Van Slooten, terwijl als secre taris dezer vergadering fungeerde de kassier, de heer P. Kostelijk. Na opening der vergadering, werden de notulen ge lezen, welke werden goedgekeurd onder dankzegging aan den secretaris. Als punt 3 der agenda kwamen aan de orde rekening en balans. De rekening was in orde bevonden, zoodat de comm. adviseerde haar goed te keuren. Ingebracht werd f 262718.79 aan spaargelden, aan voorschotten werd tervfgbetaald f 65700, van de leden werd in loopende rekening ontvangen f 385660.12 en van de centrale bank f 407769.41. Op de reserve in gebracht de winst over 1928, bedragende f 1279.88 aan rente in totaal ontvangen f 17674.62, aan provisie en kosten ln loopende rekening f 91.66, met nog een bedrag van i 125.64 aan diverse ontvangsten, totaal der ontvangsten van f 1.159.290.07. Hiertegenover staan als uitgaven: terugbetaalde spaargeleden f 222335.49, verstrekt aan voorschotten f 75950, in loopende rekening aan leden verstrekt f 472264.22, en gestort bij de Centr. Bank f 363210.68; aan rente werd totaal uitbetaald i 15040.51, waarvan f 13475.52 voor spaargeleden; de bijdrage aan de Centr. Bank bedroeg f 86.10; aan diverse uitgaven nog een bedrag van f 1120.92, waaronder die voor de feestviering bij het 25-jarig bestaan der bank. Totaal der uitgaven f 1159390.07. De balans op 31 Dec. vermeldde een actief van f 365515.61, een passief van f 337869.76%; de winst bleek te zijn f 284.36. Opgemerkt werd, dat het geringe winstbedrag zijn oorzaak vindt in den overgang van het kassierschap en dc meerdere uit gaven der jaarvergadering. Door den kassier werd een tamelijk breedvoerige uitleg verstrekt over den post diverse uitgaven, waarbij bleek, dat verschillende extra uitgaven in komende jaren niet te wachten zijn. Uit het applaus bleek wel, dat deze toelichting ten zeerste op prijs werd gesteld. Rekening en balans werden goedgekeurd met een woord van dank aan den kassier voor zijn rlchtig be heer en aan de comm. voor haar arbeid. Op voorstel van het bestuur werd de winst toegevoegd aan de re serve, zoodat deze dan zal bedragen f 18909.82%. Vervolgens werd door den Directeur het jaarverslag uitgebracht. Gewezen werd op den gunstigen finantl- eolen toestand der bank, op de aangename samenwer king tusschen bestuur, raad van toezicht en kassier. Bij de verkiezingen werden herkozen de heer S. Brug man als bestuurslid) de heer P. Blauw in den Raad van Toezicht, de heeren H. A. M. Wuijs en A. Kooij Cz. als plaatsvervangende bestuursleden. Dank werd gebracht nr.n den heer Van der Oord voor hetgeen hij in laatst genoemde functie had verricht. De heeren J. Gootjes Cz., P. Haster en P. Roosendaal zullen de rekening over 1930 nazien. Het bestuur werd gemachtigd om, in over leg met den raad van toezicht, zoo noodig de rente voor spaargelden iets te verlagen, in verband met eventu- cele inzichten van de Centrale Bank. Goedgevonden werd een drietal leden van de ledenlijst af te voeren. Met dank voor de medewerking sloot de voorzitter de vergadering. Het was Donderdag een ware ongeluksdag in deze gemeente. wat betreft de ongelukken bij den weg. Deo namiddags ongeveer vijf uur reed een zekere J. Poarlberg van Zuidscharwoude met zijn rijwiel op den Oosterdijk in de richting Kalverdijk. Aan den linkerkant van den weg, achter hem volgde een Fortauto, bestuurd door mej. B. uit Oude Niedorp, die op ongeveer 100 M. afstand signaal had gegeven, doch door den vellen wind wac dit blijkbaar niot gehoord, de mede inzittende heer J. Sn. van het Verlaat gaf toen op 25 M. weer signaal, doch toen de auto op ongeveer 5 M. van den man genaderd stak deze naar rechts over en gebeurde het on vermijdelijke: man en rijwiel raakten onder den auto en werden nog een paar meter medegesleept. Het rijwiel was toatal vernield, terwijl de heer P. zich nogal had verwond. Zijn gezicht was onherkenbaar van het bloed en afschaving van de huid, terwijl zijn handen ook he vige blezuren vertoonden. Nadat hij bij Dr. Groenhart was gebracht door de bewuste autobestuurster en daar verbonden was, is hij vervolgens naar zijn woning over gebracht. Donderdag n.m. reed een wagen met Schagermarkt- bezoekers door de Woudmeer richting Oudkarspel. In den dam van de woning van Rentenaar stond de auto van bakker Hagenaar. Ruimte was daar genoeg, dooh hoe het kwam, de wagen greep het spatbord van de auto en rukte dit bijna er af. De inzittenden zagen het geval gebeuren en reden lachende verder, doch toen de bakker bij zijn auto kwam, het was toevallig een nieuwe keek hij niet blij en toog met zijn auto de boeren achterna. Wij ver moeden echter, aangezien bakker H. niet zoo stug is, dat hij de boeren niet vriendelijk bedankt heeft, want later hoorden wij, dat hij zijn auto op hun kosten kon laten maken. Ten slotte geraakte de manufacturier W. met zijn ket en wagen beladen met manufacturen, in het Waarland bij de kikkers. Met vereende krachten werd de zaak op het droge gehaald, doch voor W. zal het wel geen voordeeligen dag geweest zijn. Het bestuur van het Onderlinge Paardenfonds hield Vrijdag een bijeenkomst om de rekening over het afge- loopen kwartaal vast te stellen. Verzekerd waren 275 paarden. Afgekeurd waren zes stuks. De omslag werd bepaald op f 0.80 per f 100 verzekerde waarde. Donderdagavond gaf de dansclub ,,Ons Genoegen" haar laatste dansavond, welke feestelijk werd gevierd. Opgevoerd werden door enkele dames en heeren een blijspel in twee bedrijven „Pietje", welk tooneelstuk zeer goed werd opgevoerd en in den smaak der aanwe zigen viel. Op Amerikaansche wijze werd een taart verkocht, welke f 23.75 opbracht, welk bedrag diende de rekening sluitend te maken. Daarna volgde bal, waar bij het zeer gezellig toeging. Succes-nieuws. A.s. Zondag soeelt Succes II thuis tegen Texel II. Het opnieuw vergrootte Succes-voetbalterrein zal op Zondag 13 April feestelijk worden geopend. Zeer zeker zal dan een goede partij voetbalspel te zien zijn. Des avonds bal in Concordia. Verschillende berichten. Vergeefs genezing in Italië gezocht. Naar Reuter uit Rome meldt, is aldaar Donderdag avond koningin Victoria van Zweden overleden. Met is na een langdurige ziekte en een smartelijk lijden, dat de Zweedsche koningin thans in Italië, waar ze vergeefs genezing zocht, voor goed de' oogen heeft gesloten. Den 7den Augustus 1862 als prinses van Baden geboren, huwde zij op nauwelijks 19-jari- gen leeftijd met den kroonprins van Zweden, den te genwoordige!* koning Gustaaf V. Koningin Victoria werd door het geheele Zweedsche volk geëerd als een ernstige, nobele vrouw. Haar laatste uren. V.D. vernam gisteravond nog uit Londen: De toestand van de koningin was do laatste da gen voortdurend minder geworden, zoodat men reeds alle hoop had opgegeven. Zij heeft hedenmorgen nog even met den koning gesproken, waarna zij het be wustzijn verloor. Zonder weer tot* bewustzijn te zijn teruggekeerd, is zij overleden. Het stoffelijk overschot zal spoedig met een speci- alen trein over Duitschland naar Zweden worden overgebracht, begeleid door den koning en door prin ses Ingrid. De kroonprins van Zweden zal niet naar Italië ko men, aangezien de Zweedsche wet verbiedt, dat de koning en de kroonprins tegelijk buitenslands zijn. Tengevolge van mijngasontploffing. Vermoedelijk 13 dooden en verscheidene gewonden. Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft zich in de kolenmijn, genaamd Charbonnage de Ferrand te Elouges, ten westen van Mons (Bergen) in de pro vincie Henegouwen, een zware mijngasontploffing vorogedaan. Volgens een eerste telegram zijn er 12 mijnwerkers gedood en 9 gewond* een tweede bericht spreekt van 13 dooden, verscheidene gewonden zou den in stervensnood verkeeren. Onder de slachtoffers blijken ook enkele vreemde arbeiders te zijn. Hey- mans, de minister van nijverheid en arbeid, is on middellijk, in gezelschap van enkele hooggeplaatste ambtenaren van zijn departement naar de plaats van de ramp vertrokken. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. De opeenvolging van de rampen, veroorzaakt door mijngasontploffingen, welke ei sedert eenige maan den in de Belgische mijndistricten valt te consta- teeren de jongste ramp te Charleroi die aan zes arbeiders het leven kostte, is juist vier weken gele den heeft onder de bevolking van het mijngebied een gevoel van diepe verslagenheid teweeggebracht. Of de wraak van een Mexicaanschen me deminnaar door middel van een dollen hond. Het N.T.A. meldt uit Guadalajara: Een door de liefde bezeten Mexicaan, een zekere Antonio Oroczo, heeft zijn medeminnaar, Pablo Car- mona genaamd, uit den weg geruimd door een dollen hond op hem af te richten. Hij hield een hond drie dagen lang zonder water in den zonnegloed aan den ketting en liet hem op Carmona, toen deze voorbij kwam, los. De hond stortte zich op Carmona en beet hem; drie dagen later overleed Carmona. Oroczo werd gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht, doch slaagde erin te ontsnappen. Hij drong het huis van het meisje, dat hij bemind, Maria Matalia, bin nen, stak haar met een dolk dood en nam de vlucht in de bergen. De politie zit hem thans op de hielen. BANDIETEN TE KABOEL IN STUKKEN GESCHOTEN. Voor de monden der kanonnen gobonden. Reuter seint uit Pesjawar: Elf Kohisstanl's, die aanhangers zijn geweest van Batsjai Sakwo, die een tijd lang den troon van Afgha nistan heeft bezet, zijn te Kaboel voor de monden van kanonnen gebonden en aldus in stukken geschoten. Artsen en apotheker gearresteerd. Vergif tigingsverschijnselen door medicijnen. V.D. verneemt uit Londen: In verband met het groot aantal kindersterfte, gepaard gaande met vergiftigingsverschijnselen in een Cana deesch ziekenhuis, is de justitie overgegaan tot arres tatie van twee artsen, een assistent-arts, een apotheker en èen verpleger. Een der beide artsen wordt beschuldigd van het ver oorzaken van den dood van veertien kinderen. Het overlijden zou veroorzaakt zijn door het voorschrij ven van vreemde medicijnen. Wreede behandeling van hun slachtoffers. Met petroleum overgoten en in brand ge stoken. Reuter seint uit Shanghai: Volgens uit de provincie Joenan afkomstige berichten hebben roovers burgers van een stad, die de sommen gelds, die de roovers eischten, niet wilden of konden opbrengen, de handen op het hoofd gebonden, hen met petroleum overgoten en in brand gestoken. Er vertoonen zich zelfs roovers in de buurt van Sjanghai, waar zij aanvallen doen op boerderijen en de bewoners ervan martelen wanneer de buit niet bevredigend uitvalt. OVERVAL IN EEN FRANSCHE TREIN. Een vrouw zwaar gewond. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in een 3e klasse wagen van den sneltrein Parijs-Orleans door een weggeloopen pupil uit het rijksopvoedingsgesticht van Mettray (Indre-et-Loire) een moordaanslag g3- pleegd op een reizigster. De 19-jarige jongen werd op het hulpgeroep van de vrouw door een paar reizigers in den coupé opgesloten. Bij aankomst bij het volgende sta tion bleek de vogel te zijn gevlogen. De jongen was uit den trein gesprongen en werd zwaar gewond op den weg gevonden. Ook zijn slachtoffer is stervende. Het motief tot deze daad was berooving. EEN WALVTSCHVAARDER VERGAAN. Een bemanning van zestien koppen omgekomen. Uit Santiango (Ohili) wordt gemeldt, dat de wal- vischvaarder „Balen A" gedurende een orkaan in de burt van Leboe is vergaan. Men gelooft, dat de uit 16 koppen bestaande bemanning is omgekomen. Er is wrakhout aan land gespoeld. Torpedo jagers zijn op weg naar de plaats der ramp. GANDHI ZAL NIET GEARRESTEERD WORDEN. Tenzij de regeering niet anders kan. Reuter seint uit Bombay: Van goed-ingelichte zijde wordt verklaard, dat Gan- dhi niet zal worden gearresteerd, tenzij hij het de re geering onmogelijk maakt hem in vrijheid te laten. Er zijn dertien dooden. Omtrent de mijnramp in België (zie ook elders in dit ntyrmier) worden uit Brussel nog de volgende bij zonderheden gemeld: Het is thans zeker dat bij de mijnramp te Elouges 13 dooden en 8 gewonden te betreuren zijn. De moesten hunner waren gehuwd en had-den verschei dene kinderen. In strijd met hetgeen oorspronkelijk was gemeld, zijn alle slachtoffers Belgische arbei ders. De ontploffing van het mijngas was zoo gewel dig, dat een paard op 400M afstand van de plaats van de ramp 45 meter wctc! weggeslingerd. Het is uitgemaakt dat de ramp heeft plaats gevon den op het oogenblik dat de twee draden van een electrischen kabel, die bij het tot ontploffing brengen van dynamiet worden gebruikt, tegen elkaar wer den gebracht, zoodat oen electrische vonk oversprong Het ongeval gebeurde op 560 M. diepte. Volgens de sociaal-democratische Peuple waren niet alle reglementaire voorzorgen genomen in deze mijn, die bekend staat als zeer rijk aan mijngas. De laatste ramp die zich in dezelfde mijn voordeed gebeurde in 1856. Er waren toen niet minder dan 200 slachtoffers. Het socialistische kamerlid Lcuis Pierard heeft Vrij dagmiddag in de Kamer, nadat de voorzitter de na gedachtenis der slachtoffers gehuldigd had een in terpellatie ingediend. Koning Albert heeft zich gister in den loop van den namiddag naar de plaats des onheils begeven en er de gewonden die in *le ziekenhuizen der naburige gemeenten zijn ondergebracht bezocht De toestand van de meeste gewonden is betrekkelijk bevredigend. TREINDIEFSTAL IN AUSTRALIë. Postzak met groote waarde geroofd. Reuter meldt uit Melbourne, dat een postzak, welke schatkistbiljetten ter waarde van 30000 pd. _st. bevatte, uit den mailtrein tusschen Brisbane en Rockhampton is verdwenen. Men vermoedt, dat de zak is geroofd. De postzak was bestemd voor het filiaal te Towns- ville van de Commonwealth Bank te Melbourne. De andere postzakken bereikten haar bestemming in orde. DOODELIJK ONGELUK TE DEN HAAG. Een man door de Weetlandsche stoomtram doodgereden. Toen gistermiddag kwart over twee de Westlandsche Stoomtram, komende uit Loosduinen de Regentesselaan te Den Haag passeerde reed op een onbewaakt oogen blik een man per fiets voor de tram. De man kreeg een duwtje van de locomotief en kwam voor de wielen terecht, met bet gevolg, dat het slachtoferw erd over reden en op slag gedood. Het lijk werd naar bet lijkenhuis overgebracht. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Nader is gebleken, dat het slachtoffer is, de 42-jarige onderwijzer G. van der S., wonende Maagdepalmstraat 33 te Den Haag. Aneta seint de volgende berichten uit onze Oost; ONTPLOFFING IN EEN POMPSTATION. Vijf kolies op slag gedood. Uit Palembang: Door het springen van een condensor in het pomp station van de Bataafsche Petroleum Mij. te Lem- bak, aan den wg van Moeara Enim naar Laliat wer den vijf koelies op slag gedood, terwijl de terrein chef, de heer Swarts, als door een wonder ongedeerd bleef. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Antje, doohter van Anthonie de Jongh en Antje Bakker. ZONDAG 6 APRIL 1930. NED. HERV. GEMEENTE t©: Valkkoog, voorm. 9% uur, Ds. Van Loon. „Ocl- zei de kleine zanger, toen hij hoor de, ;lneb een krakende stem had. Maar wat .ou andere vriend," vroeg hij, terwijl hij op Jerry wees. „Kan hij niet zingen?" Billy barstte in lachen uit. „Jerry zingen," schreeuwde hij, „Hij kan alleen gillen." „Dat Is leelijk, heel leelijk, mompelde de man, schudde zijn hoofd en greep naar zijn luit. „Dat ziet er treurig uit. Geen centen, geen liedjes, geen stem, niks anders. En toch moet de arme zanger leven en om te blijven leven, moet je eten en een snee brood kost minstens drie centen, „Weet je wat we zullen doen? Wanneer jij mij jou naam zegt en je hebt ons wat voorgezongen, dan zal ik mijn amulet wrijven en jou geven wat je verlangt." En de kleine man zong een aardig liedje, wat hun zeer vermaakte. Dat is zeker leuk, zou hij nog een ander zingen?

Schager Courant | 1930 | | pagina 16