SchagsrCourant Bui tenland. Radioprogramma Vijfde Blad. Gemengd Nieuws. Zaterdag 5 April 1930 73ste Jaargang. No 8641 DE DUITSCHE REGEERING GERED. Geen ontbinding: van den Rijksdag. De sociaal-democratische motie van wantrouwen verworpen. De nieuwe Duitsche regeering van rijkskanselier dr. Bruning, den leider van het Centrum, heeft de eerste hindernis, genomen, en met succes. Donderdagmorgen besloot de Duitsoh-nationale frac tie tegen de sociaal-democratische motie van wantrou wen te stemmen. Daarmee, is het lot van deze motie be slist: ze zal straks in ieder geval verworpen worden, en daarmee is tevens de Rijksdag gered, dien rijkskanse lier Bruning anders onmiddellijk zou hebben ontbonden. De moties met 252 tegen 187 stemmen ver worpen. Bij de stemming over de motie van wantrouwen er waren er drie, n.1. van de sociaal-democraten, van de communisten en van de nationaal-socialisten werden 187 stemmen vóór en 252 stemmen tegen uitgebracht, zoo dat de moties met glans verworpen zijn. De zitting werd daarop verdaagd. Met hulp van de Dultsch-nationalen is de regeering van Dr. Brüning dus voorloopig vast in den zadel ge zet. Het zal niettemin de helpende partij heel wat kracht gekost hebben om zichzelf te overwinnen en het besluit te nemen, dat bij de nieuwe politieke constellatie in het parlement het verstandigste leek, en voor hun woord voerder, den heer Hugenberg, een alles behalve prettig haantje om den draai, die de Duitsch-nationalen had den genomen, in de plenaire zitting van Donderdag goed te praten. Een homerisch gelach ging op. toen Hugenberg aan het slot van zijn rede verklaarde, dat zijn partij deze regeering met het grootste wantrouwen beschouwt, wat natuurlijk volslagen in strijd is met het besluit om te gen de motie van wantrouwen te stemmen. Het besluit der Duitsch-nationaien om eieren voor hun geld te kiezen moet voornamelijk gegrond zijn op de overweging, dat de partij niet verkoos zich „door de Bociaal-democraten" de wet te laten voorschrijven. De zwenking der partij moet tot gevolg hebben, dat pogingen om de eenheid in haar verdeelde gelederen te (herstellen thans met hoop op succes ondernomen kun nen worden. Het eendrachtig front is Immers bij het bepalen van het standpunt tegenover deze regeering voor de eerste maal reeds hersteld. Brüning's regeering zal natuurlijk behoorlijk moeten betalen voor de hulp die de Duitsch-nationalen haar Donderdagochtend verleend hebben, en dit zal goed imerkbaar .zijn aan de belangrijke wetgevende maatre gelen op het gebied der financieele bevorming, welke de Rijksdag straks af te doen krijgt. Er is verder eenige kans op dat het centrum uit de Pruisische coalitie met de sociaal-democraten treedt. Dr. Brüning had deze ïaatsten hiermee reeds gedreigd, als zij hem vijandig blijven. Hugenberg is nu Donderdag met een eisch in dien zin aangekomen. OPZIENBARENDE ONTHULLINGEN. Oorlogs-memoires van een Engelsch staats secretaris, sir Arthus Nicholson. De ver gissing bij de Engelsche oorlogsverklaring. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft Harold Nichol son de mémoires gepubliceerd van zijn vader, sir Arthur Nicholson, die in de jaren voor den oorlog permanent staatssecretaris in het foreign office was. Deze memoires zijn van veel belang voor het onder zoek over de oorzaken van den wereldoorlog. Uit het boek blijkt, dat in 1912 een accoord tussehen Engeland en Frankrijk tot stand was gekomen voor het geval de neutraliteit van België geschonden zou worden Ook moet uit het boek blyken, dat de oorlogsver klaring van Engeland aan Duitschland feitelijk op een vergissing heeft berust. Een kort uittreksel uit het boek. Het Foreign Office was door deze mededeeling ten zeerste verrast en stelde een onderzoek in naar de vraag, waarop de vorige mededeeling, dat Duitschland in een verklaring den oorlogstoestand had afgekondigd, berustte. Ten slotte bleek, dat deze mededeeling gebaseerd was op een opgevangen draadloos bericht aan de Duitsche scheepvaart, waarin gewezen werd op het dreigende oorlogsgevaar met Engeland. De fout zou gemaakt zijn, zooals het boek van Harold Nicholson constateert, bij de admiraliteit. Begrijpelijk is ook de beschrijving van de tweede kwestie in het boek, n.1. het feit, dat reeds een jaar vóór het ..uitbreken van den oorlog het vraagstuk van het schenden der Belgische neutraliteit door Groot- Brittannië en Frankrijk ernstig overwogen zou zijn. In November 1911 zouden b.v. de voorbereidingen voor het snel overbrengen van vier of zes Engelsche divisies naar het continent tot in alle bijzonderheden zijn uitgewerkt. In 1913 was men in Fransche militaire kringen ervan overtuigd, dat de oorlog in den loop van dat jaar of van het volgende zou uitbreken, en dat het gevaarlijk kon zijn, wanneer de besprekingen te lang werden uitgesteld. In hetzelfde jaar schreef de toenmalige onderstaats secretaris van het Foreign Office, sir Arthur Nicholson, een brief aan den Britschen gezant te Brussel, waarin o.a. de passage voorkwam: „Wij en Frankrijk kunnen in de positie komen, dat wij het zenden van troepen over de Belgische grenzen moeten overwegen, teneinde de Duitsche troepen aan de andere zijde te ontmoeten." De conclusie van Nicholson's boek is. dat Engeland om een eereplicht te vervullen door Frankrijk in den oorlog is gedreven. Volgens zijn eigen opgave heeft Harold Nicholson gebruik gemaakt van officieele documenten, die tot nog toe niet publiek besohikbaar waren. VERSCHERPTE TOESTAND IN BRITSCH-INDIë. De arrestatie van Gandhi aanstaande? VD. verneemt uit Londen: Volgens berichten uit alle deelen van Britsch-Indië is de toestand in het geheele land aanmerkelijk ver scherpt. De inhechtenisneming van Gandhi, waarover reeds geruim tijd gesproken wordt, zou, volgens de mededeelingen van een bijzonderen verslaggever van de Daily Telegraph te Bombay, Zaterdag (vandaag) wan neer hij bij de kust aankomt geschieden. De politie te Soerat, waar Gandhi Woensdag aan kwam, is gemachtigd om Gandhi bij overtreding van het aout-monopolie in hechtenis te nemen. De provinciale commissie te Bombay van het In disch Congres heeft besloten op 7 April het zout-mono- polie te breken. Aan de kust, waar Gandhi waarschijnlijk Zaterdag zal aankomen, treffen zijn aanhangers, die ten getale van. ongeveer 10.000 man in het betrokken gebied zijn aangekomen, voorbereidingen voor een grootsche ont vangst. EEN SOMBERE VOORSPELLING. Naar aanleiding van de verdwijning van generaal Koetepof. Een overgang van het politie-drama in het politieke drama. Voor de royalistische beweging in Frankrijk de" Action Frangaise met Leo Daudet aan het hoofd is in de Koetepof-zaak het ware drama nu pas begonnen. Het bezoek van Deterding, den petroleum-magnaat, die als zoodanig op de hoogte is van de Russisch-Duitsche politiek, beteekent in de verschrikkelijke Koetepof-zaak den overgang van het politie-drama in het politieke dra ma. Voor Daudet is de Koetepof-zaak een pendant van het drama van Serajcwo, een ingewikkelde internatio nale politie-zaak, die binnen zeer korten tijd Europa in brand kan steken. Daudet zou zelfs zeggen onmiddellijk indien Mainz ontruimd was. Voor Daudet bestaat er geen twijfel: generaal Koete pof. opvolger en erfgenaam van Wrangel in de verwach ting der Russische patriotten, werd door de leiders te Moskou als een onmiddellijk dreigend en ernstig gevaar beschouwd. Ernstig wegens zijn zedelijk gezag, zijn ener gie, zijn militaire talenten. Dreigend wegens de anti- Poolsche plannen, die zoowel het Duitsche nationalisme als het ondergaande sowjet-schrikbewind koesteren. Het is de meening van Daudet, dat de ontruiming van Mainz korten tijd zal voorafgaan aan een Duitsch-Russischen inval in Polen. Slechts Koetepof kan in de Zwarte Zee zulk een gemeenschappelijk optreden afwenden. ZONDAG 6 APRIL 1930. MAANDAG 7 APRIL 1930. H i 1 v e r s u m (1071 M, van 12.00—6.00 n.m. 298 M.) 10.00 Tijdsein en Morgenwijding, 12.00 2.00 Middag- muziek door het A.V.R.O.-Kwintet; 2.002.45 Wenken op het gebied van kookkunst door P.' J. Kers; 2.45 4.30 Illustratieve Filmmuziek uit het Rembrandt Theater te Amsterdam; 5.006.00 Kindcruurtje door Céline SchaakeVerkoozen; 6.00 Tijdsein. 6.016.45 Gramo- foonmuziek, populair programma; 6.30 Vas Dias: Koer sen; 6.457.15 Tooneelhalfuurtje: Rob. Geraerds over „De Passiespelen te Oberammergau"; 7.157.45 Cursus Engelsch voor beginners; 7.458.00 Gramofoonmuziek; 8.00 Tijdsein, 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam; uitzending van het Volksconcert door het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg; Daarna Persberichten Vaz Dias en Gramofoonmuziek. JIuizcn (1875 M.) N.C.R.V.: 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.30 11.00 Korte Ziekcndienst door Ds. A. C. Diederiks; 11.00 11.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. J. C. M.'Doyen; 12.0012.15 politieberichten,; 12.30—1.45 62e Orgelcon cert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk aan den Klove niersburgwal te Amsterdam door Jan Zwart; 2.00— 2.35 Uitzending voor Scholen; 2.35—3.15 Spreker: A. J. Her wig. Onderwerp: ..De kamerplanten in deze maand"; 3.153,45 Cursus Knippen on Stof versieren; 4.00—5.00 Ziekenuurtje door Ds. B. C. Koolhaas; 5.00 - 6.30 Concert, Mevr. Van EssenVenneman, zang, A. J, Mooy, orgel; 6.307.00 Spreker: W. Santema. Onderwerp: „Frysk bloed tsjoch op"; 7.007.45 Cursus Verbetering van het gezang in huis door Jac. Ph. Caro; 7.45—8.00 Politie berichten; 8.00—8.50 Concert door de Arnhemsche Or- kestvereeniging; 8.509.10 P. J. Risseeuw, „Hoe het komt dat de Valburgsche jongens zoo'n „beste stem" van zingen hebben", door K. Lanterman; 9.1010.00 Ver volg Concert; 10.0010.15 Persberichten Vaz Dias; 10.15 10.45 Een half uur bezoek van den Radio-dokter; 10.45 11.00 Gramofoonmuziek. DINSDAG 8 APRIL 1930. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m. 298 M.) 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding. 12.002.00 Mid- dagmuziek door het A.V.R.O.-Kwintet; 2.003,00 Gramo foonmuziek, Licht klassiek concert, 3.004.00 Knipcursus door Mevr de Leeuw-van Rees, 4.004.15 Gramofoon muziek, Schrammelmuziek; 4.155.00 Solistenconcert; 5.306.45 Vooravondconcert door het Omroep-orkest o.l. v. Nico Treep, 6.00 Tijdsein, 6.30 Vaz Dias: Koersen, 6.457.45 Cursus Engelsch: Conversatie en Gevorder den; 7.458.00 Gramofocnmuziek, Marschmuziek; 8.00 Tijdsein. 8.018.30 Kamermuziek door het Hollandsch Trio; 8.309.30 9.3010.00 Optreden van het Maudrs- Doedelzaktrio; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.10 11.10 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. Huizen (1875 M.) K.R.O.: 8.15—9.30 Morgenconcert,. 11.30—12.00 Gods dienstig halfuurtje, 12.151.15 Lunchmuziek door het KR.O.-trio, 1.15—2.00 Gramofoonplaten, 2.00—3.00 Vrou wenuurtje; 4.005.00 Rondwandeling door de fabrieken van de N.V. De Levers Zeepmaatschappij te Vlaardin- gen; 5.006.00 Debutanten-Uurtje; 6.016.15 Spreker Pater N. A. van Rijn O.P. Onderwerp: „Het H. Bloed- Mirakel te Alkmaar, een herboren devotie uit Oud- Kennemerland"; 6.156.30 Nieuwsberichten in het Es peranto, door P. Heilker; 6.306.40 Beursberichten Vaz Dias; 6.406.45 Gramofoonmuziek. 6.457.15 Cursus Kerklatijn voor meergevorderden door Leo Speet; 7.15 7.45 Spreker: Pastoor H. Hoosemans. Onderwerp: „Palmzondag"; 7.458.00 Politieberichten; 8.006.30 Lijdensoverweging; 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 9.301100 Optreden van het „Solo Kwartet"; Na afloop Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90- Maag-Tabletten75 Zenuw-Tabletten 75«< Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. Onmenschelijk. Hun dochter 17 jaar lang aan een ketting geklonken in een kelder opgesloten gehou den. In de Russische stad Wladimlr is dezer dagen, naar de „Izwestija" bericht, het proces beëindigd tegen een inwoner van het stadje Gorochowets, die zeventien jaar lang zijn dochter Claudia, die aan zenuwtoevallen leed, in een kelder opgesloten had gehouden, waar de stak ker met een ketting aan den muur was vastgeklonken. Toen dit feit na lange jaren In de omgeving was bekend geworden, werd eindelijk door de politie een onderzoek ingesteld, die de gevangene In een allertreurigsten toe stand in een kleinen en zeer vuilen kelder aantrof. Het meisje was in al die jaren van kwelling tot een oude grijze vrouw geworden zij telt nu 44 jaar) en volgens de verklaring van de dokters, die haar onderzochten, is zij thans volkomen krankzinnig. Het vonnis tegen den onmenschelijken vader, alsook tegen de moeder luidde, dat zij voor den tijd van vijf jaar uit het district, waar zij woonden, worden verbannen met achterlating van hun huisraad. Een zuiveringsbeweging in Bulgarije. Regeeringssteun om den Bulgaar de meest elementaire begrippen van zlndelijkheldsleer btf te brengen. Reinheid en hygiëne zijn in de Bulgaarsche dorpen ge woonlijk ver te zoeken. In de omgeving van Sofia is het echter wel het ergste met de onreinheid gesteld. Terwijl er in het Noorden van Bulgarije en in Macedonië reeds heele landstreken zijn, waar men zich langzamerhand gaat aanpassen aan de meest eenvoudige eischen van de moderne gezondheidszorg, zijn er in de omgeving van de hoofdstad des lands geweldig vuile dorpen. Thans heeft men met steun van de regeering een or ganisatie gesticht die zich ten doel stelt aan de bewoners van deze dorpen de meest elementaire begrippen bij te brengen van de gezondheidsleer. De toestand is tot nu toe zoo, dat menschen in het zelfde vertrek wonen met honden, geiten, kippen, gan zen, varkens, enz. Hierin moet dus op de eerste plaats verbetering ge bracht worden. De muren der huizen zijn gewoonlijk vervaardigd vant vlechtwerk, dat met leem bestreken is. Al deze wanden moeten aan den buitenkant gekalkt worden, en het huis zelf moet worden „uitgemest" en al het vuil moet naar de gemeentelijke vuilnisbelt gebracht voorden. De dorps privaten moeten schoongemaakt worden. Ook de menschen zullen voor hun eigen lichaam do reinheid moeten betrachten: slecht3 zelden zou een Bulgaar zich wasschen en zijn onderkleeren draagt hij maanden aan een stuk. Ook het vee moet gereinigd en van ongedierte gezui verd worden. Maagzuur Spijsverteringsstoringen Ij sinds 100 jaar onovertroffen het beste middel K Bullrich-Zout Tabletten tl. 0,25 en fl. 1,20. Slechls echt in blauwe verpakking met hel portret van den uitvinder. Monsters gratis en franco v. d. vertegenwoordiger R-de Bruin. Amsterdam Oost-Ltonaeosparkwei; 19 Om de Bulgaarsche boeren aan te moedigen heeft de regeering verklaard, dat diegenen, die aan deze zuive ringsbeweging deelnemen, vrijgesteld worden van da jaarlijksche hand- en spandiensten, die zij anders moe ten verrichten. ONTPLOFFING TE SKELLEFTEA IN ZWEDEN. Drie dooden. Wolff méldt uit Stockholm: 111 rle starl Skelleften heeft Donderdagmiddag een ernstige ontploffing plaats gehad Door tot nu toe onbekende oorzaak vloog een aan kanalisatie- maatschappij toobehoorond reservoir met acetyleen in rle lucht. Drie arbeiders werden gedood De ma- terieele schade is aanzienlijk. De ontploffing, die in de heel stad gehoord werd, veroorzaakte groote op schudding. DE BOMAANSLAG BIJ TIETZ. Vermoedens der politie. Uit Hamburg wordt gemeld: De bomaanslag in het warenhuis Tietz aan den •Tungfernstieg zou, naar de politie vermoedt, wel door dezelfde daders bedreven kunnen zijn, die eenige dagen geleden een bomaanslag cp den alhier wonende juwelier Wempe in scène gezet hebben. In beide gevallen werd zwart kruit als spring stof gebruikt Ook het feit, dat beide aanslagen klaarblijkelijk er op gericht waren, groote schade te veroorzaken, evenals de verscheidene andere aanknoopingspunten, doen vermoeden, dat het dezelfde misdadiger(s) be treft. Voor de aanwijzing van de daders is een beloo ning van duizend rijksmark uitgeloofd. NOODLOTTIGE BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Wolff meldt uit Halle: Op den weg naar Koennern, niet ver van Daidersee, kwam een personenauto met een motorfiets in bot sing. De auto sloeg over den kop en kwam in de sloot langs den weg terecht. De chauffeur verbrand de levend. De overige inzittenden wisten zich te red den. De bestuurder van het motorrijwiel en zijn met gezel hebben bij de botsing ernstige beenbreuken op- geloopen. Aardschokken op Sicilië. Paniek onder de bevolking. Echtei geen groote schade aangericht. Naar V.D. Donderdag uit Rome vernam, werd uit .^yracuse op het eiland Sicilië gemeld, dat daar Woensdag gedurende een geruimen tijd hevige aard schokken zijn waargenomen, die onder de bevolking een groote paniek veroorzaakten. Velen vluchtten naar de kathedraal en naar de ka pel van de H. Lucia, waar speciale II. Missen gelezen werden om het onheil af te wenden. Ook in de provincie brachten de aardschokken schrik teweeg, doch de uitwerking der vrij hevige schokken viel erg mee. Alleen sommige zeer oude huizen zijn op eenige plaatsen ingestort. Groote branden. 2000 Morgen bosch en heide in vlammen op gegaan. Naar uit Detmold aan den Oostelijken voet van het Teutoburger Woud in Duitschland, wordt gemeld, ont stond Donderdagmiddag tussehen Wistinghausen en Oerlinghausen een groote bosch- en heidebrand. Bij den ontginnlngsarbeld was een stuk elk in brand gestoken ter vergemakkelijking van het werk. Daarbij versprong het vuur onverwacht en deelde zich met geweldige snelheid mede aan een bosch- en heidegebied van ongeveer 8 vierk. KM. Ondanks de blusschlngspoglngen ging een ontginnings- gebied van ongeveer 2000 morgen grond verloren. Raadselachtige brand ln een Indische muni tiefabriek. Aan een verschrikkelijke ont ploffing ontkomen. Naar Reuter uit Pona meldt, werd Zondag j.I. dank zij het kordate optreden van het garnizoen, een - ver schrikkelijke onptloffing in het plaatselijke arsenaal ter nauwernood voorkomen. Het garnizoen slaagde er na twee uren van heldhaftige arbeid in, een brand meester te worden in de voornaamste afdeeling van de munitie fabriek. De oorzaak van den brand is onbekend. De bliksem Ln een petroleumtank geslagen* Merkwaardige wijze van blusschen. Uit Eldorado in Arkansas wordt gemeld, dat de blik sem is ingeslagen in een petroleumtank van de Magno lia Petroleum Cy.t welke ongeveer 40.000 H.L. petroleum bevatte. Daar de brandweer vreesde, dat ook andere tanks door de uit de brandende tank stroomende petroleum® zouden worden aangetast, bediende zij zich van een 3 duimskanon, teneinde de tank stuk te schieten, om de petroleum te laten wegstroomen door in de aarde ge graven kanalen. Brand ln een Duitsche bioscoop, Wolff meldt uit Rothenburg (Hannover): In het dorp Hetzwege, district Rothenburg, brak tij dens een bioscoopvoorstelling een brand uit. De bezoekers konden zich met veel moeite redden, De operateur bekwam brandwonden. Het geheele gebouw werd een prooi der vlammen. Ook twee paarden en zeven koeien werden slachtof fers van den brand. Kortsluiting zou de oorzaak zijn. TARDIEU ONGESTELD. Voedselvergiftiging; geenerlei reden tot be zorgdheid. Naar uit Parijs gemeld wordt, is de Fransche Minis ter-President Tardieu, die Donderdag de vergadering bij woonde van de Kamercommissie voor de burgerlijke wet geving, plotseling onwel geworden. Hij moest naar zijn woning gebracht worden waar een dokter constateerde da ter slechts sprake was van een stremming van de spijsvertering tengevolge van voedselvergiftiging. De toestand van Tardieu is in het geheel niet van ernstigen aard. Hem is alleen eenige uren rust voorgeschreven. V.D. verneemt omtrent het opzienbarende boek nog het volgende uit Berlijn: Het door Harold Nicholson gepubliceerde boek over het leven van zijn vader, den lateren lord Carnock, die in de beslissende daéen voor het uitbreken van den oorlog als sir Arthur Nicholson de functie van perma nent onderstaatssecretaris in het Britsche Foreign Office bekleedde, heeft volgens hier uit Londen ont vangen berichten, in politieke kringen groot opzien ge baard. Uit het boek zouden, gelijk reeds hierboven gemeld werd, twee belangrijke feiten blijken: le. Dat de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitsch land op een vergissing berustte; 2e. Dat tussehen Engeland en Frankrijk reeds een vast beslui,t bestond, dateerend van 1912, in verband met een schending der neutraliteit van België. De op 4 Augustus 1914 aan den Duitschen ambassa deur te Londen, vorst Lichnowsky, overhandigde nota, die de oorlogsverklaring bevatte, luidde: „Nadat de Britsche ambassadeur te Berlijn zijn pas poort gevraagd heeft, heb Ik de eer Uwe Excellentie mede te deelen, dat in overeenstemming met den tekst van de nota, die de Duitsche regeering heden ter hand is gesteld, de Duitsche regeering van hedennacht twaalf uur af den oorlogstoestand tussehen Duitschland en En geland acht te bestaan, ik heb de eer voor Uwe Excel lentie, de familie van Uwe Excellentie en voor het personeel der ambassade de paspoorten hierbij te voegen. w.g. Grey". Nadat dit schrijven te 9.40 was opgesteld, kwam een secretaris van het Foreign Office met de opzienbarende tijding, dat Duitschland den oorlog had verklaard aan Engeland. In de grootste haast werd daarop de nota aan vorst Lichnowsky opnieuw ontworpen en begon met de zinsnede: „Nadat het Duitsche rijk aan Groot-Brit- tannië den oorlog heeft verklaard, heb ik de eer," enz. Toen werd te 10 uur op het departement een telegram van den Britschen ambassadeur te Berlijn ontvangen, waarin deze mededeelde, dat Duitschland op het Brit sche ultimatum, dat dien middag te 2 uur door lord Grcy was gczor..:cn, niet zou antwoorden en dat dus vanaf middernacht de oorlogstoestand tussehen beide landen zou bestaan. Hilversum (1071 M.) VA.R.A.: 9.00 Gramofoonplaten, 9.30 „Doe het veilig", serie veiligheidskwartiertjes; 9.45 Mededeelingen van het Reissecretarlaat van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling; 9.48 „Dichters der Opstandigheid"; 10.15 Gramofoonplaten. VP.R.O.: 10.30 Uitzending uit het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Laren, spre ker: Ds. S. H. N. Gorter, Rotterdam. A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein, 120112.40 Lezingreeks over Oude en mo derne Chemie; 12.402.00 Middagconcert door het A.V.R.O.-Octet, 2.002.15 Gramofoonmuziek, 2.15 Ver slag door een deskundig ooggetuige van den internatio nalen Voetbalwedstrijd NederlandItalië, gespeeld in het Olympisch Stadion te Amsterdam; daarna: gramo foonmuziek; in de rustpoos Sportuitslagen door Vaz Dias. V.A.R.A.: 5.00" Kinderuurtje, 6.00 Vooravond concert door het V.A.RA.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.308.00 Gramofoonmuziek, 8.00 Tijdsein en Pers- en Sportnieuws Vaz Dias; 8.15 Mozart-Avond: uitvoering van alle muziek-fragmenten der opera „De Tooverfluit"; daarna tot 12 uur: Gevarieerd populair gramofoonpla- ten-programma. Hulzen (1875 M.) K.R.O.: 8.30—9.30 Morgenwijding. N.C.R.V.: 9,50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Nieuwe Kerk) te Zierikzee, voorganger: Ds. S. H. J. Voors. K.R.O.: 12.0012.30 Spreker: Mr. A. I. M. J. Baron van Wijn bergen, onderwerp: „Aanvullend Onderwijs"; 12.302.00 Populair concert door Salon-orkest o.l.v. M. van 't Woud; 2.002.30 Spreker: Alex Paulsen, „Op het Kro atische platteland"; 2.303.00 Literair halfuurtje; 3.00 4.00 Concert door het Orkest der N.EM, o.l.v. D. H. Ph. Kiekens; 4.005.00 Ziekenlof uit Bloemendaal. N.C.R.V.5.50 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk (Oude Kerk), Spui, Amsterdam, voorganger: Dr. P. Stegenga A^n. K.R.O.: 7.30—7.55 Spreker: C. J. J Terwisscha van Scheltinga, over „Practische waardee ring"; 7.558.00 Voetbaluitslagen R.K. Voetbalfederatie; 8.018.05 Voetbaluitslagen door Vaz Dias; 8.058.10 In tenties van het Apostolaat des Gebeds; 8.108.20 Praatje tot de luisteraars door Pastoor L. H. Perquin; 8.209.45 Studio-opvoering van „Het aardige Molentje", Opera- comlque in twee tafcrcelen; 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.1510.45 Concert door het K.R.O.-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen; 10.4511.00 Epiloog door Klein Koor.

Schager Courant | 1930 | | pagina 17