Schager Courant Ford Sportcoupé Bui tenland. 1 een Pink Dienstmeisje. D. MUL WINKEL. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Schip op de Zuiderzee gezonken. Opening der Staten-Generaal. De Amsterdamsche millioenenput. Advertentiën. Huishoudster Dienstmeisje, Voorjaar 1930. AANGIFTE van LEERLINGEN */2 tons Ford Vrachtauto een gebruikt Gasfornuis, Chauffeur een Timmermansknecht, Zaterdag 5 April 1930. 73ste Jaargang. No 8641 DE VLOOTCONFERENTIE. De Fransche formule voor Engeland onaan vaardbaar? De conferentie opnieuw in een ernstig stadium. De Londensche Vlootconferentie is opnieuw in een ernstig stadium gekomen. Eerstens omdat het Britsche kabinet de formule, welke de Fransche delegatie nopens een accoord over de veiligheid heeft uitgewerkt, o n- aannemelij heeft verklaard. In de twede plaats is het de verklaring van Briand tot de Fransche pers, dat er, wat Frankrijk betreft, van verlaging van zijn programma geen sprake kan zijn, wanneer Engeland en de andere mogendheden niet gelijktijdig hun programma beperken, en ten derde, omdat men in regeeringskrlngen sterker dan te voren doordrongen is van den weerzin van het Britsohe volk tegen verdere militaire of mari tieme verplichtingen, terwijl men overtuigd is dat de bevrediging van Frankrijk zonder deze niet mogelijk is. Een hevige uitbarsting tusschen MacDonald, Henderson en Grandi. Donderdag is het tot een hevige uitbarsting tusschen MacDonald, Henderson en Grandi gekomen. Grandi heeft, volgens de Italiaansche voorstelling van zaken, ge dreigd de conferentie te zullen verlaten. Hij liet zich niet welgevallen, zeide hij, op die manier te worden be handeld. MacDonald moet toen nog hebben voorgesteld dat Grandi aan de Franseh-Engelsche bespreking zou deelnemen. Dit echter heeft Grandi beslist geweigerd. Hij liet er zich achteraf niet meer bijhalen, zoo zeide hij. Bovendien verklaarde hij, dat men niet het recht had te Londen zonder eenige andere leden van den raad over artikel 16 van het Handvest van den Volkenbond te be raadslagen. Zoo hoog is het geschil geloopen, dat Gran di met een herzien 'door Italië van het verdrag van Lo- carno moet hebben gedreigd. Intusschen heeft Grandi een juridisch raadgever uit Rome laten overkomen. De barometer daalt nog steeds... Volgens de laatste berichten uit Londen is de stem ming in Conferentiekring nog steeds zakkende en wor den de vooruitzichten op een algemeen plan niet gunstig beoordeeld. De Amerikanen zouden zelfs de hoop op een doeltref fend accoord reeds hebben prijsgegeven. Gaan ze op 22 April heen? Volgens een V.D. bericht uit Londen is op naam van de Amerikaansche delegatie passage besproken voor den 22sten April a.s., op welken datum, indien een vijf- mogendhedenovereenkomst niet zal zijn tot stand geko men, doch wel een driemogendheden-verdrag, de onder handelingen voor een vijfmogendheden-tekst zullen wor den verdaagd. DE KEIZERIN VAN ABESSYNIë OVERLEDEN. Bas Tafari haar opvolger. V.D. verneemt uit Rome: Volgens een Stefani-bericht is keizerin Zeoditoe van Abessynië plotseling te Adis-Abeba overleden. Negus (koning) Taffari heeft zich naar het paleis be geven, dat door de troepen bezet is. De stad is rustig. (Keizerin Zeoditoe (Judith), ook wel „de koningin der koninginnen van Ethiopië" geheeten, is 54 jaar oud geworden. Zij was de dochter van koning Menelik n en regeerde sedert September 1916, nadat koning Josua van den troon was gestooten. Sedert October 1928 echter had zij zich van de regee- ringsfunctie teruggetrokken én haar neef Ras Tafari tot regent benoemd. Deze draagt den titel van negus. Eenige jaren geleden bracht de thans 39 jaar oude Ras Tafari een bezoek aan de westersche hoven. Is zij geen natuurlijken dood gestorven? V. D. verneemt nader uit Rome: Naar het Stef. Agentschap uit Addis Abeba meldt, heeft het plotseling overlijden van keizerin Zeoditoe van Abessinië een zeer bijzondere oorzaak gehad. Aanhan gers van de keizerin, die, gelijk bekend, anderhalf jaar geleden ten gunste van den negus Tafari moest aftre den,- hebben getracht een opstandige beweging ten gunste van de keizerin op touw te zetten. Onder aanvoering van den derden gemaal der keize rin, Ras Goegsa, zouden 10.000 man op 31 Maart een po ging ondernemen hebben om het leger van den negus Tafari te overvallen. In den loop van den slag, die ge leverd werd, werd echter Ras Goegsa aan het hoofd van zijn leger gedood, terwijl zijn aanhangers uiteengedreven werden. De opstandelingen moeten zware verliezen hebben geleden. Na ontvangst van het bericht van de gewelddadigen dood van Ras Goegsa zou keizerin Zeoditoe aan een „hartsverlamming" overleden zijn. Dit zou aldus het bericht volgens de traditie des lands beteekenen dat de keizerin geen naturlijken dood is gestorven. NIEUWE OORLOGSONTHULLINGEN. De neutraliteit van België ook bij Frank* rijk en Engeland niet veilig. Frances Gravin Warvvick, de bekende socialiste, heeft aan de „Daily Herald" onthullingen gedaan, waaruit zou moeten blijken, dat, niet slechts Diiitsch- land, doch ook Frankrijk en Engeland het zoo nauw niet namen met het verdrag, waarbij voor den oor rog de neutraliteit van België werd geregeld. Zij maakt melding van een gesprek tusschen Clemcn- ceau en Lord Frcnch in 1910 in de particuliere ka mer van den grooten Franschen staatsman, waarbij Clemenceau zou hebben gezegd: „Verdragen komen er niet op aan, wanneer het tot oorlog komt." Ver der verklaarde zij dat Clemenceau tot French had hooren zeggen, dat het Britsche leger te Duinkerken zou moeten landen en door België trekken, terwijl de Franschen in den Elzas binnenvielen. Zes maanden geleden heeft de gravin haar mémoires in boekvorm uitgegeven, doch daaruit was door den uitgever een gedeelte geschrapt, waarvoor het woord „censored' in de plaats kwam te staan. Men vroeg zich af wat dit te beteekenen had. De Gravin heeft de geheim zinnigheid daarvan thans opgeheven door boven staande onthullingen. Zij meende dat nu lord Carnoch in dezer dagen gepubliceerde memoires ongeveer hetzelfde zegt, en verscheidene Duitsche schrijvers achter de waarheid zijn gekomen, ook zij het recht heeft, de waarheid bekend të maken, daar zij het zelfde ook in een brief aan koning Edward vlak vóór zijn dood mededeelde. De gravin deelt verder mede, dat Lord French, die Fransch leerde omdat, hij er zeker van zeide te zijn dat de oorlog met Duitschland komen zou. haar vier jaar vóór den oorlog verzocht, haar in contact te brengen met Clemenceau, dien zij goed kende. Gra vin Warwick trad bij het gesprek op als tolk, of schoon Clemenceau vrij goed Engelsch kende. Cle menceau was zeer belangstellend te weten, wat Groot-Brittannië zou doen indien de oorlog met Duitschland uitbrak. „Wat geef ik om een senti menteel entente!" gaf Clemenceau ten antwoord op een protest van vriendschap van French. „Wat wij wenschen te weten is, hoeveel man u in het veld kunt brengen, wanneer het tot oorlog met Duitsch land komt." Frcnch sprak over iOO.OOO man, doch Clemenceau verlangde een millioen, wilde men niet dat het Fransche volk de Engelsch Fransche vriendschap als louter sentimenteel maakwerk zou beschouwen. Daarna ontwikkelde zich over ontvouwde oorlogs kaarten het gesprek over het Belgische neutraliteits verdrag en den inval van «de Engelschen in België. Door den storm overvallen. Donderdagmiddag te vijf uur is het Rijnschip „St. Gerardus" van schipper Pijl, groot 850 ton, geladen met steenslag van Duitschland voor Den Oever, Wie- ringen, tusschen De Leek en Broctkerhavcn op de Zuiderzee door storm overvallen. Het schip verspeel de het roer. De. sleepboot „Onderneming" van ka pitein Th. Dijkhuizen, trachtte nog het schip in Enk huizen binnen te sleepen. Dit mislukte evenwel, daar de dolckleeden scheurden en de luiken van het Rijn schip insloegen. Het schip liep toen vol en is ge zonken. De kapitein van de sleepboot heeft den schipper, diens vrouw en zeven kinderen en den knecht weten tc redden en gistermorgen te zes uur te Enkhuizen aan wal gebracht. De sociaal-democratische Kamerfracties zullen de zitting niet meer bijwonen. De sociaal-democratische Kamerfracties zenden de volgende mededeeling aan „Het Volle": De burgerlijke Kamerleden, die meenen de openings plechtigheid van de Staten-Gencraal, op den derden Dinsdag van September, nog steeds te mogen gebrui ken voor een monarchistische manifestatie, welke aaar niet op haar plaats is, hebben aan die mani festatie in de beide laatste jaren nog uitbreiding' ge geven. De sociaal-democratische Kamerfracties hebben naar aanleiding daarvan reeds in September van het vorige jaar in een gemeenschappelijke vergadering de vraag besproken, of hare leden zullen voortgaan te verschijnen in een bijeenkomst, waar men klaarblij kelijk hun gevoelens niet wenscht te ontzien. Die be sprekingen zijn onlangs hervat en beëindigd. Daarbij stond op den voorgrond, dat de partijcon gressen van 1926 en 1927 uitdrukkelijk aan de frac ties zeiven hebben overgelaten te beslissen, of haar leden al dan niet de openingsbijeenkomst zullen bij wonen. De fracties handhaven haar opvatting, dat de ope ningsbij eenkomst der Staten-Generaal een vergade ring is van de geheele Volksvertegenwoordiging, waaraan door alle leden der Volksvertegenwoordi ging, van elke staatkundige richting, ongehinderd moet kunnen worden deelgenomen, en waarin der halve, indien men incidenten wil vermijden, zooveel mogelijk alles moet worden nagelaten wat de aan wezigheid van eenige fractie zou kunnen bemoeilij ken. Nu evenwel de Kamerleden van andere partijen met deze opvatting blijkbaar geen rekening willen hou den, besloten de sociaal-democratische fracties, dat zij in de tegenwoordige omstandigheden van de bijwo ning der openingsplechtigheid zullen afzien. Ergelijke toestanden onthult. Onder zoek naar een mislukt bouwplan van 3500 woningen. Onmogelijk dure hui zen en een crediet-overschrijding van zes millioen. Door een commissie riit den gemeenteraad van Am sterdam is een onderzoek ingesteld naar de oorzaken en omstandigheden voor het verlies en de overschrij ding inzake het plan tot den bouw van 3500 wonin gen in die gemeente. Er zijn daarbij ergerlijke toestanden onthuld, schrijft het „Hdbld." De mislukking, die een crediet- overschrijding van zes millioen en onmogelijk-dure woningen heeft gebracht, alles ten koste van den be lastingbetaler, die er niets aan kan doen. Het lijkt nu in menig opzicht nog erger dan wij hadden ver wacht. Het is een meer dan droevig relaas, zeg ge rust: een schandaal. De gemeente Amsterdam zou in 1917, ter voorzie ning in den woningnood, op drie plaatsen der stad (Buiksloterham, Polanenbuurt, Transvaalbuurt) in het geheel 3500 gemeente-woningen stichten. Het plan daartoe was opgemaakt onder leiding van den heer Wibaut, die toen nog wethouder van Volkshuis vesting was, maar weldra als zoodanig werd opge volgd door den heer S. R. de Miranda en zelf zich als wethouder met andere dingen bleef bezig houden. De uitvoering is een aaneenschakeling van tegen slagen en narigheden geworden, van cle 3500 stuks zijn er ten slotte 2381 voltooid. In het. begin van 1921 was gebleken, dat de geraamde bouwkosten, f 14.886.580 waarvoor Rijksvoorschot verkregen was, bij verre niet voldoende waren; de Raad besloot toen op voorstel van B. en W., de bouwkosten „nader" op f30 millioen te ramen, en voor het surplus, dus ruim f 15 millioen, eveneens Rijksvoorschot te vragen. De Regeering weigerde; maar Amsterdam bouwde voort, en wist het zoover te rengen, dat er f20.6 millioen gulden aan 2381 woningen werd besteed (een kleine tienduizend gulden per gemeentewoning dus!); toen vond men het toch welletjes, en heeft liet bijltje er maar liever bij neergelegd. Ongeveer zes jaar later, in October 1928, Is de re kening pas aan den Raad aangeboden. Die heeft toen op 7 December 1928 besloten, een Commissie van On derzoek te benoemen. De soc. democraten hadden zich (naar aanleiding van een paar opmerkingen van den toenmaligen wethouder Boissevain) als „belec- digde partij" gesteld en zelf een voorstel daartoe ge daan, dat is aangenomen. De voordracht tot finan- cieele regeling van de zaak hangt sinds dien tijd. De Raad kan haar nu behandelen na eerst het sma kelijke rapport te hebben geslikt. Wij halen eerst nog een paar bijzonderheden aan, die sinds October 1928 bekend zijn, dit tot goed ver stand van de heele zaak. De tragedie van den mil lioenenput! De gemeente had dus f5.2 millioen méér bouw kosten besteed dan zij volgens afspraak met de Re geering besteden mocht; ofschoon zij maar twee der den van het aantal woningen had gebouwd. De 5.2 heeft de gemeente voorloopig zelf betaald, al vleit zij zich officieel met de hoop, dat de Regeering alsnog het surplus-voorschot wel verstrekken zal hetgeen dan de consequentie zou moeten hebben, dat ook de Rijksbijdrage in het exploitatie-verlies zou moeten worden verhoogd. Do hoop op het een en het ander schijnt ons nogal ijdel te zijn. Maar er was ook nog een extra-verrassing: een be drag van f639.520 letterlijk weggesmeten, „verloren op materialen" zooals het heet. Van dit bedrag, (dat op de gemeentebegrootingen moet worden afgeschre ven, in vijf termijnen) was f 110.000 besteed aan de voorbereiding van het niet voltooide deel van den bouw; de rest was voor materialen die niet zijn ge bruikt. Over al deze ellenden loopt het rapport. En het geeft, inderdaad een duidelijk beeld. Beginnen wij ook met de bouwmaterialen. Het blijkt nu, dat er een verlies van negentig procent op geleden is. Tengevolge van onverschilligheid, be sluiteloosheid of gebrek aan inzicht bij B. en W., verschil van meening en ongenoegen tusschen Wo- ningdienst en Publ. Werken, geplukhaar over „bewa- kingskosten" die anders maar door Publ. Werken moesten worden betaald, enz., enz. Men had de ma terialen vermoedelijk voordeel iger zonder bewaking ergens kunnen opslaan, dan eindelijk, in den loop van 192-1, tot den ruïneuzen verkoop over te gaan. De ruzies tusschen Woningdienst en Publ. Werken zijn blijkbaar nog de hoofdoorzaak geweest. En daar in èn bij de wanhopige slechte administratie heeft, 'n toestand geheerscht, waarvoor het woord janboel niet te hard is gekozen. De heer De Miranda heeft in 1928 in den gemeen teraad het voorgesteld, alsof hij er eigenlijk (met de financieele catastrofe dan) niet te maken gehad had; wij zien nu, dat het college van B. en W. en dan toch zeker niet in de laatste plaats de wethouder van Volkshuisvesting, die de leiding over een der beide vechtende diensten had in het rapport scherp in gebreke wordt gestold, en terecht. Want de feiten die in het stuk neergelegd zijn, sta ven volkomen de conclusie der rapporteurs, dat B. en W. dan maar hadden moeten zorgen, dat er wèl samenwerking tusschen de vechtende diensten kwamen. Of is het soms te veel geëischt, dat er in het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam menschen zitten met verantwoordelijkheidsbesef en eenig or ganisatietalent? De Woningdienst, die de leiding van den bouw had of heette te hebben, aanvaardde (nota bene) zonder eenige eigen kennis van zaken, maar wat hem aan financieele gegevens door Publ. Werken voorgelegd werd. Wisten B. en W. dat niet, of vonden zij het maar heel gewoon? De opeenvolgende wethouders van Publ. Werken hebben evenmin den toestand aan hun departement bcheerscht, als de heer De Miranda dien aan het zijne. Ook in ander opzicht schoten B en W. zeer te kort: de onderhandelingen met de regeering hebben zij, of heeft de heer De Miranda, grootendeels mon deling gevoerd, zoodat naderhand niet meer vast te stellen was wat precies het resultaat is geweest; de Raad heeft veel te laat kennis gekregen van de fi nancieele debacle, ten gevolge van het traineeren met het samenstellen van een voordracht. Een hoofd ambtenaar is daar te laat mede geweest maar had den B. en W. niet pas het waarschuwende voorbeeld gehad van te laat-bekende credietoverschrijding aan de centrale-Noord (tien millioen!) waarvoor wethou der 'Wibaut amende honorable had moéten maken? Er is ook nog een ander element in de zaak ge komen. Burg en Weth. hebben in 1921 een zeer eigenaardige houding tegen de Regeering aangeno men, door eerst een principieele toezegging van ver dere regeeringshulp te willen hebben voordat zij een nauwkeurige raming, waarom de Regeering ge vraagd had, inzonden, terwijl zij toch eenig besef van tekortkoming wel hadden kunnen bezitten; en dit alles zijn nog maar de hoofdaanmerkingen die op Hij mocht 't niet zeggen. (Pages Gales Vandaag ben Ik vijf eo twintig jaat getrouwd. Wel gefeliciteerd. Sst, kerel, mijn vrouw wil niet weten hoe oud ze is. hun beleid zijn te maken. Vooral de heer De Mi randa moet zich wèl op de borst slaan, gelijk hij vooral in 1928 deed, toon zijn tijdelijke opvolger wel eens met weinig geestdrift over de door den heer De M. hem nagelaten portefeuille sprak! Wij weten, dat er èn bij het Amsterdamsche departement van Volks huisvesting, èn hij Publieke Werken, èn in het. col lege van B. en V». veel ergerlijks is gebeurd, dat er zeer ernstige tekortkomingen zijn geweest en dat met de belastinigpenningen op schandelijke manier ge smeten is. Onder de leus van den heer De Miranda c.s., dat het Overheidsbedrijf vooral in de Woning voorziening het eenige ware toch is Het feit op zichzelf dat er overschrijdingen zijn ge weest in de crisis-jaren, toen alles onzeker was en de nood zeker dwong, zal niemand onverklaarbaar of onvergeeftijk vinden. Maar dat zij zóó groot zijn ge- woest en er zoo zijn gekomen dat is heel erg en door en door ergerlijk. Men heeft maar raak gemod derd, en ook toen de strop bekend was géén opening van zaken gedaan aan den Raad. Dit alles hij *>en zór „democratisch" gemeentebestuur, dat toch, mee nen wij, iets meer prijs had moeten stellen op open baarheid opdat de belastingbetaler zich een oor deel kon vormen. Wat de gemeenteraad van dit rapport (dat buiten de politiek behoort te staan, trouwens de soc-dcm. mr. v. d. Bergh heeft het mede onderteekend) zal zeggen, weten wij niet; maar een scherpe motie van afkeu ring aannmen is, dunkt ons^ het minste wat hij kan doen. HET BEWEGELIJKE SLEUTELGAT. (Hummel.) Kunt u het sleutelgat niet vinden? Jawel, maar als ik den sleutel er in steek beweegt het. INPLAATS VAN KAARTEN. Geboren: PIETER, Zoon van Jb. DE BOER en M. DE BOER—Keetman. Tolke, Schagen, 5 April 1930. TE KOOP: 100 pond Witte boonen voor de zaai, de echte krombekken, ook per 5 pond. Aan hetzelfde adres: nog 1 heel best 16-els Karpet, zuiver wol, prijs f 40.— voor f 28.50. Is. BOOGAARD, Winkel. P.G., b. z. a. omtrek Langendijk. Br. aan OTTO's Ad. Bur., Broek op Lan gendijk. Gevraagd: Een bij P. J. CATS, Autoschilder, te Schagen. Gevraagd, per 1 Mei a.s., wegens huwelijk der tegenwoordig n net voor dag en nacht. Garage C. DE MOOR, Schagerbrug. Voor het Seizoen ontvangen: Schitterende Collectie tapis Beige Karpetten, 3X4 Moderne Dessins, vanaf I 19.OO tot f 35.00. Ruim gesorteerd in Allovernets en Vitrage, 70 c.M. breed, 21 ct. per el. 100 c.M. breed, vanaf 25 ct. per el. Groote Collectie VLOERZEILEN, in alle prijzen. Vraagt het nieuwe Artikel „YELLATUM", in Moderne Dessins, slechts f 1.19 per el. Vraagt onze Staalboeken ter inzage, zonder eenige verplichting. Waschechte Tafelkleeden 100 x 100 c.M., f 1.50 p. st. Jute Looper, zeer sterk, 95 ct. per el. Bouclé Looper f 1.50 per el. Chinamatten in alle maten en prijzen. Onze reclame KAPOKMATRAS, 2-persoons 3-deelig, met Peluw en 2 kussens, gevuld met Ie kwaliteit Java Kapok, voor slechts f 42.50. Staaldraadmatras met 10 jaar garantie f 14.00. Aanbevelend, Burgemeester en Wethouders van WINKEL brengen ter kennis van belangheb benden, dat voor de School voor voor den nieuwen cursus, aanvangen de 1 Mei a.s., is opengesteld en kan geschieden bij het Hoofd dier School te Winkel vóór of op 27 April 1930. Laag schoolgeld. Gratis gebruik van leermiddelen. TE KOOP: een goed onderhouden met hekken. Prijs f 250.—. Te bevragen bij J. van SCHAIl^ Burgerbrug. iti nuur: met Dlckey-zit, a!s nieuw. M. C. TUINMAN, Schagen. Te koop gevraagd H. SLIKKER, Wieringerwaard. gevraagd, voorzien van rijbewijs. Br. lett. A, C. SLIKKER, Bockhan del, Anna Paulowna. Gevraagd zoo spoedig mogelijk Brieven letter M, Boekli. DE ROOIJ, Alkmaar. Terstond gevraagd: bij H. FIJNHEER, WinUl.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5