SchagerCourant Vergrootingen en Reproducties Kinderportretten Arpad Moldovan, Derde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Ontploffing in de Landbouwschool te Wageningen. Da moordaanslag te Batavia. De spoortarieven voor landbouwproducten. Weer een ongeluk op de Staatsmijn Maurits. Een gevaarlijk spelletje. Rijnaak losgeslagen. v Plaatselijk Nieuws. Fotografische Ataiiers Gemengd Nieuws. Ontploffing in de Vereen. Staten, j Afschuwelijk familiedrama bij Aken. Zaterdag 5 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8641 ERNSTIG MOTORONGELUK: De motorrijder in zorgwekkenden toe stand opgenomen. Woensdagavond omstreeks acht uur heeft te Geldrop op den Eindhovenscheweg nabij het viaduct een ernstig motorongeluk plaats gehad. De onge huwde J P. uit Helmond, reed in zeer snelle vaart recht op een langs den weg stilstaande verlichten vrachtauto in, met het gevolg dat de motor zich in den auto vastreed. De bestuurder bekwam een ern stige hoofdwonde en zware inwendige verbloedingen. De politig, geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig aanwezig. De motorrijder is in zorgwekken den toestand opgenomen'in het R.K. ziekenhuis te Helmond, waarheen hij per ambulancewagen is ver voerd. Motorfiets en vrachtauto werden beschadigd. HET DEMONSTRATIEF CONGRES VAN DE V. A. R. A. De „MatthSeus Passion"-uitzending In gevaar? Dezer dagen is gemeld, dat het demonstratief con gres van de V. A. R. A. op 13 April in zijn geheel zou worden uitgezonden en dat de tijd van 12 tot 6 uur aan de A.V.R.O. werd opgevraagd. Het „Hsbl." verneemt echter, dat van de zijde van 'de A.V.R.O. hiertegen ernstige bezwaren zijn te berde gebracht. Zondagmiddag 13 April zou de A.V.R.O nl. de Matthaeus Passion uitzenden, welke in het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van dr. W. Mengelberg, zal worden'uitgevoerd. Tot een bepaalde beslissing is men thans nog niet gekomen. FELLE BRAND TE HOEKSMEER. De brandweer machteloos. Te Hoeksmeer ontstond Donderdagmiddag brand In de boerderij bewoond door den arbeider H. K. Het gebouw ging mede tengevolge van den hevigen wind geheel in vlammen op: 30.000 kg. hooi en 750 pakken stroo gingen verloren. Twee geiten en een paar kippen kwamen in de vlammen om. De schade wordt grootendeels door verzekering gedekt. De brandweer heeft nog langen tijd de smeulende puinhoopen moeten bewaken, aangezien de belen dende perceelen rieten daken hebben. ONDER PUIN BEDOLVEN. Arbeider zwaar gewond. Donderdagmiddag was de arbeider Tjalma, woon achtig te Halfweg, bezig met het sloopen van de ovens der gemeente gasfabriek te Wormerveer. Plot seling viel een hoeveelheid steen naar beneden, die terecht kwam op T. De ongelukkige werd onder het puin bedolven. Nadat men hem uit zijn benarde positie had be vrijd, bleek dat hij beide beenen op verschillende plaatsen had gebroken. Hij werd naar het zieken huis te \Vormerveer overgebracht. Naar omstandig heden is zijn toestand bevredigend. TWEE AUTO'S OP ELKAAR GEREDEN. Een der bestuurders drie ribben gebroken. Op den Amstelveenschen weg te Nieuwer-Amstel zijn twee luxe auto's op weg naar Aalsmeer bij het passeeren op elkaar gereden. Beide voertuigen wer den zwaar beschadigd. Van een der wagens werd de bestuurder, doordat hij tusschen den verbogen stuur stang bekneld raakte met een drietal gebroken rib ben naar een ziekeninrichting te Amsterdam over gebracht. ZIJN KAMERAAD DOODGESLAGEN. In dronkenschap. Donderdag heeft voor de Bredasche rechtbank te recht gestaan de 26-jarige J. Raaymakers, arbeider, wonende te Tilburg, die op 3 Maart jl. in een boschje aan den Nieuwen Goorleschen weg aldaar, bij een twist in dronkenschap zijn kameraad, C. A. van Oirschot, met een tafelpoot heeft doodgeslagen. De eisch luidde zes jaar gevangenisstraf. Uitspraak 17 April a.s. Reageerbuis met aether gesprongen. Prof. Gryns lichte brandwonden bekomen. Te Wa.gento.gen Is Donderdagmiddag te 12 uur ln het Laboratorium voor Physiologie der dieren der Land- bouwhoogeschool (directeur prof. dr. G. Gryns) een rea geerbuis met aether ontploft, Prof. Gryns kreeg lichte brandwonden, aan het gelaat, terwijl zijn handen en haren geschroeid werden. Na verbonden te zijn werd hij per auto naar zijn wo ning gebracht. In het Laboratorium sprongen de ruiten, terwijl begin van brand ontstond, dat door het personeel spoedig ge- bluscht werd. Nadere bijzonderheden. De toestand van de 18-jarige mej. Bekkering ernstig. De dader nog steeds voortvluchtig. Aneta seint d.d. 2 April uit Batavia: Omtrent den moordaanslag, door een onbekenden In lander hier ter stede gepleegd op de achttienjarige Pop- pie, dochter van den hotelhouder Bekkering, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Hedcmnacht om drie uur ls de onbekende binnenge drongen door de hand te steken door de jaloezieën, waarmede het raam was afgesloten en aldus aan de binnenzijde den grendel open te trekken. Nadat hij aldus toegang had verkregen tot het slaapvertrek, sloop de misdadiger naar het bed, waarin het meisje lag te sla pen en brach't haar met een flesch een hevigen slag op het hoofd toe. Het slachtoffer werd wakker en meende ln de duisternis de figuur voor haar bed te herkennen als haar twaalfjarigbroertje. Zij riep luid: „Au broertje...", waarop de misdadiger het kind onder hevig gegil harerzijds drie messteken toebracht !n de borst, den rug en den arm. Daarbij werd een long ernstig getroffen. Inmiddels was de heer Bekkering komen toesnellen. Bij hem voegden zich twee logeergasten van het hotel, de commissarissen van politie Hazeloop en Tacoma. De misdadiger had inmid dels echter reeds de vlucht genomen en niets anders achter gelaten dan de flesch, waarmee hij den slag had toegebracht. Poppie Bekkering kon een zeer kort verhoor onder gaan. Zij verklaarde, dat de inlander, die haar had aan gevallen ,een kleine kerel was. Vervolgens werd zij naar het Militair Hospitaal overgebracht, waar drie doktoren onmiddellijk operatief ingrepen, aangezien zij ernstig levensgevaar constateerden. Het onderzoek der politie duurt voort. Ben verzoek om verlaging. Aan den Min. van Binn. Zaken en L is het volgende telegram verzonden: Het (fcigelijksch bestuur der Groninger Mij. van Land bouw verzoekt een verlaging der spoortarieven voor landbouwproducten en dringt er in het bijzonder op aan, dat het speciale tarief voor het vervoer van granen en peulvruchten, dat alleen wordt toegestaan aan Amster dam en Rotterdam en dat werkt als een invoerpremie voor buitenlandsche granen en peulvruchten, óók voor andere plaatsen van toepassing worde verklaard. Het zou beter zijn, de zenuwprikkelende werking van koffie en thee. speciaal voor kinderen, geheel uit te schakelen. Coffeïne- vrije Koffie Hag met melk bekomt beter, veroorzaakt noch slapeloosheid, noch hart kloppingen. en wordt ook door de meest verwende kinderen gaarne gebruikt. Ja, het ls inderdaad zoo: meer genot en betere gezondheid door Koffie Hag, Een zwaar en twee licht gewonden. Woensdagmiddag heeft op de Staatsmijn Maurits te Lutterade in de ondergrondsche bedrijven, eveneens op de 580 meter, waar Maandag j.1. een mijnwerker tijdens een Instorting is gedood, en een tweede zwaar gewond, weer een ernstig ongeluk plaats gehad. Men was er stutterswerk aan het verrichten, toen plotseling een ge deelte Instortte. Een Duitsche mijnwerker kreeg een der balken tegen de borst en liep zware verwondingen op. Zijn toestand is ernstig. Een opzichter en de mijn werker H. Eykenboom uit Sittard, die eveneens verrast werden, zijn minder ernstig verwond. BEKNELD GERAAKT. Een 6-jarig knaapje op slag gedood. Woensdagmiddag was op den Hillegommerdijk in Haarlemmermeer een 6-jarig zoontje van den heer P. II. achter op een auto geklommen De auto reed achteruit, waarbij de jongen bekneld raakte tus schen het voertuig en een transformatorhuisje. Het ventje was bijna op slag gedood. WIE ONZE VISCH OPPEUZELT. De aalscholverskolonie op de Toontjes plaat. Op de Toontjesplaat in den Biesbosch ls de aal- jcholverskolonie sterk aangegroeid. Thans bestaat deze uit 4000 vogels, welke dieren drie maal per jaar broeden. Het gemiddelde aantal jongen bedraagt drie, zoodat wanneer dit jaar geen beperking of ver nietiging op deze kolonie wordt toegepast aan het einde van dit jaar de zwerm zal zijn aangegroeid tot pl.m. 19000. Elke vogel verorbert per dag een pond visch, alsdan zullen door deze vogels aan het einde van het jaar zijn verslonden 6.750.000 pond visch. Door de riviervisschers is thans aan den Minister van Landbouw gevraagd deze vogels totaal uit te roeien! DE MOORDZAAK LANS. Verdachte van O. naar den Haag over gebracht. Woensdag is de gewezen procuratiehouder van de N.V. A. de Haas' Handel Maatschappij, de 40- jarige G. J. v. O., die op 11 Maart jl. door de Rot- terdamsche Rechtbank tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens moord op den heer Lans, naar het .Iiuis van Bewaring te 's Gravenhage over gebracht Zoowel het O.M. als de verdediger van V. O. zijn tegen het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank in hoger beroep gegaan. Zes-jarig jongetje overreden en gedood. Twee kinderen speelden te Weert bij een stilstaanden auto van „Landbouwbelang". Een hunner ging achter aan den wagen hangen, terwijl het zesjarig zoontje van den heer K. op een der spatborden ging zitten. Toen de wagen even later wegreed bemerkte de chauffeur dit kind niet, met het noodlottig gevolg, dat de kleine kwam te vallen en een der zware wielen over het lichaam kreeg. De chauffeur heeft ook hiervan niets bemerkt en reed door. Het kind werd naar het Louisahuis te Roer mond gebracht waar het inmiddels ls overleden. Den chauffeur treft geen schuld. De opvarenden met veel moeite gered. Donderdagmiddag ls de rijnaak „Jaco" schipper Jan sen, varende op de Zuiderzee nabij de zandplaats de „Oude Zeug" losgeslagen van de sleeptrossen der sleep boot „Canimedes" en tegen den dijk geslagen. De aa1-. was geladen met steen voor de Zuiderzeewerken. Daar om hulp werd geseind ls de sleepbo „Onderneming" van Den Oever, kapitein Huisman, vertrokken. Na veel moeite is het geluikt schipper Jansen, zijn vrouw en vijf kinderen van den aak te halen en naar Medemblik te brengen. Onmiddellijk ls de „Onderneming" opnieuw uitgevaren om te trachten den aak bij hoog water vlot te krijgen, waarin zij gesteund zal worden door de „Ca nimedes", DE VORST VAN GELEEN. De verkoop van zijn inboedel strafbaar feit. Naar vernomen wordt, heeft de Officier van Justitie te Maastricht, dr. Henri Leufkens, die meent aan spraak te kunnen maken op den titel van Vorst van Geleen enz., medegedeeld dat hij den verkoop te zijnen huize op 4 December 1929 als een strafbaar feit beschouwt en dat deze strafzaak eerstdaags voor de rechtbank te Maastricht in behandeling zal komen. TEGEN EEN TELEFOONPAAL GEBOTST. Onder den invloed van drank. Woensdagavond reed te Assen de auto van den heer De Wit uit Veendam tegen een telefoonpaal. Bei de inzittenden, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, werden verwond en in de woning van dr. Nienhuis verbonden. Later zijn ze naar het politiebureau ter ontnuchtering overgebracht. De auto was geheel in elkaar gedrukt. DE OPENING VAN DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. Prinses Juliana zal eveneens bij de plech tigheid aanwezig zijn. Naar wordt meegedeeld, zal Prinses Juliana, de Koningin vergezellen bij de opening van de nieuwe sluis te IJmuiden op Donderdag 29 April. ONDER EEN WAGEN GERAAKT. 11-jarig meisje aan de gevolgen over leden. Men meldt uit Deventer: Dinsdagavond werd het elfjarig dochtertje van den heer Spukker onder het viaduct, nabij de Spoor straat, door een wagen overreden, ten gevolge waar van het kind zware kneuzingen aan de borstkas kreeg en in zorgwekkenden toestand naar het St. Josephgesticht moest worden overgebracht. Gistermiddag is het daar overleden. VERPLAATST. De volgende wegwerkers bij de vroegere Stoomtram SchagenWognum zijn elders verplaatst: H. J. Gerritsen van Nieuwe Niedorp gaat naar Heiloo, terwijl N. Bakker van Opmeer naar Heerhugowaard gaat. EEN OUDE BEWONER. Maandag trok de bloemist, de heer Kruit te Schagen met 3 helpers naar Nieuwe Niedorp om daar de kerk van het jaren oude klimop te zuiveren. Terwijl de man nen druk aan den arbeid waren kwam uit een dicht klimopboschje een groote kop, met een halskraag en een paar scherpe oogen te voorschijn. De mannen keken naar dat spookbeeld. Langzaam aan kwam een groote uil voor den dag, die diep in het klimop verscholen een nest van hooi had gebouwd. Op zulk gezelschap niet ge steld nam hij de vlucht naar de school en later naar den toren. GROND VERKOOP. Door de directie van het Prov. Waterleidingbedrijf ls bij het reeds gekochte terrein op het Heerenbosch nog 200 M2. grond bijgekocht DICHTE STOFWOLKEN. Het verkeer ln Schagen's straten ls tegenwoordig geen genot. Stuiven, geweldig! en zoo werden ook Donderdag morgen onze marktbezoekers onthaald op dichte wolken stof. Wij weten wel dat ons gemeentebestuur heel zuinig is, maar... zie je op deze wijze gaat het toah niet, dus ......sproeien s.v.pl. MARKTOVERZICHT. Vette koeien waren er Donderdag j.1. weinig aange voerd: de handel was goed; prijzen tot 53 ets. De in voer van Deensch vleesch heeft veel Invloed op het ver bruik van ons vet vee. Kalf- en gelde koeien waren er nogal veel aangevoerd dat was een mooie drukke markt en het vee werd goed van de hand gedaan, duur. Koopman Kapitein had weer reuze-beesten aan de markt en heeft goed verkocht. Ook anderen hadden beste beesten aangevoerd. Over 't alge meen komt hier mooi en best vee. De handel in pinken was matig; nog geen tijd voor. Naar paarden was wel vraag. De aanvoer van nuchtere kalveren en de handel wordt minder.. De handel In overhouders was heel goed, de laatste weken waren wij dat niet gewoon. De oude slachtscha pen waren niet meer zoo duur als ze geweest zijn: nu liepen zij van 3550 gld. De handel ln bokken en geiten was vlug. Op de biggenmarkt was weer veel drukte; handel zeer goed; hetzelfde gold voor de schrammen: hooge prijzen. Vette varkens prijshoudend met een vluggen handel; weinig aanvoer. Op de kippenmarkt was het nog stilletjes; prijzen goed Van den boterprijs was een stuk af; weinig aange voerd. THEATER ROYAL. „De Luchtvloot", de film, die deze week ln theater Royal draait, is een machtig en grootsch werk, een meesterwerk van techniek en fotografie, opgenomen met de volledige medewerking van het Amerikaansche Vlie gerscorps en Marine. De handeling van „De Luchtvloot", die een romanti sche vliegfilm is (geen oorlogsfilm) ls zeer eenvoudig. Zes cadetten, gezworen kameraden, doen na een vier jarigen studietijd, eind-examen aan de kadettenschool voor Marine-Officieren te Annapolis. Alle zes wenschen zij vliegeniers te worden. Doch successievelijk vallen er eenigen uit. De eerste komt den laatsten nacht te laat en dronken thuis en de goedhartige Tommy Winslow, die officier van den dag is, kan hem niet voor ontslag uit den dienst behoeden, hoezeer hij er ook zijn best voor doet. De vijf overigen promoveeren en na het maken van een zeereis op de vloot gedurende een jaar, melden de vijf vaandrigs zich voor het speciale en strenge me disch onderzoek bij de basis van den Marine Vllegdienst te San Diëgo, in Californië aan. Tommy Winslow en zijn zelfgenoegzame vriend Ste- phen Rendall maken kennis met de charmante Anlta Hastings en beiden worden op haar verliefd. Al dadelijk ontstaat er strijd tusschen de beide medeminnaars, die door Steve Randall niet altijd op faire wijze gevoerd wordt. Bij het medisch onderzoek wordt één der vrienden, bijgenaamd „De Bril" afgekeurd wegens zijn oogen, doch hij is zóó op het vliegen gesteld, dat hij een positie weet te veroveren aan boord van het vliegtuig-moeder schip „Langley". De vier overigen hebben een harden oefentijd door te maken op de beroemde vliegschool der Amerikaansche Marine te Pensacola in Florida, doch Tommy en Steve worden in den loop van de maanden de beste vliegeniers. Een der vrienden komt bij een moeilijke oefening om het leven, en dus blijven er slechts drie van de zes vrienden over. Eindelijk breekt de groote strijd uit tusschen Tommy en Steve, als eerst genoemde opgedragen wordt de groote vlucht naar Ho- noloeloe te ondernemen.. Steve prikkelt zijn medemin naar echter zoo, dat deze op een keer zijn zelfbeheer- sching verliest, met het gevolg, dat thans Steve de eer van de groote vlucht naar Honoloeloe te beurt valt. Wij volgen deze luchtraid tijdens een hevige storm en wo nen de meest sensationeele en aandoenlijke gebeurte nissen bij. Bijna komt Steve om het leven en „De Bril", wiens beide beenen gebroken zijn, geeft zichzelven den dood om zijn kameraden, die van dorst versmachten te behouden. Ten slotte wordt Steve door den geen ran cune kennenden Tommy gered, die als belooning thans de zoolang begeerde verlovingskus van Anita mag ont vangen. BRUID- en BRUILOFTFOTO'S, FAMILIE- en VEREENIGINGSGROEPEN, enz. in allerfijnste, moderne uitvoering. Specialiteit in: naar elk bestaand portret. Opnamen ook aan huis, in eigen omgeving. 1 Nieuwe Niedorp - N.-Scharwoude. Hevige ontploffing in een vuurwerkfabriek te Philadelphia. Vele dooden en gewon- den. j Naar Reuter uit Philadelphia meldt, had Donderdag- i morgen in een fabriek van vuurwerk een reeks ontplof- j fingen plaats. Vijf personen werden gedood en een twaalftal gewond, j Volgens een andere lezing van het ongeluk ln de vuurwerkfabriek te Philadelphia zijn 12 personen gedood j en meer dan 30 gewond. Volgens een ander bericht zou het aantal dooden 15 bedragen. De fabrieksgebouwen zijn geheel vernield en in verren omtrek werden talrijke huizen zwaar beschadigd. De luchtdruk ln de onmiddellijke omgeving van de fabriek was zoo sterk, dat auto's omvergeworpen werden j Later meldt het N.T.A. nog uit Philadelphia: Het aantal slachtoffers van de ontploffing bedraagt behalve de reeds gemelde 10 dooden, ten minste 80 ge wonden. Het zijn voor het grootste deel vrouwen. Er worden nog 15 menschen vermist. Onderaardsche ontploffingen ln Broadway te New-York. Het plaveisel voor een groot gedeelte opengereten. Verscheidene voorbijgangers gewond. Naar uit New York gemeld wordt, ls ln den bene* den-Broadway tusschen de 28ste en 30ste straat ln de onderaardsche kabelleidingen een hevige ontploffing ontstaan, waardoor het plaveisel over grooten afstand werd opengereten en de aangrenzende gebouwen op hun grondvesten schudden. Verscheidene voorbijgangers wer den gewond. De politie gelastte onmiddellijk de ontrui ming van alle huizen in het ontploffingsgebled, waarin ook verscheiden schouwburgen liggen. Het straatverkeer en het telefonisch verkeer zijn gestremd. De ontploffingen schijnen veroorzaakt te zijn ln d® ondergrondsche kabelleidingen, volgens sommigen door ontbranding van gas in de riolen onder Broadway. D® deksels van 12 rioolputten werden de lucht ingeslingerd, waarna vlammen en rook midden op straat uit den grond opstegen. De hevig ontstelde menigte trachtte zich Ijlings in veiligheid te brengen, onder het slaken van allerlei verwarde kreten, doch niettemin werden verscheiden personen gewond. Een wijk ontruimd. Het N.T.A. meldt verder, dat de ontruiming van het ontploffingsgebied geschiedde, omdat men vreesde, dat de wegvloeiende gassen de onderste gedeelten der hui zen zouden binnen dringen en nieuwe ontploffingen zouden veroorzaken. Volgens schatting der politie zijn ongeveer. 5000 perso nen bij de ontruiming betrokken. In de flnantieele wijk ontstond verwarring daar on geveer 4000 telefoongeleidingen waren gestoord, o.a. ook de particuliere lijnen van de makelaarskantoren naar do effectenbeurs. Worklooze mijnwerker vermoordt ln dron kenschap 5 van zijn kinderen, verwondt daarna zijn vrouw en een zesde kind, om vervolgens zichzelf de polsaderen door te snijden. Een vreeselijk familiedrama heeft zich te Werkstein een voorstad van Aken, afgespeeld. Daar heeft een 41- jarige werklooze Invaliede mijnwerker zijn vijf kinderen den keel doorgesneden en zijn vrouw en zesde kind zoo zwaar gewond dat hun toestand vrijwel hopeloos is. Do man genoot onderstand die echter geenszins voldoende was voor het onderhoud van het groote gezin. Hierbij kwam dat de man ln den laatsten tijd aan den drank was geraakt. Gisterochtend om zeven uur had hij reeds een herberg bezocht Een uur later kwam hij dronken thuis. Enkele oogenbllkken nadien hoorden de buren lulde hulpkreten uit zijn woning. Tevergeefsch poogden ze de deur open te breken. De politie slaagde er einde lijk ln de woning binnen te dringen. Vijf kinderen lagen dood of stervend in hun bed; de moordenaar had zich zelf ten slotte de pols doorgesneden; hij is in bedenke- lijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN ZUID-FRANKRIJK. Twee dooden en twee gewonden. Uit Bordeaux wordt gemeld: Een automobiel, waarin gravin de Stuerts, mevi\ Deluze, een kamermeisje en een chauffeur waren ge zeten, is in de omgeving van Marcheprimc, op den weg naar Archachon, omgeslagen. Mevr. Deluze en het kamermesije werden gedood, de gravin ernstig, de chauffeur licht gewond. DE AUGUSTUSONLUSTEN IN PALESTINA. Een Jood ter dood veroordeeld. Reuter seint uit Jaffa: Een Jood, beschuldigd van moord op twee Arabic* ren bij oe Augustusonlusten, is ter dood veroordeeld. De beschuldigde werd reeds 20 November ter dood: veroordeeld, doch toen hij in hooger beroep ging werd last gegeven tot een nieuw proces. Dit is het eerste vonnis, waarbij de straf des doods tegen een Jood in verband met de Augustusonlusten is beves tigd. VOLKSTELLING IN DE V.ST. 120.000 ambtenaren zijn er mede belast. Uit Washington wordt gemeld: 120.000 ambtenaren zijn begonnen aan de geweT* dige ta,ak van e i volkstelling in de Vereenigde Sta ten, welke o.a. mede ten doel heeft het aantal werk- loozen en analfabeten vast te stellen. President Hoo* ver, als eerste burger der V. S., heeft dezelfde vragen lijst moeten invullen als ieder ander zijner landgenoo- ten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9