Persdelict te Sint Maarten. De brandkast uit het kantoor gesleept. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. WINKEL. LANGENDIJK OUDE N1ED0RP ALKMAAR. Arbeidstijden in verband met Paschen en Pinksteren. De Gijzeling. L Ontploffing op een plezierboot. Ghandi schendt het zoutmonopolie. De „Graf Zeppelin" weer terug. De sprinkhanenplaag in Egypte. Brutale inbraak in de graanmalcrij „De Hoop" te Koegras. In de graanmalerij „De Hoop", aan den Rijksweg te Koegras, nabij Den Helder, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een brutale inbraak gepleegd. Door het indrukken van twee ruiten hebben do inbre kers zich toegang verschaft tot de malerij, vanwaar zij het kantoor zijn binnengedrongen. De hier staan de brandkast hebben zij naar de malerij gesjouwd, om ongestoord te kunnen werken. Zij hebben gotracht ©enige gaten in do kast te boren om deze dan a la sardine open te scheuren. Dit is hun evenwel niet gelukt, zoodat zij zich tevreden hebben moeten stel- lqn met den diefstal van ©en kistje sigaren. Vijf jaren geleden werd er ook in de graanmalerij ingebroken. Van de daders is toen nimmer een spoor ontdekt. De politie heeft de zaak in handen en stelt, een nauwkeurig onderzoek in. Ildbld. VOOR DEN POLITIERECHTER. Een te St. Maarten wonend, journalistiek aange legd landbouwer, de 52-jarige heer Dirk Zw., had zich Maandag te verantwoorden ter zake beleediging van den heer Abram Klerk, burgemeester van St. Maarten, dien hij in een in de Schager Courant van 11 Februari gelanceerd stuk in een door middel van een ingezonden stuk, getiteld, een „buurpraatje" in eer en goeden naam had aangerand, althans be- leedigd door den burgemeester ten laste te leggen dat hij den raad een scheeve voorstelling van de zaak had gegeven en in een verkeerd daglicht had gesteld. Voorts zou de burgemeester de zaak omge draaid hebben. Door een en ander achtte de heer Klerk zich beleedigd en daar verdachte niet bereid was in de Schager Courant te verklaren dat het niet zijn bedoeling was geweest den heer Klerk te belee- digen, had deze een klacht ingediend. Verdachte ontkende het stuk te hebben ingezonden onder den titel „een buurpraatje" en zeide de bedoe ling niet te hebben gehad, den burgemeester te be- leedigen. Doch de politierechter bracht hem onder het oog, dat zijn houding in deze zaak aangenomen er duidelijk op wees, dat hij die beleedigende bedoe ling wel degelijk had. Ook thans toonde verdachte zich niet bereid via den politierechter den burge meester te rehabilitecren. Do heer P. Trapman, Uitg.-Hoofdredacteur der „Schager Courant", als getuige gehoord, lichtte toe, dat bedoeld stuk niet voorkwam onder den titel „buurpraatje", maar als door den heer Zw. ondertee kend stuk. o Na informaties naar den maatschappelijken wel stand van verdachte verkreeg de Officier het woord, die het buurpraatje liet vallen en voorts verschillen de passages beleedigend achtte. Het beleedigende lag er dik op uit de feiten, al beweerde verdachte geen beleedigende bedoelingen te hebben gehad. Dit bleek ook uit op zijn afwijzing om excuus te mafcen, wat zijn Westfriesche koppigheid blijkbaar niet opgeeft. Het stuk was echter kennelijk beleedigend en zal verdachte daarvoor moeten boeten. Wie niet hooren wil, moet voelen. De Officier had van hem een an dere houding verwacht en vorderde tegen verdachte 1200 boete of 2 maanden hechtenis. Verdachte gaf nog een exposé van het voorgeval lene en beweerde deugdelijke redenen te hebben ge had voor zijn optreden. Hij werd ten slotte veroor deeld tot f200 boete of 2 maanden hechtenis. De politierechter noemde het een zeer ernstig strafbaar feit. 'n Man van ontwikkeling vooral mocht zich op dergelijke wijze niet misdragen. Verdachte hield in beraad hooger beroep aan te tee- kcncn. Het ligt echter op zijn weg zich alsdan met een advocaat in verbinding te stellen. DAVERENDE DINGEN Revolver- Journalistiek Van den tegenwoordlgen journalist wordt niet meer geëischt, dat hij een speciale studie maakt van Conan Doyle's deotective-verhalen. Evenmin wordt van hem gevergd, dat hij bedreven is in de ncuble art of selfde- fence, minstens honderd kilogram „drukt" en met glans een dubbelen reuzezwaai aan het rek kan uitvoeren. Maar in de tijden van de „revolver-journalistiek" was «dit anders. Vooral jongemannen begiftigd met speurzin en druf waren in trek. Algemeene ontwikkeling en achrijversaanlcg kwamen er minder op aan. Het moet volgens een Indisch blad in die onvergetelij ke tijden gebeurd zijn, dat de reporter van een blad op een goeden morgen zijn Hoofdredacteur snikkend voor zfjn schrijftafel zag zitten. „Wat te beginnen," steunde deze ontmoedigd, „geen nieuws, geen sensationeel moordje, geen opzienbarend oplichterijtje, geen menschen, die terwille van de nieuwsrubriek van de krant bereid zijn hun beenen of nek te breken, niets, absoluut niets." „Als het zoo doorgaat bedanken onze lezers bij bosjes tegelijk!" Do verslaggever bedacht zich slechts enkele seconden, greep naar zijn hoed en revolver en stelde zijn wan- hopigen hoofdredacteur gerust met de woorden, dat hij nieuws zou halen, al moest-le er een tooht naar de onderwereld voor maken. Hij snelde weg. Naar een der regoeringsdepartementen. Daar betrad hij stoutmoedig één der bureaux, waar de als gewoonlijk hardwerkende ambtenaren uit hun odhtendslaap werden opgeschrikt door den kreet: hands tip! Wijs mfj de plaats!" bulderde de Journalist", „waar Ik gezaaid heb" voltooide een humoristisch aangelegd ambtenaar laoon'ek. „Nee, om den dooien dood niet!" schreeuwde de imi- latie-Wild-West-reporter gevaarlijk met z*n revolver zwaaiend, „wijs me de plaats waar de allergehelmste documenten liggen!" Toen de dappere verslaggever opnieuw het redactie bureau binnenstoof, kon hij nog juist voorkomen, dat zijn hoofdredacteur met een goed gemikt revolverschot een eind aan z'n droevig bestaan maakte. „Wij zijn gered!" Juichte de reporter, terwijl hij een bundel allergehelmste regeeringsstukken op tafel neer legde. Den inhoud ervan bon lk vergeten. Maar de do cumenten werden nog dienzelfden dog in het blad ge publiceerd, verwekten groote sensatie en brachten het aantal abonné*s van het blad binnen enkele dagen op het verelschte peil. Dat kon gebeuren in den goeden ouden tijd, dat de krant nog een „monsieur" was. De tegenwoordige jour nalisten volgen een beschaafder methode om hun blad leesbaar te maken. Wanneer een verslaggever een bezoek aan één der de partementen bi-engt, kleedt hij zich liefst zoo gesoig neerd mogelijk en speelt hij „ohapeau bas" tegenover de ambtenaren, van wie hij iets los denkt te krijgen. Om gewoonlijk met ledige handen naar zijn redactie- buerau terug te keeren. Verschillende berichten. ALKMAAR, 7 April. Gele kool f 5.207, roode kool f 5.9011, uien f 1.40 3.50, wortelen f 1.50 per 100 Kg., kropsla f 5T, per 100 stuks, prei f 3.605.80, raapstelen f 1.20—2.30, radijs f 2.204.70, selderie f 1.20—1.70, per 100 bos, perziken f 0.23 per stuk; postelein f 1.041.18, spinazie f 0.41— 0.61 por bakje, witlof I f 5.207.70, II f 2.503.80 per 100 pond. Gedurende het leesseizoen 19291930 werd door de commissie voor de nutsbibllotheek gedurende 12 avon den gelegenheid gegeven om boeken te betrekken en te ruilen. Daarvan werd gebruik gemaakt door 44 verschil lende personen aan wie 1096 boeken werden uitgegeven. De bibliotheek telt thans 639 werken. In de gisteravond gehouden raadsvergadering, waarin afwezig was de heer D. Brugman, had de installatie plaats van de nieuwbenoemde leden de heeren K. Over, en L. van Wijk. Tot wethouders werden benoemd de heeren J. de Veer en D. Brugman. De heer De Veer nam de benoeming aan en aan den heer Brugman zal kennis van zijn be noeming worden gegeven. Morgen volgt een uitvoerig verslag;. OUDKARSPEL. Op de Zaterdag j.1. gehouden vergadering van de voet balvereen. D.T.S. Is besloten om den feestavond te hou den op 3 Mei en niet zooals elders reeds vermeld was 5 Mei. Bij publicatie aan het Gemeentehuis maken B. en W. bekend, dat de uitkomsten van de schatting en me ting van de bebouwde en onbebouwde eigendommen ge durende de maand April ter bezichtiging liggen op de secretarie. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1930. Geboren: Maria Theresia, dochter van Mathijs de Graaf en Maart je Dekker; Hendricus Jozef us, zoon van Arie Bijwaard en Chrlstina Bout; Cornelia Maria, doch ter van Jacobus Ursem en Anna Bakker; Johannes en Cornelis, zoons van Cornells Bakker en Jannetje Kwak man; Martinus Petrus, zoon van Adrianus Brink en Trijntje Beers. Ondertrouwd: Cornelis van der Oord te Barsingerhorn en Nantje Heinis, weduwe van Pieter van der Oord, al hier, onlangs te Barsingerhorn. Getrouwd: Geene. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Petrus Klaver en Elizabeth CatharJna Quax. Engelmundus van Baar, oud zeven weken, zoon van Johannes van Baar en Johanna Borst. D© juffrouw raakte en bleef van de sokken. Zaterdagavond j.1. had er op den hoek Langestraat Koorstraat een aanrijding plaats, doordat een wielrijder, genaamd H. B., wonende alhier, een voetgangster, mej. J. E. P.P., eveneens wonende te Alkmaar, aanreed, waardoor genoemde juffrouw zoodanig aan haar been gewond werd, dat zij haar weg niet loopend naar huls kon vervolgen. Proces-verbaal is van een en ander opgemaakt, dus kan de wilde wielrenner zijn dag onthouden. Grootgortbulkenburg bei nacht, wie es weint und lacht Zondagnacht, omstreeks half een uur, was het op den Dijk erg rumoerig en ontstond tussohen meerdere per sonen onderling een vechtpartij. Het was noodzakelijk, om de orde te herstellen, dat de politie hardhandig moest optreden. Terzake het zich niet op last der po litie verwijderen bij een volksoploop en wederspannig- heid, werd door de politie proces-verbaal opgemaakt, contra een der aanwezige personen, vermoedelijk een „vette" Biemster Kluit. (Kluiten is de bijnaam van de Beemsterlingen). In slagerijen. De minister van Arbeid, H. en N., heeft aan hoof den of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de tijdvakken van li tót en met 26 April en van 26 Mei tot en met 14 Juni in hun onderneming, in afwijking van de art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid mag worden verricht, op de andere dan do gebruikelijke uren. In banketbakkerijen. Voorts is aan hoofden of bestuurders van banket bakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de weken van 14 tot en met 19 April a.s. van 2 tot en met 7 Juni a.s. in hun ondernemingen door ar beiders van zestien jaar of ouder, in afwijking van de art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid mag wor den verricht volgens een bijzondere werktijdregeling. Bijzonderheden vermelden de desbetreffende beschia- kingen d.d. 7 April j.1. Wijziging van het executierecht in uitzicht. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Duijs betreffende het indienen van eari wetsvoorstel tot herziening dan wel afschaffing van het instituut van gijzeling, heeft de minister van Justitie geant woord, dat 't hem bekend is, dat onlangs iemand ter zake van een handelsschuld gedurende ruim honderd dagen gegijzeld is geweest. De betrokkene had vóór de ingijzelingstelling zijn faillissement aangevraagd, dat toen ook is uitgesproken en vervolgens weder is opgeheven ingevolge art. 16 der Faillissementswet. Na de ingijzelingstelling vroeg hij opnieuw zijn faillisse ment aan, dat toen echter is geweigerd, omdat door hem niet overeenkomstig den eisch van art. 18 der - HET VEBLIJF VAN Z.K.H. PRINS HENDRIK. Z.K.II. Prins Hendrik houdt momenteel verblijf in Zwitserland, en wel in het schilderachtige stadje Lugano, gelegen nabij de Italiaansche grens, waar hij enkele weken denkt te vertoeven. Lugano, hetwelk aan het meer van Lugna is gelegen, ligt 277 Meter boven den zeespiegel. Vanaf het meer heeft men een prachtig gezicht op de stad met de beide voorplaat sen Paradiso en Cassarate. De stad heeft door haar vele booggangen een sterk Italiaansch karakter en haar strand doet denken aan dat van Napels. Be zienswaardig zijn vooral de kathedraal San Lorenzo Faillissementswet werd aangetoond, dat er voldoen de baten waren om de kosten te bestrijden. Het is voor den minister niet noodig, te treden in de bijzonderheden van het geval, omdat, ook afgezien daarvan, de materie der gijzeling, meer algemeen het executie-recht, geacht mag worden te behooren tot die stof, waaraan de wetgever in niet te ver verwij derde toekomst zijn aandacht zal hebben to wijden. Vele gekwetsten. Uit Lakeport (Californië) wordt gemeld, dat Zondag aan boord van een touristenschip een ontploffing is ontstaan, waardoor tien passagiers gekwetst zijn. Bovendien hebben passagiers die in het water waren gesprongen, doch niet konden zwemmen, ernstige brand wonden opgeloopen door zich aan het brandende schip vast te klemmen. Verzetleiders gearresteerd. Naar Reuter d.d. 6 April uit Jolapore meldt, heeft Gandhi de wet aangaande het zoutmonopolie geschon den. Nader wordt uit Dan dl geseind: Na het uitspreken van de gebeden begaven zich Gan dhi met 84 zijner vrijwilligers precies om acht uur in zee voor het nemen van een bad. Een groote menigte volgde hen. Gandhi schreed langzaam en in plechtsta- tlgen ernst voort, en toen hij en zijn vrijwilligers zich te water begaven klonk luide in het rond: Mahatma Gandhikijal.t Daarna begonnen de vrijwilligers van Gandhi de zoutwet te overtreden door het zout, dat op den grond lag;, op te rapen. Verscheidene leiders van het verzet, die de bevol king aanspoorden om de bevelen van de politie te over treden, zijn gearesteerd. V.D. verneemt uit Londen: Twee politieagenten gewond. Bij de voortgezette schending van het zoutmonopolie door Gandhi is het Aat-Goejarat tot botsingen met de politie gekomen. Toen de politie trachtte beslag te leg gen op het clandestien gefabriceerde zout, ontstond er een vechtpartij, waarbij twee politie-beambten gewond werden. Twee personen werden gearreseerd. Hoe de campagne begon. De Engelsche bladen hebben speciale correspondenten naar Dandl gezonden, die uitvoerige bijzonderheden seinen over het begin der campagne tegen de zoutbe- lasting. Wij ontleenen er aan, dat Gandhi na zijn bad in zee met zijn volgelingen over het zand liep langs den waterkant, toen een zijner metgezellen er zijn aan dacht op vestigde, dat het tijdstip was aangebroken, voor 't begin der burgerlijke ongehoorzaamheid in heel Indië. Gandhi bukte, groef met de hand een handvol zand en zout water op en ging met een breeden glim lach op het gelaat naar zijn bungalow terug. De groote daad was verricht althans van technisch standpunt beschouwd, want hij had „zout vergaard" in de beteekenisvan de wet op de zoutbelasting. Het hand jevol zout, door Gandhi vergaard, werd voor 425 ropijen (384 gulden) geveild; kooper was een milllonnair uit Ahmedabad, die hem op zijn marsch heeft vergezeld. Dorpelingen gingen op het voorbeeld van Gandhi zout vergaren in een kreek. Hun voorraad werd door de po litie in beslag genomen, doch het ging daarbij heel ge moedelijk toe. De dorpelingen boden namelijk lijdelijk verzet door op het zout te gaan zitten, zoodat de politie genoopt was hen er zachtkens af te tillen. De vrijwilligers van Gandhi waren inmiddels bezig met zeewater aan te voeren en dit te koken om het zout er uit te bereiden. De oorspronkelijke bedoeling van Gandhi was de wet te overtreden door de zoutafzettingen te bewerken die door den vloed op de modderbanken worden achtergelaten. EEN MIDDEL TOT ONDERSCHEID. (Hummel.) Hoe kun je nu eigenlijk je meisje onderscheiden van haar tweelingzuster, die precies op haar lijkt? Als ik de zuster kus, krijg ik direct een draai om n.Ijn ooren van mijn meisjes en de voormalige Franciscanerkerk Santa Maria degli Angioli. Op den breeden boulevard, welke zich uit strekt van het stadspark tot Paradiso, verzamelen zich de vele gasten, die altoos in Lugano vertoeven. Vanaf Paradiso voert een kabelspoorweg naar den Monte San Salvatore (915 meter), waarvan men een grootsch vergezicht heeft tot aan Monte Rosa. Ten Oosten van Lugano, eveneens met kabelspoor te be reiken, ligt de Monte Bré aan den voet waarvan Castagnola ligt en Gandria, waar de huizen een ge heel met den bergwand schijnen uit te maken. Lu gano is het uitgangspunt van verschillende spoor lijnen, welke naar Ponte Tresa, Tesserete en Dino voeren. Doch de politie was hem voor, sedert 10 Maart waren er te Dandl 70 man politie gestationneerd, door de afzettin gen met de modder te vermengen. Een ministerieele verklaring. Draadloos uit Londen: In het Lagerhuis werden Wedgwood Benn, den minis ter van Indië, vragen gesteld aangaande de actie van Gandhi. Hij verklaarde dat het nog te vroeg is om zich een meening te vormen omtrent de gevolgen van deze actie en dat de houding der regeering tegenover de ci viele ongehoorzaamheid zou worden bepaald door de omstandigheden. Het luchtschip door een windvlaag gegre pen. 400 menschen moesten er bij te pas komen om het gevaarte vast te hou- x den- De Graf Zeppelin heeft bij zijn terugkeer te Frie- drichshafen van zijn tweeden proeftocht heel wat moeite gehad om te landen, daar de wind intusschen ongunstig geworden was. Intusschen was het lucht schip 's middags om vijf minuten over drieën behou den binnen. Men meldt nader uit Berlijn: Het luchtschip Graf Zeppelin heeft gisteren bij de landing tal van moeilijkheden ondervonden. De twee eerste pogingen mislukten. Bij de derde poging had het personeel van de Zeppelin werf net de touwen gegrepen, toen een windvlaag het luchtschip weder omhoog deed gaan. De directie van de. Zeppelinwerf riep daarop de hulp van een paar honderd arbeiders van de Maybacbmotorenwerke in, zoodat ongeveer vier honderd menschen ter beschikking stonden. Met vereende krachten slaagde men er toen in om 3.50, ruim een uur nadat de eerste poging tot landen was ondernomen, het luchtschip vast te houden. Het duurde echter nog geruimen tijd voor het in de loods was geborgen. Twee zwermen zijn In aatocht. Een laag van 90 c.M. dik op den spoorlijn. De Egyptische regeering heeft gisteren den Engelsch- man Bellard, die deskundige is op dit gebied, benoemd tot leider van de troepen en ambtenaren, die de sprink hanenplaag moeten bestrijden, en daarvoor een voorloo- pig crediet van 50.000 pond uitgetrokken. Egypte wordt n.1. van twee zijden bedreigd, door een zwerm uit het Zuiden, die zich reeds in de Soedan heeft vertoond, en den anderen uit Palestina. Deze laatste is zoo dicht, dat gisteren de sprinkhanen op den spoorweg bij As- kalon drie voet (90 c.M.!) dik waren neergestreken, zoodat het spoorwegverkeer eenigen tijd moest worden gestaakt. Deze zwerm schijnt zich door de woestijn SinaJ naar Egypte te willen begeven. In het woestijngebied staan echter reeds tal van mannen met vlammenspuiten ge reed. AUTOBUS VERPLETTERD DOOR EEN TREIN. Ramp op een overweg in Nienw-Zeeland. Uit Wellington wordt gemeld: Op een spoorwegoverweg te Hikurangi is een auto bus verpletterd door een trein. eZs der inzittenden werden gedood en vijf gewond. UIT EEN SCHOMMEL GEVALLEN. Doodelijk ongeluk in Boxmeer. Zondagmiddag vermaakte te Boxmeer in een uit spanning aan de Maas de 17 jarige J. P., een Duitsch fabrieksarbeider, zich op eer? dei daar staande schom mels. Plotseling viel hij achterover hieruit en kwam op het hoofd terecht. In een minimum van tijd was Dr. Korte aanwezig, die een zware hersenschudding constateerde en onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis gelastte. Kort na aankomst aldaar gaf de ongelukige, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, den geest. BOOT OMGESLAGEN. Vier dooden. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Zondag zouden 3 zoons van een landbouwer met den broeder van een scheepsbouwer, een proefvaart met een nieuwe boot op het Karlsgaardmeer bij War- doe maken. Midden op het meer sloeg de boot ora en alle vier verdronken, voordat hun hulp kon worden gebracht. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Pieter, zoon van Jacob de Boer en van Maartje Keetman; Theresia, dochter van Martinus Theo- dorus Kaptein en van Margaretha Verduin. Ondertrouwd: Johannes Sijbrand Keijzer, 28 jaren, pluimveeteeltconsulent, wonende te Emmcn. en Jean- nette Jacoba Lap, 24 jaren, zonder beroep te Schagem POLITIE. Verloren: een bos sleutels. Gevonden: een porto- monnaltje met eenig geld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 12