De nieuwe Ford Arts D. Groenhart, Stierkalveren Paaschtentoonstelling 1930. fa. BLAAUB0ER 4 KOSSEN Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Felle fabrieksb rand te Tilburg. De onfortuinlijke reis van het s.s. „Binnendijk". Zweefvliegen boven onze duinen. Gemengd Nieuws. een flink Meisje, Ernstig spoorwegongeluk in Japan. Duitsch nachtvliegtuig verongelukt. Groote brand te Keulen. Advertentiën. HOOI. geen spreekuur. af Verzuimt dus vooral niet a.s. Woensdag de stand van de Ford-Truck met achterover- nieuwe Fordson=tractor frcflglng voor de vele diensten aan da gemeente bewezen. Speciaal als hoofd der sohool bleek de heer Smit een goede kracht te zijn, het onderwijspcil liet hier niets te wenschen over. wat ook de Inspecteur van het L. O. in zijn rapporten ten volle beaamde. Het spijt ons dat de heer Smit de gemeente gaat verlaten. Op den af scheidsavond die zal worden georganiseerd zal ook de gemeente vertegenwoordigd zijn en daarom meent spr. het thans bij deze enkele woorden te kunnen laten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. Door zijn vertrek kan de heer Smit de benoeming tot ambtenaar van den burgerlijken stand niet aannemen. B. en W. bevelen voor die betrekking aan den heer'S. Kooger. Met 5 stemmen, 1 blanco, wordt de heer Kooger benoemd en hoewel de heer Kooger de benoeming aan neemt, hoopt hij toch dat hem de eer om in die functie werkzaam te zijn, nooit te beurt zal vallen, want dat hij anders wel de hulp van den ambtenaar ter secretarie zal moeten inroepen. De Voorzitter merkt schertsend op wel te vertrouwen dat hij bij de eerstvolgende gelegenheid de gemeente zal moeten verlaten. Het nieuwe hoofd der school. Aan de orde is de benoeming van een hoofd der open bare lagere school. De door B. en W. opgemaakte voordracht luidt: 1. .T. Baas, hoofd der O. L. school te Haringhuizen; 2. J. P. Kond, onderwijzer te Amsterdam; 3. M. Quant, onderwij zer te Den Helder. Nadat de openbare vergadering geschorst en weer ge opend was, wordt de heer Baas met algemeene stem men benoemd. De Voorzitter hoopt dat de keuo een gelukkige zal blijken te zijn en het den heer Baas gegeven zal mogen zijn in de voetsporen van den heer Smit te treden; dan kan de gemeente ruimschoots tevreden zijn. Voor de benoeming van onderwijzeres van bijstand aan de O. L. school, dragen B. en W. de eenige sollitante voor: Mej. N. C. Zeulen, tijdelijk onderwijzeres alhier. Mej. Zeulen wordt met algemeene stemmen benoemd, en de Voorzitter zegt dat waar wij Mej. Zeulen werk zaam hebben gezien, en dus weten een goeden keus te hebben gedaan, den wcnsch wordt uitgesproken dat zij op denzelfden voet zal doorgaan. De rondvraag. De heer Veul vraagt wanneer het nieuwe hoofd der school in functie treedt en of de verhuizingskosten voor rekening van de gemeente komen. Op deze laatste vraag antwoordt de Voorzitter in ont kennende zin en getracht zal worden den heer Baas zoo spoedig mogelijk in functie te doen treden. Wel zal gedurende een paar weken de heer Schut als hoofd moe ten optreden. Het hangt er van af wanneer de gemeente Barsingerhorn in de vacature kan voorzien. De heer Kruisveld wijst er op dat in de gemeente Zijpe de graven opnieuw worden ingehuurd. Ook hier zal dit dienen te gebeuren en is het gewenscht er bekendheid aan te geven. De Voorzitter zal er den directeur van de begraafplaats over spreken. De heer Kruisveld merkt op dat de heer Zeeman dit reeds tot een derde had gezegd en spr. had het beter gevonden dat de gemeente-secretarie hiermee in kennis was gesteld. De heer Hollander heeft er nog niet veel van gemerkt dat de honden vastgehouden moeten worden. De Voorzitter zegt dat het toch is aangeplakt en spr. zal er de politie op wijzen. Hierna sluiting. PAASCHTENTOONSTELLING. De tentoonstelling op morgen beloofd een «eer groot succes te worden. Kr zijn niet minder dan 154 nos. vetvee aangegeven. Verder 31 nos. wolvee, 17 nos. varkens, 27 nos. pluimgedierte en 64 nos. ko nijnen. Waar elk dezer nummers wolvee, varkens, pluim gedierte cn konijnen meerdere exemplaren vertegen woordigen, is het aantal dus zeer belangrijk. De Gedempte Gracht staat aan weerszijden vol met allerlei inzendingen. Het is ongeveer een automobiel tentoonstelling gelijk. Mooi weer cn Schagen viert weer een prachtdag. EEN NIEUW IDEE. Voor de aanstonds vrijkomende trambaan Schagen- Wognum is weer een nieuw idéé naar voren geko men, n.1. om de baan te bestemmen voor rijbaan. Nu de paardensport in onze provincie weer meer en meer belangstelling krijgt en dit door de vorming van meerdere rijvereenigingen blijkt, werd de zandbaan uitmuntend voor dit doei geschikt geacht en de be sturen der diverse rijvereenigingen zullen er zeer zeker liun aandacht aan schenken. TOCH ERGER DAN VERWACHT WERD. De val van mej. De Vries, het hoofd onzer bewaar school, heeft toch ernstiger gevolgen gehad dan eerst gedacht werd. De school is voor een veertien dagen gesloten, omdat de juffrouw bedlegerfig is en eerder geen volledig herstel is te verwachten. EEN JUBILEUM. Woensdag 9 April zal de Eerw. Zuster Gijsbertine van het R.K. Liefdegesticht alhier den dag herden ken, waarop zij vóór 25 jaar werd geprofest. Zuster Gijsbertine wijdde zich in haar verdienste lijk kloosterleven uitsluitend aan de ziekenverple ging. Uit de gemeente en omgeving zijn er dan ook vele, die aan hare goede zorgen hunne wedergekeer de gezondheid te danken hebben. Dat zij nog vele ja ren in het belang van de lijdende menschheid ge spaard moge blijven. De Eerw. Zusier onze gelukwenschen! KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken bekend, dat op Vrijdag 11 April 1930, dos voormiddags ie 10 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den heer A. C. Melchior aan melden. Schagen, 7 April 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D LEGUIT, lo. Burgemeester. De Secretaris, ROGGEVEEN. DE MOORD TE BENNEKOM. De verdachte blijft onkennen. Naar vernomen wordt, blijft de verdachte J. H. hardnokking ontkennon van den moord te Bennekom iets af te weten. Even pertinent blijft evenwel Mej. B. bij haar bewering, dat hij de dader is. Het onder zoek wordt voortgezet tot het verkrijgen van vol doende aanvullend bewijs voor de getuigenverkla ring van Mej. B. Deze week zal de termijn voor de gevangenhou ding van den verdachte weer moeten worden ver lengd. Schoenfabriek voor een groot gedeelte ln vlammen opgegaan. Duizenden paren schoenen verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Tilburg een felle brand een groot gedeelte van N.V. Broekman's Schoenfabriek in asch gelegd. In de fabriek werkten 250 100 arbeiders. De productie per week bedroeg in den laatsten tijd vermoedelijk 5000 a 6000 paar schoenen. Door een surveilleerend politieagent weid in den be- wusten nacht circa half een ontdekt, dat in het achter ste gedeelte der fabriek, waar het groote magazijn is gevestigd, brand was uitgebroken. Terstond werd de brandweer gealarmeerd, hetgeen intusschen niet kon voorkomen, dat het vuur reeds fel om zich heen had gegrepen, alvorens met het blusschingswerk kon wor den begonnen. Vooral in de magazijnen, waar voor het komend sei zoen een groote voorraad schoenen ter verzending ge reed stond, woedde een ontzagwekkende vuurzee. De brandweer slaagde er echter in, het vuur zoodanig aan te tasten, dat het weinig kans kreeg de bedrijfs ruimte met de daar opgestelde machines in het eigenlijke fabrieksgedeelte aan te tasten. Het magazijn bevindt zich in een ruimte van 50 keer 50 meter en ia gelijkvloers gebouwd en voorzien van glazen lichtkappen. Een groote voorraad ruw materiaal en grondstoffen was daar op geslagen en naar schatting wel 30.000 paar afgewerkte schoenen. De brandweer werkte met drie motorspuiten on tenslotte met elf stralen, die gevoed werden uit de brandputten. Dank zij den gunstigen wind was het ge vaar, voor de omliggende en belendende perceelen vrij gering, ondanks den stuivenden vonkenregen, dien de wind af en toe de lucht Injoeg. Zondagmorgen tegen half zes kon de brandweer eindelijk aan inrukken den ken. Het magazijn was toen geheel uitgebrand, terwijl de bedrijfsruimten veel schade voornamelijk door het water hadden opgcloopen. Naar de oorzaak van den brand, die men tot heden toe nog niet heeft kunnen vaststellen, wordt door de politie een onderzoek ingesteld. De schade op zeven ton geraamd. Naar van de zijde der directie van de N.V. Broekman's Schoenindustrie wordt meegedeeld, wordt de schade be groot tussohen de zes en zeven ton. Het zal maanden duren, zoo werd ons verzekerd, eer de mogelijkheid bestaat, dat de ruim drie honderd ar beiders weer aan het werk kunnen gaan. Op weg naar Boston. De machines lunctionneeren blijkbaar weer. Bij de directie van de Holland-Amerika Lijn is gisteren een telegram ontvangen van den kapitein van het stoomschip „Binnendijk", dat de vorige week hulpeloos op den Atlantische Oceaan ronddreef. De kapitein meldt thans, dat de „Binnendijk" in Weste lijke richting stoomt, vermoedelijk naar Boston. Hieruit ïnoet worden opgemaakt, dat de machines van het stoomschip weer functionneeren. De sleepboot „Roode Zee" is Zondagmiddag 12 uur ter hoogte van het s.s. „Binnendijk" aangekomen. De positie was toen 41 gr. 33 m. N.B. en 48 gr. 8 m. W.L. Er heerschte een zware Noordwester storm met hooge zee, zoodat de „Roode Zee" geen verbinding kon krij gen. De sleepboot zal in de nabijheid van het schip blij ven en zoodra de weersomstandigheden het toelar ten, vastmaken. SPOEDIG BESLOTEN. Een dienstbode slaat haar slag. Zaterdag is te Maastricht een Duitsche dienstbode, na een uur in betrekking te zijn geweest, verdwenen met medeneming van f 100 en een bedrag aan francs van mevr. Fabius. Geslaagde proeven met een motorloos vliegtuig op het strand bij Scheveningen. Zondagmiddag zijn op het strand benoorden Sche veningen proeven genomen met een motorloos Pan der-vliegtuig, waarbij het toestel een hoogte bereikt heeft van 30 Meter en waarmee het bewijs is gele verd, dat de Nederlandsche duinen geschikt zijn om er boven te zweven. Nadat het vliegtuig reeds eenige malen was afge schoten (dit geschiedt door middel van een elastiek) zou de piloot Van Tyen nog eenmaal probeeren. De machine werd afgeschoten, klom op den opwind on geveer 30 M. boven het strand, keerde toen zelfs, zweefde over do juichende toeschouwers, maakte weer hoogte tegen den N.W. wind uit zee en op den opwind, zwenkte en streek nogmaals over de start plaats; de piloot wuifde. Hij voelde den slag te pak ken te hebben en wilde als bewijs daarvan op de startplaats landen. Alles ging uitmuntend, totdat een struik een der vleugels greep, dc machine om de as deed draaien, waarna de wind den staart greep en het toestel rustig over den kop tilde. De band, waar mede de piloot vastgebonden was, schoot los en de neus van de glijslee knapte. Lachend rolde do on verschrokken piloot onder de gekantelde machine vandaan. Hij had zelfs geen schrammetje. Ruim drie minuten was hij in de lucht geweest. Het toestel is daarna gedemonteerd en weer naar de fabriek vervoerd om gerepareerd te worden. De schade is gering. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE TILBURG. Toeschouwer door een revolverkogel ge wond. Zaterdagavond omstreeks half 12 uur ontstond ru zie tusschen zekeren A. v. G. uit de Veestraat en A. v. d. S. uit de Anna Paulownastra&t te Tilburg. Op een gegeven moment loste v. G. een tweetal revolver schoten, waardoor een zekeren M.S., wonende Stéven- zandschestraat, die met den twist niets.te maken had, in de rechterhand trof. De getroffene werd door den G. G. D. verbonden. Mej. BREED, „Klein Zwitserland", te Mooi Schoorl, vraagt tegen 15 Juni geschikt voor huiswerk en tafeldienen, verval met loon f 10 a i 12 per week. 17 dooden en 7 gewonden. Keuter seint uit Tokio: Bij een spoorwegongeluk bij Oita (op het Japansche eiland Kijoespioe) zijn 17 personen gedood en 7 ernstig gewond. Dynamiet in de kolen. V.D. verneemt nader uit Tokio: Omtrent het ernstige spoorwegongeluk op Kioesjloe, waarbij zeventien personen werden gedood en velen ernstig gewond, wordt nader gemeld, dat b:j het onder- zoek naar de oorzaak van de ramp ls gebleken, dat door een noodlottige vergissing de tender van de lo comotief van den verongelukten trein geladen was met kolen, waardoor een groote hoeveelheid dynamiet ge mengd was. Toen deze kolen in het'vuur werden ge worpen, volgde een geweldige ontploffing, waardoor niet alleen de locomotief, maar een groot gedeelte van den trein in de lucht vloog. Het toestel naar beneden gestort en in brand gevlogen. Twee dooden. Het nachtvliegtuig D. 1649 van de Lufthansa, dat in den nacht van Zondag op Maandag om 3.50 van Croy- don is vertrokken, is om 4.15 in de gemeente Limsfield in Surrey gevallen en daarna verbrand. De vlieger, Karl Wessel en de boord-telefonist Gustav Gonnert kwamen bij dit ongeval om het leven. (Het be treft hier postdienst LondenKeulenBerlijn. Deze lijn was juist Zaterdag geopend). Volgens een nader draadloos bericht, is het postvlieg tuig in vlammen neergekomen. De. omgekomen Duit- schers heetten Wessel en Connert. Men neemt aan, dat de brand ln het vliegtuig reeds in de lucht is uitgebroken aangezien de stukken van het wrak over een groote op pervlakte verspreid lagen. Het lijk van den vlieger Wessel vertoonde ernstige brandwonden, maar zijn mecanicien moet omgekomen zijn ten gevolge van een sprong uit het brandende toe stel. De oorzaak van de ramp. Uit Londen werd gister gemeld: De oorzaak van het vreeselijk ongeluk met het Duit sche nachtvliegtuig wordt gezocht in het feit, dat in do duisternis en de mist de piloot verdwaald is geraakt en veel lager heeft gevlogen dan de bedoeling was en daar bij den grond heeft geraakt. Het ongeluk is gebeurd niet ver van de Fitseyplantage, waar in Augustus van vorig jaar een Fransch toestel viel en vier mijl van Foster Down, waar in November 1929 het groote Duitsche toestel viel, waarbij zeven per sonen het leven verloren. Zes personen in de Vereen. Staten by vlieg tuigongelukken om het leven gekomen. Naar uit New York gemeld wordt, zijn Zaterdag in de V. St. zes personen door vliegtuigongelukken om het OP HET GECOSTUMEERDE BAL. (Passing Show.) Zeg, Jansen, wat stel jij eigenlijk voor? Een fout van de wasscherij. leven gekotnen. Te Tilden in Nebraska viel een vliegtuig De drie personen die er in zaten, zijn verbrand. Te Hay City, in den Staat Nebraska, kwamen er ook drie om. In een asfaltfabriek. Een arbeider in de vlammen omgekomen. Naar V.D. uit Keulen verneemt, brak daar gistermor gen tegen half negen tengevolge van een ontploffing in de asfaltfabriek von der Wettern te Köln-Deutz. De tank stond onder 70 atmosferen druk en de ont ploffing was zoo hevig, dat de muur van het aangren zende machinehuis geheel werd ingedrukt. Een arbeider, die in de nabijheid stond, kwam in de vlammen om, terwijl een tweede arbeider ernstige brandwonden opliep. Door de brandende olie geraakte ook nog een grooten houtstapel in brand. De brandweer werkte met 26 stralen en reeds een half uur nadat zij had ingegrepen, was het grootste gevaar geweken. Het bedrijf ondervindt van den brand geen stagnatie. TE KOOP: Een Buggy, een Dresseerkar, in goeden staat, en puik best Koehooi in den berg, tegen 3 cent per pond, in elke hoeveelheid. Adres: P; BREED Jz., Burgem. Peecklaan te Schoorl. TE KOOP: Een beste met zijportieren en voorraam. Te vens goed onderhouden TUIGEN, bij J. LOUWE Albz., Stolpen. TE KOOP: Een groote schuur met Hooi, Ook bij gedeelten of per 1000 kilo. K. NOTTELMAN, Noord 45, Scha gen. TE KOOP; Een mak Werkpaard, bij A. de WIT, Heerhugovvaard, Nrd Dirkshorn, houdt Woensdag 9 en Donderdag 10 April van Ouders met hooge opbrengsten van melk en vet, voor matige prijzen te koop bij F. A. F. GRONEMAN te Wieringerwaard. SEDAN, 2-deur f 2000 SEDAN DE LUX 4-deur f 2450 TRUCK met dubbel achterwiel f 2170 De nieuwe modellen hebben aller bewonde ring. te Schagen, te bezichtigen. Vraagt een GRATIS PROEFRIT zonder verplichting. Op den stand is ook tentoongesteld een en de

Schager Courant | 1930 | | pagina 2