Pibite Catalogus 1930 PIRATE SchagerCourant cd- J§§|t Raad Hoogwoud. de NIEUWE zeer vergroote Derde Blad. Voor of tegen de doodstraf? Gemengd Nieuws. Groote brand te Kopenhagen. PIRATE CIGARETTES DE HOOGSTE IN KWALITEIT bevat zeer vele nieuwe en moderne artikelen. Belangrijke reductie in coupon-aantallen. Een gratis exemplaar wordt U heden met 5 gratis PIRATE Coupons toegezonden. Vergelijkt de groote waarde der PIRATE Coupons met die van elke andere cadeau-coupon. DE HOOGSTE KWALITEIT IN SIGARETTEN EN CADEAUX Dinsdag 8 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8642 Spoedvergadering van den Raad op Maandag 7 April 1930, des middags 2 uur. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz. burgemeester, te vens secretaris. Afwezig is de heer Bossen. De vergadering wordt geopend, waarna de notulen worden gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Mededeelingen. Kaar aanleiding van de notulen deelt Voorzitter mede: el dat de koers van de 2% pet. Ned. Werkelijk Schuld tog steeds 64 k 65 pet bedraagt, zoodat geen belegging der gelden voor gedane aflossingen, verkoop school Weere enz. ten bedrage van f 8010 heeft plaats gehad. Het oordeel van den Raad wordt gevraagd, of tot aan koop der inschrijving N.W.S. kan worden overgegaan, of op andere wijze belegging moet plaats hebben. In 't laatste geval dient het indertijd genomen besluit inzake belegging dier gelden gewijzigd te worden. Besloten wordt het besluit zoodanig te wijzigen, dat belegging op Grootboek kan plaats hebben tot 64 pet of op hypotheek. b. dat door B. en W. met een 7-tal dagelijksche bestu ren, t.w. van de gemeenten Opmeer, Spanbroek, Wognum, Nib^ixwoud, Westwoud, Berkhout en Hoogwoud een be spreking heeft plaats gehad over eventueels verminde ring van de kosten der Straatverlichting. Een conferentie ter zake zal aan het P.E.N. gevraagd worden, dit onderhoud heeft echter nog niet plaats ge had. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten, a. de goedkeuring op de raadsbesluiten, d.d. 13 Febru ari 1.1., terzake suppletoire begrooting voor het dienst jaar 1929 en ter zake af- en overschrijving, dienst 1929. X). de goedkeuring op de beide raadsbesluiten, cLd. 13 Fe- nruarl 1930, terzake suppl. begrootingen, dienst 1930. e. berichten inzake verdaging van hunne beslissingen ten aanzien van 2 aan te gane geldleenlngen, resp. t 14000 en f 2500. d. de goedkeuring op de beide hierboven genoemde geldleenlngen; e. goedkeuring op het besluit van den Raad dezer ge meente, dxi. 13 Februari IJ., inzake intrekking van het besluit van 1 Augustus 1923, no. 69, regelende het verhaal van pensioensbijdragen voor de lagere gemeenteambtena ren. Deze verhaalsverordening wordt Ingetrokken, in gaande 1 Januari 1930. De niet-rendabele gebieden voor de water leiding. Van den Griffier der Provinciale Staten bericht van de goede ontvangst van de bijdrage ad f 100 dezer gemeente aan de kosten van verslering van het nieuwe Gouvernementsgebouw, met dankbetuiging Proces-verbaal van de op 25 Maart jJ. gehouden kas- verificatle. Boeken en bescheiden werden in orde be vonden. De ontvangsten bedroegen f 97811.82, de uitga ven f 81124.01%, zoodat in kas aanwezig moest zijn en was f 16687.80%, welk saldo belegd ls bij de Boeren leenbank. Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland een schrijven ln verband met de uitbreiding van het buizennet te Aartswoud, n.1. in de Zeebuurt Vit het door dit bedrijf ingestelde onderzoek ls geble ken, dat de aanlegkosten der vereischte leiding f 3640 bedragen, welke kosten niet worden gedekt door de opbrengsten der 7 aanslultbare perceelen en dat de aansluiting dus niet zonder meer tot stand zal kunnen komen. Bij aansluiting van alle 7 perceelen ls de totale Jaarlijksche opbrengst aan watergelden geraamd op 1 148. Dit bedrag kan niet als vaststaand worden be schouwd, omdat de abonnementen uit den aard der zaak nog niet zijn afgesloten. Volgens berekening van den Directeur van het P.W3. zullen de jaarlijksche bijdra gen voor de Provincie f 50.96 en voor de Gemeente t 100.24 zijn. Door de Directie wordt opgemerkt, dat de vastge stelde regeling voor deze gemeente nog niet kan gel den, omdat nog geen 90 ls aangesloten, doch 86% De Voorzitter zegt dat inmiddels alweer perceelen zijiif aangesloten, zoodat het vereischte percentage toch spoe dig bereikt zal zijn. De vraag is echter of de raad ge durende 10 jaar een bedrag van f 100.24 wil toestaan. De heer Schilder zegt dat andere gedeelten ook zijn geholpen en spr. dus op de regeling wil ingaan. De heer Vijn wensoht de clausule omtrent de bijdrage vervallen te zien, als Groetpolder wordt aangesloten. De Voorzitter meent dat ln dat geval op reductie dient te worden aangedrongen. In beginsel wordt be sloten op de regeling in te gaan. Verzoek van A. Kosters uit Alkmaar om radio-centra le in Hoogwoud en Aartswoud te mogen aanleggen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. met de Wed. Nipshagen onderhandelen en het verzoek wordt dan ook voor kennisgeving aangenomen. Door den heer Groen wordt opgemerkt, dat Rente naar wellicht voor de aansluiting van Langereis zou kunnen zorgen. Daartoe zou Rentenaar dan een ver zoek moeten indienen. Van de afd. Noordholland der Vereenlglng van Ned. Gemeenten de notulen der algemeene vergadering, d.d. 23 December 1929. Van de Commissie inzake de Stoomtram Schagen— Wognum de notulen van de vergadering van belangheb benden, gehouden te Winkel op 22 Januari 1.L Worden voor kennisgeving aangenomen. Voor de tb.c.-patiënten. Een verzoek van het Bestuur van de afdeeling West- friesland van het Witte Kruis te Spanbroek, om een bijdrage voor verpleging van tb.c.-patiënten. De Voorzitter deelt mede, dat het in de eerste plaats betreft een geval van 1928, n.L de verpleging van een kind van Maan. Daarvoor heeft de afdeeling „Witte Kruis te Spanbroek uitgegeven f 583.20. B. en W. stel len voor f 400 op de begrooting te plaatsen, onder voorwaarde, dat de provincie daarin zal bijdragen f 200. Mocht de provincie geen f 200 bijdragen, dan zou de gemeente In de kosten f 200 bijdragen. Algemeen vindt de raad dit goed. In het tweede geval betreft het de verpleging van een meisje voor 6 maanden, waarvan de kosten bedra gen f 2.25 per dag. B. en W. stellen voor, voor dit ge val f 250 op de begrooting te plaatsen. Goedgevonden. Een tegenvaller. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur in het Zuidend al hier om te mogen beschikken over een bedrag groot f 2192.62 tot het doen der laatste betalingen ten behoeve der uitbreiding der R.K. School. De Voorzitter herinnert'er aan dat voor deze uitbrei ding een geldleening Is aangegaan van f 23000 en dat van dit bedrag is uitbetaald f 22.200, zoodat er nog kan wor den uitbetaald f 800. De uitgaven blijken nu echter on geveer f 1400 meer te bedragen en B. en W. zouden r.u eerst eens een bespreking willen houden met het R.K. Kerkbestuur en over die bespreking aan den raad rap port uitbrengen. Spr. noemt het een groote tegenvaller. Goedgevonden. Verslagen. Van B. en W. van den Helder een verslag van de op 19 Februari 1.1. te Den Helder gehouden bespreking, in zake de Inrichting van een districtsschoolartsendienst. De Voorzitter zegt dat uit het verslag blijkt dat de gemeenten Den Helder en Alkmaar niet aan den dis trictsschoolartsendienst meedoen en meerdere gemeenten gevoelen er niet voor. Vooral omdat Den Helder en Alk maar niet meedoen, zullen er meerdere kosten op de plat telandsgemeenten drukken. B. en W. stellen voor dat onze gemeente voorlooplg haar eigen schoolartsendlenst houdt, zoolang aansluiting bij een districtsschoolartsen dienst geen verplichting ls. Deze schoolartsendlenst mar cheert tegenwoordig goed. Het verslag zal voor de leden ter inzage worden ge legd. Van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, het Jaarverslag over 1929. Van den leider van den cursus voor schoolvrije Jegd, een verslag van den gehouden wintercursus in de O. L. school in de Kerkelaan te Hoogwoud. Uit het verslag blijkt, dat het aantal leerlingen 16 bedroeg, n.1. 6 meisjes en 10 jongen. De cursus, heeft volgens den leider, den heer L Hoekstra, wel aan het gestelde doel beantwoord. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Bespreking overname voormalige trambrug over de Ringvaart aan de Lange re is. Van het gemeentebestuur van Nieuwe Nledorp is be richt Ingekomen, inhoudende, dat door dit College ls ge bleken, dat met het oog op het voortgaande sloopings- werk der trambaan, vóór Dinsdag 8 dezer, aan de Ned. Spoorwegen bericht moet worden, of voor overname van de brug besloten ls. Het gemeentebestuur van N. Nle dorp komt het voor, dat het aanbeveling verdient de brug over te nemen. De Voorzitter deelt mede dat het Bannebestuur zich bereid verklaard heeft, bij te dragen in de kosten die voor de gemeente zouden komen. De heer De Wit zou wel willen weten, wat de kos ten voor de gemeente zullen zijn, wanneer de brug ge heel voor het verkeer ln orde wordt gemaakt. Spr. vindt overname van de brug niet zoo noodig, want er ls op 4 plaatsen gelegenheid om over de ringvaart te komen. De heer Glas en meerdere leden oordeelen, dat als de brug weg ging, het voor velen een heel gemis zou worden en de Voorzitter meent dat men zich voorloo plg kan bepalen tot het op eenvoudige wijze in orde maken van het brugdek. De heer Vijn voelt er niet veel voor om er veel kos ten aan te besteden. Spr. wijst erop, dat wel overeen gekomen mag worden dat alleen de rails door de Ned. Spoorwegen eraf genomen worden. Met alleen de heer De Wit tegen, verklaart de raad zich in beginsel voor overname van de brug. De derde leerkracht voor de O .L.-school te Anrtswoud. Van de Oudercommissie te Aartswoud is ingekomen een adres inzake de benoeming van een derde leer kracht aan de O.L.-school te Aartswoud. In dit verzoek wordt er op gewezen, dat volgens in gewonnen informatie het aantal leerlingen aan de Om school te Aartswoud naar alle waarschijnlijkheid zoo danig zal zijn, dat met 1 Januari 1931 een derde leer kracht volgens de wet kan worden aangesteld. Volgens opgaaf van den heer Van Ree, hoofd der school, deelt de oudercommissie in het adres mede, dat het aantal leerlingen op 16 Maart, 16 Juni, 16 Septem ber en 16 December 1930 resp. zal bedragen 71, 78, 76 en 75, gemiddeld 75. Verzocht wordt om voor het tijd perk 1 Mei 1930 tot 1 Januari 1931 een derde leerkracht aan de school te Aartswoud te benoemen. De heer Vijn wil het adres aanhouden, opdat B. en W. prae-advles uitbrengen. De heer De Wit wijst erop, dat de bewoners van Aartswoud alles doen om het aantal leerlingen op de school geplaatst te krijgen en spr. bepleit dan ook de derde leerkracht voor 1930 voor rekening der gemeente te nemen. De heer Vijn vindt het een beetje sneu, toen het maximum-aantal leerlingen 48 was, deed men te Aarts- woud zijn best om het aantal lager te krijgen en nu het maximum 33 is zijn best om het aantal grooter te krij gen. Spr. vindt dat een beetje egoïstisch. Bovendien, we krijgen dan de bijzondere school. De heer Glas zegt, dat we die evengoed wel krijgen. Spr. wijst op de school te Hoogwoud. De heer De Wit wil een onmiddellijke beslissing en anders zoo spoedig mogelijk. De heer Glas zegt. dat het gewoonte ls dat B. en W. prae-advies uitbrengen. De Voorzitter belooft, dat de zaak spoedig zal wor den behandeld en spr. heeft zelfs geen bezwaar om den raad alleen voor deze kwestie bijeen te roepen. Het verzoek wordt in handen gesteld van B. en W. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting voor 1929 en een suppl. begrooting voor 1930, resp. ten bedrage van f 35 en f 233.80, en af- en overschrijvingen dienst 1929, ten bedrage van f 391.90. De pens.-grondslagen der volgende gemeente-ambte naren worden vastgesteld: J. Breebaart Dz.. ambt. van den burg. stand f 125: C. IJ Bood idem f 25: C. IJ. Bood. Bode en emolumen ten (650— en 175) f 825; C.IJ. Bood, Opzichter begraaf plaatsen f 10; C. U. Bood, Veldw. en emolumenten f 700 en f 100) f 800; W. G. v. d. Veen ambtenaresse ter sec retarie f 750; Joh. Pool Rz., Gem. geneesheer f 1350; Joh. Pool Rz., schoolarts f 100; D. Kos, scboolschoon- maker f 156; D. Rempt, doodgraver f 85; D. Rempt, klokkenluider f 60: G. Modder, schoo!schoonmaker f 156; G. Rempt, schoolschoonmaakster f 208. De rondvraag. De heer Klaver vraagt voor wiens rekening het ls wan neer de hoofdkranen der waterleiding bevriezen, door dat er zooveel water in de putjes staat B. en W. zullen een onderzoek instellen. De heer Vijn noemt het een lastige kweetle, dan la waternood en dan weer watersnood. De heer De Wit heeft gehoord dat Mienis van de Lan- gereis hij Korver komt en dat huisje dus leeg komt Spr, vraagt of B. en W. het ook op dat perceel willen houden Sloopen zou een goede verkeersverbetering zijn. De Voorzitter vraagt of de raad kan goedvinden dat de heer De Wit naar den koopprijs informeert Goedge vonden. De Voorzitter deelt nog mede dat A. Burger te Aarts- woud aangeschreven is, dat hij 1 Mei zijn .huisje moet ontruimen; het zal dan worden gesloopt De heer De Wit wijst er nog op dat besloten was dal aan de Langereis school een buitenkraan zou komenI dat ie niet gebeurd. De Voorzitter beaamt dat hieraan nog geen uitvoering ls gegeven, maar het kan nog. Hierna sluiting. Als er een afschuwelijke misdaad is begaan, boort men in gesprekken nog al eens gauw beweren: Aan, de galg met zoo'n kerel! Of: ze moesten bem vieren-! deelen! Het is begrijpelijk Ook verdedigbaar? Wie voor den misdadiger wordt gehouden. hebben we nog pas ervaren! is niet aHijd de schuldige. En wat dan, als later blijkt dat de ge hangene of gevierendeelde niet de schurk is ge-, weest, wien men meende met recht het leven te ont nemen? Doodstraf of niet is, zooals men weet, ln ons land ook een politieke kwestie en wie zich de beste chris*' tenen achten, zijn er de felste voorstanders van. In „De Tijd" wijst de katholieke hoogleeraar, nv. W. Pompe er op, dat de doodstraf bijv. nog in 19Ö9 in het Katholiek Sociaal Weekblad als een d<y pun ten van de antithese werd voorgesteld. Hij vervolgt dan: Men moet deze vraag van leven en dood met volko men objectiviteit bezien. En er zich vooral voor hoe den, ten gunste van de doodstraf vooringenomen te worden, omdat zij, die in politiek opzicht onze tegen standers zijn, deze straf bestrijden. Het zou wel eens kunnen wezen, dat zij hierin de traditie der Kerk be ter voortzetten dan de Katholieken zelf. Het zou niet de eenige maal zijn, waarin wij aan tegenstanders een voorbeeld konden nemen. Het is intusschen niet juist, dat de katholieken als geheele groep thans nog vóór de doodstraf zou den wezen. Dat het genoemde artikel van het pro gram van 1896 niet herhaald werd in de programs van 1922 en 1929, geeft daarvoor een aanwijzing. Bo vendien: reeds in 1901 wees Minister Loeff kort en krachtig de wederinvoering der doodstraf af, omdat zij hem noch noodzakelijk, noch blijkbaar wenschelijk voorkwam. Prof. Beijsens verklaarde zich zelfs eer een principieel tegenstander der doodstraf: hij achtte haar slechts als n o o dmaatregel te verdedigen. De houding der Kerk ten aanzien van de doodstraf! ljjkt mij in de volgende gedachten aan te duiden. Zij erkent in beginsel het recht der overheid om tel straffen Niet echter zoo, dat ieder, die zich aan de ernstigste, aan „halsmisdrijven" schuldig gemaakt heeft, zou moeten gedood worden. Zoover gaat dp uit spraak der Kerk niet De kerkleeraar Thomas geeft als richtsnoer ook; hier het algemeen welzijn. Alleen dus indien ep en voorzoover de doodstraf doelmatig zou wezen voor het algemeen welzijn, mag zij toegepast worden. 0( zij daartoe dienstig zou zijn, moet naar alle bijzoR- derheden van tijd en plaats worden uitgemaakt." Prof. mr. Pompe vereenigt zich met deze opvatting niet Zijn conclusie, welke wij kunnen onderschrij ven, is deze: „Samenvattend constateer Ik, dat de feiten, zoonlg. ze thans ten onzent blijken te zijn, het herstel der doodstraf niet rechtvaardigen. Eerder wijzen zij er- •p, dat juist die delicten, waarvoor de doodstraf in ons land vooral geëischt wordt, aan het afnemen zijn. De bezwaren tegen de doodstraf blijven hun volle kracht behouden. Speciaal de onherstelbaarheid dier straf, waardoor zij in geval van rechterlijke dwa ling aan den eerbied voor de rechtsorde zeer ernstige schade zou toebrengen. Mijn conclusie kan dus niet anders zijn dan een be sliste afwijzing der doodstraf." Een porcelelnfabrlek in vlammen opgegaga. Voor 150.000 Kr. schade. V.D. vernam Zaterdag uit Kopenhagen; In den aTgeloopen nacht brak brand uit ln het oudate gedeelte van de koninklijke porcelelnfabrlek te Kopen-.' hagen. Reeds sedert Jaren waa dit gedeelte van de fabriek ln de omgeving berucht Bij het uitbreken van den brand zag men honderden ratten uit alle naden en boeken van de muren te voor schijn komen en wegrennen. j Eerst tegen den morgen slaagde de brandweer erin, het vuur meester te worden. Het werk van de brandweer werd nog bemoeilijkt, doordat het onmogelijk was, ladders tegen den gevel tp plaatsen. De slangen moesten daardoor van onderen la het gebouw worden gebracht De geheele fabriek is door het vuur vernield. De schade bedraagt ongeveer 150.000 kronen. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Het is mogelijk dat do ratten kortsluiting hebben ver- oorzaak .t DE OLIESTROOM IN OKLAHOMA. J Aanvankelijk gestuit, maar thans weej; losgebroken. t Reuter meldde Zaterdag uit Oklahoma (City) De reusachtige oliebron, die eenige dagen achter el kaar een onbedwingbare straal de lucht in spoot ei^ die een capaciteit van 2000 barrels per uur had, werd gister afgesloten. Vandaag vloog de afsluiting er echter weer af en de olie schiet alle kanten uit. SPOORWEGONGELUK BIJ TOULOUSE. Acht en twintig gewonden, V.D. verneemt uit Parijs: Op het station van Tessonières, in de nabijheid van Toulouse, zijn bij een hevige treinbotsing 28 per sonen gewond. Vier dezer gewonden verkeeren i6 le vensgevaar. De oorzaak van het ongeluk was, dat een trein door een onveilig sein gereden was. ERNSTIG- AUTO-ONGELUK. Te Grevenbroich is Zaterdagavond een vrachtauto, waarin 25 nationaal-socialisten zaten, verongelukt. De vrachtauto die uit Neuss kwam, is bij het inhalen van een andere auto aan het slingeren geraakt, ge kanteld en in een sloot geraakt. Twee inzittenden hebben een schedelbreuk opgekopen. Eén hunner is aan de gevolgen weldra in een ziekenhuis bezweken. Voor den anderen bestaat weinig hoop, dat hij er het leven za* afbrengen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9