C A L L A N T S O O G W1ER1NGEN WINKEL. LANGEND IJ K Gemengd Nieuws. D? Vlootconferentie. Een aanslag van spoorwegbandieten. De actie van Gandhi. De uitvaart van Kon'ngln Victoria. Het conflict in de Engelsche textiel nijverheid. De Koelie-aanslagen in Ned.-Indië. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De moord te Waddinxveen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling ter gele genheid van het vertrek van den heer E. Smit uit onze gemeente een afscheidsavond te organiseeren, waaraan door vele corporaties en vereenigingen zal worden deel genomen. Do avond is vastgesteld pp Donderdag 17 April in Hotel ..Duinzicht" De heer C. Rolgans Cz. heeft van den heer J. Bak ker te Oosterklief een bouwterrein gekocht, gelegen aan de Beltstraat. Woensdagavond werd de ouderavond gehouden voor de school te Winkel, in do zaal van den heer R. Laan. Hoewel pl.m. 80 ouders zich hadden verklaart om te komen, bepaalde dit getal zich tot 42. Vermoedelijk was do Paasohtentoonstelling te Schagen, mede oorzaak van de geringere opkomst. De Voorzitter, het hoofd der school opent met een woord van welkom, de vergadering en deelt mede dat deze ouderavond is belegd om weder eens bijeen te ko men ter bespreking van de onderwijsaangelegenheden, welke hebben plaats gehad tusschen deze en de daaraan voorafgaande. Het bespreken van onderwijsaangelegen heden zooals die op een ouderavond thuis behoort en 'zooals de wetgever zich die heeft gedacht, is steeds het streven geweest der oudercommissie en het onderwijzend personeel, en niet het houden van een ouderavond, zoo als wel voorkomt met verschillende varietelten. Het doen medewerken door kinderen wordt achterwege gelaten. De notulen der vorige vergadering worden gelezen door den secretaresse, welke onder dank worden goed gekeurd. Vervolgens wordt het jaarverslag voorgelezen, waar uit we aanstippen, dat de oudercommissie 4 maal verga derde en in zijn nieuwe samenstelling benoemde tot Voorziter dc heer P. Honingh, en tot secretaresse me vrouw K. E. do RidderDe Zeeuw. Aan de vertrekkende haftdwerlconderwijzeres, mejuf frouw P. Witlam had de commissie dank gebracht voor het onderwijs dat zij gedurende 40 jaar had gegeven. Het St. Nicblaasfeest had gekost f 227.71. terwijl f 220.55 was opgehaald. Uit een vroeger saldo werd het tekort ge dekt Voorts had de commissie van het gemeentebestuur ver zocht inzage te mogen hebben van de rapporten van den schoolarts, doch het gemeentebesutur meende daaraan, niet te kunnen voldoen, doch gaf te kennen, dat het ge neeskundig toezicht naar behooren geregeld was. De aanleiding van deze vraag was het voorkomen van huiduitslag bij verschillende kinderen. In verdachte ge vallen waarschuwde het hoofd der school de schoolarts Een woord van dank wordt gebracht aan het onderwij zend personeel voor de aangename samenwerking en het hoofd der school voor zijn advies. Dit verslag wordt eveneens met een woord van dank goedgekeurd. De Voorzitter geeft verder een overzicht van de re sultaten van het invoeren van het 7de leerjaar op het aantal leerlingen, en hoe met 1 Januari j.1. een 4e leer kracht kon worden aangesteld. De indeeling der klassen onderging een wijziging, en de verdeeling in 4 groepen is als volgt: de le klasse, de 2e en 3e klasse, de 4e en 5e klasse, de 6e en 7e klasse. De le klasse is tijdelijk on dergebracht in de vroegere handwerkschool. Het hand- werkonderwijs werd ondergebracht in de school en ge geven door de onderwijzeressen aan de school verbonden Waardeerende woorden spreekt Voorzitter aan het adres van do vertrokken handwerkonderwijzeres, mejuf frouw P. Witlam, dien a bijna 40 dienstjaren met pen sioen is gegaan. Voorts worden mededeelingen gedaan omtrent de han gende plannen voor de verbouwing van de school, en spreker getuigd van de flinke opzet, als bewijs dat het bestuur der gemeente het onderwijs een warm hart toe draagt. Het aan te bouwen deel zal bestemd worden voor het U.L.O. en spreker vraagt voor een zoo nuttige instelling de belangstelling der ouders, die daarvoor ln de gelegen heid zijn omh un kinderen dit onderwijs te doen volgen Het groot nut daarvan uitgaande, wordt nog niet alge meen gevoeld en met nadruk beveelt spreker dit in de blijvende belangstelling aan. Tijdens het ronddienen der thee geeft de heer Rietber gen. enkele verdienstelijk gespeelde muzieknummers, waarna mevrouw Beukman—Faber enkele gedichten voordraagt. De Voorzitter houdt verder een Inleiding over „De leu gen en zijn bestrijding". Spreker wenscht een groot ver schil te maken tusschen leugen en onwaarheid, en zich uitsluitend bepalende tot het kind acht spreker het ge lukkig, dat er zoo een rijk kinderleven is, aan fantasie, dat hoewel onwaarheid, voor het kind de meest groote werkelijkheid is in zijn spelen en leven, 't Spreken van onwaarheid, wetende, en er van bewust zijnde dat 't on waarheid is, is leugen en dit dient bestreden te worden. Verschillende oorzaken kunnen daaraan ten grondslag liggen en deze dienen wel te worden onderzocht, al is 't soms zeer moeilijk. Zoo ook 't toepassen van straf zal in verschillende gevallen verschillend moeten zijn, doch voor alles is noodig een sfeer van vertrouwen te schep pen tusschen kind en hem of haar, die tot het opleg gen van straf is geroepen. Uitvoerig wordt uiteengezet hoe moeilijk en hoe om zichtig te werk moet worden gegaan door ouders of opvoeders en elk geval afzonderlijk zal moeten worden bezien, en altijd weer het streven moet zijn, vertrou wen te wekken en te verbeteren, doch niet te verbit teren. Met belangstelling wordt deze inleiding ge volgd. aan het einde waarvan enkele vragen worden gesteld, wei: door inleider worden beantwoord. Bij de ron<' raag worden nog enkele vragen gesteld, en meer in hrt bijzonder komt de vraag naax voren, of het wel van belang is dat de kinderen vrij krijgen om naar de Paaschtentoonstelling te gaan. De tegen woordige regel is zoo, dat het alleen wordt toegestaan op verzoek van de ouders aan het Hoofd der school, doch nuttiger acht spreker het als de kinderen naar de school komen. Uit de discussie blijkt wel, dat het onderwijzend personeel en de aanwezige ouders er het nut niet van inzien en het gewenscht zouden achten voortaan geen vrijaf meer te geven, waaraan zij als ouders zullen medewerken. Met een woord van dank voor deze aan gename besprekingen, en voor Ieders tegenwoordigheid, sluit de voorzitter de vergadering. Te Lutjewinkel doen zich enkele gevallen van rood vonk voor cn is deze besmettelijke ziekte geconstateerd in het gezin van de heeren A. S. en K. Z. aldaar. BROEK Or LANGENDIJK. Ds. J. Drenth, predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft voor het beroep naar Sneek bedankt. DE MIJNRAMP IN BELGIS. Uit Rrussel wordt gemeld: Een der gewonden hij de mijnramp te Elouges is in het ziekenhuis overleden. Het aantal dooden bij deze ramp is dus tot 14 gestegen. Al de andere gewonden blijken buiten gevaar te zijn. Dinsdag hebben 60 arbeiders van de Charbonnage du Ferrand, waar dc ramp gebeurd is, geweigerd het werk te hrrvatten, daar naar hun oordeel in deze mijn niet de gewcnschtc veiligheidsmaatregelen zijn getroffen om nicuwo onheilen te voorkomen. Eo'angrijk nieuws. Frankrijk en Enge land zijn het eens over artikel 16. Gisteravond meldde de ster-corr. van de N.R.Crt. uit Londen: Op het oogenblik is dc conferentie in een zeer be langrijk stadium. Op vele punten zijn groote moei lijkheden overwonnen. Tusschen Engeland, Amerika en Japan staan 'nu nog slechts eenige kleinigheden van zeer ondergeschikt belang in den weg; de ge wichtige kwestie van het overbrengen van tonnage naar de rluikbootenklasse is uit de wereld. Van Ame- rikaansche zijde werd vandaag meegedeeld, dat de conferentie ten opzichte van de drie zeemogendheden nu als definitief geslaagd kan worden beschouwd. Buitengewoon belangwekkend is de stand van za ken tusschen Engeland en Frankrijk. Over den tekst van de verklaring ten opzichte van artikel 16 van het handvest van den Volkenbond is men het eens geworden. De Franschen zijn zeer tevreden met het resultaat. Engeland verklaart zijn vollen steun te zullen verleenen aan de actie van den Volkenbond als de Raad eenstemmig daartoe besloten heeft. Hier in zitten twee beveiligingen voor Engeland. Ten eer ste kan een eenstemmig besluit niet zonder de toe stemming van Engeland genomen worden en dan heeft Engeland altijd nog gelegenheid voor het zijn stem geeft, te polsen hoe Amerika ten opzichte van de aanstaande actie gestemd is. Dit laatste punt is hier zeer onder de oogon gezien in de laatste dagen. Om zeker te zijn, dat zijn overeenkomst in Engeland niet zou worden verloochend, heeft MacDor.ald een vertrouwelijkce bespreking met Baldwin en Lloyd George gehouden. Beiden hebben hun goedkeuring aan de formule gehecht. Engeland zal deze verklaring afgeven, als Frankrijk daarvoor concessies in tonnage doet. Dit is een moei lijk punt, omdat er geen eenstemmigheid over heerscht in liet. Fransche kamp. Briand schijnt be reid om de 50.000 ton te offeren, die het minimum vormen voor dc houdbaarheid van het Engelsch— Amerikaansche schema. De minister van marine, Du- meslin, echter wil geen ton bpgeven. Daarom is op het oogenblik de strijd verplaatst naar den boezem van de Fransche delegatie. Er is echter ook nog do groote moeilijkheid met de Italianen. Frankrijk stelt den Italianen thans voor, dat beide landen de uitbreiding van hun vloot voortzetten in het tegenwoordige tempo als ware er geen conferentie geweest. Daardoor zou Italië in 1936 240.000 ton minder bezitten dan Frankrijk, Italië houdt echter aan zijn eisch van pariteit vast. Dit zijn op het oogenblik dc twee moeilijkheden, die men nog zal moeten overwinnen, wil de confe rentie een merkwaardig succes bereiken. Een verdrag tusschen de drie mogendheden is zoo goed als ge reed en Briand zou daar vrede mee hebben. In geen geval wil hij echter meewerken tot een verdrag tus schen vier mogendheden, waar Italië buiten staat. Hij wensche geen ongebonden Italië in den rug. Het is trouwens niet waarschijnlijk, dat Engeland voor een verdrag tusschen vier mogendheden te vinden is; wel tot een tusschen drie mogendheden. Een ge deelte der Fransche delegatie staat ook vijandig te genover een verdrag waar Frankrijk en Italië beide niet aan deelnemen, maar zij zullen daar weinig aan kunnen veranderen. Men zfet, er zijn nog kwesties genoeg, maar be langrijke dingen teekenen zich af. Vooral een verkla ring van Engeland tot bekrachtiging van artikel 16, zooals nu in overweging is, zou groote beteokenis hebben voor het prestige van het handvest van den Volkenbond. Gemaskerde roovers overvallen een Au- stralischen posttrein. Volgens een telegram uit Sydney, hebben bandie ten te Mudgee (Nieuw Zuid-Wales) een posttrein be klommen. Zij hielden den conducteur met fevolvers in bedwang en maakten zich meester van de kas van 4000 p.st. in bankbiljetten en 600 p.st. in zilver geld. Een conducteur die tegenstand bood, werd neergeslagen. Zij wierpen den buit uit den trein en sprongen er daarna zeiven af toen hij langzamer reed. Men heeft nog geen spoor van de bandieten kun nen ontdekken. SPOORWEGONGELUK IN BRAZILIë. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat bij Haedo twee treinen op elkaar zijn geloopen. Er zijn reeds dertig gewonden onder den wrakhoop vandaan gehaald. SPOORWEGONGELUK BIJ TOULON. Twaalf ernstig gewonden. V.D. verneemt uit Parijs: Bij een botsing tusschen oen locomotief en een personentrein bij Toulon werden twaalf personen ernstig gewond. Gandhl vertoornd. De vrijwilligers aangespoord hun leven te geven. Reuter seint uit Jalngpoer: Te Aat het woord voerend heeft Gandhi tot de vrij willigers gezegd, dat zij hun leven moesten geven alvorens zij het zout afgaven, dat zij vergaard had den. Alle vrouwen en kinderen moesten zich eveneens verzetten. Gandhi verklaarde wel eens te willen zien of de politie het zou wagen de vrouwen aan te ra ken. Deed zij dit dan kon men volgens hem als vast staand aannemen dat het geheele land in vuur cn vlam zou staan. Iedere vrouw in Indië moest haar stuk onwettig zout vasthouden alsof het haar geliefd kind was dat.boosdoeners haar wilden ontrukken. De fellere toon thans door Gandhi aangeslagen, vindt volgens den correspondent van de „Times" te Bombav haar verklaring hierin, dat Gandhi, te leurgesteld dat hij niet krachtens de strafbepalingen van de zoutwet wordt gearresteerd, besloten heeft een ernstiger stap te doen cn zich aan opruiing te wa gen. Nog een zoon van Gandhi gearresteerd. Uit Delhi wordt gemeld: De politie arresteerde 25 vrijwilligers, die bezig waren met het winnen van zout te Saleempur. On der de gearresteerden bevindt zich Davidas, een zoon van Gandhi. Een andere zoon van hem bevindt zich reeds in de gevangenis. EEN OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Door spelende kinderen. V.D. verneemt uit Siracuse: Bij het spelen hebben kinderen in de nabijheid van Siracuse de overblijfselen opgegraven van een Ro- mcinsch gebouw. Een zeer fraai marmeren beeld in Griekschen stijl werd blootgelegd. Ilct beeld stelt een ouden visschcr voor. EEN ZEILSCHIP C-EZONKEN. 6 man omgekeken. Naar uit Napels gemeld wordt, zijn in dc Golf van Salerno 3 vrarhtzoilschcpen in een s;orm geraakt, waarbij het zeilschip Sarina met ccn bemanning van 6 koppen spoorloos verdwenen is. Een plechtigheid te Rome. Het B.T.A meldt d.d. gister uit Rome: In tegenwoordigheid van den koning van Zweden, prins Willem, prinses Ingrid, de Itnliaansche koning en koningin, Mussolini, de ministers, de leden van het diplomatieko corps cn do Zweedsche kolonie had heden in de Duitsche evangelische kerk de plechtige uitvaart plaats van de koningin van Zweden. Een Zweedsch predikant hield daarna een lofrede, die den koning tot tranen toe roerde. Na de plechtigheid dankte koning Gustaaf Mussolini en het <upipm&ti< ke corps en vertrok mot het Italiaansche koninklijk paar. De lijkkist op weg naar Zweden. Nader werd gisteravond uit Rome gemeld: De lijkkist met het stoffelijk overschot van de ko ningin van Zweden werd hedenmiddag zonder offi- cieele plechtigheid naar het centraal-station overge bracht. Zij was in een lijkkoets met vier-paarden ge plaatst, die per automobiel werd gevolgd door den koning, prins Willem, prinses Ingrid, de groother togin van Baden, cn hofdignitarissen. Op het rijk- bevlagde station wachtten de prins van Hessen, de gouverneur van Rome en de ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken. De lijktrein vertrok te ruim één uur. Een Dnitsch eere-eskader. Volgens de Berlijnsche bladen zal de extra-trein RomeSwinemunde, die het stoffelijk overschot van koningin Victoria van Zweden vervoert in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Swinemunde aanko men. Een Duitsch-ecre-eskader zal het Zweedsche eskader begeleiden tot Noordelijk van de Oderbank in de Oostzee. De Zweedsche schepen, twee pantser kruisers en twee torpedostroyers, zullen in den loop van Donderdag arriveeren. De toestand verscherpt. De Engelsche patroonsbond heeft gisteren te Bradford vergaderd en besloten het verzoek van den raad van het vakvereenigingscongres om een onderhoud ter mo gelijke oplossing van het loonconflict van de hand te wijzen, omdat de patroons hun laatste woord gesproken hebben en geen wijzigingen meer wenschen aan te bren gen in de nieuwe loonschalen, die reeds aan de fa- briekspoorten zijn aangeplakt. Vanavond 6 uur vervalt de laatste termijn en Vrijdagmorgen zullen 140 tot 150.000 arbeiders uitgesloten worden, tenzij ze bereid zijn op de nieuwe voorwaarden, die een loonsverlaging van 5 tot 12% pet inhouden, het werk te hervatten. Assistent en koelie worden vervolgd. Aneta seint uit Medan: De heer Tekelenburg, assistent op de onderneming. Langsa. op wien Maandag door een koelie vergeefs ge poogd werd een aanslag te doen, zal worden vervolgd wegens lichte mishandeling. Gebleken is namelijk dat hij den Javaanschen arbeider, die poogde een aanslag op hem te doen, bfo' het hoofd heeft gegrepen, waarna hij hem in de richting van ander werk neerdrukte, terwijl hij zei: „Kijk, zoo moet het" De koelie zal worden ver volgd wegens poging tot doodslag. Doodelfjke mishandeling van een mandoer. Vier van Java afkomstige koelies, die werkzaam wa ren op de onderneming Kwala Krapoh, gelegen in de afdeeling Langkat ln het Gouvernement Oostkust van Sumatra, vielen een mandoer aan, wien zij een been af kapten. Tengevolge hiervan bloedde de mandoer dood. De daders werden gearresteerd. Ze beweren tot deze daad gekomen te zijn door het feit, dat de mandoer onbillijke aanmerkingen maakte. KINDERHUWELIJKEN IN BRITSCH-INDIë. Overtreding van de nlenwe wet. De Muzelmannen te Bombay hebben Maandagavond betoogingen gehouden tegon de nieuwe wet tot ver bod van kinderhuwelijken. Zij trokken in optocht door hun wijken Ier begeleiding van oen bruigom van tien jaar die in een auto zat. Eenige Muzelmansche notabelen waren getuigen Öij de voltrekking van het huwelijk. Dit was de eer ste huwelijksvoltrekking in het openbaar, waarbij de nieuwe wet overtreden werd. Deze wet, die verleden jaar is aangenomen, en pas in werking getreden, bepaalt dat dc leeftijd van par tijen bij een huwelijk niet beneden de 14 mag zijn en de leeftijd voor gemeenschap met toestemming van de vrouw niet beneden 16. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Anna, dochter van Nicolaas Waij en van Catharina Kos. Overleden: Margaretha Tuinman, oud 78 jaren, echt- genoote van Pieter Boekei; Gerardus Martinus Sneekes. oud 64 jaren, echtgenoot van Immetjo Kooijman. POLITIE. Gevonden: een bos sleutels; een .rijwielplaatje. SCHAGEN. 10 April. 4 stuks paarden f 150250, 70 gelde koeien (magere) f 180360, 30 idem (vette) f 250-370. 75 kalfkoeien f 240 390, 5 pinken f 110160, 390 nuchtere kalveren f 1020, 238 Overhouders f 2738, 5 bokken en geiten f 6 12, 14 varkens magere f 4050. 3 idem vette; 129 biggen f 20—33, 22 konijnen f 0.503, 8 kippen f 0.50— 2.50. eenden f 1. 19 K.G. boter f 1.50. EIERVEILING. SCHAGEN. 10 April. Aangevoerd zijn 190 partijen 175050 stuks kipeleren, 50 partijen 15051 stuks eondeleren. 196 stuks kievitseieren De prijs liep van kipeleren f 4.404.50, eendciercn f 4.10 —4.20, kievitseieren f 0.120.14. De veiling duurt voort. ALKMAAR. 9 April. Bloemkool I f 11, kropsla f 3.80—6.20, per 100 stuks, gele kool f 3.805.90. roode kool f 5.20—10, uien f 0.80 —1.70. per 100 Kg., prei f 1.80—3.30. rabarber f &-17. raapstelen f 0.901.80, radijs f 2.504.10, per 100 bos. perziken f 0.28 per stuk. postelein f 0.96—0.99. spinazie f 0.380.59 per bakje, witlof I f 4—5.60, II f 23.70 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK. 9 Maart. Roode kool f 4.309.30, gele kool f 4—7.80, Deenscho witte kool f 0.60—1.90. uien f 0.60—1, grof f 0.60—0.90, bieten f 1.10—1.30. peen f 0.60—0.70 per 100 Kg. Aanvoer: 58000 Kg. roode kool. 80000 Kg. gele kool. 65000 Kg. Deensche witte kool, 13500 Kg. uien, 2400 Kg. bieten, 4200 Kg. peen. WARMENHUIZEN. 9 April. Roode kool le kw. f 3.709.80, 2e kw. f 3.30—5.60, gele kool 2e soort f 1.50, witte kool le soort f 0.30—1.70. uien f 1.20—1.90, grove uien f 1.50- 1.70, peen f 0.70—1 per 100 Kg. Aanvoer: 52625 Kg. roode kool, 250 Kg. gele kool, 39100 Kg. witte kool. 2650 Kg. uien, 1150 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 9 April. Uien f 0.40—0.90, drielingen f 0.80, grove f 1.50. peen f 0.801.50, peen kleine f 0.701, roode kool f 3.10—9.80, gele kool f 3.107.40. Deensche witte kool f 0.60- 2.50, kroten f 0.70—0.80 per 100 Kg. Aanvoer: 8400 Kg. uien. 8000 Kg. peen. 110100 Kg. roode kool, 202C0 Kg. gele kool, 108100 Kg. Deensche witte kool, 1000 Kg. kroten. AMSTERDAM, 9 April. Zeeuwsche bonten f 2.253.20. ld. blauwen f 2.403, ld. bravo's f 1.401.50, id. roodstar f 1.60, id. eigenhei mers f 1.15 -1.25, ld. blauwe poters f 1.251.40, id. bonte poters f 1.25—1.40. id. Bevelanders f 1.201,30, IJpolder eigenheimers f 1.151.25, id. bravo's f 1.401.50, id. rood star f 1.60, id. Bevelanders f 1.201.30, Andijker blauwen f 22.10, Noord-Holl. roode star f 1.60, Anna Paulowna zand f 1.502, id. roodstar f 1.60, Hillegommer zandanrd- appelen f 1.502. alles per H.L., winter malta f 9—9.50, per 100 Kg., Flakkcesche eigenheimers f 1.151.25, Spui- sche eigenheimers f 1.151.25 per H.L. AMSTERDAM, 9 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 196 vette kal veren le kw. f 1.12—1.24, 2e kw. f 0.96—1.10. 3e kw. f 0.80 —0.94, per Kg. levend gewicht; 179 nuchtere kalveren f 814. 430 varkens, vleeschvnrkens 90110 Kg. f 0.84 0.85, zware varkens f 0.820.83, vette varkens f 0.80 0.81, per Kg. slachtgewichL IN GEBLUSCHTE KALK GEVALLEN. Knaapje aan de gevolgen overleden. Een kind van den besteller A. de J., te Zundert, viel Dinsdag spelende in een kuil met ongebluschte kalk. Op het gillen van het knaapje schoten huisgc- noote-n toe; spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse. Gisteren is het ventje echter aan de gevolgen over leden. DE POSTVLUCHTEN OP INDI6. Hervatting op 1 October. Naar „Het Vaderland" verneemt is hier te lande uit Engeland het officieuse bericht ontvangen dat dc Engelsche regeering toestemming heeft verleend om voor de vluchten van Nederland op Indië weer ge bruik te maken van de, vliegvelden in Britsch-Indië. Indien het bericht wordt bevestigd, bestaat het voornemen, het eerste postvliegtuig op 1 October a.s. te doen vertrekken. VELSEN BINNENKORT 40.000 INWONERS. In den loop van deze maand kan venvacht wor den, dat liet aantal inwoners van Velsen de 40.000 zal overschrijden. Het college heeft besloten de(n) <0.000ste(n) ingezetene een spaarbankboekje met een ingeschreven bedrag aan te bieden. Hoe snel deze gemeente groeit, moge blijken uit het feit, dat zij acht jaar geleden .'10.000 inwoners tel de. Tengevolge van een oude hurenveete. Tegen den dader in hooger beroep 12 jaar geeischt. Voor het Haagsche Hof stond gister in hooger beroep terecht de 35-jarige houtbewerker A. Koster te Wad dinxveen. die door de rechtbank te Rotterdam wegens moord op zijn buurman H. A. Schotman, tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld met aftrek van de preventieve hechtenis. 10 Augustus j.1. had verdachte na een ruzie over een heg van Schotman, die over het erf van verdachte groeide, met een scheermes Schotman den hals afgesneden. Op de vraag van den president, waarom verdachte in hooger beroep was gekomen, antwoordde deze. dat hij de straf nogal zwaar vond. Nadat door den burgemeester van Waddinxveen en den rijksveldwachter Van Ham getuigen-verklarlngcn waren afgelegd, werd gehoord juffr. Schotman, de we duwe van den verslagene. In den middag van 10 Augus tus heeft K. tegen getuige geraasd en getierd en heeft hij haar verweten, dat zij en haar man een valsche getuigenverklaring zouden hebben afgelegd. Getuige heeft toen haar man laten halen. Toen zij dezen zag aankomen, heeft ze hem nog een teeken gegeven, om voorzichtig te zijn. Haar man is toen echter direct naar K. toegeloopen. die hem met een scheermes den hals doorsneed. Getuige is toen naar haar man ge sneld, dien zij hevig bloedend in een slootje vond liggen Verschillende getuigen bevestigen hun voor de recht bank afgelegde verklaringen. Bij getuige Visser heeft K. op den middag van'den lOden Augustus een flesch „Amerikaantje" (slappe Jenever) gekocht. Op een vraag van den president, waarom hij dit ge daan had. zegt verdachte, dat dit hoofdzakelijk was ge weest om moed in te drinken voor een gesprek met Schotman. Als eerste getuige a decharge kwam dc vader van verdachte naar voren. Deze Is op den Zondag na den moord met 2 zoons naar het gemeentehuis gegaan, waar veldwachter Snoek hun vertelde, dat verdachte op den dag van den moord stomdronken was. en brieschte als een leeuw. Een dezer zoons, als volgen den getuige gehoord, bevestigde deze verklaring cn voegde daaraan toe. dat het Hof er rekening mee moet houden, dat de veldwachters Snoek en Harn zeer on betrouwbaar zijn. De burgemeester, hierover gehoord, zeide dat hij het schandelijk vindt, dat twee hoogstaande politicmen- schen als Snoek en van Harn hier zoo uitgemaakt worden. Ook de procureur-generaal noemt dit een schandaal, waarna de verdediger zijn excuses maakt over dis verklaring, welke niet behoort bij de antwoorden op de vragen, welke aan dezen getuige moesten worden gesteld. Vervolgens wordt verdachte door den president on dervraagd. Verdachte verklaart echter, zich van alles niets meer te herinneren. Wel erkent hij drank te heb ben gekocht en gedronken en voorts dat hij een scheer mes bij zich had. welk mes hij wel eens gebruikte om voer te snijden. Verdachte zegt, er nooit over ge dacht te hebben om Schotman iets te doen. De procureur-generaal, mr. Royer, hield vervolgens zijn requisitoir. Het geldt hier een allerongelukkigste zaak. zcide het O.M., omdat het over zulk een gering burengeschil van een heg ging. Met nijd en haat was verdachte bezield na een kleine veroordeeJing over deze heg. Hij liep met moordgedachten rond en ein delijk op 10 Augustus, heeft hij. na zich moed inge dronken te hebben, kans gezien zijn voornemen uit te voeren. De deskundigen zijn van oordeel, dat hij onder normale omstandigheden tot zijn daad is gekomen. Een straf van minstens twaalf jaar zou hier op zijn plaats zijn. In zijn pleidooi wees de verdediger, mr. F. Eikelen boom uit Rotterdam, op de verregaande dronkenschap van verdachte op den dag van den moord. De genut tigde 4 d.L. Amerikaantje bevatten dertien borrels cn niet acht. zooals voor de rechtbank te Rotterdam is aangenomen. Ook het feit, dat deze hoeveelheid zeer snel naar binnen is gewerkt, acht hij voor de gevolgen van belang, daar deze onder dergelijke omstandigheden veel ernstiger zijn. Veroordeeling is volgens pleiter onmogelijk. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7