Fa. W. D. Niestadt Zn. Uit onze omgeving. Z IJ P E DEN HELDER W1ER1NGEN CALLANTSOOG. HOOGWOUD een mooi Bruidsportret. NIEUWE NIEDORP BARSINGERHORN LANGENDIJK ALKMAAR WARMENHUIZEN. SCHOOR L. ANNA PAULOWNA Binnenlandsch Nieuws- Een nieaw wegenbouwprocédé. Van de eerste naar de tweede klas gaan: L. de Ruiter, A. Beemster, P. Molenaar, E. v Vliet, J. Sleu tel, A. Mooij.G. Honijk, J. Blankman, H. de Ligt, A. de Wit, W. Sprengers, A. Blaauboer, G. de Wit, J. Schot, A. Schoorl en D. Breet, allen te Schagen; C. Schuit, Dirkshorn, J. Bruin, Waarland, A. Eriks, Schagerbrug, L. Zijdewind, 't Zand, D. Wilbers, St. Maarten, C. Waiboer, Hoogebieren, M. Dekker, Stroet. D. Stompedissel, Anna Paulowna (voorwaardelijk) en C. Bakker, Wieringerwaard. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier, werd ln den loop der maand Maart op spaarbankboekjes ingelegd f 4181.57, terugbetaald f 4414.19. derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald f 232.62. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 2. SCHOOLWEDSTRIJDEN. De eerste ronde der schoolwedstrijden van het district Schagcn i3 achter den rug en Zaterdag 12 April, om halfdrie zal met het verspelen der 2de ronde een aanvang worden gemaakt. Zaterdag 5 April hadden de eerste wedstrijden plaats. De eerste wedstrijd had plaats tusschen Wie- ïingerwaard en Barsingerhorn. Deze werd door Bar- singerhorn gewonnen met 31. Daarna kwam Scha gen I tegen Oudesluis in het veld. Na een spannen- den wedstrijd wisten de Schagenaren de overwin ning te behalen. Uitslag: Schagen 2, Oudesluis 1 doel punt. Woensdagmiddag kregen we eerst Petten tegen Nieuwe Niedorp. Deze werd door de Niedorpers met 20 gewonnen. Daarna kwamen Schagen II en Scha gerbrug tegen elkaar in het veld, met uitslag 20 voor Schagen. Voor de volgende ronde zijn nu de volgende wed strijden. Zaterdag 12 April: Schagen I—Barsinger horn, aanvang halfdrie, en Schagen II—Nieuwe Nie dorp, aanvang half vier. De verliezers komen Woens dag tegen elkaar voor den 3den en 4en prijs en de winnaars voor den eersten en tweeden prijs. Tot nu toe heeft alles meegewerkt om de school wedstrijden te doen slagen. Beide dagen hebben we prachtig weer gehad. De heer Joh. de Nijs heeft voor deze wedstrijden Ranja beschikbaar gesteld, wat er zeker toe bijgedra gen heeft om de stemming bij de jeugd te verhoo gen. Na afloop van iederen wedstrijd waren in de kleedkamer overwinnaars en overwonnenen tezamen om zich met De Nijs z'n Ranja te verfrisschen. Er heerschte onder de jeugd een echt sportieve geest, waar vele grooteren nog een voorbeeld aan kunnen nemen en \te kunnen ieder aanraden Zaterdagmid dag eens een kijkje te gaan nemen. De toegang is vrij en met mooi weer is het werkelijk een genot. ZIEKENHUISVERPLEGING. Vrijdagavond werd vergadering gehouden der Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Schagen",, waar 13 leden tegenwoordig waren. In een ingekomen schrijven werd door een lid ver zocht, ook te vergoeden de kosten van operatieka mer, verbandmiddelen, enz. Besloten werd, niet hoo- ger te gaan dan de bij reglement bepaalde f 100 voor operatiekosten. De secretaris, de heer P. Lap, bracht het jaarver slag uit, dat van de goede werking der vereeniging getuigenis aflegde. Het werd onder dank goedge keurd. Aan het Jaarverslag ontleenen wij, dat in het af- geloopen jaar de vereeniging zich gunstig heeft ont wikkeld en hare njittige werking weer ten volle is gebleken. Bedroeg het aantal betalende leden op 1 Jan. 1929 in de verplegingsafdeeling 851, het steeg gedurende het boekjaar tot 1030. Ook in de operatie-afdeeling valt op een flinke toename van leden te wij-zen, n.1. van 525 tot 624. Voor rekening der vereeniging werden 35 leden in de ziekenhuizen verpleegd, met 491 verpleegdagen. kostende f 1392.50. Voor operatiebehandeling zijn 17 leden voor rekening der vereeniging geweest, kosten de f 1172.50. Aan vervoerkosten dezer patiënten is f214.70 betaald. De totaal-omslag bedroeg in de ver plegingsafdeeling f 1.70 per lid, in de operatie-afdee ling f2.— per lid. In het bestuur kwam gedurende 1929 geene veran dering. Bijzondere gebeurtenissen, die bijzondere maatregelen 'of vergaderingen noodig maakten, had den in 1929 niet plaats. Uti eene gevraagde inlichting bleek, dat de ver- eenigingslerlen in het Neutraal Ziekenhuis in de 3e klas hetzelfde verpleeggeld betalen als in het St. Elisabeth Ziekenhuis. De penningmeester, de heer Jb. Burger, deed reke ning en verantwoording. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f370.54, wat uit de reserve was geput. Het overschot was nu nog f260.68. Het voor nemen bestaat, in de a.s. zomermaanden door een iets hoogeren omslag het nadeelig verschil weer in te halen. Na een gunstig rapport der finantieele commissie, werd de rekening goedgekeurd. Penningmeester en commissie (zijnde de heeren Strijder, en Vlottes), ontvingen dankwoorden van voorzitter. De aftredende bestuursleden, de heeren Bolte en Krapman, werden herkozen. In de vacature van lid der finantieele commissie, ontstaan door het bedanken van den heer J. Raven, werd voorzien door de verkiezing van den heer C. van Stralen. De vergoeding voor den penningmeester werd ver hoogd van f 60 op f75; die voor den secretaris bleef onveranderd, nl. f25. Een kleine statutenwijziging werd aangenomen, welke behelst, dat uitwonende gezinsleden onder ze kere omstandigheden lid dezer vereeniging kunnen blijven. Besloten werd tot aansluiting bij de federatie van vereeniging; n voor ziekenverpleging in N.H. boven het IJ. Hei 'ofddoel dezer federatie is overname van eikaars kien met direct ingaande rechten. De rondvraag leverde in hoofdzaak huishoudelijke puntjes op. Een bespreking over de Ziektewet had tot gevolg, dat. de vereeniging in de gevallen waarop zij wellicht aanspraak zou kunnen doen gelden op een deel van het uitgekeerde ziekengeld, daarvan geen gebruik zal maken. Hierna sluiting der vergadering. VERBOUWING. Het pand van den heer Niestadt aan de Laagzijde, zal eene belangrijke verbouwing ondergaan. Het wordt in- en uitwendig verbouwd, zoodanig, dat het door twee gezinnen kan worden bewoond, wat noodig is door het aanstaand huwelijk van den heer Niestadt. Junior. De fotografie-zaak blijft bestaan. Daarachter komt den dames-kapsalon. Boven wordt de verdieping hooger en grooter opge trokken. De winkelpui wordt gemoderniseerd enz. Een belangrijke verandering dus. De heer C. Blaauboer zal het werk uitvoeren. 'T ZAND. Ten behoeve van den heer G. Slijkerman Pz., zal op het erf van den heer K. Stender alhier een modern ingerichte luxe bakkerij met woonhuis worden ge bouwd. Het work is opgedragen aan de aannemers fa. Doedcns en Schilder, alhier. Vrijdag 11 dezer had de verkiezing van een heemraad van den Polder Callantsoog, ten huize van den heer Jb. van Scheijen te Groote Keeten plaats, wegens periodieke aftreding van den heer C. Bellis te Schagen. Uitgebracht werden 39 geldige stemmen, waarvan 22 op den heer W. Zeeman te Callantsoog, 14 op den heer C. Bellis te Schagen, 3 op den heer T. Blokland Sr. te Callantsoog. Alzoo werd do heetr Zeeman gekozen. Naar wij vernemen, is door B. en W. van Zijpe, aan het bestuur van den Naaikrans „St. Theresia" alhier, vergunning verleend tot het houdein van een kleine verloting, op 25 Mei a.s. OUDESLUIS. De door slager Geerligs alhier, van de Paaschten- toonstelling aangekochte zwaarst gemeste koe, had een slachtgewicht van 1068 pond, aan bouten gewo gen, met bovendien nog 165 pond los vet. Voorwaar een aardig kluifje. Blijkens een in dit nummer voorkomende adver tentie, zal vanwege den Landarbeidersbond afdeeling Oudesluis, op Dinsdag a.s. een openbare vergadering worden gehouden, waar als spreker op zal treden de heer H. v. d. Wiele, met als onderwerp: De Ziekte wet. Waar men over het algemeen nog weinig met deze nieuwe wet op de hoogte is, zal voor deze ver gadering, zoowel van werkgevers als -werknemers zijde, wel belangstelling bestaan. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 4 tot en met 10 April 1930. Geboren: Maria Anna, dochter van Jan Harme te Paske en Trijntje Raven. Johannes Cornelis, zoon van Jakob Zwemmer en Neeltje Koemeester. Trijntje, dochter van Willem Jonker en Elisabeth Brouwer. Ondertrouwd: Cornelis Pronk, 24 jaar, landbouwer en Maartje Elizabe<th Doorn, 19 jaar, beiden te Zijpe. Gerardus Veldman, 27 jaar. landbouwer te Den Hel der en Maria Johanna Schilder, 25 jaar, te Zijpe. Getrouwd: Jacob den Das, 23 iaar, fabrieksarbeider te Warmenhuizcn en Jannetje Glas, 19 jaar, te Zijpe. VAKSCHOOL VOOR MEJSJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Met ingang van 16 April werd de heer W. F. Ck L. Drlessen, Burgemeester door het Gemeentebesutur tot gedelegeerde in het Bestuur der school benoemd. Met Ingang van 1 Januari werd mej. N. J. R. Enschedé leerares ln kinderverzorging en opvoeding, wonende te Amsterdam, tijdelijk benoemd voor 2 lesuren in de 14 dagen. Mej. M. J. Wessels ontving met ingang van 15 Septem ber haar vaste aanstelling als leerares in huishoudkunde en waschbehandeling, aan de dames P. Buya en G. Kraam winkel werd deze met ingang van 1 November uitgereikt, respectievelijk als leerares in linnen- en cos- tuumnaaien en leerares in huishoudkunde en waschbe handeling. Aan het einde van het schooljaar ontvingen alle leer lingen der derde klasse, n.1. 23, het getuigschrift van den 3-jarlgen cursus. Van deze leerlingen gingen er 6 over in de opleiding voor costuumnaaister en 3 in die voor huis houdster. Het diploma voor costuumnaaister werd uitgereikt aan 6 leerlingen, één leerlinge, die door ziekte van haar va der een half jaar in het buitenland had doorgebracht, ontving dit eerst eind December. Aan een andere leer linge kon het diploma niet worden uitgereikt. Het diplo ma voor huishoudster A. ontvingen alle 8 leerlingen, die aan het examen deelnamen. Het aantal leerlingen, in het jaar 1929, bedroeg: 3-jarlge cursus: 1 Januari 138, 31 December 117; Opleiding costuumnaaister: 1 Januari 17, 31 Dec. 15; Opleiding Huishoudster I: 1 Jan. 15: 31 Dec. 15; Opleiding huishoudster H: 1 Jan. 11, 31 Dec. 11; Cursussen: 1 Januari 91, 31 December 80. Toegelaten werden in September voor: de dagschool vijftig leerlingen; de huishoudsteropleiding zestien, den cursus in naaien en verstellen twintig, den cursus in costuumnaaien 11, den kookcursus 13, den cur sus van het Witte Kruis 6 leerlingen. Voor de dagschool moesten zeer veel leerlingen worden afgewezen, die wel 6 klassen van de lagere school met vrucht hadden doorloopen, maar den 12-jarigen leeftijd nog niet hadden bereikt De belde klassen der huishoudsteropleiding bezochten de proefzuivelboerderij en het zuivelconsulent schap te Hoorn, de chocoladefabr. van de fa, Ringers te Alkmaar, de zeep- en eau de colognefabriek van de firma Boldoot te Amsterdam en de l\noleumfabriek te Krommenie. De school stelt op hoogen prijs, dat dr. L. T. C. Schey en diens hoofdassistent de heet P. Jz. Eriks. evenals Directeuren der genoemde fabrieken, met de meeste be reidwilligheid de onder hen ressorteerende instellingen ter bezichtiging stelden en daarbij van voorlichting dien den, waardoor ons onderwijs belangrijk wordt gesteund. De leerlingen der derde klasse van de dagschool brach ten eenige dagen door in het vacantlehuis „de Vonk" te NoordwijkerhouL Er werd één keer een demonstratie gehouden in 1 eerbewerking. Tot September telde het internaat 6 inwonende leer lingen, na 1 September 4. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Poppen, is aan het kantoor der N.V. N.-H. Landhouwcredict te Alkmaar, bevorderd van boekhouder tot procuratie houder Donderdag j.1. brachten de Vlaamsche studen ten, die de D.A. leergangen aan de I-Iooge School te Delft volgen, onder leiding van Ir. J. W. Thiery, een bezoek aan de Zuiderzeewerken. Nadat het ..Dorpskoffiehuis" ongeveer 4 maanden ge sloten is geweest, zal het thans door een nieuwen be woner worden betrokken. Wij vernemen, dat onze oud plaatsgenoot, de heer P. de Haan, thans te Amsterdam, de zaak heeft gekocht en deze reeds komende week zal openen. De vereeniging „Hulp in Nood" houdt hare Alge- meene ledenvergadering op Zaterdagavond half acht in Hotel „Duinzicht" van den heer P, Luikes Butter. AARTSWOUD. Donderdagavond had in de zaal van den heer J. Vis ser de uitreiking plaats van een vaandel voor het Fanfarecorps alhier. Dit zou met eenige feestelijkheden plaats hebben, zooals de bekendmakingen luidden. De zaal was geheel gevuld, wat al dadelijk een plezierig aanzicht gaf. De heer A. Jonker heette namens de commissie van voorbereiding allen hartelijk welkom, inzonderheid Burgemeester Breebaart, ais bescherm heer van de muziekvereeniging. Spreker dankte allen die hun gaven haddeng eofferd voor 't doel om aan onze muziekvereeniging een vaandel te geven. Tevens maakte hij bekend, dat het programma voor dezen avond, welke niet in druk was verschenen, straks zal worden bekend gemaakt. Daarna het woord richtende tot directeur en leden, sprak hij de hoop uit, dat men nu niet moet denken, zie zoo nu hebben we een vaan del, neen het moet worden beschouwd ais een moeder in de huishouding. Werk met vlijt en houdt'het vaan del hoog, dan zal het gegevene in dankbare herinnering voortleven tot plezier van de burgerij. Met den wensch, dat dit vaandel moge zijn: versterking van den Als blijvende herinnering aan Uw Huwe lijk Uw aangewezen adres. SCHAGEN. Ook aan huis te ontbieden. vriendschapsband, draag ik het hierbij aan u over. Het is een prachtvaandel van donkerblauw met vergul de letters, kwasten en in het midden het symbool der muziek. Het opschrift luidt: Fanfarecorps „Kunst na Arbeid, Aartswoud, aangeboden door de burgers. Het Is een vaandel om mee voor den dag te komen. Na de overhandiging betrad de heer H. van Scheijen, als voorzitter der vereeniging het tooneel en dankte namens directeur en leden, allen die hun gave voor dit mooie doek hadden geofferd en inzonderheid de com missieleden, die zich zooveel moeite hadden getroost met de inzameling enz. Wees er verder verzekerd van, zegt spr., dat wij begonnen met een derden prijs, hopen op een tweeden en in de toekomst op eerste en eereprijzen. Met een nogmaals hartelijk dankwoord aanvaardde de vereeniging het gebodene. Burgemeester Breebaart sprak vervolgens een woord van dank voor de aangename woorden tot hem gespro ken bij de opening. Ook hij hoopte, dat men zijn best zal doen lauweren te oogsten, waartoe binnenkort te Nieuwe Niedorp reeds de gelegenheid bestaat. Ik wensch n veel succes toe! Hierna kregen we een tweetal mooie muzieknummers te hooren, waarna door eenige dilettanten het oude, doch altijd nog mooie tooneelstukje werd opgevoerd: Manus de Snorder. Verdienstelijk opgevoerd, werd er met aandacht naar geluisterd. Vervolgens nog een paar voordrachten en verloting van eenige taarten. Daar dit tenslotte vervelend begon te worden, verliep deze lang zaam en ging men huiswaarts. Voor de danslustigen nog bal na, dat dezen avond besloot. Het was voor onzen nieuwen kastelein een mooie avond om met de burerij kennis te maken. Met het vormen van een waarborgfonds voor het con cours van Harmonie- en Fanfarekorpsen op 29 Mei en 1 Juni a.s. is het uitstekend geloopen. Ingeteekend is voor een bedrag van f 3200. De gemeente teekeridc voor f 500; de Ned. Herv. Weer-Adm. eveneens. De rest komt van de burgerij, die hierdoor wel blijken geeft veel voor het feest te voelen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: Aan P. Kistemaker te Schagen tot het verbouwen van een woonhuis in den Waardpolder door A. Droog Kz.; aan D. Vethman te Kolhorn tot het bouwen van een arbeiderswoning in den Waardpolder door A. Droog Kz.; aan G Zwaan te Barsingerhorn tot het verbou wen, van een kaasfabriek tot woon- en winkelhuis door Joh. Schenk; aan Wed. J. Nagelhout tot het bouwen van een arbeiderswoning te Haringhuizen door J. de Graaf; aan G. Wit Sz. te Kolhorn tot het verbouwen van een woon- en winkelhuis aldaar door A. Droog Kz. Door de Provincie Noordholland Is aan deze ge meente een bijdrage verleend groot f 517.97, in de kos ten van verpleging van on- en minvermogende tuber culoselijders over het jaar 1929. KOLHORN. Naar wij vernemen is de Burgemeester van Barsin gerhorn des nachts telefonisch te bereiken onder no. 19 (z.g. nachtelijke doorverbinding). Gisteren werd aan de vellingen voor uien 20 cent en voor peen 10 cent per 100 K.G. betaald! Dit is onge twijfeld een laagte-record. Het is dezen winter voor de beheerders der inmaak- fabrieken op verre na niet zoo gunstig geweest als verleden jaar. Door de vrij hooge prijzen, die toen voor stapelgroenten werden betaald en door de koude was er in 1929 veel meer vraag naar ingemaakte groente dan thans. Het gevolg \%n een en ander is, dat de prijzen dezer producten ook laag zijn en vrijwel gelijken tred houden met die der stapclproductexi Ernstig wordt geklaagd over de groote schade, welke de motorbooten aan de schoeiir.gen aanbrengen. Door het zuigen brokkelt de grond af en is men telkens ge noodzaakt tot vulling en vernieuwing over te gaan. Iemand voor de schade aansprakelijk stellen gaat na tuurlijk niet ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de heer J. Kroon wegens onge steldheid met ingang van 1 Juli a.s. als kassier van de Boerenleenbank II zal aftreden. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat door de firma G. Kramer en Zn. een stuk grond achter de Ned. Herv. Pastorie is aan gekocht om daarop een groote koolboet te bouwen. ZUIDSCHARWOUDE. Ons werd meegedeeld, dat in de voormalige schoe nenwinkel van den heer J. de Ruiter een winkel in kruidenierswaren en tabak en sigaren zal worden ge opend. Het aantal winkels In Zuldscharwoude zal daar mee het 50-tal overschrijden. NOORDSCHARWOUDF.. In de gehouden vergadering van de afdeeling Noord- scharwoudeOudkarspel der V.A.R.A. werden als afge vaardigden naar het demonstratief congres, a.s. Zondag in den Haag te houden, gekozen de heeren Hermans en Kwadijk. NOORDSCHARWOUDE. De heeren G. en J. Deutekom van de firma Vroegop, groenten-expert alhier zijn op reis gegaan naar de Ver- eenigde Staten van Amerika. Wel een bewijs dat onze groenten-exporteurs trachten over de geljeele wereld een afzetgebied te veroveren. In de heden gehouden gecombineerde vergadering tuschen de Bloemlstenpatroonsvereeniglng Alkmaar en Omstreken, en de N.V. Alkmaarsche Exportveiling, is besloten om een veiling op te richten van potplanten, snijgroen, snijbloemen, enz. Er wordt geveild met z.g. gesloten deuren, m.a.w. het product wordt niet gepresenteerd, doch op nummer verkocht. Voorlooplg zal tweemaal per week geveild worden in de veiling van de N.V. Alkmaarsche Ex portveiling. De collecte-verkoop van de Emmabloem ten bate der bestrijding van de tuberculose, zal plaats hebben op 19 en 20 April. De bloempjes zullen door eenige dames aan huis worden aangeboden. Belangrijke verkeersverbetering. De B.B.N. (Bond van Bedryfsautohouders in Neder land) heeft zich tot den Ingenieur van Weg en Werken der Nederlandsche Spoorwegen gewend om vergunning te verkrijgen voor het plaatsen van een verkeersspiegel by den overweg naby Schoorl. Voor auto's komende uit het dorp is de plaatsing daarvan van veel gewicht. Aan gezien de plaats voor dien spiegel op het spoorwegter rein ligt, is toestemming van de spoorwegdirectie nooi- zakeiyk. Sluitingsavond van den Tooneelwodatryd. Op den 2den Paaschdag zal Ormenio buiten mede dinging opvoeren het mooie, doch moeilijke „Bergop waarts". Op dezen avond zal ook de uitspraak der jury bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt worden. Daar men buitengewone belangstelling verwacht, we hoorden dat reeds een paar honderd plaatsen besproken zy'n, zal een en ander in de groote tent van Veerburg plaats vinden. VAN EWIJCXSLUIS. Toen Donderdagmiddag een tweetal zwaar gela den bictenwagcns van den heer R. Meeldijk uit Bree- zand den duiker passeerden, welke vanuit het Oude Veer onder de v. Ewljcksvaart en den Van Ewijck*- vanrtweg door de verbinding vormt met de gemaal- kolk van het stoomgemaal, zakte eensklaps één der wielen door het wegdek, waaronder zich een groote, holle ruimte vertoonde. Hoewel dit ongeval op zich zelf goed afliep, bleek toch de omvang van het zich onder het wegdek bevindende gat zoodanig te zijn, dat onmiddellijk moost worden overgegaan tot het omleggen van het verkeer, voorloopig langs de zijde van den weg. De holte had namelijk een diepte van bijna drie meter, terwijl de middellijn van het gnt eveneens deze afmetincr nadert. Slechts liet vaste wegdek stond daar nog koepelvormig overheen. Men vermoedt, dat zich in den zijwand van den duiker een lek bevindt, waardoor de grond, welke tevoren deze ruimte heeft gevuld, geleidelijk verdwenen is. Lekkage was erhtor tevoren niet geconstateerd. Vrijdag heeft men over de vlak hiernaast liggen de duikermond (vanuit» de Van Ewijcksvaart naar den gemaalkolk) eeno stevige noodbrug geslagen, die om 6 uur 's avonds in gebruik kon worden genomen en waarlangs thans het verkeer zal plaats hebben. Een tras-macadamweg als primeur voor stad en land. Toegepast ln den nieuwen Hem- weg tusschen Amsterdam en Zaandam. In den nieuwen Hemweg (AmsterdamZaandam) wordt thans even buiten de kom der gemeente Amster dam een proefvak van ongeveer 750 M. lengte en 4500 M2. oppervlakte aangelegd volgens een tot dusverre In ons land onbekend procédé. Dit weggedeelte zal op 1 Mei a.s. gereed zyn, de werkzaamheden worden er uit gevoerd door de Hollandsche Betonmaatschappy. terwijl het voor de constructie benoodlgd tras-mengsel geleverd wordt door de N.V. Askaf Trust Mij. te Amsterdam. Dit systeem van wegenaanleg is in Duitschland reeds met groot succes toegepast, „die Trass-Strasse" kreeg daar in de wereld der wegenbouwers een uitstekenden naam en van daar dat er van de zUde van onze ingeni eurs voor den eersten aanleg in ons land veel belang stelling bestaat. Omtrent de toepassing van een trasmengsel by den bouw van een weg, lezen we in het „Hsbl." dat het zoe ken Is geweest naar een systeem, waarbij het ontstaan van gaten in den weg tengevolge van het losraken van steenen in het zand onder de asfalt-deklaag, voorkomen wordt. Men kwam toen op het denkbeeld de.steenen niet door zand. maar door een vaste verbinding op hun plaats te houden, byvoorbeeld met behulp van cement. Dit is mislukt, er kwamen scheuren in de straat en do regen kon in de onderlaag doordringen. Jarenlange proeven leidden tot het denkbeeld af te zien van een vlug bindmiddel en ln de plaats daarvan een langzaam- werkend bindmiddel toe te passen, waarvoor tras uit 't Rynland word gekozen, het product dat men bijvoor beeld ook by de uitvoering der Zuiderzeewerken ge bruikt. Volgens een speciaal Duitsch procédé wordt dit tras met zand en andere ingrediënten gemengd en labo ratoriumproeven brachten ten slotte de goede verhou ding. Proefstukken in verschillende wegen volgden. En in den laatsten herfst was men in het Rynland zoo ver, dat daar reeds dit systeem van wegenaanleg algemeen toegepast werd. De voordeelen zqn zonder dat we iri technische details zullen afdalen dat de wegen nooit glad worden, zelfs by regenweer blijven zy stroef en kan er een auto bochten met groote snelheid nemen en op hellingen giyden paarden niet uit; de aanleg van den weg kan ook by regenweer doorgaan, alleen niet bij strenge vorst. Tegenover #iet feit, dat deze methode van wegenaanleg iets duurder is dan het bouwen van ge wone macadamwegen, staat een veel langere levensduur van traswegen; hun rijvlak is zoo hard dat er in het Rynland e^n boormachine noodig was om er gaten in te maken en hoewel het drukke verkeer over den weg doorging werden de gaten niet grooter, had er geen afbrokkeling plaats. Van een en ander hebben zich ver leden jaar herfst verschillende ingénieurs, o.a. van Pu blieke Werken en de Rykswaterstaat ter plaatse over tuigd. Van dit bezoek aan Duitschland is thans de proef op den Hemweg een gevolg en het procédé (het z.g. systeem-Halbach, Dusseldorf) blijkt zoo eenvoudig ta zyn, dat de gewone werklieden, het kunnen toepassen: een puinfundcering, het trasmengsel en dan steenen, die nat lngewalst worden, waarna op dit oppervlak een asfalt-emulsie (Bitumuls) onder druk gespoten wordt, die alle openingen volkomen vult, naar behoefte steen gruis er op, waarna dan, zonder gloeiende asfalt-over.s e.d., de weg voor het gebruik gereed is. Het trasmeng sel zit allerminst als een dood element beneden het wegdek, onder invloed van het regenwater zorgt het steeds weer opnieuw, dat alle eventueele holten gevuld worden, zoodat er geen sprake kan zyn van kloven, In stortingen, e.d., waardoor derhalve de aloude macadam- weg (genoemd naar Mac' Adam) zich heeft weten aan te passen aan de elschen van het moderne zware en drukke verkeer. In hoeverre het stelsel van den tras-macadamweg ook ln ons land aan de verwachtingen zal beantwoorden, moet nu het proefvak in den nieuwen Hemweg bewy- zen: wellicht wordt straks Amsterdam behalve bet Mekka van den woning- ook nog het Mekka van den wegenbouw! 1R.K. STAATSPARTIJ EN R.K. VOLKSPARTIJ. Naar het „Hsbl." verneemt heeft de afdeeling Haar lem van de R.K. Volksparty zich uitgesproken tegen opheffing der party en haar opneming in de R.K. Staats partij. Haar afgevaardigden naar de algemeene verga dering kregen bindend mandaat in dien geest mede. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Thans officieel bericht. Naar het Dep. van Waterstaat mededeelt, heeft de Britsehe regeering, in de onderstelling dat de toe stand der landingsterreinen in Britsch-ïndiö dit toe laat, vergunning verleend voor het gebruik van die terreinen ten behoeve van een gcregelden luchtvaart dienst Amsterdam—Batavia.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19