Radioprogramma HOOGWOUD LANGEND IJ K WINKEL. OPMEER. CALLANTSOOG. BARSINGERHORN Binnenlandsch Nieuws. Aanranding te Epe. Ernstig motor-ongeluk. Gemengd Nieuws. De uitvaart van koningin Victoria. J.GBUNO's ECMTE ERIESCME mW^BAAI-TABAK Kloppartijen te Boekarest. Groote brand te Riga. Voorzitter deelt hierop mede dat klachten nooit zijn binnengekomen, en dat om verschillende redenen door het bestuur al reeds is vastgesteld dat dit niet noodig en niet bevorderlijk voor den gang van zaken is. Verder niets méér aan de orde zijnde, sluit voorzitter met dank voor de attentie en medewerking, en hoopt dat de genomen besluiten in het belang der bank mo gen zijn. Zaterdag 12 April vergaderde het bestuur van Flo- ralia ten huize van den heer J. Modder alhier. Na opening door den voorzitter, den edelachtb. heer J. Breebaart pz., volgt voorlezing der notulen, welke onveranderd Worden goedgekeurd. Tot voorzitter en secretaris werden wegens be danken van de heeren J. Breebaart en B. Verhoeven, benoemd respectievelijk de heeren II. de Boer Jnr. en D. Breebaart, die beiden hunne benoeming aannemen. Voor de in Septembér te houden tentoonstelling wordt de volgende collectie planten samengesteld: 1. Pelgaronium rubin (dubbelrood); 2. Fuchsia (rood met wit, dubbeld); 3. dahlia charlotte; 4. Asperagus plumosa. De schoolkinderen zullen 2 pakjes zaad ontvangen. Na enkele besprekingen van huishoudelijken aard alsmede van de te houden feestavonden in de tentoon- stelingsdagen, werd de vergadering gesloten. Emmabloemcollecie. Woensdag 16 April zal vanwege de afd. Langendijk van de N.-H. Ver. „Het Witte Kruis" de Emmabloem- collecte gehouden worden, een 40-tal jongedames zullen op de vier dorpen, huis aan huis de bloempjes aanbieden. Waar aan den Langendijk nog veel voor de t.b.c.-bestrijding te doen is, wekken we de ingeze tenen op allen een bloempje te koopen. Dat de col lecte aan den Langendijk goed mag slagen. Op de voorjaarvergadering der N.H. Prop. Commis sie van den A.N.G.O.B. waren 20 afdeelingen met ruim 40 afgevaardigden en belangstellenden vertegenwoor digd. Afwezig was de afd. Nieuwe Nledorp. De afdee- lings Dlrkshorn, die jarenlang en kwijnend bestaan had, is opgeheven. Jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden uitgebracht en werden met dank aan de functionnarissen goedgekeurd. Na breedvoerige bespreking word besloten een onderzoek in te stellen, ter verkrijging van een geschikt terrein in de omgeving van Vel2en voor 't houden van een Landdag. Het voor stel Langendijk, om in de Nieuwjaarsvergadering weer een referaat te doen houden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Meegedeeld werd, dat de N.H. P.C. het volgend jaar haar vierde lustrum zal herden ken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den heer J. Hoep in den Langereisweg alhier, een kip- penboet afgebrand: In deze boet was een kunstmoe der geplaatst en ter verwarming voor de kuikens, die werden verwacht, werd de boet door middel van een goimproviceerde kachel verwarmd. De geheele boet ging verloren en was niet verzekerd. Zondagmiddag vergaderden de leden van het Zie kenfonds „Kracht door Somenwerking" ten huize van den heer R. Laan. De Voorzitter heet in zijn openingswoord de aan wezigen welkom, waarna de secretaris de notulen leest van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is de mededeeling van de heeren T. Beumkes en C. Koomen Jzn., dat zij wenschen te be danken als begunstigérs der vereeniging. Daarna wordt door den secretaris uitgebracht het jaarverslag 1929, waaruit we vermelden, dat het le dental in den loop van het jaar van 32 tot 28 terug ging. (2 leden zijn overleden en 2 vertrokken). Het getal begunstigers verminderde met3 en daalde tot 17. De finantieele positie der vereeniging is niet ongun stig te noemen. Ontvangen werd f 369.31, uitgegeven werd f 334.14, kassaldo f35.17. De reserve bedroeg f 1344.74, tegen f 1415.30 in het vorige jaar. Een ach teruitgang derhalve van f70.56. In den loop van het jaar werden 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. Dit verslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van het Bestuur wordt aan den bode P. Blaauboer een gratificatie van f 10 toegekend. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Mantel, J. Smak en F. Korver worden herkozen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Jb. Lindeboom, wordt be noemd de heer W. Blaauboer. Door de commissie voor het nazien van de reke ning, bestaande uit de heeren C. Molenaar, J. Smak en B. Laan, wordt hij monde van den heer Molenaar verslag uitgebracht en meegedeeld de rekening met de bescheiden te hebben onderzocht en in orde be vonden. De ontvangsten hebben bedragen f369.31, waarvan f 158.40 contributie van leden en f42.— contributie van begunstigers. De uitgaven hebben bedragen f334.14, waaronder f245 uitkecring bij ziekte, saldo f35.17. Met inbegrip van de kas telt de reserve f 1344.74, waarvan bij de Nutsspaarbank f769.14 en bij de Postspaarbank f540.43. De commissie adviseert tot goedkeuring van deze rekening en decharge van den penningmeester. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten, en den penningmeester bedankt voor zijn gehouden beheer en de commissie voor haar Onderzoek. Uit de rekening- blijkt, dat hoewel het ledental daalt, de vereeniging niet achteruit gaande is voor wat betreft haar financieele positie. De loeftijdsgrens voor toetreding wordt weder gesteld van 16—40 jaar. Tot leden der commissie voor het nazien van de rekening over 1930 worden benoemd de heeren R. Laan, F. Korver en J. Smak. Bij de rondvraag wordt de wenschelijkheid uitge sproken om voortaan niot meer op Zondagmiddag te vergaderen, doch op een avond door de week. Daarmede zal rekening worden gehouden. Met een woord van dank voor de opkomst wordt daarna de vergadering door den voorzitter gesloten. Wc verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin een zangavond wordt aangekondigd in de zaal van den heer D. A. de Bruin, a.8. Vrijdag avond tc 8 ure. Dc heer K. Oenen alhier, voorheen werkzaam aan de tram SSchagenWognum, is geplaatst te Beverwijk. De Vereeniging „Hulp in Nood" hield haar alge meene ledenvergadering op Zaterdag 12 April 1930, des namiddags half acht in Hotel „Duinzicht" van den heer P. Luikes Butter. De voorzitter, de heer Jn. Hollander, opent de ver gadering. Hij spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat niet meerderen zijn opgekomen. Hij memoreert het overlijden van den penningmeester, den heer R. Bregman. De heer Bregman heeft meerdere jaren zijn beste krachten aan ,.Ku!p in Nood" gegeven en voor zitter brengt hem een woord van dank en waardeering voor het vele werk dat hij in 't belang der vereeni ging heeift vallicht. De notulen der vorige vergadering worden door den heer H. Vriesman Sz., secretaris, gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den Nederlandschen Bond van Ziekenkassen, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat ook particulieren zich thans kun nen verzekeren voor uitkeering bij ziekte. Uit de vergadering wordt naar voren gebracht, dat dc premie daarvoor vrij hoog was, zoodat voor men- schen wier loon toch al niet hoog is, van verzekering wel heel weinig zal komen. Bij een loon van f 24 per week, bedraagt dc wckclijkscbe premie reeds 70 ct. Door het overlijden van den penningmeester is het noodig geweest, dat het Bestuur kas en bescheiden heeft overgenomen. Bij controleering bleek, dat alles in de beste orde was. Het eerste kwartaal 1930 is voor de vereeniging verre van voordeelig geweest. Het aan tal ziekendagen heeft bedragen 133, Aan contributies was ontvangen f 133.9214, terwijl was uitgegeven f 250.05 zoodat dit eerste kwartaal sloot met een nadeelig saldo van f 116.1214. Hierna volgde de bestuursverkiezing, noodig door het overlijden van den penningmeester. Alvorens tot stem ming wordt overgegnan, wordt door den heeT Jac. Mooij Mz. voorgesteld geen vrije stemming te houden, maar gezien de belangrijkheid van de functie van pen ningmeester, candidaten te stellen. De vergadering ls het met deze zienswijze eens, waarna door het bestuur als candidaat wordt gesteld de heer Jn. Weij Pz. Daar geen andere candidaten worden voorgesteld, wordt de heer Jn. Weij Pz. bij acclamatie tot penningmeester ge kozen verklaard. Hierna volgt de rondvraag. De heer H. Vriesman Sr. vraagt eenige inlichtingen over het overnemen van kas en bescheiden. De heer Jac. Mooij Mz. spreekt er zijn verwondering over uit. dat het Bestuur niet gekomen is met voor stellen tot reglementsherziening. De opzet van deze vergadering was toch juist die veranderingen aan te brengen, welke door de inwerkingtreding van de Ziekte wet noodig geworden zijn. De voorzitter antwoordt, dat het Bestuur geen voorstel tot reglementswijziging doet. De veranderingen, noodig door de ziektewet, zul len niet zoo groot zijn en 't Bestuur zal de zaak wel veranderen, zooals zij meenen, dat noodig zal zijn. De heer Mooij is over dit antwoord niet voldaan en er ontspint een zeer geanimeerde, uitvoerige bespre king, doorspekt met getallen en procenten. Tot een be paalde uitspraak of reglementswijziging leiden de breed voerige besprekingen echter niet. Als niemand meer het woord verlangt, komt de voor zitter met een bestuursvoorstel. De slechte uitkomsten van het eerste kwartaal doen het Bestuur noodzaken aan de vergadering voor te stellen de wekelijksche uit keering bij ziekte voor z.g. heele leden te brengen van f 9 op f 8 en van z.g. halve leden van f 4.50 op f 4. De heer Jac. Mooij Mzn. verzet zich met kraoht tegen dit voorstel. Het voorjaar ls altijd een slechte tijd, er zijn dan steeds veel zieken, geen wonder, dat dit kwartaal een nadeelig saldo doet zien. Spreker had graag gewild, dat het Bestuur met vergelijkende cijfers was gekomen, dan had men zich een duidelijker voor stelling van de zaak kunnen maken. Na eenige be spreking wordt het bestuursvoorstel in stemming ge bracht en verworpen, zoodat de uitkeeringen op de oude cijfers blijven gehandhaafd. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Door den heer A. Droog Kz. te Kolhorn is inge volge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het plaatsen van een electro-motor voor het aandrijven van een cirkelzaag ln het perceel, kadastraal bekend ge meente Barslngerhorn, sectie B 895/896. Het voetbalelftal der O.L. school alhier speelde j.1, Zaterdag voor dc tweede ronde dér Schoolwedstrij- den te Schagen tegen O.L.-school I van Schagen. Deze wedstrijd werd door de Barsingerhorners met 90 verloren, zoodat zij a.s. Woensdag om den 3den of 4den prijs moeten spelen tegen O.L.-school H van Schagen. Tegen den reiziger 6 ntaanden geeLscht, die een 14-jarig meisje tn zijn auto had meege lokt. Voor de Rechtbank te Zutphen werd Vrijdag behandeld de aanranding van een veertienjarig meisje, op 17 Maart j.1. te Epe. In den avond van dien dag werd de veertienjarige Ma ria Plok aangesproken door een heer in een auto, die haar den weg vroeg naar een wasscherij en verzocht, met hem mede te rijden. Het meisje voldeed aan deze uitnoodiglng, dooh weldra bleek, dat de „heer" andere bedoelingen koesterde. In den wagen randde hij het meisje aan, dat, toen de auto langzaam moest rijden we gens den slechten toestand van den weg, kans zag, uit den wagen te springen. De bestuurder zette haar na, doch toen zijn slachtoffer in de richting van een vrouw vluchtte, gaf hij zijn achtervolging op. De politie wist den aanrander op te sporen. Deze, die bleek te zijn de 26-jarige A. M. v. d. velde, handelsreizi ger te Rotterdam, werd in verzekerde bewaring gesteld en had zich thans voor de rechtbank te verantwoorden terzake van overtreding van art. 247 W. v. Strafrecht. De zaak weid met gesloten deuren behandeld, waarna de eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Tijdens een 24-urenrit. Tijdens den 24-uurrit van de motorclub Brabant heeft Vrijdag een ernstig motorongeluk plaats gehad bij Zuld- horn. Dc heer A. Schumacher uit Amsterdam probeerde op zijn Imperia zijn voorrijder, den heer Dether uit Rot terdam, die een Matchless hereed, te passeeren. Hij raakte daarbij met zijn stuur dat van den Matchless. De heer van Dether viel eerst, doch kwam er vrij goed af De heer Schumacher echter lag met een vreeselijk ge schonden gezicht op de straat Hij was buiten kennis. Nadat de gewonde eerst door den Shellhulpdienst naar hotel Lijfering was vervoerd, is hij vervolgens per Groene Kruisauto naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zaterdagmorgen was de heer Schumacher nog steeds buiten bewustzijn. De heer van Dether kon met den Shellwagen de reis vervolgen. De motoren zijn slechts weinig beschadigd. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt. AMBTENAAR AANGEVALLEN. Door een werklooze ernstig venvond. Zaterdagmiddag is do ambtenaar voor sociale aange legenheden te Deventer, de heer W. J. van 't Sant, bij hot verlaten van zijn bureau aangevallen door den werklooze J. W. D. Deze bracht den heer Van 't Sand met een scherp voorwerp ernstige verwondingen toe aan gelaat en linkerbovenarm, tengevolge waarvan de aan gevallene bewusteloos Ineenzakte. In zijn woning werd hij verbonden. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Omtrent de aanleiding tot dezen aanslag vernemen wij, dat de heer Van 't Sant reeds des morgens met D. een verschil van meening had gehad over het al dan niot uitbetalen van f 1.50, waarop de werklooze recht meende te hebben, en waaromtrent de ambtenaar onderzoek had toegezegd. MOORDAANSLAG TE MAASTRICHT. Melkventer doodelyk gewond. Zaterdagochtend om half elf stak de mijnwerker J. M. V. in de melkinrichting aan de Tongerschestraat te Maastricht den melkventer M. S. met een mes zoodanig ln den hals, dat V. doodelijk werd gewond. Hij is door den G. G. en G. D. overgebraoht naar Calvariënberg. De dader is aangehouden. Omtrent zijn motieven tast men nog in het duister. MET 28.000 EIEREN ER VANDOOR. Mislukte autodiefstal. Even over de grens bij 's Hertogenbosch is Zaterdag middag ln een bosch een auto gevonden, beladen met 28.000 eieren. Auto en lading waren eigendom van de firma T. te Lichtenvoorde, die ze naar Duisburg had vervoerd. In een onbewaakt oogenblik zijn dieven er mee vandoor gegaan, maar zij hebben hun tocht door benzinegebrek moeten eindigen. HET PUBLIEK GAAT VOOR! Naar de Haagsche corr. van de Tel. meldt, heeft de directeur-generaal der P.T.T. de volgende dienstorder uitgevaardigd: Naar wordt vernomen, kost het aanbie den van postwissels en girostortingen het publiek her haaldelijk meer tijd dan strikt noodig is, doordat ge wacht moet worden op het optellen van staten en regis ters door de loketambtenaren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze werkzaamheden in rustige oogenblik- ken of wel na afloop van den dienst moeten plaats heb ben. BOERDERIJ AFGEBRAND. 21 varkens in de vlammen omgekomen. In de boerderij van den heer Triesen, te Meerlo, brak Vrijdag een groote brand uit, meldt de „L. K." Door de droogte stond het huis spoedig in lich te laaie en brandde totd en grond toe af: niet kon gered worden. De geheele inboedel en 21 varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. WOENSDAG 16 APRIL 1930. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m. 298 M.) 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding, 12.002.00 Mid- dagmuziek door het A.V.R.O.-Kwintet, 2.004.00 „La Traviata", Opera van G. Verdi (Gramofoonplaten) 4.004.30 De voornaamste studiemuziek voor plano; 5.00 5.30 Lezing door Mr. M. J. C. Vrij over „Kalender hervorming"; 5.30 Vooravond-Concert door het Orkest van Rembrandt Theater te Amsterdam; 6.00 Tijdsein, 6.30 Vaz Dias: Koersen, 6.407.00 GramofoonmUziek, 7.007.30 Recital door Jean Devert, altviolist van het Residentie-Orkest; 7.308.00 Gramofoonmuziek; 8.00 Tijdsein, 8.018.30 Causerie door Dr. G. A. Dudok; 8.30 9.15 Kamermuziek door het „Nederlandsch Trio": Sam Swaap, viool, Charles van Isterdael, violoncel, Paul Frenkel, piano; 9.1511.00 Populair concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep, 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 11.0012.00 Gramofoonplaten, populair programma. Huizen (1875 M.) N.C.R.V.* 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert, 10.30 11.00 Korte Ziekendienst, 11.0011.30 Gramofoonplaten, 11.3012.30 Harmoniumbespeling door M. J. Jurjaanz; 12.00—12.15 Politieberichten, 12.30—2.00 Middagconcert, 2,002.45 Concert door Mevr. Willy Cantévan Ame- rongen, sopraan, Jan Keessen, viool en Alex Adema, piano; 2.45—3.15 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. M. Wen tink; 3.154.15 Vervolg Concert, 4.15—5.00 Gramo foonmuziek, 5.006.00 Kinderuurtje door Mej. B. v. d. Veer, 6.00—6.30 Cursus Radio-techniek, 6.30—7.00 Laat ste canserie over verschillende technische onderwer pen, 7.007.45 Uurtje voor de Rijpere Jeugd, 7.458.00 Politieberichten, 8.00—11.00 Uitzendavond, het Chr. Radio-Orkest o.l.v. P. v, d. Hurk. De aankomst to Stockholm. Een indruk wekkende plechtigheid. Groote belangstel ling. De rivier,, de Norrström, welke langs de Zweedsche hoofdstad Stockholm stroomt, en welke zoo vaak het tooneel ls geweest van blijde gebeurtenissen, was Zater dagmorgen opnieuw het middelpunt der belangstelling, doch om een zeer droevige reden: de koning brengt het stoffelijk overschot zijner overleden gade naar haar land terug. Hieromtrent meldde het Zweedsche Tel. agentschap Zaterdagavond de volgende bijzonderheden: Al vroeg hedenoohtend waren alle openbare gebouwen, banken en magazijnen te Stockholm gesloten. Om één uur kwam het koninklijk eskader, bestaande uit de krui sers Gustaaf V en Drottning Viktoria deze laatste had het stoffelijk overschot der koningin aan boord, geëscor teerd door torpedojagers, uit Swinemünde in de Norr ström aan, waar het voor anker ging. De lijkkist werd uit de Drottning Viktoria in de koninklijke sloep, de Vasaorden overgebracht, terwijl saluutschoten werden gelost. Om half drie stapten de koning, de kroonprins die het eskader tot aan de monding der rivier was tege moet gevaren en prins Willem, de tweede zoon des konings, ln de koninklijke sloep die door matrozen naar het eiland Skeppssholmen, het marinestation van Stock holm werd geroeid. Behalve de hofdignitarissen en autoriteiten waren de volgende vorstelijko personen verschenen: de koning en kroonprins van Noorwegen, de koning en koningin van Denemarken, groothertogin Hilda van Baden, prins Adalbert van Pruisen, de prins van Hohenzollern-Slg- maringen, prins Victor van Wied, prins Gustaaf en prin ses Thyra van Denemarken. Voorts woonden de presi dent der Finsche republiek en alle leden van het diplo matieke corps de plechtigheid bij. Terwijl de kist door tien hooggeplaatste marineofficie ren aan wal werd gedragen, speelde de marinekapel. Zij werd in een door zes paarden getrokken lijkwagen ge plaatst, waarna de stoet zich in beweging zette en de klokken van alle kerken in de hoofdstad begonnen te lui den totdat de stoet aan de Riddarholmskerk, het Zweed sche Pantheon, was aangekomen, waar een groot aantal Zweedsche koningen en koninginnen zijn bijgezet. Koning Gustaaf en alle andere mannelijke deelnemers aan da plechtigheid volgden den lijkwagen te voet. De stoet werd geopend en gesloten door adelborsten, detachemen ten cavalerie en artillerie. De kist werd in het koor der kerk geplaatst, waarna de uitvaartplechtigheid begon, geleid door den opperce- remöniemeester, die de catafalk naderde en de konink lijke kroon, welke op het deksel der kist stond, naast de kroon zette, die tusschen de juweelen lag. Na deze sym bolische handeling begon de aartsbisschop van Upsala, geassisteerd door drie hofgeestelijken, den lijkdienst. Vervolgens speelde het orkest van de Kon. Opera de ouverture van Parsifal, ter vervulling van den wensch van de overledene, die een groot bewonderaarster van Wagner was. Daarna droegen de officieren de kist naar den grafkelder van de dynastie der Bernadotte's, waar Een spannend boek voor jou. Die {raaie pijp voor my. Wie BAAI -TABAK van ÖRUNO rooK* Dfe krijgt zeergraiis bij! Y'.\ N\ buitengewoons V tegen zeer lagen prijy zij werd geplaatst naast het stoffelijk overschot van de drie voorgaande koningen en hun gemalinnen. Tijdens deze plechtigheid zong het koor een gezang, dat in 1876 werd gecomponeerd door den schoonvader der overle dene, koning Oscar II, bij het overlijden van zijn moeder, koningin Josephine. Hiermede was de plechtigheid ten einde. 's Ochtends om vier uur waren uit alle vestingen en marinestations van Zweden 42 schoten gelost. ERNSTIG ONGEVAL OP EEN BOUWWERK. Door electrischen stroom. Zaterdag is op een bouwwerk te Racknitz, een voor stad van Dresden, een ernstig ongeval voorgekomen, waarbij één arbeider gedood en vier anderen zwaar gewond zijn. Een 15-tal arbeiders was daar bezig aardmassa's te verplaatsen door middel van een transportband. Deze band werd door een motor ge dreven, waarin vermoedelijk kortsluiting is ontstaan. Vier arbeiders werden door aanraking met den stroom zwaar gekwetst, een vijfde was op slag dood. Een tiental andere werklieden, die eveneens door den stroom getroffen waren, herkregen spoedig het bewustzijn. KIND DOOR ZIGEUNERS ONTVOERD. Sedert einde Januari werd te Recklmghausen de 6/4-jarige jongen Heinrich Kosten vermist. Men ver moedde, dat de kleine was vermoord, aangezien alle nasporingen van de politie vergeefs waren. Een ze kere vrouw Drewer heeft gistermiddag-medegedeeld, dat zij in het dorp Lippe zwervende zigeuners heeft ontmoet. Een zesjarig jongetje was naar haar toe ge komen en had gezegd dat hij Kosten heette en door de zigeuners was meegenomen. Toen de zigeuners be merkten, dat het knaapje met de vrouw sprak, zijn zij er in groote haast vandoor gegahn. De politie ver volgt hen thans en heeft de geheele streek afgezet. Straatgevechten tusschen oorlogsinvali den en burgers. Na een vergadering der Roemeensclie oorlogsinva liden vormden de deelnemers ondanks een uitgevaar digd verbod een optocht en marcheerden op naar de hoofdstraat van Boekerest, de Calea Victoriei, waar een krachtig militair detachement hen tegenhield. De demonstranten, ongeveer 2000 in getal, bezetten een deel der straat. Het verkeer moest worden om geleid; de winkels werden gesloten. Hierop vielen de invaliden de soldaten aan, zoodat zich een formeel straatgevecht ontwikkelde, waarbij de betoogers zich van steenen als wapens bedienden, terwijl de militai ren van de geweren gebruik maakten. Nadat de de monstranten in de zijstraten waren teruggedrongen, poogden zij telkens weer, tot in de late middaguren de hoofdstraat te bezetten. Volgens een officieele me dedeeling werden 12 betoogers en 8 soldaten gewond. OVERSTROOMINGEN EN TUNIS. Belga seint uit Tunis: Tengevolge van wolkbreuken is de rivier de Oued overstroomd. Vijf lnlandsche schaapherders en 700 scha pen zijn door het water meegesleurd en verdronken. EEN MAROKKAANSCHE LANDRU. Uit Parijs owrdt gemeld: In Marakesoh in Fransch Marokka is een inlandsch tirailleur gearresteerd, die niet minder dan zeven ln landsche vrouwen vermoord heeft. EEN KAMERAADJE DOODGESCHOTEN. Een 13-jarige hoogere burgerscholier te Lelpzig heeft Zaterdagmiddag een 11-jarig kameraadje bij het spelen doodgeschoten met een door hem in het ouderlijk huis gevonden revolver, waarvan hij niet wist, dat zij geladen was. Het slachtoffer is op weg naar het ziekenhuis overleden. De scholier is, na door de politie te zijn ge hoord, aan zijn ouders teruggegeven. AUTO OMGESLAGEN. Een doode en een zwaar gewonde. Aneta seint uit Medan: Een vrachtauto, afkomstig uit Medan, die op weg was naar Sigll, nam een scherpe bocht in den weg met een snelheid van 80 K.M. De wagen vloog van den weg en reed over den parit op het bosch in. Tengevolge hiervan sloeg de wagen om, waardoor een inzittende Chinees werd gedood en een tweede Chinees zwaar werd gewond De chauffeur bleef ongedeerd. Twee brandweerlieden gedood, vier ern stig gekwetst. Naar V.D. Zaterdag uit Riga vernam, woedde daar sinds Vrijdagavond een geweldige brand in de gebou wen van de vroeger gummi-fabrieken „Provodnik". Twee brandweerlieden zijn bij het blusschlngswerk gedood. Vier brandweerlieden werden ernstig en ver scheidene andere licht gewond. De brand brak uit op de eerste verdieping van het ongeveer 180 meter lange, 4 verdiepingen hooge uit beton opgetrokken gebouw, waarin thans een opslagplaats van vlas van de Russi sche handelsdelegatie is gevestigd. De brand is waarschijnlijk opzettelijk gesticht. Tengevolge van de ontzettende hite ls een groot ge deelte van het gebouw ingestort, tengevolge waarvan de brand nog verder uitbreidde. De schade, die door brand ln de fabriek Provodnik is aangericht, waar, vlas van de Russische handelsver tegenwoordiging was opgeslagen, aldus wordt later door Wolff gemeld, is veel grooter dan uit de eerste berichten bleek. De sowjet-handelsvertegenwoordiging verklaart, dat het haar nu moeilijk zal vallen haar overeenkomsten voor vlasleveranties aan het buitenland uit te voeren.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6