Zijpe en Hazepolder Uit onze omgeving. LANGEND IJ K ANNA PAULOWNA WIERINGEN BARSINGERHORN Z IJ P E WIER1NGERWAARD Plaatselijk Nieuws. Zaterdagavond 12 April hield de Vereenlging „Schtitte- vaer" afdeeling Langendijk hare jaarvergadering ten lokale van J'b. Vijzelaar te Broek op Langendijk, onder leiding van haren voorzitter, den heer J. Hoogland. Hierna de gebruikelijke verslagen, waaruit bleek, dat de penningmeester een saldo van f 167.96 In kas had. De heer H. v. d. Heerik werd als bestuurslid herko zen. Nu kwam in behandeling het punt om. de Alge- meene vergadering in 1931 hier te houden. Na eenige besprekingen over eventueele kosten, wordt besloten aan het Hoofdbestuur te verzoeken, het volgend jaar de Algemeene Vergadering aan den Langendijk te houden. Ter dekking der kosten wordt besloten, dat ieder lid voor een zeker bedrag zal moeten teekenen en verder aan verschillende groote firma's en instellingen steun te verzoeken. Als finantieele commissie worden aange wezen de heeren Jb. Droog, C. van Schoorl Jr., en S. Kramer. Door de aanwezigen werd reeds een aardig bedrag als waarborgfonds geteekend. De finantieele commissie zal de niet aanwezige leden opzoeken om hunne bijdragen. Als afgevaardigden naar de dit Jaar te Bodegraven te houden Alg. Verg. op 23 en 24 April, worden geko zen de heeren S. Kramer en J. Kramer, als plaatsver vanger de heer H. v. d. Heerik. De beschrijvingsbrief wordt hierna behandeld en den afgevaardigden wordt vrij mandaat gegeven. Hierna wordt een verloting van scheepsartikelen on der de aanwezigen gehouden. De heer S. Bak won de stokdweil, de heer J. Plugboer de puts en A. Kliffen de lantaarn. Van de rondvraag wordt een druk gebruik gemaakt <en zooals meest altijd, klachten over vaarwater. De heer C. van Schoorl Jr. vraagt naar verbetering der Mosselenbrug. De secretaris leest een schrijven voor van de Banne Noordscharwoude, waarin gezegd wordt, dat het vaarwater in Noordscharwoude haar volle aandacht heeft. Zooals bij geruchte vernomen is, wordt er verwacht, dat spoedig verandering zal komen. De heeren Jb. Droog en W. v. d. Heerik worden aangewezen om advies te geven en om overleg te ple gen met het bestuur der Gemeente en Banne Noord scharwoude-over zaken, de scheepvaart betreffende. De heer C. van Schoorl Sr. klaagt over de uitvaart der sluis te Schoorldam; daar liggen soms zooveel vaar tuigen, dat men des luis niet in of uit kan komen. De heer Jb. Arends vraagt of er niet een paar meer palen geplaatst kunnen worden bezuiden de Noord- scharwouder sluis aan de ringvaart. Dit zal de Gemeen te Noordscharwoude worden verzocht. De heer H. Oud klaagt nog over het vaarwater in Oudkarspel en den boom op het erf van den heer G. v. Dort. Er zal aan de Banne hierover worden geschre ven. Na nog eenige ondergeschikte besprekingen, sluit de Voorzitter de vergadering met den wensch, dat wij het volgend jaar het genoegen zullen hebben, hier de Algemeene Vergadering te mogen ontvangen. We vernemen, dat het H.B. van den Noordholland- schen Kolfbond besloot, de 50-sla.genwedstrijd dit jaar te houden aan Langendijk en wel in de kolfbaan van het Huis ten Brederode van den heer C. Vis te Oud karspel Als we goed zijn Ingelicht, zal den heer Vis worden verzocht, eenige verbetering aan de baan aan te brengen. NOORDSCHARWOUDE. Bouw Oosterstraat. Door de aannemers Rutsen en Van Exter zijn wed«r twee woonhuizen gebouwd, welke inmiddels verkocht zijn. Men is thans bezig aan een woonhuis voor reke ning vanden heer Jac. Prijs, terwijl eerstdaags ,<*- bouwd zal worden voor den heer J. Schermer. Door de bakkers zal voortaan met Paschen, Pinkste ren en Kerstmis niet meer gebakken en ook niet be zorgd worden. De Bazar. Zooals bekend is, wordt hier met Paschen in „Con- cordia" een bazar gehouden, waarvoor reeds de noodlge voorbereidingen zijn getroffen. Wij hebben ons gewend tot den secretaresse van het comité Mevr. P. Deutekom Berkhout, die zoo welwillend was eenige inlichtingen te verstrekken. Zij deelde ons mede dat een en ander al aardig loopt. De verschillende commissies doen allen hun best, zoodat er al heel wat giften e.d. binnen komen. Omreden deze bazar op de beide Paaschdagen plaats vindt, wordt er heel wat publiek verwacht. Naast de ge wone attracties wordt de tent van den heer J. de Bakker alhier, naast „Concordia" geplaatst en ingericht als dans gelegenheid, zoodat de jongelui zich volop kunnen amu seeren. De offlcieele opening zal a.s. Zatfcrdagmiddag om half twee plaats vinden door den eere-voorztiter, burgemeester Jhr. A. L. van Spengler. Verschillende gevers hebben het comité met hun ga ven verblijd. Een en ander belooft dus wel een groote drukte te worden a.s. Zondag en Maandag. Aan den dienstplichtige der lichting 1929, C. J. H. v. den Berg, is door den Minister van Defensie voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens per soonlijke onmisbaarheid. K. Heerschap, alhier, heeft een aanvraag Ingediend om een voorschot te bekomen ingevolge de Landarbei ders-wet' Door hem ls een perceel land gekocht van P. en G. de Jong alhier, gelegen aan den Meerweg. De bouw van het woonhuis, welke ingevolge de Land- arbeiderswet voor J. A. Geense aan den Noorder Molen- vaartsweg zal worden gebouwd, is opgedragen aan J. de Graaf, aannemer alhier. BREEZAND. Door en ten behoeve van den heer C. Wisse, te Rot terdam, wordt aan den Ooster-Zandvaartsweg een woon huis met timmermanswerkplaats gebouwd. In verband met de groote toename van het aantal leer lingen der Christelijke school is men overgegaan tot be noeming van een tijdelijk onderwijzer, den heer F. C. Geus te Den Helder. Naar wij vernemen heeft de heer J. Th. Schippers, te Sijbekarspel, de onlangs opgerichte lunchroom van den heer L. Raven gehuurd. Door hem is verlof aangevraagd tot het mogen verkoopen van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Adrlana Geertruida, dochter van H. R. Smakman en van G. A. Prins; Martinus Willem, zoon van A. C. Visser en van A. Bakker. Ondertrouwd: Jan Groenveld, oud 26 jaar, landbouwer wonende te Zijpe, en Bregtje Raven, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Paulowna. Hendrik Cornelis Eradus, oud 22 jaar, houtbewerker, wonende te Oud- karspcl, en Alida Anna Hollander, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Paulowna. Loop der bevolking. Ingekomen: H. M. van den Barselaar uit Lisse; ï£ej. J. J. Warmerdam uit Noordwijkerhout; Mej. S. Braaks- maEilander en zoon uit Dockum; A. P. J. van Haaster uit Zoeterwoude; wed. Kruithof geb. Schouten en gezin, uit Oterleek; Mej. D. Mooij uit Alkmaar; J. H. Suijker- land en gezin uit Lisse; W. J. Kaak en gezin uit Lisse; W. J. Peetoom uit Sint Maarten; K. Schuiling en gezin uit Zaandam; C. P. Weijcrs en echtgenoote uit Den Hel der; wed. Franke geb. L. J. de Kreek uit Helder; M. Braaksma uit Dantumadeel; H. Westerdijk uit Callants- oog; A H. Elstgeest uit Warmond. Vertrokken: A. Stompedissel en echtgenoote naar Zijpe A. D. Slager naar Sint Maartensdijk; A. C. Lensen en gezin naar Velsen; Mej. E. BeetsSlootweg naar Scha- gen; K. Haker naar Amsterdam, L. Wiggers naar N. Niedorp; W. Geerts naar Alkmaar; W. Guichelaar naar Bergen; H. van Heukelum en gezin naar Wieringen; H. Smit naar Alkmaar; T. Dragstra naar Den Helder en H. van Gin>kel en gezin naar Zijpe. De adspirant-meisjesleden van de Gymnastiekvereenl- ging „Wieringen" behaalden te Schagen op j.1. Zondag een 2den en een 5den afdeelingsprijs in twee ploegen, van het N.H.G.V. Voor de betrekking van boekhouder aan den vischafslag te Den Oever hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Voor het instituut van Arbeidersontwikkeling afd. Wieringen sprak j.1. Zaterdagavond in de zaal van den heer N. Kok te Hippolytushoef de heer J. W. v. Achter- bergh, 2e voorzitter van den Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond, met als onderwerp: „De nieuwe Ziektewet". Door een 40-tal personen werd deze bijeenkomst bezocht, welke zeker aandachtige toehoorders waren. Om over het onderwerp hier te schrijven, achten we niet noodlg, daar bij het in werking treden der wet een duidelijke uiteenzetting in ons blad is geplaatst geworden. Door verschillende aanwezigen werden den spreker vragen gesteld, welke duidelijk «werden uitgelegd, zoo dat dit weer een leerzame avond is geweest. Door den heer N. Scheltus te Westerland is een bouwterrein gekocht van den aannemer S. Blaauboer. gelegen aan den Westerlander weg, hoek Laan, op welk terrein een woon- en winkelhuis voor den heer Schel tus zal worden gebouwd. Door- Notaris Obreen werd j.1. Zaterdagavond in café Koster te Oosterland publiek verkocht, ten verzoe ke van de erven J. Kuit Kz., eeh huls met erf en land te Oudgest, groot 7.90 are. Kooper werd N. Kool te Oosterland voor f 1975. De bekisting van den 36ston schuiftoren op de 3 uit wateringssluizen te Den Oever kwam gister gereed, voor welke gebeurtenis de vaderlandsche driekleur van deze installatie woei. Het volstorten met beton van deze bekisting maakt dus aan dat werk een einde. Zondagavond gaf de kinderzangklasse onder leiding van den heer H. J. Zaal een openbare uitvoering in de zaal van den heer A. de Graaf, alhier. Allereerst werden een zestal zangnummertjes uitgevoerd, welke op aardige wijze werden weergegeven. Alvorens tot de vertolking van de kinderoperette „As- schepoetster" werd overgegaan, werden door middel van eenige plaatjes op het witte doek de herinneringen aan dit oud sprookje opgehaald, waardoor de aanwezigen reeds dadelijk in de juiste stemming werden gebracht. Het woord was hierop aan de jeugd. Het was een genoegen de stralende gezichten te zien en de ongedwongen wijze waarop de verschillende han delingen werden uitgevoerd gade te slaan, terwijl boven dien de koren en de solopartijen, de een minder, de ander weer meer, doch over het algemeen, op zeer ver dienstelijke wijze werden uitgevoerd. Het was een avond van genot en het daverend applaus, dat aan het einde van het aderde bedrijf weerklonk, bewees dat de aanwe zigen hier volkomen mee instemden. De avond werd besloten met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen hadden meegewerkt, aan den directeur in het bijzonder, en een opwekking, om tot lid van het kinderkoor tqe te treden. 'T ZAND. Vrijdagmiddag j.1. geraakte C. L. die op zijn fiet^ de kerkbuurt uitkwam rijden, met zijn rijwiel en al onder de automobiel van den heer R. v. W. te Anna Paulowna. Naar we vernamen treffen en fietsrijder en chauffeur beiden schuld, daar eerstgenoemde niet uitkeek naar de richting die v. W. aangaf en laatstgenoemde zou de 2e inplaats van de le oprit bij de brug naar het postkan toor hebben genomen, zoodat L. dacht, dat de auto rechtdoor zcu rijden. L. had zich nogal bezeerd, terwijl van het rijwiel slechts wat oud ijzer overbleef. Zondagmorgen had hier wederom een ongeval plaats dat ook in dit geval gelukkig goed afliep. Spelend met een autoped, geraakte n.1. een kind van den heer St. in het Noord-Holiandsch Kanaal. Van de snel toeschietende toeschouwers oegaf zich de heer J. v. d. W., na vlug wat kleeren te hbben uitgegooid, zich te water, waarbij hij erin mocht slagen het kind dat reeds pl.m. 8 meter uit den kant dreef, te grijpen en behouden aan wal te bren gen. We kunnen niet nalaten hulde voor het optreden van dezen jongeman te brengen. OUDESLUIS. Zondagavond gaven de Maskerspelers een tooneeluit- voering in de zaal van den heer Bulsman, met het ze denspel „De dienstknecht in het Huis". Door het minder gunstige tijdstip der uitvoering was het bezoek niet zoo groot. En dat was heel jammer, want de Maskerspelers hebben de aanwezigen met dit moeilijk stuk, vol praoh- tige beeldspraak, een buitengewoon mooie avond bezorgd De sobéTe uitbeelding van den Dienstknecht, de lieve, eenvoudige, maar échte Mary; de scherpe, bijna char- geerende type van den Bisschop van Bancashire, evenals de prachttypeering van den werkman gaven aan het stuk een tinteling en leven, dat bekoorde en meevoerde. De Maskerspelers behooren zeker wel tot de beste dilettan ten van ons Noorderkwartier. De regie was in goede handen, dat bleek uit het prima samenspel. Het waren niet de Maskerspelers, die hun rol op kwa men zeggen, neen, het waren de personen die voorgesteld moesten worden, met hun uiteenloopende karakters en meendngen. Kortom, een prachtstuk met een prima be zetting. Alle medespelenden hopen wij hier ook nog eens terug te zien. Het kleine publiek was enthousiast, zoo dat ten slotte nog viermaal „gehaald" moest worden. Een woord van aparte lof aan den grimeur; ook dit was in de puntjes verzorgd. De bedrijven werden Ingeleid en afgesloten met een koraal, gespeeld door ons bekende trio BakkerHoogvorst en Beemsterboer. Alles met el kaar een .eohte hoogstaande tooneeluitvoering, die met een gezellig bal besloten werd. Het was voor het echtpaar Johannes j.1. Zondag een waren feestdag. Zij vierden n.1. op dien dag hun 40- jarig huwelijksfeest en bovendien, dat zij ook 40 jaar in dienst zijn geweest van den Polder Wieringerwaard als sluiswachter. In die 40 jaar zullen ze dus ettelijke malen de sluisdeuren hebben open gehaald en gesloten en zullen de schippers zeer zeker tevreden geweest zijn over het werk van Johannes en vooral ook van zijn vrouw, die toch overdag bij afwezigheid van haar echtvriend het werk heeft gedaan. Dat deze dag dus niet onopgemerkt is voorbij^ gegaan, laat zich wel den ken. Behalve mondelinge en schriftelijke fellcltatiën, enkele bloemstukken, werden ze tevens gecomplimen teerd door den Dijkgraaf, den heer Haringhuizen, en Heemraad P. Visser Az., die hen namens het Eestuur van den Polder een enveloppe met inhoud ter hand stelde, daarbij wijzende op de uitstekende plichtsbe trachting dcor hen aan den dag gelegd. De heer Ha ringhuizen verklaarde, dat het Bestuur steeds zeer te vreden over hun werk was geweest Met de kinderen en familie werd de dag natuurlijk gezellig doorgebracht DE VAKPERS OVER DE SCHAGER TENTOON STELLING. In het vakblad „De Vee- en Vleeschhandel" van 11 April vindt men een oordeelkundige beschouwing over de verschillende Paaschtentoonstellingen. Van Schagen wordt onder meer gezegd: „De roep, die er uitging van de tentoonstelling te Schagen is niet bedrogen uitgekomen. Den waren vakman hooron wij dikwijls zeggen: hoe krijgen zij ze zoo best Zaak is, wil men zich op tentoonstellingen toeleggen, het goede materiaal te verkrijgen en niets te forceeren, doch ook dan blijven mislukkingen nog niet uitgesloten. Schrij ver geeft daarvan het volgende voorbeeld: De heer H. Mus, mester te Wijdenes, heeft 2 extra dieren bestemd voor de mesterij. Hij zag in beide bijzondere eigen schappen voor de toekomst en verwachtte van het een niet minder dan van het andere. In dezelfde rubriek 6 breede tanden, wordt de eene kampioen der tentoon stelling. De andere bleef geheel zonder bekroning. Toch was dat een prima beest. De kampioen was echter vol maakt; wij gelooven niet, dat de jury één punt heeft kunnen ontdekken, dat zelfs maar eenigszins twijfel achtig was, want het kreeg bovendien tevens den kwa liteitsprijs. Een extra-onderscheiding dus apart. In den strijd om den kampioenstitel, dong mede een „dikbil" van hooge klasse, eigenaar de heer De Rid der, die uit was gekomen met een buitengewoon beste collectie. Succes bleef niet uit: de heer De R. behaalde niet minder dan 4 eerste prijzen en een 3de prijs. Een duchtige concurrent was mede de heer C. Zwaan te Hoorn. Hij behaalde 2 eerste, 2 tweede en 1 derden en 1 vierden prijs. De handel in onbekroonde beesten was behoorlijk goed. Prijzen f 1.10 tot f 1.30 geslacht. Bekroond vee ging wegens de hooge vraagprijzen stug. Overigens een zeer goed geslaagde Paaschtentoon- stelling. Deze criticus spreekt met lof over de kundige jury en dat het een extra invitatie was, om de jaarlijksche ten toonstelling een bezoek te brengen. MELKPRIJS VERLAAGD. De melkprijs Is in onze gemeente op 13 cent gebracht. VERPLAATST. Verplaatst de belastingontvanger, de heer S. P. Geerts, van kantoor Terborg naar kantoor Schagen. DE SCHAGER KAASFABRIEK. De Kaasfabriek aan de Loet is met hare uitbreiding en verandering tot zoetfabriek zoover gevorderd, dat ze Maandagavond op de nieuwe manier de melk is be ginnen te verwerken. Ter eere van dit heugelijk feit wapperde de driekleur van het fabrieksgebouw. Wel is de installatie nog niet geheel gereed, maar men kan beginnen. Men verzekerde ons, dat de fabriek met een week geheel gereed zou zijn Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van den Zijpe en Hazepolder, op Maan dag 14 April 1930, des middags half 2, in „Het Wa pen van Zijpe", van den heer J. Broer te Schager- brug. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer C. Hooij, dijkgraaf, secretaris de heer .T. J. Bleek, opzichter de heer J. Ivooij. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat tot zijn leedwezen de notulen der vorige vergade ring nog niet door den secretaris zijn gemaakt, zoodat de vaststelling ervan niet kan plaats vinden. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ged. Staten hebben goedgekeurd de geldleenings- bcsluiten, ten behoeve van de polders A, E en N. S. De leverantie van grint is opgedragen aan de firma Schippers te Amsterdam voor f3.50, het varen aan den heer Klomp, Stolpen, voor f 1.24, waarbij Klomp het liggeld voor de schippers zal hebben te betalen, het rijden aan den heer Nieuwenhuizen te Stolpen voor 65 cent. Bij do op 29 Maart gedane kasopname was in kas f3106.79, bij de Hoornsche Bank belegd f6160.82 en bij den postchèque- en girodienst f 24.41. Na capaciteitmeting is het gemaal van polder A goedgekeurd. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit voor electrische bemaling van polder Q. Het Dag. Bestuur heeft tot vasten arbeider benoemd de heer G. Berg, wegens ontslagname van Kamper, terwijl de wegwerker Van der Oord pensioen heeft aangevraagd, beide personen zullen nog zooveel mo gelijk op de wegen werkzaam blijven. Ged. Staten wenschten nog een kleine aanvulling in het besluit tot uitgifte van perceelen in erfpacht aan Mevr. Wed. Metzelaar en den heer Kamper, n.1. dat de polder desgewenscht met een opzegtermijn van 1 jaar de erfpacht kan opzeggen. Goedgevonden. Geen provinciale weg. Met de banne en polder Schagen en de betrokken gemeentebesturen was aan Ged. Staten verzocht om den weg SchagenStolpen door de provincie te doen overnemen. Op dit verzoek was van Ged. Staten het antwoord ontvangen, dat het voorneroen bestaat om van Schagen naar de Stolpen een nieuwe weg langs het te graven kanaal te maken en nu het rijk bijdrage hoeft toegezegd voor het kanalen- en wegenplan, met de werken begonnen zal worden, zoodra de betrokken gemeente- en waterschapsbesturen de gevraagde bij dragen hebben toegezegd en reeds de voorbereidende maatregelen worden getroffen. In verband daarmee is geen aanleiding om de bestaande wegen door de provincie in orde te laten maken. De heer Schilder: Dus we wachten nog een jaar of 8. De heer Rezelman heeft van den burgemeester ver nomen, dat de weg SchagenStolpen dan ook van het wegenplan is afgevoerd. Den Voorzitter komt het vreemd voor dat de polder als eerstbelanghebbende daar geen bericht van heeft gehad. Geen bijdrage voor het kanaal Schagen Stolpen. Door het Prov. Bestuur is een schrijven ingezonden, waarin verzocht wordt te willen bevorderen dat de aan den polder gevraagde bijdrage van f700 per jaar gedurende 40 jaar, als nog wordt toegezegd. De Voorzitter herinnert er aan dat. vrpeger al aan het Provinciaal Bestuur is medegedeeld, dat het, pol der bestuur oordeelde dat de polder door goede water wegen werd doorsneden en dat bovendien het Noord- holiandseh Kanaal en de tram SchagenAlkmaar alle gelegenheid bood do producten te vervoeren. Hot verlecnen van de gevraagde subsidie werd dan ook niet in het belang van den polder geacht Met algemeene stemmen, alleen de heer De Boer stemde blanco, werd besloten geen bijdrage te ver- leenen. Op verzoeken om erfpacht door Nic. Stender en J. Slikker Jz., werd gunstig beschikt. Aan den heer Wicrsma was de pastorie voor f 4 per week verhuurd. De bewoner wcnscht de pastorie ech ter maar voor een gedeelte te bewonen en vraagt als hij de kosten van waterleiding voor zich neemt en de tuin en ook het niet-bewoonde gedeelte van de pastorie in orde houdt, de huur te willen bepalen op f2.50 per week. Algemeen goedgevonden. De uitbreiding der algemeene begraaf plaats te St. Maartensbrug. Het gemeentebestuur van Zijpe vraagt, of de polder ton behoeve van de uitbreiding der algemeene be graafplaats te St, Maartensbrug de aangrenzende op slagplaats aan de gemeente wil overdoen en zoo ja, tegen wedken prijs. De Voorzitter zegt dat reeds 2 maal van die op slagplaats aan de gemeente een gedeelte is cadeau '-egeven en 't Dag. Bestuur meent die opslagplaats niet te kunnen missen. Wel stelt het Dag. Bestuur voor om het achter de begraafplaats liggende boschje met als scheidingsgrens de kerk, aan de gemeente cadeau te doen. De heer Bruin bepleit in dit geval een zoo groot mogelijke welwillendheid jegens hot gemeentebe stuur en vraagt of het verzoek niet kan worden toe gestaan, als de gemeente dan voor een andere opslag plaats zorgt. De Voorzitter merkt op dat het van belang is dat de opzichter hot toezicht houdt op de opslagplaats en dat als het boschje wordt afgestaan, de gemeente alle gelegenheid heeft het achter liggend land te ont eigenen. De heer Rezelman meent, dat als de bestaande sloot wordt gedempt, een andere voor afscheiding wordt ge stoken, de gemeente meer terrein krijgt dan wanneer zij de opslagplaats zou krijgen. Overeenkomstig het voorstel van het Dag. Bestuur wordt besloten. De wegwerker Schagen verzocht zijn loon met een raar gulden per week te verhoogen, iengaande 1 Maart 1.1. en hem een rijwiel vergoeding te ge-ven van f20.omdat hij zijn loon bij den opzichter moet ha len. Het Dag. Bestuur acht die rijwielvergoeding overbo dig, maar wil wel die f 2 verhooging per week toe staan. Ook de wegwerker Van Eeten vroeg een dergelijke verhooging en de hem verleende rijwielvergoeding elk jaar blijvend te doen zijn. Het Dag. Bestuur stelt voor dit verzoek toe te staan en ook om het loon van den wegwerker Brak, die niet om verhooging heeft ge vraagd, met f2.per week te verhoogen. Door het Dag. Bestuur is het loon van Berg bij zijn aanstelling op f22 bepaald. Algemeen kan de vergadering met deze voorstellen accoord gaan en den heer Rezelman heeft hot ver wonderd dat de menschen niet eerder met dat ver zoek zijn gekomen, en snapte niet dat Berg tegen dat vorige loon in polderdienst kwam. De heer Bruin merkt nog op dat het loon oorzaak is geweest dat Kampers van den weg is gegaan. Het teren der wegen! De Voorzitter en de heer Jimmink hebben een on derhoud gehad met B. en \V. der gemeente Zone. naar aanleiding van de subsidie-aanvrage van f 6000 voor het teren der wogen. In die conferentie konden aan B. en W. geen voldoende inlichtingen ovdr de plan nen worden verstrekt en B. en W. vragen nu schrif telijk aan het polderbestuur: le. welk gedeelte der we gen geteerd zal worden; 2e. uiterlijk tegen welk tijd stip het werk zal zijn uitgovoerd; 3e. of de geteerde weg goed zal worden onderhouden en zoo ja op welke wijze, en 4e. hoe denkt het polderbestuur over dc medezeggingschap van de gemeente over de plannen die uitgevoerd zullen worden en waarvoor dc gemeen te dan subsidie zou verleen en. Naar aanleiding van deze vragen stelt de Voorzitter punt 7 der agenda aan de orde, n.1. de vaststelling welken weg of welk weggedeelte geteerd zal worden, 't Dag. Bestuur wil den Schagerweg die nu niet door de provincie overgenomen zal worden en die de druk ste weg is, doen teren. De heer Bruin zou het jammer vinden als groote kosten aan dien weg werden besteed, terwijl we niet weten hoe lang het zal duren voor de primaire weg er komt. De Voorzitter zegt dat het nog de vraag is of de weg parallel zal loopen met den Schagerweg. Op de vraag van den heer De Boer antwoordt spr., dat het de bedoeling is met het teren te beginnen bij den West friescheindijk en zoo mogelijk tot dé Stolpen, dat hangt af van de kosten. De heer De Boer oordeelt dan nu dc tijd van proe ven nemen voorbij is en herinnert aan het voornemen om den we-g vanaf Zijporsluis tot Oudcsluis aan de Oostzijde van de Grootesloot te teren. De Voorzitter daarentegen meent dat nog niet an dere kan worden gedaan dan het nemen van proe ven. Op de bogrooting staat f 6000 voor het teren der wegen en het Dag. cBstuur meende dat de Schagerweg als de drukste weg, en ook de weg die in den meest slechten toestand verkeert, onder handen genomen moest worden. De heer Bruin vraagt naar de kosten per K.M. De Voorzitter licht toe dat deskundigen oordcelen dat de paardenpaden er uit moeten en de te teren we gen eerst onder profiel gebracht moeten worden. Door den opzichter worden vervolgens een 3-tal wegcontructies genoemd, in de eerste plaats wordt geneomd het uitbreken van paardepad, onder pro fiel brengen van den weg, walsen, opbrengen van 234 Kg. teer, daarna basaltslag en sprnmexen, een behandeling die totaal kost f 1.35 h f 1 .<50 per M2. De tweede manier is het in den herfst opbrengen van basaltslag, en dan het onder profiel brengen van den weg aan het verkeer over te laten in 't voorjaar 2V4 Kg. teer, een behandeling die per strekkende meter, over een breedte van 3 meter f2 kost. Als derde con structie is dan te noemen de teersteenslagweg, kos-* ten de f2.80 per M2. De heer Rezelman pleit voor het behoud van het paardepad, voor den polder voordeeliger en voor de polderboeren beter. De Voorzitter erkent, dat een teerweg gevaarlijker is voor de paarden, maar de deskundigen zoggen, dat r]e pnardepaden er uit moeten. En ook in Koegras worden ze er nu uit gegooid. De heer Bruin stelt voor, om aan den Schagerweg een gedeelte te teren, waarbij dan het paardepad er uit gaat, en dan verder langs de Grootesloot een ge deelte te teren met behoud van hot paardepad. Met deze oplossing kan de vergadering zich vereenigen en de proef zal dan genomen worden met den weg aan de Oostzijde van de Grootesloot, vanaf Scha- gerbrug, richting Oudesluis. Het Dag. Bestuur stelt voor, de contructie te maken als onder 2o. genoemd, a.s. herfst dus basalt opbren gen en dan volgend voorjaar teren De heer Rezelman verzet zich daar tegen, dan wordt het teren weer een jaar uitgesteld. Het resultaat van de bespreking is, dat spoedig met het weggedeelte langs de Grootesloot zal worden begonnen en daarmee f3000 zal worden verwerkt. De tweede f3000 is dan voor d. Schagerweg bestemd en aan te wenden als door het Dag. Bestuur voorge steld. Deze regeling bevat dus tevens het antwoord op de tweede vraag van B. en W. Wat de andere vragen betreft, met algemeene stemmen besluit de vergadering dat de wegverbete- ring geheel aan den polder dient te blijven en de ge meente geen medezeggingschap dient te hebben. Het onderhoud zal zoo goed mogelijk geschieden en het verwijt dat het gedeelte van den St. Maartcnsweg verwaarloosd zou zijn, wordt afgewezen, want de weg was niet onder profiel gebracht voor deze proef en aan basalt en sproeifalt is er nog f335 voor uit gegeven. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde hoofdin gelanden Dignum, J. v. d. Oord, J. Rampen en H. Swan worden in orde bevonden en tot toelating wordt besloten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7