De actie van Gandhi. Doodstraf wegens lafheid of desertie. De „Graf Zeppelin" naar Spanje. Levend verbrand. Noodweer boven Italië. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. BILLY BOO. Herziening der Gemeente wet. Binneinlandsch Nieuws. De Wieringermeerpolder. ST. MAARTEN! OUDE N1ED0RP ZENDELINGEN ONTVOERD. De Chineesche bandieten hebben het bij voorkeur voorzien op zendelingen. Nu weer komt uit Peking een Reuter-bericht, dat een Canadeesche predikant en een Chineesche christen-predikant te Tsjangsjou aan de Jangtse door bandieten zijn ontvoerd en naar het ge bergte zijn meegenomen. De roovers vragen losgeld. COPRA-GOEDANG AFGEBRAND. Een schade van f 25.000. Aneta seint uit Batavia: Een copra-goedang van de oliefabriek Archa, direc teur de heer Leyzers Vis, en inhoudend tweeduizend pikols copra is uitgebrand. De schade bedraagt f 25.000. Steeds meer gespannen toestand. Daden van geweld te Calcutta' Naar Reuter gisteren uit Calcutta meldde, wordt daar de h a r t a 1, de Ingestelde rouwdag waargenomen als teeken van protest tegen de veroordeeling van Poen- dit Jawaharlal Nehroe, den voorzitter van het Natio naal Congres, en Sen Goepta, den burgemeester van Calcutta. Hindernissen zijn op de verkeerswegen ge plaatst; tramwagens werden in brand gestoken. De politie patrouilleert in geblindeerde auto's. De toestand is gespannen. Nader wordt gemeld, dat er een formeele slag is in geluid, waarbij negentien personen zoodanig gewond werden, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De menigte ontving brandweerbrigades, die het vuur der brandende tramwagens doofden, met een regen van steenen. Een leider van een brigade werd zwaar gewond; zes andere Europeesche leiders werden eveneens gewond, van wie twee ernstig. D© autoriteiten den toestand weer meester. Nog later wordt uit Calcutta gemeld: De autoriteiten zijn thans den toestand meester. De •traimwagons rijden weer normaal, doch de afgekondigde rouw wordt in de meeste Indische kringen in de stad aangenomen. Een politiebrigadler maakte van zijn vuur wapen gebruik tot het redden van een gewonden bri gadier, die door Sihhs werd aangevallen. Twee leden der menigte werden gewond. Dertien Sikks werden gearresteerd. Gandhi's secretaris gearresteerd. Reuter seint uit Bombay: De particuliere secretaris van Gandhi is gister gear resteerd. Automobielen bi beslag genomen wegens weigering om boete te betalen. Reuter seint uit Madras: Gister is het eerste geval van overtreding der zout- wet behandeld waarbij een boete werd opgelegd zonder plaatsvervangende gevangenisstraf. De verdachten, Pra- kasam, oud-lid der wetgevende vergadering en Nages- wararao, redacteur van de „Andhrapatrika" weigerden de hun opgelegde boete van 500 ropijen te betalen. De politie naim daarop hun auto's in beslag, die geveild zullen worden. Door het Engelsche Hoogerhuis weer in de legerwet opgenomen. Reuter meldt d.d. gisteren uit Londen: Het Engelsche Hoogerhuis heeft gisteravond bij de behandeling van de begrooting van landsverdediging de door het Lagerhuis afgeschafte doodstraf bij de sertie en lafheid in het gezicht van den vijand weer in de wet hersteld. De conservatief, die het voorstel deed, beweerde dat de regeering de afschaffing door gezet had tegen den zin van haar militaire raadge vers. Lord Thomson antwoordde namens de regee ring, dat het waar was dat militaire deskundigen de afschaffing ongewenscht hadden geacht, maar desniettemin had de regeering de afschaffing door gezet, omdat deze straffen een overblijfsel waren uit den tijd der huurlegers en bij gedisciplineerde mo derne troepenafdeelingen practisch niet voorkwa men. Het amendement werd toch aangenomen met 45 tegen 12 stemmen en de begrooting gaat nu weer te rug naar het Lagerhuis. Bij stroomenden regen gestart. Gisteravond meldde Wolff uit Friedrichshafen: Hedenmiddag 2 uur 12 is het luchtschip „Graf Zep pelin" onder bevel van kapitein Lehmann voor zijn tocht naar Sevilla opgestegen. Zestien passagiers o.m. zes gastiyi, bevonden zich aan boord. De start had in weerwil van deoi stroomenden regen een zeer vlot verloop en het luchtschip was spoedig aan den Westelijken horizon verdwenen. Vermoedelijk zal de „Graf Zeppelin" de route vol gen via Zuid-Frankrijk, de Golf van Biscaj'c, kaap Finistère en de Wesikuol van Spanje. Daar volgens een ingekomen bericht de weersgesteldheid in Spanje verbeterd is, acht rnen het waarschijnlijk, dat te Se villa geland zal worden. Om 5.55 verscheen 'de Zeppelin boven Dyon, vlie gend in de richting van Lyon. Het weer was toen iets opgeklaard. Volgens een draadloos bericht was alles wel aan boord. VERKEERSONGELUKKEN TE LONDEN. Autobus botst togen een boom; oen dood© verscheidene gewonden. ■V.D verneemt uit Londen: Gisternacht is op den weg van Edinburgh naar Lon den in de nabijheid van Leeds een autobus met groote vaart tegen een boom geraden. De bus werd geheel vernield. Eén persoon werd gedood en een aantal an dere personen gewond, van wie sommigen ernstig. Drie personen in een auto die tegen een tele graafpaal botste en in brand vloog. Uit Londen wordt gemeld: Bij Creswell in de Engelsche graafschap, Derbyshire, is gisternacht een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto met drie inzittenden botste tegen een telegraafpaal en geraakte in brand. De inzittenden kwamen in de vlam men om. Pas een uur later werden overblijfselen van den auto ontdekt en werden de verkoolde lijken aange troffen. Bij het omvallen van de telegraafpaal braken de dra den, zoodat de telegrafische verbinding tot ver in den omtrek gestoord was. Stormen, regens, koude...» Het N.T.A. seint uit Rome: Geheel Italië wordt door hevige omveders en stort regens geteisterd. Op de bergen om Udine is sneeuw gevallen, de tempet.atuur is overal sterk gedaald. Het water in de rivieren in Noord-Italiö staat hoog. Uit Civita Vecchia wordt gemold, dat de poststoomboo- ten uit Sardinië tengevolge van den storm niet zijn aangekomen. Bij Cuneo sloeg de bliksem in een kazerne; een sol daat werd gedood. CORRUPTIE? Leidende ambtenaren van de Staatsbank gearesteerd. Uit Moskou wordt gemeld, dat een directeur van de Russische Staatsbank, Armasj, de juridische deskundi ge Dolbisjew en zeven andere leidende ambtenaren van de bank zijn gearresteerd, aangezien men groote onregelmatigheden op het spoor is gekomen. De ge arresteerden zijn uit hun functie ontslagen en ter he- schikking van de justitie gesteld. MACDONALD BIJ DEN KONING. Sensatie in politieke kringen. Uit Londen wordt gemeld: Gister heeft Ramsay MacDonald een bezoek gebracht aan den koning op Windsor Castle. Hij is in audiëntie ontvangen. Morgen vertrekt hij met vacantiefy naar Los- siemouth. Het bezoek bracht in politieke kringen nogal wat sensatif teweeg. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 15 AprLL Uitspraken zitting 8 April. Gerrit B., slager Wognura, accijnsontduiking (verzet- zaak), vrijgesproken, niet bewezen. Jan H., kruidenier, Enkhuizen, bedriegelijke bankbreuk Vrijgesproken, niet bewezen. Joh. H., expediteur, Helder, valschheid in geschrifte, f 100 boete of 100 dagen. Jacob L., Avenhorn, hooger beroep waterleidingzaak. Vonnis bekrachtigd. Petrus B., melkrijder Alkmaar, hooger beroep, over treding motor- en rijwielwet, f 25 boete of 25 dagen met f 25 schadevergoeding aan Korver. Jan de V., los arbeider Alkmaar, voorw. straf wordt ten uitvoer gelegd. J. K., G. K,, W. P., arbeiders te Helder, mishandeling le f 20 boete of 20 dagen, 2e en 3e ieder f 30 boete of 30 dagen. Jan S., Schagen, gedetineerd zedezaak art. 247 W. v. Str. 8 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren.' Hendr. Willem P., Heerhugowaard, als voren 8 maan den gev. voorw. met 3 proefjaren. Jan B., Hoogkarspel, gedetineerd als voren, tusschen vonnis: nader onderzoek gelast. „Zoo schatjes," zei de kleine zanger, terwijl hij zich richtte tot de vogels, „hoe gaat het jullie vandaag?" „Best hoor, dank U," antwóordden de vogels. „Het doet ons genoegen U weer te zien. Hoe vaart U?" „Ik heb niet te klagen," glimlachte de kleine man. „Inderdaad, die jonge vriend heeft me beloofd zijn amulet te wrijven en mij alles te geven, wat ik noodig heb en wensch". De vogels keken naar Billy en bogen voor hem en zeiden: „Wil je ook onze vriend wezen, wil je?" Billy antwoordde niet dadelijk, doch keek den kleinen zanger aan, om raad to vragen. Deze knikte toestemmend en toen zeide Billy: „Ik wil het graag." De vogels waren daarover zeer verheugd en vroegen nu aan den zanger om nog een liedje te zingen, voor ze weer naar hun nesten terug keerden. En de zanger nam zijn luit en zong een liedje, waarin hij den stem van de kraai bezong, welke overal wordt gehoord. Onder den hemel, bij de zee, langs het strand. Men kan begrijpen, dat Billy en zijn vrienden met aan dacht luisterden. Waarom do vrouw geen burgemeester? Bezwaren van den minister. Geen in vloed van den gemeenteraad op de bur gemeestersbenoeming. Moeton onder wijzers uitgesloten zijn van het raadslid maatschap? Aan heit Maandag verschenen verslag der commis sie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet, en de daarop verschonen Nota van den betrokken Mi nister, is het volgende ontleend: De voorgestelde regeling betreffende samenwerking van gemeenten, werd door vele leden toegejuicht. De leden, die in be ginsel tegenstanders waren van annexatie, waarbij be stuursbevoegdheden van eeuwenoude gemeenten wor den vernietigd, hoopten in het bijzonder, dat de voor gestelde regeling deze zal voorkomen en dat an nexaties voprtaan alleen bij hooge noodzaak zullen geschieden. Andere leden konden niet begrijpen, waarom de publiekrechtelijke vorm zoo zeer op den voorgrond wordt geschoven. De minister verklaart hieromtrent in zijn Nota, dat men met grond mag verwachten, dat, als de voorge dragen regeling wet zal zijn geworden, het middel van grenswijziging in menig geval niet meer te baat zal behoeven te worden genomen. De minister gaat evenwel niet zoover, te meenen, dat voortaan grens wijziging hij verkiest dit woord hoven de zoo sug gestieve uitdrukking „annexatie" beperkt zal kun nen blijven tot de gevallen, waarin geen der betrok ken gemeenten zich daartegen verzet. De vrouw als burgemeester of secretaris. Verscheiden leden hadden overwegend bezwaar te gen de benoembaarheid van de vrouw tot burge meester en tot gemeente-secretaris. Andere leden juichten die benoembaarheid toe. Hoewel ook in het ontwerp-1923, waarin de indie ning door hem bevorderd is, de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester of secretaris was opgeno men, heeft de minister echter gemeend, deze uit het onderhavige ontwerp te moeten lichten, in het bijzon der, wijl heit burgemeesterschap, dat meebrengt lei ding der gemeentepolitie, het opperbevel bij brand enz. eischen stelt, waaraan-in den regel" een vrouw niet voldoet. Maar ook het ambt van secretaris vor dert, althans in vele gemeenten, hoedanigheden, wel ke meer bij een man dan bij een vrouw worden aan getroffen. Het ontwerp is mitsdien ten deze gewijzigd. Raad en burgemeestersbenoeming. Sommige leden wenschten in het ontwerp een re geling te zien opgenomen, waarbij den gemeente raad eenige invloed wordt toegekend, op de benoe ming van den burgemeester, bijv. door een aanbeve ling op te maken. Andere leden achtten dit voor alle gemeenten ongewenscht. De minister verklaart, dat van hem geen voorstel is te verwachten, waarbij aan den raad invloed wordt toegekend op de benoeming van een burgemeester. Dit zou in strijd zijn met de Grondwet. Bovendien, staatsrechtelijk toelaatbaar of niet, de minister oor deelt het vestigen van invloed van den raad bij deze benoeming niet wcnschelijk. De positie van den bur gemeester zou van het begin af eenigszins scheef en gewrongen zijn. Onafhankelijkheid is alleen gewaar borgd bij benoeming door de Kroon. De minister kon ook niet instemmen met het ge opperde denkbeeld, dat de raad de bevoegdheid zou hebben wethouders te ontslaan. De minister is tegen de opvatting der leden, die het denkbeled opperden om commissies van bestuur met zelfstandige bevoegdheid in het leven te roepon. Het is een hoeksteen van ons staatsrecht dat het be stuur van provincie en gemeente ligt in handen van de gekozen vertrouwensmannen van het volk. Aan dezen hoeksteen mag niet worden geraakt. Benoembaarheid als raadslid. Op aandrang van die leden, die vroegen, of er nog wel aanleiding bestaat om de onderwijzers voor het Lager Onderwijs van het lidmaatschap van den raad uit te sluiten, nu zij hun salaris van het rijk ont vangen en de gemeente daarop geen invloed kan oefenen, heeft de minister letter i van art. 23 ge schrapt. Opgenomen is alsnog een bepaling, waarbij de bezoldigde bestuurders van organisaties van ge- meentepersoneel van het raadslidmaatschap worden uitgesloten. Volgens een andere wijzignig wordt uit sluiting van het raadslidmaatschap voor den hoofd commissaris van politie ingelascht. Ook wordt alsnog voorgesteld, de uitsluiting van de geestelijken te schrappen. Verschillende wijzigingen. Opgenomen is een bepaling, volgens welke de bur gemeester een vergadering van den raad, welke door een voldoend aantal leden is aangevraagd, binnen een bepaalden tijd moet beleggen. De minister handhaaft den bestaanden vorm van presentiegeld, niet om zijn innerlijke waarde, maar omdat hij geen beteren vorm kent. Een bepaling is opgenomen, volgens welke een ild, wien de toegang tot de vergaderingen is ontzegd, van de presentielijst wordt afgevoerd. De minister acht het niet wenschelijk, van het hier bedoelde raadsbesluit beroep op den Commissaris der Konin gin open te stellen. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt, om art. 189 Gemeentewet te vervangen door het volgende voorschrift: Bij brand heeft de burgemeester, behou dens de gewone dienstregeling, het opperbevel. Hij draagt zorg voor de aanwezigheid, de doeltref fende verdeeling, en den goeden staat van voldoen de brandbluschmiddelen, voor de deugdelijke voor bereiding van hun onmiddellijk gebruik in geval van brand en voor gedurig toezicht op al wat brandge vaar zou kunnen opleveren. Voorts zijn er verschillende redactieverbeteringen en wijzigingen van ondergeschikte beteekenis aan gebracht. DE BENZINEPRIJS IN NED.-INDIë. Laagterecord bereikt. Aneta. seint uit Batavia: De prijzen van de benzine dalen nog voortdurend. Op het oogenblik bedragen ze 11 ct. per liter, hetgeen sinds den oorlog een laagterecord is. Vermelding verdient het feit, dat in den prijs van 11 ct. het bedrag van den acijns 7% ct. per liter inbegrepen is. Vragen van het Kamerlid Westerveld aan gaande de nieuw op te richten dienst. Het Eerste Kamerlid de heer Westerdijk, heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen of het juist Is, dat hij met de heeren ingenieurs Smeding, Mesu en Roebroek tot overeenstemming is gekomen betreffende de oprich ting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werkzaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringermeerpolder drooggevallen gronden en zoo ja, op welke wijze de inrichting van dezen dienst in hoofdlijnen is gedacht? EEN ZWERVER TE V/IJDENES AANGEHOUDEN. Gestolen cosiuum onder zijn eigen plunje. Te Wijdencs N.-H., heeft de gemeenteveldwachter gisteren een zwerver aangehouden, die bij de. weel. Bruijn aldaar een heerencosluum had gestolen. De man ontkende, doch al spoedig bleek, dat hij hot costuum onder zijn eigen plunje droeg. Hij is opgeslo ten. BEKENTENIS VAN DEN DADER. Na den moord te Eindhoven. Maandagavond om acht uur, aldus meldt de corr. van de „Tel." te Eindhoven, is A. Boogers gearresteerd wegens moord op A. Smits, met de getuigen geconfron teerd. Hij heeft ten slotte een volledige bekentenis af gelegd. Het mes heeft hij. terwijl hij op weg was naar het politiebureau om zich te melden, weggeworpen, waar weet hij niet precies meer. Hij verklaarde, dat het slacht offer hem het eerst een klap had gegeven en hij had zijn mes getrokken, omdat hij in de meening verkeerde, dat S. ook van een mes gebruik zou maken. DE AANVARING OP DE SCHELDE. Het lyk der schippersvrouw aangespoeld. Onder Biervliet is het lijk aangespoeld van de vrouw van den schipper van den Belgischen lichter „Kura", die op 6 April op de Wester Schelde na een aanvaring is gezonken. A V I! F, .V E l) I N '1 E N. 'n Bulgaaisch ideaal. Ieder diertje heeft zijn pleziertje en elk mcnsch naar zijn aardje een stokpaardje. Zoo is het stokpaardje van den Prins van Wales een echt paard, waar hij aan den eenen kant opklimt om er aan den anderen kant af te vallen en Koning Eoris van Bulgarije heeft zijn zinnen gezet op het „zwarte paard" waarmee vroeger onz<? kinderversjes de locomotief aanduidden. Onlangs heeft laatstgenoemde zijn hart weer eens opgehaald, melden de Bulgaarsche bladen. Met prins Cyriel, zijn broer, als metgezel, deed de Koning formeel dienst op den gewonen sneltrein van Sofia naar War- na. De trein kwam te Plevean met twee minuten ver traging. De stationschef, van oordeel dat zulks niet te pas kwam, snelde naar de locomotief en gaf den machinist een geduchten uitbrander waarop hij een verklaring van de vertraging eiscl^te. De Koning liet de storm kalm over zich heen gaan en zette uitvoerig uiteen waarom hij te laat was. Daar op teekende hij het gebruikelijke rapport en teen zag de chef pas wien hij voor zich had. De arme man viel bijna flauw van den schrik. De koning bleek intusschen zijn standje ter harte te hebben genomen, want hij kwam precies op tijd le Warna aan. Tot zoover het bericht dat bij ons een heimwee wek te naar het land waar de Maritza, de bloedige Maritza bruist en stroomt. Voorzeker! we weten dat 't in dezen ouden Balkanstaat geen botertje tot op den bodem is; we vernamen allen wel dat de volksvertegenwoordigers elkaar in de Sobranje aftuigen en ook de overige poli tici dit in de café's doen, maar de Bulgaren kunnen dan ook bogen (u las het hierboven) op stationchefs, die trage machinisten afstraffen met een veeg uit ds pan, die voor deze treinbeambten een ware spoorslag is om hun feilen te verbeteren. Komt daar bij ons eens om! Al arriveeren de treinen tien minuten over tijd (het is meestal erger) dan komt het onder geen rcode pet van een perron-com mandant op, om daarvoor den dader een standje te schoppen; de wanhoop van reizigers zonder aansluiting raakt zijn kouwe kleeren niet; de heele affaire laat hem Siberisch, omdat hij er gewoon aan is! 't Is hier de bakermat van het pacifisme, de landauw van het Vredespaleis en we gruwen van debatten met inkt koker en bierflesschen, doch we zouden bijna over die tegenzin heenstappen, wanneer 't druppeltje bloed ook de fut in onze stationschefs aanwakkerde, vooral nu het reisseizoen aanbreekt en ook onder aansluitingen door vaderlandsche kalmte in gevaar komt. Nagekomen Berichten. VALKKOOG. Zondag had onder groote belangstelling het aangekon digde gemaskerd bal plaats ten huize van den heer Kuiper alhier. Door een 12-ta.l kinderen en 16 ouderen werd aan deze maskerade deelgenomen. Als prijswin- naars(sters) van eerstgenoemde kwamen uit: le prijs, clown, M. Bijpost; 2e prijs De Prins, Lize Speets en 3e pr. Eerste kwartier, Nellie Breed. Verder kreeg elk der kleinen in volgorde der punten een prijsje en werd elk van hen op een glaasje Ranja getracteerd. Bij de ouderen verwierf de le prijs K. Buik als page, 2e prijs Maartje aJs danseresje en 3e pr. Greo Bijpost als viooltje, terwijl van de groepen le prijswinster waren mej. Afra Kos en Marie Boonacker met „Hoe Grootvader en Grootmoeder naar bed gaan"; 2eprijs mej. Guurtje Stins en Trijntje Zijdewind als „De Stad en de Humorist" en 3e pr. Mej. Jannetje Stins cn Coba Stins met „Wel te Rusten". De prijzen bestonden in contanten. Hierna nog een gezellig bal tot slot. De Emmabloemcollecte vanwege het Witte Kruis door twee jonge dames gehouden heeft alhier de somma van f 12. Door den minister van defensie Is aan Johannes An- thonius Stadegaard met ingang van 1 Juli a.s. voorgoed vrijstelling verleend voor den dienstplicht, wegens het bekleeden van een geestelijk of een Godsdienstig-mensch lievend ambt VERKTir*RDE TROOST. (Paees Gaies). De dokter zei, dat menschcn met miin kwaal stierven of idioot werden. Dokters weten niet alles, Je stierf toch niet.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7