K. BLAAUBOER - SCHADEN. Hevige sneeuwstormen in Zuid-Europa. De doodstraf in het Engelsche leger. De Dusseldorfsche moordenaar. Toestanden in een Berlijnsche gevangenis. Plaatselijk Nieuws. Theater Royal. Binnenlandsch Nieuws. Goed georganiseer! Een zonderling besluit. BILLY BOO. De Drankwet-overtreders in de Ver. Staten. De gevangenissen overval. Een hooggeplaatst ambtenaar der justitie in de V. S. heeft in de commissie van het huis van afgevaar digden gewezen op het feit, dat de Amerikaansche gevangenissen overvuld zijn. De reden daarvoor is te zoeken in de strafmaatre gelen wegens overtreding van de alcoholwet. Negen tienden van de personen, die zich in de gevangenis sen bevinden, zijn veroordeeld wegens overtreding van het alcoholverbod. Het aantal gevangenen in de V. S. is in de laatste 20 jaar bijna verzesvoudigd. In BovenOostenrijk het telefoon- en tele- graaf-verkeer er door verbroken. Naar V.D. uit Wecnen verneemt, hebben in geheel Boven-Oostenrijk hevige sneeuwstormen gewoed. Uit gestrekte bosschen en vele boomgaarden zijn ernstig beschadigd. Op verschillende plaatsen is het telefoon- en telegraaf-verkeer verbroken. Abnormale koude in Spanje. V.D. verneemt uit Madrid: In Leon is de temperatuur plotseling sterk gedaald. Er valt veel sneeuw. Sinds vele jaren is in.deze stre ken in. dit jaargeijde niet zoo'n koude voorgekomen. Koud in Zuid- en Oost-Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld: In de omgeving van Nimes is sedert Woensdag een aanzienlijke daling der temperatuur ingetreden. In de dalen der Cevennen valt sneeuw. Ook uit Cham- béry wordt sneeuwval gemeld. De hooggelegen plaat- Ben zijn ingesneeuwd. Ook in Remiremont en omge ving heerscht een koudegolf. De toppen der omlig gende bergen zijn met sneeuw bedekt. In de hooger gelegen gedeelten van het Zwarte Woud blijft de sneeuwval aanhouden. De tempera tuur bedraagt 4 graden onder het vriespunt.' Ook in Zwitserland is in de Voor Alpen sneeuw ge vallen. Ongeluk in een Suikerfabriek. Noodlottig gevolg van kwaadwilligheid. Aneta seint uit Soerabaja: Het Soerabajasch Handelsblad meldt, dat de Sui kerfabriek Waroe, eig. N.V. Maatschappij lot exploi tatie der Suikerfabriek Waroe, te Amsterdam, wer kende op vrijwillige overeenkomst met de bevolking in de provincie Oost-Java, residentie Soerabaja, den laatsten tijd de merkwaardige ondervinding opdeed, dat onbekenden stukken ijzer hadden gelegd op het net van de railbaan. Gisteren heeft deze kwaadwillig heid het noodlottig gevolg gehad, dat de snijveld- employé Van Meeuwen, terwijl hij onderweg was op de draisine, op zulk een versperring gestooten, ten gevolge waarvan zijn voertuig over den kop is gesla gen.' De heer van Meeuwen werd opgenomen met twee gebroken beenen en overgebracht naar het zieken huis. BANG VOOR DE DESILLUSIE. (Nagels Lustige). Ga naar huis en naar bed. Ik durf niet. Waaromniet? Ik droomde vannacht, dat ik rijk- was. Amerikaansch verkeersvliegtuig neergestort. Twee dooden, passagiers zwaar gewond, V.D. verneemt uit New York: Uit Hays in den staat Kansas wordt gemeld, dat daar ter plaatse een Amerikaansch verkeersvliegtuig is neergestort. De piloot en zijn vrouw werden gedood, terwijl eenige passagiers zwaar gewond werden. 122 meter de diepte in. Italiaansch duikbootrecord. Het N.T.A. seint uit Spezia: De duikboot Admiral des Neys heeft met de leden der commissie van onderzoek aan boord Donderdag een duikproef gedaan en daarbij een diepte van 122 M. bereikt. De boot heeft daarmee het wereldrecord geslagen, dat tot dusver met 117 M. eveneens op naam der Italiaansche marine stond. Zoldering ingestort. Twee arbeiders gedood. V.D. verneemt uit Brussel: In een brouwerij in de nabijheid van Antwerpen is een zoldering ingestort, tengevolge waarvan twee arbeiders werden gedood en een zwaar gewond. De brand op Negros-eiland. Twintig dooden, 5000 personen dakloos. Reuter seint uit Manilla: Voor zoover thans vaststaat, bedraagt het aantal dooden tengevolge van den brand op het eiland Negros (Philippijnen) twintig en zijn er 5000 perso nen dakloos. Nadat de brand twee dagen had gewoed, slaagde men er in hem meester te worden. Radio-mast ingestort. Uit Buenos Aires {Zuid-Amerika): Een in aanbouw zijnde 36 meter hooge stalen rn- diomast van den radiodienst alhier is tijdens een or kaan ingestort. Er werden 5 arbeiders gedood en 1 ernstig gewond. DAT ZOU HEtPEN (Pagfes Gaies.) U is bijziende en draagt geen bril? Ik draag er wel een, maar ik heb er zoo'n hekel aan, dat 'k het ding alleen 's nachts opzet. Door het Lagerhuis opnieuw verworpen. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft het Engelsche Lagerhuis met 19450 stemmen opnieuw besloten de doodstraf wegens desertie in het leger af te schaf fen. Het Hoogerhuis had, zooals men weet, de clausule inzake de doodstraf weer in de lcgerwet ingelascht. Het Hoogerhuis capituleert. Later wordt gemeld: Het Hoogerhuis heeft besloten, zijn amendement, waarbij de doodstraf wegens lafheid en desertie op nieuw in de legerwct wordt ingelascht, niet te hand haven. Een spoor? Belangrijke mededeelingen van een krantenverkooper. Naar het „Berl. Tagebl." meldt, heeft de Bochumer krantenverkooper Schwarze, belangrijke mededeelin gen gedaan met betrekking tot de zaak der Dussel dorfsche moorden. Schwarze, die de door de Dusseldorfsche politie uit gegeven beschouwingen over de moorden nauwkeurig heeft nagegaan, werd getroffen door den naam Fritz Baumgart, die in deze( mededeelingen voorkwam. Hij herinnerde zich, verlédon jaar zomer een goed ge kleed, hem onbekend persoon te hebben ontmoet, die zich Baumgart noemde en hem (Schwarze), die toch in een kiosk op de Wilhelmplatz te Bochum kranten verkocht, gevraagd had, of hij hem niet eenige da mes en heeren kon bezorgen voor den verkoop van het blad „Kino Post". Baumgart herhaalde zijn bezoek bij Schwarze en, wat vooral van belang is, gaf hij daarbij op een stuk papier zijn naam en.adres op. Als verblijfplaats gaf hij op het „hotel Europ&ischer Hof*'te Dtfsseldorf en verklaarde, dat hij daar telefonisch te bereiken was. Dit bleek echter niet het geval te zijn, hetgeen de verdenking versterkt, dat Baumgart de dader kan zijn, die onder den zelfden naam op 25 Augustus van verleden jaar kennis aanknoopte met de Dusseldorf sche dienstbode Gertrud Schulte en deze met een dolk door steken in het hoofd de hals en den rug ernstig verwondde. Wat. echter de verdenking nog versterkt, is de per soonsbeschrijving, die Schwarze van dezen zich Baumgart noemenden man gaf. Wat het schrift betreft, kan Schwarze jammer ge noeg het stuk papier niet meer vinden, rloch hij ver klaart, dat hij de karakteristieke kenmerken van het schrift goed heeft onthouden, en dat het geheel met dat van de Dusseldorfsche. brieven overeenstemt. Baumgart had in loopend schrift en in Latijnsche letters geschreven; zijn schrift deed denken aan drukletters. Schwartze is gisterenmiddag door de ambtenaren van de Bochumer recherche gehoord. In politio-krin- gen hecht men veel gewicht aan dit nieuwe spoor, dat een der eerste gevolgen is van het beroep op alle politiebureaux, om door ijverige medewerking aan de opheldering van de Dusseldorfsche moorden deel te nemen. Gevangenen die het Huis van Bewaring verlaten om zaken te doen. Eigenaardige toestanden'schijnen er geheerscht te hebben in het huis van bewaring te BerlijnMoabit. Dit bleek dezer dagen bij een proces voor de recht bank, waarbij zich eenige cipiers hadden te verant woorden, omdat zij de aan hun hoede toevertrouwde gevangenen vrijwel volledige vrijheid van beweging hebben verleend en zich door deze gevangenen heb ben laten omkoopen. Uil- bet verhoor bleek, dat twee gevangenen, die naast hun cipiers in de bank der beklaagden zaten, herhaaldelijk het huis van bewa ring verlieten om zaken te doen, van welke gelegen heid zij gebruik maakten om een aantal café's te be>- zoeken, zelfs gingen zij in de stad eten. Het gebeurde ook wel dat zij tegen dpn avond in beschonken toe stand in de gevangenis terugkeerden. Door een der. gevangenen, een oude bekende van de justitie, werden de onkosten betaald, die men bij de tochtjes door de stad maakte. Bovendien kregen de cipiers ieder vijf mark. Ook verstrekte de man als goed kenner van de paarden sport aan de cipiers tips voor de rennen. Het sprak vanzelf, dat de onbetrouwbare cipiers brieven en al lerlei verboden waar in de gevangenis wisten te smokkelen. Het Theater Royal brengt met de Paaschdagen een goed verzorgd programma, waarvan don forsten dag zal draaien: „Voel m'n Pols", een buitengewoon geestige en sensationeele dranksmokkelaarsgeschie denis met de schattige Bebe Daniels in de hoofdrol. Barbara (Bebe) is de dochter van een millionnair- gezondheidsmaniak die zijn dochter „bacterie-vrij" wil opvoeden en haar daarom een sanatorium op een af gelegen eiland nagelaten, waarheen ze vlucht, wan neer door het bezoek van een oom van haar, bang is, dat ze haar verdere, leven op een farm .moet door-' brengen. Veerende bovenmairassen. Een ideale ligging. Prijzen vanaf f 57.50. KAPOKMATRASSEN STAALDRAADMATRASSEN Eiken- en Geschilderde Ledikanten uit voorraad leverbaar. Het sanatorium is inmiddels in bezit genomen door een bende dranksmokkelaars, die den huisbewaar der omgekocht hebben oogluikend toe te staan dat zij het sanatorium als tijdelijke bergplaats gebruiken. Eerst zit de bende wel erg met haar, maar de lei der stelt de leden aan haar voor als „patiënten" en dan begint zij zich verdienstelijk te maken door de kerels drankjes en pillen in te geven. Barbara maakt kennis met Wallace Roberts, een verslaggever, die zich hij de bende heeft latc-n aan monsteren om artikelen te kunnen schrijven. Hij wordt verliefd op het meisje, en waarschuwt haar het eiland te verlaten. Barbara heeft hier echter geen ooren naar. Het sanatorium wordt aangevallen door een bende roovers, en uit de paraatheid en vechtlust der „pa tiënten" blijkt Barbara hoe dom het was om Wal- lace's raad niet op te volgen, vooral als Tod haar kamer binnen dringt en zich aan haar wil vergrij pen. Gelukkig breekt Wallace in de kamer, en een he vig gevecht ontstaat tusschen de beide mannen, waarbij ten slotte Wallace gevangen genomen en op gesloten wordt. Barbara doet haar best om Roberts te bevrijden, bij welke pogingen zij natuurlijk door de smokke laars tegengewerkt wordt. Deze meenen dat Roberts hun schuilplaats aan de politie heeft verklikt, cn hebben weinig goeds met hom voor. Barbara geeft echter geen kamp, zij slaagt erin los te komen en be gint de boeven te bekogelen met alle projectielen, die haar voor de hand komen. Tot deze projectielen behoort tot haar geluk toe valligerwijze ook een groote flesoh met chloroform, die de schurken weldra onschadelijk maakt. Op dat oogenblik komt de politie binnen, die door Barbara's beide Ooms gewaarschuwd is. Zij vindt al le dranksmokkelaars klaar om gebonden te worden. Wat Barbara betreft, zij heeft nu genoeg emotie en liefde, waaraan zij volgens Oom Wilbur gebrek had, opgedaan om er verder haar heele leven op te kunnen teren. Den tweeden Paaschdag een sp;<enend en sensa tioneel verhaal uit de Russische revolutie: „Hyena's der revolutie." Twee beruchte winkeldieveggen op heeter- daad betrapt. Het heele gezin hielp mee aan „dezen arbeid". In een magazijn aan de Hoogstraat te Rotterdam zijn Donderdag twee beruchte winkeldieveggen op heeterdaad betrapt. Het zijn twee vrouwen moeder cn dochter uit Dordrecht, die daar en in Den Haag al enkele keeren wegens deze misdrijven zijn aange houden. Zij waren,naar is gebleken, speciaal naar R'dam gereisd om haar slag te slaan. Zij hadden een groote cartonnen doos een een citybag meegebracht Haar wijze van werken komt op het volgende neer: In een winkel vragen zij een bepaald artikel en zij kunnen dan geen keuze doen. Zij zien kans, zoo on geveer den gcheofen voorraad op de toonbank uitge stald te krijgen en tijdens het wikken en wegen, of de een een bepaald artikel zal nemen, doet de andere al lerlei voorwerpen is doos cn citybag verdwijnen. De voorgewende koopster verstaat de kunst, de aandacht van een verkooper steeds weer af te leiden. Natuurlijk is er nooit een keus bij de getoonde goederen, en moe der en dochter verlaten steeds den winkel, zonder iets te hebben gekocht, hetgéen niet wegneemt, dat citybag en doos goed gevuld zijn. Hebben zij nog niet voldoende bij elkaar, dan gaan zij naar een tweeden winkel. Zijn citybag en doos geheel vol, dan gaan zij naar de Oosterkade. Daar wacht man en vader, die in betrekking is op een boot op Dordt, zijn gezinsleden op en hij neemt de gestolen waar over en vervoert den buit naar de woning. De vrouwen gaan de stad in, om nieuwen voorraad in te nemen, welken de vader op zijn volgende reis weer meeneemt. Toen de vrouwen werden aangehouden, hadden zij voor ongeveer f 200 aan gestolen goed bij zich. Da»r- toe behoorden een beige en een blauwe mantel en een pluche tafelkleed, van welke de herkomst niet bekend is. I>e instelling eener staatscommissie voor de bestudeering der landbouwcrisis. Een „kapstok" voor den minister. Elke week weer vangt onze overzicht-schrijver van de Langendijker Groentenveilingen zijn artikel aan met een klaaglied over de moeilijkheden, welke zich voor den tuinbouw maar blijven opstapelen. Zou hij ook anders kunnen, zoolang hij moet noteeren één dubbsl- tje (zegge 10 cent) voor 100 K.G. uien, om maar eens één van de ergste voorbeelden te noemen. Het is dan ook geen wonder, dat men daar reikhal zend uitziet naar maatregelen, welke aan dezen slech ten toestand in het land- en tuinbouwbedrijf een einde zouden kunnen maken. Totdat dezer dagen in de bladen het bericht ver scheen, dat voorbereidingen werden getroffen tot in stelling van een staatscommissie om te overwegen, welke maatregelen kunnen worden getroffen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw. Of we veel heil van deze staatscommissie verwach ten? afgescheiden nog van het feit, dat eventueels hulp en steun wel eens te laat kon komen, daar het heel lang kan duren, alvorens een „staatscommissie" eenig practisch nut afwerpt de meening van - het „Hsbl." kunnen wij in deze volkomen deelen. Ziehier, wat dit blad er over schrijft: Het besluit van de regeering, om een staatscommis sie in te stellen, wier taak het zal zijn „na te gaan, welke maatregelen getroffen kunnen worden in ver band met den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw", doet al zéér zonderling aan! In de eerste plaats het feit, dat de begrippen „staatscommissie" en „oogenblikkelijk" elkander ge meenlijk zeer slecht verstaan, zoodat men moet vree zen, dat de toestand, waarin land- en tuinbouw zullen verkeeren wanneer later het rapport der commissie zal verschijnen, niet meer van dit oogenblik zal zijn..., maar nóg hopeloozer! Want staatscommissies zijn, be halve gemakkelijke kapstokken voor ministers, die met een „quaestie" zitten, logge en traag-functionneerende lichamen, wier arbeid lang, héél lang, op zich kan laten wachten, men denke b.v./aan het onlangs gepu bliceerde rapport der commissie-Ha ff mans. Het was bepaald een verrassing, want haar bestaan was bijna vergeten na 4% jaar! En juist nu, waar het de crisis geldt, is spoed een éérste vereischte, om te voorkomen, dat de patiënt sterft, terwijl de dokters delibereeren. Maar in de tweede plaats zouden wij de vraag wil len stellen: is de tegenwoordige minister zelf wellicht het spoor bijster geraakt in den doolhof van staats commissies? Herinnert hij zich niet, dat zijn ambts voorganger ongeveer anderhalf jad* geleden een com missie instelde onder voorzitterschap van zijn tegen- woordigen ambtgenoot Deckers, die tot taak kreeg, de vraag te beantwoorden: lo. of, en zoo ja, in hoeverre en door welke oorza ken in den land- en tuinbouw een wanverhouding bestaat tusschen de bodemprijzen en productiekosten eenerzijds en de opbrengst der producten anderzijds, en 2o. of, en zoo ja, in hoeverre het mogelijk is, in die verhouding een verbetering te brengen. Na haar installatie is van die commissie niets meer vernomen, behalvedat mr. Deckers bij zijn benoe ming tot minister van Defensie, als voorzitter is ver vangen door den heer Ebels. Ons ontgaat het verschil tusschen de opdrachten dezer beide commissies, zoodat de vraag voor de hand ligt, waarom deze heele nieuwe commissie eigenlijk moet worden ingesteld. Zij is o.i. volkomen overbodig na en naast de cie.-Ebels, waarvan zij slechts een jon gere imitatie is! Want men kan niet aannemen, dat de minister door dezen stap heeft bedoeld, de cie:-Ebels op een zeer ongewone wijze zijn misnoegen te kennm te geven ovgr haar langzaamheid of wel haar aan te sporen tot grootere activiteit in wedloop met haar jongere zuster... Een derde opmerking, die wij zouden willen maken, is wij herhalen wat wij onlangs schreven dat wat deze twee commissies te doen kregen, zou moeten behóóren te geschieden niet door een aantal heterogene en verspreide commissieleden, die af en toe eens bij elkaar komen, maar door een departement van Land bouw, met een staf van deskundigen, onder directe lei- Iing van een Directeur-Generaal! Neen, dit besluit van de regeering kunnen wij niet anders krwalificeeren dan hoogst zonderling. „Wel zie hier," zelde Bllly, terwijl hij rechtop stond. „Laat mij jullie nou eens een geval ver tellen... Stel eens, jullie waart op een kinder partijtje en dat er maar twee taarten op tafel stonden voor alle kinderen. En stel eens, dat er twee jongens waren, die elk de geheele taart wilden hebben en dat de twee jongens begon nen te vechten, wat zouden jullie dan doen...?" „Ik zou de taart in tweeën snijden," zeide een van de vogels," en ik gaf aan lederen jongen de helft." Bllly schudde het hoofd, „maar stel eens, dat de jongens de geheele taart wilden hebben, en dat ze niet de helft wilden. Wat zouden jul lie dan doen," vroeg hy. Met het doorsnijden van de taart is de twist niet bijgelegd." „We geven het op." riepen de vogels. „Wat zou jij doen?" „Ik, „glimlachte Billy. „ik zou als een wijze oude uil doen." Redneb en Jerry lachten genoe- gelijk, maar de vogels waren niet tevreden. „Ja, maar hoe! Wat zou de wijze oude uil doen?" schreeuwden ze in koor. Billy lachte. „Ik zou de taart zelf opeten en dan bleef er niets meer over om ruzie ta maken." „Goed gedaan," lach te de zanger, je bent Inderdaad een wijze oude uil, doch ik ben bang, ook een groote gulzig aard."

Schager Courant | 1930 | | pagina 15